J C. QUISPEL ZATERDAG 28 November 1925 EERSTE BLAD ABONNEMENT DE BERENBURCHT. NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Rentevergoeding 3.6 Spaarbusjes voor kinderen Reproductie-Piano's Goudsche Singel 3, Rotterdam Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstoanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum Tan 10 regels elke regel meer 15 cent. VANAF HEDEN TOT 31 JANUARI kost u 65 cents. Daartoe kunt U zich opgeven bij onze be kende agenten ^n correspondenten als mede aan ons Bureau. Het gezantschap bij den Paus. De nieuwe regeering. Nu bet Nederlandsch gezantschap by den Paus aanleiding geworden is tot zoo'n ern stige politieke crisis, zal het velen interes seeren iets meer omtrent de geschiedenis van dat gezantschap te weten. Reeds kort na het herstel onzer onafhan kelijkheid, in 1815 n.l., werd het eerste gezantschap by den Paus ingesteld, hetwelk tot in 1872, na iniyving van de Kerkeiyke Staten, by Italië, onafgebroken gehandhaafd bleef. Vier gezanten volgden elkaar in die periode achtereenvolgens op, de eerste was een niet-Katholiek van Duitscbe afkomst, de drie anderen waren Katholieken van Bel gische afstamming. By de behandeling van de begrooting voor 1872 stelde de liberaal Mr. Dumbar by amendement voor om het gezantschap op te heffen, welk amendement toen met 39 3S stemmen werd aange nomen. Vóór stemden de liberalen, tegen de Katholieken, de conservatieven en anti revolutionairen waren by de stemming ver deeld. Op 4 Februari 1872 werd de gezant teruggeroepen. Van 1872 tot 1915 vaardigde onze regeering drie maal een buitengewonen gezant af by pauseiyke jubilea; de zendingen werden telkens vervuld door een katholieken hofdignitaris. In het voorjaar van 1915 werd Mgr. Nolens in opdracht van den tydelyken voorzitter van den Ministerraad, Mr. Cort van dor Lin den naar Rome gezonden, 't Gevolg van die zending was een wetsontwerp tot instelling van een gezantschap by den Paus met een byzondere en tydeiyke zending. Dittydeiyke gezantschap werd achtereenvolgens waar genomen door de heeren Regout, Schuller van Peursem on Mr. van Nispen totSevenaer. In 1921 besloot do Kamer het tydeiyk gezantschap in een vaste postom te zetten, waarna de reeds genoemde heer Mr. van Nispen tot Sevenaer tot gezant benoemd wordt. Eenige, na 1921 ondernomen pogingen om de post weer op te heffen, mislukten door dat verscheidene links gegroepeerde Kamer leden tegen stemden, totdat nu de poging van Ds. Kersten gelukte, doordat hy steun vond by groepen, die uit algemeen-politieke motieven meegingen, zonder dat ze tegen het gezantschap zelve bezwaar hadden. Nu meenen velen, dat na de stemming over bet amendement Kersten het lot van het gezantschap beslist is. Zulke meening is onjuist. Ten eerste moet nog over bet artikel zelve gestemd worden; vervolgens nog over de begrooting in haar geheel, ein- deiyk moet de Eerste Kamer nog over die zelfde begrooting beslissen en tenslotte moet er de Koninklyke sanctie aan worden ver leend. Eerst als al die instanties in een voor FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 60 Hij dient voor mij het ideaal te belichamen, dat mijn vaderlandsliefde, mijn trotsche en geest driftige aard zich heeft voorgesteld. En dit kan de graaf van Hoogenstijn niet, want ik vind niets in zijn persoon, dat mijn haat warmer doet klop- fien, het van stomme verbazing doet trillen, met uichende bewondering ontgloeien! Zijn naam, zijn rijkdom, zijn knap uiterlijk bestaan niet voor mij, maken op mij niet den minsten indruk. Daarom, mama, verzoek ik u van harte, om toch geen ijdcle verwachtingen te koesteren, want de ontgoocheling zou te jammerlijk zijn." Met een zucht liet de barones het hoofd zinken en zweeg. Maar toen ze van haar dochter afscheid nam en de slanke, bevallige meisjesgestalte in de armen sloot, toen zag ze haar nog eens in de oogen met een smeekenden blik cn prevelde slechts zacht: „Hoe gelukkig zou Ik niet zijn, Wandal" „Dat geloof ik niet, mijn hartc-mocder! Een moeder, die werkelijk haar kind lief heeft, kan zich nooit gelukkig gevoelen, als haar kind het niet is!" Dat was helaasl een waarheid, waartegen niets viel in te brengen. En zoo nam barones van Ds. Kersten c.s. gunstigèn zin doorloopen zyn, zou het gezantschap opgeheven kunnen worden, d.i. niet eerder voor April van het volgend jaar. Dat het zoover komen zal, is zelfs niet aannemelijk. Nu de beslissing over het amen dement-Kersten gevallen is en het doel dat vele voorstemmers zich te bereiken stelden, inderdaad ook bereikt is, de ineenstorting n.l. van de coalitie, nu hebben dezelfden zich gehaast te verklaren, dat ze het niet zoo bedoeld hebben en onzen gezant wel rustig by het Vaticaan willen laten, wanneer de katholieken met hen aan 's- lands bestuur willen samenwerken. Konden de katholieken hetzelfde van de coalitie verkrijgen, deze zou dan ongetwy- feld hersteld worden, maar na de zeer uit- drukkeiyke verklaringen van de Christeiyk- Historischen is zulks niet aan te nemen, terwijl Mgr. Nolens niet minder nadiukkeiyk was in de opzegging van desamenwerking met degenen, die het gezantschap zouden helpen afstemmen. Mt. Marchant, de leider der Vryz. Dem. heeft het in de Zaterdag gehouden verga dering van dien bond duidelijk gezegd, dat er slechts twee mogelykheden zyn, óf de katholieken vormen met andere partijen een regeeringsblok, bf de katholieken maken de toepassing van een constitutioneel-parlemen- tair stelsel onmogeiyk door zich toisoleeren. Dat is zoo, want een meerderheidsblok kkn niet zonder medewerking der katholieken gevormd worden. Mogeiyk willen de Katholieken door zich tydeiyk afzijdig te houden nog eens duidelijk doen uitkomen, dat een vruchtbaar parle mentair loven zonder hunne medewerking onmogelijk is In dat geval krygen we eerst nog een minderheids kabinet- of een zaken- ministerie. Het leven van zulk een regeering kan slechts van korten duur zyn en daarna kunnen de katholieken niet langer de ver- antwoordeiykbeid ontwijken ommètandere partyen het bestuur over te nemen. Welke partyen zullen dat zyn? Zullen ze weer gaan samenwerken met A. R. ón C. H., welke laatsten in geen geval op hun zienswijze betreffende het gezant schap by den Paus zullen terugkomen? Of zullen ze ingaan op het aanbod door Ingezonden Mededeeiing. KANTOOR: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS voor alle Spaargelden. Dc Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk Is aangesloten bij het Nederlandsch Spaar bank-Bureau en verzekert den inleggers daardoor de meest mogelijke zekerheid tot terugbetaling der belegde spaarpenningen. worden GRATIS in bruikleen afgestaan. Spengelenburg afscheid van hare dochter, in de overtuiging, dat Wanda vast besloten bleef, een schitterende toekomst op te offeren aan haar gevoel, aan haar onwrikbare fantasie. .Een regenachtige lentedag. In grauwen nevel deinde de lucht, zwaar lag de schemering over dc uitbottende takken der wouden, waardoor Wanda reed, op weg naar den Burcht Hoogenstijn. Slechts hier en daar een windstootje, dat de zware regendroppels sloeg tegen dc vensters van het rijtuig. Van zee geen spoor, de mist rustte op hare vlakte. En toen het slot met zijn donkere, eeuwen oude, met klimop omrankte muren uit de toppen der boomer zich verhief, maakte het nog droef- geestiger en meer eenzamen indruk dan ooit te voren. Dc stompe toren, de vierkante bouw, met de kleine onregelmatige vensters, de met biezen be groeide slotgracht en wonderlijke ophaalbrug, die altijd nog tot de grijze met torentjes geflankeerde poort kon worden opgetrokken, deden denken aan een verrookt spooknest, een echt Berenhol, op het gezicht waarvan het iemand griezelig te moede werd. Zeer gunstig was dus de eerste indruk niet, dien Wanda van het stamhuis der Hoogenstijncrs ontving. Maar het jonge meisje was zoozeer ver wijderd van alle kinderachtige vrees en vooringe nomenheid, dat zij belangstellend en geboeid door de eigenaardigheid van dezen Burcht, om zich heen zag, toen het rijtuig langzaam dc nauwe slotpoort doorreed. Daar stonden, als twee geweldige, schrik aanjagende wachters, terstond rechts cn links S.D.A.P- en Vryz. Dem. gedaan om mèt hen een democratisch blok te vormen, terwyi die partijen reeds by voorbaat toezegden niet alleen het gezantschap bij den Paus te zullen handhaven,^maar ook art. 123 van het Indische Regeeringsreglement te zullen op heffen, welk artikel moeiiykheden aan de katholieke missiën in den weg legt? Het antwoord zou niet moeilijk zyn, als het maar geen „politiek" vraagstuk betrof. Landbouw. BBÜSSELSCH frlTLOF. Op onzen bodem worden de kosteiykste producten gekweekt, alleen: we weten ze vaak nöch te waardeeren, nbchteconsumee- ren. Daar hebben we onze, over heel de wereld vermaarde, bloembollen. Zeker, we kweeken ze in massa en we vinden de bloe men verrukkelijk; als ze bloeien trekken we in drommeD naar de streken rond Haarlem en komen thuis met „ruikers" verwelkte bloemen en neusgaten vol stof. De kweekers sturen groote scheeps- en treinladingen vol van het mooie goedje naar het buitenland, waar tuinen en parken in het voorjaar door die bollen in lusthoven herschapen zijn, ter- wyi de Hollanders een paar bollen op een fleschje water zetten, in een bloempot poten of ze in een verloren hoekje van den tuin selsch Witlof; we „durven" het nu, omdat deze kostelijke groente eindelijk wat meer gevraagd gaat worden, na jarenlang ver onachtzaamd te zyn. Ze is buiten kool byna de eenige groente, die men in den winter „versch" eten kan. De sterk vermeerderde vraag maakt het kweeken van witlof aanbevelingswaardig, terwijl het ook een zeer dankbare cultuur is voor hen, die hun eigen groenten ver bouwen. Heel eenvoudig is de cultuur niet; voor het verkrijgen van mooie gebleekte kropjes wordt nogal zorg vereischt. Het ver dient aanbeveling de wortels voor heiblee- ken van witlof niet vóór einde October van het veld te nemen, tenzü'harde vorst dreigt. In den herfst dikken de wortels n.l. nog sterk aan. Men zoekt mooie, gave en rechte wortels uit, waarvan de ondereinden zoover worden afgesneden, dat alle wortels gelijk zyn. Het loof wordt tot op li c.M. terug- gesneden, waarna de wortels récht overeind in droge zandige aarde worden opgekuild en met plm. 5 cM. aarde en blad bedekt. Het Een piano is een kostelijk bezit als Gij of Uw huisgenooten ze kunnen bespelen. Indien dit niet het geval is, is dc piano in Uw kamer en salon niet meer dan een pronkstuk, een renteloos bezit. Schaf U dan een reproductie-piano aan, dfe leven en warmte in Uw woning brengt cn de muziek van onsterfelijke kunstenaars zuiver en klaar doet weerklinken. A. 32. (Adv.) in een mengelmoesje bijeenbrengen. Men ziet wel eens 'n enkelen tuin met mooie tulpen of hyaclnthenbedden of-perken, maar van een algemeene liefde voor ditHolland- sche tuinbouwproduct is geen sprake; ze bepaalt zich in ieder geval slechts tot den traditioneelen tocht naar de bollenvelden. Verscheidene jaren achtereen worden ook met heel veel zorg tomaten in ons land gekweekt, een heerlijke en door haar vita minen-rijkdom buitengewoon gezonde vrucht. Alles moest echter naar T, buitenland, want in ons land kende men dien vreemden „rooien" appel niet, ajakkes nee I Heel, heel langzaam is het gegaan en eindelijk is de tomaat op weg ook hier een volksvoedsel te worden. Maar we zouden het hebben over het Brus- van de poort dc stecnen Beren, die met den cenen klauw het wapenschild, met den anderen een fakkel omhoog hielden, waarin des avonds een lantaarn brandde met rood licht. De oude jongens zijn met een laag groenachtig beslag overdekt, even verweerd cn oud als de andere Beren, die op de voetstukken staan van de vrije trap. Een gewelfde, tamelijk lage poort, met zwaar ijzerbeslag, leidt in het inwendige van den Burcht; daarboven prijkt wederom tusschen twee lig gende Beren het wapen. De van "steen gemetselde arabesken, die op kleine velden onder de vensters zijn aangebracht, verfoonen ook Berenkoppen, en waarheen Wanda in liet eerste oogenblik hcenziet, ontwaart ze grimmig opengesperde muilen, dreigend opge heven klauwen of woedende Berenoogen, die, in weerwil van ouderdom en de dikke stoflaag, zon derling levendig haar aangrijnzen. En op het eerste gezicht wil de hooge, grachtige gestalte, die in de poort haar tegemoet treedt, haar ook meer Beerachtig dan menschclijk voor komen. Het donker rouwgewaad, dat van de indruk wekkende figuur in volle plooien afhangt, de brcede zwarte pelskraag om dc schouders, die Meta wegens het vochtige weder heeft aangedaan, geven aan de slotvvouwe van den BerenbuVcht een nog imposanter voorkomen dan anders. Ze treedt de. aankomende tegemoet en steekt haar met een hartclijken welkomstgroet dc slanke blanke hand toe. Onder het zilveren hoofdhaar cn het open onbewolkte voorhoofd, schitteren Wanda een paar zoo schoone van adeldom ge tuigende oogen tegen, dat zij een gevoel heeft, INGEZONDEN MEDEDEELING. Hoest hetzij ten gevolge van influenza j bronchitis, kinkhoest of verkoudheid geneest Den niet met goedkoope middeltjes die hoogstens de prikkeling tijdelijk wegnemen. Als ge spoedig en grondig genezen wilt. neem dan een krschtig werkend en toch onschadelijk kruiden middel te bsst als de beroem de Akker's Abdlisfroop. Per fleach van 230 gr. fl.50 550 gr. f 2.75 beste gelukt de cultuur in kelders of schuren, waar het donker en warm is, twee ver- eischten voor het verkrijgen van mooi ont wikkelde kropjes. Particulieren of kleine kweekers kunhen de wortels ook inkuilen in een beschut gedeelte van den tuin, zoo diep als de wortels lang zyn en afgedekt met 20 c.M. zuivere aarde (gee a klei of leem). De vereischte warmte wordt dan verkregen door het aanbrengen van een laag broeimest, '20 c.M. onder de wortels of door eene af dekking met hooi, stroo, riet e d. Wie het Brusselsch Witlof vroeg wil kwee ken, moet de wortels natuurlyk eerder van het veld halen, maar dan verkrijgt men niet zulke mooie, gevulde kroppen. Voor de zaad winning gebruikt men uit sluitend de planten met sterke kroppen van mooie naar binnen gegroeide bladeren. In iftt voorjaar worden deze planten buiten uitgezet. Voor de Jeugd. Het a.s. St. Nicolaasfcest. 'tls nu een biyde tyd voor de kinderen, hé Wat 'n keurige winkelétalages met heer- lyk speelgoed; 'tlijkt wel een tooverland, niet waar, als je zoo door de winkelstraten wandelt en je ziet ongetwyfeld zóóveel, dat je zelf haast niet weet, wat je van al dat moois eigenlijk het liefst zoudt willen hebben. Jullie krijgt toch zeker wel wat voor je St.. Nicolaas? Je bent toch braaf geweest, hé? Och ja, natuurlijk zyn jullie ouders tevreden over je en de meester op school alsof het haar, onder den invloed van dien blik, warm wordt om bet hart. Zij kust de hand der gravin, zij dankt voor de goedige welwillendheid, die haar verzocht naar Hoogenstijn te komen en Meta staart een oogenblik diep en ernstig in het gelaat van het jonge meisje, knikt haar vriendelijk toe en drukt het kleine handje krachtig in de hare. „Geve de hemel, dat we elkaar mogen lief- krijgen, cn ge gaarne bij ons wilt blijven!" zegt Meta en wendt zich tot den ouden dienaar, met bevel, de bagage van dc dame naar haar vertrek over te brengen. „Ik zal met u gaan, lieve Wanda! Als ge 't goed vindt, slaapt ge in mijn nabijheid, want in den beginne zal het u vreemd en ongezellig bij ons voorkomen 1" „Ik zal met u fban, lieve Wanda! Als ge 't goed vindt, slaapt ge in mijn nabijheid, want in den beginne azl het u vreemd cn ongezellig bij ons voorkomen!" Zij gaat op de nauwe, donker-bruinc wenteltrap af en legt de hand op een der Berenkoppen, het snijwerk van de gang. ,'.Wees maar niet bang voor deze grappige jongens, die ge hier bij lederen stap tegenkomt. Ze zijn onze lieve vrienden, zc behooren tot het huis, als goede beschermgeesten, die men niet mag verdrijven. Is u niet bang voor beren?" Wanda glimlacht. „Voor levende Beren zeer zeker. Maar ik ben overtuigd, dat deze ook mij spoedig als vriendin van het huis zullen erkennen en beschermen." „Hier is uw vertrek, een torenkamertje, zoo klein en beknopt, als onze voorouders het gezellig vonden. Het uitzicht is hier mooi, ge ziet hier ableöen, tegen heeschheid (Adv.) ook. Hm! hm! Neen, nu niet lachen! Ik meen het heusch met jullie bravigheid. Je zult waarschljniyk wel eens ondeugend ge weest zyn, maar ja, zoo'n klein beetje on deugendheid vergeeft St. Nicolaas je toch wei en jullie ouders ook. "Wie echter bepaald slecht geweest is, die heeft natuurlyk niet veel te verwachten. De St. Nicolaaslegenden zyn heel mooi, maar jullie bent toch al groot genoeg om te weten, dat de goede Sint zoo royaal is, omdat by beschikt over de portemonnaie van je ouders. Denkt daarom een beetje, kinderen. Als je in deze dagen zooveel moois ziet in de winkels, dan is dat wel in staat om hebzucht en dergelijke ondeugden te prikkelen of te verwekken. Onthoudt echter wel, dat bescheidenheid een der schoonste sieraden voor de menschheid is en vooral voor kinderen. Als je dus aan je omgeving eens laat hooren, wèt je op den a.s. feestdag graag zoudt hebben, verlang dan niet het onmogelyke, want je hebt er geen idee van, welke groote zorgen alle vaders en moeders van kinderen hebben en het St. Nicolaas- cadeautje dus slechts een klein plaatsje mag innemen in de heele groote lijst van uitgaven, die jullie ouders zich voor hun kinderen getroosten moeten. Wie zyn verwachtingen te hoog spant moet noodzakelijkerwyze teleurgesteld worden, terwy'l juist de meest bescheidenen dik wyls het aangenaamst wor den verrast. En hebt jullie al eens aan je ouders ge dacht? Geen geld er voor? Och, dat is niet erg. De mooiste cadeaus zijn niet steeds de kostbaarste, waar heel lang voor gespaard is en die te voren zeer vaak worden besproken. Neen, de mooiste cadeaus zyn kleinigheden, die het kind aan de ouders schenkt, zonder dat het daartoe door anderen is aangezet behoeven te worden. Een meisje, dat haar moeder verrast, echt „verrast" met een leuk handwerkje, een jongen, die knutselen kan en voor zijn vader heel stilletjes - een pljpenrek of iets dergelijks gemaakt heeft, een kleinigheid, gekocht van niet uitgegeven snoepcenten, zulke surprises zijn de aardig ste verrassiüg voor vader en moeder. Een flinke knaap. Dezer dagen liep een heer in Den Haag op den Loosduinschen weg, toen hy werd aangesproken door een jongen van een jaar of tien, die om „een beetje vuur" vroeg. En meteen hield hy een cigaret klaar om aan te pijpen. De mijnheer keek hem eens aan. „Vuur?" zei hij. „Neen, baasje, ga-jij maar door. Dat geef ik nooit aan kinderen." Wel een beetje in zyn eer aangetast en verlegen vervolgde de'jongen zy'n weg. Daar kwam een groote jongen aan met een flets. Hal die had een brandende cigaret. Fluks ging ons baasje hem tegemoet en had Leest de advertentie van Campfens Stoffeerder!; (Adv.) op bosch en zee, en als uw hartje niet al te zeer aan de bonte wereld hangt, met al haar gedoe, zal deze stille poëzie u zeker bevallen i" „Ik wist, dat ze mijn deel zou worden en ben graag gekomen. Als men de wereld door tranen heen moet zien, dan doen haar schelle kleuren de oogen zeer." Weder zag Meta in het denkend ernstig gelaat der spreekster; zij legt de hand op baar schouder. „Leed en smart hebben uw jong hart ziek ge maakt geve de hemel, dat het hier gezond wordt! Wil u den bedienden zeggen waar ze uw koffers moeten neerzetten? Hier aan uw rechter is een ruime muurkast. Pakt u alleen uit of verlangt u hulp? Hanna is ter uwer beschik king." „Ik dank u, gravin, ik ben gewoon alles zelf te doen." Meta knikt zeer voldaan. „Zoo mag ik het hooren. U zult in den beginne nog wel naar een en ander moeten vragen, totdat u op Hoogenstijn thuis is, het aangenaamste zal me zijn, Wanda, als ge u tot mij wendt, ik heb altijd tijd voor u." „Hartelijk dank, mevrouw de gravin." „En nu laat ik u alleen, ge zult wel wat willen rusten. Binnen een paar uur verwacht ik u bij het diner. We zijn voorloopig alleen in huis, mijn zoon moest voor een tijd naar Walsleven ver trekken. Dus tot weerziens, lieve Wanda. God zegene uw komst hier in huis." De gravin trekt het jonge meisje tot zich en geeft haar een kus op het voorhoofd. Als in een droom, staart Wanda de rijzige gestalte na der gravin, (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 13