Wonden EERSTE BLAD Piano's - Vleugels - Orgels C. QU1SPEL, DE BERENBURCHT. jdoosterbaisew NUTSSPAARBANK •Rentevergoeding 3.6 Prijs per kwartaal. f l Losse nummers f 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. ZATERDAG 21 November 1925 Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V, Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8e jaargang. - n°. 6 WEEK-REVUE. Daar ïitten we aan het begin van een be langwekkende regeeringsperiode onder leiding van een politicus, die door velen als de lang gezochte „sterke, man" werd aangezien, on verwachts'in een regeeringscrisis, veroorzaakt door het besluit tot opheffing van het Neder- landsche gezantschap bij het Vaticaan. Dit gezantschap werd in 1915 met algemeene stemmen door de Kamer ingesteld, echter met een tijdelijk karakter. Men verwachtte n.l. heil van de voortdurende vredespogingen van het Vaticaan. In 1920 werd de tijdelijke zen ding omgezet in een vaste gezantschapspost, wat niet wegnam, dat van protestantsche zijde nog ecnige malen in de Kamer werd voor gesteld om het gezantschap op te heffen, eene poging, die door enkele linksche groepen, als de sociaal- en vrijzinnig-democraten niet ge steund werd, omdat ze deze aangelegenheid als afgedaan beschouwden en meenden, dat de noodige continuïteit in de wetgeving in gevaar gebracht werd, wanneer telkens gepoogd werd op eenmaal genomen besluiten terug te komen. Venvacht had dus mogen worden, dat ook thans de toeleg van Ds. Kersten mislukt zou zijn, wanneer de bovenbedoelde linksche groe pen aan bun oorspronkelijke overwegingen hadden vast gehouden, maar reeds uit het Voorloopig Verslag op de Staatsbegrooting was gebleken, dat meerbedoelde groepen niet langer van zins waren om door haar steun zaken te bevorderen, omtrent welke in de colaitie zelve geen overeenstemming bestond. Zoo viel als eerste offer dezer- tactiek het ge zantschap bij het Vaticaan, van hetwelk geen bestendiging door de afgevaardigden der Cliris- tclijk-Historischepartij gewenscht werd. Tot opheffing werd dus niet besloten, omdat de meerderheid der Kamer zulks wenschte, maar omdat het in gedane voorstel een kans geboden werd^ot hei uitvoeren van een politieke ma noeuvre, waarmee de coalitie schaakmat kon worden gezet. De stemming betrof bij velen derhalve meer dc al- of niet-handhaving van de coalitie, dan wel de handhaving van het gezantschap bij den paus. De vier Katholieke ministers dienden dadelijk na het vallen van het besluit hun aanvrage voor ontslag in, welke aanvrage enkele dagen later gevolgd werd door het aftreden van het gehecle kabinet. Waar deze crisis op uit moet draaien, is moei lijk te zeggen. Al goochelt men de partijen nog zoo dwaas dooreen, dan zal geen combina tie naar voren komen, die een mogelijkheid tot regecren biedt. Tenzij men de oplossing van Ds. Kersten aanvaardt en een zakenkabi net vormt uit dc niet-Katholicke partijen. Zoo'n ministerie zou b.v. den heer Kersten als premier kunnen bevatten met de porte feuille van Kunsten en Wetenschappen, Ds. 't Zandt Buitenlandsche Zaken, Lontje Bulk financiën of Justitie, Braat Landbouw of Arbeid en Mevr. Wijnants Franken, Landver- dediging. De benoeming van de laatste zou natuurlijk verband houden met haar propa ganda voor figgassen, als zijnde dc „minst- inhumane oorlogsmiddelen". Als er geen ministerie in dezen geest komt, dan lijkt ons een minderheidskabinet waar schijnlijk, dat regecren kan, zoolang het den Katholieken goeddunkt. We gaan in ieder ge val een onzekere perlcmentaire toekomst tege moet. Ook in de C.P.H. (Communistische Partij, afd. Holland) duurt de regeeringscrisis voort. Men houdt daar niet van halve maatregelen. Nadat Wijnkoop en van Ravesteyn c.s. uit de Kamer waren gehouden en uit het Partij bestuur gezet, alles door den wil van eene minderheid, gesteund echter door en handelen de in naam van de regeering in Moskou, zijn de oude leiders ook als leden geschprscht en mèt hen bijna heel hun aanhang, 't Gevolg van een en ander is, dat het communistische huis in Holland thans wèl gezuiverd is van alle door Moskou en enkele willooze vazallen on- gewenschte elementen, maar dat er geen be woners meer over zijn om de zuivere Mos- kousche atmosfeer, die nu in het huis heerscht, te genieten. Intusschen, zoolang de communistische hee- ren slechts met d'r eigen spullen gooien en smijten, kan niemand er eenig bezwaar tegen hebben. Integendeel. In Amsterdam heeft men weer eens een luguber moordzaakje. Een diamanthandelaar werd er om het leven gebracht, vermoedelijk door een Duitsche kelnerin van een bar, waar de verslagene een getrouw bezoeker was. Ons zelf heel wat wanen in de maatschappij, menschen van een financieele, artistieke of in- 1 tellectueele standing en toch geen hooger genot schijnen te kennen dan avond aan avond te zwijnen in bars en andere obscure gelegen heden, waar het aan de „gezelligheid" vol strekt geen afbreuk schijnt te doen als hier en daar voor een bezoeker een emmer wordt neergezet om daarin het al te overvloedig ge- notene te deponeeren. Dat iemand eens 'n keer in zijn leven in zoo'n gelegenheid ver dwaald is, het moge niet goed te keuren zijn, toch nog wèl te vergeven, maar dat groote groepen geldpatsers en helaas ook menschen van intellectueele of artistieke standing zich bewust zéér geregeld aan zulke bestiale ge noegens overgeven, toont de moreele verwor ding van wat men vroeger de „betere kringen" placht te noemen, Weer hebben we deze week den dood van twee wakkere Nederlandsche vliegeniers te be treuren, verbonden aan onze marine. Er heb ben in den loop van dit jaar zéér vele lucht- rampen plaats gehad, zoowel met civiele als met militaire machines, die wel een bitter smaakje geven aan de menschelijke triomph INGEZONDEN MEDEDEELING. I Buitengewoon moeilijk te beoordeelen voor een leek is de hoedanigheid van een Piano, Vleugel of Orgel. Bij het koopen van zulk een instrument is men aangewezen op de betrouwbaarheid van den leverancier. Onze firma, die sedert 1865 bestaat, verkoopt alle instrumenten onder de ruimste garantie. Pianofabrikant, Goudsche Singel 3 - ROTTERDAM. feuilleton. 58 NATALY VON ESCHSTRUTH. (Otautorlsterde uitgave van D. BOLLE.) Ook kwam het haar raadzamer voor, zulk een, In dergelijke aangelegenheden zoozeer onervaren jonkman, metterdaad behulpzaam te zijn. Maand op maand verliep. Toen schoot haar een goede gedachte te binnen. Door middel ecner veel gelezen damescourant zocht zij een jong meisje van eerste familie, tot gezelschap, en koos uit de ingekomen photo- grafiecn diegene uit, welke, volgens haar scherpe t blik, het meest aan haar inzicht beantwoordde. In dikke pakketten kwamen de brieven in. De gravin zat in haar stil torenkamertje, waarin de lentezon haar gulden stralen wierp en brak met levendige belangstelling het eene schrijven na het andere open. Welk een verscheidenheid van geschriften, lot gevallen en portretten! Meta onderwierp elk stuk aan een scherp onderzoek, maar geen enkel was er onder, dat van harte haar sympathie mocht verwerven. Dc volgende dagen brachten nieuwe massa's aan. De Berin van Hoogenstijn las, overlegde en onderzocht, totdat ze plotseling het hoofd eens klaps voorover boog en met verbazing bleef staren op een bekoorlijk meisjesgezicht, dat met wonder troffen speciaal enkele bijzonderheden, die bij het relaas van het gebeurde gegeven werden en die nog eens een realistische kijk op het leven van sommige groote-stads-bewoners geven. Daar heeft men een jonge man, gehuwd, blijk baar goed in zijn middelen zittend, die zijn „vrijen tijd" niet nuttiger weet door te brengen dan door het geregeld bezoeken van een bar, waar hij zich zoodanig met „wijntje en trijn tje" bezig houdt, dat de maag tenslotte wenscht terug te geven, wat ze te veel incas seerde. Zoo'n tooneel is een „gewoon" ver schijnsel in de bar, waar een emmer voor dat doel gereed gehouden en „in geval van nood" aan den klant wordt voorgezet. Toen de ver slagene op een avond van de vorige week, na buiten een praatje met de kelnerin gemaakt te hebben, ook in suffen toestand aan een tafeltje neerzeeg, werd hem dc emmer voor gezet cn nam men verder geen notitie van het oogenschijnlljk „normale" geval, totdat plotse ling het gutsende bloed ontdekt werd. Dc gepleegde moord is ernstig, maar öhs treft injhecl het geval 't meest dat liederlijken bar-tooneeltjc met die emmer. Daar leven in de groote steden duizenden menschen, die zich baar ernstige, groote, heldere oogen, uit den brief naar haar opzag. Volgens hare kleeding scheen ze In diepen rouw, eenvoudig, hoogst bescheiden, zonder eenige aan matiging. Dc gravin liet een vluchtigen blik gaan over den brief, die, in vergelijking met de andere, zich onderscheidde door beknoptheid van inhoud. Ze zag naar de handtekening: „Marie Antoinette, barones van Spengelcnburg, geboren jonkvrouw van Heinsberg. Een naam van goeden klank. Zij schreef, dat zij voor hare dochter Wanda, oud 23 jaar, muzi kaal ontwikkeld, bekwaam in Engelsch en Fransch, In handwerken bedreven, maar in de huishouding nog onervaren, een betrekking zocht ais gezel schapsdame. Hare positie, welke sedert het over lijden van haren man zeer treurig was geworden, noopte haar, zich „te scheiden" van haar kind 1 Meta knikte peinzend voor zich uit. Eene we duwe, die een onderkomen zoekt voor de dochter. Arme moedert Wederom en andermaal nam ze Wanda's por tret in handen, ook nog, nadat ze alle andere brieven bad geopend en de photo's tamelijk on verschillig terzijdo gelegd. Een geheimzinnige, onverklaarbare aantrek kingskracht had voor Meta dat bekoorlijk gelaat met dc raadselachtige oogen. Maar een portret is vaak bedriegelijk, misschien was het meisje in werkelijkheid wel niet zoo toe schietelijk cn sympathiek, doch om het even, daarop moest men het laten aankomen en af wachten, of freule van Spengelcnburg in den smaak zou vallen van Kuno Kracht. Gravin van Hoogenstijn greep, na kort beraad, op de natuur behaald. Helaas zijn we weer een keer te meer bevestigd in onze absolute over tuiging, dat de luchtvaart, hoe groot haar toe komst ook moge zijn, nog niet in een zoodanig stadium van ontwikkeling is gekomen, dat passagierstochten door de lucht kunnen wor den aangemoedigd, wanneer nie< zeer groote belangen het vermeerderde risico rechtvaar digen. Met „overwinningen op de natuur" en der- zelver krachten behaald, moet men uiterst voorzichtig zijn, want telkens worden we er aan herinnerd, dat de overwinning nog geen volstrekte is. De onderzeebootcn beteekenen ook een overwinnjng op de natuur, maar voor dc derde keer reeds in dit jaar heeft de zee ge toond ons het meesterschap te betwisten. De groote Engelsche duikboot M I, zoo kort bij ons land naar den bodem der zee getrokken is het derde slachtoffer. Op 120 Meter diepte ligt er de kolossus vaH 90 M. lengte, 7 M. breedte met haar zwaar, machtig 30 c.M. kanon en in haar stalen ingewand bergt ze de lijken der 68 leden van de bemanning, die misschien nog dagen lang, totdat de megevo^rdc zuurstof- naar de pen en schreef aan barones van Spen gelcnburg, dat zij hare dochter zeer gaarne in haar huis wilde ontvangen, als deze genegen was de aangeboden betrekking op den Berenburcht te aanvaarden. XVI1L Een paar dagen waren verloopen. Het was het uur der schemering. Kuno Kracht was juist teruggekomen van dc nagenoeg gereed zijnde Reddingloods. Hij had van klceding gewisseld, cn trad haastig het groote, ouder- wetsche woonvertrek binnen van dc gravin, om haar met uitbundige geestdrift te onderhouden over de voortreffelijke boot, van eigen constructie een doelmatig gecombineerd Francis- en Peake- systeem cn waarmee zoo even een proeftocht was gedaan. Meta kwam hem tegemoet. Haar tred wasi levendiger, veerkrachtiger dan anders. Zij hield een brief in de hand, cn sprak hem reeds van verre toe. Eindelijk kom je dan thuis, Kuno; reikhal zend heb ik naar je uitgezien, om een aangelegen-1 heid met je te bespreken, waarvoor je tot nu toe nooit recht den tijd hadt. Ze is, nu een voldongen feit geworden, en hoog tijd wordt het, dat je er van hoort." Verbaasd zag dc graaf zijn moeder aan, schoof met ridderlijke galanterie een stoel naar haar toe, en nam, in spannende verwachting, tegenover haar plaats. Nadat de gravin was gezeten, kon zij met ge weld een zekere bevangenheid niet meester worden. „Ik ben nu al zooveel jaren alleen, Kuno, ik verbruikt was, heeft gewordstel tegen den dood. Wèt bij dit droef gebeuren nog tot ver heugenis stemt, is, dat de vroegere vijanden van de Engelschen hun hulp hebben aange boden en deze ook is aanvaard. Dat wijst in eene verandering van gemoedsstemming onder de volkeren, die hopen we het tot vrede en verzoening leidt en gevaarlijke wapenen, als deze onderzeeërs, overbodig maakt. Een bewijs van die verbeterde gemoeds stemming is mede-het besluit van den ge- zantenraad om de Keulsche zöne op 1 De cember te ontruimen en in heel het Rijnland een minder streng bezettingsregime in te stel len. Die toezeggingen vooral hebben het de Duitsche regeering gemakkelijk gemaakt om te besluiten, het Verdrag van Locarno op 1 December te Londen te gaan teekenen, on danks het verzet van de Duitsch-Nationalen, die vasthouden aan hun onverzoenlijke in zichten, die echter naar we mogen aan nemen niet door de meerderheid van het Duitsche volk zal worden gedeeld. Wat te zeggen van den voorgenomen aanslag op Mussolini? Ten eerste, dat de poging tot moord ten zeerste moet worden gelaakt en ten tweede, dat ook Mussolini verwachten kan slechts storm te kunnen oogsten, waar wind gezaaid wordt. Ook zijn bestuur steunt slechts op ontrechmatig geweld. INGEZONDEN MEDEDEELING. veroorzaakt door branden, snijden of stoo- ten, moeten dadelijk met Akker s Klooster balsem behandeld worden. Deze voortref felijke balsem is niet alleen bloedstelpend en pijnstillend, maar zijn zuiverende en antiseptische werking voorkomt zweren, ter wijl zijn geneeskracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis te hebben, het kan U dagelijks te pas komen, AKKER's Financieel Overzicht. Noch van de binnenlandsche, noch van de buitenlandsche politiek heeft de beurs zich tot nog toe iets aangetrokken en is de aan dacht nog steeds op de rubberafdeeling ge vestigd, waar de omzetten zoo enorm zijn, dat alle andere afdeeliugen met uitzondering van de suikerafdeeling verlaten zijn. De beleggingsmavbt behoudt een gunstig voorkomen maar was er toch eenig aanbod in staatsfondsen. Ook voor Bankaandeelen was de stemming kalm, alleen bestond er uitgebreide vraag naar aandeelen Ned. Indische Handelsbank eu Koloniale Bank. Deze dagen stond in de N- Rotterd. courant dat weer 200 beambteD bij de Rot-terdamsche Bankvereeniging ont slag hadden gekregen. Dit laat nog eens duidel^k zien dat nog niet alle Banken betere zaken maken. Industrieels aaudeelen waren nog steeds mis lederen omgang niet dames, ik word nu al zoo oud en ben altijd op me zelve, dat ik met moeite het groote bestuur nog alléén zal kunnen waarnemen." Kuno Kracht kon een schaterlach niet be dwinger; hij zweeg echter cn bleef de spreekster opmerkzaam aamnen. ,,Ik heb dus een dame van gezelschap geënga geerd en hoop, dat je, uit consideratie voor mij, het over deze vermeerdering van ons gezin met mij eens zijtl" „Ha! dat noem ik nu eens verstandig!" riep de Beer van Hoogenstijn zeer verheugd en niets vermoedend, „dit idee is goud waard, het had u al tien jaar eerder moeten invallen! Hebt u al iemand gevonden?" Met een geheimzinnig glimlachje ontvouwde de gravin den brief, nam er dc phöto uit en over handigde dit haren zoon. „Hoe bevalt je mijn aanstaande kleine gezellin, die, zoo dc Heer wil, hier wat nieuw leven in de brouwerij, cn veel zonnenschijn moet brengen in den Burcht?" Kuno nam glimlachend de photo; en ging er mee naar bet raam, om beter te kunnen zien. „Als ze maar naar uw zin is, mama, ben Ik met iedere dame tevreden I" Hij boog voorover cri zag naar de afbeelding. Een oogenblik staarde hij op het portret, zijn hand beefde cn een doodclijkc bleekheid overtoog zijn gelaat. Roerloos stond hij, cn zag in het lieve, ernstige peinzende gezichtje. Een trilling ging door zijn lichaam, vurige von ken dansten voor zijn oogen, zijn hart stond een poos stil, om in het volgend oogenblik, met te TrTahlrffrit vj63H2K3CS*-1 tegen Koest (Adv.) gevraagd, vooral kunstzijde aandeelen, Cen trale Suiker, preferente Carps Garenfabrieken en nog enkele andere. Van Mynbouwaandeelen waren Algemeene Exploraties gevraagd. Zeer vast gestemd waren olieaandeelen, vooral Consols op de aankondiging dat twee aaudeelen Consols geruild kunnen wordeu tegen één aandeel Koninklijke. Op de voortdurende stftging van het pro duct waren rubberaandeelen zeer vast ge stemd en monteerden de koersen met 10- tallen procenten. Scheepvaartwaarden verlaten met afbrok kelende koersen. Suikeraandeelen zeer vast op hoogereCuba- noteeringen en op het bericht dat de V.I.S.P. biedingen ad ƒ9,26 had geweigerd. Zeer vast waren Medane, Moormanden natuurlijk H. V. A. De laatste dagen kregen ook de aandeelen Vorstenlanden een beurt en lijken ons deze naar verhouding nog goedkoop. Zeer vast gestemd waren ook tabaksaan- deelen met vraag naar aandeelen Deli Mij., Deli Batavia en Oostkust. Op de wisselmarkt lieten Fransche francs zich rustiger aanzien en varieerde de notee ring niet veel. De volgende dividendbewijzen z{jn be taalbaar; No. 20 aand. Bodgong Suiker met ƒ100,— No. 64 N. York Central 42,59 No. 18 Soember Kareng „175,— Ingezonden Mededeeling. HUDDELHARNIS—SOiMELSDIJK KANTOORVOORSTRflftT 5. IHIDDELHARNIS voor alle Spaargelden. De Nutsspaarbank Middelharnls-Sommelsdijk is aangesloten bij het Nederlandsch Spaar bank-Bureau en verzekert den inleggers daardoor de meest mogelijke zekerheid tot terugbetaling der belegde spaarpenningen. Spaarbusjes voor kinderen worden GRATIS in bruikleen afgestaan. Adv. heviger klopping en belemmering van adem, zich te doen gelden. Hij stond afgekeerd van de gravin, én deze zag de in het oog loopende verandering niet, die bij den jonkman plaats greep. „Nu?" vraagde ze eindelijk, „laat je niet eens wat hooren? Is het geen verrukkelijk gezichtje? Ais alles in de oogen ligt, wat die op het portret beloven, dan moet de kleine een allerliefst meisje zijn!" „Hoe heet ze?" bracht Kuno kortaf, bijna op barschen toon er uit. „Hé ja! ik vergat je freule Wanda van Spenge lcnburg voor te stellen „Wanda van Spengelcnburg!" Als een zacht, nauwelijks merkbaar zuchten, was de echo. De gravin lette er niet op. Ze zag alleen met groote voldoening, dat de jonge vrouwenvijand het portret nog altijd in de hand hield, dat het gezicht er van hem buiten twijfel evenzoo boeide als het te voren de moeder had gedaan. „De vader was generaal," zei dc gravin; „hij stierf ongeveer een jaar geleden, heel onverwacht; en daar hij door het faillissement eener groote firma geheel zijn vennogen verlooT, liet hij vrouw cn dochter in zorgelijke omstandigheden achter. Daarom besloot de barones van Spengelcnburg van de dochter afstand te doen Heeft zij ze u aangeboden?" vraagde Kuno kortaf. „Op mijn advertentie in de courant „Hebt u die met uw naam onderteekend?" „Maar Ktmol Hier heb-je het uitknipsel van het nieuwsblad, ik verzocht antwoord onder let ters M. H." (Wordt vervolgd,) mmm

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1