WOENSDAG 18 November 1925 DE BERENBURCHT. Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f per plaatsing tot een maxi mum van 10 regels elke regel meer cent. Het Hooglied van den Arbeid. Engeland, dat zooveel jaren als industri eels mogendheid in het allereerste gelid een plaats heeft ingenomen, heeft thans niet alleen zeer aan deze reputatie moeten in boeten, maar gaat daarbij nog gebukt onder een haast niet te torsen gewicht aan be lastingen, terwijl het maatschappelijk euvel van de werkloosheid een ontstellenden om vang heeft gekregen. Zeker, er zyn redenen, welke tot op zekere hoogte een verklaring kunnen geven van de hier genoemde moeilijkheden, gevolg vooral ook van de drastische maatregelen tot ver effening van de oorlogsschulden in zoo be narde tijdsomstandigheden. Maar juist in en door de economische crisis, waaronder het zakenleven in het vereenigde koninkrijk te lijden heeft, zijn de ongelukkige gevolgen duidelijker dan ooit aan den dag getreden van de ontwikkeling der arbeidsverhoudingen daar te lande. Wij moeten ter verklaring geruimen tijd in de geschiedenis teruggaan en komen dan in de bloei-periode der industrie van een halve eeuw terug. Eerder dan waar ook ont wikkelde zich in Engeland de vakvereeni- ging, welke het geluk had bekwame leiders aan het hoofd te hebben, die zich van de politiek wisten vrij te houden. Jacht op politiek gewin, eerst in de eigen gelederen, daarna in het grooto steekspel, om ten slotte in onedelen en vooral kortzichtigen wedloop te ontaarden, daarvan had men zich aan vankelijk beslist onthouden, in het volkomen besef van de grooto waarheid, dat alleen door bloei van de industrie, vooral in een land van export by uitnemendheid, de be- dry von, de handel en scheepvaarten eindelijk het geheele volk het best gebaat kunnen worden. Hierin bleek oen zuiver werkelijk heidsbesef. En daarnaast was het mogelijk de arbeidsverhoudingen door onderhande lingen en besprekineen te verbeteren, al ging dit niet zonder stryd. Maar deze grondwaar heid word uit het oog verloren, of wel de nieuwe leiders bleken niet genoeg gezag te hebben 0111 in de roes van het mogeljjke onmogelijke deh juisten koerste handhaven. Daarbij kwam een mentaliteit, ook hier te lande aan don dag getreden, toen door on juiste begrippen aan de andere zijde en te grooto angstvalligheid om zich tegen den waan van den dag te verzetten, vry baan word gelaten aan eischen, die op don langen duur slechts kondon en moesten leiden tot bittere ontgoocheling. Hot Hooglied van don Arbeid dat moet niet alleen begrepen en verstaan worden, maar tevens- in toepassing gebracht. In Engeland, maar ook nog wel bil ons.... En do ervaring in Engeland houdt wyze lessen in voor anderen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Doet Uw Schoenen Goed feuilleton. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. Geautoriseerde uitgave van D, BOLLE.) 57 De aanvankelijk zoo zwaarmoedige stemming van den jongen graaf verdween bij den dag. De storm huilde over dc zee en scheen slechts de terugkomst van Kuno te hebben afgewacht, om zijn geweldige kracht te meten met die van den Beer. Toen was er geen ledige tijd meer, geen gelegen heid voor droevig peinzen en wrokken. Dagelijks zwaar werk! „Schip in nood!" En de Beer van Hoogen- stijn strekte moedig zijn klauwen, verzamelde zijn getrouwen om zich en stortte zich met doods verachting in de woedende branding, om dc zee hare prooi te ontwringen. De koude werd grimmiger van dag tot dag, het ijs kraakte in het Hamclwad... dat was dc kwaadste tijdi Twee dagen lang lag de mist zwaar en dik op de zee. Toen een nieuw opkomende storm ze ver dreef, snelde een schipper naar den Burcht, met het bericht, dat uit het wad het wrak uitstak van een gezonken schoener. In de masten kon men nog manschappen bespeuren. Dat was een schrikkelijke en een ijzingwekkende vaart! Dc eerste reddingsloep sloeg in de branding VERSLAGEN. VEIisLAÖ van de vergadering van don liaad der Ueiuoente SOMMELS DIJK op Vrijdag 13 November des namiddags 3 uur. Voorzitter: Burgemeester den Hollander. Afwezig de heer A. A. Mijs met kennisgeving. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der vorige verga dering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Verschillende brieven van Ged. Staten, waarby mededeeling geschiedde van de goed keuring van verschillende raadsbesluiten. b. Een schrijven van vele landbouwers uit Sommelsdijk, waarin werd verzocht de verordening, regelende de reiniging der ge- meento, wederom alzoo te wijzigen, dat de oude gewoonten wederom konden worden gehandhaafd, daar, door de nieuwe verboden de landbouw in het algemeen zeer wordt be nadeeld, door het verbieden van het houden liggen der mestputten, het aanleggen van pulpputten binnen de zooveel meter van een woning en al dergeiyke onaangenaamheden meer. Die landbouwers dreven het zoover door de bewering dat door deze verordening zelfs enkele panden waardeloos zouden zyn geworden. Voorzitter deelde mede, dat dit zelfde ver zoek ook was gericht tot Ged. Staten, met dien verstande dat verzocht is de verordening niet goed te keuren. B. en W. ad viseeren op het verzoek afwy- zend te beschikken, daar het toch eenzeer goede maatregel is, en eerst pas in de vorige vergadering is besloten, zoodat men niet in de eene vergadering iets kan besluiten om het in de volgende vergadering weer onder ste boven te gooien. Voorzitter zeide dat het ook verder niet in de bedoeling ligt. van 8. en W. de landbou wers zeer lastig te vallen voor de oude ge vestigde panden, doch dat die maatregel in hoofdzaak geldt voor nieuwe uitbreiding, en het voor do gevestigde slechts geldt als zijnde een recht, om by eventueele al te sterke overtreding te kunnen ingrypen. Kiviet. vond dat de raad vorige vergadering even gebruikt is om B. en W. alle rechten in deze te verleenen. daar door den raad de stip pelen is aangegeven, doch door B. en "W. een zware lijn is gezet, waaraan zy alleen het recht hebben verkregen. Spreker merkte op dat ook in de nieuwe wijken weer schuren kort by de woningen komen te staan en dat zulks maar steeds wordt toegelaten, waardoor aan de oude toestand feiteiyk geen einde komt. Voorzitter deelde mede dat een aanvraag voor den bouw niet kan worden afgewezeu, daar de Verordening zulks niet toelaat. 8. en W. deelden mede, dat zy in de uit voering van die nieuwe bepalingeD geen be zwaar zien. In stemming werd het verzoek met 9 tegen 1 stem afgewezen. Tegen stemde de heer Kiviet. 3. Wijziging Gemeentebegrooting dienst 1925 Met enkele af- en overschrijvingen van geen beteekenis werd deze wyziging goed gekeurd. 4. Vaststelling gemecnschappelyke re geling, inzake de vleeschkeuring. uiteen. Kuno Kracht en zijn vrijwillige loodsan hadden zelvcn moeite om het veege lijf te redden. Nauwelijks echter waren dc uitgeputte manschap pen op haar verhaal gekomen, of de graaf bemande een tweede sloep, die in hij allerijl doelmatig had ingericht. Toen ging het met frisschen moed weer naar buiten, en na een zwaar werk van twee volle uren galmde het jubelend hoera! der terugkee renden door het gehuil van den orkaan. Zes man waren afgebracht. Maar de schipbreukelingen telden nauwelijks nog tot de levenden. Twee dagen en twee bange nachten waren ze zonder voedsel gebleven, staande in het want, onder bittere koude, met den dood voor oogen. Gravin Mcta liet dc geredden naar Hoogcnstijn vervoeren, verpleegde hun bevroren ledematen, totdat een geneesheer ter plaatse verscheer. Deze heldenmoedige redding werd bekend. Kuno Kracht en zijn loodsen verkregen dc reddings medaille, niet een aanzienlijk geschenk in geld. Met innige voldoening stormde dc graaf in het vertrek zijner moeder: „Nu kunnen zc trouwen I Ik heb mijn aandeel aan den bruidegom afgestaan, dat is voldoende voor den uitzet, het en bij het zeemanshuis, had ik hem al lang toegezegd, daarin kan hij zich opschieten voor een woflïngl" „Wil Joscf trouwer?" vroeg de gravin verrast; „daarvan weet ik niets, cn'wie is zijn uitverkorene? „Wel, Mieke! Van kindsbeen af zijn ze toch al vcrloofdl" riep dc Beer van Hoogcnstijn. „Maar er mocht niets van uitlekken, totdat cr een vooruitzicht was om te kunnen vrijen, ze zijn beide zoo arm als de mierenl Maar nu hebben Deze voorstellen werden zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 5. Wijziging verordening Volkshuisves ting en Volksgezondheid. Gezien ook dit wijzigingen van geen belang betroffen, wérden deze eveneens zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 6. Aanvraag vrijstelling van de verplich ting, tot het geven van onderwijs in de lichamelijke oefening. Voorzitter deelde mede dat dit om de twee jaar dient te geschieden, dat de termyn, waarvoor vrijstelling is verleend, zyn einde nadert en stelt daarom voor thans wederom voor het tijdvak van twee jaar vrijstelling te verzoeken. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. 7. Goedkeuring Begrooting Weeshuis en Burgerlijk Armbestuur voor 1926. Namens de commissie van onderzoek stelde de heer Kiviet voor die beide begrootingen, conform voorstel, vast te stellen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. 8 Goedkeuring rekening Gasfabriek '24. Namens de commissie van onderzoek, vroeg Kiviet of het wel als eeD verplichting ko.n worden beschouwd, dat de gasfabriek kosten betaalde, die gemaakt worden voor het binnen halen van te groote schepen, of het vervoer van materialen, om het schip eenigszins te lichten, teneinde het door de sluis te loodsen, als de conditie gemaakt is dat het schip ten hoogste zoo breed, zoo lang en zooveel diepgang mag hebben. Spreker meende ,dat dan die kosten door de schippers of bevrachters moeten worden betaald, maar niet door de fabriek. Het betrof hiervoor een postje van 20,20. INGEZONDEN MEDEDEELING. NUTSSPAARBANK Middelharnis—Sommelsdijk KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS aangesloten bij bet Nederlandscb Spaarbankbnrean. Rentevergoeding 3.6 Nieuwe spaarboekjes worden dagelijks afgegeven. Voorzitter zeide dat hiervoor wel eens iets te zeggen zou zyn, doch dat in sommige gevallen op gronden van biliykheid deze kosten door de fabriek gedragen dienen te worden. Niettegenstaande dat zal de opmer king overgebracht worden aan den directeur. Daarna werd de rekening goedgekeurd met een batig saldo van 11.495,04. 9. Vaststelling begrooting gasiabriek. Blok deelde mede dat de minderheid der commissie van onderzoek voorstelt om de gasprijs met 1 cent per M3 te veriagen, gezien de winst in '24. Spreker deelde mede dat het doel van een gemeentelijke gasfabriek beoogt, het verstrekken van gas aan de gemeente naren tegen een zoo laag mogeiyken pvjjs en zag dit doel gaarne in uitwerking. Voorzitter deelde inede dat daarover ook reeds in de gascommissie is gesproken, doch gezien de werkelijke noodzakelijkheid, tot vorming van een reserve kapitaal, acht zy dit voor *26 nog niet gewenscht. Bovendien, wat zou het met zich brensen als per Ms den prijs met 1 cent werd verlaagd. Het gemiddelde gebruik per gezin is 250 M3, zoodat zulks per ze den plok bij elkaar*, en ik geloof wel niet, dat ze Mei in het land laten komen, voordat ze een paar zijn." Meta staarde het friscli kleurig gelaat aan van haren zoon. Mieke trouwt met josef, en Kuno verluidt het met een lachend gezicht. Och, maar neen, zoo ziet een jongen er niet uit, die zelf verliefd is op de meld! In gedachten verdict, laat de gravin het hoofd zakken, haar zoon evfnwel gaat naast haar zitten cn neemt liefkoozend haar hand in de zijne. Hij ziet haar aan, zoo kinderlijk vragend als altijd, wanneer hij iets op het hart hectt. „Moeder!" „Wat is er, mijn jongen?" „Waart ge tevreden over ons werk?". „Bizonder tevreden, God zcgeiie je daarvoor!" „Er ging echter een groot verlies voor ons mee gepaard!" „Hoe zoo dan?" Onze cenige reddingsloep, die we met zooveel moeite tot een Peake-boot hadden ingericht, is door dc zee stukgeslagen!" „Ohl maar dat is te herstellen 1" „Moeder!" fluistert Kuno, en hij slaat den arm om de gravin: „Zoudt ge me wel eens heel geluk kig willen ziep?" „Wat een vraag!" „Gé hebt me onlangs aangeboden, dat ik op reis moest gaan, vreemde landen en volken zien. „Heel goed! Zul je cr gevolg aan geven?" „Neen moeder. Ik wilde u echter dringend vragen, mij het geld af te staan, dat zoo'n reis kost." gezin f 2,50 per jaar zoude beteekenen, terwijl het voor de fabriek een mindere opbrengst beteekent van ƒ6500, .Echteralsook 1926 zoo blijft zou men in 1927 kunnen overgaan i tot verlaging van den prijs. M. Joppe merkte op dat ook cokesverkoop nogal een aanmerkelijk verlies oplevert, en de gascommissie ook daarom niet tot verla ging durfde overgaan. Van Nimwegen merkte op dat eerst het systeem is gevolgd, dat de gezamenlijke gemeenten het tekort dekten of de winst opstreken, dat daarna besloten is de winst aan de fabriek te laten en dat indien men den gasprijs gaat verlagen, men mogelyk weer een tekort eventueel zouden moeten dekken uit de gemeentekas, waardoor dan toch wederom ieder bijdraagt. Blok meende dat van reserveering geen sprake is daar er van de vorige winst toch 10.00Q in het bedrijf is gebleven. Voorzitter merkte op dat zulks volkomen juist is, doch dat bovendien nog gekocht zijn voor reserveering 5 aandeelen ad. f 1000,— N.W.S. Dat die tien mille in het bedrijf is gebleven, doch dat daardoor voorkomen is een leening te moeten sluiten, zoodat de rente daarvan toch weer ten goede komt aan het bedrijf. Blok vroeg waar de grens is van het bedrijfskapitaal en hoeveel men denkt te zullen reserveeren, alvorens gewerkt zal worden om het gas haast,tegen kostprijs te geven. Voorzitter zeide daarover geen mededee- lingen te kunnen doen daar bij zich niet bevoegd acht dajirover te oordeelen. Spreker zeide dat een eventueele verlaging van een cent niet noemenswaardig is voor den ver bruiker. Blok meende dat een rijksdaalder weeral heel wat scheelt voor een arbeider. Daarna werd door de meerderheid der commissie van onderzoek voor gesteld de begrooting goed te keure"n zooals deze is aangeboden. Tegen stemde de heer Blok, terwijl le Comte blanco stemde. 10. Vaststelling Gemeente Begrooting dienst '26. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Kiviet, Blok en Van Nimwegen. brachten het navolgende rapport uit: „Op de inkomsten der gemeente-begrooting is een post, waarover zij in besloten ver gadering wenscht te spreken; evenwel is dit geen beletsel om de begrooting der inkom stenbelasting goed te keuren en tot aan nemen te adviseeren. Op de uitgaaf in de begrooting deelt de commissie als haar wensch mede, dat de gang van zaken op het gemeentehuis gelijken tred hield met de uitgaaf. Komende bij No. 102 hoofdstuk III stelt zij zich de vraag of het niet wenschelijb ware altijd zand gereed te houden in het oude braudspuithuisje om direct in te bunnen grijpen bij gladheid op de kaaihet noodeloos vallen van paarden kan daarmee voorkomen worden. Zij vraagt inlichtingen naar het verlagen van No. 125, hoofdstuk 6, Onderhoud straten en pleinen en zou derhalve verhoogingvoor stellen, of het gemeentebestuur moet een bevredigend antwoord kUDnen geven. Zoo ook No. 126, Onderhoud van wegen en voet paden. dito ook No. 128 is haar een raadsel, zoo niet al het plautsoen,benoodigd voor het „Waarvoor?" „Met een hartstochtelijke beweging verheft Kuno het hoofd. „Sedert jaren is het mijn vurigst verlangen, hier een eigen Redding-station op te richten. Met dc noodigc uitrusting en steun, behoef ik mijn brave jongens niet zoo aanhoudend aan gevaar bloot te stellen als nu. Van vreemde zijde hebben wc geen hulp te wachten. Zoo men ons had willen helpen, zouden ze het nu gedaan hebben, nadat door dc redding der schipbreukelingen de aan dacht op ons is gevestigd. Dat wii dus zeggen Help je zelf, en God zal het overige doen! Ik heb geen andere eerzucht, geen andere belan gen meer ter wereld dan het Reddingswezen; ik ken geen verhevener wensch, dan uit eigen mid delen een loods, met uitrusting, boot en toe stellen hier in te richten." Meta zag den spreker diep in de oogen. „Als het je ernstig daarom te doen is, dan staat aan dc uitvoering van je plan zeker niets in dcil wcgl" „Moeder!" Kuno was vuurrood geworden: „En het geld er bij?" „Je bent meerderjarig en kunt over je ver mogen beschikken." Hij drukte de slanke hand der gravin in de zijne. „Mijn vermogen? Alles wat we bezitten, hebt gij verdiend, is uw eigendom moeder.cn zes duizend is wel het minste dat ik noodig heb!" Meta glimlachte. Voor het eerst verscheen op haar ernstig gelaat een zonneschijn; zij achtte zich gelukkig, zoor den zoon dien zij liefhad boven al; een wensch in vervulling te doen gaan. „Je weet, dat ik gewerkt heb voor j o u mijn jongen, en gedurende jaren heb je me, naar kracht (Adv.) nieuwe kerkhof in oude rekening komt. Komende bij No. 131. Zij vraagt een onder zoek naar de kosten van een wisselplaats in de haven achter de gasfabriek. Wat 133 betreft, vermoedt zijdatdehoo- gere raming oorzaak vindt in het onderhoud van een oud en nieuw kerkhof, zoo ja, dan is geen verdere toelichting meer noodig. Voor 135 vraagt de commissie, waarom zij verschil blyft houden in haar beide ge meente-werklieden. Voor 190 hoofdstuk IX, verzoekt zij het gemeentebestuur meer de aandacht te schenken, hoe of het bij de werkverschaffing toegaat, zij boorde nog al van fouten in deze gemaakt, betreffende het al of niet aannemen van personen." Voorzitter antwoordde daarop dat hij het verzoek, betreffende het gereed houden van. zand en zout by vorst kan worden ingewilligd en reeds is de gemeentewerkman daartoe instructie gegeven. Betreffende de wegen en voetpaden, kan ik U mede deelen dat die ƒ200,—hooger zyn inverband met de Molenlaan. Van Nimwegen zeide dat die post veel te laag is. Dit is een post waarop veel voor werkverschaffing kan komen, en bet zal ook dezen winter weer wel blijken dat zulks noodig is. Kiviet meende dat de Molenlaan nog veel grint noodig heeft en stelt derhalve met de commissie voor deze post te verhoogen tot 5500,-. Voorzitter zeide dat er altyd nog wat gedaan worden kan, en men de kosten niet zoo zwaar behoelt op te voeren. Blok meende dat -men een begrooting maakte, naar de werkelijke vermoedelybe kosten zoover die maar eenigszins zijn vast te stellen. Het voorstel der commissie werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Voorzitter gaf toe dat de post voor onder houd wandelplaatsen en plantsoenen niet hoog is, maar deelde mede dat in hoofdzaak alles uit de thans loopende rekening wordt betaald. Betreffende post 131 deelde G. Joppe mede, dat de gasfabriek feiteiyk diende te zorgen dat de schippers geen onaangenaamheden ondervinden. Le Comte meende dat Sommelsdijk, met op die manier te gaan verbeteren, zou gaan betalen voor Middelharnis, neen, dan zou de gasfabriek zulks moeten doen en niet de gemeente. Blok merkte op dat de commissie uitslui tend kostenberekening vraagt en een mede deeling over de mogelijkheid. Voorzitter zeide toe, de verzoeken van de commissie in behandeling te zullen nemen. Blok vroeg nogmaals waarom die eene werkman, die toch ook jaar in jaar uit aan de gemeente werkt, niet voor vast wordt aange steld, opdat die ook voor pensioen in aan merking komt. Voorzitter zeide, dat die toch reeds voor pensioen in aanmerking komt. Blok vroeg wat B. en W. dan weerhielden, en vermogen, daarin bijgestaan. De zes duizend gulden heb je zelf ruimschoots verdiend. Welk gebruik je er van wilt maken, is jou zaak ze liggen gereed!" Op het gelaat van den graaf spiegelde zich de onuitsprekelijke vreugde af, die hij ondervond. Hij omhelsde zijn moeder en dankte haar, zoo innig verheugd, als of het geld alleen voor zijn genot cn gemak, niet ter voorziening in vreemden nood, beschikbaar was. Sedert langen tijd heeft men Kuno Kracht niet zoo opgewekt en vroolijk gezien, als hu hij, met ongeduldigen ijver, terstond zich aan het werk zet, om den bouw van iiet Redding-station te ondernemen en dit van de noodige uitrusting te voorzien. Alles bestuurde en regelde hij in persoon, en bij die voortdurende werkzaamheid schoot hem geen tijd over, om aan droevige gedachten voet te geven. Dc gravin haalde, als van een centenaarslast bevrijd, ruimer adem. Zij meende thans de overtuiging te hebben ver kregen, dat ge r. ongelukkige liefde het hart van den zoon ziekelijk aandeed, en zijn tijdelijke, onverklaarbare zwaarmoedigheid alleen zijn oor zaak had in het verdriet, dat zijn vergeefsche zending in de residentie hem had berokkend. Meta overdacht en verzon alle middelen, hoe zij van hartn lieveling een gelukkig man en echt genoot zou kunnen maken. Hem in den maalstroom der wereld te zenden, zou niets uithalen, want Kuno was geen wereld- lifig; hij was een vreemdeling in de maatschappij, hij zou den moed niet hebben een vrouw te zqeken voor zijn verder levensgeluk. (Wordt vervólgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1