[ING. Winkelhuis ÏL I VOORRAAD ill. Verkooplng R en ERF EERSTE BLAD DE BERENBURCHT. NUTSSPAARBANK Rentevergoeding 3.6 Bronchitis alle Cliëntéle en ken en hiervoor laffé Rondeel IGMONT. Rotterdam. irop ons bedrijf ENOODZAAKT SLOTEN te STEEN OGEMAKERS ill, Yerkooping EEN len Dubbele Ring telsdljk, )T. 1923 bij Inzet, «.1925 bij Afslag, s 7 uur in het Sommclsdijk, an den lieer C. e Sommebdijk. 'AN BUUREN. NSPLAAT November 1925 )BBEL"bij Afslag, zeven uur, erven van wijlen hier van AAT, aan den k, kad Sectie A groot 11.41 A. taling löDeccm, omschreven bij is AKKERMAN. Lena Overbeeke I October, d. v. W. Roskam Juliana, d. v. J. •tje, d. v. if. L. i; Jnanfje, d. v. ,n Beesten, n en L Rehorst; van der Graaf; Kwak en P. v. eer, echtg. van Hateren.echtg. '7 J. jpl.-81 Oct. J. Kramer en v B Voogt en van den Berg 3oek en A. de a A. de Kramer. 1 van C. D. v. d. Prijs per kwartaal. f i Losse nummers f 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvrugen f pgr plaatsing tot eeu maximum van 10 regels elke regel moer 15 cent. ZATERDAG 14 November 1925 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8E JAARGANG. - N°. 4 Het einde van de coalitie? Wat nu? Na een langdurig bombardement, dat jarenlang met slechts enkele korte onder brekingen gewoed heeft, is eindelek het machtige coalitie-kasteel zoodanig dooreen voltreffer beschadigd, dat herstel van de oude positie uitgesloten lijkt. De coalitie heeft veel tot stand gebracht van hetgeen de kerkelijke partijen in ons land zich te bereiken hadden voorgesteld, zooveel, dat niet alleen buiten de coalitie partijen, maar ook daarbinnen velen zich in de laatste jaren hebben afgevraagd, of de handhaving der coalitie nog wel opportuun was. Wèl hadden de coalitiepartijen, ieder voor zich, nog onvervulde wenscben, maar dut waren wenschen, die niet in staat waren de partijen te samen te houden, integen deel, de anti-revolutionDairen wisten dat ze van de Katholieken geen al te enthousiaste medewerking zouden ontvangen voor een enghartige naleving van de verouderde Zon dagswet, nöch voor afschaffing van vaccina- tiedwang of staatsloterij; de Katholieken konden voor de handhaving van het gezant schap bij den Paus niet op den steun hunner coalitiegenooten rekenen, nöch voor de op heffing van het processie-verbod of de be hartiging van bijzondere katholieke belangen bij de missie in Indiö. Nu de gemeenschappe lijke wenschen der christelijke partijen zoo goed als vervuld waren, in het bijzonder in zake onderwijs, werd de aandacht vanzelf moer gevestigd op de vraagpunten, die in de coalitie geen oplossing konden vinden, ja, waarvoor de coalitie zelfs een hindernis was. Daarbij kwam in de laatste jaren nog een groeiend© oppositie onder zeer vele Katho lieken tegen de economische politiek van den heer Col\jn. 't Is dus duidelijk, dat de positie van de coalitie in de laatste jaren danig verzwakt was en nog ondermijnd werd door een groeiend anti-papisme onder de niet-katho- lieke coalitiepartijen, waaraan, zooal niet con amoro, dan toch om opportuniteitsredenen werd toegegeven, teneinde den in anti papistische vaarwater voorstevenenden do minees den wind uit de zeilen te nemen In zulke omstandigheden moest het schot., door diezelfde dominees thans gelost, wel rdak zijn. Hun succes lijkt wel groot, want alleen gedreven door Rome-haat en dus ook uit afkeer tegen de aamenwerking met de Roomschen, hebben ze zich naar de Kamer laten afvaardigen. Daar deden ze het voor-1 stel om het Nederlandsch gezantschap by den Paus op te heffen, dat met 52-42 stemmen (alleen alle aanwezige katholieken en anti-revolutionnairen stemden vóór) werd aangenomen, nè eene verklaring van den leider der Roomsche Kamerfractie, Mgr. No- lens, dat deze by aanneming zou moeten overwegen, of aan de begrooting in zoo'n geval nog wel steun kon worden verleend en zelfs, of het wel mogelijk zou zijn om steun te verleenen aan dit kabinet, samen gesteld uit groepen, die hun steun aan zulk voorstel gegeven hadden. Zooals gezegd, de Kamer nam het amende ment-Kersten toch met 52-42 stemmen feuilleton. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 56) De slcdcnpartij! Daar kwamen ze aanvliegen, de rossen met de veelkleurige, vroolijk fladderende snecuwdekcns; daar klingelden en rammelden de schellen, tus- schen dc schetterende tonen der muziek, de eerste sleden met dc trompetters snelden voorbij. Daarop meerdere „familiesteden" met moeders, tantes en papa's, en toen, als de eerste aan het hoofd der Jeugd, Karei van Hcidler, naast freule Henny van t.arsen. Ze verdwijnt bijna in de ver bazende gele leeuwenhuid, haar spits gezichtje is gekeeid haar den huzaar, en deze buigt zoo ver trouwelijk en vrijmoedig, zooals hij gewoon is, in het bewustzijn van zijn onweerstaanbaarheid, en nu glimlacht jegens het kleine meisje „oog in oogt j ^ent d'cn glimlach die oogen, deze bedwelmende, inpalmende manier, om een meisjeshart te verstrikken Haar hart staat stil, zij buigt zich verder nog naar voren, cn ziet starend naar beneden.haar lippen openen zich, alsof ze met snerpend wee willen uitschreeuwen: „Kareif KareiI heb je geen enkelen blik meer voor Wanda?" Neen, voor de eenzame, verlaten villa, waar aan, waaruit de Katholieke ministers de consequentie trokken en hun ontslag aan boden, daarmee demonstreerende, dat de Katholieken niet langer met de tegenstem mende Christeiyk-Historischen wenschten samen te werken. Voor zoover de toestand op het oogenblik te overzien is, kan men slechts één conclusie trekken: de coalitie is teneinde. Het succes van de voorstellende dominees lykt wel groot. De coalitie hebben ze over wonnen, alleen.Rome niet. En düt bedoel den ze toch eigenlijk. Hun voorstel is onge twijfeld uit anti-papistische redenen geboren, welk cachet daarom o.i. nog niet op de beslissing van de Kamer gedrukt behoeft te worden. Onder de partijen, die thans met Ds. Kersten meegingen, zyn er ongetwijfeld leden, die zich ook door een anti-Rome stem ming hebben laten leiden, maar eveneens zijn er velen onder hen - 't bleek by stemmingen in vorige jaren die de vertegenwoordiging bij Rome onverschillig laat en deze wel willen handhaven, als ze er den Katholieken een pleizier mee konden doen, maar die van meening waren, dat de coalitiepartijen haar eigen boontjes maar moesten doppen en wilden doen uitkomen, dat die partijen daar toe zonder Bteun van linkergroepen in vele gevallen niet in staat waren. In dien geest luidde ook de verklaring van den heer Mar- cliant, wiens party (Vryz. Dem.) niet tegen het gezantschap by den Paus is, maar die eenvoudig zeide: de coalitie beweert,datzy alleen regeeren kan, welnu, zy regeerelEn toen ging het niet. Ingezonden Mededeeling. MIDDELHARNISSOMMELSDIJK KANTOOR: VDORSTRftftT 5, MIDDELHARNIS voor alle Spaargelden. De Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk is aangesloten bij het Nederlandsch Spaar bank-Bureau en verzekert den Inleggers daardoor de meest mogelijke zekerheid tot terugbetaling der belegde spaarpenningen. Spaarbusjes voor kinderen worden GRATIS in bruikleen afgestaan. Wen mag tegen zulke opvattingen bezwaar maken, ze worden in het parlementaire leven geduld, als men het politiek gewin, dat er het gevolg van is, in het. algemeen belang acht. Maar is er politiek gewin? Ds. Kersten c.8. stelden het amendement om Rome te schaden en velen ter linkerzijde gaven hun stem om daarmee de coalitie te breken Bereikten ze hun doel Voor zoover er tegen Rome of de Katholieke kamerfractie gericht was, o.i. zeker niet. De katholieken waren in de laatste jaren nu juist niet meer zoo buiten gewoon geestdriftig voor de coalitie gestemd, vooral nadat ze van de samenwerkende par tyen toch niet de inwilliging hunuer bijzon dere wenschen konden verkrygen. De huidige armoede haren intocht heeft gedaan, kan hij niets meer gevoelen. De slede snelt voorbij, voordat de heer van Heldler tijd heeft gevonden, om slechts even op te zien naar liet vensterraam, waarvoor het blccke, lieftallige meisje staat, dat hij, slechts weinige dagen geleden, met de hartstochtelijkste hulde betuigingen overlaadde. Wanda deinst achteruit cn zinkt op een stoel, zij bedekt met bevende handen haar gelaat cn zou willen schreien schreier opdat hare ziel vcrsinelte in traden... maar haar oogen blijven droog en staren voor zich uit, haar hart bloedt heiufelijk aan dc verschrikkelijke wonde, door valsche geveinsde liefde haar wreedaardig toegebracht. Een jaar is vcrloopcn. Barones van Spcngelcn- burg woonde met hare dochter, ver verwijderd van de residentie, op het eenzaam landgoed der tante, die veel te bekrompen, onbeminnelijk cn sttiursch was, om den beiden verlaten vrouwen op den duur een bchagelijk verblijf te kunnen aanbieden. Moeder en dochter waren dan ook, na rijp be raad, door den dwang der omstandighcidcn er toe genoodzaakt, besloten van eklander te gaan. Barones van Spengelenburg kon desnoods leven van haar weduwepensioen, zoo Wanda een ander onderkomen mocht vinden. Maar dit wilde, ondanks de ijverigste pogingen aanvankelijk niet gelukken. Ecnc positie als hofdame, die de hertogin aan een bevriend hof voor haar had uitgedacht, was tegen alle ver wachting door een andere ingenomen. Alle moeite tot plaatsing werd dan hier, dan positie der Katholieken (30 -f 1) is daarbij zóó sterk, dat men hun macht niet zal kunnen breken, welks regeering er ook kome. Alleen een regeering volgens het recept Ds. Kersten, d i. uit alle party'en behalve de Katholieken samengesteld, zou zonder Ka tholieke medewerking gevormd kunnen wor den, maar zoo'n regeering zou uitsluitend het anti-papisme tot richtsnoer moeten hebben en daarvoor leenen zich geen partijen, die zich zelf respecteeren. Geen enkele andere combi natie, die over een meerderheid in de Kamers beschikken wil, is denkbaar, zonder dat de Katholieken daarin de voornaamste en sterk ste partij zyn. Hoe deze regeeringscrisis dus ook zal gorden opgelost een moeilijk probleem Iin de komende regeering zullen de Katholieken de eerste plaats moeten in nemen, anders is regeeren volstrekt onmo gelijk. En natuuriyk zullen de Katholieken voor hun medewerking aan de regeering hun eischen weten te stellen en daarbij vermoede- ïyk toeschietelijker partners vinden dan in hun coalitiegenooten van gisteren. En daarom vermoeden we, dat Ds Kersten c.s. het nog wel eens ten zeerste zullen be treuren, dat hun schot, Woensdag in de Kamer gelost,... róAfe was! Ook voor de vrijzinnige partijen in de Kamer en de sociaal-democraten moet deze overwinning op de coalitie, waartegen ze al zoo lang gebeukt hebben, toch nog te vroeg gekomen zijn. Zeker, als men er in geslaagd was zoowel de Katholieken als de anti's ieder voor zich eerst onderling te scheiden, dan ware een democratisch kabinet thans denk baar, bestaande uit linksche katholieken en anti's met sociaal- en vryz. democraten, öf een conservatieve regeering, steunende op Chr. Historischen, Vrijheidsbond en de recht sche groepen van Katholieken en anti's. Nu heel de Kat holieke fractie echter nog staat in één gesloten phalanx, zal een vruchtbaar bestuur slechts met haar steun en medewer king mogeiyk zjln. Dat moge Ds Kersten, dat mogen anderen jammer vinden zóó zyn de feiten. Kameroverzicht. •'sHage, 11 November. Landbouwbelangen De belasting. De staat als kettinghandelaar. De ondergaande zon van v. Karne- beek. Nederland en zijn Volken- bondspliclilen. - Een regeeringscri sis om het gezantschap bij den Paus. De Eerste Kamer weet van niets We zullen kort zjjn by de bespreking van het deze week in de Kamer verhandelde, omdat uit straks te noemen oorzaken een regeeringscrisis is ontstaan, die den thans gevoerden debatten haar waarde doet ver liezen, omdat een nieuwe regeeringen nieu we algemeene beschouwiugen waarschyniyk zyn. De Vryheidsbonder van Rappavd heeft grooter aandacht voor landbouwbelangen gevraagd, waarin hy door meerdere sprekers van onderscheidene partyen gesteund werd. Hy wilde weten, waarom de regeering niet een departement van landbouw heeft inge steld of deze afdeeling althans niet met han del en nyverheid heeft verbonden, zooals vroeger het geval was. We kunnen ons zijn bezwaren indenken. De zeer politieke heeren in de kamer toonen wel eens een ül te geringe daar aangewend, maar altijd zonder eenig resultaat. Op zekeren dag las de barones in een dames blad een zeer aannemelijk schijnende aanbieding. „Een gravin van eenigen leeftijd, in de pro vincie, zoekt een jong, lieftallig en vroolijk meisje, uit aanzienlijke familie, als gezelschapsdame. Overlegging van photo gewenscht. De barones las Wanda de advertentie voor. Moeder cn dochter zagen elkaar met zwijgende, weemoedige instemming aan. Nog dienzelfden dag zond barones van Spengelenburg, Wanda's por tret aan het verlangde aders. Ernstig en kalm zag Wanda in den helderen lentemorgen. Zou er een antwoord op komen? Zou zij de betrekking krijgen? Ach, ze is zoo onverschillig geworden voor haar levenslot, voor hare toekomst. Sedert ze, nauwelijks drie weken na haar ver trek uit dc residentie, de verloving had gelezen van den heer van Heidler met Henny, dc rijke erfgename, cn spoedig daarop uit een schrijven van ecu vriendin moest vernemen, dat het huwe lijk van den kranigen huzaar, in weerwil van de groote jeugd der bruid, reeds in de eerste dagen vai Mei zou gesloten worden, was de wereld voor haar dood cn ledig geworden. De man, die haar had bewonderd, vereerd en vergood, had met egoïstische berekening onver antwoordelijk met haar hart gespeeld. De onverschrokken .moedige held was te laf hartig bevonden, den strijd om het bestaan aan te binden, aan de zijde van een lieve vrouw. En deze ontgoocheling trof Wanda gevoeliger dan het verlies van haar eigen geluk. Nadat Kuno Kracht zoo onverwacht ijlings belangstelling voor de wel heel nuchtere, maar daarom niet minder noodzakelijke be handeling van qnze landbelangen, waarover ook later de minister van buitenlandsche zaken het een en ander te hooren kreeg in verband met de moeiiykheden van planten- import in Amerika en de moeiiykheden;die Duitschland aan den invoer van tuinbouw producten in den weg legt. De minister moet nog antwoorden, ...kis hy daartoe nog ooit in de gelegenheid wordt gesteld. Belastingzaken werden aangeroerd door den oud-minister Heemskerk en den Vrij^ beidsbonder van Gijn. De heer Heemskerk achtte het weder-optreden van den heer Coltjn, dezen keer zelfs als formateur en president, gerechtvaardigd. Hij wenschte maatregelen tegen de belastingvlucht, even als de heer van Gijn, die voor het financieel beleid van den heer Coiyn wel lof had, al meende hij, dat deze de scheiding tusschen de gewone en buitengewone uitgaven nog niet scherp genoeg had aangegeven. De heer Rutgers van Rozenburg (C.-H.) noemde den heer Coiyn een financieel..optimist. Dat zal hij wel niet zoo gemeend hebben, maar bedoeld in de beteekenis van: ga zoo door, myn zoonl INGEZONDEN MEDEDEELING. „Wat doe Je voor Je hoesï 7" Niets? Dat ls al erg onverstandig. Als Uw bron chitis chronisch is geworden begint de ellende pas goed. Vanzelf zal die hoest niet overgaan. Waarom nu niet bijtijds een krachtig werkend kruidenmiddel als Akker'sAbdi|siFCOp te baat genomen dat U er In eenlge dagen 'van af kan helpen. Abdijsiroop is een beproefd mid del bij bronchitis, influenza, kinkhoest, zware verkoudheid, keelpijn, asthma. Ptr Sucb vu 230 gram f 1.50: 550 grim 12.75. Tusschen de bedry'ven door is nog eens over gestemd over het amendement Oud- Duys (vorige keer 38-38 stemmen), dat thans met 47—34 stemmen werd aangeno men. Het heeft de bedoeling om de regeering nog eens tot ernstige overweging te nopen van de vraag, of aan den heer Wentink te Alkmaar nog niet schadevergoeding zou wor den verleend voor een eigenaardig beslag op zeep in de crisisdagen. Op 8 December 1917 werd n.l. een party' dure zeep van genoemden heer tegen lagen prijs getaxeerd en in bezit genomen.om enkelemaandeD later met groote winst weer van de hand te worden gedaan. De staat als kettinghan delaar! Dat de zon van den heer van Karnebeek ten ondergang neigt, is in de laatste maan den duideiyk gebleken uit het verzet tegen het door hem geteekend Nederlandsch-Bel- gisch Verdrag, maar ook gisteren in de Ka mer, waar verscheidene leden hem zyn geslo tenheid verweten en de geringe resultaten van de onderhandelingen met Belgis over herziening van het Verdragen met Duitsch land en andere regeering over in-en uitvoer- aangelegenheden. Beter tevreden was men over het werk van den oud minister Loudon in den Volkenbond. Het verdrag van Lacarno naar den Berenburcht was teruggekeerd, rustten dc oogen van gravin Meta angstig uitvorschend op het ernstig gelaat van der zoon, alsof ze diens gedachte van het voorhoofd wilde lezen en de redenen doorgronden ,die hein zoo plotseling hadden teruggedreven naar liet ouderlijk verblijf. „Waarom kom je nu al terug, Kuno Kracht? Is je iets onaangenaams wedervaren?" Geheel tegen zijn gewoonte, zag hij zijne moeder ditmaal niet in de oogen. „Als u alle teleurgestelde verwachtingen om trent een eigen Reddingstation onaangenaam noemt, dan zeker, moeder, ben ik op geen goede haven geweest, maar kom ik van een kwade markt thuis." „En alleen daarom ben jc hals over hoofd terug gekomen?" Hij gaf geeii rechtstreeksch antwoord op deze vraag, maar wreef zich langzaam de blonde haren uit het voorhoofd. „Ik kreeg het heimwee, moedcrl" zei hij zacht, met iets weeks in den toon zijner stem, „het beviel ine niet onder al die vreemde menschen. Ik gevoelde me, als een vijfde rad aan den wagen, zoo eenzaam cn aan mezelf overgelaten, in die groote stad. Hun belangen zijn niet de mijne, hun zeden en levensbeschouwing zijn modem, hoogst modern, de mijne oud. Ik kan niet dansen en convcrsceren, althans zeer slecht, in verge lijking met andere heeren van mijn stand. On vriendelijk waren de menschen wel niet, maar toch niet zoo, dat ik me feitelijk onder hen op mijn gemak gevoelde. En dan het stormweeT van dezen winter maande ine, dat er thuis wel wat degelijkers voor mij te doen stond. Toen kon ik het niet langer uithouden. Ik verlangde naar u, INGEZONDEN MEDEDEELING. Schrale Huid Ruwe Handen geneest men met PUROL werd geprezen en de heer Dresselhuys had zooveel vertrouwen in den Volkenbond, dat hy al een staatscommissie vroeg om te onder zoeken, hoe onze weermacht zich ontwik kelen moet om aan te passen aan onze ver plichtingen als lid van den Volkenbond, wat sommige leden al weer een militairistisch geluid achtten! De heer Van Karnebeek zei op alles al weer niet veel; alleen beloofde hij groote open hartigheid in een... onbepaald gebleven toekomst. Zooals te verwachten was heeft Ds. Ker sten met behulp van de andere anti coalitie dominees de gelegenheid aangegrepen om nog eens tegen Rome te demonstreeren, door by amendement voor te stellen het Neder landsch gezantschap bij het Vaticaan op te heffen. Misschien zou het gezantschap, als vroeger, ook thans wel weer met hulp van linksche stemmen, gehandhaafd zyn, maar Mgr. Nolens, blijkbaar geïrriteerd door deze jaarlijks terugkeerende agitatie, deed als de Vlaamsche Leeuw in het bekende lied, die „opsprong, het tergen moe" en verklaarde kort en krachtig, dat het uit zou zijn met de liefde, als zyn coalitievrienden nu niet uit de stemming deden blijken, dat er in zaken als onze buitenlandsche vertegenwoor diging een zekere continuïteit moest bestaan, In zoo'n geval zou hy medewerking aan deze regeering wéigeren. Toen snoof men links en men rook coalitie- vleesch. En al was het niet om dezelfde redenen als de heeren Kersten c.s., men stemde eendrachtig voor hun amendement raèt de coalitie-aanhangers: de christeiyk- historiscben. Het werd 52—42. Nu stond de heer Coiyn op, deed mede- deeling, dat de vier Katholieke ministers na de gevallen beslissing zouden heengaan en voortzetting der debatten dus geen zin had. De coalitie lèg er! In de Eerste Kamer was de zitting juist begonnen, toen het nieuws bekend werd. Sommige leden wilden er nu ook maar uit scheiden, maar anderen zeiden, dat er offici eel nog niets bekend was en daarom praatte men nog wat door. Waar nu heen? Naar Canossa? Vanavond is er kabinetsraad over de crisis. Financieel Overzicht. Hoewel er nog veel omgaat in rubber- aandeelen, schuint het pubiek zich toch lang zamerhand ook bij andere afdeelingen te gaan interesseeren. Meh gaat langzamerhand gelooven en ziet daar al reeds voorbeelden van dat de economische toestanden in Euro pa langzamerhand aan 't verbeteren zyn. Het is opmerkeiyk dat vooral de indus- trieele aandeelen de opmerkzaamheid gaan trekken en diverse aandeelen verhuizen in effectentrommels, om daar voorloopig niet meer uit te komen. moeder! Hier is mijn plaats! Gij lioudt van uwen Kuno... onverschillig hoe en wat hij is!" De laatste woorden klonken nog zachter en weemoediger dan het begin. Meta kwam op hem af, nam het hoofd van haren zoon tusschen de handen en drukte het danig tegen hare borst. Haar blik werd peinzend cn omfloerst, als een bange zorg kwam het over haar. Waren dit de vruchten, welke zij oogstte van de stijve en eigenzinnige opvoeding aan Kuno gegeven? Had ze haar kind van de wereld en het feven zoozeer vervreemd, dat hij als man nu een zaam stond en verlaten voor de naaste toekomst? De oude verbittering trilde weder door haren boezem. Had ze daarom haar leven lang gewerkt en rusteloos geploeterd, om het verlorene terug te winnen en haren zoon als een droevigen ouden vrijer erin achter te laten? Of was het kinderlijke liefde voor moeder en huis, die bij Kuno zulke diepe wortelen had geschoten? Hij had altijd zoo graag met Mieke, liet kleine blonde vis^hersmcisje gespeeld, als jongeling had hij in de dorpsherberg met haar gedanst... Zou het mogelijk zijn, dat hij zijn hart aan dit kind had verloren, niettegenstaande de gravin hem zoo zorgvuldig in gevoelens, manieren en plichten had opgevoed, overeenkomstig met en verschuldigd aan zijn stand? Meta slaakte een diepen zucht. Welnu, als zij het geluk van haar kind ook geheel van onderaf moest ophalen.het zal hem deelachtig worden, beter een visschersmeisje, dan in het geheel niets! (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1