Hoest siropen» DE AVONTUREN VAN DIKKE DORUS. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 7 NOVEMBER 1925. dezen last gevolg te geven, zoodat de Vol kenbond bij deze gelegenheid een instituut gebleken is, in staat om den vrede te hand haven, waar die bedreigd wordt. Het verdrag van Lucarno kan eveneens groote beteekenis voor den Europeeschen vrede hebben, maar de Duitsch-Nationale heeren, die al meer blijk gegeven hebben gaarne in troebel water te visschpn, trachten de resultaten te saboteeren. Om te demon- streeren, dat de Duitsche onderhandelaars nog niet genoeg bereikt hebben, besloten ze tegen de ratificatie van het verdrag te stemmen, verwachtende natuurlijk, dat er dan toch nog wel een meerderheid gevonden zou worden onder de andere partyen, om het verdrag te redden. Zij echter, zouden dan hun handen in onschuld wasschen. De sociaal-democraten echter willen de Duitsch- NatiODalen dwingen kleur te bekennen door te besluiten ook tegen te stemmen, als de D. N. zulks doen. In zoo'n geval zal het wel tot een Rijksdagontbinding komen, waarby de kiezers gelegenheid krjjgen van gezonder en vredelievender opvattingen te laten blijken dan de conservatief-monarchistische dry vers. De uitslag van de Beriynsche gemeenteraads verkiezingen, die een sterke opschuiving naar links gaven, kan een waarschuwing zijn. In Frankrijk was eveneens een regeerings- crisis uitgebroken, tengevolge van de finan cieels politiek van Cailleaux, die zich tegen elke gedachte van kapitaalsheffing bleef ver zetten. Painlevé heeft intusschen weer een nieuw kabinet gevormd, dat den steun der socialisten heeft, waardoor het linksche car tel dus hersteld is. De socialisten hebben genoegen genomen met een transactioneele formule betreffende de kapitaalsheffing. Het zal in ieder geval tijd worden, dat er iets voor het herstel van het financieel evenwicht der franc gedaan wordt, die reeds beneden de waarde van een dubbeltje is gedaald. In China biyven de Sjengen en Sjangen elkaar beoorlogen. De nChristen"-generaal Teng-You-Sjiang schijnt partij gekozen te hebben tegen Woe-pei-foe, die een beetje hulp van de bolsjewiki heeft, en vóór den dictator Tsang-tso-lin, den heerscher van Moekden. De twee vrienden vrienden, omdat de ander hun „grootste" vijand is rukken nu geconcentreerd naar het Zuiden op tegen de troepen van Woe-pei-foe. Financieel Overzicht. In de afgeloopen week had de beurs over 't algemeen een kalm voorkomen. Hierop waren echter twee uitzonderingen de Rubber en de Suikerafdeeling. De Rubberafdeeling was opnieuw willig op de veronderstelling dat indien de uitvoer met slechts 10 zou verhoogd worden (hetgeen is geschied) de Amerikaansche fa brikanten op grooter schaal tot aankoop van rubber zullen overgaan. De Suikerafdeeling was willig door dat Cuba eiken dag hoogere noteeringen van suiker aangaf en men veronderstelde dat de laagste prijzen bereikt waren. Toch ge- looven wy, dat de koerstygingen wel wat geforceerd zyn. Op de beleggingsmarkt was de stemming iets vaster zonder groote omzetten. De Emissie Tsjecho Slowakije was een groot succes. Ook Mexicanen waren vast gestemd op geruchten dat vanaf 1 Januari 1926 de rente weer betaald zal worden. Bankaandeelen prijshoudend met eenige vraag naar aandeelen A.dam Bank en Kolo niale Bank. Op de afdèeling industrieele aandeelen was de stemming vast met vraag naar di verse aandeelen o.a. Nörit, Centrale Suiker enz. In handelsvennootschappen evenals in mynaandeelen ging niet veel om. Petroieumaandeelen waren vast gestemd, met vraag naar aandeelen Koninklijke olie die eenige percenten konden monteeren. De Rubbermarkt was zeer opgewonden en konden enkele aandeelen zooals Malabar, Indragiri Messa, beduidend in koers stijgen. Ook de Suikerafdeeling bleef vast gestemd met vraag naar aandeelen Vorstenlanden, Poenosredsa en Moormann. Tabaksaandeelen over 't algemeen gezocht, behalve A.dam Bedegai dat eigenlijk een rubberaandeel is. Op de wisselmarkt waren Fransche francs weer zeer flauw, Belgische bleven op peil. De volgende dividenden zijn betaalbaar: No. 51 Certificaten Senembah met 14,85 No. 39 Goalpara Cultuur 100,— BOEKBESPREKING. Vogel-idyllen, door J. Vijver berg. W. L. en J. Brusse's Uit geversmaatschappij, Rotterdam. Prys 1,90. Ranke Wieken is de ondertitel, maar Schouwen en zyn vogels zouden wij deze ook. kunnen noemen van dit aardige en fraaie boekje. De heer Vy verberg vertelt van de talry'ke vogels op dat mooie eiland-onder het onze, op een zeer prettige en onderhoudende manier. Na een historisch overzicht te hebben gege ven over den stryd van het water met Schou wen voert hy ons aan de hand van 45 foto's binnen in het familieleven van meeuwen en sterntjes, by de overloopertjes en de strand vogels, die zwermen en zwerven rond de kust. In een groote kist beloerde hy duizenden diertjes, die een beschermde broedplaats vin den op de inlagen en de hillen. Vanuit die kist maakte hy honderden schitterende foto's idyllen uit de vogelwereld: als de diertjes broeden, hun jongen voeren of vechten voor 't behoud van hun nageslacht. Prettig, onderhoudend is de tekst, waar voor de heer Jac.P.Thysse, dèmandiezoo- I veel deed om de groote massa nader tot de natuur te brengen, een voorwoord schreef. Vogel-idyllen kunnen we zeer aanbevelen ter lezing by die groote cathegorie oudere en jongere menschen, die zich interesseeren voor de vogelwereld. Velen zullen met plezier dit werkje het hunne willen noemen, handelend over vogels, die ook rond ons eiland kry- schend, schreeuwend of piepend hun voedsel zoeken. Land- en Tuinbouw. UIENTEELT EN UIENHANDEL. NEDERLAND. Nederland is een van de voorname pro ductiegebieden van uien; daardoor behoort ons land tot de weinige staten, welke een belangryke hoeveelheid uien op de wereld markt brengen. Zooals men immers weet is de teelt van dit product, voorzoover dit geschiedt met het oog op den handel, be perkt tot enkele landen, waarvan wy behalve Nederland noemen: Egypte, Spanje (Valen cia), Hongarye (Mako), DuitschlaDd (Calbe a/d Saaie), de Vereenigde Staten van Amerika. In die landen is de teelt in het algemeen ook nog weer beperkt tot zeer bepaalde ge bieden. Wy stipten by Spanje reeds aan: Valencia, omdat de Spaansche uien in hoofd zaak afkomstig zyn uit de omgeving van Valencia (aan de Middellandsche Zee). De Export van Hongaarsche uien heeft haast uitsluitend plaats vanuit Mako, gelegen in het Zuid-Oosten van Hongarye, vlak' by de Roemeensche grens. Deze uien worden dan ook zeer vaakMako-uien genoemd. In Duitsch- land is Calbe a/d Saaie in midden Duitsch- land het centrum der uienteelt. In de Ver eenigde Staten van Amerika zyn het de volgende staten, waar groote hoeveelheden uien geteeld worden: New York, Californie, Texas en Massachusetts. Ook in Nederland heeft de uienteelt zich ontwikkeld in zeer bepaalde streken. Over de jaren 1911/20 bedroeg de gemiddelde op pervlakte, beteeld met uien, 2826 H.A.; in 1924 was deze oppervlakte ruim 2000 H.A. Voor een goed overzicht over verschillende uien3treken, geven wy hieronder een ver deeling der Provincie in distrikten. ZEELAND. H.A. 1911/30 H.A. 1924 Tholen en St. Philipsland243 361 Schouwen en Duiveland 257 353 Noord-Beveland18 29 Zuid Beveland338 471 Walcheren3 8 Z. Vlaanderen (oostei. deel) 112 57 (west. deel) 5 6 ZUID-HOLLAND. Z.-Holl. bollen en weidestreek. 55 67 Westland64 63 Voorne en Putten, Rozenburg 26 14 Hoeksche Waard14 12 Goeree en Overflakkee 794 922 Overig deel der Provincie 19 23 NOORD-HOLLAND. Middengewest81 76 Noordelijk West-Friesland. 48 66 Drechterland131 169 Geestmerambacht331 163 Noordoostpolders11 11 Meerlanden89 28 Overig deel der Provincie. 23 12 Het Zuid Hollandsche Eiland Goeree en Overflakkee, kortweg genoemd Flakkee, is de grootste uienproducent; daarop volgen de Zeeuwsche Eilanden. Ten slotte enkele gebieden in Noord-Holland, vooral de Lan gendyk en de Streek. Behalve de uitgestrekt heid der teelt is naruuriyk van zeer groot belang de opbrengsten, welke verkregen worden. In Nederland bedroeg de productie in de jaren 1911/20 gemiddeld 308 balen van 50 K.G. per H.A.. In het jaar 1934 werden gemiddeld geoogst 434 balen. Zooals men ziet is er groot verschil in; opbrengst; het eene jaar voor het andere kan een teleurstellenden of ook wel een ryken oogst geven. De opbrengsten bedroe gen in balen van K.G. per H.A. 1911/20 1924 n Zeeland304 473 Zuid-Holland. 299 405 Noord-Holland 323 397 De totale productie van uien in Nederland bedroeg in de jaren 1911/20 gemiddeld 870.000 balen per jaar;iD 1924 was de totale opbrengst 1.360.000 balen; in 1923: 885.000 balen en in 1922: 1.850.000 balen. De groote verschillen in de opbrengst worden veroorzaakt zoowel door de afwis selende opbrengsten per H.A. als ook door de uitgebreidheid der teelt, die ook nog al eens wat verschilt het eene jaar of het andere. Zoodra de zaai-uien geoogst zyn, begint de handel in dit product; wie zyn product wenscht] te bewaren, kan dit doen tot het voorjaar toe door de uien bjjeen te brengen in de zoogenaamde uienrennen of door ze aan den hoop te plaatsen. Er is een groot verschil tusschen den han del op Flakkee, in Zeeland en in Noord- Holland. In de laatstgenoemde provincie wordt de ui algemeen geveild. De tuinders voeren het product aan gesorteerd in nep, drielingen, gewone uien en gTOve uien. Dit sorteeren heeft plaats met de hand. Zulks is hier mogelijk geworden door de langdurige oefeniDg en doordat de kweeker in het alge meen slechts kleine partyen te verwerken heeft, in tegenstelling met de uientelersop de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden. Tengevolge van deze zorgvuldige sorteering der uien in Noord-Holland, welke door de verschillende veilingen uniform is voorge schreven, wordt voor deze uien in den regel een hoogeren prijs besteed dan voor de Zeeuwsche en Flakkeescbe uien, die voor het overgroote deel uit de hand verkocht worden en in sommige gevallen door den handelaar gesorteerd worden. De belangrijk ste veilingen in Noord-Holland zjjn aant. Kg. geveild in 1924 Grootebroek2.950.000 Broek op Langendyk 2.650.000 Noord-Scharwoude2.255 000 Verreweg het grootste gedeelte van onze uien wordt uitgevoerd naar Engeland. Tot het jaar 1923 was Engeland vry wel de eenig- ste markt van eenige beteekenis voor de Nederlandsche uien. In 1924 heeft Duitsch- land echter een aanmerkeiyk kwantum in gevoerd; ook in de eerste helft van 1925, waarin de totale uitvoer van uien 36.450.000 kg. bedroeg tegen 32.500.000 kg in de eerste zes maanden van 1924, werden ruim 10.000.000 kg. naar Duitschland uitgevoerd en ongeveer 19.000.000 kg. naar Engeland. Om een helder begrip te krijgen omtrent de positie van de Nederlandsche ui op de beide hoofdmarkten, is het noodig zich ge gevens te verschaffen omtrent den invoer uit andere landen en de omstandigheden, waaronder deze producten met de onze con- curreeren. Wy stellen ons voor op deze kwestie later terug te komen, omdat een dergeiyke be schouwing op het oogenblik te veel plaats ruimte zou vergen. We kunnen thans volstaan met te constateeren, dat de Nederlandsche ui eeu harden concurrentiestryd op de bui- tenlandsche markt heeft te voeren. In den handel, zoowel als in den land- en tuinbouw had zich dan ook reeds langen tyd de over tuiging gevestigd, dat voor den geregelden afzet van uien en tot sterking in de con currentie met de uien uit andere landen, het zeer noodig is, vaste regelen te hebben voor de sorteering en verpakking van dit product. In den loop van 1923 werd op initiatief van het Centraal Bureau van VeiliDgeoeen vergadering belegd van vooraanstaande kweekers en exporteurs van uien. Het doel van deze vergadering was maatregelen te beramen tot verbetering in de sorteering der uien. Op deze vergadering waren allen, zoowel kweekers als handelaars het roerend eens dat een verbetering noodig was. Na ampele bespreking werd toen een sorteering in vieren vastgesteld, welke sorteering over genomen is door het Uitvoer Controle Bureau, dat het merk verleent aan uien, die volgens deze voorschriften behandeld zyn. De maten voor deze sorteeringen zyn: Picklers (nep) tot 35 mM. DrieliDgen32-43 mM. Gewone uien .40—75 mM. Grove uien boven 70 mM. Verder wordt als kwaliteits-eisch gesteld, dat de uien gezond en droog zyn, terwyi er niet in mogen voorkomen bout, styve, dubbele nog afgesneden uien, voorts moet de party practisch vry zyn van 2and of klei. Al spoedig werd deze sorteering aange nomen aan de Noord-Hollandsche veilingen, zoodat de uienbandel ln die provincie tot een hoog peil is opgevoerd. Maar in Zeeland en op Flakkee, waar slechts geringe hoe veelheden over de veilingen verkocht worden, kon men niet zoo spoedig tot verbetering komen. Den laatsten tyd echter worden daar op verschillende plaatsen krachtige pogingen gedaan om te komen tot deze door de groote exporteurs en de vooraanstaande kweekers vastgestelde sorteering. En als eenig werk zaam middel om hiertoe te geraken wordt beschouwd het veilen van de ui, collectief gesorteerd en verpakt, onder het controle- merk van het U.C. B., onder toezicht van 'den controleur van het Uitvoer-Coatrole Bureau. Nog zeer onlangs werd een goede uiensorteerder in den handel gebracht, waar door bet mogeiyk is geworden, groote hoe veelheden uien op de gewenschto grootte te sorteeren in betrekkelijk korten tyd. Hier door zal de uniformiteit van sorteeriDg on- getwijfeld een goeden stap vooruit worden gebracht. De aanschaffingskosten van een dergelyke sorteermachine zyn te groot voor den in- dividueeien producent; het is dan ook zeer goed gezien van de vooraanstaande uientelers op Flakkee, in Schouwen en Duiveland en in Zuid-Beveland, dat verbetering in de sor teering der uien moet komen door samen werking. De telers moeten gezameniyk de uien laten sorteeren en wel volgens de regels van het U. C. B. en onder het merk van dit U. C. B. Een goed gesorteerd product en dat garandeert 'dit merk, vindt steeds zyn weg en zal zeker op den duur hoogere pryzen bedingen dan het veldsgewas of het minder goed verzorgde product. Daarby bomt, dat in het Buitenland, in Engeland, Duitschland en Scandinavië onder de i mporteurs en groothandelaars van groen ten, fruit en aardappelen reclame wordt gemaakt voor het Nederlandsche product met het U. C B.-merk. Aan deze koopers wordt door middel van een propagandablad in de Engelsche en Duitsche taal duidelijk gemaakt, dat het hun voordeel is uien te koopen met het controle-merk van het U.C.B., waarin door hen gewaarborgd wordt een vol gewicht, een uniforme sorteering en een ge zond en droog product. Het is dus zaak, dat de zoo straks ge noemde pogingen tot verbetering krachtig worden doorgezet; Dit kan niet anders dan groote winsten afwerpen voor den kweeker en niet alleen voor den kweeker in Zeeland en op Flakkee 1 Immers de verbetering, welke Noord-Holland sedert jaren beeft aan gebracht in de sorteering der uien kon nog niet ten volle tot zyn recht komen, zoolang de overgroote massa zeer vaak onvoldoende INGEZONDEN MEDEDEELING. DRAISWAVAN-VALKEMBURG'S-' LEEUWARDEN - gesorteerd werd verkocht. Telkens wanneer de hoeveelheid van uniform gesorteerde uien grooter wordt, wordt de belangstelling van den handel voor het gesorteerde product ook grooter. Het verwerft grootere bekendheid in het buitenland en zal daardoor wederom stimuleerend werken op de vraag naar de gesorteerde uien van Nederland. Het belang van den land- en tuinbouw vordert krachtig aanpakken en hardnekkig doorzetten. De Tuinderij, Jan van Riemsdijk. Boerenzanger Jan van Riemsdyk Komt weer Dinsdag naar Flakkee. En mèt zyne Echtgenoot© Komt een zangeresje mee. Met z'n drieen op de planken, In de zaal geen plaats vacant, Kyk, dat wordt voor 't voetbalvolkje, 'n Feestje naar den ouden trant. Eivol moet het Dinsdag wezen, Niemand die verzuimen mag, Al wie nu plezier wil hebben Make zich eens „vry" dien dag. Moeders, vaders, zusters, broeders, Zet het werk een keer aan kant, Legt het strijkgoed weg tot morgen, Legt opzy de avondkrant. Dinsdag naar concertzaal Meyer, Ouden, jongen, arm en ryk. Geeft aan onze voetbaljongens, Weer van Uw waardeering bl(jk. Komt eens hooren, komt eens lachen, Komt genieten voor een keer, Want zoo'n tweede boerenzanger Is er in ons land niet meer. S. M.'j. N. VERKOOPINGEN. Op DONDERDAG 12 NOVEMBER 1925, aldaar in hotel Hobbel by afslag, des n m. zeven uur, ten verzoeke van de erven van wyien C. Braber Kz. alhier van een Bouwmanswoning met Schuur en Erf te Ooltgensplaat, aan den Oudelandsctaen ciyk, kad. Sectie A. no's 419 en 1255, groot 11.41 A. Aanvaarding en betaling 15 December 1925. Breeder omschreven by biljetten. Notaris AKKERMAN. Openbare Verkooping van Timmerhout. Op WOENSDAG 11 NOVEMBER 1925, dos nam. 8 uur te Stad aan 't Haringvliet aan de Kaai. Op DONDERDAG 12 NOVEMBER 1925, des nam. Ij uur te Achthuizen op het erf van C. v. d. Capelle Az. Op DONDERDAG 12 NOVEMBER 1925, des nam. 8 uur te Den Bommel aan de Kaai. Deurwaarder GROENENDIJK. Op WOENSDAG 18 NOVEMBER 1925, by Inzet, en Op WOENSDAG 26 NOVEMBER 1925, by Afslag, telkens des avouds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdyk, van een Woon- met Winkelhuis op den Hoek van don Dubbelen Ring te Sommelsdyk. Ten ver zoeke van den heer C. Kastelein e.a. Notaris VAN BUÜREN. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT'S verzachtende V MSfc, Mijnhardt-s BorsthoninQ-SiroopWngaa'.^lilaa Per flacon GOct Anga-Siroop perfbc 1.75 Bij Apothen Drogisten Jij durft die appelen niet uit, den tuin van boer Sanders halen, zei Jantje Stook- graag tegen Dorus. Durf ik niet, wil je het eens zien en met een zou Dorus eens laten zien wat hij durfde. Dorus greep naar de appels, 't Klauteren was wel 'n toer Maar o, wee, heel stil en sluipend, Kwam zoo waar op eens de boer, Hij werd bij z'n kraag gegrepen, Z'n vrienden gingen aan den haal. En Dorus schreeuwde dat 't 'n lust was, Maakte herrie en kabaal.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 2