EJBMMBË P ij n C. QUISPEL Kloosterbalsem jróiitaMÉtf" AKKER's EERSTE BLAD DE BERENBURCHT. NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Rentevergoeding 3.6 °/0 Reproductie-Piano's Goudsche Singel 3, Rotterdam V Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meert 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. ZATERDAG 7 November 1925 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 8E JAARGANG. - N°. 2 landers, In het Stadion aanwezig, bleken uitgelaten van vreugde over het feit, dat we dat wil zeggen „wy, Hollanders" ge wonnen hadden. Ons lijkt dat voetbalspel een mooie gezonde sport voor zoover men z'n beenen daarby kan heel houden maar 't neemt toch wel een beetje te groote plaats in de publieke belangstelling in. Een officieel bericht vermeldde de vorige Week, dat de heer Fock, wiens tijd als gouver neur-generaal van Ned. Indie in Maart a.s. verstreken is, op verzoek van de regeering tot September op zijn post zal biy ven. Een ieder, die een beetje weet, wat in ons politiek wereldje gaande is, begrypt, dat de heer Fock het plaatsje nog zoo lang warm moet houden voor den heer Zimmerman, wiens Volkenbondswerkzaamheden in Oostenrijk in het aanstaande voorjaar afloopen. Toch, als zoo'n berichtje gelanceerd wordt, ver klaart de regeering, dat zLj zich over eene voorziening in de a s. vacature nog niet beraden heeft en ook Mr. Zimmerman weet INGEZONDEN MEDEDEELING. in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumatiek, jicht, podagra, ischias, stramheid, stijven nek en rheumatische zenuwpijnen. Probeer eens Akker's Kloosterbalsem. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle onge makken en lijden, die door bovengenoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij verbaasd en tevreden over de uitwerking er van. van niets. Niettemin zAl de heer Zimmer man Gouverneur-Generaal van Ned. Indie worden. Wie daaruit nu mocht concludeeren, dat genoemde heer zoowel als de regeering dus jokken, als ze zeggen van niets te weten, die hééft het toch mis, wantdeoogenschijn- ïyke tegenstrijdigheid bestaat eenvoudig daaruit, dat de officieele taal een heel andere is, dan die, welke wti, gewone menschen spreken. Als in een officieel stuk b.v. „Ja" gezegd wordt, beteekent dat gewoonlijk „neen" en staat er „neen" dan wordt daar mee bedoeld, dat de regeering niet weten wil dat het „ja" is. Rekent men er echter 'n keer op, dat ja—neen beteekent, dan blykt het achteraf dat ja—ja beduidde. Gesnopen? Als men het maar weet, is het heel een voudig. In Amsterdam is eene bepaling in de politieverordening ontworpen, waarbij een maximum-snelheid van 80 K.M. voor heel de stad is vastgesteld. We vinden dat een prachtmaatregel, die overal genomen moest worden. Juist de drukste en grootste straten in de stad worden door vele autobestuurders en motorrijders voor racebanen gebruikt, zooals de Ceintuurbaan in Amsterdam en de Coolsingel in Rotterdam. Moeten ze dan ergens een hoek nemen, dan kunnen zede draai niet kort genoeg maken, ryden tegen een wagen op of komen nog erger op het trottoir terecht, zooals verleden week in Scheveningen, waar een kindje op de stoep diar mag men zich toch wel veilig wa nen door een auto vermorzeld werd. Wanneer toch zal men van auto-en motor rijders toch eens bewijzen van bekwaamheid gaan eischen, alvorens hun rybewyzen te ver strekken. Laat men aspirant motormenschen op bepaalde uren en dagen op afgezette weg gedeelten in staat stellen om zich de rijkunst eigen te maken en ze niet op den pubieken weg loslaten vóór ze voor een bevoegde com missie bewyzen van bekwaamheid hebben afgelegd. Vermelden we tenslotte nog, dat de groote arbeidsconflicten in Rotterdam geëindigd zyn met een slechts zéér gedeeltelijke inwilliging van de eischen der werknemers. In Atjeh, het oude koloniale broeinest van verzet, hadden we eenige militaire conflicten, waarbij een paar Nederlandsche officieren gedood werden alsmede verschillende inland- sche soldaten, 'tls te hopen, dat deze voor vallen geen uiting zyn van de algemeene beroering, die overal onder inlanders valt waar te nemen tegenover de Europeesche overheerschers. Met die beroeringen heeft op het oogen- blik vooral Frankryk te kampen. Nauwelijks is Abd-el-Krim tot het nemen van eenige rust gedwongen, of in Syrië vallen de in landers de Fransche troejien met groote verwoestheid aan en brengen ze aanzienlijke verliezen toe. Dat de Franschen daardoor ontstemd geraken, is te begry'pen, maar zeer af te keuren is, dat zy zich nu laten ver leiden tot oorlogsmethoden, die zy tydens den grooten oorlog zoo fel indeDuitschers laakten, het bestraffen n.l.van onschuldigen, omdat ze de schuldigen niet te pakken kun nen krygen. Als afschrikwekkend voorbeeld hadden ze in de hoofdstad van Syrië, Damas cus, de lijken van 24 „roovers", lees inland- sche strijders, ten toon gesteld. Dat wekte natuuriyk de woede van de bevolking op, die een aantal Fransche krijgers in een hoek van de stad aanviel. Als vergelding werd nu de stad gedurende heel een dag door de Fransche artillerie gebombardeerd, waarby niet alleen kostbare kunstwerken vernield werden, maar ook eenige duizenden mannen, vrouwen en kinderen werden gedood. Vol gens Engelsche lezing, tenminste een Fran sche wordt niet gegeven, wat op zich zelf ook veel zegt. Daarbij komt, dat de troepen aan de Fransche burgers gelegenheid ge geven hebben de stad tydig te verlaten, terwyi zy de andere Europeesche kolonies niet eens gewaarschuwd hebben. Syrië is tenslotte geen FraDsche kolonie. Frankrijk vervult er een mandaat van den Volkenbond en het zou daarom wel goed zijn, als deze eens oen onderzoek naar de gebeurtenissen liet instellen. Het vertrouwen in den Volkenbond zal wel eenigszins versterkt zijn door het door tastende optreden in het Grieksch-Bulgaar- sche conflict. De Volkenbondsraad heeft beide betrokken |regeeringen eenvoudig gelast de troepen op eigen gebied terug te trekken en binnen 60 uur aan den Raad bericht te geven, dat zulks intusschen geschied was. De betrokkenen hebben zich gehaast aan Leest de advertentie van Campfeiis Stoffeerders] (Adv.) De Fransche financiën. De laatste maanden is het vooral weder de financieels positie geweest van Frankrijk, welke de belangstelling had van financiers en zakenmenschen. Na Oostenryk en Duitsch- land maakt Frankrijk thans de moeiiykheid door om het financieels evenwicht hersteld te krygen en een andere daling van den koers van den franc tegen te houden. Achtereenvolgens hebben de ministers Poincaré, Herriot, Painlevé getracht een op lossing te vinden voor het lastige financieels vraagstuk, dat Frankryk met den ondergang dreigt. Ze zjn er niet in geslaagd. Een op nieuw geconstrueerd ministerie Painle vé, met Painlevé zelf als minister Yan financiën zal een nieuwe poging ondernemen. Met ver- moedeiyk even weinig kans op succes. Dat men deze Fransche ministeries weinig succes kan voorspellen vloeit voornameiyk voort uit de omstandigheid, dat in dereor ganisatie van de financiën de politiek een te groote rol speelt. Zonder een krachtig aan pakken, waardoor onvermydeiyk offers moe ten vallen, is een weder gezond maken van de ryksfinanciën onmogeiyk. En dit maken van oflfers nu hebben de opvolgende minis ters niet aangedurfd, uit vrees daardoor den steun van een belangryk deel van bepaalde partygroepen te zullen verliezen. Naar de overtuiging der Franschen zelf is het welvaartspeil van hun land niet godaald. Hun industrieën vorkeeren in gunstigen staat. De export is belangryk. Maarzy ver geten daarby, dat een deel van deze wel vaart voortvloeit uit het doorwerken van oorlogsbedryven, zulks in verband met het bezet houden van Duitsch gebied en met oorlogstoebereidselen voor Marokko en voor Syrië. Terwyi voor een ander deel deze wel vaart een gevolg is van de versterkte con currentie mogelijkheid door de koersdaling van den franc. Maar met deze oorlogsbe dryven moet het immers tot een einde komen; de wolvaart hierdoor terug gebracht is niet veol meer dan een schynbare, daar de staatsuitgaven daaraan besteed voor het grootste percentage improductieve uitgaven zyn. En ook de wolvaart teweeg gebracht door de productieopdrfiving als gevolg van meerdere vraag van het buitenland is niet veel meer dan een schynbare. Welke voor- deelen toch behaalde, buiten den kleinen kring der groot-industrieelon, de Duitsche bevolking tenslotte door het leegkoopen van hun land tydens de markendébacle Zoolang de regeeringen In Frankryk'niet Inzien, dat de eigeniyke bevolking in haar overgroote meerderheid de dupe gaat wor den van het bestendigen van deze schyn- welvaart, zoolang zal van een gezond maken dor landsflnanciën geen sprake kunnen zyn. Geleideiyk zal de daling van den koers aan houden en hoe lang de bevolking ook zich zal vastklemmen aan de verwachting, dat de waarde van den franc weder zal toenemen, eenmaal zal het oogenblik moeten komen, dat do oogen opengaan. Voor het oogenblik durft de Fransche regeering een krachtig ingrypen niet te ondernemen. De politie staat haar in den weg. Maatregelen om don franc stabiel te maken stuiten af op den onwil van de export- feuilleton. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave vanD. BOLLE.) 54) Hij schrikt op, vaart met de hand langzaam over liet voorhoofd en knikt. „Je hebt gelijk, Anton, ik ga slapen." Hij ging maar het briefje nam hij mee. Daags daarop werden, In groote haast, per rijtuig de afscheidskaartjcs afgegeven. Daar het een ongewoon vroeg uur was, ontving gravin Sevarille niet. „Mevrouw de gravin is aan haar toilet, de freule slaapt nog." Kuho knikt. Vooruit 1" beval hij den koetsier. Bij zijn nuchtere opvatting kwam het hem geen oogenblik in dc gedachte, dat freule Thea volgens groote-stads-wijs al even lang sliep, als Warda, naar vriendin, iets dat ze gisteravond nog zoozeer had gelaakt. „Naar het station!" Weg van hier, weg! Hij smacht naar het ouder lijk huis, naar zijn geboortegrond. Langzaam zet dc trein zich in beweging en stoomt door den kouden, neveligcn wintermorgen. En terwijl de hulzen cn torens der stad achter „den modernen Parsifal" verdwijnen, haalt hij ruim adem, als bevrijd van een zwaren last. indu8trieelen, die uit de inflatie (de koers daling) hun winsten zien voortvloeien. Het consolideeren en de conversie van de staats schulden brengt de kleinkapitalisten in het geweer, omdat die voorshands nog gelooven in een herstel van den franc tot den ouden koers. Het sluitend maken van de begrooting eischt zware belastingen, maar een heffing van het kapitaal of een extra belasting van het vermogen doet de vrees ontstaan voor een geweldige vlucht van kapitaal naar het buitenland. Wil de Fransche regeering het land echter niet dry ven op den weg, dien Oostenryk en Duitschland zyn gegaan, dan zal zij politieke overwegingen aan den kant moeten doen. Dan zal zij tot een schuldregeling moeten komen tegenover Amerika en Engeland, opdat het vertrouwen herleeft der buiten- landsche financiers en het buitenland weder geld beschikbaar gaat stellen tot financieele hulp; dan zal de franc gesteld dienen te worden op een goudbasis, hoe hard dit ook moge zyn voor de houders der staatsobliga ties, die hun bezit in francs zullen zien terug gebracht tot een geringe proportie maar dan ook tot de werkelijke inneriyke waarde. Dan zal Frankryks bevolking een zwaren finan- cieelen schok hebben te doorstaan, maar men zal althans gered hebben, wat op dit oogen blik nog gered kan worden. Hetgeen altijd nog beter is dan den tyd af te wachten.dat de franc geheel en al tot waardeloosheid is teruggeloopen. Of een regeering in Frankryk tot zulk een krassen maatregel zal durven overgaan Naar de politieke verhoudingen teoordeelen, mag men het betwyfelen. Specht. Ingezonden Mededeeling. KANTOORVOORSTRAAT 5, IflIDDELHARNIS voor alle Spaargelden. De Nutsspaaibank Mlddelharnis-Sommelsdijk is aangesloten bij het Nederlandsch Spaar bank-Bureau en verzekert den inleggers daardoor de meest mogelijke zekerheid tot terugbetaling der belegde spaarpenningen. Spaarbusjes voor kinderen worden GRATIS in bruikleen afgestaan. Week-revtie. Tydens de mobilisatie hebben we de eer en het genoegen gehad het vaderland te mogen dienen door het verorberen van 4 ons „kug" per dag in een tyd, toen een nutte loos burger slechts 120 gram brood kreeg. Ondanks die goede maag-deiykezorgen voor ons soldaten, waren er velen, die allesbehalve tevreden waren en naar de burgerpot terug verlangden. Dat zeiden ze tenminste. Eén herinnerden we er ons, die als een buiten gewone „kankerpit" bekend stond en heel Tom wordt het van lieverlede weer kalm cn vredig in zijn gemoed. En eindelijk, als hij in de slede zittend en door de bosscher. snorrend van zijn geboortegrond, met schitterende oogen en uitgebreide armen de loodgrijze voortstuwende zee begroet... ziet hij eensklaps om zich heen, als iemand, die uit een diepen slaap ontwaakt, als een man, die door een nachtmerrie Is gekweld geweest I Nooit was gravin Thea zoo opgewonden, zoo kwalijk geluimd en zenuwachtig van een bal thuisr gekomen, als van het dansfeest in liet Hotel St. Petersburg. Haar oogen branden, als tijdens het woeden eener koorts, met onvaste hand rukt zij den krans uit het haar. Waarom had de graaf het feest zoo heimelijk, zonder een ehkel woord tot afscheid, verlaten? Waarheen ging hij? Zal hij er geheel het zwijgen toe doen, wat be treft Wanda's verklaring? Heeft ze wellicht te boud gehandeld? Sprak zc al te onbedacht dc waarheid en heeft zij zich daardoor zelf een kuil gegraven? Als Wanda nu eens in het geheel niet ziek was? Als de Hoogenstijncr eens in nadere betrekking stond tot Wanda, dan zij vermoedde? Als de barones van Spengclcnburg het aanzoek van den graaf eens had ondersteund? Thea klapperde met de tanden, als in het hui veren der koorts. Hij was zoo eigenaardig veranderd, toen hij het briefje had gelezen, ook ten haren opzichte zoo gehc'el anders geworden, koel en verstrooid. in het laatst, toer hij haar aan een rader overdeed den lieven dag het hartverheffende lied zong van „Éénmaal komt de tyd, dat we die r gaan verlaten." Welnu, die tyd is inderdaad gekomen en verleden week hebben we onzen kankerpit weer eens ontmoet. Een burger pet had-ie op, maar hy had 'n pak aan, dat duidelijk demonstreerde, dat het in de „burgermaatschappy" ook niet Alles is. Welke liedjes hij nou zingt, weten we niet, maar ze zullen wel van een heel ander maaksel zyn dan die uit zyn vroegere reper toire. In zijn knoopsgat ontwaarden we n.l. een mooi strikje van Nassau-blauwe kleur, als blyk, dat hy gerechtigd is het Mobili satie-Kruis te dragen, een kruis, dat hem thans lichter te dragen schijnt op zyn burger pak, dan toen hij het in de jaren van den wereldoorlog in den vorm van een gepakt ransel en geweer op de soldaten-tuniek moest torsen. Wat is 'n kinderhand toch gauw gevuld. Daaraan dachten we, toen we lazen, hoe deze week weer op enkele plaatsen des lands aan groote groepen oud-gedienden dat mobili- satiekruis met minder of meer vertoon werd uitgereikt. Als er maar iets te mopperen valt, dan davert het in ons goede landje al van het gekanker, maar slechts 'n klein offertje aan 's menschen ydelheid gebracht, 'n strikje in't knoopsgat, en de kankerpitten dragen fier het insigne, hun voor de trouwe diensten aan het vaderland verleend! Al wat de vereenigingen „Ons Leger" en „Onze Vloot" voor het militairisme bedorven heb ben, is weer in één slag teruggewonnen door de instelling van het mobilisatiekruis. Men begrypt tusschenbeiden tóch niet, hoe onze nationale trots soms zoo fel kan op laaien. Zondag 25 October hebben 11 Hol- landsche voetballers in het Amsterdamsche Stadion 11 Deensche vervolgers van het bruine monster ontmoet, bij welke ontmoe ting de Hollanders vier- en de Denen twee maal het leer tusschen de palen joegen. De Denen, zoo lazen we in de bladen, waren sterker, maar de Hollanders wonnen ver diend. Wie dat niet snapt, kent niets van voetballen. Uit de vele kolommen-lange ver slagen begrepen we vervolgens, dat het ge beuren buitengewoon gewichtig geweest is we lazen tenminste van nationale eer en nationale trots en ook de 30000 Hol- d Een piano Is een kostelijk bezit als Gij of Uw huisgenooten ze kunnen bespelen. Indien dit niet het geval is, ls dc piano in Uw kamer en salon niet meer dan een pronkstuk, een renteloos bezit. Schaf U dan een reproductie-piano aan, die leven en warmte in Uw woning brengt en de muziek van onsterfelijke kunstenaars zuiver en klaar doet weerklinken. A. 32. (Adv.) en zonder afscheid te nemen, heenging, zelfs on beleefd jegens haar. Twijfelde hij soms aan de echtheid van het stukje papier? Zou hij de waarheid willen door gronden? Was de jonge Beer van Hoogenstijn eigenlijk niet zoo naïef en onschadelijk, zooals men algemeen dacht? Wat moest er van komen, als haar intrige aan den dag kwam? O wat een vrecselijk, ontzettend mal figuur! Thea woelt met het gezicht in de kussens, en bijt zich in opwinding de lippen tot bloedens toe. Als in het woeden der koorts, bestormen nieuwe gedachten, nieuwe plannen haar brein. Als de straf volgt op ieder vergrijp, dan onder gaat freule Thea de vergelding in dezen du stcren, eindeloozcn nacht. Geen slaap sluit haar oogleden, zij is opgewon den tot waanzin toe. Eerst in den vroegen morgen, als de gedienstige reeds vuur aanlegt in den haard, sluimert ze in. En als zc ontwaakt, wordt haaraangezcgd.dat graaf van Hoogenstijn er reeds fs geweest. Als in ccn visioen, staart ze de spreekster aan. „Hij is hier geweestl" Dat klinkt als een hecschc, jubelende uitroep. Ze drukt de handen tegen de slapen, ze lacht eensklaps, als uit doodsangsten verlost. Vervol gens maakt zc In gloeiende haast toilet, gebruikt vluchtig het ontbijt en begeeft zich in opgewekte stemming naar het ijs. Daarvan terugkomend, ziet ze, in weerwil der koude, bleek en verstoord er uit. Om haar oogen liggen zwarte kringende mond vertoont dc trekken, waarvoor men in het geheele huis beducht is; zij geven te kennen, dat de freule in hoogst prikkelbaren en opgewonden toestand verkeert. Dan gooit en slingert ze met alles. Zoo ook thans. Ze brengt tweeërlei nieuws mee naar huis. Het eerste, dat freule van Spengelenburg per soonlijk zeer wel en gezond is, maar haar vader, juist toen hij zich gereed maakte, om zich voor het dansfeest in het Hotel St. Petersburg te klee- den door een beroerte werd getroffen. Hij ligt sedert gisteravond buiten kennis, en de geneesheeren vreezen het ergste. Dat kan gravin Sevarille tamelijk koud laten; maar als de „Koningin der feesten", freule Wanda. eens in den rouw moest en geen bals meer kon bezoeken, zou dit gravin Thea slechts ten goede kunnen komen. Maar het tweede nieuws. Dc graaf van Hoogenstijn is met de Noorder zon vertrokken. Niemand weet waarom. Men onderstelt, dat hij berichten ontving van huis. Of hij zal terugkomen? Velen beweren „ja", velen ook „reen". Gra vin Thea weet wel beter, nten, hij komt niet terug. En deze zekerheid van overtuiging doet haar in woede ontsteken in woede voorwaarI Zij sluit zich op in haar kamer cn raast. XVII. Generaal van Spengelenberg was teraarde- besteld. In dc residentie ging slechts één onder werp over dc tong, de financieele toestand zijner echtgenoote en dochter. Als een loopend vuurtje, was het door de stad gegaan, dat de oude heer, tengevolge eener vree selijke opwinding, een beroerte had gekregen. Velen beweerden, dat het reeds lang geen ge heim meer was, hoe de gepensionneerde officier had gespeculeerd, om zijn activiteitstractement door hoogcre renten te vervangen. Zijne dames, zoowel als hij zelf, waren te zeer verwend; een échec van de Bark had hem on langs zwaar verlies berokkend. Geen wonder, zoo dc oude heer het voorbeeld volgde van zoovelen, die het geld voor zich lieten werken, nadat zij, als gepensionneerde officieren, de handen ir den schoot moeten lcgg.n. De fortuin evenwel is in onze dagen nog dezelfde wispelturige en veranderlijke vrouw als altijd, en keerde den heer van Spengelcnburg verraderlijk den rug toe, om haar gouden regen uit te storten over anderen, die voor het oogenblik haar gun stelingen waren. De generaal ontving de wanhopige tijding, dat alles verloren was, juist op het oogenblik, toen hij zich gereed maakte, met vrouw en dochter het cavalierbal in het Hotel St. Petersburg te bezoeken, en het trof hem in die mate, dat hij, als doodelijk getroffen, neerviel. De barones van Spengelenburg scheen niet zoo geheel onvoorbereid te zijn, als men aanvankelijk had gedacht, zij was resoluter dan men geloofde. Wanda zag er zoo kalm en rustig uit, om ieder in den waan te brengen, dat haar toekomst door een ophanden huwelijk was verzekerd. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1