I Wyberf Het modern verkeer en de jeugd. DE BERENBURCHT. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 3ij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. WOENSDAG 4 November 1925 Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Kiddelharnis. 8jaargang. n°. 1 Nu het aantal verkeersongevallen zoo on rustbarend snel toeneemt, valt het te loven, dat de overheid er op uit is om het publiek zoo goed mogelijk met de regels van het verkeer op de hoogte te brengen. In Amster dam heeft men op dat gebied weer een nieuwtje bedacht. Teneinde de verschillende weggebruikers, w.o. de voetgangers beter op de hoogte te brengen van de nieuwe ver- keersbepalingen, is op initiatief van den chef der afdeeling Verkeerswezen aldaar, een bil let verschenen, dat tot titel draagt „Aan wijzingen, gegeven door de politie, ter be vordering van een geregeld verkeer op kruisingen en op wendingen van wegen". Op z63 punten der stad heeft de politie deze week de brochure aan het publiek uitgereikt. De duidelijke teekeningen, vervaardigd door B. van Vlijmen, geven van een en ander een goed beeld. Hel publiek toonde zich zeer geïnteresseerd en op vele oogenblikken hadden de uitreikende agenten het zwaar te verantwoorden. We juichen zulke maatregelen, toe want ze kunnen in staat zijn om het aantal onge lukken tengevolge van het snelle en vaak roekelooze verkeer, aanzienlijk te beperken. Het i9 ons echter opgevallen, dat betrekke lijk nog zoo weinig gedaan wordt om de jeugd te beschermen tegen de gevaren, die haar op straat bedreigen. In sommige scholen z\jn een paar platen over verkeersregelingen opgehangen, maar dat is dan ook vrijwel hl. Toch zjjn niet de volwassenen in hoofdzaak de slachtoffers van verkeersongevallen, maar de kindoren. Dat trof ons nog eens bijzonder, toon we dezer dagen een krant in handen namen, waarin geen enkel geval vermeld werd, waarbij een volwassene dooreen ver keersongeluk het leven liet, doch waarin we de volgende berichten aantroffen - in één nummer 1 waarin de dood van kin deren gemeld worden. .Gisteren is de 12-jarige J. L. V. uit de Zdomstraat te Rotterdam zonder medeweten van den voerman achter op een vracht wagen geklommen, waarmee stroo naar Hillegersberg werd vervoerd. Onder het viaduct aan de Terbregsche Kade is de jongen met zfjn hoofd tegen den steenen boog van het viaduct geslagen en daarop van den wagon gevallen, zonder dat de voerman iets merkte. Met een ernstige schedelfractuur werd hij opgenomen en naar het Ziekenhuis aan deu Bergweg vervoerd, waar hy intus- schen is overleden." „Te Maarsen speelden eenigo kinderen rondom een stilstaanden vrachtauto en ver maakten zich door op on af de treeplank te springen. Toen de auto plotseling wegreed, kwam het 7-jarig zoontje van Zw.onder het voertuig. Het knaapje werd overreden en overleed na enkele oogenblikken". „Op de van Boetselaarlaan te 'sGraven- hage werd een meisje van 11 jaar W. J.B. genaamd, door een auto aangereden en ernstig gewond de woning van haar ouders binnengedragen. Gisteren is het meisjeaaD de bekomen verwondingen overleden". „Te Cuyk a/d. Maas is hedenmorgen de 9-jarige H. onder een vrachtauto van de melkfabriek Lacto aldaar geraakten onmid- del(|k gedood. Den chauffeur treft geen sohuld". feuilleton. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 53) „Het is Immers onmogelijk! Een enkele kan toch niets uitrichten, als de 7.aak niet dooT be voegde en toon-aangevende zijde wordt aangepakt I Een grijnslach speelde om de lippen van Kuno Kracht. „Een dergelijk antwoord heb ik vandaag meer malen vernomen," zei hij bijna verachtelijk, „en ik vrees zoo iets nog meermalen tc zullen hooren. Juist in deze zienswijze ligt de fout, die allen begaan, omdat niemand het Initiatief wil nemen. Waarom van toonaangevende zijde? Dit is het bolwerk waarachter de werkeloosheid zich schuil [houdt! Als iedere eenling of eenlinge het zijne of het hare deed, waren wij zeer zeker geholpen!" De laatste wooTden gingen reeds verloren in i het geraas, dat het verstuiven van zitplaatsen j en de levendige conversatie bij het opbreken van Lfc de tafel veroorzaakten. Graaf van Hoogenstijn zweeg en boog voor zijn dame, om haar naar de balzaal terug te geleiden. Thea fluisterde hem geestdriftige woorden toe •7. van waardeering, verzekerde, dat ze nog meer L over dit onderwerp moest hooren, dat onbegrijpe- t lijkerwijs haar nog zoo onbekend was gebleven, maar de Hoogenstijncr scheen \erstrooid, met „Een 4-jarig knaapje, dat in deOnderdlj- kerveldstraat te Utrecht op het trottoir aan het spelen was en piotseling de straat over stak, werd door een vrachtauto gegrepen en overreden. Het knaapje werd naar het Zieken huis vervoerd, waar het spoedig overleed". Al deze berichten vonden we in één enkel dagblad-nummer. Onvermeld laten we daarby dan nog de vele gevallen, waarin kinderen min of meer ernstig verwond werden. Ook herinneren we niet aan gebeurtenissen, als die in Eindhoven en Den Haag, waarby kinderen verpletterd werden door een auto, die het trottoir opreed. Zulke ongevallen kunnen nöch de ouders, noch de kinderen zelf voorkomen. In de hierboven aangehaalde berichten echter zyn rampen vermeld, die voorkomen hadden kunnen worden, indien de kinderen zelve voorzichtiger waren ge weest en dat zouden ze geweest zyn als ze steeds en met nadruk gewezen waren op de gevaren van den weg. Zeker, ook aan die kinderen zal wel eens verteld geweest zijn, dat ze op de trottoirs moeten loopen, dat ze moeten uitkyken en dat ze nimmer op voertuigen mogen klauteren. Een ondeugen de streek echter doet elk kind wel eens laten we onze eigen jeugd maar eens her inneren en met 'n keertje zeggen en waarschuwen, hebben we ons volstrekt nog niet gekweten van onze plichten als opvoe ders. Kinderen houden een gedachte nog niet zoo lang vast en zyn niet in staat om den ernst van een waarschuwing te vatten en een voorgehouden gevaar goed in te zien. Ouders en onderwijzers kunnen daarom niet dikwyis genoeg de kinderen over de gevaren van den weg onderhouden Redeneerenmaakt op het kinderiyk gemoed meestal niet heel veel indruk, maar zeer bevatteiyk is het voor feiten, voor werkeiyk geschied leed, En daarom moesten zoowel in huis als in school ouders en onderwyzers voor gewoonte houden om eiken dag even die berichten uit de krant voor te lezen, waarin verkeers ongevallen vermeld staan en vooral die, waarby jeugdige slachtoffers van eigen on voorzichtigheid te betreuren zyn. Vergeten mag vooral ook niet worden, dat veel van de spelen, die w|j in onze jeugd beoefenden, voor den tegenwoordigen tyd volmaakt ongeschikt geworden zjjn, zooals spelen met een bal (op straat ten minste), met een hoepel, met tollen en in het algemeen die voorwerpen, welke niet in de handen gehouden moeten worden, maar kunnen wegrollen, waarby het kind gewooniyk zonder nadenken het stuk speel goed naholt. En houdt ze voortdurend voor, dat slechts de trottoirs wandel- en speel plaatsen z|jn en ze by noodzaak een straat over te steken, eerst goed links en rechts uitkyken. INGEZONDEN MEDEDEELING. Een der meest betrouwbaarste Spaarbanken is de NUTSSPAARBANK Middelliarnis—Sommelsdijk KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDOELHARNIS aangesloten bl) bet Nederlandsch Spaarbanhbnrean. Rentevergoeding 3.0 Nieuwe spaarboekjes worden dagelijks afgegeven. al zijn gedachten elders te vertoeven. Hij zag er zoo geheel anders uit, had volstrekt geen gelijkenis meer met den voorheen zoo linkschen, bij ieder woord blozenden jongeling, die door den spotlust der residentiebewoners „de moderne Parsifal" werd genoemd. Hij boog vluchtig het hoofd. „Ik zal niet dansen, gravin, veroorloof mij, dat ik u een meer betrouwbaren walser bezorg!" „O, volstrekt niet ik zou duizendmaal liever met u willen keuvelen, graaf I Die plaats ginds aan het raam is zoo gezellig!..." Hij scheen niet tc luisteren raar hare woorden, keerde zich tot een zijner buurleden, van de tafel, die geen dame geleid had en verzocht dezen, zijn plaats te willen vervangen bij gravin Sevarillc voor dc wals, daar hij ditmaal niet danste. „Natuurlijk ,met zeer veel genoegen!" ver zekerde de aangesprokene, na den graaf met eenige verbazing tc hebben aangezien, boog als- toen voor dc jonge dame en vloog op de wiege lende walstonen met Thea door de zaal. Hij dacht er nict~Sïn, of hij afscheid zou moe ten nemen of niet; verscheidene paren verwijder den zich nu reeds, na afloop van het souper. Eu zoo ging ook hij, haaStig nam hij pelsjas en hoed en begaf zich naar buiten, in den kouden, storm- achtigen winternacht. Zijn verplichtingen jegens freule Sevarille was hij nagekomen, niets weerhield hem nu meer. Als een dorstige ademde hij dc koele nachtlucht in zijn gepijnigd hart klopte in zijn borst, zijn oogen brandden zoo heet, alsof ongeweende tranen er in gloeiden. Welk een zelfbeheersching had het laatste uur niet van hem gcëischt. Toen hij Wanda's regelen had gelezen, was het VERSLAGEN. Verslag van de vergadering: van den Raad der gemeenteMlDÜELIIARNlS, op Vrydag 30 October 1925, des nam. 2,30 uur. Voorzitter: Burgemeester den Hollander. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering met ibed, waarna de notulen der vorige ver gadering-werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Slis merkte op, al is door hem vorige vergadering verzocht, den Ring niet te ont sieren door den bouw van een muur of schuur naast het oude mannenhuis, toch daar een zeer onoogeiyk ding is neer gebouwd. Ook Dorsman vond het een bespotting voor de omgeving en verzocht daarin alsnog een paar ramen te laten maken, opdat het toch eenigszins het idee van een woning kry'gt. Nipius sprak zeer zijn ontevredenheid uit daarover en vond dat het niet te pas komt dat men tegenwoordig maar gaat bouwen zonder dat toestemming van B. en W. is verkregen. Spr. meende dat daartegen stug moet worden opgetreden door ze desnoods te verbaliseeren. Voorzitter zei de toe, hierop streng te gaan toezien. Dorsman zeide, dat daar die buurt eenmaal ontsierd is en drong aan, door het Armbestuur daar alsnog eenige verbetering te laten aan brengen. Van der Meide merkte op, dat ook in den Van Pallandtspolder zoo maar zonder toe stemming is begonnen met den bouw van een schaftlokaal en merkte daarby op, dat het leerstuk in den Ring nog niet heeft geholpen om in die wantoestanden veran dering te brengen. Voorzitter zeide, dat zulks wel goed komt. Krijgsman zeide dat de ambachtslieden te veel gaan vertrouwen op den goeden wil van B. en W., maar dat zulks reeds tot gevolg heeft gehad dat ze B. en W. bykans gaan passeeren en maar bouwen naar eigen goed dunken, en dit dienen B. en W. tc voorkomen door desnoods de strengste maatregelen toe te passen. Voorzitter zeide, dat B. en W. trachtten den bouw van woningen zooveel te bevorde ren on in de hand te werken door wat door de vingers te zien, om de menschen niet van hun bouwplannen af te brengen. Dorsman meende dat zulks allemaal goed en wel is, maar waarvoor bestaat dan nog de bouwverordening? Daarna werd verder de agenda afgewerkt. Ingekomen stukken: a. Bericht van den heer Van Hemelt, waarin deze mededeelt, dat hy z\jn benoe ming tot keurmeester aanneemt. b. Idem van Mej. Poortvliet, waarin zy hare benoeming tot onderwijzeres aanneemt. c. Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeente-ontvanger. d Goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. e. De gemeente-rekening '24 van Ged. Staten met enkele opmerkingen van meest administratieven aard. f. Een schryven van den heer S. Zeedyk, waarin hy mededeelde dat hij zijn benoeming tot lid van den Raad niet aanneemt. B. en W. verzochten machtiging om het bouwplan te wyzigen. hem tc moede als iemand, wien het geluk plot seling uit de handen ontsnapt en in rook verdwijnt. Het was dc eerste groote, hartstochtelijke smart waardoor hij werd getroffen: het was dc eerste diepe, onuitsprekelijk pijnlijke wonde, die hem werd geslagen. Zijne ziel. die tot dusver niets anders had ge kend, dan dc vredige rust van het ouderlijk huis, dan trouwe liefde en oprechtheid der zijnen, zij kwam voor het eerst in aanraking met alle bitter heid cener teleurstelling, met al de wroeging en lut leed cener hopclooze, onbeantwoorde genegen heid. Als vuur brandde het briefje op zijne borst, als een verterende gloed verschroeide het zijn hart. Nu eerst, nadat hij Wanda voor immer had verloren, kwam hij tot het besef, hoe geheel, hoe innig zijr hart aan haar was verknocht geweest. Zoo... door een enkelen blik! Zoo geloovig en echt vertrouwend, als een kind, dat de schoone van zijn sprookjesboek heeft liefgekregen cn met zielsverrukking de armen naar haar uitstrekt, als hij haar, geheel onverwacht, in de werkelijkheid ontmoet van het leven! Welk een hevige, woelige strijd in zijn binnen ste, na al het vredig geluk van vervlogen jaren? Daarbij kwart) nog de bittere ontgoocheling in zijn bemoeiingen voor het verlangde Redding- station. Deze mislukking alleen had reeds iets zeer neer- drukkends voor hem, en droeg cr niet weinig toe bij, om 7.1 jn gemoedsstemming nog somberder te maken dan voorheen. Een moedeloosheid, een tegenzin en afkeer jegens dc wereld en de maatschappij, zooals hij die nauwelijks had vermoed, maakten zich plot Dit werd verleend. g. Een verzoek van Van der Waal om door het binnenpad een riool te leggen. li. Dorsman meende dat men maar een put moet maken, net als de Ring-bewoners hebben moeten doen achter hun schuren. Struik bestreed dit gezegde en meende dat er geen bezwaar was tegen het verzoek, daar de afvoer voornameiyk langs dat smalle slootje plaats heeft. Van der Meide meende dat het hoogtijd werd dat een dergelyke stinkpoel uit de gemeente werd verwijderd en daar noodig een riool gelegd zou moeten worden. Voorzitter deelde mede, dat de kosten daarvan plm. 900,— zouden bedragen. Dorsman vond dat men dan beter het groote doortrekplan kon uitvoeren, anders wordt dat daar 'n dooie weg en zyn die 900,- daar feitelijk half waardeloos. Voorzitter meende dat daaraan voorloopig nog niet gedacht kan worden, daar zulks een bedrag van een halve ton zou eischen. Het voorstel van Van der Meide werd in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Dorsman, Nipius en Slis. i. Een verzoek was nog ingekomen van den heer Stapel om een strook grond achter, de in aanbouw zijnde huizen, daar die thans na den bouw tameiyk klein is. Dit verzoek wordt ingewilligd. j. Een schrijven van de dames Slis alhier, waarin zy de gemeente als schenking aan bieden den prachtigen tuin, gelegen onder aan den Oudelandschen dyk, onder voor waarde, dat deze steeds het eigendom van de gemeente zal moeten blijven en in zyn oorspronkeiyken staat moet worden gehou den. Mondeling was daarby nog verzocht dezen tuin disponibel te stellen voor zieken en herstellenden. Onder groote dankbaarheid werd dit aanbod door den Raad aanvaard. Eerbiedig zal dien dames dan ook dank worden betuigd voor het mooie geschenk. Zy hopen hierdoor het mooie brokje natuur schoon, welhaast het eenige in deze gemeente té behouden voor des houthakkers wellust. Voorzitter deelde mede dat dat gedeelte groot is 47 Aren, dat het stukje^VSti het Rijk in erfpacht verkregene ongeveer de helft is van het gedeelte van de dames Slis, zoodat het nu een flink geheel kan worden. De Voorzitter sprak de hoop uit dat dit stukje natuurschoon tot in lengte van dagen behouden zal kunnen worden en aan menige zieke kracht mag geven tot herstel. Hoe dit disponibel stellen geregeld zal worden, dient eerst nadere overweging, zoo dat daarover nog nader zal worden mede- 2. Onderzoek geloofsbrieven Vogelaar. Krijgsman, Dorsman en Nipius onderzoe ken deze stukken, waarna door deze heeren werd medegedeeld, dat deze in orde waren bevonden en tot toelating adviseerden. 3. Verzoek Garagebouw Campfene. Voorzitter deelde qjede, dat het front de omgeving zal ontsieren doch adviseert dit verzoek toe te staan. Nader werd toegelicht dat hier een garage zal komen van 10 Boxen, echter zal de bouw niet geheel ineens worden voltooid, doch al naar gelang er behoefte blijkt aan ruimte by het publiek. Daarna werd besloten dit verzoek in te willigen. seling van hein meester. De atmosfeer in de balzaal was zoo zwoel, zoo warm geweest, de menschen zoo geheel anders, dan hij zich had voorgesteld, de muziek zoo schel en luidruchtig. Hier, in dc besneeuwde parkwegen, was het zoo stil en eenzaam, blies hem dc wind zoo frisch cn krachtig tegemoet, als een oude trouwe vriend, die, in de uitbundige vreugde van het weerzien, dc armen om hem slaat, hem door elkaar schudt cn onstuimig roept: „Waar ben je al dien tijd geweest? Kom mee naar huis! Naar huis!" En boven zijn hoofd knarsen en kraken de kale takken als de stengen en ra's... en de hooge verafgelegen boomtoppen ruischen als de bran ding van de zee. Toen grijpt een geweldig, een toomeloos heim wee hem aan! Een brandend verlangen naar het stille ouderlijk huis, naar alles wat hij liefheeft en wat ook hém met trouwe oprechte genegenheid is toegedaan! Kuno Kracht strekt plotseling de armen uit en zucht met zijn diep gewond hart: „Naar huis! Ja, ik wil naar huis! Wat houdt mij nog hier?" „De teerling van mijn noodlot is gevallen. Een held ben ik nietl" „Nooit en nimmer zal Wanda mij liefhebben. waartoe nog een oogenblik hier getoefd?" En met kloppende polsen snelt hij naar zijn hotel en beveelt den verbaasden Anton, dc koffers te pakken, morgen, morgen reeds wil hij naar Hoogenstijn terug! „Heer graafl" stamelt de oude man, met zor gelijk uitvorschenden blik op het ontsteld gelaat Wtabletieiv voor zangers (Adv.) 4. De gemeente-begrooting '25 werd met enkele af- en overschryvingen gewyzigd. 5. Voorstel verlenging onderhandsch ver huur van hofland. Voorzitter vroeg machtiging om tegen dezelfde prijzen en aan dezelfde huurders deze tuintjes wederom te verhuren. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stemming besloten. 6. Wijziging bouwverordening. Voorzitter verzocht om de bouwverorde ning in dien zin te wijzigen dat het bouwen met spouwmuren ook in deze gemeente wordt toegestaan. Dorsman zeide dat de bouw met spouw muren, zooals die thans door B. en W. word voorgesteld niet degelijk is. Na 50 jaren wanneer de yzers zijn doorgeroest, zal het huis los staan van zijn buitenmuren en dit is voor den Raad niet verantwoordelijk. Ook de hypotheekhouders loopen daardoor groot gevaar, daar hunne panden minder in waarde zullen worden door den loop der jaren van wege den ondeugdelljken bouw. Spreker zeide dat destijds een verzoek is ingekomen om op dergelyke wyze te bouwen, dat zulks toen is geweigerd, en nu de ge meente-opzichter zoo zou willen gaan bou wen, zouden wij de verordening moeten wij zigen, neen mijne heeren, dat zou een on billijke zaak worden. Niet dat spreker tegen spouwmuren is, dat niet, maar dan moeten zij degelijk uit anderhalf steens muren wor den gemaakt. Vroegïndewey zeide dat zelfs de Rijks bouwmeester er geen bezwaar tegen heeft, ze zelfs aanbeveelt, zoodat hy er geen kwaad in ziet ook die methode hier in toepassing te brengen. Ook de R H.B.S. heeft spouw muren en daar ziet men toch nog niets aan. Spreker meende dat de kosten van bouwen niet stelselmatig ihoog mogen worden ge houden. Dorsman zeide dat het met den bouw der R.H.B.S. heel wat anders is. Ga daar de muren eens bezichtigen en neem daarnaast het voorstel dat hier wordt Verder kan spreker niet meegaan met het oordeel van den heer Vry'man, de ex. rijks bouwmeester. Als die kans kreeg om een half-steens muurtje te bouwen en een heel- steens muur in de rekening te plaatsen, dan kon hy dat niet laten, dus zyn oordeel kunnen we hier ook wel buiten beschouwinglaten, daarvan hebben we voldoende in de bladen kunnen lezen. Spreker stelde daarna voor, het oordeel van den tegenwoordigen Rijks bouwmeester te vragen, alvorens hierover een besluit te nemen. Voorzitter en Slis konden zich hiermede ook vereenigen. Dorsman vond dat hier nu wel geleerd wordt gesproken over spouwmuren, maar dat het overgroote deel, als nietvak of-ambachts man zijnde, er geen snars van begreep, wat het eigeniyk in heeft. Vroegindewey verklaarde zich tegen een nader onderzoek. Besloten werd echter dit voorstel aan te van zijn meester: „Wat zal mevrouw de gravin er van zeggen?" „Doet er niets toel Ik wil naar huis!" Anton begrijpt uit den halfgesmoorden klank der stem, dat hier aan geen tegenspraak valt te denken. Wat kan er om 's hemels wil zijn gebeurd? Een dame is toch niet in het spel, het is alleen ergernis over het niet slagen bij den mi nister en den staatsraad, de graaf heeft er hcni immers al over gesproken, hoe weinig sym pathie en medewerking hem bij zijn ontwerp is ten deel gevallen. Men neemt het met den Beer van Hoogenstijn niet ernstig op, men hecht geen waarde aan het woord en de wenschen van een boerschen land edelman! „Heeft mijnheer de graaf er aan gedacht, dat we eerst afscheidsbezoeken moeten afleggen?" vraagt de Mentor. „Ja zeker; ik heb bij den portier het rijtuig al besteld. We geven enkel kaartjes af; alleen bij gravin Sevarille wensch ik aangediend te worden, ik zal nu nog de nieuw ingekomen uitnoodigingen beantwoorden." Ongeduldig werpt hij pelsjas en hoed op een canapé en zet zich aanstonds aSn het schrijven. De nacht is reeds ver gevorderd, Anton gluurt bezorgd door de deur. Daar ziet hij Kuno Kracht gebogen over een klein stukje papier; bleek Vn vervallen is diens gelaat, zooals van een zieke, die reconvalescent is. „Zal mijnheer de graaf niet wat rust gaan nemen?" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1