BEKENDMAKING is bet die ze ook repareert! L FOTOGRAFIE Dr. HEMMERS beroemde kruidengeneesmethode Hotel Zaaijer (bij Tramstation) Middeiiiarnis Zieken wanhoopt niet! Urine-onderzoek f 1,— f. LEÜiMN SON, Tandarts nic. w. stenstra, eoudsche KOMMIES-EXAMEN 1926 Verkrijgbaar bij WESTDIJK MIDDELHARNIS Bébé4 ct. Senoritas. 5ct. Réco6 ct. Renommé 6ct. Reuzenknak 7ct. Wankleur 7ct. Desiré 8ct. Groen .12ct. S. VAN DER PLAAT S. VAN DER PLAAT - MIDDELHARNIS WOENSDAG 28 OCTOBER 1925 DE BERENBURCHT. Pluimveeteelt. Het Electro Homoeopatisch Therapeutisch Instituut van [Rottendam met Dr.HEMMERS kruidengeneesmethode en I met Dr. RUPPRICHTS Homoeopatische geneesmethode al- I om bekend, houdt zitting eiken Donderdag van 103 uur I Succesvolle kuren voor alle in- en uitwendige Ziekten I worden door ons gedurende jaren toegepast bij de meest hopelooze kwalen. I Wegens het overlijden van onzen vorigen Directeur Genees- I heer Wijlen Dr. G. H. DUNNEWOLD, Arts, is deze functie I overgegaan aan den WelEd. Z.Gel. Heer Dr. E. J. ALBERTS, Arts (Medisch Adviseur), welke ook op aanvraag patiënten aan huis bezoekt! Op bewijs van Burgerlijk Armbestuur geheel kosteloos hulpl iDinuAii nun t a a SCHOENMAGAZIJN KUNSTTANDEN wsle methodes Pijnlooze behandeling »rt 156 - ROTTERDAM rijweg 63b, ROTTERDAM tegenover Veemarkt. Een oud adres. Koopt daar eens uwe schoenen en ge zult tevreden zijn. Billijk maatwerk voor lastige voeten. Stoomcursus Instituut „Caland" Rotterdam - Postb. 597 de allerbeste cursus In het land Leeftijd 22—26 jaar, ongehuwd. Wie slaagt, wordt aangesteld. Knip deze advertentie uit, zend ze ons in open couvert toe, waarop duide lijk uw naam en adres staat en U ontvangt ons gratis boekje: „Hoe word ik Kommies?" DOOR MEER DAN DERTIG-JARIGE ERVA RING IS MEN VERZEKERD NIET ALLEEN VAKKUNDIG BEHANDELDE, MAAR OOK GOED BLIJVENDE FOTO'S TE ONTVANGEN AANBEVELEND, 2DE ATELIER VANAF HET STATION "IK Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07' Ailvertentlën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstunnvragan f 1,por plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel moor 15 oant. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middclharnis. 7E JAARGANG. - N°. 100 Wijnaccijns. Dezer dagen is een wetsontwerp ingediend bjj de Tweede Kamer, dat de bedoeling heeft, om, naast enkele andere wijzigingen in de accljnshefflng, in de belasting te betrekken de binnen'slands door middel van een gistingsproces bereide vruchtenwijnen. Tot nu toe is namelijk van den wijnaccijns vrij gesteld de binnen'slands vervaardigde wijn uit versctie boomvruchten met uitzondering van druiven. In deze vrijstelling deelden dus appel- en peren wyn, aalbessen-, kruisbessen-, boschbessen-, frambozenwjjn en al dergelijke weinig alcohol bevattende vruchtenwijnen. Belast waren dus alleen, behalve dan de vaD het buitenland ingevoerde wijnen, de hier te lande vervaardigde wijnen uit druiven, rozijnen, krenten en mogelijke andere ge droogde vruchten. In het vervolg zullen dus, als het ontwerp wordt aaqgenomen, ook in de belasting val len de sappen en aftreksels van versche vruchten de nieuwe wet noemt ook vruchtenpulp en andere plantendeelen dan vruchten als die sappen en aftreksels aan een gistingsproces worden onderworpen en het product meer dan 3 procent alcohol be vat. Andere plantendeelen dan vruchten kun nen b.v. zijn de stelen van rabarber, waar van men wijn maakt, die in den handel wordt gebracht als wijn van zuidelijke her komst, en mout, waarvan men in Duitsch- land de zoogenaamde maltonwijnen maakt, welke overeenkomst hebben met Rijnwijn. Vruchtensappen, die men niet aan een gistingsproces onderwerpt, blijven buiten de belasting vallen. Niet echter de ongegiste sappen van druiven, rozijnen en krenten, welke trouwens ook nu reeds bij bereiding hier te lande belast zijn. De vrijstelling, die tot dusverre bestaat voor de bereidieg van vruchtensappen voor huiselijk gebruik tot hoogstens 50 Liter blijft behouden. Dit komt nu hierop neer, dat men ongegiste sappen mag maken van alle vruchten en plantendeelen in onbeperkte hoeveelheid voor huiselijk gebruik (en ook voor den handel) behalve van druiven, rozij nen en krenten, en dat men gegiste sappen mag maken van vruchten, vruchtenpulp en plantendeelen en bovendien ongegiste sap pen van druiven, rozijnen en krenten tot hoogstens 50 Liter. Voor de huisgezinnen brengt ten aanzien van het winnen van limonades, bessensap en ongegiste dranken het ontwerp dus geen verandering; alleen ten opzichte van de ge giste appel- en peren wijn b.v. is men ge houden aan een maximum van 50 Liter. Voor de fabrikanten van gegiste appel en perenwijn en van gegiste dranken van rabarberstelen en van bessensoorten en der gelijke heeft het ontwerp een belangrijke beteekenis. De regeering is met het voorstel om dergelijke wijnen in het vervolg te belasten gekomen, omdat de verbetering in de fabricage deze wijnen moeilijk onder- kenbaar maakten van den reëelen druiven- wijn, zoodat niet alleen bedrog in den handel voorkwam maar ook schade aan de schat kist werd berokkend door gewonen vruch tenwijn te doen doorgaan voor buitenland- schen wijn, waardoor men bij wederuitvoer van wijn naar het buitenland aanspraak maakte op afschrijving van wijnaccijns. De binnen's lands vervaardigde vruchten- FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 51) Hoe innig drukte hij haar te voren de hand, hoe allerliefst bloosde hij bij haar woorden, werkelijk een moderne Parsifal, een kinderhart, zonder arg waan en valschheid, even gemakkelijk door een paar suikertjes ingepalmd. En denkelijk ook even spoedig getroost, als een fraai gekleurd speelgoed, waarop het zoo verzot was, uit zijn handjes wordt genomen. Men geeft het daarvoor een ander.cn het zal tevreden wezen, zich zoet schikken naar den wil van haar, üic zooveel schranderder is en meer wercldmanier kent, dan dat groote kind uit den Burcht aan het strand. Thea had eigenlijk nog wat willen wachten, alvorens de groote troef uit te spelen. Maar nu zij de kostelijke tijding had ontvangen, dat Wanda ongesteld was, kon zij zich niet langer weerhouden en was ze cr tuk op, het ijzer te smeden, terwijl het heet is. Lenig, als een glibberig hagedisje, werkt zij zich door de pratende menigte, cn staat een oogenblik daarna voor den Beer van Hoogenstijn, die hare komst reeds met koortsig ongeduld ver beidt, en nu zijn wachtpost aan ae deur opgeeft, om gravin Sevarille den arm te bieden. w(jn zal belast worden met 10 per H.L. Daar voor de bereiding vry veel suiker noodig is, waarvoor suikeraccijns is betaald, komt de totaal belasting op ongeveer 18 h f 20 per H.L., met inbegrip van opcenten voor het Leeningfonds. De buitenlandsche wijn en de binnen'slands vervaardigde wijn uit druiven, rozijnen en.krenten blijft belast met 24 per H.L. met inbegrip van de 20 opcenten, Specht. INGEZONDEN MEDEDEELING. Een der meest betrouwbaarste Spaarbanken is de NUTSSPAARBANK Middelharnis—Sommelsdijk KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS aangesloten bil bet Nedertandscb Spaarbankbureau. Rentevergoeding 3.6 Nieuwe spaarboekjes worden dagelijks afgegeven. W eek-revue. In Amsterdam heeft men een Pesthuis, niet wat men in den volksmond als zoodanig betitelt, want dan zou men moeten aan nemen, dat de stad in hoofdzaak uit pest huizen bestond. Neen, Amsterdam is nog een huis, eigenlijk groot gebouw, rijk, dat in vroeger eeuwen voor de verpleging van pestlijders werd aangewend. Gelukkig is het mogelijk gebleken om bij gemis aan patiën ten de bestemming te veranderen en was het in de laatste jaren nog slechts een toe vlucht voor zwervenden en andere dak- loozen. Het was bekend als „Jonker". Zag men 's morgens een bedelaarstype op straat met gekreukelde kleeren gevolg van de verplichte ontsmetting in de inrichting dan zei men vaak tegen elkaar: kijk, die is vannacht bij Jonker geweest. Deze toevlucht voor dakloozen was oud en bouwvallig, wat niemand echter deerde, omdat het gebouw tusschen moderne behuizingen eenerzijds en door een beboomde gracht anderzijds aan de. blikken van voorbijgangers zoo goed afs ont trokken was. Maar nu is het Pesthuis plotse ling beroemd geworden en weet iedereen, wat te voren niemand wist, dat het gebouw een monument van groote historische waarde is. Het snoode plan was namelijk opgevat om dien ouden bouw ten behoeve van een groot nieuw ziekenhuis af te breken en zooals het in de. laatste jaren meer gaat toen het op afbreken aan kwam, verkon digden technici en historici dat het voor nemen daartoe puur vandalisme was, want dat die oude keet éen prachtstuk middel- eeuwsche architectuur vertegenwoordigde. Men zou haast spijt hebben, dat men nooit bij Jonker geslapen heeft. B. en W. kropen in hun schulp voor de protesten en ont wierpen éen plan om het Pesthuis dan maar te behouden en daarvoor in de plaats ten behoeve van het Ziekenhuis 60 huizen te onteigenen en af te breken, wat millioenen kostte. Alles terwille van een Pesthuis, een kunstwerk, dat slechts zwervers en dakloo zen het voorrecht hadden te aanschouwen. In de deze week gehouden raadsvergadering stelde een der leden voor om de beslissing voorloopig vijf jaar aan te houden; in dien tfjd zou de boel wel ingestort zijn, meende hij. De raad echter nam met 22 20 stemmen „Nu is onze dans aan de beurt, niet waar gravin?' was zijn haastige vraag. Zij lachte en legde het handje, met alle blijken van onzettende vermoeienis, op zijn arm. „Neen, goddank hij komt nog niet, graaf! Ik ben half dood! Ik moet eerst wat tot adem komen, en daarom wil ik vluchten voor den eerstvolgenden galop, en bied ik een Koninkrijk voor een stoel of wat dan ook!" „Zeer zeker, u danst veel te veel, gravin, dat zal u kwaad doen," zei Kuno en wendde zich naar een zijvertrek, aan weiks niet spiegels voorziene muren enkel een rij Weenerstoelen stond. „Ga hier binnen, als ik u verzoeken mag, hier is het koel en nagenoeg geen publiek!" In een hoek der kamer maakten enkele oude heeren een partijtje whist; zij zagen vluchtig op, lieten zich echter niet storen, toen de jongelieden op cenigen afstand bij een venster gingen zitten. Kuno Kracht was blijven staan vóór Thca, die zeer bevallig, en zoo mat als een roze zomerwolkje, op een stoel zich neervlijde. „Waar blijft freule van Spengelenburg?" vraagde hij zonder ecnigc inleiding, en wel voetstoots, zoo als de woorden hem voor den mond kwamen. „Wanda? Weet u het nog niet? Zij is ongesteld!" „Ongesteld?I Groote hemel, wat scheelt haar? Thea fronste schouderophalend het voorhoofd. „Misschien kou gevat... misschien ook niet. Meisjes zonder hart, coquetteeren dikwerf met een voorgewende ongesteldheid, om zich be geerd en interessant te maken." „Meisjes zonder hart... coquetteeren...?" stamerde Kuno bijna verschrikt. „Oordeelt u zoo over uw vriendin?" Thea zag hem vreemd aan, zoo warm, zoo het nog radicaler voorstel-Gulden (nomen eit omen) aan om het Pesthuis te slopen en daarmee eenige millioenen te besparen. We hebben ons over dat besluit verheugd. Toe te juichen valt het, dat men hier en daar een zeer typisch of zeer mooi overblijfsel van vroegere bouwkunst tracht te bewaren, maar dat moet slechts een zeer uitzonderlijk geval blijven, want de evolutie aller dingen blijft zich nu eenmaal handhaven en wjj, menschen, moeten mee en nemen afscheid van hetgeen is geweest. Tegenwoordig echter kan men het;houweel niet meer in een ouden muurklomp zetten, of er stijgt een ach en wee tegen zooveel vandalisme op uit den mond van sentimenteele oudheidkenners. Als men in oude Hollandsche steden een modderig, stinkend grachtje wil dempen om aan de eischen van het verkeer tegemoet te komen, dan heeten de ontwerpers barbaren, die geen gevoel hebben voor de schatten, die hun door de historie zijn toevertrouwd. En de eenigen, die zich om die schatten bekommeren, zijn een stelletje Amerikanen, die in een auto-car vluchtig voorbijrijden, terwyl ze een vies gezicht trekken en zich bepoederen of met reukwater besprenkelen om niet onwel te worden van de vieze lucht jes, die uit die schattig historische grachtjes omhoog stijgen. En de arme bewaarders der (historische grachtjes-huizen, tegen alle moderne begrippen van hygiëne in, aan de stinkende watertjes in vochtige, met zwam men doorwoekerde woningen, geplaagd door ratten en ander gespuis. Behalve het Amsterdamsche Pesthuis schijnt nog een ander gebouw doorslopers- handen te zullen vallen, het gebouw n.l. van de Communistische Partij Holland.Het merk waardige is, dat de bewoners zelve hier de slopers zijn. Déze communisten, die door de wereldrevolutie het heil aan demenschheid willen brengen, hebben op het oogenblik de handen vol aan de revolutie in eigen gelede ren. De oprichters der partij, de heeren Wijn koop en van Ravesteyn, die in ongenade gevallen zyn bij den Russischen Czaar,par don: bij de Russische sovietbestuurders en deswege zich reeds het baantje van Kamerlid ontnomen zagen, zij hebben zich nog meer dere gramschap op den hals gehaald en moe ten dus nog meer boeten. De heer Wijnkoop mag in de communis tische vergaderingen niet meer als spreker optreden en Dr. van Ravesteijn is zelfs als lid van de .Partij geschorst. Tevens is het bestuur van de afdeeling Rotterdam door het Partijbestuur afgezet en voor het lid maatschap geschorst. Zulke besluiten wor den onder communisten natuurlijk niet zon der doorslaande'argumenten genomen,zoodat het~ dan ook geen bewondering behoeft te wekken, dat na een bestuursvergadering ten huize van het Rotterdamsche communis tische raadslid van Burink een deel der be stuurders zich in het gemeenteziekenhuis moest laten verbinden. En nbg willen die domme Hollandsche arbeiders nog maar niet inzien, hoe heerlijk zoo'n dictatuur van het proletariaat naar Russisch model werkt l De Rotterdamsche politieagenten, die bij de achtervolging van een paar souteneurs en beroovers een onschuldigen molenaar in zijn slaapkamer doodschoten, zijn vrijge sproken. Er was niets anders te verwachten. Heel de rechtspleging leek ons trouwens in elkaar gezet om de publieke opinie te be vredigen, want een ieder kan bevroeden, dat innig en treurig, dat hem andermaal het bloed naar de wangen schoot. „Ga eens naast mif zitten, graaf!" fluisterde ze zacht, ontplooide haren waaier en staarde zwaar ademhalend op de narcissen waarmede deze was beschilderd. „Graaf.I" Hij zag haar een oogenblik zeer getroffen aan. „Waarom spreekt u niet verder, gravin?" „Verlangt u volstrekt, dat ik over Wanda spreek?" „En wilt u het volstrekt niet?" Zij slaakte een zucht. „Ik zou u zoo graag al wat onaangenaam is besparen? Ik meen het zoo goed met u, graaf, en ben op Wanda zoo.zoo ernstig boos!" Hij had enkel de eerste woorden gehoord en een schok voer hem door de leden. „Ik hoor liever iets onaangenaams dan in het geheel niets!" zei hij zachtjes. En hij vervolgde, toen Thea zweeg: „U is zoo goed en toegevend jegens mii, gravin, dat uit uw mond het ergste nog dragelijk moet klinken!" Weer trof hem haar blik, zoo hartelijk en mede lijdend, dat het hem geheel vreemd te moede werd. ..Neen, graaf, alvorens u zoo iets ongehoord bcleedigend te zeggen, beet ik me liever de tong af!" zei ze opgewonden. „Ik vind mijn taak toch al ondankbaar genoeg, want als het van mij afhing, moest li waarlijk gelukkig zijn! Had Wanda het mij niet zwart op wit gegeven, ik zou nooit..." Hij had haar aanvankelijk met warme belang stelling, met erkentelijken blik aangezien; nu hief hij eensklaps het hoofd op en viel haar in de rede: deze politiemannen, wien opzettelijke dood slag of opzettelijke poging tot zware mishan deling was ten laste gelegd, slechts vrijge sproken konden worden. Wie zou opzet zoeken achter zoo'n droevig gebeuren. Dat alles neemt echter niet weg, dat de beambten zeer roekeloos met hun wapenen zjjn om gesprongen en dat zulken menschen vaak jonge lieden; de inspecteur was er eerst 22 jaar oud! niet genoeg omzichtigheid en geduld op het hart kan worden gedrukt. Wapens vormen een gevaarlijk tuig in de hand van jonge onervaren lieden, wat deze week ook voor den Krijgsraad in Den Bosch bleek, waar een jonge vaandrig terecht stond, die door onachtzaamheid den dood van een soldaat veroorzaakt had. By de oefening met een mitrailleur had hy patronen genomen uit een tasch, waarin door een schuldig ver zuim oefenpatronen en scherpe patronen door elkaar waren opgeborgen Tegen hem werd een maand voorwaardelijk geëischt. Besluiten we dezen keer ons overzicht van het binnenlandsch gebeuren met de mededee- ling, dat ten behoeve van de slachtsoffers van de stormramp in ons land tot heden 2| millioen gulden werd bijeengebracht, waaronder een half millioen van het Amster damsche comité. Het bedrag pleit voorden weldadigheidszin van ons volk in het alge meen en van de bevolking van onze hoofdstad in het bijzonder. Zij bracht een vijfde deel van het genoemde bedrag bijeen en maakt toch slechts een tiende deel van de bevolking van ons land uit. Uit het buitenland memoreeren we aller eerst het slagen van de conferentie te Lucar- no, die in het vorige nummer uitvoerig ge noeg besproken werd om er te dezer plaatse verder over te kunnen zwijgen. Lucarno zal voor de vestiging van den Europeeschen vrede groote beteekenis krijgen. Wreed echter zijn de vredesillusiën wel verstoord door het jongste Grieksch-Bulgaarsche grens incident. Het heet, dat Bulgaarsche onge regelde troepen, eigenlijk roovers, een Griek- sche grenspost aangevallen hadden en toen hebben Grieksche geregelde troepen alsrepres- saille de grens overschreden en de Bulgaar sche steden Petritsi en Poroy bezet. De Grieksche regeering eischte onmiddellijke genoegdoening, 2 millioen francs schadever goeding en antwoord binnen 48 uur. Dat klinkt erg oorlogzuchtig. Tot strijd zal het evenwel denkelijk niet komen, want tegen het groote dienstplichtige leger van Grieken land kan Bulgarije niets beginnen. Dat land beschikt ingevolge de bepalingen van het vredesverdrag nog slechts over een leger van 20000 officieren en soldaten. Toen in September 1923 Italië om den moord op enkele Grieksche officieren onmid dellijk het eiland Korfoe bezette en 50 milli oen lire schadevergoeding eischte, op voor hand alle tusschenkomst van de hand wij zende, toen had Griekenland de sympathie van heel de wereld en heeft Italië er toch in moeten toestemmen het oordeel van den Volkenbond te aanvaarden.Griekenland blijkt die sympathie onwaardig geweest te zijn, want wat het thans tegen het weerlooze Bulgarije onderneemt is van een zelfde heer- schersonbeschaamdheid. We hebben vertrou wen, dat de Volkenbond den kleinen dwin geland wel tot de orde zal weten te roepen. Ook in China is het weer heelemaal mis. Verscheidene generaals met onuitsprekelijke namen bevechten er elkaar en veroveren steden met even ingewikkelde bewoordingen aangeduid. Wanneer zal déar eens een sterke man opstaan, die aan het stelletje avontuur lijke en corruptieve militaire heerschers zijn wil oplegt? In Syrië blijven de Franschen tegenslag op tegenslag ondervinden. Ze zitten er zoo in het nauw, dat ze naar het moederland om versterking gevraagd hebben en Amerika zond reeds twee torpedojagers om de be langen der Amerikanen te behartigen. Blij kens mededeelingen in de Fransche Kamer bedroegen de Fransche verliezen in Syrië reeds 624 dooden en kostte de militaire actie er 697 millioen. In Morokko verloren de Franschen tot 15 October 2176 dooden en werden 5306 militairen gewond. De totale oorlogskosten bedroegen er 950 millioenen. Voor welke doeleinden worden die duizen den levens toch eigenlyk geofferd en die Jionderden millioenen vermorst door een land, dat niet eens in staat is zijn schulden te betalen? „Zwart op wit?" herhaalde hij verbaasd. Zij haalde een notitieboekje uit den zak en bracht er een briefje uit te voorschijn, trok het evenwel toch ijlings terug, toen de graaf er met alle teekenen van groote opgewondenheid naar wilde grijpen. „Halt, graaf! Wanneer ik u inzage geef van dit briefje, bega ik een groote onbescheidenheid aan Wanda en ik doe het enkel, omdat u mij gisteren tot groote openhartigheid hebt genoodzaakt. Gemakkelijk valt het me zeker niet, ik lijd zeer bizonder onder de rol eener vertrouwde, waar mede u mij hebt bedeeld! Zoo uw lot mij niet zoo erg interesseerde en ik het mij niet tot een heiligen plicht rekende, u, als een goede engel, bijtijds de oogen te openen, dan ware dit papiertje reeds lang een prooi der vlammen geweest!" „Gravin... zet mij niet op de pijnbank... laat mij lezen..." „Alleen onder éénvoorwaarde. „Ik beloof alles wat u verlangt!" „Geef mij uw woord van eer, zweer mij bij al wat u heilig is, dat nooit iemand Wanda het aller minst ooit iets ervan te weten komt, hoe onbe scheiden ik heb gehandeld, met u inzage te geven van dit briefje! U belooft mij dus strenge discretie?' „Die verzeker ik u plechtig cn mijn woord zal ik houden!" Met zijn 'open, in den grond eerlijk gelaat, stak hij haar dc hand toe cn Thea nam die hartelijk aan. „Goed, ik geloof u! Ik stel in u een onbegrensd vertrouwen, graaf! En laat mij u thans eens zeg gen, hoe ik aan dit briefje ben gekomen!" „Ik verzoek het u dringend!" „U stelde er belang in te weten, welke opinie freule van Spengelenburg omtrent u koesterde en tegen heeschheid (Adv.) Vragen, deze rubriek betreffendekun nen door onze abonné's gezonden worden aan „De CombinatieDe Vliegerstraat 13b, Rotterdam. Postzegel van 10 cent insluiten. Natuurlijk of kunstmatig broeden (Nadruk verboden^ Door velen wordt gebruik gemaakt van de bevoegdheid, die zij als lezers van dit blad hebben, om ons op het gebied van pluimveeteelt vragen te stellen. Die vragen zijn ook voor ons leerzaam, in zooverre zij duidelijk aangeven voor welke onderwerpen in betaalde tyden van het jaar bijzondere belangstelling bestaat. Zoo trof het ons deze week, dat we zoovele vragen ter beant woording kregen, het broed-proces betref fende. Dat men daaraan thans, in den winter, denkt, terwijl eenige maanden ons nog van het broedseizoen gescheiden houden, vinden we een tot verheugenis stemmend feit. Het bewyst, dat de pluimveehouders zich met ernst aan hun beroep, bezigheid of liefheb berij geven en de wintermaanden gebruiken voor studie, voor het maken van nieuwe plannen en het wegnemen van fouten. Het is natuurlyk, dat daarbij in de aller eerste plaats aan het broed-proces gedacht wordt en wel ten eerste, omdat het opfokken van jonge kuikens dejaarlyksterugkeerende, allervoornaamste bezigheid is, die over suc ces of ondergang beslist. Elke fout'tijdens het broed-proces begaan, wreekt zich geducht en is meestentijds onherstelbaar. Broedeieren van een onjuist samengestelde foktoom, leveren zwakke of onproductieve dieren op, te vroeg of te laat geboren kuikens zullen schadelijk blijken, fouten tijdens het broed- proces wreken zich door het afsterven der dieren of door misvorming of zwakte. Zoo is er zoo veel en daarom is het goed, ja, noodzakelijk, dat de pluimveehouder zich wat u mogelijkerwijs zoudt kunnen doen, om hare sympathie te verwerven!" Thea sprak snel en toch fluisterend; haar slanke vingers hielden het papier, tusschen de plooien harer tulen robe, op haren schoot. „Ik wilde haar te dien einde morgen een bezoek brengen, om haar een weinig uit te hooren, maar kréég geen gehoor, omdat de geachte freule om 12 uur namiddags nog niet was opgestaan!! Om twaalf uur! Dat zal u ongelooflijk klinken zooals mij! Maar Wanda is het belichaamde grootestads leven: de nachten wakend doorbrengen, den dag verslapen; dat is het program der dames van de mode, die nu eenmaal voor landelijke toestanden niet in de wieg zijn gelegd!" „Hoe jammer, daUu uwe vriendin niet hebt kunnen spreken!" Hij streek met de hand langs het voorhoofd, zijn stem beefde van ongeduld. „Ik ben naar huis gegaan en heb mijn geluk schriftelijk beproefd. Waarlijk, graaf, ik heb het zeer discreet aangelegd en begrijp niet, hoe Wanda zoo aanstonds een huwelijk kon denken. Maar zulke verwende meisjes, als zij, snuiven overal een huwelijksaanzoek; zelfs ut mijn geheel onnoozeie keuvelarij haalde Wanda een nieuwen aanval op haar koud en arrogant hart. Hier, lees zelf maar, op welk een onbetamelijk beleedigende wijs zij mij ten antwoord staat." De spreekster overhandigde hem eensklaps het briefje. Kuno nam het gretig aan en verdiepte zich in het potloodschrift. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1