Tandarts KROS A AT U OUWER Geeft U op als Abonné. ieklopte Cokes eiken Donderdag T3D 9 tot 2 obi voordeelig alsbij AELSDIJK Bekendmaking brengt ter algemeene kennis: Stoomwasscherij „VOORNE& PUTTEN" Matige prijzen. Helder waschgoed M. SPOON Az. WOENSDAG 21 OCTOBER 1925 DE BERENBURCHT. 925. >eUerd worden. In zoo'n verschillende steeuen, op oem of eigeniyk het dier, oet echter heelemaal niet Is je ze den volgenden dug vindt. maar sinds kort bewezen, zyn. Ze kunnen de won- ebben, b.v.een vaaavorin. de spons zyn die, wq^r- yd in- en uitstroomt als orten van sponsen groeien ele in zoet water, die zulke geringe afme- ,t ze slechts onder een zyn. De vorm derspon- ,f van de plaats, waar ze ater zyn die vormen het r zyn krabben, die geheel je sponzen- bedekt zyn. iste soorten van sponsen helpen. In de Japansche n, die een aanmerkelijke Deze zyn zoo fyn van isponnen glas iykt. ü'd Nieuws. IN ENGELAND, vorst te Glasgow. :t. Het winterweer is ng aangevangen. Een bit- wam gisteravond over de stryken, waardoor de tem de, terwijl in verschillende id hagel, sneeuw en vorst deden. In den afgeloopen Glasgow 17 graden vorst, oostkust woedde een vry boot met een bemanning op de kust van Norfolk idingsbooten stelden her in het werk het schip telkens werden zy tferug- manning van de boot is ulp van boeien gered. De Deal liepen uit om by de bekend zeilschip hulp te SI IN DÜITSCHLAND. ;t. Sedert hedenmiddag t een zware sneeuwstorm, t tem peratuurs-ver laging. wald wordt zware sneeuw- ,tuur van 3 graden gemeld. De» Bounucl, uui. ds. Polhuys uit Stad aan 't Haringvliet. Stad aan 't Haringvliet, vin. ds. Polliugs eu 's av. lee.sk er k. Hellevoetsluis, vui. eu 's av. da. Timmer. Nieuw-HeUpet, vm. da. Priester. Nieuwenhooru, vin. ds. de Voogd v. d. Straaten. Rockaoje, vin. ds. Witkop. Oostvoome, vm. ds. BrinUerink. Vierpolders, vm. ds. Stolk. Zwartewaal, vm. ds. Bartstra. Heenviiet, vm. ds. Hoinijn. Abbenbroek, vm. ds. Waurooy. Oudeuhooru, vm. ds. Feenstra. GEREFORMEERDE KERK. Middelharuis, vm. eu 's av. ds. Van Velzeu. Oogst- collecte. Stellendam, vm. en 's av. ds. v. d. Spek uit Spijkenisse. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. eu 'sav. ds. De Lange. Den Bommel, vm. eu 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm.en 's av. ds. deGraafT. Hellevoetsluis, vm. en 'sav. leeskerk. Nieuw-Helvoet. vm. en 'sav. leeskerk. P ROTESTANTEN BON D. Sommelsdijk (Langeweg) vm. Ds. G.J.W.Olde- man uit Delft. Brielle (Kerkstraat) ds. Hoeven uit Den Haag. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm„nm. en 'sav.leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland. vm. en 'sav. ds De Blois. Herkingen. vm. en 'sav. leeskerk. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. ikbeurten. .8 October 1925. H HERVORMDE KERK. n 's av. ds. Den Oudsten, 'sav. ds. Van Montfrans. av. ds. Van As. Bouman uit Stellendam en Oude Tonge. arslag. Os, Baarslag uit Melissant hr. Bouman. De Gidts. ;erk en nm. ds. de Gidts uit leeskerk en 's av. Ds. den elbarnis. Bax (doop). en 'sav. ds. Japchen. 'sav. dhr. Vetter. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. Marktberichten. Uienveilingen. BROEK OP LANGENDIJK, 15 October. Gewone Uien 2,76 tot 3,30 per 60 K G. Drielingen 2,52 tot 3,18 per 60 K.G. Kleine Uien j 4,62 tot 4,80 per 60 K.G. Aanvoer 6200 K.G. NOORD-SCHARWOUDE, 15- October. Gewone Uien 2,70 tot 3,20 per 60 K.G. Drielingen 2,88 tot 3,15 per 60 K.G. Kleine Uien 4,68 tot J 4,98 per 60 K.G. Aanvoer 1000 K.G. De politie te Rilland-Bath is erin. ge slaagd, den dader te vinden van de in de laatste jaren in kerken en scholen op Zuid- Beveland gepleegde inbraken. Het is de 43-jarige A. M. uit Nieuw-Helvoet, die in Rotterdam gedetineerd is. De man heeft bekend en in zijn woning zijn verschillende voorwerpen, afkomstig van de diefstallen, in beslag genomen. asfabriek Hliddelharnis-Sommelsdiik 45 CENT PER H.L. Bestelloon te Middelharnis en Sonr lelsdijk 10 cent per H.L. In de overi- dorpen van dit eiland voor de deur cent per H.Lin huis 25 cent. et bepraten, maar koopt bij VER- lEULEN'S Naaimachinehandel en gloednieuwe voor39,- met garantie, leparatie-inrichting. Inruiling hoogste aarde. Kipstraat 42, Telefoon 2176. ROTTERDAM. ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, :ns 10 lager dan et onze Etalages en onder eeltige prijzen: .50, 9.75, 7.00, 4.50 i.50, 13.00, 9.75, 7.90 '.50, 29.50, 22.50, 16.50 1.00, 39.00, 30.00, 24.90 i.50, 12.50, 9.75, 7.90 1.50, 16.90, 14.75, 12,90 iheel wol, vanaf 16.50 0.45 55.00 1.00 2.10 1.95 1.70 Het BESTUUR van den polder K LINKE RL AND onder Nieuwe Tonge, Herkin gen en Melissant, dat ALLE toedrachten en kavelslooten in den polder, overeenkomstig de voorschriften der keur, vóór den 1 Oc tober 1926 op de vereischte wijdte en diepte moeten zijn gebracht. Eventueele nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Voorzitter. Nieuwe Tonge, 16 Oct. 1925. De Secretaris, de Wilde. De Voorzitter, D. Breesnee. NIEUW-HELVOET. NIEUW-HELVOET. Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 8ij contract aanzienlijk korting. Dieustauiibiodingon eu bienstaanrragen f 1,per plaatsing tot een maximum vau 10 regels elke regel meer 15 eeut. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°: 98 Locarno. Te Locarno, het kleine stadje in het zuiden van Zwitserland aan het noordelyk uiteinde van het lago Maggiore gelegen, hebben de afgeloopen weken de gedelegeerde ministers van de Europeesche mogendheden vergaderd om de bepalingen te formuleeren voor een West-Europeesch Veiligheidsverdrag. Het stille plaatsje in den Zwitserschen uithoek was uitgekozen als uitgangspunt tot den nieuwen stap, welke de menschheid een weinig nader kon brengen tot het ideaal van een vreedzaam naast elkander leven. De vredige rust van het mooie stadje aan den voet van het hooge Alpenland, bespoeld door het diepblauwe water van het schoone lago Maggiore, heel de natuur van dit kleine stukje wereld, zy moesten er wel toe bij dragen om de gemoederen wederzyds ge makkelijker toegankelijk te maken voorge voelens van vriendschap en vertrouwen. In de verwachtingen van Locarno is men niet teleurgesteld. Locarno werd een succes. Hoewel mogelijk niet volkomen bevredigd op enkele punten, zijn de gedelegeerde mi nisters van de diverse landen toch aan bet' einde der vorige week naar huis kunnen vertrekken met de voldoening gevende ge dachte, dat naar menschenberekening de vrede in West-Europa voor langen tijd is gewaarborgd. Omtrent de verschillende over eenkomsten is men tot overeenstemming gekomen en met een paraaf hebben de mi nisters hun accoord-gaan met de concept regeling bevestigd. De wederzijdsche regee ringen zullen nog nader moeten oordeelen en dan zal op den eersten December de onderteekening der verdragen te Londen kunnen plaats hebben. Heette de vrede van "Versailles een einde gemaakt te hebben aan den grooten Euro- peeschen oorlog, de vele moeilijkheden, die daarna en veelal als gevolg van de formu leering van verscheidene vredesbepalingen nog kwamen, deden zien, dat met een pa pieren vrede nog lang niet altijd datgene bereikt is, wat noodig is om tót een herstel te komen van de normale verhoudingen van de volkeren onderling. Het vredesverdrag van Versailles was maar altezeer gebaseerd op het feit van een terneer slaan van een vijand en had als leidende gedachte een streven naar een terneer houden van den overwonnen vijand. Zoo miste Versailles immer het sympa thieke, dat in een vrede tot uiting moet komen: het beöindigen der vijandelykheden en het reiken van de hand tot verzoening door den overwinnaar aan den overwonnene. Versailles bleef de kiem dragen, die onver mij deiyk in later jaren tot een gevaar zou uitgroeien voor een nieuwe oorlogsuitbar sting. De te Locarno tot stand gekomen ver dragen zullen er nu toe kunnen voeren, dat deze gevaarlijke kiem gedood wordt. En het is vooral aan de Britsche regeering, dat de volken van Europa dank schuldig zyn, dat dit bereikt is. Wie de buitenlandsche berichten geregeld gevolgd heeft, zal gezien hebben, dat het in de laatste jaren telkens en telkens weer Groot-Brittannië was, dat heeft aangedron gen op matiging in het na-oorlogsche op treden der geallieerden tegenover Duitsch- land. Geleidelijk heeft deze verzoenings politiek van Engeland gehoor gevonden bij FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 49) De „wereldvreemde" Parsifal was volstrekt zoo nuchter niet als ze had vermoed. Hij had veel gelezen en wist volkomen goed, welk gewicht een gefortuneerd verliefd man tegen een onbeniiddelden galant in de schaal legt. Hij moest door een meer drastisch middel over tuigd v/orden, om zijn jacht tc staken. Wanda zelf was een zottin en dweepziek genoeg, om den erfgenaam van Hoogenstijn op fc offeren aan een ideale hersenschim. Tot nu toe had het feitelijk den schijn, alsof ze niet voornemens was, de plannen van Thea te dwarsboomen, tenzij de afstootende Wanda de geraffineerdste kokette ware, om den naïeven Parsifal tot het uiterste te prikkelen en des te zekerder voor zich te winnen. Thea hechtte hieraan wel geen geloof, want ze had Wanda als een waarheidlievend en oprecht meisje leeren kennen. Wanda was een stuursche, trotsche, hartstochte lijke natuur, veel te oploopend en driftig, om met berekening te werk te kunnen gaan, veel te ideal! seerend en verward in dwaze dweperij, om uit snood winstbejag haar overtuiging prijs te geven. Een sarkastische grijns krulde Thea's lippen. „Het hart van een heldhaftig moedig man en een bepaalde partygroepen in de anderelanden. En het slot is thans geweest, dat men in Locarno inderdaad Duitschland heeft erkend als een geiykgerechtigde. De terugstelling is daarmede geëindigd. De eindeiyke vrede is tot stand gekomen. Een belangrijk uitvloeisel van de bespre kingen te Locarno over de tot stand koming van een West-Europeesch Veiligheids verdrag is de toezegging van Duitschland om toe te treden als lid van den Volkenbond. Zonder Duitschlands toetreding tot dezen Bond kan geen Veiligheidsverdrag tot stand komen. Dit was een vereischte, waaraan niet te tornen viel. Maar tegen de toetreding tot den Volkenbond had Duitschland overwegende bezwaren, ontleend aan speciaal een dei- bepalingen van het Volkenbondsverdrag, n.l. aan de bepaling die een doortochtsrecht geeft aan een mogendheid, welke zich geroepen gevoeld om een bondgenoot gewapenderhand te hulp te komen. Dit doortochtsrecht gold in het bijzonder voor Fransche troepen over Duitsch gebied, voor het geval Frankryks vriend Polen hulp zou noodig hebben. In Locarno nu hebben de mogendheden de verklaring gegeven, om bij toetreding tot den Bond Duitschland te steunen by pogingen om wijzigingen te verkrijgen in de betreffende verdragsbepaling. Zoo stond aan de toetre ding niets meer in den weg. En naast het succes van de tot stand brenging van het Westersch Veiligheidspact kan Locarno dus tevens boeken het succes van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond te hebben bewerkt. Specht. INGEZONDEN MEDEDEELING. NUTSSPAARBANK Middelharnis—Sommelsdijk KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS aangesloten bij bet Nederlandsch Spaarbankbureau. Rentevergoeding 3.6 Nieuwe spaarboekjes worden dagelijks afgegeven. DE POSITIE VAN DEN MIDDENSTAND, door H. H. J. van de Pol. De laatste jaren is in de kringen van den handeldrij venden en industrieelen midden stand „de positie van den middenstand" herhaaldelyk ter sprake gekomen. Hoe meer uiterlijk en innerlijk de arbeidersstand in beteekenis en waarde in ons land toenam, hoe meer dientengevolge de arbeidersstand de publieke aandacht op zich wist te vesti gen, hoe meer de middenstand het gevoel kreeg achter te blijven. De vooruitgang van den arbeidersstand werkte daardoor als een prikkel voor den middenstand, zelf ook tot grooter vooruitgang te komen. De zucht, zich meer in het maatschappelijk leven te doen gelden, werd sterker by den midden stand. Hij wilde zyn beteekenis meer in het publiek zien besproken. Hij organiseerde zich met het oog daarop krachtiger, breidde zyn periodieken uit, deed daarin meer en meer mannen aan het woord komen, wier aandacht niett alleen het terrein van den middenstand gold, maar dat van het geheele maatschappelijke leven. Zoo werd de be- nederige stulp is voldoende voor eene freule van Spengelenberg, maar de moeder! die zou geen moeder moeten zijn, als ze niet met Argusoogen waakte over hare dochter Wanda en de dwaas heden van dit meisje niet met alle middelen tegen ging! Met welk een in het oog loopende minzaamheid bejegende de barones niet den Beervan Hoogenstijn Wat trachtte ze niet den noodlottigen indruk uit te wisschen, door de niets ontziende dochter tweeggebracht! Luitenant van Heidler telt niet mee in de oogen der barones, want deze zoekt voorWanda een goede partij. De publieke opinie zegt wel, dat de Spengelen- burgers menschen zijn van aanzienlijk fortuin, maar er duiken ook vaak geruchten op, dat ze zeer boven hun krachten huisgehouden en bij der jongste beurscrisissen groote verliezen hebben geleden Dit gerucht heeft den heer van Heidler tot heden ervan teruggehouden, het met zijn hof makerij ernstig te meenen en zich te declareeren, want de kranige huzaar is een belichaamd reken voorbeeld en zal zijn zeer begeerd persoon slechts loslaten aan de meest biedende hand. Maar zelfs voor het geval, dat de kwade geruch ten alleen op laster zijn gebaseerd, bestaan er weinig kansen bij de ouders zijner aangebedene. Barones van Spengelcnburg is nog veel tc schoon, te jeugdig en levenslustig om ten bate harer dochter afstand te doen van een fortuin en daarmee de maatschappelijke rol prijs te geven, die ze, in weerwil van de volwassen Wanda, nog altijd speelt. Gedeelde renten zijn maar'halve renten, en dat weet de met den rang van generaal-majoor gepen- aionneerde overste van Spengelcnburg even goed teekenis, de waarde van den middenstand in ons land niet vergroot, althans niet we- zeniyk want de beteekenis van een maat- schappelyke klasse wordt niet (al meent men dat in een zekere klasse wel) bepaald naar de kracht eu de langdurigheid, waar mee men over haar spreekt en schryft maar zoo werd wel zyn uiteriyke positie verbeterd. Immers, de achteruitzetting in de publieke aandacht werd geringer, de in vloed op het publieke leven daardoor grooter. Heel in het algemeen meenen wy te mogen zeggen, dat dus in ons land de „positie" van den middenstand ongetwyfeld is ver beterd. „Heel in het algemeen";zeiden wy. Daar mede willen wy zeggen, dat niet overal in ons land, in alle plaatsen, de middenstand een gelijke positie inneemt. En het is op één onderscheid, dat wij hier in het bijzon der de aandacht wilden vestigen. In het algemeen, zoo komt het ons voor, verkeert de middenstand in de provincie, in de klei nere plaatsen, in een veel betere positie. Hy heeft daar namelijk veel meer invloed op, doet zich veel meer gelden in het maat schappelijk leven. Het zou interessant wezen na te gaan, hoeveel zetels in gemeenteraden in kleinere steden en provincieplaatsen be zet worden door middenstanders. Op grond zijner werkzaamheid in verschillende pro vinciesteden durft schrijver dezer regelen de veronderstelling te wagen, dat naast de vertegenwoordigers van den arbeidersstand in de gemeenteraden van provinciesteden de vertegenwoordigers van den middenstand het grootste aantal zetels innemen. De ver klaring .voor dit verschynsel is, dat in de provincieplaatsen een flinke winkelier, eigenaar van een behoorlijke zaak, een veel belangryker plaats in de gemeente inneemt dan zyn collega, met eenzelfde soort zaak, in een groote stad. Hy treedt eigenlijk als vanzelf in het openbare leven zijner ge meente veel meer op den voorgrond, doet veel spoediger mee in de politieke beweging, welke zijn overtuiging bevredigt en.... in heel veel gevallen komt hij dan, mede als vertegenwoordiger van een tak van handel, in den gemeenteraad. In de provinciesteden wordt de handel drijvende en industrieele middenstand ook meer dan in de groote steden als bron van welvaart erkend en - gewaardeerd. Op dit eigenaardig verschynsel hebbon wij eens de aandacht willen vestigen. Hij doet zich natuurlijk niet overal, en niet in dezelfde mate, voor. Maar dat er van een vrij alge meen verschynsel in dit opzicht mag wor den gesproken, gelooven wy wel. voor rockers (Adv.) Week-revue. Nu wordt ook de radio al gecentraliseerd. Het telephoonbedrijf in Den Haag zal den abonné's namelijk in de gelegenheidstellen om naast hun telephoonverbinding een aan sluiting te krijgen op het gemeentelijk radio ontvangstation, waarvoor het te'.ephoontoe- stel met een speciale microfoon voorzien als zijn gevierde gemalin. De gewezen kolonel is een man, die het leven geniet; hij houdt van een degelijk menu, hij huldigt edele passies, en moet niets hebben van onthouding of zelfkastijding. Ook hij geeft aan een gefortuneerd werver voor de hand zijner dochter de voorkeur boven een met geen aardsche goederen gezegend individu. Als nu luitenant van Heidler door de ouders, op niet al te bedekte manier, wordt afgewimpeld, wanneer de moeder hoofd en hart der dochter voortdurend bewerkt, zal Wanda dan ook op den duur zoo afkeerig zicli tooncn van den Beer van Hoogenstijn, zooals nu maar ai te duidelijk blijkt? Thea bijt zich op de lippen en haalt zwaar adem. Ze moet de draden bijtijds verknippen, eer een niet ervan kan-gehaakt worden I Maar hoe? Iets dat geheel overtuigend is, dat een doorslag kan geven, zal een beslissende werking uitoefenen op den verliefden Beer. En terwijl Thea de ongeduldig zenuwachtig trekkende handen tegen de slapen drukt en ligt te mijmeren over het „wat" en „hoe", kruist eens klaps een hellichtendc gedachte door haar brein en jaagt haar het bloed naar het hoofd. Eureka! Gevonden!" Wanda's briefje van weleer! Het briefje, door het dwaze, zelfbewuste bak- vlschje, jaren geleden geschreven, het papiertje, waarop ze verklaart, nooit ofte nimmer den graaf van Hoogenstijn tc willen huwen! In vliegende haast ontsteekt Thea een licht, schiet haar peignoir aan en snelt ze naar haar ecrltoir in het zijvertrek. Hoe was het mogelijk, dat ze dit kostelijk onmis baar bewijsstuk ook had kunnen vergeten 1" wordt. Door hot omdraaien van een knopje ontvangt men dan over de gemeentelyke telephooniyn de muziek, redevoeringen enz. die door het gemeentelyk ontvangstation worden doorgezonden. Het bezit van een eigen radiotoestel, accu's, lampen, entenne enz. wordt dus volmaakt overbodig. Zoo'n radio-abonnement zal op ongeveer 15 a 20 gulden per maand komen. Dat wordt dus een draadlooze per draad 1 Als de proef slaagt, waaraan we niet twyfelen,.dan zullen vele gemeenten ongetwijfeld het Haagsche voor beeld volgen, tot tevredenheid van de gemak- zuchtigen, die ongetwyfeld spoedig een abon nement zullen nemen en tot nóg grooter tevredenheid van de echte amateurs, die thans bij hun experimenten geweldig gehin derd worden door de velen, die aan radio doen zonder er vorstand van te hebben en door hun ondeskundig geknoei aan hun toestellen de hinderlijkste geluiden veroor zaken in de microfoon van den ernstigen amateur. Van telephoon en telegraaf naar de post, is slechts 'n stap. De postzegel-plakkende burgerij begint meer en meer in te zien, dat de uitvoerige tariefsverlaging, die dezer dagen is ingegaan, al heel weinig om het lijf heeft. Alleen in het verkeer met het buitenland zijn de abnormaal hooge tarieven tot een beetje meer normale proporties terug gebracht. Dat mag voor enkele groote op export werkende industriën van eenig belang zyn, de gemiddelde zakenman (o, chariva- rius!) heeft er niet veel aan. Deze zou er slechts mee gebaat zijn, wanneer het bespot telijk hooge binnenlandsch tarief eens gron dig herzien werd. Nu de Posteryen weer millioenen verdiend hebben, kan dat ook best. We gelooven bovendien niet, dat eene verlaging van porto's de verdiensten van de Posterijen zullen verminderen, want de omzet zou enorm toenemen. Veel zakenmenschen zouden heel graag wat naeer reclame maken, als de tarieven het maar toelieten. Zoo zou verlaging van porto's de nijverheid kunnen bevorderen, die overigens nog met veel moeilijkheden te kampen heeft. Om deze het hoofd te bieden, meenen vele indus trieelen tot loonsverlaging te moeten beslui ten, wat natuurlijk weer verzet van arbei derszijde ten gevolge heeft. Zoo dreigde een conflict in de Limburgsche mijnen, dat nog voorkomen werd door intrekking van de aangekondigde loonsverlaging ad 5 In Rotterdam verliep een belangrijk conflict niet zoo gunstig en brak op de scheepswerven van -de firma Stnit eene staking uit, die ondanks de pogingen van den Rijksbemid delaar nog voortduurt. Arbeidsconflicten heb ben voor de 'oinnenl an dsche maatschappelijke orde zoo ongeveer de beteekenis als oorlogen in de wereldorde. Beide worden door elk verstandig mensch verafschuwd, doch schij nen ook beide onafwendbare bezoekingen van het menschdom. En gelijk geen confe renties, tractaten of internationale gerechts hoven in staat zijn den vrede te verzekeren, zoo blijken ook geen collectieve contracten, rijksbemiddelaar of raden van arbeid in staat ons een bestendige rust in het bedryfsleven te verzekeren. Eene bezoeking van het menschdom is ook de z.g. rijdende dood, die deze week weer eenige ernstige ongevallen heeft veroorzaakt, 't Is onbegrijpelijk, met welk een noncha lance aan een ieder rijbewijzen worden uit gereikt. Als men z'n motor-belasting maar INGEZONDEN MEDEDEELING. Dost Uw Sdhocnen Goed Neen vergeten had ze het juist niet.toen reeds had ze het zorgvuldig in haar geheugen geprent, dat dit haar eenmaal te pas zou kunnen komen.Maar nu.neen, ze dacht niet, het nu reeds als een tweesnijdend wapen tegen de mede dingster te kunnen hanteeren! Zou ze het nog wel bezitten? Heeft een grillig toeval het wellicht door haar vingers laten glippen? Met bevende handen woelt Thea door den inhoud van een laadje, het licht flikkert en werp een rood achtig schijnsel op haar bleek, opgewonden gelaat. Hier de kleine schrijfportefeuille van oud model, die alle rariteiten uit haren bakvischtijd, van de dansles enz. inhoudt. Daarin ligt ook het beteekenisvol papiertje van Wanda zorgvuldig bewaard! De dunne, fijngevormde vingers, met de lange gebogen nagels, verstrooien achteloos verwelkte bloemen, lintjes en danskaartjes, haarlokken en albumblaadjes, in een verwarden hoop dooreen. Hier! tusschen vele dicht in elkaar beschreven blaadjes van een gekopieerde rol „De gouvernante" van Korncr, ligt het ijverig gezochte. Thea's oogen flikkeren, ze grijpt het briefje vast, zoo krampach tig vast, alsof zc bang is, dat het haar op dit oogen- blik zal ontrukt worden. Zc schuift den verbleekten rommel haastig weer in het laadje en snelt op de zachte zolen harer roode sloffen bibberend naar haar slaapkamer terug. Daar kruipt zc weer in de kussens cn staart met brandende oogleden op het nog zeer duidelijk leesbaar potloodschrift. Voortreffelijk! Wanda heeft haren naam getec- kend, ze heeft in zekeren zin de regels aan Thea geadresseerd. betalen kan, dan mag men met een auto eiken weg onveilig maken. In Eindhoven was een nieuwe auto-eigenaar zijn kunst nog aan 't leeren, toen hy zyn wagen op vyf kinderen inreed, die op een trottoir stonden toe te zien. Mijnheer stelde zijn wagen op de grootste versnelling, toen hij de garage, achterwaarts rijdende, uitreed. Hij wist niet beter, de manl Nu kan men hem wel verontschuldigen en beweren, dat men niet als auto-bestuurder geboren wordt, doch dit vak als elk ander moet leeren, doch we meenen het onverantwoord, dat zulke studies op den publieken weg gemaakt mogen worden of zonder het byzijn van een bekwa men instructeur, die op een critiek moment kan ingrijpen. Op gepaste, ernstige wy'ze is den lOen October op verschillende plaatsen van ons land het feit herdacht, dat 100 jaar geleden Paul Kruger, de laatste President van Trans vaal, geboren werd. Met die herdenking zyn roemrijke, maar vooral droeve herinneringen aan stryd en lijden van onze Afrikaansche stambroeders opgewekt. Wèl zacht echter heeft hier de hand des tyds de geslagen wonden geheeld en het valt niet te ontkennen, dat de overweldiger van Transvaal in den loop van jaren veel gedaan heeft om het gedane onrecht eenigszins te herstellen. Het Trans- vaalsche volk geniet op het oogenblik niet alleen een volstrekte taalvryheid, maar in samenwerking met Engelsche kolonisten ver wierven ze ook een groote mate van politieke zelfstandigheid. Groote zonen van het Afri kaansche volk hebben zich dan ook met de veranderde omstandigheden volkomen ver zoend en zoo kon het gebaar van den Engel- schen koning, die een krans deed leggen aan den voet van het standbeeld van Paul Kruger te Pretoria, niet alleen geduld, maar ook gewaardeerd worden. Èr is in de afgeloopen week zelfs een ruime ontspanning in de geheele internationale atmosfeer ingetreden. "Wèl zeiden we hier boven, dat tractaten en conferenties ons geen wereldvrede konden verzekeren, maar dat mag toch niet zeggen, dat ze als volstrekt nutteloos beschouwd moeten worden. Soms kunnen ze tot een periode van vrede en rust leiden. Zoo'n resultaat heeft thans ook, naar we mogen verwachten de conferentie te Lucarno opgeleverd, waar overwinnaars en overwonnenen voor het eerst als gelijkgerech tigden bijeen waren. De vrede schijnt nu eerstdefinitief gesloten. De in Versailles gedicteerde vrede is door de overwonnenen eigenlijk nooit aanvaard geworden. Thans echter heeft Duitschland den afstand van Elzas en Lotharingen vrijwillig erkend en aan Frankrijk de veiligheid van haar nieuwe grenzen gegarandeerd. De geallieerden be loonden deze verstandige verandering van De inhoud is verrassend goed. Duidelijker en meer beleedigend zou deze met den besten wil niet gesteld kunnen zijn 1 O, hij zal indruk maken! De jonge dame verkneukelt zich; hare anders zoo reèzachte. dwepende oogen flikkeren zegepraal en onheilspellende vreugde. Met deze weirige kleine potloodlijnen heeft Wanda het hoogste lotnummer doorgehaald, dat door een gunstige beschikking der fortuin haar zoo verlokkend werd aangeboden. De heerlijkheid Walslevcn-Hoogenrtijn-Govers- berg een gravenkroon en een beeldschoon ridderlijk man dit alles lost zich op in rook cn nevel voor dit nietig blaadje papier, dai een arro gant bakvischje onderteekende als haar vonnis. Nu ligt het 'als een onoverkomelijke hinderpaal voor haar op den weg naar geluk, fortuin en aan zieten een andere zal er bezit van nemen. Nog een poos dwarrelen deze gedachten door Thea's brein, daarop wordt ze het met zichzelve eens, is haar plan tot rijpheid gekomen. Gravin Sevarille strekt de armen uit en sluit met een tevreden glimlachje de oogen. Ze zal een hazardspel wagen om „hartekoning", cn morgenavond reeds ze Va bancue\ zeggen. Het hotel St. Petersburg is een oud, ter goeder faam vermaard gebouw. In de wandeling noemt men het schertsenderwijs „De Russische Kruik" of ook wel „Petersburger Stalling", omdat liet nog herinnert aan den goeden ouden tijd, toen de eerzame postwagens nog halte maakten voor de Dorpskruik, om van paarden te wisselen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1