RSCHE C. QU1SPEL \ELK thans hetB EERSTE BLAD NÜTSSPAARBANK MI E| Cis li HOEST GIJ ?j PA1 ""ooOfiN— Xj\ EENIG adres ST00MB00TDIEMST Dienstregeling iZATERDAG 17 OCTOBER 1925 DE BERENBURCHT. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Rentevergoeding 3.6% Reproductie-Piano's Goudsche Singel 3, Rotterdam Abdijsiroop 19: ch een nuttig beest is, e yaar is. P.. DE LA ÖIJE. t berichten. EN PAARDEN. 12 October Ter veemarkt voerd383 vette funderen, 1121 schapen of lamme- koeien S5-37J c., 50—52 -424 c.; 50 c., 55 cent; 72£ c STJ c., schapen bin- dito ouitenland 44 c., varkens 47 c., 48 c. 49 c. oeien en ossen wasgoed, delft k en de prftzen waren ts lager. Voor enkele puik- nog van 2 tot 3 cent boven Stieren wegens onbedui- ïeden geen uoteering. Vette .melftk aangevoerd. De han- de prijzeu waren ietsflau- beste kalveren gingen nog boven noteering. Schapen ren matig aangevoerd Wa chten uit Londen was de ;oed en door den korteren le oude prftzen nog worden /oer van varkens was be- 1 was redelijk en de prftzen >orten iets hooger. Uitslui- ite zware varkens werd nog .ng besteed. Het buitenland 12 October. Ter veemarkt *evoerd 405 vette koeien, waren: le kwal. ƒ1.20— 1.20, 2e kw. 0,S4 1 en kaifkoeien ƒ350—ƒ575 kalveren, 2e kw. j 0.90— 80—90 c. per k g 59 16-25; 71 schapen tk600 vette varkens, Holl. 1.14, 2e kw./-Lil—ƒ1.12 AAS en EIEREN. 12 Oct. Zeeuwsche eieren ïaassche eieren 10 -11.50 12 October. Aanvoer 40.000 12.50, middelmarkt 12. er. Aanvoer 25 K G. boter 00 eieren 10—12. IT en AARDAPPELEN. 12 October. Aardapoelen: imers ƒ2.50-3 10, Zeeuw- 3.70, do. eigenheimers te ƒ3 - 3.70, blauwe eigen- poters 1 2. Met goeden aag. 12 Oct. Aardappelprijzen: ƒ2.60 2.80. Zeeuwsche 60—2.75, do. blauwe 2.S0 3 bonte 3.25—3 40. do. 0, do. eigenheimers 2 90. n of 2900 H.L. z MEEL en OLIËN. 2 October. Binnenlandsche Granen. Tarwe met klein aanbod flauw ge stemd. Extra puike zonder schot 14 tot f Lk.50. Verder naai; kwaliteit van 10.50 tot 12.25. Rogge niet getoond. Gerst Chevalier 10.50 tot 12.25. Haver flauw gestemd 9 tot J 10.50. Erwten kleine groene in de puike kwali teit vaster gestemd 12 tot 16 du. Schokker erwten eveneens vaster gestemd. Bruine booneu ruim ter markt waarvan de kwaliteit grootendeels afwftkend was. Lager verkocht naar kwaliteit van 10 tot 19 Alles per 100 KG. ROTTERDAM, 12 October. Buitenlandache Granen (Bericht van de makelaars Hagen beek Van der Schalk). Rogge. Am. Western disp 9.So. Zuid- Russische disp. 9.35 do. stoomend 9.15, Duitsch/Poolscherisp.9.50,do stoomend 9 30. Gerst 48 pd. Malling disp. 194, do. stoo mend 117/8.— Donaunaar kwaliteit 188 195. Zuid-Russische disp. 1SS. Haver 38 pd. Whitte Clipped disp. ƒ9.35. Canadateed II disp. 9.50, do I do. 9 65, do. III do. 10.70. Maïs per 2000 kilos. Am. Mixed 2 aange komen 194/2. do. Jan./April lev. 192. Bele La Plata disp. 200, do. Witte pi. Zuid-Afrik.. 2 disp. 100, do stoomend 18S. Gele Ronde Zuid-Afrik. 6 disp. 194, do. stoomend 192. ROTTERDAM, 12 October. Fijne Zaden. (Boerennoteering). Bruin mosterdzaad ƒ63— 66. geel mosterdzaad 88—36, karwiizaad 23-24, kanariezaad 19 20, koolzaad 26-28, maanzaad 40-44, voerlijnzaad J 16 19, zaailijnzaad f 19 22, alles per 100 K.G. AMSTERDAM, 12 October. Binnenland sche granen. Nieuwe tarwe ƒ12 18, rogge 9— 94. sevaiier gerst 11-114, duive- boonen- 15 16, paardeboonen f 11-114, groene erwten f 13 17, vale erwtenƒ16— 26. alles per 100 K.G karwijzaad 2|— 12J, blauw maanzaad 25 per 50 K.G. AMSTERDAM, 12 October. Buitenland- sche granen v.a.g. conditiën. Maïs. Novo- rossisk witte disp. 194, La Plata stoomende 191, Galfox stoomende 191. Amerik. mixed Jan ./April levering 192, Zuid-Afrik, gele Oct./ Nov. aflading 1S5, dito witte Sept./Oct. af lading 185, Gerst. Donau stoomende 1S8. HUIDEN, LEER, WOL en DIVERSEN. ROTTERDAM, 12 October. Vlas. (Opgaaf Van de marktmeesters). 39Ó0 K.G. blauw schoon ƒ1,10 ,40,1000 K G. wit Zeeuwsch 1.10 1.20, 8500 K.G. Groninssch 1.10— 1.35, 5300 K.G. Holl. geel 1.15-1.40. Uienveilingen. BROEK OP LANGENDIJK, 12 October. Grove Uien ƒ2.70 tot 3,36 per 60 K.G. j Drielingen 2,94 tot 3,06 per 60 K.G. j Kleine Uien 3,42 tot 4,26 per 60 K.G. Aanvoer 11950 K.G. NOORD-SCHARWOUDE. 12 October. Grove Uien 2,40 tot 2,88 per 60 K G. Gewone Uien 2,94 tot 3,48 per 60 K.G. Drielingen 2,76 tot 3.— per 60 K.G. Kleine Uien ƒ8,80 tot ƒ5,28 per60KG. Aanvoer 52G0 K.G. Gevraagd door Mevrouw RIJDAGHS voor 1 November flinke dienstbode. gebleken geschiktheid hoog n. iSanorrunt- i' MisUUei l klist verkrijgbaar bij: P. Wielliouwer, [ddelharnis; N. ,J. Boer, Sommelsdijk; Jaijer-Teepe, Dlrksland; C. de Mooij, iddorpv. d. Maden, Oude Tonge; Bout, Brielle. op het eiland voor een goed portret is sinds 30 jaar het atelier S. VAN DER PLAAT Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van af het station MIUDELIIARMS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDliSGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 4 October 1925 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis 4.30 vm A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh Zon- en Feesld.) V.Middelharnis 6.30 vm.A.Viaard 9 00vm A.Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.25vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V. Rotterdam 2.15 nra V. Vlaard. 3.10 om. f A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) Van 4 October t/m 7 November en vanaf 3 Februari. V. Rotterdam 3.15 nm. V. Vlaard. 4.10 nm. ff V. Brielle 2.40 nm.§ A. Middelharnis 6 30 nm. Van 8 November t/m 2 Februari V. Rotterdam 2 15 nm. V. Vlaard. 3 10 nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.37 vm- cn 7.24 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.14 vm. van Vlaardingen. f In aansluiting op den trein van 2.50 nm. en 2 57 nm. te Vlaardingen. ft In aansluiting op den trein van 3.35 nm. en 3.55 nm. te Vlaardingen. Reizigers voor de richting Brielle resp. Middelharnis te Vlaardingen overstappen. Als Feeatdngen zijn te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag. 2e Pinksterdag en de belde Kerstdagen. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen i 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iedb. Woensdag- en Zaterdagmorge,. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij ,,0nze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7É JAARGANG. - N°. 97 Wat de Nederlandselie delegatie op dejougste Volkenbondsverga- deriug gedaan lieei't. Nu de zesde Algemeene Vergadering van den Volkenbond weer achter den rug is, mogen wij het optreden van onze gedele geerden te Genêve eens aan een korte be schouwing onderwerpen. Op die manier toch krftgt men een aardigen kijk op hetgeen er van" Nederlandsche zftde in het belang van den Volkenbond ondernomen wordt, terwftl tevens gelegenheid zich voordoet een oogen- blik aandacht te wijden aan wat er ten dien opzichte nog mocht ontbreken. Voorop zij gesteld, dat zeer zeker niemand de kundigheid van de heeren, die zich ondep aanvoering Yan Minister van Karnebeek in het begin van September naar de Volken- bondsstad opmaakten, in twijfel zal trekken. Trouwens, onmiskenbaar is weer gebleken, hoe men in het Volkenbondsmilieu de ta lenten en het inzicht der Hollandsche afge vaardigden op prijs weet te stellen. Zoo oogstte in het bijzonder Professor v. Eysinga, als voorzitter van de commissie voor tech nische volkenbonds-organisaties door zijn medeleden aangewezen, in die commissie welverdiende lof, zoo viel onzen gezant te Parijs, den heer Loudon, die zitting had in de commissie voor de ontwapeningsproblemen, menige huldebetuiging ten deel, terwftl even eens Mr. Limburg (lid der juridische com missie) Graaf v. Lynden v. Sandenburg, die deel uitmaakte ven de commissie, welke zich met de politieke vraagstukken had bezig te houden en Prof. Francois, die in de commis sie voor hygiënische aangelegenheden op nieuw ten volle bevestigden. En Minister van Karnebeek? Wel,die ver liet de vergadering al heel spoedig, scheen alleen de gelegenheid eens te hebben aange grepen om een paar internationale collega's te ontmoeten en speciaal met den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken een meer intiem praatje te maken. Dat daarbij het ontwerp-tractaat het hoofdpunt van het ge sprek tusschen dit tweetal zal hebben ge vormd, ligt voor de hand. Waar de samen komst van de Volkenbondsvergadering al niet goed voor is De overige leden der delegatie bleven op hun post en hebben hun best gedaan om door hen verdedigde voorstellen in veilige haven te loodsen. Prof. Francois kreeg gedaan, dat in verband met het onderwerp kinderbescher ming tot de hygiënische commissie ook het deskundig geluid van kinderhygienisten in de toekomst zal doordringen. Mr. Liraburg zorg de er voor, dat sommige belangrijke vraag punten van internationaal recht, die sinds het Korfoe-incident van twee jaar geleden opdoemden en nog onopgelost bleven, nog eens extra aan een onderzoek zullen worden onderworpen, waarvan het resultaat wellicht weer het noodige kan bftdragen tot een verdergaande ontwikkeling van het volken recht. Het voornaamste werk echter, dat door de Hollandsche delegatie ondernomen is, en wel bft monde van den heer Loudon, was de poging om met spoed een programma van werkzaamheden voor een ontwapeningscon ferentie te doen voorbereiden. Niet de ont- FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 48) Deze eigen hulp is demeéstpractischeenwel de beste. De bouw van een nieuw station gaat met zeer veel kosten en gedoe gepaard, en waar deze niet absoluut noodzakelijk is Iaat men het achter wege!" „Maar absoluut noodzakelijk is hij!" „Volgens uwe zienswijze, geachte graaf! Zeer zeker ligt het in den wensch van ieder honorabel denkend man, om hulp te vcrieenen waar het noodig is, en ik geloof, dat menschen, die nabij de zee wonen, de noodzakelijkheid ervan dubbel inzien, dat er nog veel moet gedaan worden, om aan alle groote en zwaarwichtige eischen te kunnen voldoen." „Maar er wordt niets gedaan, althans niet bij ons!" „Hoe ver is het naaste redding-station van u verwijderd?" „Naar kilometers gerekend, niet geheel buiten de wereld, maar toch is het voor ons van geen waarde, omdat het in dringende gevallen en dat zijn wei de meeste niet is te bereiken!" „Hoe moet men dat verstaan, heer graaf?" „De geheele ligging van het Hamelwad tusschen vooruitstekende duinen en zandbanken, wier ge- wapeningsconferentie zelf, wilde onze ver tegenwoordiger als het ware zonder verwftl doen plaats vinden. Neen, dat heeft hij wat ook anderen van zftn betoog gemaakt mogen hebben geen oogenblik bepleit. Doch wel wilde bft dat men met het treffen van voor bereidende maatregelen niet langer zou dra len, terwftl hij ook verschillende verbete ringen in de commissie, die zich met het ontwapemngsprobleem bezig houdt, meende te moeten aanbevelen, opdat die commissie doeltreffender werk zou kunnen verrichten. Aanvankelftk sloeg het voorstel Loudon wel in, doch nadat het eerst concurrentie had gekregen in den vorm van een ietwat afwij kend Spaansch voorstel en daarna van Engel- schen kant tegen den betrachten spoed nogal wat gesputterd was, daalden de papieren aanmerkelijk. Het eind van het lied was een compromis, waarbft een resolutie tot stand kwam, die aan de verschillende bezwaren tegemoet trachtte te komen en dat ook deed In de praktijk zal er intusschen, zoo niet alles tegen loopt, toch wel degelijk niet al te zeer met de voorbereidende werkzaamheden, Ingezonden Mededeeling. KANTOORVOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS voor alle Spaargelden. De Nutsspaarbank Middelhamis-Sommelsdijk is aangesloten bij het Nederlandsch Spaar bank-Bureau en verzekert den inleggers daardoor de meest mogelijke zekerheid tot terugbetaling der belegde spaarpenningen. Spaarbusjes voor kinderen worden GRATIS in bruikleen afgestaan. tenminste met het opstellen van een werk programma getalmd worden. Al die voor bereidingen helpen echter niets, zoo lang niet de veiligheid vasteren bodem onder de voeten krijgt: dan toch breekt pas het oogenblik aan, om een ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Moge weldra de betere organisatie der "Volkenbondscommissie, overeenkomstig de wenschen door den heer Loudon geuit, haar beslag krijgen en moge ook spoedig het tijdstip daar zijn, waarop men ter vaststelling van een internationale regeling der ontwape ning om de conferentietafel gaat zitten En de arbitrage Ja, ook daarvoor is menige lans gebroken: opnieuw heeft"men erkend, dat voortaan veiligheid, arbitrage en ontwape ning onverbrekelijk samenhangen. Jammer genoeg kwam de Nederlandsche delegatie in dit opzicht achter anderen aanloopen. Het had toch zeker op den weg van de vertegen woordigers van het land van Grotius gelegen ook hier een moedig offensief te ondernemeü, in samenwerking met anderen. Ziet, daar raak ik, wat wellicht een zwak punt van onze jongste handelingen in Genêve te noemen zou zftn. Het ontbrak aan de noodige eenheid daante afwisselt met bijna iedere hooggaande zee, en de geweldige tegenstroomen waarmede men te kampen heeft, maken mijne kleine kuststreek al zeer gevaarlijk. Als een schip op strand loopt, dan geschiedt dit meestal zeer onverwacht en 7.00 geweldig, dat wij, die bijna altijd op de loer liggen, ten einde ons niet te laten verrassen, nauwelijks snel genoeg ter plaatse kunnen zijn, om het ergste te voorkomen. Mijlen ver boden uitzenden en dan wachten tot van verre een wagen met reddingboot en manschappen door proestende paarden, dwars door zand en slik wordt bijgesleept, is een onmoge lijkheid! Als een schip feitelijk averij heeft bekomen, ligt het ternauwernood nog in onze zoo vaardig voorziene macht, de bemanning te kunnen redden, laat staan lading te bergen! Onze hoofd zakelijke oplettendheid bestaat voornamelijk in gevaar voorkomende hulp. Wc hebben tot-nu- toe meer loodsdiensten dan reddingswerk verricht; wij waren er altijd op uit, om steeds tijdig bij de hand te zijn, een argeloos zeilend schip, dat zich naar den verslindenden Molochmuil van liet Hamel wad liet afdrijven, te waarschuwen en tc voorzien van een loods, die het weer in het juiste vaarwater terechtbracht. En daar wij in staat waren zoo menig ongeluk nog intijds tc voorkomen, is de aandacht van de strandautoriteiten op het gevaar van onze kuststreek nog niet genoegzaam gevestigd Heb ik mij duidelijk cn begrijpelijk uitgedrukt, geachte heer? Ik heb mijn best gedaan, met voorbijgang van alic „technische" zegswijzen, zoo veel mogelijk verstaanbaar tc spreken! „Dat hebt u gedaan, heer graaf! Ik begrijp vol komen uw bedoeling en verlangen en zou met genoegen de eerste zijn om uw bclanglooze wen schen te vervullen. Maar, maar!,,." tusschen en met die staten, wier opvattingen men als eensluidend met de onzen kende. Het ligt dan ook op den weg onzer Regeering in de toekomst het pad voor een deugdelijker samenwerking in Genêve te banen: dan zal de kracht door de Nederlandsche en door b.v. de Scandinavische en Zwitsersche delegaties ontwikkeld, heel wat grooter kunnen worden dan zft nu was. Indien waar mocht wezen, dat de kleine staten door allerlei factoren meer dan tot dusverre in een hoek geduwd werden dat was de indruk van meer dan een kun dig toeschouwer is er dubbel reden om in den vervolge op het samenstellen van een gemeenschappelijke actie dier staten aan te sturen. Late Nederland hiertoe het noodige initiatief nemen. R. Een piano is een kostelijk bezit als Gij of Uw huisgenooten ze kunnen bespelen. Indien dit niet het geval is, is de piano in Uw kamer en salon niet meer dan een pronkstuk, een renteloos bezit. Schaf U dan een reproductie-piano aan, die leven en warmte in Uw woning brengt en de muziek van onsterfelijke kunstenaars zuiver en klaar doet weerklinken. A. 32. (Adv.) W eek-revue. Twaalf jaar geleden is in Leiden een kind geboren, dat bestemd is om later een der grootste mannen van ons land te worden. Hoe het kereltje heet, zijn we helaas ver geten, maar op 3 October jl. is hij tijdens de haring- en broodfeesten te Leiden als onvrij willige passagier met de luchtballon van den heer v. Pottum de wolken tegemoet gevaren, hangende aan een touw, en dank zij de stuur manskunst van den geroutineerden lucht reiziger weer netjes op z'n beenen en zonder letsel op den schoot van moeder aarde terecht gekomen. De knaap had het avontuurlijke en gevaarlijke luchtreisje te danken aan een kwajongensstreek, het grijpen nl. ondanks uitdrukkelijke waarschuwingen van een van de ballon afhangend touw. In een nor malen tijd zou men zich verheugd hebben over de redding van den jongen en dezen met een flink pak voor z'n broek in bed hebben gestopt. In onzen tijd echter meent men zoo'n knaap te moeten befuiven, interviewen en in figuurlijken zin nog hooger in de wolken te moeten verheffen dan van Pottum hem in de letterlijke beteekenis des woords gedragen had. Zijn portret verschijnt in geïllustreerde bladen en prijkt op de photo-pagina's van de groote pers, waarin hij een Hollandschen jongen van het slag van de Ruijter genoemd wordt, aan wiens beklimming van den Vlis- singschen toren herinnerd wordt. We hopen En de spreker haalde bedenkelijk de schouders op en zweeg. „Welk een „maar"? Is dit niet met goeden wil te boven te komen?" Heviger steeg de gloed van verontwaardiging naar het voorhoofd van Kuno Kracht, steeds ongeduldiger flikkerde zijn oog. „Neen, graaf! Juist dit „maar", dat men wel als een hinderpaal moet stellen tegen uw streven, i het eenige, dat zich, zelfs met den besten wil, niet uit den weg laat ruimen. „Ah?" „Ik bedoel de fondsen!" De Beer van Hoogenstijn liet plotseling het aanvankelijk zoo fier verheven hoofd op de borst zinken. „De fondsen?" herhaalde hij met iets onvasts in de stem. „Ik moet toch aannemen, dat de maat schappij tot redding van schipbreukelingen over voldoende middelen beschikt?" De oude heer slaakte een zwaren zucht cn riep „Gave de hemel, dat dit zoo ware! Neen, graaf, hierin vergist u zich zeer. De eischen, die van jaar tot jaar aan deze zoo onvergelijkelijke, met noeste vlijt werkende en scheppende maatschappij gesteld worden, klimmen met den voortdurend wassenden geldnood tot in het oneindige, terwijl toch geen bron zich voordoet, om daarin tc voorzienl" „Maar dc inzamelingen in het land?" „Zijn zoo onbeduidend, dat men zich erover moet sihamen!" „Groote hemelHoe is dat mogelijk?" Wederom een berustend schouderophalen. „Men stelt er geen belang in I Het luttel aantal menschen, dat in den zomer de badplaatsen bezoekt en aan de zilte lucht nieuwe kracht heeft te danken, voor den jongen, dat hft de zware beproeving van zoo groote publieke belangstelling te boven mag komen. Nu we het toch over de luchtvaart hebben, behooren wo ook even te herinneren aan den tragischen dood van den bekwamen Hess, een van Fokker's piloten. Er zftn reeds heel wat pioniers van de luchtvaartom het leven gekomen. Hun nagedachtenis dient door het menschdom in eere gehouden te worden, want zft vielen ten bate van de wetenschap en de ontwikkeling der techniek. De vele ongelukken echter, die in den laatsten tijd plaats vonden, hebben bij ons de overtuiging nog eens bevestigd, dat de luchtvaart nog niet in een zoodanig stadium van ontwikkeling is gekomen, dat vliegmachines voor het gewone passagierverkeer zijn aan te bevelen. Her- haaldelftk leest men van botsingen in de lucht, waarbij de piloten het leven verliezen. Een zevental collega's journalisten beleefden dezer dagen zeer angstige oogenblikken, toen zij voor een proefvaart in een nieuwe vlieg machine opgestegen, tot de wetenschap kwa men, dat het toestel een wiel verspeeld had. Op het vliegveld had men het ongeval ook bespeurd en heel het personeel, alsmede de INGEZONDEN MEDEDEELING. verkoudheid voelt opkomen ge s morgens opstaat met een drogen hoest die pijn op de borst, draal dan geen oogen blik langer, maar haal onmiddellijk flesch Abdijsiroop, dan zult ge bijtijds een zware verkoudheid voorkomen. Iedereen wordt een of meermalen per Jaar verkouden, zegt men, maar noodig is het geenszins, als men er maar tijdig bij is met een afdoend middel als Akker's bij-bronchitis, influenza, verkoud heid, keelpijn, kinkhoest, asthma. Per flacon van 230 gr. (in koker) f 1.50 gemeentelijke geneeskundige dienst stonden gereed om straks bij de daling de stukken en brokken van vliegmachine en journalisten in ontvangst te nemen. Door buitengewoon geluk en stuurmanskunst liep de landing echter nog zonder ongelukken af. Het ongeval was te wijten aan het losraken van een moer. Dat zal wel waar zijn, maar als van zulke kleinigheden menschenlevens afhankelijk zijn, dan lijkt ons het luchtverkeer toch nog weinig aanbevelenswaardig. Natuurlijk, op 'n boot of in den trein kan een mensch ook iets overkomen, maar men staat dan toch niet zoo volstrekt machteloos. In zee geworpen, kan men trachten te zwemmen, een stuk hout grftpen of iets dergelijks en ook zal het velen nog gelukken uit een omgeworpen spoor wagen te kruipen. "Valt men echter uit de lucht neer, dan kan men absoluut niets doen en de kans op behoud bij een luchtverkeers- ongeluk is ongeveer nihil. Misschien zal men dat de wonderbare poëzie van de heeft leeren lief hebben, ja, die dragen hun pennigske wel bij, om het groote, gewichtige, heerlijke werk van edele naasterliefde te steunen. Maar wat beteekent dit duizendste gedeelte, om de enorme kosten te bestrijden van het grootsche werk? De massa van onze landgenooten kent de zee niet!" „Ondenkbaar! Alleen uit vaderlandsliefde is het tocli ieders plicht te zorgen voor de kusten der zee, waarop Duitschlands geheele toekomst rust!" „Zoo denkt u erover, mijn waarde graaf!" „En anderen niet?" Voorloopig nog niet! Als de oogen open gaan van ons Duitsche volk,zal het ook de handen niet geslo ten houden en geen koele noch vreemde houding aannemen tegenover de heiligste zending en ver plichting, die rust op het herboren Duitsche rijk!" „En tot zoover?" „Tot zoover moeten wij geduld oefenen, hopen cn met moed volharden, waarde graaf, en voor alles erop uit zijn, naar vermogen ons zeiven te helpen! Hebt u zelf niet tot dusver de goede zaak met kracht cn opoffering gediend? Laat het u ook voor dc naaste toekomst eraan gelegen zijn,zulk ecïi belangloozcr, heiligen plicht getrouw te ver vullen. Men zal er u fank voor weten!" „Van dankbaarheid zou ik liever afstand willen doen!" „Dankbaarheid laat zich evenmin afdwongen als liefde, mijn waarde graafi" „Jammer voorwaar!" Het gezicht van den jonkman was somber en bleek, cn daar de audiëntielijst juist was afgeloopen stond hij op om afscheid te nemen. Nog een paar zeer hoofsche beleefsheidsformules, woorden van waardeering en dank voor de kracht- tegen keelpijn (Adv.) ons standpunt een beetje eng, misschien zelfs laf vinden, maar wij achten het volstrekt geen bewfts van moed, wanneer men aan het leven niet de volle eerbied bewftst, die het verdient en zonder noodzaak van een min of meer gevaarlftk verkeersmiddel gebruik maakt. We hebben respect voor de mannen, die terwille van wetenschap of groote zake- lftke belangen, van vliegmachines gebruik maken, maar degenen, die naar Londen of Parijs vliegen, alleen omdat ze anders een paar uur langer op boot of trein zouden moeten toeven, achten we, in het huidige stadium van het vliegwezen, roekeloozen. Om dezelfde reden vinden we het verkeerd, dat het luchtvervoer van zekere zijde zoo wordt gepropageerd en aangemoedigd. Men wijst er daarbij op, dat de K.L.M. b.v. in de enkele jaren van haar bestaan, nog slechts twee doodelijke ongevallen te boeken had. In het eene geval verdwenen de inzittenden voor altijd in de zee, in het andere geval vonden passagiers en piloot den dood op Franschen bodem. Twee ongevallen in enkele jaren tftds, het is niet veel, maar men vergete niet, dat de spoorwegen van ons land op een dag vele malen het aantal passagiers ver voeren, dat de K.L.M. in de jaren van haar bestaan overbracht. De Engelschen in Transvaal hadden de ge woonte om wat te spotten met de veelal eenvoudige opvattingen van Paul Kruger. Een hunner, zoo gaat het verhaal, vroeg hem eens, of hij ook wist of de maan bewoond was. De president antwoordde: „Ik kan dat niet zeker zeggen, maar ik geloof het niet. Doch zeker is het, dat er geen goudmijnen zftn, want anders waren er ook Engelschen op de maan en hadden ze daar ook een uitlanders- kwestie en daarvan heb ik nog niet gehoord." Die woorden van Oom Paul hebben voor den tegenwoordigen tftd nog haar beteekenis. Waar goud, of steenkool of olie in den grond zit, daar treft men Engelsche of andere Euro- peesche verspreiders van Westersche bescha ving aan endaar is ook strftd. De bewoners der bedoelde gebieden behouden niet alleen gaarne zelf, wat in hun grond zit, maar ze bewaren 't liefst ook hun eigen beschaving. Nóg echter is de Westersche arm het sterkst, wat ook Abd-el-Krim in een langdurigen strijd op zijn Moorschen grond eindelijk moet ondervinden. Ten koste van veel menschen levens zftn de Fransche en Spaanscbe strijd krachten er in geslaagd om belangrijke voor- deelen te behalen en Abd-el-Krim heeft zich met zijn getrouwen in de bergen van zijn land moeten terugtrekken. Nóg is de Westersche arm dus het sterkst gebleken, maar zoowel in de Afrikaansche als in de Aziatische wereld blijft het verzet tegen de Westersche over weldigers groeien. Italië heeft in Tripolis, Engeland in Mosoel en China de handen vol. Frankrijk voert behalve in Marokko, ook in Syrië oorlog. De Europeesche heerschers wor den door zorgen gedrukt en trachten het nu in het Zwitsersche Lucarno ten minste met elkaar eens te worden over de Europeesche begrenzingen der rijken en de waarborging dadige deelneming van den graaf aan het Reddings wezen en de deur werd achter hem gesloten. In velerlei gedachten verdiept, begaf Kuno Kracht zich naar zijn appartementen in het hotel. Een gevoel van neerslachtigheid en moedeloos heid was hem overkomen. Zijn liefste en schoonste verwachtingen waren den bodem ingeslagen, en zijn hart, dat zoo vol geestdrift was voor de goede zaak, bloedde uit een wonde, door onverschil ligheid en gebrek aan naastenliefde toegebracht. Men stelt in het binnenland geen belang in de zee! De hemel moge het verhoeden, mijn Duit sche landgenooten, dat geen stormwind van ijzer en staal met gepantserde vuist u wakker schudt uit uwe onverschilligheid voor de machtige zee! XV. Gravin Thea Sevarille had een slapeloozen nacht doorgebracht. Met wijd geopende, brande oogen had ze op het kussen gelegen en overlegd, op welke wijze zij, met een enkelen flinken zet op het schaakbord, de koningin Wanda kon mat zetten cn zelf zegevierend te voorschijn komen uit het spel. Dat Kuno Kracht een man was van overleg, was haar volstrekt niet ontgaan. Zijn vlammende liefde voor Wanda was reeds zoo krachtig, dat hij voor mflu.steringcn geen ooren scheen tc hebben. Dit had zij ondervonden, toen hare zoo behendig bijgebrachte verloving van Waitda met Heidler enkel het gevolg had, dat de graaf een plaats naar haar zocht bij liet souper en er met alle kracht op uit scheen, zijn mededinger Intijds uit den zadel te lichten. Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1