Tandarts KROS landarts HERWENEN KOOPT Gratis eieren TE KOOP Winkel met flinke Woning. bij die Firma's die in dit Blad adverteeren eiken Donderdag™ 9 lot2uw ongemeubileeide kamers VOORSTRAAT - Sommelsdijk HERFST- EN WINTERHOEDEN VROLIJK VAN ETTINGER De gestadige drup der RECLAME holt ten slotte den hardsten steen. WOENSDAG 16 September 1925 Amsterdam 650 jaar. J.JANSEN - SOMMELSDIJK Dames- en Meisjeskleeding. feuilleton. DE BERENBURCHT. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK. Kinderen PUROL R 1925. op besten winkelstand te Middel- bamis een mooie Brieven onder nummer 10 aan het Bureau van dit Blad. MOEILIJKHEDEN Verkeert gij in moeilijkheden, door dat gij een zaak kocht oi doordat gij kwestie hebt met crediteuren enz., vraag dan Vakkundige voorlichting bi] Muysson's Advies bureau Gelderschekade '20 - Telef. 6256 Rotterdam Kantooruren van 9—5 Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 7—9. Adviezen f 2,- Succes verzekerd ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, Rijksambtenaar die wenscht te huwen vraagt te Dirksland te huur. Brieven aan Postkantoor DIRKS LAND letter R. dagelijks te consulteeren van S'/3 tot 10 uur voorm. en van 1 tot '2'n.m en volgens afspraak. Teleloon No. 236. geven kunnen wij niet. maar wel zorgen, dat U spoedig van Uwe jonge en oude kippen veel eieren raapt. Gebruikt daarvoor onze beroemde Kippen voederartikelen Ook voor alle ziekten welke onder uw PLUIMVEE heerschen hebben wij geneesmiddelen voorradig. Voor Paarden, Koelen, Varkens, kortom voormalle dieren hebben wij Krachtvoeders. SCHUUR MAN'S Plulmveeartikelenhandel Christ, de Vrieslaan - MIDDELHARNIS Met deze berichten wij U de ontvangst van een zeer chique collectie Wij noodigen U beleefd uit tot een bezoek aan ons magazijn voorbeen HOUNIET-HOLLANDERS JONKERFRANSSTRAAT 33, ROTTERDAM LANGENDIJK. Veilingsbe- t. 3,75 A 4, - per 60 k.g. 3,65 3,90 7.- 8,15 "O k.g. D SCHAB7VOCDE. 4,25 h f 4,35 per 60 k.g. 3,90 a 4,10 7,75 h 8,15 k.g. rlijke Stand. DDELHARNIS. lis, z. v. B Driesse en D. v. d. H. J.Driesse en J. Sprong K. J. Nipius, 25 j. en A.v. ermanus Krijgsman, 53jaar. OMMELSDLJK. asje. d. v. Adrianus Groenen- th Troo8t; Pleter, z.v.Dam- eij en Laurina Los;Jacoba, Wïelhouwer en Arendje van IRKSLAND. Aren van den Hoek, oud Los, oud 24 j Doornhein en P. Koedam. MELISSANT. -laas, z. v. H. van Heukelen olaas Adrianus, z. v. L. Goot- Oorbeek. EN BOMMEL. '9, d. van C. Bakelaar Jz. en bus Egidius, z. van C. Legier- ohanna Wolfert, 87 j. wed. ans. IERPOLDERS. rtje, d. v. A. Hokke en van ut. INGEZONDEN MEDEDEELING. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. dikbeurten. 13 September 1925. SCH HERVORMDE KERK. en 'a av. ds. Den Oudsten v. ds. Van Montfrans. n 'sav. ds- Van As. ds. Baarslag uit Melissant. 3. Baarslag. (doop) ds. Kruqt uit Nieuwe Tonge en 's av. dhr. Bouman. Goedereede, vra- dhr. Bouman uit Stellendam. Ouddorp. vm. leeskerk en nm. ds. Den Oudsten uit Middelharnis. Nieuwe Tooge, vm. leeskerk en'sav.ds.Kruijt. Oude Tonge, vm. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. ds. Van Montfrans uit S'dijk. Langstraat, vm. en nra. dhr. Vetter. UeD Bommel, nm. ds. Bax uit Oude Tonge. Stad aan 't Haringvliet, vm. eo nra. ds.Polhuijs. HellevoetsJuis, vm. en 'sav. ds- Timmer. Nieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn. vm. ds. de Voogd v. d. Straaten. BockaDje, geen dienst. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Stolk. Zwartewaal, vm. ds. Bartstra. Heenvliet, vm. ds. Romijn. Abbenbroek, geen dienst. PROTESTANTENBOND. SommeIsd(jk.(Lacgeweg) vm. lOuurds. W. D. M. Baar uit Alkmaar. Brielle, (Kerkstraat) geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Boumauit R'burg. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. De Lange. Den Bommel, vm- en 'sav. ds. Scbaafsma. Stad aan 't Haringvliet,vm.en 'sav. ds.deGraaff. Hellevoetsluis, 'sav. ds. Westerhuis. Nieuw-Helvoet, vm. ds Westerhuis. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan 't Haringvliet, vm.,nm. en 'sav. leeskerk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm. en 'sav. leeskerk. DOOPGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. en 'sav. ds. Hofstede. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummers f 0,07* Arfvertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen 1" 1,per plaatsing tot een uiuxiiuuui vau 10 regels elke regel uieer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- er. Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 88 ,Aan d'Amstel en aan 'tIJ daar doet zich heerlijk oope, Zij, die als Keizerin de Kroon draagt van Europe." Als dit nummer van ons blad verschijnt, zal de feestelijke herdenking van de stich ting van Amsterdam vóór 650 jaar, alweder een dag achter ons liggen. Op het oogen blik, dat we dezen briei schrijven,echter, zijn de voorbereidingen nog in vollen gang. Aan de meerdere drukte in de straten dezen middag was het reeds merkbaar, dat er iets bijzonders op til was. En nu in den avond moeten we telkens eèns door de ramen naar buiten zien, omdat we toch willen weten, welk muziekcorps daar met kopergeschal en tromgeroffel en met wuivende vaandels voorbij trekt en wat het doel van dezen opmarsch is, Veertien September is de officieele her denkingsdag. Met man en macht is er de laatste dagen gewerkt, om de allerwege voorstraatvernieuwing en brugverbreeding overhoop gehaalde stad weer een behoor lijk aanzien te geven. En men is daarin wonderwel geslaagd. Op het Damterrein, waar vele jaren lang ter plaatse, waar eenmaal het commandantenhuis stond, een vuile modderpoel achter een onoogelijke schutting lag, is in een paar weken tijds een keurig plantsoen uif den bodem ge stampt. Zaterdagmorgen was men nog aan het zwoegen om den laatsten rommel te verwijderen en 's middags om drie uur had de officieele opening van het nieuwe, wellicht tijdelijke want men zit nog al tijd met plannen voor een hotelbouw plantsoen plaats. Half Amsterdam is dien middag en Zondag daarop naar den Dam gestroomd om de weelde van een parkje in het hartje van de hoofdstad te genieten. Een vlaggestok prijkte er tusschen het groen van sparren en taxis en een park wachter zelfs ontbrak niet, om te voor komen dat de stadsjeugd al te uitbuidig jonge honden door het jonge groen zou gaan razen. Ook het Leidsche Boschje, bij het Leid- sche plein, waar maandenlang een ware chaos bestond, is toonbaar geworden. En zoo is de stad dus gereed, om hen, die aan de feestvreugde komen deelnemen, te ontvangen. De winkels hebben étalages in zwart en rood, de kleuren van hetstad- wapen. Aan de trambeugels wapperen de rood- wit- en blauw wimpels en de huis moeders hebben de vlaggen te voorschijn gehaald om Maandagmorgen tijdig het doek van den gevel te kunnen laten wap HET VOORDEELfGST ADRES VOOR (Adv.) DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 39) „Ha! dé barones van Spengelenburg!" riep Kuno op zijn eerüjk-naïve wijs, terwijl een plot selinge kleur hem naar de wangen schoot, „ru eerst herken ik u, waarde mevrouw! De dames zien in baikostuum er ook zoo tooverachtig uit, dat men zelfs met het sterkste geheugen, in deze nieuwe wereld den weg niet meer weet." „Dat is best te begrijpen! Zoo zult u ook mijne dochter onder de massa onbekende danseressen niet hebben uitgevonden!" „Freule van Spengelenburg? In den blinde zou ik haar herkennen!" Dat kwam uit den grond van het hart, en de barones moest weer lacher. „Hoe lief kunt u dat zeggenIk hoop althans, dat u den cotillon met haar zult dansen?" Een wolk kwam over het stralend gezicht van den jongen Beer. „Ik kwam te laat, barones," zei hij zacht en langzaam. „O wezenlijk? Daarvan moet u mij eens nauw keurig op de hoogte brengenHebt u vodr dezen dans uw woord gepasseerd, of hebt u tijd, mij een beetje gezelschap te houden? Hier, onder het gewelf van de nis, is het een aardig zitje en kunnen peren. Zelfs Moeder Natuur is niet achter gebleven om bij te dragen tot het welsla gen van het feest. Na dagen langen regen zij de zon weder gelegenheid om de kleumende menschen eens extra te ver warmen. In Rijks- en Gemeentemuseum is reeds weken lang een historische tentoonstelling te bezichtigen geweest. Alles wat van de oudste tijden af herinnerde aan de op komst van het visschersdorp aan den Am- stel tot het was uitgegroeid tot een wereld stad van beteekenis is daar bijeen ge bracht en keurig gerangschikt. Op den herdenkingsdag zal de Koningin deze tentoonstelling bezoeken. En ook aan de feestvreugde zelve zal H. M. deelnemen, door een kijkje te nemen op de terreinen, waar de verschillende vereenigingen mu ziekuitvoeringen en allerhande spelen voor groot en klein hebben georganiseerd. Een vuurwerk op den Amstel zal de feestelijk heden besluiten. Maar- in de binnenstad zal het vele uren daarna nog levendig toegaan, zooals we dat gewend zijn op eiken dag, die om een bijzondere reden afwijkt van het ge wone alledaagsche. Rotterdam schonk aan de hoofdstad een gebrandschilderd raam voor het verbouw de raadhuis. Uit alle deelen der wereld kwamen gelukwenschen. Maar ook wij willen niet achterblijven. En al zal onze stem nauw hoorbaar zijn, we willen mede- juichen: Hulde! aan de eerste stad van 't land Specht. INGEZONDEN MEDEDEELING. NUTSSPAARBANK KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS Vraagt thans ten kantore der Nutsspaarbank inlichtingen tot verkrijging van. EEN SPAARBUSJE VOOR UWE KINDEREN. Busjes worden gratis in bruikleen afgestaan. Bevorder den Spaarzin Uwer kinderen door hen de gelegenheid te geven hunne Spaar penningen in een Spaarbusje der Nutsspaar bank te deponeeren. Landbouw. De opbrengst onzer boomgaarden. Volgens de laatst gehouden landbouwtel ling bedroeg in 1912 de oppervlakte in bruik voor fruitteelt voor den handel 24.430 H.A. In 1904 bedroeg de oppervlakte voor fruitteelt 19.914 HA., zoodat in 8 jaar tijds een vermeerdering van 4516 H.A. valt waar te nemen. Indien ook na 1912 de uitbreiding op gelijken voet is doorgegaan zou thans in 1925 ruim 31000 HA. voor fruitteelt wor den gebruikt. Een nieuwe telling zou echter ongetwijfeld aanwijzen, dat een veel grootere oppervlakte voor de fruitteelt wordt gebruikt, daar in de jaren 1912—1925 de aanplanting jaarlijks aanzienlijk grooter is geweest dan in de jaren 1904—1912. we wat keuvelen." „Zeer verplicht ik ben u bizonder dankbaar!" stamelde Kuno Kracht en wederom straalde zijn gelaat van vreugde. De slanke, elegante vrouw met het zacht, bleek gezicht en de zoozeer inne mende uitdrukking in haar schoone gelaats trekken, behoefde niet Wanda's moeder te zijn, om hem voor zich te winner. Reeds bij zijn eerste bezoek had hij een levendige sympathie voor haar gevoeld, en dit gevoel sloeg op dit oogenblik tot hartelijke geestdrift over. Vandaag toch, te midden van al die vreemde, zoo weinig tegemoet komende menschen, had ieder vriendelijk woord voor hem dubbele waarde. Nu was het gravin Sevarillé niet meer alleen, die hem als een reddende engel verscheen in zijn ver latenheid. Wanda's moeder deed zijn hart nog sneller en opgewondener kloppen in dit oogenblik, een onwaardeerbaar geluk achtte hij het reeds, met haar te kunnen spreken, over de allerliefste, aan wie hij door haar betoovering zijn hart had verloren. Hij nam naast de barones op den divan plaats, en de zachte, schitterende plooien van een kersrooden satijnen sleep vielen ais een droomgezicht langs zijn voeten neer. „Dus u kwam tc Iaat bij Wanda?" .vraagde de barones weer, met haar zacht cn aangenaam stem geluid, terwijl ze den geurigen waaier ontplooide vóór haren boezem. „Hoe heeft zich dat toege dragen? We waren van avond toch prompt op het appel!" „Ik mag van mij niet hetzelfde getuigen, geachte barones! Ik heb het voor mij vreemd terrein schrede voor schrede moeten veroveren cn had tijd 1 noodig, om mij In dit toovcrrljk te orifinteeren. U Volgens de in den oorlogstijd verkregen cijfers bedroeg de oogst van appelen en peren in 1917 rond 120 millioen K.G. Stellen we de beteelde oppervlakte voor 1917 op 27000 H.A., dan bljjkt, dat de opbrengst per H.A. bedraagt ruim 4400 K.G. of per boom, be rekend naar 80 boomen per H.A., 55 K G. Naar deze ruwe berekening, zou dus in ons land de gemiddelde opbrengst per boom in een goed jaar, 1917 was een goed oogstjaar, 55 K.G of juist 1 H.L. bedragen. Ongetwij feld zullen vele boomgaardbezitters niet kun nen gelooven, dat een dergelijke lage op brengst juist kan zijn, vooral niet, wanneer zij straks weer volgeladen Goudreinetten zien, die een opbrengst van 10-12HL per boom geven. Nochtans is het waar, dat in de normale jaren het gemiddelde opbrengst- cijfer niet hooger is en in slechte jaren daar nog onder zal blijven. De opbrengst van 1 H.L. per boom en per jaar is niet voldoende om de teelt rendabel te maken en het is dan ook een feit, dat vele fruitaanplantingen in ons land geen ren- tegevend bezit zijn. De oorzaak van deze geringe opbrengsten is onvoldoende verzorging dezer aanplan tingen en als een bewijs daarvan moge het volgende dienen. In 1921 werd door de Ned. Heidemaat schappij, aan welker orgaan we een en ander ontleenen, een boomgaard in beheer gegeven. Deze boomgaard bestaat uit eene beplanting van appels en kersen en werd omstreeks 1878 aangelegd. Het fruit wordt jaarlijks ver pacht en de opbrengst der kersen beliep over de jaren 1905—1921 3674; over de jaren 1922 1925 2450. In de eerste 17 jaren was de gemiddelde opbrengst per jaar 216, in de laatste 4 jaren 610. Ondanks het feit, dat in de eerste periode de oorlogs- en eerste na-oorlogsjaren vallen, waarin abnor maal hooge prijzen voor het fruit werden besteed, steeg de gemiddelde jaaropbrengst na 1921 met bijna 400. In het jaar 1921 bedroeg de opbrengst nihil en ook in de vol gende jaren zou van een kersenoogst geen sprake zijn geweest, wanneer niet meer zorg aan den boomgaard "was besteed. Toen de Ned. Heidemaatschappij het beheer over de aanplanting verkreeg, was deze geheel ver armd en werd zij in hevige mate geteisterd door allerlei zwammen en insecten. De be werking was geheel onvoldoende en ziekte bestrijding was nooit toegepast. De kersen werden in het voorjaar geheel kaal gevreten door de larve van den kleinen wintervlinder, waardoor vruchtvoortbren- ging onmogelijk was. De kersen zijn geplant tusschen de appelboomen. Bij een gemengde beplanting zullen kersen uiterlijk op hun 40e jaar de hoogste opbrengst kunnen geven. De beste productiejaren vielen dus in het tijdperk 1905—1921. Zooals algemeen in kersen boom gaarden van dezen leeftijd voor komt, sterven jaarlijks meerdere boomen. Ondanks de vermindering van het aantal boomen en niettegenstaande de kersen jaar lijks meer en meer verdrukt worden door de appels, steeg de jaaropbrengst met ƒ400, Deze verhoogde opbrengst is alleen te danken aan betere cultuurzorgen In plaats van een weinig stalmest, werd een matige kunstbemesting toegepast, slechts matig, omdat met het oog op de lage opbrengst in voorgaande jaren, niet voldoende gelden be schikbaar konden worden gesteld. Zoo goed de beperkte middelen het toelieten, werd begrijpt niet, hoe alles mij volkomen nieuw is, hoe ik als een kind op een parketvloer eerst moet leeren loopen." „Daarvan heb ik nu juist niets bemerkt of beter gezegd, u leert verbazend vlug aan! Ook begrijp ik zeer goed, dat u vancdaag geen meester is gewces^ over uwen tijd. Dus u hebt Wanda eerst aangetroffen, toen de dans reeds aan den gang was?" Hij liet het hoofd zakken en staarde op den weerschijn der satijnen plooien, op het kanten gewaad waarmede de sleep der barones was gegarneerd. „Dat juist niet, mevrouw de baronesik was nog in de gelegenheid, mij aan de freule voor te stellen in de galerijmaar.... ik kwam op zeer ongelegen tijd De laatste woorden werden zoo zacht gesproken, dat de barones moeite had ze te verstaan. Ze hief plotseling het hoofd op. „Ongelegen tijd? Wat wilt u daarmee zeggen, mij waarde graaf?" Toen zagen zijn groote, eerlijke, blauwe kinder- oogen haar weemoedig aan. „De freule, uwe dochter, was op het punt zich te verloven," zei hij trouwhartig. Dt barones maakte een bijna ontstelde beweging. „Wanda zich verloven? Groote hemel, met wien dan?!" „Met dien slanken, donkerharigen huzaar, die een breed litteeken op het voorhoofd draagt, den naam ben ik weer vergeten, geachte barones!" „Met Heidler?" De barones sloeg levendig den waaier dicht: „O, wat een belachelijk, ongerijmd idee! Wie heeft u dien onzin op dc mouw gespeld, graai?" ziektebestrijding toegepast. Door middel van lijmbanden en enkele bespuitingen werden de winter vlinders vrijwel geheel vernietigd en dank zij de betrekkelijk geringe zorgen in de boomgaard, die in 1921 vrijwel waar deloos geleek, thans een waardevol bezit, hetwelk jaarlijks een behoorlijke rente kan opleveren. Het is niet gemakkelijk oude, verwaarloosde aanplantingen weer in goeden staat te brengen, de kosten daarvan zijn betrekkelijk hoog. Toch is het, zooals ook uit het medegedeelde blijkt, in het belang van den eigenaar, als hij daartoe overgaat. Door een voortdurend goede behandeling zullen de boomgaarden niet alleen hooger opbrengsten geven, doch zal tevens, ondanks de meerdere uitgaven de rentabiliteit stijgen. Het zou zelfs weinig moeite kosten de ge middelde jaaropbrengst onzer boomgaarden te verdubbelen. Wat is nu de oorzaak, dat vele fruitaan plantingen beneden- de normale productie blijven? Een deel van de boomgaardbezitters beheert zijn aanplantingen zelf. Dit zijn in het algemeen de fruittelers en de boeren. Hoewel ook bij deze groep de gemiddelde opbrengsten ver beneden een behoorlijken oogst blijven, zullen we deze verder buiten beschouwing laten. Een ander deel der fruitaanplantingen behoort aan de grootgrondbezitters, die al of niét in de nabijheid hunner aanplantingen wonen. Slechts weinigen bemoeien zich zelf met de cultuur. Zij beschouwen het ingesto ken kapitaal als goed belegd geld en zien daarvan gaarne een behoorlijk rente Het dagelijksch toezicht wordt opgedragen aan een werkbaas, of, indien de eigenaar op groo teren afstand woont, of het bezit daarvan te weinig omvangrijk is, aan een vertrou wensman. In den regel hebben deze men schen een algemeen inzicht in den landbouw Van speciale cultures weten zij veelal weinig. Tot dergelijke speciale cultures moet ook de fruitteelt gerekend worden en de beheerder dient meer kennis te bezitten dan voor een gewoon landbouwbedrijf noodzakelijk is. Voor zoover bij deze fruitaanplantingen geen veeboerderijen behooren, wordt in den regel een weiuig stalmest gekocht, stalmest, die, wanneer hij aangekocht moet worden, veelal te duur is in verhouding tot de waarde der voedingsstoffen, welke er in voorkomen. Af en toe wordt door een snoeier wat in de boomen gesnoeid en daarmede is het werk afgeloopen. De beheerder weet niet, dat vruchtboomen om een goeden opbrengst te kunnen geven, buitengewoon hooge eischen stellen aan den bodem, wat betreft den voe dingstoestand; hij weet ook niet, dat vele insecten en zwammen voortdurend bezig zijn de oogsten te vernielen, de boomen in hun ontwikkeling te belemmeren. Het toezicht op de boomgaarden is in vele gevallen wel voldoende. Voor verhuring van de weide en verpachting van het fruit wordt zorg gedra gen. Wat hier echter ontbreekt, is deskun dige leiding. Zal eene fruitaanplanting werkelijk goede resultaten geven, dan is het echter nood zakelijk, dat deze minstens eens, doch beter een paar maal per jaar geinspecteerd wordt door een fruitteeltdeskundige, dat door dezen geregeld die werkzaamheden worden voor geschreven en zoo noodig ook worden uit gevoerd, welke noodzakelijk zjjn om de aan planting in goeden staat te houden. Deskundigen op het gebied van fruitteelt Bijna buiten adem staart de Beer van Hoogen- stijn de schoone vrouw aan zijne zijde aan. Weer voelt hij opeens zijn wangen en voorhoofd gloeien. „Is het dan niet waar? Is het een vergissing?" klonk het als een juichtoon van zijn lippen. „O, maar dat zouhij zweeg plotseling, in doode- lijke verlegenheid, en staarde weer op den geurigen satijnen sleep. „Zoo'n sprookje heeft' zeker gravin Thea Sevarille u voorgebazeld!" lachte de barones, en toch flikkerde in haar oogen iets als van een geheime zegepraal, dat zij het intrige-spel van Thea had doorschouwd: „Jonge meisjes denken altijd, dat er van verloving sprake is, wanneer een heer haar een beetje couvtiseert, en bedenken in haar expansieven ijver volstrekt niet, dat voor een trouwbelofte altijd twee personen noodig zijr!" „De heer van Heidler houdt toch wel innig veel van freule Wanda?" waagde Kuno Kracht weer, -in zijn bijna kinderlijke oprechtheid, en de toon zijner stem verried daarover een inwendig verdriet. „Och ja hij dweept wat met mijne dochter en steekt het niet onder stoelen en banken!" glim lachte barones van Spengelenburg ietwat ironisch „maar dat doen toch veel jongeleui, want Wanda is algemeen bemind en wordt nog al wat over het paard getild I Maar aan verloven denkt ze vooreerst nog niet, en wanneer ze jegens den heer van Heidler misschien wat lieftalliger is-dan voor andere lieeren, dan heeft dit wel zijn reden in dc vele jaren, dat ze elkaar reeds kennen." Dc blik van Kuno hing metademlooze spanning aan dc lippen der spreekster. Het was, alsof hij uit ieder harer woorden nieuw vertrouwen en fris- schen levensmoed putte; zijn oogen straalden als verheerlijkt en hij deed ook geen moeite, om zijn zijn er buiten de goede fruittelers zelve niet veel en het is daaraan te wijten, dat onze aanplantingen dergeljjke^minimale opbreng sten opleveren. stooten, vallen en bezeeren zich her haaldelijk. Bij de zorgzame Moeder ontbreekt in huis dan ook nimmer 30-60-90 ct. (Adv.) Gemengde berichten* Een ieder heeft zoo z'n „eigen" rubriek in een krant, een voorkeur, die bepaald wordt door de interesse of liefhebberij van den lezer of de lezeres. Het hoofdartikel heeft zjjn vrienden en vriendinnen; de landbouwer intereseert zich voor de rubrieken landbouw, vee- en pluimveeteelt, de politicus gaat op in „Staten-Generaal" enz., terwjjl zeer velen ook de gewoonte hebben om bepaalde rubrieken nóóit te lezen. Wie het echter ook is, jong of oud, arm of rijk, de intellectueel of de man, die de kunst van het leven nau welijks verstaat, voor de rubriek „Gemengde berichten" heeft elke lezer nog wel een oogenblikje beschikbaar. Als er een verschrik kelijke moord in beschreven of een vreese- lijk ongeluk in geschilderd wordt, dan roepen we „ach en wee" en valt er eens'n dag niets griezeligs te vermelden, dan zijn alle huis- genooten het er roerend over eens, dat er aan die krant „toch niks an" is. We nemen zulks natuurlijk niemand kwalijk, want we zijn nu eenmaal menschen met onze kleine menschelijke „zwakjes". Als we in dit artikel echter eens extra de aandacht op de rubriek „Gemengde berichten" vestigen willen, dan is het niet zoozeer om te trachten de popu lariteit er van te verhoogen, dan wel om te betoogen, dat er door de lezers en leze ressen méér uit gehaald kan worden, dan gewoonlijk gedaan wordt. In „Gemengde berichten" leert ons op heldere wijze de teekenen des tijds verstaan, doch dan moet men de nieuwtjes niet alleen lezen om ze te begriezelen, maar, als daar aanleidiDg toe is, ze ook overdenken en zich het hoe en waarom afvragen. De buitenlandsche pers, in het hj^zonder de Fransche, maakt de „Gemengde berichten" vaak tot een rubriek van scandaleuze sen satie, waarin familieverhoudingen worden uitgesponnen en huiselijke intimiteiten wor den onthuld. Gelukkig weet deHollandsche pers zich ten deze de noodige en gewenschte reserve in acht te nemen Maar een schril beeld geven die realistische schilderingen der Fransche pers wel vaak. In een der Fransche bladen lazen we dezer dagen een verhaal, dat, ontdaan van alle fraüje op het volgende neerkwam De droeve heldin van het drama was een 14-jarig meisje, Alice Silbuet, in Parijs bij hare ouders inwonende. Op zekeren avond maakte ze in een danszaal kennis met den 18-jarigen drukkersgezel Raoul Smith. Toen. ze het bal verlieten, zwoeren ze elkaar eeuwi ge trouw en gingen op gemeubileerde kamers samenwonen. Het meisje, dat flink gebouwd was, gaf voor 18 jaar oud te zijn. Hij had zijn inkomsten 3ls drukkersgezel, zij ver diende als strijkster. Tot Juli van dit jaar ging alles goed toen werd Smith uithuizig, zocht verzet met andere vrouwen en dezer vreugde te verbergen. „Dus hij houdt van haarmaar zij bemint hèm niet?" vraagde hij met gesmoorde stem en zag daarbij de barones aan, alsof bij geen geheim hoegenaamd meer voor haar had, terwijl hij haar een blik gunde in de diepte schuilhoeken van zijn hart. De barones kon weer, een lach niet weerhouden. „Mijn vaste overtuiging is het en ik hoop, dat ik mij niet vergis I De wereld, en vooral de lieve vriendinnen mijner dochter, zagen Wanda evengoed als ieder andar meisje waarvan veel werk wordt gemaakt graag geëngageerd, in de hoop, haar daardoor onschadelijk te maken. Op zoo iets, mijn waarde graaf, moét men hier in de residentie bedacht zijn, en vooral niet aan alles geloof hechten, wat de menschen zeggen! Maar vertel me nu eens verder! Wanda had geen dans meer vrij?" „Geenen, geachte barones!" „Maar u hebt van haar toch een extra ronde gekregen?" Toen zag hij de moeder van Wanda weer innig trouwhartig en verlegen aan. „Daaraan waagde ik mij niet. Mijn plan was, in 't geheel niet met de freule te dansen, maar alleen te keuvelen." „Ha! U verrast me!" „Ik kan niet dansen, barones. Ik heb het nooit geleerd volgens dc wijze waarop men hier danst." „Zeer begrijpelijk! In dc eenzaamheid van uw schoonen strandburcht is daarvoor wel geen gelegenheid. Maar tijdens eene pauze zou u het verzuimde toch kunnen inhalen?" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1