mm mag wi mMm lUchMpv omtrent diyc Kiwtt tomnetvj I h e m uUwien Z.WITSERSCHE VOLLE MELK EERSTE BLAD 4 darts HESWE1JER RSTRMT - Sowlsdijk NUTSSPAARBANK MIDDELHARN1S—SOMMELSDIJK S EN DE» 1 IN T IPT! NS2*! VRAAGT WÈÊÊÊEHOLLAND J. B. A. de Wolf ZATERDAG 12 September 1925 feuilleton. DE BERENBURCHT. Pluimveeteelt. Kloosterbalsem in huis is een groot gemak 1925. w?:«rrr'r.. ,;v J F 'f. t cv •- V Jji-.-j.X.g^7g::s- Sr v<£ DE l ÓCtïflEEPEH elijks te consulteeren 5'/j tot 10 uur voorm. en van 2'/a n.m en volgens afspraak. Teleloon No. 236. ROTTERDAM. NICOLAAS ZASSTRAAT 121 Werkplaats: flalvemaanstraat 12 Dertig jaar bij de Fa. Trousselot werkzaam geweest zijnde, beveelt zich beleefd aan voorhetrepareeren van alle sloten van brandkasten en kluisdeuren Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dieustaunvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel moer 15 eent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 87 Productie en invoer van gedistilleerd. lil Uit hetgeen we hebben aangehaald uit de door de Staatscommissie ontworpen bedrijfsregeling heeft men gezien, dat het de bedoeling is om productie en invoer van gedistilleerd, bestemd voor consumptie, tot een zekere hoeveelheid per jaar te beper ken. Om de vijfjaren wordt deze beperking herzien en worden de grenzen nauwer getrokken zoowel voor de te vervaardigen als voor de in te voeren hoeveelheden sterken drank. Hieruit blijkt de bedoeling om geleidelijk te dwingen tot een verminderd verbruik, het nastreven dus van het ideaal dat de drankbestrijders steeds voor oogen heeft gezweefd, maar dat dezen hebben trachten te bereiken door aandringen op een voort durende vermindering van het aantal vergunningen en later door het propageeren van het stelsel van Plaatselijke Reuze, waardoor de bevolking van een bepaalde gemeente zich kon uitspreken vóór of tegen de invoering van een tapverbod. Een commissie van toezicht zal telkens, na vijf jaren, de verdere beperking van productie en invoer vast stellen. Deze commissie zal bestaan ten deele uit per sonen uit den gedistilleerd-handel, ten deele uit personen uit andere kringen. De verdere regeling, dus de toewijzing van het quantum aan fabrieken en aan handelaren, zal in handen gelegd worden van een bedrijfsorganisatie, van een organisatie dus van de direct belanghebbenden. Van een uitbreiding van het aantal fabrieken, handelaren en vergunningen zal onder het voorgestelde stelsel geen sprake meer zijn. Veel verschil met den tegen- woordigen toestand maakt dit niet, daar er reeds lang een beperking in het aantal afnemers bestaat, zoodat het gedistilleerd- bedrijf en de gedistilleerdhandel alreeds eenige jaren eerder in omvang afneemt, dan dat deze takken van industrie en handel zich uitbreiden. Ten aanzien van de vergunningen staat de Staatscommissie het denkbeeld voor, dat zij niet langer mogen zijn een persoon lijk recht, zooals thans het geval is. Er dient dus een einde te komen aan het verpachtingsstelsel en alle uitwassen en mistoestanden, welke een gevolg waren van de pogingen van verschillende gega digden om te eeniger tijd een vergunning machtig te worden. Volgens de Staats commissie dient een vergunningsrecht ook bij den dood van den vergunninghouder te blijven bestaan en moet het op zijn recht verkrijgenden overgaan. Ook bij het leven zal het recht moeten kunnen worden overgedaan aan anderen Tegenover het verkrijgen van deze zeker- DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 38) „Omdat ik van een man daden verwacht. In ieder meisjeshoofd steekt een goed stuk romantiek, waarmee ze de waarde van een man slechts af meet naar de kwaliteit van moed en persoonlijke stoutmoedigheid, die hij aan den dag legt. De meest ideale daad maakt volstrekt geen indruk op mij, wanneer de betrokken persoon, die ze ver richt, zich daarbij niet blootstelt en zijr» leven op het spel zetl Als morgen een vermogend man honderdduizenden weggeeft voor den bouw van een ziekenhuis, dan vind ik dat zeer nobel; zeer prijzenswaardig en schoon, maar mijn hart zal voor den edelen schenker geen ademtocht sneller kloppen dan voorheen l Wanneer evenwel een sol daat met onverschrokken hoeral in een kogel regen voorwaarts stormt, om voor zijn Keizer de zege te bevechten, als iemand onvervaard zich waagt in een brandend huis, om een kind uit de vlammen te redden,... als hij op hol geslagen paarden in hun vaart aangrijpt, ten einde een grijsaard te beschermen... dan noem ik het heldenmoed, die mij altijd in vurige verrukking brengt, mij steeds met geestdriftige bewondering Vervult!" „Ik begrijp u en uw Idealen volkomen, waarde heid, dat een vergunning niet plotseling eindigt door den dood van den houder van het recht, wil de Commissie echter den handel een voorwaarde stellen en wel, dat de groothandel zich in den vervolge alleen inlaat met de reëele vergunninghouders. Aflevering aan clandestiene wederverkoo- pers zou dus verboden zijn. Een voor waarde, welke speciaal van belang is voor de drankbestrijding in het algemeen, omdat de verkoop daardoor zal blijven in handen van personen, die aangesloten zijn bij de bedrijfsorganisatie en die ter wille van hun prestige en van de verheffing van hun stand uitteraard het krachtigst zullen mede werken om het misbruik van sterken drank in hun verkoopgelegenheden tegen te gaan. Een voorstel tot wijziging van de Drank wet is in het voorjaar van dit jaar in de Tweede Kamer aangehouden met het oog op de te verwachten publicatie van het rapport der Staatscommissie. Nu dit rapport is verschenen, mag men ongetwijfeld ver wachten, dat de Kamer het onderwerp in het komende zittingsjaar opnieuw ter hand zal nemen, We moeten dus nu afwachten of het denkbeeld der Commissie aanhang zal vinden. Specht. Ingezonden Mededeeling. KANTOOR: VOORSTRAAT 5, M1DDELHARNIS Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spaarbusjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. Vragen, deze rubriek betreffendekunnen door onze abonné's gezonden worden aan „De Combinatie", De Vliegerstraat 13b, Rotterdam Postzegel van 10 cent insluiten. (Nadruk verboden). Eieren in den winter. In een Nederlandsch Pluimveeblad van Maart 1915 kwam het volgende stukje voor: Eierleggenin Amerika. De Manchester Guardian geeft een inzender gelegenheid freule, en verheug er mij over; al is u bij al uwen adellijken hartstocht van zekere bekrompen zienswijze niet vrij te pleiten. Ieder verricht zeker zooveel als in zijn vermogen is, maar een ieder dient zich ook te voegen naar de omstandigheden, waarin de Voorzienigheid hem heeft geplaatst. Wanneer de volken elkaar niet te lijf gaan, zal het moeilijk zijn, zich bloedige lauweren op het slag veld te vergaren, en zoo er geen huis afbrandt of paarden ervan doorgaan, valt er geen menschelijk wezen te redden I In onze, goddank vreedzame tijden, laten zich daden, die men met het oog kan waarnemen, allerminst ten uitvoer brengen, doch heb maar geduld, zoo de gelegenheid zich maar voordoet, zal ook de graaf van Hoogen- stijn zijn man weten te staan!" Een sarkastische glimlach speelt om Wanda's mondhoeken, met een ongeloovigen blik monstert zij de reuzengestalte van den man, die zooeven voor de prinsessen stond en daarbij zoo verlegen ineenkromp, alsof het hem aan merg en pit in zijn beenderen ontbrak. Daarop keerde ze met schitterende oogen het hoofdje terzijde en zag luitenant van Heidler aankomen, die haastig zich een weg baande door de aanwezigen en een extra- dans voor zich kwam vragen. Het breede litteeken op zijn voorhoofd stak donkerrood af van zijn verhit gelaat, het lit teeken, dat altijd getuigen zal van den zwaren val die de kranige ruiter eenmaal deed bij een waag- halzigen rit, Wanda's hart klopt fier in den boezem, ze legt de bevende hand op zijn arm cn staart gedurende ettelijke seconden op het scherp besneden gezicht waarin de oogen onrustig flikke ren. Hard als Ijzer als uit brons esmeed is de het te vertellen en dit zjj een aansporing om het te gelooven, dat een Mijnheer Newell te Chicago voor wien wy te meer hoog achtend kunnen voelen, wijl ons medege deeld wordt dat zijn broer eens burgemees ter van Portmadei is geweest dat die mfjnheer zijn kippen be pigmaliont,zou Schaw zeggen, door middel van electrisch licht. Door dat foeftje heeft hij van 150 van die dieren in 1914 niet minder dan 18000 eieren gekregen, dat is dus gemiddeld om de drie dagen een ei per kip, terwijl hij in 1915 hoopt van elke kip om den anderen dag een ei te krijgen. Hy had opgemerkt, dat kippen zelfs in Chicago des winters minder leggen dan 's zomers, later opstaan en vroeger opstok gaan. Hij heeft nu in zjjn eene kippenhok een electrische lamp van 100 en een van 2 kaarsen laten aanleggen, 'sMorgens om 6 uur gaat 's winters het licht aan en staan de kippen op en om 8 uur of halfnegen, als de kippen uit de buurt pas uit de veeren, beginnen te kruipen, gaat het licht weer uit. Om 4 uur 's middags gaan de lichten weer aan tot 's avonds 9 uur, dan draait hij de twee groote lampen uit en de kippen zien die twee-kaarslampen aan voor de scheme ring, waarin zy zich in het gewone leven ter ruste begeven. Op die manier maakte de heer Newell, dat zijn kippen het geheele jaar door denken, dat het zomer is. Hij laat ze zelfs geen tyd om fatsoenlyk te ruien. Het bericht gaat nog wat verder, doch voor ons doel hebben we voorloopig genoeg geciteerd. Mag het immers niet zéér teekenend heeten voor den enormen vooruitgang van de pluimveeteelt in enkele jaren tijds, dat het in 1915, dus nog slechts 10 jaar geleden, in vakkringen een Amerikaansch fabeltje genoemd werd, dat van hennen een jaar productie van 150 eieren verkregen kon worden, terwijl we zoo'n gemiddelde in ons land thans niets bijzonders meer vinden, ja, yoor een goed-gefokte en verzorgde koppel hoenders zelfs slechts een zeer middelmatige prestatie? En dan wat die verlichting van de kip penhokken betreft, ook dat in de moderne hoenderbedrijven van ons land tegenwoordig een algemeen toegepaste methode geworden. Over die verlichting wilden we het in dit artikel in het bijzonder eens hebben, omdat, meerdere kippen houders, als ze de voor- deelen er van kennen, ongetwijfeld een proef met die nieuwe vinding zouden willen nemen. Het doel van verlichting in de hokken is de verhooging van de eierenproductie in den winter. Deze is tegenwoordig ook zonder kunstmatige verlichting mogelijk door te zorgen voor goede afstamming, opdenjuis- ten fokken, voederen in de vereischte samenstelling enoordeelkundigehuisvesting. Dat zijn dan ook de eenige middelen voor hen, die enkele hoenders houden om in het eierenverbruik van eigen gezin te voorzien. Degenen echter, die een hoenderbetfn?'heb ben kunnen de leg der kippen in den winter nog aanmerkelijk verhoogen door het aan brengen van kunstmatige verlichting in de hokken. Dat is ook te begrijpen. Het voer, dat de kippen opnemen dient tot tweeërlei doel, n.l. de instandhouding van het lichaam en de vorming van de stoffen tot samen stelling der eieren. Eerst wordt natuurlijk greep waarmede hij haar slanke gestalte als het ware tot zich rukt; zijn hand mist het zachte, behoedzame der handen van den graaf van Hoogenstijn, toen deze haar angstvallig, als een teer vogeltje ophief uit de sneeuw. Maar Wanda houdt niet van die weekheid. Haar blik is gevestigd op de roode streep, welke zijn voorhoofd teekent en die haar hart voor luitenant van Heidler doet kloppen. TWAALFDE HOOFDSTUK. Barones van Spengelenburg had een ietwat ver velend onderhoud met een oude Excellentie, in de nabijheid van de estrade, waarop de hooge personen hadden plaats genomen, om toeschou wers te zijn van het bal, of ccrcie te houden. Het was haar niet ontgaan, hoe minzaam de hertog zich had onderhouden met graaf Kuno Kracht, hoe de vorstelijke dames hem ook hadden onderscheiden, en hoe de erfgenaam van Hoogen stijn zich bij een nieuw beginnenden dans eerbiedig terugtrok, om een oogenblik bij het geurige bloe- mendccoratief aan den muur te blijven staan en van daar het kleurenrijk tooneel in de zaal te aanschouwen. Barones van Spengelenburg nam met een paar minzame woorden afscheid van de Excellentie en trad schijnbaar slechts verdiept in de aanwezig heid van de hooge personages langzaam toe op den divan aan den muur. Een fijne, zenuwachtige trilling speelde om haar oogleden, een teeken, dat zij zich boos had gemaakt voor de iustandhouding van het lichaam gezorgd. In de korte winterdagen nu, nemen de dieren, zooals vanzelf spreekt minder voer op. Bovendien hebben ze minder beweging en 't is juist de beweging yan de hoenders, die het voer zoodanig doet verteren, dat de voeding haar volle nut doet voor de eieren formatie. Wordt nu tegen dat de scheme ring in den winter intreedt het licht in de hokken ontstoken, dan bleven de hoenders vroeten, scharrelen en voer zoeken tot om circa 9 uur het licht weer uitgedraaid en 's morgens vroeg ontstoken wordt. In een onzer groote hoenderparken zagen we on langs zoo'n instellatie die eenvoudig vanuit de slaapkamer van den eigenaar bediend werd. Daar draaide hy des avonds dooreen schakelaar het licht uit en 's morgens vroeg ontstak hy het weer vanuit zijn bed. Nu we tegenwoordig de z.g. droogvoedermethode kennen en de automatische voederbakken, is het niet meer noodig de beesten des mor gens zoo heel vroeg na te loopen. De ver- INGEZONDEN MEDEDEELING. Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker's Kloosterbalsem is door zijo bijzondere eigenschappen onover troffen bij ontvellingen, schrammen, brandbla ren, puisten, wonden, zweren, insectenbeten, wintervoeten. Ook bij spierverrekkingen, spit, spierpijnen, rbeumatiek. Per groote pot van 20 gram 50 cent. PotteD van 50 gr. f 1.—5 100 gr. f 1,75. Hoe grooter hoe voordeellger. Alom verkrijgbaar lichtings methode wordt alleen ia de groote hokken toegepast, waar 50 of meer hennen ingehuisvest zijn. De grootere winterpro- ductie en hoogere prijzen voor de eieren maken de uitgaven voor de verlichting zéér loonend, ook al zou door die methode de totaalleg niet zoo zeer werden verhoogd, dan wel ten deele worden verlegd van voor jaar en zomer naar den winter. Wie de kunstmatige verlichting wil toe passen, moet de installatie zoo laten con- strueeren, dat na het uitdraaien van het groote licht een klein lampje van enkele kaarsen sterkte blijft branden, opdat de beesten de zitstokken kunnen vinden. Nederlandsche Legwedstrijd: We beloofden den lezers geregeld iets mede te deelen uit de maandelijkscbe rapporten van den Ned. Legwedstrijd. In Juli dan blijken de 375 hennen op het Proeffokstation te Beekbergen en als haar blik toevallig langs gravin Thea gleed, was er nagenoeg iets vijandigs in te bespeuren. Barones van Spengelenburg bezat een scherp- zienden blik en veel menschenkennis. Het gesprek tusschen Thea en den graaf, dat ze onvrijwillig had afgeluisterd, had haar de overtuiging geschon ken, dat freule Sevarille erop uit was, op zeer fijne ingeslepen manier tegen Wanda te intrigeeren. De freule daarentegen was reeds overtuigd van het feit, dat zij, als weinig bemiddelde jonge dame, ternauwernood eenige kans had op een huwelijk, daargelaten een schitterende partij te dotfr. De Hoogenstijner was wel een zoo iets, en de freule bleek behendig genoeg, het ijzer terstond te smeden, terwijl het nog heet was en het den graaf aan wereldkennis faalde. Al stak men momenteel nog eenigszins den draak met den kluizenaar uit het Berenhol en zag men hem meer aan als een curiositeit dan een begeer lijke partij, barones van Spengelenburg begreep toch als echtgenoote en moeder dat hij zeer spoedig zich in de residentie thuis zou gevoelen en het voorwerp moest worden van warme belang stelling voor moeders, die huwbare dochters bezaten. Reeds nu vernam men aanmerkelijk meer waardeering uit den mond der dames dan spot ternij, en de schoonheid van den jonkman scheen wel het aantrekkingspunt, de magneet te zijn, die een algemecre geestdrift voor den rijken grond eigenaar zou teweeg brengen. Geheel oogenschijnlijk naderde de barones den zoon van gravin Meta en bemerkte zij met innige voldoening, hoe zijn blik, een weinig omfloerst, maar zeer volhardend de richting volgde van hare dochter met den huzaren-luitenant. eene gemiddelde productie van 214 eieren per dag gehaald te hebben (57 hetgeen neerkomt op bijna 18 eieren per kip in die maand. Deze 6e Ned. Legwedstryd loopt thana vanaf 15 October. Over 9$ maand (tot en met einde Juli dus) was de gemiddelde productie 151 eieren, tegen respectieveiyk 140£, 140, 126, 132 en 125 op de vyf voor gaande wedstrijden. De leg der Nederland sche hoenders biykt dus steeds beter te worden. Het Vrijwillig Motorcorps. Het was Dinsdagmorgen geweldig druk op de Prinses Julianaweg. De inwoners van Meneerse en Sommerdiek, de leerlingen van de H. B. S. met hunne dikke, gewichtige boekentasschen, en nog vele andere nieuws gierigen, zy keken allen vol belangstelling naar de ronkende motoren en de heen en weer tuffende auto's van de leden van het Vry- willige Motorcorps, die zich daar verzamel den om den oefentocht te maken door ons eiland heen. Sergeant Nieuwenhuizen, de Commandant van de afdeeling Flakkee en Goeree had het geweldig druk. Met sergeant-majoor van Thiel moest hij de lange file van auto's en motoren in elkander zetten, moest hij de Flakkeesche leden inlichten wat de bedoeling was van den tocht van heden, en moest hij eveneens de deelnemers weer in twee deelen verdeelen, een verdedigend, en een aanval lende gedeelte, de laatste de overgroote meerderheid, die op Flakkee ging requi- reeren. Voor we verder vertellen, zullen we eerst onze lezers inlichten over de strekking van het Vrijwillige Motorcorps, zooals sergeant- majoor van Thiel ons dit bereidwillig mede deelde. Het corps, dat geheel uit vrijwilligers bestaat, en waarvan over geheel Nederland afdeelingen bestaan, heeft niet alleen een oorlogstaak, die dkn natuurlyk is het aan voeren van troepen en levensmiddelen, maar ook een vredestaak. Wanneer door wat voor een oorzaak ook, een oorzaak, die in staking, in rampen en natuurspelingen zyn oorzaak kan vinden, een gebied geisoleerd wordt, zal het Vrijwillige Motorcorps moeten zor gen dat de verbindingen met het geisoleerde gebied en het overige land weer hersteld wordt. Het V. M. zal dan moeten zorgen voor den aanvoer van levensmiddelen, post. etc, In geval van overstrooming, of een her haling van een ramp als Borculo is het Vrywillige Motorcorps aangewezen om te zorgen dat alles zoo snel mogelijk weer in orde komt wat betreft afdeeling vervoer. Door commandant Nieuwenhuizen uitge- noodigd hebben we de geheele tocht mee gemaakt. „De man van de pers" kreeg een keurig plaatsje in een der voorste auto's, een keurige Chevrolet waar de heerB.Zoe- teman aan het stuur zat en waar verder niet minder dan drie hulp-chauffeurs nml. de heeren A. den Hollander, A. Grootenboer en C. W. van Nieuwenhuizen mede een plaatsje in gevonden hadden. Even over negenen was alles geregeld voor den tocht. Voorop de verkenners van Leest de advertentie van Campfens Stoffeerderij (Adv.) Ze maakte het lorgnet met langen steel, dat door een gouden keten aan der, waaier was beves tigd, los en bracht dit voor haar oogen. En toen de graaf werktuigelijk op de elegante, nog altijd zeer schoone en jeugdige vrouw neerzag, nam ze den schijn aan, alsof ze hem nu eerst bemerkte en herkende op dit schitterend feest. Blijkbaar raar zij het deed voorkomen verrast en verheugd, keerde zij zich tot hem en stak hem haar kleine hand toe, aan den pols waar van een paar schitterende braceletten hem tegen- ïonkelden. He, komaan, daar hebben we graaf van Hoogen stijn? Welk een genoegen, u hier bij spel en dans te mogen ontmoeten! Zeer zeker is u bij de jeugd reeds geïntroduceerd en amuseert u zich voor treffelijk?" Een' oogenblik scheen de aangesprokene niet juist te weten wie hij voorhad. Hij maakte, op zijn eenigszins linksche en bevangen manier, een buiging en stamelde een antwoord waarvan de barones weinig verstond. „Waarschijnlijk heeft mijne dochter Wanda u een dans gereserveerd?" ging de schoone vrouw met een minzaam lachje voort. „Het is heden een der zeldzame dagen waarop de heeren de groote meerderheid uitmaken en de danskaarten natuur lijk geheel uitverkocht zijn!" De spreekster sloeg nauwlettend het gezicht van den jonkman gade en was zeer voldaan, toen zc het plotseling opflikkeren zijner oogen gewaar werd, zoodra zij den naam harer dochter had ge noemd. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1