itJ Indarts" HERWEIJER SUIKERBIETEN. EERSTE BLAD LASES 23 STOOMBOOTDIENST NUTSSPAARBANK HOEST GIJ ?j ZATERDAG 5 September 1925 n.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Ho. 15 Voorstraat Middelharnis. 7e jaargang. - n°. 85 I Productie en invoer van gedistilleerd. MIDDELHARNIS—SOMMEISDIJK KANTOORVOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS Pluimveeteelt. :R 192 5. KFOUTEN en24 V0LLED/6Ö my .-."X :.i7 '1H gelijks te consulteeren i 8'/j tot 10 uur voorm. en van 2'/j n.m. en volgens afspraak. ORSÏRAAT - Sommeisdijk Telefoon No. 236. Oanemumt— J J&stiüej' I HTf BESTE MERK I I MMauuiostn MMIUM fl yn ss"4i5?sss u)f W DOORN. N«/ 1st verkrijgbaar bij: P. Wielhouwer, elharnis; N. J. Boer, Sommeisdijk; er-Teepe, Dirksland; C. de Mooij, .jlorp; v. d. Maden, Oude Tonge; Jout, Brielle. ons Advertentie-tarief Zij, die suikerbieten wenschen te plaatsen op de Los- en Laadplaat sen langs de DIRKSLANDSCHE HAVEN, moeten daarvan uiterlijk Zaterdag 12 September aan staande, schriftelijk kennis geven aan den Voorzitter met opgaaf van het aantal Hectaren, waar voor plaats wordt verlangd, en van het tijdstip van eersten aanvoer. Wanneer voor meerdere-fabrie- ken op één hoop wordt ontvangen, gelieve men bij zijn aanvrage daar van melding te maken. Als de opgave niet op bovenge- noemden datum is ingekomen, kunnen belanghebbenden geen aanspraak maken op een evenredi ge plaatsruimte. Zij zullen zich dan tevreden moeten stellen met de ruimte die eventueel nog beschikbaar is. Dirksland, 31 Aug. 1925. Het Bestuur van het Waterschap De Gemeene Uitwatering van Dirksland, De Voorzitter C. WARNAER. De Secretaris 2—1 J. ROOIJ. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.y. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Prijs per kwartaal. f Losse nummersf 0,075 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel jneer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dieiistnuiibiediiigen en Dienstuanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum vail 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de Het aantal Staatscommissies, dat in den i loop der jaren in ons land is en wordt inge- Hsteld, teneinde over bijzondere vraagstuk- I ken van algemeen belang na voorafgaande I studie een rapport uit te brengen, is angst- I wekkend groot. Zoodat het eigenlijk een I geluk is, dat er tusschen datums van instal leren eener commissie en dagteekening Ivan het uitgebrachte rapport zóóveel tijd I gewoonlijk verloopt, dat bij het groote I publiek de belangstelling in het onderwerp S al zoozeer verflauwd is, dat de meesten i van de rapporten niet veel meer succes I hebben dan dat zij ergens een plaats krij gen in een regeeringsbureau, oi terloops 1 een korte bespreking worden waardig ge- I keurd in een Kamerzitting. Het couranten- I lezend publiek ontloopt daardoor althans de penitentie om in de morgen- of avond- i uren bij het openvouwen van hun blad voor de lectuur te komen zitten van een weinig belang inboezemend verslag. Bij tijden echter verschijnen er rapporten van Staatscommissies, welke nog weldege- lijk de belangstelling verdienen, ook al dagteekent de opdrachtgeving reeds van ettelijke jaren terug. Zulk een rapport van j gewicht is b.v. dat 't welk is uitgebracht door de Staatscommissie, welke bij Kon. i Besl. van 6 Maart 1919 is ingesteld en welke in opdracht had om te zoeken naar een middel om de fabricage en den invoer van sterken drank zooveel mogelijk gelei- I delijk in te perken. Volgens de bewoor dingen van het K-B. werd aandecommissie opgedragen een onderzoek in te stellen j naar de mogelijkheid om, zonder de in- I dustrie te knakken, aan het branderij-, distilleerderij- en likeurstokersbedrijf een andere richting te geven en meer bepaalde lijk na te gaan het vraagstuk, of ter wille van de bestrijding van het alcoholisme het mogelijk is de productie van gedistilleerd voor inwendig gebruik aanmerkelijk te be perken, indien het kan op te heffen. Hoe zoo fneens een denkbeeld van dezen aard, dat toch tot feitelijke bedoeling had zoo mogelijk Nederland in de toekomst „droog" te leggen, kon opkomen in een tijd, dat men in ons land nog niet zóó bijzonder hoorde ijveren voor een alcohol- I verbod als in de latere jaren, toen hetstelsel der Plaatselijke Keuze meer van zich deed spreken Daartoe moeten we teruggaan tot de Kamervergaderingen van October 1918. We leefden toen nog in den distributietijd. En in de zitting der Tweede Kamer van 17 October vond de Keer Schaper in delevens- middeienvoorziening aanleiding, om een interpellatie te richten tot de regeering, ten einde te vernemen welk standpunt de re geering in de distributie-quaestie innam. De heer Van Beresteijn benutte-.deze ge- FEUILLETON. D™™ir.e£f.'i?s! de berenburcht. aanvangende 5 Juni 1925 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelhaniis 4.20 vm. A. Vlaard. 6.50 vm.* A. Rotterdam 7.50 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V. Middelharnis 6.30 vm. A. Vtaard. 9.00 vm.** A. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.25 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V.Rotterdam2.15nm. V.Vlaard.3.10nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15 nm. V. Vlaard. 4.10 nm. ff V. Brielle 240 nm.§ A. Middelharnis 6.30 nm. 1 In aansluiting op den trein van 7.07 vm. en 7.26 vm. van Vlaardlngen. In aansluiting op den trein van 9.14 vra. van Vlaardlngen. f In aansluiting op den trein van 2.50 nm. en 2.57 nm. te Vlaardlngen. ff In aansluiting op den trein van 3.35 nm. en 3.55 nm. te Vlaardlngen. Reizigers voor de richting Brielle resp. Middeiharnis te Vlaardlngen overstappen. Als Feestdagen zijn te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartidagi 2« Plnkiterdag en de belde Kerstdagen. legenheid, om daarbij aan te dringen op een stop zetten van de alcoholfabricage. Naar het bleek, verkeerde deze afgevaar digde in de meening, dat er wegens gebrek aan grondstoffen reeds feitelijk geen gedis tilleerd meer bereid werd in Schiedam. Deze misvatting herstelde de minister door op te merken, dat er van een beëin diging der fabricage destijds geen sprake was, doch alleen van een vermindering der productie. Echter vond minister Ruijs, zelf voorstander van onthouding, het denkbeeld van den heer Van Beresteijn in zooverre overweging waard, dat onderzocht zou kunnen worden, of aan het gedistilleerd- bedrijf niet een andere richting kon worden gegeven. Tot zulk een onderzoek kon dan een commissie benoemd worden, waarin naast drankbestrijders ook een aantal per sonen, die deskundig waren op het gebied van alcoholindustrie en -handel, zitting dienden te nemen. Zooals boven vermeld is zulk een com missie ingesteld bij Besluit van 6 Maart 1919. Den 20 Maart werd zij geïnstalleerd en konden de werkzaamheden een aanvang nemen. Hierover schrijven we in een vol gend artikel. Specht. DOOR NAT AL Y VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 36) „Langen tijd? O neen, wel jammer! Heel kort en vluchtig heb ik de betoovering ervan leeren kennen, maar juist daarom verlang ik er des te vuriger naar! U moet me veel van uw geboorte plaats, van uw leven en doen aldaar vertellen, graaf! Later gaan we afgezonderd zitten op een divan in de galerij, en dan zullen we ons zoo zeer verdiepen in Hoogenstijn, dat uw heimwee aldra zal verdwijnen! Maar eerst zal ik u graag aan vee! dames voorstellen, opdat u. Hij bleef aarzelend staan en zag in de open zaaldeur, waarvoor, hoofd aan hoofd, dc heeren in schitterende uniformen stonden en met min of meer onschuldige scherts de dansende paren over de tong lieten gaan. „Een keuvelen in de galerij loont dus dc moeite meer dan in de zaal!" zei hij zachtjes, en het ver blindend licht danste voor zijn oogen, de schette rende tonen der muziek deden hem pijnlijk aan. .Laten we maar aanstonds hier blijven, freule, als werkelijk dien dans voor mij wilt opofferen I" „Opofferen?" ze wierp het hooidje met de schitterend roode granaatbloesems achterover en glimlachte: „Allerminst niet, de balzaal lokt me sven weinig aan als ul Daarin verschil ik zoozeer Ingezonden Mededeelïuag. Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spaairtousjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan? Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's gezonden worden aan „De Combinatie"De Vliegerstraat 13b, Rotterdam Postzegel van 10 cent insluiten. (Nadruk verboden). Geeft pluimveeteelt een bestaan? Deze vraag hebben we de vorige week bevestigend beantwoord, doch we stelden een „maar". In geen bedrijf misschien wordt zóóveel teleurstelling ondervonden, als in de met mijn vriendin Wanda, dat zij zich alleen te midden van het woelig leven behagelijk gevoelt, terwijl ik mijn zinnen altijd heb gezet op be spiegelende rust." Ze liet zich op het wit, met gouddraad door- roode zijde van haar japon schitterde onder de geurige golven van kant, en achter haar verhief zich een scherm van camelia's en chrysanthe mums, die de bloeiende takken over haar hoofdje bogen. Het was eenschoon, bekoorlijk beeld, maar Kuno Kracht zag het er niet 'm. Een nevelig waas strekte zich nog altijd uit voor zijn oogen, en uit alles wat zijn gezellin hem zeide sprak slechts dit eene, dat Wanda alleen gevoel had voor spel en dans. Werktuigelijk ging hij zitten naast de gravin. „Dus, freule van Spengelenburg zou zich met het buitenleven nooit kunnen verz'ocnen?" „Voor zoover ik haar ken, nooitI En dat is maar goed ook, want naar alle waarschijnlijkheid zal ze een huwelijk doen in een groote stad; daar heeft ze alles tot haar beschikking, waaraan haar hart zich heeft gehecht. Maar zeg me nu eens, graaf, hoe maakt het toch uwe lieve, zeer achtingswaardige moeder? Een vriend van mijn vader heeft zooveel van haar verteld, dat ik dc zeldzame, voortreffe lijke vrouw leerde liefhebben, zonder haar te ken nen! Ze moet in haar jeugd beeldschoon zijn ge weest, en zoo bij uitstek beminnelijk.niet waar? U lijkt veel op haar?" Het ontbrak Kuno Kracht te zeer aan onder vinding, om de verkapte loftuiting uit deze woor den te kunnen onderscheiden; andermaal zag hij haar aan met een blik van oprechte dankbetuiging. „O, ais u zien zoudt, wat mijne moeder al zoo pluiai veeteelt, waarmee honderden hun laat ste geld verspeeld hebben. Dat komt, omdat pluimveeteelt zoo makkelijk lijkt en zoo moeilijk is. Het buitenleven heeft voor velen bekoring, waarbij nog komt, dat het voor een leek den indruk maakt, dat er niet veel anders te doen valt dan wat voer te strooien, eieren rapen en deze naar de veiling zenden. Wie thuis 10 kippen in een ren had loopen, weet U precies uit te rekenen, dat hij in één jaar op die 10 kippen 60 gulden verdiende en dus... van 500 kippen een inkomen van 3000 gulden zal trekken. Laten we U verzekeren, dat al degenen, die zóó, met onvoldoende kennis en groote illusies een hoenderbedrijf beginnen hun laatste cent er in verspelen. Omdat zoo gezellig en prettig lflkt, daar voor moet niemand er aan beginnen, want voor een hoenderbedrftf zijn noodig: groote kennis, veel geduld, een behoorlijk kapitaal en flinke arbeidskracht. De voedering, val- nestcontróle, het geregeld schoon houden van stallen, mestplanken, zitstokken, voeder bakken, drinkbakken, scharrelruimte, het omspitten van den grond, het behandelen van zieke dieren, het naloopen en nauw keurig op temperatuur houden van broed machines en kuustmoeders, dat alles eischt héél veel arbeid, 't Is 's morgens héél vroeg uit de* voeren en dus ook „met de kippen naar bed". Met mooi zomerweer is de arbeid nog wel te doen, maar 's winters valt het heusch niet mee! De teleurstellingen zijn legio en worden ook den bekwaamsten vaklieden niet ont houden. 't Begint al bij de samenstelling van de foktoomen, kippen of hanen blijken elkaar niet te kunnen verdragen. Liggen de eieren in de machine, dan blijkt de bevruch ting slecht of midden in het broedprocesis de temperatuur ineens niet te regelen. De uitkomst is in beide gevallen natuurlijk slecht. In de kunstmoeder sneuvelen de kuikens soms bij hoopjes door witte diarrhee of andere ziekten en als men meent, dat ze de kunstmoeder kunnen missen, duiken ze elkaar dood en vindt men 's morgens in de hoeken bosjes kuikenlijkjes. De voe dering, die men o, zoo goed meent te doen, heeft óf ten gevolge, dat de jonge hennen te vroeg óf te laat aan den leg gaan en in den winter, als de met zooveel illusies, be gonnen kippenhouder met smachtend ver langen naar de eerste eitjes uitziet, omdat hy er met zijne begrooting op gerekend had, dat nu zijn inkomsten zouden begiïinen te vloeien, dan blijven de eitjes uit en blijkt de heele koppel soms door pokken of diphte- ritis aangetast, waaraan de eene helft sterft, terwijl van de andere helft de leg tot Maart of April verschoven wordt Zóó lang kan menigeen het niet uit houden en de kip penhouder is failliet. Hééft hij geld genoeg om maar steeds te blijven stoppen, dan verspeelt hij nog eenige duizenden, tot hij eindelijk genoeg ondervonden heeft,door scha en schande het kippenbedrijf is gaan kennen en eindelijk een bescheiden bestaan er in kan vinden. Het beeld, dat we van het pluimveebe- drijf opgehangen hebben zal menig lezer misschien wel wat erg somber toeschijnen, maar te somber is het niet voor degenen, die met onvoldoende kennis een pluimvee- bedrijf vestigen willen; alleen een goed vak man kan de aangegeven klippen omzeilen. Daarom herhalen we: in het pluimveebedrijf verricht, gravin, welk een stalen energie, welk een onvermoeiden ijver zij aan dun dag legt, u zoudt haar niet alleen liefhebben, maar ook bewonderen en vereeren! Als de Beren van Hoogenstijn in vroegere eeuwen de beschermheeren geweest zijn van hun geboortegrond, als hun sterke hand zich uitstrekte over de zwakken en noodlijdenden, dan heeft mijne moeder dien tijd in haar persoon weer doen herleven! Als zoo menig schipbreukeling kon vermoeden, welke milde hand hem In het leven heeft teruggeroepen, de naam van gravin Meta zou meer bekend zijn, dan hij werkelijk is!" „Wat is u een brave zoon! O, een genot is het, zóó van eene moeder te hooren sprekenWaarom werkt de heerlijke vrouw zoo geheel in stilte? Hecht ze er dan hoegenaamd geen waarde aan, ook door de wereld te worden op prijs gesteld?" „Door de wereld? Daarvoor is ze geheel on verschillig!" „En hoe denkt u erover?" „Al precies cvenzool" „U streeft niet naar eer, rang en titels?" Zijn groote blauwe oogen zagen haar wezenloos aan. „Neen! Wat zouden die mij baten?" Met verbazing sloeg ze dc kleine handjes in elkaar. „O, gij kinderlijk hart! Weet ge dan niet, dat eerzucht'de drijfveer is van aile moderne doen en laten?" „Ik weet het wel, maar begrijp het niet. De goedkeuring van twee is mij voldoende." „Van welke twee?" „Van God den Meer en van mijne mocdcrl" „Uwe moeder kan u wel prijzen en daardoor gelukkig maken. Gods goedkeuring evenwel zou kan een goed bestaan gevonden worden maar twee zaken vooral zjju onmisbaar: kennis en geld om het een jaartje te kunnen uitzingen". Overigens zit er in het bedrijf, zooals het tegenwoordig toegepast wordt een ruim perspectief en degenen, die er iets voor voelen, kunnen we geen beteren raad geven, dan het bedrijf practisch op een be staand hoenderpark te gaan leeren, waartoe in ons land tegenwoordig gelegenheid bestaat en zich door aanschaffen van goede boeken en het geregeld lezen van speciale pluim veebladen de noodige theoretische kennis te verzamelen. D&n, maar dan ook alléén, zal men slagen. En maakt vooral niet het rekensomme tje: thuis verdiende ik op 10 kippen 60 gulden per jaar, dus.Want die „dus"gaat niet op. Die 10 kippen werden goedkoop gevoerd door het medegebruik van keuken en tafelafval, hokbouw vereischt geen hopen geld, men heeft geen extra-uitgaven voor koop of huur van grond, geen arbeidsloon, minder ziekterisico dan daar, waar groote troepen hoenders byeen zijn enz. Hoeveel hoenders men voor het verkregen van een bestaan noodig heeft? Dat hangt natuurlijk ook al weer van de omstandig heden af. Woont men in eene omgeving, waarin men een goed afzetgebied voor broedeieren en één dagskuikens vinden kan, dan kan men, door nauwkeurige selectie voor goede foktoomen zorgende, met het houden van een paar honderd hoenders vol staan, doch wil men zich alleen toeleggen op de productie van eieren voor de con sumptie, dan heeft men tenminste een dui zend kippen noodig. We vertrouwen, aan vele belangstellende lezers en lezeressen met deze regelen eenig inzicht in de mogelijkheden van het hoen- derbedryf gegeven te hebben. Wie dat wenscht kan met ons nog in corresponden tie treden. VRAGEN BUS. J. S. R. zag ergens geel-bruine kippen, die als Leghorns betiteld werden. Hij meende, dat deze wit moesten zijn. Ant. Het zullen Buff-Leghorns geweest zijn. Barnevelders, Beds, Minorca's e.d. wor den slechts in één type en 'één kleur gefokt, doch van andere rassen, als Leghorns, Wy- andottes en Orpingtons, vereischt men wel één type, doch kent men verschillende kleurslagen. Zoo heeft men Witte-, Patrijs-, Buff-, en Zwarte Leghorns b.v. en ook Wit te-, Patrijs-, Buff-, Zilver-, Goud-, en Colum bia Wyandottes, om er maar enkele te noe men. Van al deze verschillende kleurslagen zijn echter de Witte Leghorns en Witte Wyandottes voornamelijk op hooge legpro- ductie gefokt en voor den mt£-pluimveelief- hebber aan te bevelen. Die verschillende kleurslagen zijn trouwens ook zéér moeilijk te fokken, wat de interesse van den sport- fokker voor die rassen natuurlijk verhoogt P. H., A. J. A., H. O., D. N., D. te V., L. E. G., M. N., K. E. N., Wim van L. R. K. S., W. A. H. ontvingen persoonlijk antwoord. Leest de advertentie van Campfens Stoffeerderij (Adv.) slechts een ijdele waan kunnen zijn, want door niets is deze te bewijzen." „Weder trof haar zijn heldere, ernstige blik. „Door niets, in den geust des wereld, en toch is zij merkbaar. Hebt u, na het verrichten van een goede daad, het nog nooit in het binnenste van uw hart gevoeld en begrepen, dat God met u tevreden was? De goedkeuring der menigte mag schoon zijn, maar zulk een gevoel van verheffing en innige tevredenheid, zooals ik die gewaarword, als een bewijs van Gods tevredenheid, wanneer ik mijn plicht en wellicht nog iets daarboven heb gedaan, dat kan geen lauwerkrans der wereld ons schenken!" Thea sloeg de oogen neer. Had zij ooit een goede daad verricht, had zij oo«t iets dergelijks gevoeld?" Ze plukte een weinig ongeduldig aan de roode bloesems harer japon; met moeite slechts order- drukte ze een ironisch, glimlachje, maar toestem mend knikte ze met het hoofd en zei bijna droo- merig: „Zeer zeker ken ik die gewaarwording! li kunt niet gelooven, graaf, hoe u mijn gedachten weer geeftdaarover moeten wij nog een nader woordje wisselenHa, mijnheer van Stralen komt u mij soms al manen voor onze Francaisc?" De ceremoniemeester van het bal stond voor hen en boog haastig met een minzaam lachje. „Ik mag mij helaas nog niet zoo gelukkig achten, gravin; gedurende een heelen galop ben ik nog veroordeeld, op dit voorrecht te wachten. Nu geldt mijn storend ingrijpen alleen mijnheer den graaf!" Nogmaals een zeer hoofschc buiging voor Kuno Kracht, die was opgestaan cn terug salueerde. „De Kamerheer van Rheinsberg zoekt u in alle Het Veilingwezen op Flakkee. Het artikel „Het Veilingwezen op Flakkee" voorkomende in onze plaatselijke bladen van 15 Augustus j.l. zag ik overgenomen in het weekblad de „Tuinderij" van 28 Augustus. Hieraan was nog een naschrift toegevoegd, dat naar mijn meening niet aan de aandacht van onze landbouwers mag ontgaan. Het luid als volgt: Bovenstaand artikel ontvingen wjj uit Flakkee. Inderdaad komt er den laatsten tijd wat meer leven in de kweekers van uien op de Zuid-Hollandsche Eilanden en in Zeeland. Eindelijk! roepen wy uit. Hier ligt een goudmijn voor de uienkwee kers on ontgonnen. Weet men op onze eilanden, hoeveel de Noord-Hollandsche gesorteerde zaai-uien méér opbrengen dan de ajuin uit Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilanden? En het zou ons ten slotte nog koud kun nen laten, of de individueele uienkweeker 2.50 of ƒ3.— voor een mud -uien krijgt: dit is uit eindelijk zijn schade. Dat echter een zóó belangrijk exportartikel als de uien jaar in, jaar uit niet tot zijn recht komt, is een schade, die óók gevoeld wordt door die uienkweekers, die hun product wel op de meest economische wijze afleveren. Er moet daarom een ernstige proef worden genomen om de uien te gaan veilen. Het best lijkt ons voor het welslagen dezer uien- veilingen, dat het sorteeren en verpakken der uien vanwege de veiling geschiedt en wel volgens de normen, door het Uitvoer Controle Bureau vastgesteld. Dan komt de uienteler aan het geld, dat zijn product waard is, en de Nederlandsche uienhandel komt op een hooger, veel beter peil. Ten slotte, wat hier over uien en uien- kweekers gezegd is, geldt voor alle andere tuinbouwproducten en derzelver kweekers, welke die producten nog altijd niet via de veiling verkoopenl v. H. Landbouw. Administratie voor den Landbouw. Wie wil blijven, Die moet schrijven] In ons vorig nummer bespraken wij de voordeelen van een aanvulling naast de ge wone administratie, die wij exploitatie-reke ning zouden noemen. De gewone boekhouding van den grond af te behandelen zou hier te veel plaats vorderen; wij willen dan aannemen, dat de bestaande ongeveer het volgende karakter heeft: Boeken: Kasboek, Inkoopboek, Verkoop- boek, Debet- en Creditboek, Journaal, Grootboek. Hoofden van Rekening: Kas; Vaste Goe deren; Hoorrir en Pluimvee; Paarden, Tuigen en Gereedschappen; Fourage, Meststoffen, Zaden; Landbouwproducten, en eventueel Effecten; Aandeelen in Coöperaties, Combinaties of Maatschap pijen; Debiteuren; Crediteuren; Pachten; Onderhoud (div.); Loonen Vee; Loonen Landbouw; Algemeene Onkosten; Privé; Verlies en WinstKapitaal. hoeken en gaten, graaf. Zijne Koninklijke Hoog heid de hertog heeft het verlangen te kennen gegeven, u te spreken! Het is nu ook het geschikste oogenbiik, om u aan de dames der hofhouding voor te stellen!" „Ik ben ter uwer beschikking, wij u zoo goed zijn mij tot den kamerheer te geleiden? U zult mij excuseeren, gravin, ik ben aanstonds weder tot uw dienst." Hoe ouderwetsch en welopgevoed klonk dat! Zoo geheel naar de oude schooi van gravin Meta. Thea wilde het eigenlijk niet, maar zij wisselde toch een vluchtigen blik met den heer van Stralen, wiens lippen scherp vertrokken. Alstoen verwijderden de beide heeren zich haas tig. Gravin Sevariiie stond met een uitdrukking van verveling op en richtte haar schreden naar de zaal. „Thea!" Bijna geschrikt, keerde de aangeroepene zich om. Achter het bosschaadje traden barones en freule van Spengelenburg te voorschijn. Ze hadden ge zeten op een tweeden divan, geheel verborgen achter de groene coulisse, zonder door freule Sevariiie noch graa. Hoogenstijn te zijn opgemerkt. „Wandabarones!om 's hemelswil, wat doet u hier?" Barones van Spengelenburg ging haar, met een ondubbelzinnigen koelen groet en zeer scherpen blik, voorbij; Wanda bleef echter staan en lachte. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1