iddelharnis EN1NG lage bij Tandarts KROS andarts HERWE1JER EERSTE BLAD amis! NUTSSPAARBANK aald.) OORSTRMT - Sonnnelsdiik HET IMl EENIG adres B. A. de Wolf ITTE WINKEL eiken Donderdag 9 tot 2 o ZATERDAG 29 Augustus 1925 feuilleton. DE BERENBURCHT. 34) MIDDELHARNIS—S0MMELSD1JK KANTOOR: VOORSTRAAT 5, flliDDELHARNIS Landbouw en Veeteelt. Hooikoortsi i Abdijsiroop S 19 25. jaren, worden door Jan in ge- econden gedaan. Maar dat niet al thuis in de chronologie van jaar, toch is hy weer niet zoo ktieid geboudeu van de feest- U slechts werkeiyke en geen e data tot uitgangspunt zouden n. n, als nu eens Sacramentsdag ril, wanneer zou 't dan Asch- f 20 December, mijnheer! Als keijaar was, op 20 December, neer de le Zondag van den Augustus valt, wanneer is het er dadeiyk: Dat is moeilijk, oels: Waarom? an verschillend zyn: het kan en ook op 6 September zijn! eer Pasehen? eld op len of 22en December en op 29 kan 't zijn. 't Kan chillend zijn. leen goed thuis in den kalen- Ijd, waarin hij geleefd heeft, it verleden en toekomst weet antwoord te geven in gemid- n. 'ag valt 15 November 19S3 oensdag mijnheer l antwoord- blikkelijk zonder een zweem uari 1931? Op Maandag! 1895 Jan? ag. 1894? eft geen 31 dagen mijnheer! d 1 seconde noemt Jan voor 1925 - 48 den juiaten datum ondag van den Advent; in seconde noemt hij 3Chtereen- ata waarop in 1926 1944, Paschen en Pinksteren vallen, -n den Advent in 1930Jan? ber mijnheer! nzoovoort enzoovoort. j andere staaltjes, s is uitgevoerd op Kerstdag vragend: De eersten dag? ~eeden dag, Jan? e Jesu." aaschdag 1917? ik er niet. Dan kun je 't niet weten, Jan; maar op Pinksteren dan Van Ebner, mijnheer! Wat gebeurde er 8 Juni 1928 Jan? Dr. Hoefnagel kwam te Grave! Goed Jan, dr. Hoefnagels, de oogarts kwam En wat op 8 Juni 1914. „Zoo, niets gebeurd." Men lachte. En S Juni 191S Jan? - „De harmonis- ten der blinden gingen naar Neerhasselt"I Tot zoover het verhaal in de Tyd over Jan Thunissen. Wy weten van een jongetje hier in de stad laten wy hem Pietje noemen een dood- gewoon, gezond en normaal kereltje overi- j gens, dat af en toe vrooiykheid bracht in zyn klas op de lagere school door een soortgelijken aanleg. Als de onderwijzer hem een vraag deed als er hierboven talrijke zijn genoemd, antwoordde Pietje altyd dadelijk zonder zich te vergissen. Op een dag kwam er een schoolopziener en de hoofdonderwijzer zou by die gelegenheid Pietje's talent eens extra op de proef stellen. Maar Pietje's vader had juist zyn zoon ver- boden om in het vervolg op al die vragen te antwoorden; dat gedoe begon hem te ver- velen en Pietje moest in 't vervolg maar zeggen dat hij 't niet wist. Toen dus het hoofd van (ft school, zich ervan bewust dat hij den bezoeker op wat bijzonders zou onthalen, Pietje de vraag stelde op welken dag 25 Januari 1892 was gevallen, zei de jongen met een ernstig gezicht dat hy 't niet wist. Het hoofd was verbaasd en al eenigszins gedesillusioneerd. Hy deed een andere, min- der „moeilijke" vraag. Ik weet 'tniet meneer, antwoordde Pietje, schoon hij 't heel goed wist. De schoolopziener kreeg de overtuiging dat de hoofdonderwijzer zijn verhalen over den jongen erg had overdreven en gaf daarvan blijk met een spottend lachje. Het geval werd pijnlijk. Je weet niets vandaag, zeide het hoofd, eenigszins korzelig Vertel me dan tenmin ste: op welken dag viel 23 December 1909? Toen haalde Pietje, minachtend, de schou ders op. Zóó'n kinderachtige vraag kon hij onmogelijk onbeantwoord laten. Nou ja, zei hy,- dat was natuurlijk een Donderdag l agelijks te consulteerea an 8Va 'ot 10 uur voorrn' en van tot 2'/3 n.ra. en volgens afspraak. Telefoon No. 236. op het eiland voor een goed portret is sinds 30 jaar het S. VAN DER PLAAT Hobbemastraat - Middetharnis 2e atelier van af bet station TTERDAM.N1C01AAS ZASSTRAAT 12a Werkplaats: HaWemaanstiaat 12 rtlg jaar bij de Pa. Trousselot werkzaam weest zijnde, beveelt zich beleefd aan orhet repareeren van alle sloten a brandkasten en kluisdeuren MIMOSADRUPPELS"»! wettig gedeponeerd No. 47541 Werken zacht, snel en onschadelijk Alleen verkrijgbaar: TTERDAM - HAAGSCHEVEER 6a est Onze Eilanden ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS. Wld VLIEGEN H1CTEESD jmSMO m «Nm m* mn mMU SM» Ut m iu* H étjtttr» fn WW bur tbHft voer tlfch* 9TM otH 9«r kwartaal 1» nanunara ptrmMlOM. USOUffSf ransmmn 0» ma O Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07° Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Ho. 15 Voorstraat Middelharnis. 7£ JAARGANG. - N°. 83 Van strand en duinen. IV. Van het dorp Bergen kan men, behalve door de duinen wandelend, ook aan zee komen langs den weg, die van Schoorl voert naar Egmond. Op een half uurtje afstand van Bergen buigt van dezen weg, die als wandelweg hij is bezet met overoude dennen een zekere beroemd heid heeft, de voor een 20-tal jaren aan gelegde weg naar zee af. Deze zeeweg voert over particulier bezit en is om ver schillende redenen verboden voor auto bussen.! Persoonlijk heb ik dezen zeeweg altijd gevonden als een voorbeeld voorwegen- aanleg door de duinen. Wat aanleg be treft stel ik hem veel hooger dan bijvoor beeld de nieuwe zeeweg van Bloemen- daal naar het zeestrand. Voor een deel voert de weg langs jonge dennebosscben, dan begint tegelijk een langzameklimming. Op een afstand van tien minuten gaans van het zeestrand bereikt de weg zijn hoogste punt en dit punt is zóó hoog, dat het een uitzicht biedt naar het westen, waar men den zeespiegel ziet en naar het oosten, waar men een wijden uitkijk heeft over het frisch-groene polderland in de richting van Alkmaar. Zulk een hoogte punt bereikt de Bloemendaalsche zeeweg pas aan het einde, als men tot het zee strand is genaderd. Laatstgenoemde weg is bovendien te weerszijden begrensd door een heining van prikkeldraad, zoodat men er voortdurend in de laagte blijft, wel feitelijk door de duinen gaat, maar be trekkelijk weinig beleeft van het eigenlijke mooie duinlandschap. Behalve te voet is het Bergensche zee strand natuurlijk ook te bereiken per tram, daar de tramweg Alkmaar—Bergen in de later® jaren is doorgetrokken naar de bad plaats Bergen aan Zee. Voor wie van een niet overvol zeestrand houdt, is Bergen aan Zee het neusje van de zalm. Men mist er, behalve dan mis schien op enkele uitgezocht mooie Zon dagen den grooten toevloed van dagjes- menschen, zooals men dat kent te Scheve- ningen, Zandvoort, Wijk aan Zee, waar de groote steden in het achterland de luid ruchtige troepen uitgaande menschen bijna dag aan dag op de mooie dagen ont laden. Bergen aan Zee is nog pas een jeug dige badplaats. Toch is het deftig-rustige van de eerste jaren al vrijwel verdwenen. Maar het is er gezellig van drukte. Wie grooter rust zoekt, zal moeten oversteken naar Texel of Vlieland. Want langzamer hand wordt het geheele Noordzeestrand van het vasteland van Nederland gemeen goed voor de uitgaande Nederlanders. Het Bergensche zeestrand is, vergeleken DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. Geautoriseerde uitgave van DBOLLE.) „The lancers" „Menuet der Koningin" „Quadrille A la cour" neen, deze kunstver- r.chtingen zijn hem op Hoogenstijn vreemd ge bleven. Polka en Wals, ja, die heeft hij destijds, in vroolijken overmoed, bij den huisonderwijzer ge teerd, en bij gelegenheid in het café „De blauwe golf" in practijk gebracht, wanneer een of ander bijzonder feest de aanwezigheid eischte van den Kratelijken beschermheer. Dan danste hij onwil lekeurig evengoed meê, als de in weer en wind verharde visschers, matrozen en zeelieden er in voorgingen; en dat men in gelakte schoenen, op een parketvloer aan het Hof, wel wat anders walst dan in een afgelegen visschersdorp dat begrijpt de Beer van Hoogenstijn maar al te goed. Hij ziet er daarom van af, dansen te engageeren, boewei een der adjudanten zich met hem een doortocht baant door de menigte, om hem aan de dames voor te stellen. Louter vreemde gezichten, als in een rozig waas schemert het den graal voor de oogen, zwijgend buigt hij en kan hij ternauwernood de jonge meisjes afzonderlijk aanzien, daargelaten al de damen onthouden, die nauwelijks verstaanbaar met enkele jaren geleden, zeer veel smaller geworden. Vooral bij vloed is dit merk baar. De strandstrook, die bij hoog water overblijft, is dan nog maar betrekkelijk smal. Maar zooals gezegd, het strandleven is er gezellig. Men vindt er de officieele badgelegenheid met koetsjes en niet te ver noordwaarts in de richting van Schoorl is een strandgedeelte gereserveerd als stil strand voor de baders, die het zonder koetsje en dus zonder extra kosten wel stellen willen. Ook in de restaurants van Bergen aan Zee vindt men de onderscheiding van meerdere en mindere luxe. De kleine beurs vindt er even goed gelegenheid om lafenis te verkrijgen, als de beter voorziene porte- monnaie. Voor de beoefening van sport is gezorgd door den aanleg van tennis banen. Voor wie wat meer wil weten van flora en fauna uit de duinstreek is er een aardig museum aangelegd en tevens vindt men daarbij een natuurmonument, het Parnassiapark, waar de parnassia, de or chidee, de blauwe distel voor uitroeiing door onnadenkende natuurvrienden be waard blijven. Specht. Ingezonden Mededeeling. Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spaarbusjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte gebelmbouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. Yuilbemesting. Nu op initiatief van den minister van BinDenlandscbe Zaken eene commissie is ingesteld om het vraagstuk der vuilbemesting te onderzoeken, is het daarmee weer in een stadium gekomen, waarin het groote belang stelling trekt. Het nut van het gebruik van stadsvuil voor bemesting is geen vinding van den laatsten tyd, doch toen het land en tuinbouwbedryf nog niet dien graad van ontwikkeling van tegenwoordig bereikt had, was aan die wyze van bemesting nog geen voor hem worden opgedreund. En wat niut heeft dat ook? Hij zoekt slechts een enkel gelaat, hij luistert slechts naar een enkelen naam, en juist dien naam verneemt hij nietl Nog is de voorstelling niet afgeloopen, of een luid hard geklop laat zich op den parketvloer hooren; de lachende, praatzuchtige stemmen ver stommen, als met een tooverslag, de dames scharen zich haastig aan de eene zijde, de heeren aan den anderen kant van de zaal. Adjudanten en kamerheeren gaan met veel gedoe langs beide fronten, over en weer worden nog een paar schertsende woorden ,een kwinkslag en een groet gewisseld, daarop weer een luid ge klop, de vergulde vleugeldeuren wijken van elkaar, en, voorafgegaan door de hoogste hofdignitarisscn, treden de vorstelijke gastheer en gastvrouwe, uit hun privé-vertrekken komende, in de zaal. „Diepe, plechtige, statige buigingen rechts en links. De hertog en hertogin groeten met innemende minzaamheid, glimlachen en schrijden langzaam door de aan reeks geschaarde aanwezigen. „Blijft de hertogelijke familie niet bij het bal?" vraagt Kuno Kracht, eenigszins teleurgesteld, den jongen luitenant, naast wien hij toevallig staat, als het hof door de tegenoverliggende deur ver dwijnt. De aangesprokene brengt, met ietwat bevreemde uitdrukking in zijn baardeloos gezicht, de bakken bij elkaar en zegt: „De hooge gastheer en gastvrouwe begeven zich allereerst naar dc troonzaal, om de oudere dames en heeren te begroeten. Doorgaans vindt er ccn kleine cercle plaats, maar dan gaat alles terstond zijn gang. We zullen aanstonds hier door de behoefte, daar andere meststoffen in voldoen de hoeveelheid en tegen matige prijzen be schikbaar waren. Wanneer vroeger tuingron den moesten opgehoogd worden, werd echter al veel gebruik van het stadsvuil gemaakt, waardoor vruchtbare akkers verkregen werden. Als men de resultaten ziet, die thans in bepaalde gemeenten met de verwerking van meerbedoeld vuil tot compost bereikt wor den, dan kan men slechts betreuren, dat véél kostelijk materiaal jaren lang verloren is gegaan en dat nog zoovele gemeenten onkundig of onwillig biyken om zich zelve èn den landbouw een dienst te bewijzen. We zullen daarom een en ander mededeelen over de bereiding van vuil tot compost, vertrouwende dat men daarmee in enkele gemeenten zijn voordeel mee zal doen, althans iedere boer en bezitter van een tuin ter voorziening in de behoeften van eigen tuinbemesting het procédé zal toepassen. De meeste afvalproducten kunnen worden gebruikt, als die van groenten, aardappelen, appelen- en vruchtenschillen, bedorvenspij- zen, theebladeren, koffiedik, voeren en inge wanden Yan gevogelte, aanveegsel, hout- en turfasch; roet, afval uit den tuin, als snoeisel, bladeren, aardappelloof, erwten- en boonen- stroo (welke afvalproducten veelal nutteloos verbrand worden; afgemaaid gras, onkruid (voor zoover dat nog geen zaad geschoten heeft) en dergelijke. Men hoede er zich even wel voor om zieke planten op den mesthoop te werpen; steenen, scherven en gruis van steenkolen of cokes hebben natuurlijk even min nut, doch turfmolm en turfasch zijn weer zéér nuttig. Alles wordt eenvoudig, door het op een hoop te werpen, verzameld. Kippenmest en faecaliön worden geregeld bijgevoegd, terwijl het nuttig is telkens een laag met wat humusrijke grond af te dekken. Men kan de meststoffen gedurende een jaar bewaren, doch aanbeveling verdient het, om den hoop 2^3 maal per jaar om te zetten, waarbij het binnenste naar de buitenkanten wordt gekeerd en het onderste naar boven. De mest, op deze wyze verkregen, behoort tot de beste, die men verkrijgen kan en is volkomen gelijkwaardig aan goede stalmest; het nuttigst wordt ze dan ook in het voorjaar Nu het najaar weer in aantocht is en de bladeren dus weldra van de boomen zullen vallen, moge men de groote waarde ervan nog wel eens goed overwegen, alvorens die bladeren zonder nut te laten vergaan. Vooral eike- en beukebladeren vormen een kostelyke meststof. Laat men ze dus van de straat, uit de grasperken en tuinpaden bijeenvegen, ze opeenhopen, met wat faecaliën dooreen mengen en men verkrijgt een bladaarde, die niet alleen een hooge waarde als meststof bezit, maar die beter is als welke aarde ook, die men voor het verpotten van tuin- en kamerplanten van zijn bloemist betrekken kan. In sommige gemeenten heeft de reini ging voor het bijeenvoegen en ophalen van bladeren een afzonderlijken dienst georga niseerd, wat een belangrijk financieel voor deel aan de gemeente verschaft. Voor goede bladaarde wordt gaarne 7.50 per kubieke meter of 70 per wagon van 10 kubieke meters betaald. In de bosschen mag men het afgevallen gebladerte natuurlijk niet vergaren; het vormt de natuurlijke bemesting van het geboomte. galerij naar de danszaal gaan. Heeft mijnheer de graaf reeds alle dansen bezet?" „Neen! nog geen enkele." „Ha... fataal... u is wat te Iaat gekomen, maar aan danseressen geen gebrek! Eerst in de groote zaal Iaat zich dat gemakkelijk bespeuren." „Ik heb eigenlijk geen plan om vandaag te dansen, maar het feest slechts als een voorstelling voor mij te laten gelden." „Zeer goed! 't Is eigenlijk ook .geen genoegen, in een groote ruimte als op een presenteerblad te moeten dansen, want vandaag is het vreeselijk vol! Men kan geen voet bijna verzetten! Maar men bespreekt toch een dans, al is het alleen maar oni met de dames wat te keuvelen. Prachtige verschijningen dezen keer.alle sterren zijn ver tegenwoordigd". „Wie gaat wel voor dc mooiste dame door?" De jonge officier kan een lach niet bedwingen. „Groote hemd, mijn waarde heer, düt valt moei lijk te zeggen I De smaak, dc smaak is iets ondoor grondelijks!" Daar heb je de hofdame van de prinses-weduwe Amelie gravin Donach, een veel geroemde schoonheid, maar koel.koel tot tot in het hart.dan freule van Lochem, pikant ...amusant... capricieus! Jonkvrouw van Spcn- gelenburg, betooverend schoon, maar schrikkelijk verwend en arrogant... Gravin Caroline van Forbach, dochter van den minister, een Tanagra figuurtje, allerbekoorlijkst... maar pardon... we moeten naar de dnszaal, opdat de hooge gast heer en gastvrouwe terstond het tceken kunnen geven voor 't begin van het bal.U permitteert me, heer graaf.cn dc spreker maakt haastig een paar buigingen en schiet er van door, om een elegante kleine blondine den arm te bieden en Mest van bladeren en vuil kan worden toegediend, zooals ze is; alleen eene toe passing van wat kali kan zeer nuttig zyn. Laat ieder zich nu eens de kleine moeite getroosten om door verzameling van hetgeen onnuttig lijkt zich een kostbaar product ten behoeve van land- of tuinbouw te verschaffen en dat vooral de gemeentebesturen het vraag stuk van de aanwending van vuil en afval ten behoeve der grondbemesting eens ernstig overwegen. De land- en tuinbouw kunnen er mee geholpen worden en de gemeenten kunnen een belangryke besparing verkrygen op een dienst, die thans nog vaak hopen geld kost. In Breda heeft men door de aanstelling van een ter zake deskundig directeur aan den reinigingsdienst verkregen, dat deze dienst, in plaats van geld te kosten aan de ge meente, aanmerkelyke winst afwerpt. INGEZONDEN MEDEDEELING. Ikunt gij bestrijden met AKKER'sl Jaarboekje voor de Pluimveeteelt. Ten behoeve van duizenden pluimveehou ders in den lande zal door de N. Y. Uitgevers Maatsch. v/b Firma "W. van Gorcum te Assen en de Uitg. Maatsch. „Kosmos" te Amster dam een jaarboekje voor de Pluimveeteelt worden uitgegeven. Dit jaarboekje zal niet alleen een Almanak voor den Pluimveehouder zyn, doch boven dien een adresboek voor de Pluimveeteelt, waarin de belangstellende alle gewenschte adressen zorgvuldig geordend zal kunnen vinden. De redactie is opgedragen aan den heer C. S. Th. van Gink, Hoofdredacteur van Avicultura en van het Weekbl. v. Kleinvee- teelt. Uit alle kringen der pluimveehouders en liefhebbers is medewerking toegezegd, irf het bijzonder van de zijde der groote organi saties op pluimveeteeltgebied.Het jaarboekje, dat geïllustreerd zal worden, zal voor een billijken prijs beschikbaar worden gesteld, opdat het aan het doel beantwoorden zal, n L binnen het bereik van ieder belangstellende te komen. DE LANDBOUW-ONDERLINGE. De raaandelyksche groei van de L.-O. en de T.-O. Op 1 Aug. 1925 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers toe Als lid van de Landbouw-Onderlinge: Provincie. Aantal leden. Loon. Groningen 2 4.200. Friesland 16 13.054. Drenthe 15 161.796. Overijsel 2 1511. Gelderland 10 7.507. Utrecht 5 8.802. Noord-Holland 16 14.028. Zuid-Holland 17 21.067. Zeeland 5 3.550. Noord-Brabant 4 3.611. Totaal 92 239.126 Per 1 Aug. 1925 traden als lid der T.O. toe 11 werkgevers, uitbetalende aan loon 6.744. Sedert 1 November 1924 vermeer derde het aantal leden bij de: zich aan te sluiten bij den grooten stoet. Daar trekt het andermaal, lachend en schert send, langs hem heen, en Kuno staat een hoofdlengte boven allen uitstekend kalm tegen een kolom en overziet met een uitvorschenden blik de massa genoodigden. „Jonkvrouw van Spengelenburg, betoove rend schoon, maar sthvikkelend verwend en arro gant!" herhaald de echo in zijn oor, en dan komt met jubelend genot, de gedachte bij hem op, dat hij niet behoeft te dansen, maar toch een dame kan engageeren, enkel om wat te keuvelen. En terwijl hij werktuigelijk over de menigte heenziet ontvangt hij een schok, verheft hij zich in volle lengte, maar voelt niet, dat al zijn bloed hem naar de wangen schiet. Want eindelijk, eindelijk duikt het kopje van Wanda op. Ze schijnt geen haast te hebben, om in de balzaal te komen. Ze heeft een grooten, heerlijk geurenden mara- boutwaaier ontvouwd en waait er mechanisch meê op en neer. De kant van haar uitgesneden lijfje beweegt zich zacht, haar wonderschoone armen schitteren in het licht en zijn hem zoo bekend... ja, waar heeft hij die toch gezien 1 In den droom! Het zijn de armen van de zee meermin, die hem het parelsnoer aanbood. Paarleni „Neen, ditmaal is het geen droom. Om haren slanken hals schemeren ze, in matten glans, ccn keten met een slot van briljanten... Ze werpt het hoofdje gracieus in den nek en glim lacht tegen een huzaren-officier aan hare zijde, die haar zoete woordekens schijnt in te fluisteren. Langzaam, heel langzaam komen ze aanstappen, als de laatsten In de zaal, en Kur.o begrijpt het Landbouw Onderlinge met 1312. Uitbetalende 1.326.512 loon. Tuinbouw Onderlinge met 379. Uitbetalende 561.769 loon. De secretaris van de P.O.C. Overflakkee A. W. KEIJZER. Herkingen, 26 Augustus 1925. AARDBEIENTEKLT OP FLAKKEË. Waarschijnlijk geprikkeld door de groote winsten van de aardbeienteelt der laatste jaren, gaan er ook hier stemmen op voor dezen teelt. Reeds van verschillende zijden is de vraag tot mij gericht of de aardbeienteelt op ons eiland rendabel zou kunnen zyn. Een der gelijke vraag is echter niet zoo gemakkely k te beantwoorden. Zoo min men zou durven beweren dat de teelt van aardappelen, uien of koopeen in de eerstvolgende jaren loonend zal zijn, zoo mia- durf ik me te wagen aan de voorspelling van een rendabelen aard beienteelt. De toekomst is en blijft nu een maal voor ons verborgen en kunnen wij ons dus alleen richten naar de resultaten van het verleden. Alleen aan de hand daarvan kan ik U dan ook slechts het een en ander mededeelen. In het voorjaar van 1921 werd door mij in onzen proeftuin aangelegd 45 Voornsche Roeden aardbeien (Madame Moutot). De op brengst daarvan in dit jaar was niet noe menswaard, slechts 12. De tusschen geteelde pootuien brachten echter 144. op, dus was over het geheel genomen de opbrengst nog goed loonend. 1922, -23, -24 en -25 gaf zonder tusschenteelt een opbrengst van resp. 36.25, 152 83, 284.38 en 304.06 of een gemiddelde opbrengst van 4 82 per voornsche roede. Aan de hand van deze gegevens kan men dus aannemen, wanneer de productie en de prijzen blyven zooals hierboven genoemd, dat de aardbeienteelt op ons eiland ook best loonend kan zijn. Nu weet ik wel, dat men zich met een groote oppervlakte niet naar dit kleine per ceeltje kan richten, doch al brengt het iets minder op, dan is het nog wel te riskeeren. Gaat men tot den aanleg van aardbeien over. dan beginne men niet met in den han del onbekende soorteD. Waar de Jucunda nog steeds de beste exportbei is, is deze ten zeerste aan te bevelen. Deze soort wordt in het voor- of najaar uitgeplant in ryen met een tusschenruimte van 40 cM. terwijl de vooruitslag 30 cM. moet zijn. Als tusschencultuur kan men het eerste jaar pootuien nemen. Mocht men nog meer inlichtingen betreffende dezen teelt, dan wil ik U gaarne van dienst zijn. De Chef van den Centralen Proeftuin MIDDELHARNIS. LOTUS. Uit een paar circulaires van Ant. Jurgens Margarine-fabieken blijkt ons, dat die firma voor hare verbruikers zoowel als voor de winkeliers een prijsvraag heeft uitgeschreven welke nader in haar maandblaadje zijn om schreven. Aan de wedstrijden zijn groote geldprijzen verbonden. De wedstrijd om geld zal worden gehouden in de maand Septémber en geldt uitsluitend de ouders, dus ditmaal niet voor de kinderen, zooals dat gewoon- op het oogenblik zelf niet, waar hij den moed vandaan haalt, maar in het volgend oogenblik staat hij vlak voor het tweetal, buigt ietwat links en stamelt zijn naam „Mag ik u om een dans verzoeken, geëerde freule?" Ze ziet hem met de groote heldere oogen een oogenblik sprakeloos aan, haar glimlach verdwijnt, om haar lippen zweeft een mengeling van trots en stroeve afwijzing. „Het spijt me, mijn dansen zijn alle vergeven!" zegt ze kortaf, slaat den waaier dicht en legt haar hand op den arm van den officier, om haastig haren weg te vervolgen. Dc heer van Heidler heeft zijn naam eveneens met een hoofdknik genoemd en den Beer van Hoogenstijn met eenigszins iro- nischen blik opgenomen, daarop fluistert hij zijn partner een paar woorden toe, en beiden' ver dwijnen in de galerij. XI. Gedurende een oogenblik staat Kuno Kracht roerloos cn tuurt hij dc bekoorlijke verschijning van het jonge meisje na. Een gevoel van diepe moede loosheid greep hem aan. Toch was hij te onnoozel. te argeloos cn onbekend met de wereld, om in de houding der beiden een achteruitzetting of onbe leefdheid te zien. Hij was alleen erg terneer, dat hij tc laat was gekomen, en zijn eerste gedachte was, dat Wanda wel verwacht kon hebben, dat hij zich vroeger zou hebben aangemeld om haar voor een dans te engageeren. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1