ndarts KROS INZINK- WOENSDAG 26 Augustus 1925 UBRIEK. kwaam Controleur i Donderdag™ 9 tot 2 ra HÖESTGÏj?! (T) (S) j .JANSEN - SOMMELSDIJK [Dames- en Meisjeskleeding. VERKOOPING. eon Huis mot Erl en Grond DE BERENBURCHT. MELIiilRNiS-SOMMELSDIJK. 9 2 5. ?elijk werk te verschaffen oote schaal door het rijk maar thans worden er egd, waaraan dd eerste n enkel opzicht behoefte n en goed, maar die lig- 'en en eindelooze heiden, oor v\e gemeente Emmen eeld van stopzetting van fing. r voor het oprapen, en het ;elen, de aardappel, ver tot zelfs in de warmste kt wordt, Het zijn alleen elgestelde" gezinnen, die i. De meeste menschen Schilderachtige, maar zoo genaam roókerige vuren, al dat stoken blijft het e atmosfeer is voor een r ondragelijk. In hokken Tg te bedompt, wonen ge on een stoep, en rolt een bal bijvoorbeeld de straat op, rent die dan niet ondoordacht na, maar kijkt eerst naar links en rechts, v*cór ge uw speelgoed terughaalt. Loopen dóet ge altijd op de stoep aan de rechterzijde van de straat, dus zóó, dat je rechterhand aan de kant van de huizen is. Moet je de straat oversteken, kijkt dan weer eerst links en rechts, of de straat vrij is. Er zijn nog meer voorschriften en bepalingen maar deze zijn toch de voornaamste en als je je allemaal daar maar aan houdt, dan zal jullie geen ongeluk overkomen. Dus: niet op de straat loopen of spelen, maar op de stoepen en deze steeds aan de rechterzijde bewandelen. Geen straat over steken zónder eerst naar links en rechts ge keken te hebben. Prijs per kwartaal. f I Losse nummersf 0,07" Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dionstaauvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7a JAARGANG. N°. 82 GRAPJES. t I Tante: Pas op. Pietje, dat je niet zulke die op een 'muffe bos i leelijke gezichten trekt, weet je wel, als de n grond slapen, zonder k'°k slaat, je net zoo staan blijft? diende een vertrek, 3 bij Pietje: (tante met belangstelling aankijkend) dat men niet eens in deIs Uw gezicht ook eens zoo blijven staan, als woonplaats voor een inderen. Zij slapen allen aggenstapeling, waar de a maanden geleden tijdens die door het lekke dak eeling bij het weifelende taarn ter wereld bracht, ^rin men ternauwernood met een raam, dat niet een echtpaar, in gezel- en van beiderlei kunne, ijke slaapstede. van den weg. school jullie al eens ver den weg? Niet? Nu, dan toch wel eens van hooren er in de klas ook wel pla- s vertellen, wat daarmee „regels van den weg", 'p»t verkeer" genoemd? waar het druk fs, moeten gemaakt worden, anders 'en. In de school bijvoor ste plaats. Was dat niet n jullie allemaal je klas plaatsjes te bereiken, en n over elkaar vallen. Er ijd begonnen, anders kon n dag wel bezig blijven, 'ëindigd, opdat je ouders .er je thuis behoort te zijn, en klaar kunnen hebben, eeselijk druk. Daar moet "1 zijn, anders zouden de aar botsen, en liepen de den weg. Voor het ver egels gemaakt, waaraan ouden heeft. Kindertjes n storen er zich niet aan, ijn voor hun leven onge- rdat ze een arm of been en ongeluk en zeer velen tand op het kerkhof ge- le voorschriften is, dat de p te loopen. De straat is n en auto's. De stoepen ers, om er op te loopen lt derhalve nooit op de kinderen dat toch wel eurt er dan? Ineens komt willen ze nog wegloopen natuurlijk gaan ze juist ing en de auto, die uit eoede richting, rijdt over ind heen. Anderen ge- speelgoed en voetballen in hun spel, loopen een nen pardoes op een aan- 'et op straat, kinderen, ongeluk krijgen. Speelt tante? Hoe laat was het toen? Oom: Wel Truusje, hoe vind je die vulpen, die ik je gegeven heb? Truusje: Fijn, Oom! Als ik ze dikwijls genoeg in den inkt doop, schrijft-ie haast net zoo goed als een gewone pen. Dokter: Eet u goed? Zieke: Ja, dokter. Dokter: Slaapt u goed? Zieke: Ja, dokter. Dokter: Ook geen last van koorts? Zieke: Neen, dokter. Dokter: Nou, stel je dan maar gerust, hoor. We zullen er wel eens gauw verandering in brengen. Vader: (trotsch) Lijkt die jongen niet pre cies op me? Vriend: Jawel, maar dat behoefje je niet zoo aan te trekken, als hij maar gezond is. Predikbeurten. Zondag 23 Augustus 1925. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelharnis, vm. en 'say. ds. Den Oudsten. Sommelsdijk. vm. en 'sav. dhr. Schalekampuit Nieuwesluis. Dirksland, vm. en 'sav. ds. Van As. Herkingen, nm. ds. Japchen uit Ooltgensplaat. Melissant, vm. en 'sav. ds. Baarslag. Stellendam, vm. en 'sav. dhr. Bouman. Goedereede, vra. ds. De Gidts. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. De Gidts uit Goedereede. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk en 'sav.ds.Kruyt. x ds. Bax. Van strand en duinen. ui. Deze overeenstemming tusschen de wilde ongerepte natuur van het hoog gebergte en van het duinlandschap, die nog sterker spreekt als de schemering aanbreekt of jagende wolkgevaarten het al te helle van het zonlicht temperen, bemerkt men ook, als men eens gaat Iprobeeren om een wandeltocht te maken niet in de richting van de duinvalleien, dus om zoo te zeggen langs vrijwel be gaanbare en gemakkelijk afzienbare wegen, maar dwars over de zandheuvels. In het algemeen is de duinvorming aldus Langs het zeestrand ligt de buitenste duinenrij, soms een enkelvoudige rij, meermalen echter ook een complex van dicht aaneen gelegen rijendeze duinen zijn hoog, worden voortdurend bestookt door wind en golven, brokkelen af en verstuiven onder den heerschenden westenwind geleidelijk meer landwaarts. Meer naar binnen, van de buitenste rijen gescheiden door duinpannen of valleien, ligt een tweede rij of een tweede complex van duinenrijen; deze duinen zijn lager dan die, welke langs het zeestrand liggen. Het van de buitenste rijen verstuivende zand moet hen langzamerhand verhoogen, totdat eenmaal de tijd aanbreekt, dat zij aange wezen zijn om aan golven en wind weer stand te bieden. Nog verder naar binnen, weer door duinpannen gescheiden van de lage duinenrijen, ligt de binnenste dui nenrij. Deze reeks sluit het duinlandschap jaf. Aan haar voet liggen de geestgronden, die den overgang vormen van duinen naar Ipolderland. In deze binnenste duinenrij [vindt men reuzen onder de zandheuvels. Oude Tonge, vm. en Ooltgensplaat, vm. ds. Japchen, Langstraat, vm. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Kruijt uit Nieuwe Tonge. SOud van inron oio oii Stad aan't Haringvliet, vm. leeskerk en nm. dhr. - - - J Zijn, geraakten zij Vetter uit de Langstraat. Hellevoetsluis, vm. en 'sav. ds. Timmer. Xieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm. ds. de Voogd v. d. Straaten. Rockanje, vm. ds Witkop. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Nieburg, em. pred. te Bos koop. Zwartewaal. vm. ds. Bartstra. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 'sav. ds. Van Velzen. Stellendam, geen opgaaf. Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. De Lange. Den Bommel, vm. en 'sav. ds. Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet, vm.en 's av.ds. de Graaff. Hellevoetsluis, vm. ds. Westerhuis. Nieuw-Helvoet, nm. ds Westerhuis. OUD GEREFORMEERDE GEMEENTE. Stad aan't Haringvliet, vm.,nra. en 'sav.leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm. en 'sav. leeskerk. van lieverlede reeds stevig begroeid met allerhand struikgewasbramen, duinwilg, Drem, wilde roos. Zij kunnen nog een langen tijd van wachten doormaken, eer zij geroepen zullen zij om op hun beurt, als alle vóórliggende rijen, door zee en wind zijn weggespoeld en weggeblazen, de verdediging van het land op zich te nemen. Zoover zal het aan onze Hol- andsche kust intusschen wel niet meer komen. De mensch stuit thans zooveel mogelijk de natuurlijke terugwijking van de duinen voor de zee door den aanleg van strandboulevards en zeeweringen, [Maar waar deze wijze van verdediging nog niet geschiedt, daar zal het verplaat singsproces der duinen zijn natuurlijken weg moeten volgen. Wil men nu van een hoog duin aan .MIDDELHARNIS. Met ingang Maandag 24 Aug. as is het bruinbrooden het kropbrood met 2 cent per 8 ons verlaagd. De prijs van het wittebrood blijft onveranderd. de Coöperatieve Suiker- ïek „ROOSENDAAL" te sendaal, wordt voor het eiland FLAKKEE en OOEDEREEDE een gevraagd. en vóór Donderdag 27 Augustus resseeren aan den Heer A. C. VAN WENHUIJZEN te DIRKSLAND. DAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, Sarumunl- m i JaslMu f BESTE MERK W DOORN. Vy t verkrijgbaar bij: P. Wielhouwer, Iharnis; N. J. Boer, Sommelsdijk; r-Teepe, Dirksland; C. de Mooij, rp; v. d. Maden, Oude Tonge; ut, Brlelle, bare Trapnaaimachines. Prima werk, voor- en achteruit weikend met garantie 60 gld. Repareeren. Inruilen- VERMEU- LEN's Naaimachinehandel, Kip straat 42, Rotterdam. Telel. 2176. IHET VOORDEELIGST ADRES VOOR (Adv.) FEUILLETON. Op Woensdagen 19 en 26 Augustus 1925, telkens des avonds 8,30 uur (z. t te SOMMELSDIJK in Hotel Tabbers veiling en afslag van: te Sommelsdijk aan den Ring, ten verzoeke van de erven van wijlen ABR. SCHILPEROORD Kz. Dade lijk te aanvaarden. 22 Notaris VAN DER SLUYS. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) De Centrale Proeltnln voor Goeree en Overllakkee Ie Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belaogalei' lenden GRATIS TOEGANKELIJK. D"sge«ren8cht g®®ff de tuinman inlichtingen, die mochten worden vet' Uogd, de binnenste rij de wandeling maken dwars over de zandheuvels naar het zeestrand, dan bemerkt men direct weer de overeen stemming met het bergland, zooals we hierboven schreven. Men ziet de zee recht voor zich en klein lijkt de afstand tot de' roode daken van de woningen, die daar tusschen de laatste duinen bij zee zijn gebouwd. Het lijkt alles een afstand van niet meer dan een half uur gaans. Maar dan gaat men van het hooge duin af;1 de zee verdwijnt uit het gezicht, de roode daken ziet men niet meer. Men daalt met het gezicht recht naar zeemaar de hel ling is zandig en men zoekt op een vaster gedeelte steun voor den voet. Daar in de laagte aan den voet van het duin moet men zich een weg banen langs stekelige struiken. Dan volgt de beklimming van een laag duintje, dat geen uitzicht naar zee of naar de roode daakjes toelaat. En weer daalt men naar een duinkom, of men volgt een duinkam naar een volgend heuveltje. Een half uur is gauw verstreken met klimmen en glijden en ontwijken van doornstruiken. En als men eindelijk dan weer een hoogen duintop heeft bereikt, dan blijkt het, dat men niet meer in de richting van de zee liep, maar dat men naar rechts of naar links afweek. Zóó verliest men zijn richting temidden van de eenvormige duinen; zóó verliest men ook zijn richting tusschen de steen- wanden en over de steenvlakten van het hooggebergte, een punt, dat men met één reuzensprong zou meenen te kunnen bereiken, men verliest het na enkele minu ten uit het oog, men wijkt af van de goede richting en wat men bereikbaar achtte met een wandeling van een half uur vergt twee of drie uren moeizaam klimmen en klauteren en dalen en glijden. Het heeft me dan ook niets verwonderd, toen iemand mij vertelde, dat hij, door de Bergensche duinen in de schemering wil lende wandelen naar Bergen aan Zee, na enkele uren klimmens en dalens de vol doening smaakte vlak bij het punt van uitgang van zijn wandeling te zijn terug gekeerd Specht. Week-revue. Op vele plaatsen waar een proef genomen is met de vervroegde zomervacantie, zijn deze thans geëindigd. In de laatste jaren had men waargenomen, dat de weersom standigheden en de tweede helft van Augustus en in September niet erg gunstig waren en iets van een natte moesson hadden. Men zou het daarom eens met een vervroegde vacantie probeeren. Of de proef geslaagd is? We meenen, dat het weer in deafgeloopen weken nog al gunstig geweest is, al achten we zulks louter toeval. In ons land hebben we nu eenmaal een klimaat, dat zeer grillig is, en steeds in staat blijkt om elke ver wachting, zelfs op metereologische aanwij zingen gegrond, zoo afdoend mogelijk te beschamen. Kuno Kracht staat altijd nog dralend naast het letstuk eener Karyatide en slaat met verbaas- Ien blik de pracht en weelde gade, welke zich oor zijn oogen ontrolt. Wat hij levenslang in de eenzame, door storm kmgierde hallen en vertrekken van Hoogenstijn leeft gezien, kan zoo in het geheel geen verge- ijking doorstaan met deze schitterende pracht, [waarvan hij wel in zijn sprookjesboeken had ge- izen, maar waarvan zijn phantasie zich geen Imkbeeld kon vormen. Welk een lichtgeflonker! /elk een woud van kaarsenl Bij hem thuis brandt oogstens het berinnetje van het donker beschil- erd plafond, of hangt een olielampje tusschen ware kettingen, een gloeiende spijker gelijk, op trapportalen. Onder de visschersmeisjes was 'el jong, vurig bloed, maar zulk een bloemlezing on bekoorlijke, voorname slanke meisjesgestalten, lis hier, had hij te voren nooit aanschouwd, en [e aanvallige, hartbetooverende poëzie van een Wtoilet scheen hem een volleerd raadsel, dat zijn [rm nuchter begrip niet vermocht op te lossen! Anton had hem gezegd: „Nu zou ik mij willen «oorloven aan mijntöer den graaf een goeden ■»ad te geven. Er zal vandaag zooveel nieuws en vreemds op uwe excellentie aanstormen, dat men het hoofd er bij zou kunnen verliezen. Zoo iets mag niet gebeuren. Het beste zal zijn, dat mijnheer de graaf dit eerste bal meer als een ver- tooning langs zich laat gaan. U kiest ergens een goede plaats.' neemt alles eerst eens nauwkeurig op, monstert de dames en laat u over deze en gene inlichtingen geven. Op deze groote bals is het geen vcreischte, zich aan ieder afzonderlijk te laten voorstellen: alleen voor kamerheeren en adjudanten moet u een buiging maken, deze stel len u dan aan de hofdames, de maarschalken en den opper-ceremoniemeester voor, en zij zorgen wel, dat mijnheer de graaf bij de hooge perso nages wordt geïntroduceerd. Heel kalm en gemakkelijk! Men gewent aan alles in het leven, ook aan het gedoe in vorstelijke kasteden, en daar uwe excellentie het klappen van de zweep nog niet kent, zult u door toekijken veel kunnen leeren. Als men °en vasten muur in den rug heeft, is men altijd gedekt, en stort men zich niet in den stroom, kan men ook niet er in verdrinken! Een volgenden keer mengt u zich dan ook met veel meer kalmte onder de dansers, leert dc dames kennen en amuseert u kostelijkI" Hij had den raad van Anton zeker zeer goed gevonden, volgde dien tersfond op en stond aller eerst in het trapportaal stil, om, onder een ge waarwording van bctoovcring, rond te zien. Langzaam trok hij dc handschoenen aan, dat was een goede bezigheid en een geschikt voor wendsel, om langer te vertoeven waar hij stoi\d. Daar defileerden zc hem voorbij, lachend en schertsend goede kennissen groetend, al dc wondcr- schoone vrouwen en meisjes, met blanke armen en halzen, die, met voor hem onbescheiden naakt- Het einde der school vacantie heeft in de overgroote meerderheid der gezinnen eene algemeene ontspanning gebracht, niet omdat men den kinderen eenige ontspanning mis gunt, maar omdat ze werkelijk wel een beetje te veel van het goede krijgen. Over het algemeen zijn de ouders niet zoo sterk van het nut der vacantiegeneugten over tuigd, als de onderwijzers en onderwijze ressen. We nemen graag aan, dat kinder- hersentjes heel teer zijn, maar de normale schooltijden zijn toch niet van zoo'n on rustbarend langen duur; 'smorgens en 'smid dags een paar uurtjes, op Woensdag en Zaterdagmiddag heelemaal vrij; 'tlijkt ons toch nog wel om uit te houden. Een behoorlijke vacantie, die den kinderen gelegenheid biedt tot eenige bijzondere ont spanning, blijft daarom toch wel nuttig na tuurlijk, maar men kan in dit opzicht tot overdrijving komen. We kennen nu al een Paaschvacantie, Pinkstervacantie, groote zomervacantie, najaarsvacantie en Kerst- vacantie. Als we zoo blijven doorgaan zal er spoedig naast een zevende leerjaar nog een achtste noodig zijn om den kinderen het A,B, G te leeren. Vooral in de laatste weken van de zomer vacantie merkt men, dat deze te lang duurt; men kan de kinderen niet meer bezighouden en velen dezer beginnen min of meer te vagebondeeren. Zoo'n leventje mag buiten gewoon interessant voor hen zijn, bijzonder verheffend werkt het niet. Eenige beperking der vacanties, eene in perking der groote vacantie bijzonderlijk, lijkt ons daarom niet ongewenscht. Mochten de onderwijzers er werkelijk vast van over tuigd zijn dat de zwakke kinderhersentjes niet méér verwerken kunnen, dan wat er tegenwoordig van gevergd wordt, laten zij dan een paar weken besteden om aan de jeugd wat aanschouwelijk onderwijs te geven INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. NUTSSPAARBANK KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS Vraagt thans ten kantore der Nutsspaarbank inlichtingen tot verkrijging van EEN SPAARBUSJE VOOR UWE KINDEREN. Busjes worden gratis in bruikleen afgestaan. Bevorder den Spaarzin Uwer kinderen door hen de gelegenheid te geven hunne Spaar penningen in een Spaarbusje der Nutsspaar bank te deponeeren. en georganiseerde ontspanning te bieden door met de kinderen wandelingen in de vrije natuur te maken. In de groote pers is heel wat gesputterd over het nieuwe bankbillet van ƒ10, dat dezer dagen is uitgekomen. Als we de critiek goed begrijpen, dan vindt men het billet te „gewoon"; 'tis een eenvoudige teekening, waarvan het meest sprekende het beeld van eene Zeeuwsche schoone is. De critici zijn bang, dat men zich in het buitenland zal gaan voorstellen, dat alle Hollanders op deze wijze of met Markerbroeken gekleed zijn. Zóó naïef zal men, dunkt ons, in het buiten land wel niet zijn en waarom zouden we ze daar niet herinneren aan de karakteri- heid, hem aanvankelijk het bloed naar de wangen joegen. Maar het oog gewent zich ook aan het meest ongewone en vooral, indien het zoo bekoorlijk en schoon is, als een jonge dame in groot toilét. Neen, dat waren niet dc zware, donkere wollen plooien, die thuis de majestueuze gestalte der moeder omgolfdtn; niet de zware duffelbaai en beverstoffen, waarin de visschersvrouwen van zijn dorp zich kleedcn, hier zijn 't sch.tterende lichtwolken van dons en zilverglinsterend spinrag- weefsel, dit was bijna geen werkelijkheid, het was een droom! Wat glanst, fonkelt en ruischt alles van satijn, zijde en fluweel, hoe golven de dradigc kanten, hoe wappert tulic, gaas en tarlatan! Zilveren en gouden strepen, metalen droppels, weefsels van filigraan, alles blinkt en trilt, maar spat niet uiteen I Bloemen in alle soorten en kleuren, zacht ge weven in golven van krip en bekoorlijk gefriseerd kapsel, geen frissche, levende bloemen, zooals Kuno aanvankelijk dacht, maar wonderbaar be- dricgelijk nagebootst, met knoppen en bladeren, zooals men ze in de lente, in evenredige schbon- heid, nauwelijks bij elkander zietl En wat een geflonker van edelgesteenten I Over hals, borst en armen zijn ze gestrooid, als een gekristalliseerde regen van vonken, schitterend in alle kleuren van den regenboog, diademen langs het voorhoofd, gouden armbanden om de tengere polsen, en waar vrouwelijke oogen bij zonder donker cn dwepend uitzien, daar glin steren de toovcrachtig schoone schatten der zee, dc tranen der nixen cn zeemeerminnen, door de menschen paarlen genoemd I stieke kleederdrachten, die er in vele plaat sen van ons land inderdaad nog te bewon deren zyn? 't Is een goedkoope en doeltref fende reclame voor Vreemdelingenverkeer en we hebben ons dan ook beslist voorge nomen om ons aan het nieuwe billet vol strekt niet te ergeren, zoolangwe er nog tien gulden voor kunnen krijgen. We weten zeker, dat er méér zijn, die er zoo over denken. We zien een eenvoudige teekening liever dan al dat moderne gedoe; waarvan je niet weet, of je het van boven naar onder of van links naar rechts moet bezien om er achter te komen, wat het voorstelt, 'tlste hopen, dat onze teekenaars, schilders en bouwers hun tegenwoordige zotheid gauw te boven komen. Nog niet zooveel jaren ge leden werd er steeds gepropageerd, dat de menschheid alleen gered kan worden, als ze licht, lucht en zon in de woningen lieten komen. Als men thans echter den nieuw bouw in de groote steden ziet, dan staat men tegen hooge steenmassa's op te kijken waarin men hier en daar een nietig raam ontwaart, dat je als 't ware om excuus vraagt, dat het er isjen de massiviteit van den steen klomp heeft durven verstoren. Komt men in de kamers, dan kan men met de hand aan de plafonds reiken en metjvolle teugen de opgestegen afgewerkte lucht inademen. Toen we eens in een ander blad critiek uitoefenden op zoo'n modernen nieuwbouw, werden we door een directeur van Gemeente werken op de vingers getikt met de ver klaring, dat we over het al of niet mooie van dien bouw niet konden oordeelen, omdat we geen aesthética gestudeerd hadden. Dit lot deelen we natuurlijk met vele andere rampzaligen, zoodat we er maar in moeten berusten, dat er millioenen besteed worden aan de grillen en grollen van aesthética studeerende bouwkundigen, terwijl de groote massa van het publiek zich kan blijven ergeren aan een bouw, dien z(j leel(jk vinden, als ze er naar kijken en dien ze verfoeien, als ze er in wonen moeten. Dat de heeren buitenissige bouwsels schep pen voor zich zelve, daar kan niemand iets tegen hebben, als ze dan maar wat meer normale woningtypen ontwierpen voor men schen, die geen aethetica gestudeerd hebben en dus nog over een natuurleken, onbedorven smaak beschikken. Zou het avontuur van Abd-el-Krim ten einde loopen? De Pranschen zeggen, dat ze een heusch offensief hebben ingezet en zon der twijfel hebben zij resultaten bereikt. De Spaansche en Pransche legers, die tot nu toe naar Noord en Zuid gescheiden stonden, hebben een vereenigd front verkregen, door dat beide legers in het Westen zoover zijn opgerukt, dat er eene verbinding tot stand kwam. De Duitsche Mannermann's, die uitgebrei de terreinen en rijksml(jnen in het Riff be zaten, zien blijkbaar het échec door Abd-el- Krim naderen en hebben hunne bezittingen aan een Engelsch-Amerikaansch consortium verkocht, hetgeen den toestand voor de Spanjaarden en Franschen, als ze het Riff mochten binnenrukken, natuurlijk moeilijker maakt. MetEngelschen en Amerikanen kun nen ze natuurlijk niet zoo'n eenvoudig spel spelen, als ze het met Duitschers ongetwij feld gedaan zouden hebben. Wel was menige blik langs den Beer van Hoo- genstijn gegleden, menig fluisterend woord over hem gewisseld en had menige kersroode lip zijn naam gepreveld; ook had de jonge graaf toevallig zijn eigen beeld in een hoogen inuurspicgel weer kaatst gezien, met de schuchtere ongewisheid, wat hij wel denken moest van zijn eigen persoon. Voor het eerst heeft hij zijn rijzige figuur in een rok gestoken met wit dasje en vest van dezelfde kleur voor het eerst draagt hij glan zend gelakte schoenen aan zijn groote voeten. Op Hoogenstijn was zulk een weelde onbekend, en daar dc kluizenaar uit het Berenhol zich zoo ongewoon er in vindt, gevoelt hij zich beklemd en gegeneerd. Het getal der genoodigden is compleet, het schijnt hoog tijd te zijn, dc zalen binnen tc gaan, en langzaam gaat Kuno Kracht de brecde trappen op. Hij monstert de levensgroote schilderijen van vorstelijke voorzaten aan de muren, zwaar ademt hij den bedwelmenden geur in, die hem geheim zinnig omgeeft. Zijn het de viooltjes die Wanda onlangs in de slede bij zich had? Hoe hebben zijn oogen freule van Spengelen- burg gezocht, hoe popelde hem het hart, toen hij haar, nog op het laatste oogenblik, boven aan de trap gewaar werd. Zc keerde juist het hoofdje om, ten einde een paar dames beneden te groeten, die zoo juist waren aangekomen. Haar blik treft ook hem, maar zoo vreemd, zoo koel, alsof zc hem nooit te voren heeft gezien. Hij brandt van verlangen, aan haar te worden voorgesteld, opdat ze ook het woord tot hem moge richten cn Item weder mocht toelachen, zoo als destijds in dc Parkstraat» toen hij haar slanke DE UERSTELARBEID IN BORCULO Burgemeester De Muralt huldigt de genietroepen. BORCULO, 22 Aug. In verband met het tegen heden aangekondigde vertrek van het detachement geniesoldaten, dat behoorde tot een lichting, welke voor enkele weken onder de wapenen was en nu zal worden vervangen door andere troepen, heeft burgemeester De Muralt gisteravond de officieren toegespro ken. Spr. dankte manschappen, kader en officie ren voor de wijze, waarop allen in de bange uren, welke Borculo heeft doorgemaakt, heb ben geholpen. In 't bjjzonder bracht spr. hulde aan kapitein Daniels, die op zoo rustige wijze zijn moeilijk werk verrichtte en aan kapitein Gerders voor zijn wakker optreden. Nog kon spr. mededeelen, dat het gemeen tebestuur verguld zilveren herinnerings- medailles zal laten maken, welke aan de officieren zullen worden uitgereikt. Kapitein Daniels dankte ook namens zyn mede-officieren, voor de waardeering welke uit de woorden van den burgemeester was gebleken en roemde de samenwerking welke de militairen hebben genoten. Yan Vrijdag- op Zaterdagnacht viel er voor den eersten keer na de ramp een flinke regen bui, zoodat velen dweil en emmer ter hand moesten nemen om hun woningen eenigs- zins droog te houden. De puinopruiming is in vollen gang, nog eenige dagen, en dan is, wat aan de straten ligt, verdwenen. Gisteren was het vreemdelingenbezoek betrekkelijk gering, waarvan de opbrengst der collecte, 1600, het bewijs is, maar vandaag begon het in den morgen reeds druk te worden. Steeds komen er noodwoningen gereed, die dan terstond betrokken worden. Het onderwijs zal, zoo mogeljjk, Dinsdag weer beginnen. In de kom staan vier school gebouwen, drie openbare en een katholieke. De openbare school II heeft zeer veel schade, de bovenverdieping is totaal verwoest. Hierin was de u.J.o.-school gevestigd, die nu naar het met 1 April verlaten oude gebouw terug gaat. Dit heeft n.l. minder geleden. De leer lingen van school II zullen met de onder wijzers ondergebracht worden in school III, het gymnastieklokaal der R. K. school en in de Fröbelschool. De dienst der Ned. Herv. Gemeente wordt tijdelijk in het hotel Weggelaar gehouden. Wij vernemen dat ds J. W. C. Ort zich voorloopig in Apeldoorn gaat vestigen, tot zijn verwoeste pastorie weer bewoonbaar is. BORCULO. Het stadje in het bloeiend zomergroen, ligt droomend in den schoot der aarde en denkt en werkt om enkel wel te'doen in 't schoon bestaan van huis en gaarde. De slanke toren steekt de gouden vaan van tusschen 't blozend rood der lage daken en in een tuintje kraait een dapp're haan en vlamt een roos als fiin scharlaken. Een blijde wagen ratelt langs de straat wat kind'ren zingen bij een schuurtje en de zon die haast weer onder gaat, zet stil in elke ruit een vuurtje. Dan, plots verduisteren al de wolken,' een klamme stilte drukt op huis en hof, en als 'n stoet van wilde oorlogsvolken gestalte ophief en eenige seconden haar tegen zijn hart vasthield. Aan den ingang van de galerij der voorzaten staat een Kamerheer van dienst, om de aan komenden te verwelkomen. Deze komt ook min zaam af op den jongen graaf en geeft zijn ge noegen te kennen, weder een vertegenwoordiger van het geslacht Hoogenstijn hier te mogen be groeten. Hij spreekt met zachte stem, zeer hoofsch en innemend, toch ligt er iets ceremonieels in zijn wezen en is zijn handdruk meer vormelijk dan hartelijk. Hij geleidt den nieuweling op het hofparket tot aan de volgende zaal, die haar naam heeft ontleent aan de kostbare oude gobelins, waar mede de wanden prijken en waar de danslustige jeugd de komst verbeidt der leden van het Hof. Twee adjudanten in groot tenue, houden zich op in dc nabijheid der deur, komen ijlings aanloopen en de kamerheer stelt hun den graaf voor, met verzoek, dezen bij de jonge dames te introdu- ceeren. Een paar minzame woorden der veel omhanden hebbende heeren, die door Kuno Kracht worden ontslagen met de eerlijke verzekering, dat hij zich verheugt dit feest te kunnen bijwonen, cn daarop murmelt een piepjong luitenantje achter hem eenige onverstaanbare namen, en biedt hem dc zilveren schaal met de danskaarten aan. De graaf stelt zich zeiven voor, en neemt een der elegante kartonnen, waarop onder het ge kleurd vorstelijk wapen een aantal dansen staan genoteerd, waarvan hij de namen ternauwernood kent. Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1