I 62 per 100. ■rmramp BINNENLAND. 1100 kg. tot ƒ8,10 per 100. 0 tot 9,80 per 100. lot 16,-40 per 100 6,40 per 100 stuks. a per 100 k.g. tot 8-t,- p. 100 k.g tot 77,- per 100 k.g. tot 21,— p. 100k.g 100 boa. 0,20 per k g. J 0,60 per at. GSBKR1CHT ugustus 11)25 - en Veilingavereeniging tvoorne". j 8,80 per 100 krop. 5, - per 10O bos. )t 5,70 per 100 kg. 2,90 per 100 k.g. ;ot 1,07 per k.g. per k.g. per k g. tot 0,53 p. k.g. tot 0,74 per k.g. 0,68 per k.g. t f 1,18 per k.g. J 2,10 t.J9:S0 p 100 k.g. 5 tot 12 p. 100 k g. tot IS,—per 100 k.g. 1,— tot ƒ5,70 p 100 k.g. tot ƒ15,- p. lOOk.g. tot IS,— per 100 kg. ot 0,34 per k.g. tot 0.2S per kg. ot 0.23 per k g. ot 0.33 per k.g. D.ll tot 0,26 per k g 0 tot 5,70 per 100 k.g. 2.- tot 6.per 100. 0,97 per kistje. 3,70 per 100 bos tot ƒ6,— per 100 stuk. t 7 per 100 stuk. tot 19,— per 100 st. tot 13,— per 100 st. 0,4S per k.g. ot 0,51 per k g. 2 tot J 0,14 per kg. tot 0,17 per k.g. ƒ0.51 p. stuks 8,90 per 100. 100. ks. orculo. rculo: ben de genietroepen en de gebracht in den chaos ren de troepen voor het rein huiswaarts gingen, an verdiend, ns duizenden bezochten t verwoeste stadje. Een gekend groote politie- -ebracht om er voor te r in deze omgeving geen 'an heinde en ver komen volgepropt met men- van de ramp te zien. n van het westen uit is a Zutphen, Vorden en -ulo dan verlaten in de n heeft dan meteen een nog ongerept natuur- rwachten, dat de Bor- al weten te worden ge- nooten, zelf de handen n. Zij zijn goedsmoeds nog laat in de weer om huizen ietwat water- s zoo, dat het bij regen ijn. Glazenmakers her- n voortdurend worden t, strekkende voor de ezoekers zien er rustig hun deelneming, ook in net een auto door Bor- daarvoor aan de collec- ulden. De politie zorgt kwaam»autobestuurder kken aanricht, kkelijker dan in de af- diefstallen worden ge- jkeren van ramen en en iets meer veiligheid, adje gehouden,brengen aanzien van de bouw- dadigheid van het pu- trekken het meest de an de Hervormde kerk n het loopt er storm, een nauw poortje bin- puinhoopen en blaken raken. g ontzaglijke hoeveel- worden weggeruimd herbouw kunnen be- zekerd wordt, zal het den aangepakt, het ook, welke reus ier en andere dranken zooveel duizenden ongelukte stadje den brouwerij-wagens zijn on bevracht. Prachtig ien accijns op het b'er! h:en enkelen het daar- féhouders, de andere j groote schade. Vele aken nog niet openen stiger omstandigheden er wel algemeen over de voor de midden standers wel het zwaarst zal zijn te dragen omdat zij een bijna niet te berekenen verlies lijden in hun winkelzaken. De meeste huizen in het stadje zelf zijn wel iswaar k herstellen maar de vraag doet zich voor of het met het oog op den toekomstige welstand van Borculo, niet beter ware ook ten behoeve der stratenverbreeding sommige huizen, die nog wel te repareeren zijn, af te breken en meer achteruit opnieuw op te bou wen. Zoo is het ook met tal van slecht inge richte woningen, die, naar men hoopt maar niet zonder meer zullen worden opgelapt. Er is in den heelen Oosthoek van het land bijna geen auto of autobus meer te krijgen. Alles wat op wielen staat, is, zoo het schijnt aan 't rijden naar -Borculo. In vrachtauto's maakte men de vreemdsoortigste betimmering gen om ze toch maar voor passagiersvervoer te kunnen bezigen. De belangstelling van de vele duizenden, die thans hier komen werkt onge-twijfeld er toe mee, het geld te doen toestroomen ook voor den wederopbouw. Maar toch blijft het wat jammer, dat het reisgeld, nu besteed om Bor culo en omgeving te bezoeken, niet zonder meer aan de comité's wordt afgedragen. Wat heeft men tenslotte nog aan den troosteloozen aanblik van deze stad? Niettemin, het publiek denkt er anders over. Daar bij de kostelooze uitreiking van schoei sel een kleine onregelmatigheid heeft plaats gehad, heeft de burgemeester de schoenen onmiddellijk door de^politie in beklag laten nemen en de volgende proclamatie uitgevaar digd: Een kleine onregelmatigheid in de koste looze uitreiking van schoeisel aan eenige bur gers, heeft mij voorloopig doen besluiten nu in den vervolge den naam van eiken burger van mijn gemeente, die opzettelijk dergelijke onregelmatigheden, op welke wijze ook, in de hand werkt, op het schandbord, dat voor het stadhuis is opgericht, in het openbaar aan te teekenen. Het gevolg van een en ander is gewéest, dat alle schoenen, ongeveer 120 paar, die ove rigens te goeder trouw waren uitgereikt, op het gemeentehuis werden teruggebracht. De burgemeester van Borculo deelt mede, dat hij, met het oog op den naderenden winter, gaarne steenkolen voor huisbrand in ontvangst zal nemen, bestemd voor nooddruftigen. De drukte van Zondag. 100.000 bezoekers. Men schrijft uit Laag Keppel: Het is gisteren overeenkomstig de ver wachtingen ontzettend druk geweest te Borculo. 's Ochtends om zeven uur kwamen al drommen fietsers, die dan nog een dertig kilometers voor den boeg hadden, langs den straatweg van Hummel een paar uur later begonnen de auto's te rijden. Tegen tienen was het een waar Strawinsky-concert van auto toeters bij den viersprong. Van alle kanten kwamen ze opzetten. Even half elf arriveerde een gezelschap uit Hoek van Holland, dat 's nachts om 5 uur op stap was gegaan. Een uur later kwam een autobus uit Helder, ge zelschapswagens uit Utrecht en Venlo, uit Dordrecht, om kort te gaan uit alle deelen van ons land. Gelukkig maar, dat men strenge maat regelen genomen had voor het verkeer, anders zou het zeker spaak geloope nzijn. Er waren in een richting 1650 auto's en motorfietsen gepasseerd. Desondanks is er geen oogenblik stagnatie in het verkeer geweest en alles is zonder een enkel ongeval afgeloopen. De ka pitein Boellaardt van de Marechaussée's uit Zutphen had in overleg met den brigade commandant Van der Krol uit Ruurlo alles geregeld. Met 48 marechausée's, 20 man poli- tiertoepen en 6 rijksveldwachters is de orde prachtig en uitnemend gehandhaafd. Meer dan 100.000 personen zijn er geweest, er is geen enkel proces-verbaal opgemaakt en niemand heeft ook maar het geringste letsel bekomen. Dank zij het weldoordachte, zeer strenge en correcte optreden; want de burgemeester en de commandant zijn onverbiddelijk, zelfs de minste tegenspraak wordt niet geduld. Over kapitein Boellaardt als organisator is de bur gemeester dan ook vol lof. De brigade-commandant Van der Krol uit Ruurlo heeft zich ook uitnemend gedragen. Twee uur, nadat het stadje verwoest was, kwamen twee Borculosche jongens geheel ont daan te Ruurlo hulp halen. Onmiddellijk ging v. d. Krol, die zijn handen te Ruurlo vol had, op weg. Ruim anderhalf uur had hij noodig met de fiets om over al de omgewaaide boo- men-stapels dapkannen, palen enz. heen te komen. Des nachts keerde hij naar zijn stand plaats terug en kon uit Ruurlo toen naar de omliggende plaatsen om hulp seinen, met het gevolg dat reeds Dinsdagochtend van alle kanten redders kwamen opdagen. Er is nu te Borculo een schandbord geplaatst. Dat werkt uitstekend, zegt de burgemeester, beter dan proces-verbaal en cachot. Alle men schen, die wat op de kerfstok hebben, komen op hooge beenen aanzetten om zichzelf aan te geven ten einde aan de schande van het bord te ontkomen. Want iedereen weet: wie daar met zijn naam opkomt is voorgoed onmogelijk geworden. Gisterochtend heeft ds. Ort een kerkdienst geleid in een van de minst verwoeste café's de gemeenteleden zaten op planken en tonnen. In deze verwoesting was het de ontroerendste, plechtigste godsdienstoefening, die men zich denken kan. Wat de prijsopdrijving betreft, heeft de burgemeester de pannen- en steenenindustrie reeds in de hand. Zoodra de prijzen opgedreven worden, zal hij onmiddellijk overgaan tot het plaatsen van betonwoningen. Cementprijzen zijn reeds vastgelegd. De heer De Muranlt hoopt echter, dat het zoover niet komen zal, ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1 9 2 5. aangezien met beton nooit een uitwendig fraai werk geleverd kan worden. Ten slotte nog even een cijfer om een in druk te geven van de drukte gisteren. Voor den ingang van het stadje stond op een ge geven oogenblik een file auto's van 7.2 K.M. J 25,000 van het Amerlkaansche Roode Kruis. Het Atnerikaansche Roode Kruis heeft aan het hoofdbestuur van het Nederlandscne Roode Kruis telegrafisch van zijn groote sympathie in de stormramp blijk gegeven, onder inede- deeling 10.000 dollars over te maken voor leniging van den nood in de geteisteyde ge bieden. NOODWONINGEN VOOR BORCULO. 45 onderweg. Zaterdag a.s. gereed. BORCULO, 15 Aug. De burgemeester deelde ons mede, dat onderweg is naar Bor culo een extra trein, geheel geladen met mate riaal van de fabriek „Padox", De trein daar toe is gratis ter beschikking gesteld door de directie der Staatsspoorwegen. In dezen trein zijn verpakt 45 noodwoningen. Als een bewijs, hoe snel daarmee gewerkt wordt, diene, dat met den bouw Zondagmorgen om zes uur wordt aangevangen, terwijl de directie van de fabriek „Padox" heeft aangenomen, dat alle woningen Zaterdag a.s. gereed zullen zijn, om de be woners te ontvangen. EEN KONINKLIJKE GIFT. 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. H.M. de Koningin heeft J 10.000 ter beschikking ge steld van het door den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gevormde natio nale steuncomité, ten behoeve van de slacht offers van de stormramp van 10 Augustus. (Corr. Bur.). LAAG INDIVIDU. AALTEN, 15 Aug. Alhier heeft een per soon gecollecteerd voor de ramp te Borculo, zonder dat den plaatselijken autoriteiten hier van iets bekend was, zoodat men vreest, dat van het ingezamelde geld niets terecht zal komen. VERZOEK OM VRIJSTELLING VAN BELASTING. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Borculo den minister van financiën ver zocht het daarheen te leiden, dat door toe passing van de betrokken bepalingen, de in woners van het stedelijk deel van Borculo (dus zonder de buurtschappen) zullen worden vrijgesteld van betaling van personeele be lastingen over het loopende belastingjaar, aan gezien het voornaamste belastingobject is verdwenen. NOG EEN INDRUK. We lezen in het Vad. Nog zenuwachtig van den doorgestanen schrik en ellende deed een vriendelijk abonnée, die toevallig in Borculo logeerde, toen de cycloon het stadje verwoestte, het volgende verhaal: Het huis waar ik logeerde had aan den eenen zijkant en den voorkant ramen. De cycloon heeft het aan den zijkant aangegrepen. Wij waren juist aan den maaltijd. De zware don- derbank bracht een unheimische duisternis mede. De bliksem was niet van de lucht. We trokken ons terug in een kleine achterkamer, deden de gordijnen dicht en staken de lamp op. Plotseling floepte het licht uit. Er kwam iets geweldigs in huis. De ruiten knapten, wij werden opgenomen en in een gang geduwd. Tegenelkaar gedrongen bleven wij daar angstig staan, denkend dat dit het einde zou zijn. Zeker was de bliksem in ons huis geslagen. We hoorden hoe het op zolder kraakte. Hoe het glas rinkelde. Hoe de muren bezweken. Na al dat lawaai werd het plotseling angstig stil. We trokken de deuren open, renden naar bui ten, keken verbaasd om ons heen, want het huis naast ons en het huis daarnaast en alle huizen, ja de heele straat: Borculo'was ver woest. Het drong niet tot ons door hoe ver schrikkelijk het eigenlijk was,we waren ver wonderd nog te leven. Maar toen we tot ons- zelven kwamen, toen we op onderzoek gingen naar het weinige dat over was en het vele dat er niet meer was, toen realiseerde zich ieder, dat het een ramp was. De cycloon had ons huis aan de achterzijde aangegrepen. De achtermuur was in den tuin gevallen. Op de eerste verdieping waren de ledikantën opgenomen en weggesmakt. De deur was gekraakt, de eene helft lag op de zoldertrap, de andere helft in het beneden huis. Niet alleen de schilderijen, ook het be hangsel was van den muur gerukt. Een brand kast was van haar plaats getild. Opvallend was het, hoeveel vuil en stof de cycloon meegevoerd heeft. Een opengerukte linnenkast was met mod der bespoten. De wind moet een wervelende kracht gehad hebben. Op een tafel lagen wat gereedschappen. Daar had de wind het tafel kleed omgeslagen en het merkwaardige was dat kleed en gereedschappen onder een zware kachel terecht gekomen waren. De kachel moet dus opgetild zijn. We vonden in ons huis quitanties van een winkelier in de buurt. Op het closet lag een keurig opgevouwen kussen sloop, die uit een kast van een onzer buren gewaaid moet zijn. Een tusschendeur lag een eind verder op straat. Bij een zilversmid is de étalage weggewaaid. Enkele stukken zilver heeft men teruggevonden in een beek. Merk waardig is, dat de wind het eene heeft mee genomen, maar het andere heeft laten staan. Een schilderij werd afgerukt, maar de spiegel er naast bleef hangen. In de kamer, waar de brandkast verschoven was, is een mantel aan den kapstok op zijn plaats gebleven. Onderwijl gutste de regen naar binnen. En toch was ons huis niet erg beschadigd. Er zijn huizen waar niets meer van over is. Dien avond hebben we rust moeten zoeken in drijfnatte ledikanten onder verregende dekens, samen hokkend in de kamer die het minst geleden had. Maar er waren menschen die heeleniaal geen onderdak hadden. Het ergste heeft wel de vrouw van den kwee- ker van de plaats Tubantia geleden. De tuin ligt even buiten Borculo, over de spoorbaan. De tuinder heeft met zorg en moeite zijn tuin opgewerkt tot de grootste van Borculo. Hij kweekte vrijwel alles onder glas. De familie, vader, moeder en een kleine jongen van vier jaar, woonden tijdelijk in een schuur, omdat aan den weg een nieuw huis gebouwd werd. De cycloon hield danig huis in den tuin. Geen kas bleef gespaard. Maar ook de schuur ging ondersteboven. De muren schoven over elkaar en het dak stortte in. De man was voor zaken van huis. De moe der in haar angst, greep haar lieveling en stortte zich in den cycloon. De bliksem ver schafte haar het eenige licht. Maar links en rechts vlogen de glasscherven, boomen knapten af, de vruchten vlogen door de lucht. Op tornend tegen de natuurkracht, de kleine aan haar borst gekneld, liep ze naar de spoorbaan, hulp verwachtend van den baanwachter. Maar de boomen waren gesloten. De telegraafpalen knapten naast haar af. De draden wonden zich om haar voeten. Toch is de vrouw onder de barrière doorgeworsteld. Het kind huilde, was angstig. Wat die vrouw in die enkele minuten heeft uitgestaan, is niet te beschrijven. En nog zijn de menschen wanhopig, als ze hun tuin aanzien. AI hun bedrijfskapitaal zat in de kassen en die zijn verwoest. Alleen het kleine kind is (gelukkig) nog optimistisch en zegt: „Pappie, ik zal alle peertjes wel oprapen." Zullen ook zij geholpen worden? Rogge lager 12,25—12,75. Gerst lager Chevalier 13 tot J 13,25. Win- tergerst J 12,50—12,75. Erwten kleine groene in de prima kwaliteit onveranderd overigens lager 14 tot 18. Alles per 100 K.G. AMSTERDAM, 17 Augustus. Binneniand- I schc granen. Nieuwe tarwe J 13—14, rogge \l 12—12,50, wintergerst J 12,50—12,75, haver J 1212,50, groene erwten 1420, vale erwten J 20—26, alles per 100 K.G., karwijzaad j 15,25 per 50 G.G. AMSTERDAM, 17 Augustus. Buitenland- sclie granen, v.a.g. condities. Mais. Java mixed stoomende J 2,46; la Plata, dagelijks verwacht J 2,46, begin September verwacht J 2,40, eind September verwacht J 2,36. Gerst. Donau stoomende J 2,46. Lijnkoeken S.K. stoomende j 14,65. S.K. Noord-Amerik. zaad stoomende j 14,95. Amerik. disp. j 14,55. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 17 Augustus. Aardappelen. Brielsche Eigenheimers 2,50—3,10, Zeeuw- sche eigenheimers j 2,20,2,70, blauwe eigen- heimers 2,503, blauwpitters 2,503,50, j per 100 K.G.; poters j 1,252 per H.L. Met 'tamelijken aanvoer, stil. I ROTTERDAM, 17 Augustus. Zeeuwsche I eieren J 89,25, Overmaasche do. j 8,tot 9,25 per 100 stuks. Hulden, Leer, Wol en Diversen ROTTERDAM, 17 Augustus. Vlas. (Opgaaf i van de marktmeesters). 1500 K.G. blauw, schoon J 1,301,65, 300 K.G. Groningsch 1 j 1,30—1,60, 6400 K.G. Holl. geel 1,25 tot j i,65. Marktberichten. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 17 Aug. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 358 vette runderen, 192 vette kalveren, 607 schapen of lammeren, 1018 varkens. Prijzen per kilo: Koeien 374 c. 5255 c.60 c.62£ c. Ossen 50 c.; 55", c.; 60"c. Kalveren 65 c.17\ c.; 87^ c.; 90 c. Schapen (binnenland) 31 c.; 36 c.; dito (bui tenland) 49 c.52 c.55 c. Lammeren J 3238 per stuk. Varkens 46 c.; 47 c. p. kilo. De aanvoer van koeien en ossen was matig. De handel was redelijk en de prijzen der vorige- week ondergingen bijna gen verandering. Voor enkele puikbeste koeien werd nog tot 2\ cent en voor enkele puikbeste ossen tot 2 cent boven noteering besteed. De aanvoer van stieren was gering, vandaar heden geen noteering. - Vette kalveren waren minder ruim aange voerd. De handel was iets levendiger en de prijzen waren over het geheel hooger. Voor enkele puikbeste kalveren werd nog van 2\ tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren war^n tamelijk aan gevoerd. De handel was stroef en de prijzen waren over het geheel iets stijver, terwijl voor enkele partijen beste lammeren nog tot j 40 per stuk werd besteed. De aanvoer van varkens was iets ruimer. De handel was tamelijk en de prijzen bleven ongeveer op dezelfde hoogte. Enkele puik beste varkens gingen nog iets boven notee ring. Voor het buitenland was weinig koop lust. AMSTERDAM, 17 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 304 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 120128 et., 2e kw. 104—120 ct., 3e kw. 84—104 et, 20 stieren, 80100 ct. per K.G.100 melk- en kalfkoeien, j 350550 p. stuk; 69 vette kal veren, le kw. 96100 ct., 2e kw. 8496 ct. p. K.G.34 nuchtere kalveren, jf 1626 p. stuk; 216 schapen, j 4660 p. stuk; 633 vette varkens, Holl. le kw. 111114 ct, 2e kw. 111113 ct. p. K.G.18 paarden, j 150 tot j 300 p. stuk. Boter, Kaas en Eieren. APELDOORN, 17 Augustus. Aanvoer 100.000 eieren van j 8—9,50, middelmarkt 9 de 100 stuks; handel traag. T1EL, 17 Augustus. Aanvoer 25 K.G. boter, J 2,602,70. Voorts 54.000 eieren, j 8,50 tot j 9,50 de 100 stuks. Granen enz. Meel en Oliën. ROTTERDAM, 17 Augustus. Binnenland- sche granen kalm. Rogge. Zuid-Russisch, afl. J 12,50, Aug.'Sept. Sept.-Oct.-alf. 12,05, Western aangekomen j 12,50, 72/73 kg. Poolsche spoedig gewacht j 12, Gerst. 48 pd. Malting disp./stoomend j 255, stoomend J 248, spoedige verlading 240, Oct.-Dec. aflading j 222, Donau disp. j 250, stoomend J 248, Marokko/Tunis disponibel J 230. Haver. Canada no. 3 aangekomen j 12,50, stoomend naar aankomst 11,7511,25, Canada ferd no. 1 aangekomen j 11,50, no. 2 11, 38 pd. White Clipped stoomend j 10,40. Mais per 2000 kg. La Plata disp. J 249, stoomend naar aankomst 247233, Galfox stoomend naar aankomst j 249 spoedige ver- lading J 237, gele Z.-Afr. no. '6 Aug./Sept. afl. gestort J 224. ROTTERDAM, 17 Augustus, Fijne zaden. (Boerennotcering): Karwijzaad J 28—28,50. Koolzaad J 27—29, alles per 100 K.G. Granen, enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 17 Augustus. Binncnland- sche Granen en peulvruchten. Tarwe zeer ruim aangeboden, moest lager worden afge geven naar kwaliteit van J 13 tot J 13,75, uitgezochte kwaliteit tot 14,50. DE GRIEZELIGE VONDST TE MIDDELBURG. MIDDELBURG, 14 Aug. Hier is men bezig een ouden dijk, die thans geen dienst meer doet, af te graven om den grond te ge bruiken bij den aanleg van een nieuwen dam over de vest. Bij dit graafwerk is men gestoo- ten op een aantal geraamten, althans gedeelten van geraamten, vooral ook hoofden; en rond deze doodshoofden zitten meestal zware ijzeren kettingen met schakels van verschillende grootte. Uit dit laatste zou kunnen worden vastgesteld, dat de kettingen dateeren uit den tijd dat ze nog met de hand werden gemaakt. De nog mooie, witte tanden, in verschillende doodshoofden gevonden, doen aannemen, dat het hier veelal jonge mannen betreft. De ket tingen vertoonen vaak aan het einde een pin, die vermoedelijk'in een paal of een muur is bevestigd geweest. Het deel der gemeente, waar de dijk zich bevindt, moet vroeger den naam van Galgenveld hebben gehad en dit zal er ook wel op wijzen, dat het zeer vermoedelijk met den dood gestraften zijn, die hier in een massagraf werden begraven. De wijze, waarop de lijken liggen, doet vermoeden, dat men ze maar links en rechts door en over elkaar heeft gelegd en er is dan ook tot nu toe geen geheel geraamte gevonden. Het graafwerk ter plaatse zal nog worden voortgezet, om na te gaan of nog iets is te vinden,, dat nadere aanwijzingen geeft. MIDDELBURG, 14 Aug. Betreffende het vinden van doodshoofden enz. bij het afgraven van een dijk te Middelburg kan nader worden gemeld, dat men hier vermoedelijk te doen heeft met begraven gehangenen, omdat deze buiten altijd aan een ketting werden opge hangen en de galg oudtijds, tot ongeveer 1620 in de buurt van den dijk heeft gestaan. Moord. Mej. W. B. oud 26 jaar, uit Oosterhout, werd sederf een week vermist. Zondagmiddag is zij teruggevonden in een greppel bedekt met heidestruiken, achter den Duiventoren onder Oosterhout-Dongen. Waarschijnlijk is zy met een touw van het leven beroofd. De justitie was Zondagmiddag reeds ter plaatse. Op het lijk is sectie -verricht. Vechtpartij. Gisternacht is de ongehuwde voerman H. Rutten uit Aalst, die bij een vechtpartij te Valkenswaard in den borst is gestoken, in het ziekenhuis te Eindhoven aan de gevolgen overleden. Inmiddels is de dader B naar den Bosch overgebracht, ter beschikking van de justitie aldaar. DIERENBESCHERMING. II. De acties van de „officieele" dierenbescher mers en -beschermsters maken zoo vaak den indruk tneer nog het eigenbelang dan het be lang der dieren op het oog te hebben, het eigen belang in dien zin, dat men er op uit is om datgene tegen te gaan, wat meer eene kwelling voor het overgevoelige gemoed van sommige menschen is dan eene marteling der dieren, Zóó bezien we de actie inzake het trekhonden- vraagstuk en inzake het afmaken van zieke of overtollige dieren. Het houden van allerlei huisdieren, ook van kippen en konijnen, vin den zij prachtig doch als men die dieren op tijd afslacht, heet dat „moord". Als men zoo'n opvatting huldigt, dan is het houden van dieren voor de meeste menschen eene onmogelijkheid, want met de bekende vruchtbaarheid van vele soorten zouden de tuinen en woonhuizen van de menschen spoe dig volgepropte dieren-asyls zijn. We begrijpen bovendien niet, dat de dierenbeschermers, die blijkens de lectuur in hun maandblad, zóó in aanbidding neerliggen voor al die mooie rege lingen in de natuur, waarbij de eene dieren- soort de andere verorbert en daardoor „van zelf" eene te groote en schade veroorzakende uitbreiding tegengaat, wat die dierenbescher mers er tegen hebben, dat ook de mensch zijn rol in die orde van de natuur vervult en door afslachting de talrijkheid van bepaalde dier soorten regelt. We houden dan nog gelegen heid genoeg over om van onze hoogere ont wikkeling te doen blijken door eene goede verzorging der dieren tijdens deze leven en door een systeem van afmaken, waarbij een lijden der dieren absoluut wordt uitgesloten of tot de geringste prporties wordt terugge bracht. De officieele dierenbeschermers laten we zóó degenen voorloopig blijven noemen, die i de ideeën van de in ons land bestaande ver- j eeniging propageeren zij erkennen slechts het recht tot dooden van hulpelooze dieren, zwervende honden en katten b.v. van en zéér I zieke beesten. Typisch echter voor hunne men- I taliteit is al weer, dat zij daarvoor een systeem j gekozen hebben, dat wèl geschikt is om het overgevoelige menschelijk gemoed te ontzien, maar allerminst in het belang der dieren zelve heeten mag. Door de actie van „Dierenbescher ming" en vaak ook op kosten dezer Vereeni- ging is men in vele gemeenten thans een z.g. i asphyniatie-toestel rijk voor het afmaken van 1 dieren. Het toestel bestaat uit een ijzeren kooi, waarin het dier wordt opgesloten. Daarover wordt een groote metalen klok gebracht, in water rustende, waardoor alle toevoer van lucht wordt afgesloten. Door toe voer van lichtgas wordt nu de aanwezige lucht verdrongen en het dier wordt aldus bedwelmd en gedood. Voor het menschelijk gemoed is het een zeer humane wijze van dooden. Het dier verdwijnt opgewekt onder de ijzeren klok en als deze weer omhoog komt, is het beest dood. Men ziet en bemerkt er dus niets van, behalve het beest zelf. Een onzer kennissen, dierenarts en directeur van een gemeentelijken keurings dienst, noodigde ons eens op het terrein van het abbattoir, waar het asphyxiatie toestel stond. In de klok zat een klein rond glaasje en daar doorheen had onze kennis meermalen het afmaak-proces gevolgd. Hij was een forsche Brabanter, verre van overgevoelig van aard, doch het lijden der dieren in dit toestel, door hem meermalen gadegeslagen, had hem met weerzin vervuld. We hebben toen ook eens het dooden van een hond gevolgd, maar 't was gruwelijk om aan te zien. Eerst de angst van het beest, toen de klok behalve de lucht ook den lichttoevoer had afgesloten. Het beest blafte, sprong tegen den wand van de klok op, kreeg het benauwd door het instroomende gas, gaapte, draaide en tolde in 't rond, viel, kroop weer overeind, kroop met het lichaam over den grond en ein delijk na 10 minuten, bracht de dood verlos sing. Dat noemt men „pijnloos" afmaken. Wij prefereeren dan maar een schot in den kop van het dier of zelfs een zak met steenen, waar mee het beest in het water gedeponeerd wordt. Deze methoden zijn voor het betrokken dier weldadiger, maar voor het gevoelige menschen- gemoed zijn ze „eng". Het deed ons echter goed, dat in het jongste maandblad van de Vereeniging tot Bescher ming van Dieren een der leden, de heer T. D. Sigling, kapitein, paardenarts te Ginniken, tegen het dooden van dieren in Asphyxiatie- toestellen is opgekomen en zijne bevindingen, gelijk als de onze, beschrijft. Het voordeel van zijn optreden is, dat ook anderen thans tegen de methode zullen „durven" opkomen, want onze kennis, de dierenarts, over wien we het hierboven hadden, noch wij zelve hebben inder tijd tegen het „pijnloos" afmaaksysteem dur ven ageeren, daar men zoo ongeveer voor een barbaar wordt aangezien, wanneer men ver klaren durft het doodschieten of verdrinken van een hond te prefereeren, boven de methode door Dierenbescherming voorgestaan. De heer Sigling echter verklaart het doodschieten of verdrinken thans ook voor humaner en even eens het toedienen van een injectie door een dierenarts. Men begrijpe ons vooral goed. Het aller minst is het onze bedoeling om te ageeren tegen dierenbescherming; integendeel, we achten die noodzakelijk, zelfs, zooals we in ons eerste artikel zeiden, een belang van hooge cultureele waarde. We komen slechts op tegen verkeerde dierenbescherming en tegen over drijving, waaraan de Vereeniging tot Bescher ming van Dieren zich vaak schuldig maakt. Natuurlijk erkennen we gaarne het vele goede, eveneens door haar bereikt. Door hare actie zijn in ieder geval vele menschen tot nadenken gebracht over het vraagstuk der dierenbescher ming en het publiek verleent tegenwoordig een lofwaardige medewerking, wanneer onver standige of ongevoelige menschen op het on barmhartige van dierenkwelling gewezen moe ten worden of de jeugd van het verstoren van vogelnesten moet worden afgehouden. De jeugd vooral moet voor gezonde ideeën van dieren bescherming gewonnen worden, niet door smalen op die jeugd, zooals in het Maandblad van meer bedoelde vereeniging vaak geschiedt, maar door die jeugd te onderwijzen in de ge heimen van de natuur. De z.g. wreedheid van de jeugd is gewoonlijk slechts onkunde of nieuwsgierigheid. We hebben ons in onze jeugd ook wel bezondigd aan het uithalen van vogelnestjes en toch hadden we nooit voldoe ning van ons werk. Integendeel, als zoo'n warm trillend vogellijfje in onze hand rustte, dan bekroop ons een lievig gevoel van spijt en meelij en ondanks dat, kwamen we er een anderen keer wéér toe. Wat werd de jeugd in vroeger jaren echter van het natuurleven! ge leerd? Niets of zoo goed als niets. En toch leeft in elk kind eene warme belangstelling voor de natuur, maar het wil weten, hoe het gaat, hoe het is, hoe het er uit ziet, hoe het leeft. Als men de jeugd de wetenschap daar omtrent onthoudt, dan trekt ze zelf op onder zoek uit, wat dan natuurlijk plaats heeft op Ingezonden Mededeeling. een domme en onbewust wreede wijze. Tegenwoordig wordt de jeugd meer in de geheimen van de natuur onderwezen en zij blijkt dan een leergierige en leergrage jeugd te zijn. Geen aandachtiger leerlingen heeft men, dan wanneer het onderwijs mede zooveel mo gelijk aanschouwelijk is en de belangstelling der kinderen verhoogd wordt door ze een stuk je natuurleven te laten volgen in een aquarium of terrarium. Maar dat mag weer niet volgens Dierebescherming". Ziet, in zulke opzichten gaat ons haar stre ven te ver en gelooven we, dat het averecht- sche gevolgen moet hebben en dat zouden we jammer achten voor het beginsel zelve. We eindigen daarom onze artikelen met een beroep op alle menschen om dat mooie i beginsel toch niet te verzaken. Dierenbescherming komt niet alleen den feesten ten goede, doch het maakt ons ook I zelve beter. I Geen sentimentaliteit echter. Laten we jonze ideeën Trisch en gezond houden. Er is geen geldend bezwaar tegen aan te voeren, dat het dier den menschen tot nut strekt, maar elke onnoodige kwelling moeten we het besparen, de verzorging zoo goed mogelijk doen zijn en als de noodzaak tot afmaken be staat, den dood op de minst-pijnlijke en op de snelste wijze doen intreden, j Elke vereeniging van bezitters van dieren, zooals pluimveevereenigingen, clubs van dui ven- of konijnenhouders, kynologenclubs enz. moesten de dierenbescherming tot een der voornaamste programpunten maken, in de statuten der vereeniging vastgelegd, opdat de leden er steeds van doordrongen zijn, dat de dieren er niet alleen zijn ten nutte en tot ge noegen van den mensch, maar de mensch ook groote plichten ten opzichte van het dier heeft. Gemengd Meuws. Middeleeuwsche „barbaarschheid" in. de 20ste eeuw door Canada toegepast. Het „United News"persagentschap deelde dezer dagen uit Montreal, Quebec, Canada mede, dat binnen de hoog-ommuurde straf gevangenis van St. Vincent de Paul de straf van de „kat met 9 staarten" op de ruggen van 8 veroordeelden was toegepast. Daartoe waren de mannen, 1 vrouwen aanrander en "2 inbrekers, met de voorzijde van hun naakte lichaam aan kruisen vast gebonden geworden, armen en beenen uit gestrekt. En zoo moesten z(j 10 slagen met de „kat", die hier 11 „staarten" had in plaats van 9, ontvangen. Die „kat" bestond uit een zweep van 11 lederen reepen, aan de einden waarvan een harde knoop. Na het ontvangen van de 10 striemen worden de gestraften op hun krib vastge bonden en de bloedende voren op hun rug met zout ingewreven, zoodat zij zich wrin gen willen van pijn, maar niet kunnen. Zijn de wonden eindelijk genezen dan worden zy weder flink gevoed en vetge maakt om opnieuw zulk een „afstraffing" te kunnen ondergaan, welke marteling later nog eens wordt herhaald, zoodat zij in 't geheel 30 geeselslagen te hebben ondergaan. Telkens onderzoekt een geneesheer te voren of de veroordeelden de toegezegde straffen kunnen ondergaan. En de gevangenbewaarders van St. Vin cent de Paul's straf-inrichting slaan er lustig en krachtig op los, aDders dan de sheriff's in sommige counties der Vereenigde Staten, waar de geeselpaal nog bestaat, meldde het bericht. Maar. wie zou gelooven, dat in onzen hu- manen, medelijdenden dwaas-teerhartigen tijd nog zulke „verfoeide" Middeleeuwsche barbaarschheden bestonden, toegepast op misdadigers die immers ziek zijn of als de bloedzweren der verkeerde maatschappelijke omstandigheden moeten worden beschouwd! TRAGISCH. ALSBACH, 14 Aug. Ten gevolge van de groote hitte werd de arbeidersvrouw Marga- rethe Brunner alhier, op het land door een zonnesteek getroffen, ten gevolge waarvan ztf spoedig overleed. Hierdoor geraakte haar man in een dusdanige opwinding, dat hij zich in den afgeloopen nacht, met zijn drie kinderen, van 9 tot 12 jaar, door middel van gas om het leven trachtte te brengen. De geneesheer, die hedenmorgen de lijk schouwing van de vrouw wilde verrichten vond de deur gesloten. Nadat deze openge broken was, vond men den man op den grond liggen en de kinderen op de sofa zitten. Allen waren bewusteloos. Hoewel men ter stond alles in het werk stelde om de levens geesten weder op te wekken, zijn de man en twee der kinderen vr(j spoedig in het ziekenhuis, waarheen de ongelukkigen waren overgebracht, overleden. Het derde kind heeft men kunnen redden.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 3