St. JAN" Pandbrieven West best -geen betere op aarde. IWIagazijn P. WIELHOUWER MIDDELHARNIS BEDDEN EN MATRASSEN GOUDSCHE SINGEL 50 Hoek St. JAWnSSre Telelf ism ruim 14% millioen gulden Pandbrieven a 101 10öo/- j HOEST GIJ De Uitverkoop van Celluloidwaren algemeen zakenbureau Neemt gratis advies! L. Dr. LEHMAN SON. Tandarts ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1925. 3 k. len. Van de 5000 inwo- adje telde, zijn er zeker de anderen wonen nog het rijk moeten betalen irnaast werkende lande- bevolking van Borculo krachtig en thans door )e bevolking, die dezen de buitenlucht door ons de burgemeester, in we stad hebben en dat niet talmt met het be- noodige middelen, ijk geen huis gespaard. kwam een groep Bor- jemeentehuis of althans ebleven deel er van, om rgemeester Muralt een regeling van het red- ok de hulp van goede ie Borculosche kinderen aan namen velen al kin- /as goed voor buiten geen dak meer boven ijn nu bereid, de getrof- :rzorgen, en velen zullen rsuft rondloopende be ek' ze zijn er nog niet wel, later op straat te weten is weinig sprake, lan wezenloos, een man rankzinnigheid na het Igebracht. Anderen zijn De puinhopen zijn ons een weg door wat aar liggen nu de binten Ive daken kromgewron- der electrische en tele- llen, boomen, stukken niet al! Het zijn letter en verwoeste stad: een rma Van Dassen brand- rculo waren. De brand- naderen, brande wat :en water, want de wa- aakt. is de burgemeester, die het terrein bleef, is de oortreffelïjk, zij draagt schrikkelijk feit moet e torens zijn geweest; Hervormde kerk is tot op en naast de omlig- ;ekomen. Ook de toren afgebroken, de Her- eüjk ingestort, de Ka- havend. Uit het post- de typhoon een stuk ieping. Het nieuwe ge- s bijna geheel ontred- beschadigd, een trein t, éeuwenoude boomen verpletterende wat er rfiets lag op 200 meter waar ze was neergezet, n puinhoop, ia een langen windhuil, :n angstwekkende duis- niet nog meer slacht- hebben ingeboet, want hoog: wie weet liggen r, want men kan nog geen vermissingen zijn marktplaats van vee en i en maanden geen her- haar gewone bezoekers. Ibeving geteisterd. of een aardbeving het liten zijn uit de wonin- i van huizengeraamten gebleven. Een wonder lukkig slechts vier doo- zij hebben zich uit de et meer kunnen redden, e slagersknecht Nijen- e van den timmerman ige schilder G. Gustho- n het vierde slachtoffer jje werd door een ont- tterd, de beide oudere instortend huis be- waarvan velen zwaar gekwetsten, loopt in de 200; een'deel van hen wordt in enkele, nog gedeeltelijk gespaard gebleven gebouwen in de gemeente verpleegd, terwijl velen naar elders zijn vervoerd. De doktoren, Ten Bockel, Huinink en Plantenga, hebben het gemeentehuis tot ambulance inge richt, terwijl voorts medici uit Zutphen en Barchem, alsmede een hoofdverpleger uit het Oude en Nieuwe gasthuis te Zutphen de eerste geneeskundige hulp verleenden. Toen wij ik met een kind van een jaar op den arm en een vrouw met een 4-jarig meisje aan de hand uit ons huis vluchtten, vertelde ons een bewoner van het voormalige Borculo, zagen we reeds den geheelen kerk toren in balken en splinters op den grond liggen, terwijl dakpannen en steenen van de instortende huizen ons om de ooren vlogen. Alles moet zich in enkele seconden, den tijd, dat wij naar beneden vlogen, hebben afge speeld. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten, het huisraad is onbeheerd achtergelaten. De lange dorpsstraat is wel het ergst geteisterd, de straat is een ruïne. Huis aan huis zijn de bo venverdiepingen ingestort of de daken afge slagen. Balcons werden afgerukt en liggen tusschen het puin, een wieg lag aan den kant van den weg. De palen der electrische cen trale zijn afgeknapt of omgebogen. In een café was de zolder naar beneden gekomen, een meubelwinkel vertoonde een totale verwoes ting. Er was blijkbaar niets heel gebleven dan een tweetal luie stoelen, waarop de eige naar zich behagelijk op straat had uitgestrekt. Alleen een uithangbord was verder het bewijs dat hier eens een fietsenwinkel was geweest. Het intérieur vertoonde slechts eenige ijzer geraamten, waartusschen geheel gaaf eenige fietslantaarns lagen. Flarden van gordijnen wapperden uit de ruitlooze ramen, waarvan de kozijnen waren meegesleurd, beddegoed hing in wanorde uit de daklooze zolderver diepingen. Van een heeren-kleedingmagazijn was het bovenste gedeelte totaal vernield, de winkel zelf was herschapen in een chaos. Al leen hing, er nog onberoerd een rijtje keurige overhemden, geprijsd en wel, als een tarting aan de woeste elementen. Hoe zeer de typhoon heeft huisgehouden, blijkt wel uit het feit, dat men in een sloot zilveren trekpotten drijvende heeft gevonden, afkomstig uit een veertig Meter verder het dorp in gelegen zilverwinkel. Vooral in de buurt van het huis van den burgemeester is ernstig huisgehouden. De spoortrein Ruurlo-Borculo is uit de rails gerukt. De burgemeester heeft zich met een oproep tot de omliggende gemeenten gericht, om de kinderen der'zwaargetroffenen Borculo-ers tot zich te nemen. Men twijfelt niet, of den kinderen der gan- sche bevolking want allen zijn dakloos zal liefderijke opname bij particulieren wor den aangeboden, ten einde de ramp, aan Bor culo overkomen, ook in dit opzicht te verlichten In de omgeving van Cuyk. CUYK, 11 Aug. Het dorp Zeeland is gisteravond door den orkaan, die boven deze streek woedde, grootendeels verwoest. Volgens hier ontvangen geruchten zouden te Graspeel, Trent en Oventje bijna alle huizen tegen den grond zijn geslagen. Onder de vallende balken werden een 17- jarige jongen en een 12-jarig meisje gedood. Vele personen werden gewond. Hoe de storm te Dldam woedde. Verscheidene boerderijen vernield. DIDAM, 10 Aug. Hedenavond heeft zich in de omgeving van Didam een noodweer ont last, zooals zelden in ons land is voorgekomen. Tegen halfzeven kwam de bui uit het Zuiden aanzetten. Een hevig onweer, gepaard met een slagregen, was de inleiding. Daarna kwam een stevige wind opzetten, die allengs in kracht toenam. Plotseling bemerkten de verschrikte bewo ners van Didam, dat van de.Zuidzijde, van den kant van de Babbericher Allee, een hoos kwam aanzetten, een wervelwind, die met geweldige kracht alles wat hij op zijn weg tegenkwam, in het rond smeet. Het allereerst werd de boerderij „Veldhoeve" van baron Van Dordt tot Medler aangetast. Deze stortte geheel in elkaar. De bewoners bevonden zich binnenshuis, hadden zich achter een stuk muur verscholen en zijn wonder boven wonder aan den dood ontsnapt. De wervelwind vervolgde daarna zijn weg en jntwortelde of knapte doormidden alle boomen van de boomgaarde. Het volgende slachtoffer was de boerderij van jen landbouwer Wolsing; de schuur en het achterhuis stortten in. Daarna kwam het café van Ketel aan de beurt, dat gelegen is in de buurtschap Dijk onder de gemeente Didam. Het jak werd van het huis afgeslagen, een gedeelte ran het achterhuis stortte in en al het nieubi- air werd vernield. Toen ging het voorste deel der boerderij van jen landbouwer Radema er aan. Deze vluchtte net zijn gezin in den kelder en bleef daar een ialf uur, terwijl boven hen het dak en eenige muren instortten, vensterruiten werden in- jedrukt en de meubels kort en klein geslagen. De wervelwind trok voort in Noord-Ooste- ijke richting. Plotseling sloeg de bliksem in n de boerderij van den landbouwer Huls- Jonk, welke vlam vatte. De bewoners wilden 1 vluchten, doch werden tegengehouden door Jen orkaan, waarvan de boerderij nu het lachtoffer werd. Het woonhuis werd gedeelte-1 ijk vernield; het achterhuis is ingestort. Met ;roote moeite werden nog twee paarden ge- 'ed, die bekneld waren geraakt. De geweldige vind had intusschen de vlammen gedoofd. De daggelders-woning van Vroon was een nieuwe prooi van den orkaan. De man en vrouw bevinden zich in het voor huis met de kinderen, toen dit gedeeltelijk in- itortte. De bewoners vluchtten naar buiten, Joch werden gegrepen door den wind. De man werd opgenomen en een tiental meters verder neergesmakt en de vrouw onderging hetzelfde ot en bleef bewusteloos liggen. De woning ligt geheel tegen den grond. Een varken werd gedood, een koe kon nog juist ?ered worden. Daarna sloeg de storm het huis van den dag- looner Mennink tot een ruïne. Het vee werd gered. Het halve huis van den daglooner Thuss werd daarna tegen den grond geslagen. Daarna was het weer een boerderij en wel ran den landbouwer Loeters, welke het ont gelden moest; en ten slotte trof de wind de boerderij van de weduwe Raben, waar twee koeien werden gedood. De storm heeft zich daarna verplaatst in de richting van Beek, waar het hemelvuur ook eenige panden in vlam zette. De landbouwschool te Didam is zwaar be schadigd. Het nieuwe gebouw van de schutterij is een puinhoop. De geheele aanblik van Didam en omgeving is als die van een door den oorlog geteisterd gebied. Overal zijn ruïnes van huizen, welke- van het noodweer te lijden hebben gehad. De weg is bezaaid met dakpannen en omgewaaide en afgeknapte boomen, waartusschen gebroken telefoondraden sleuren. Deuren hangen uit de hengsels. Van veel huizen zijn gaten in de da ken geslagen. Hoe groot de kracht van den orkaan was moge blijken uit het feit, dat een boom 60 70 Meter werd weggeslingerd. De totale schade. Of het juist is, dat de schade te Borculo 3£ millioen beloopt, is op het oogenblik nog niet te zeggen, maar zeker is, dat voor het geheele aangetaste gebied dit bedrag verdubbeld moet worden. Want over de geheele streek, van Hengelo tot Uden zijn meer huizen verwoest, dan er in de kom van de gemeente Borculo bijeenstaan, hoe wel nergens de verwoesting een zoo aangrij pend beeld geeft als daar. Reeds op onzen tocht van Hengelo naar Delden en Eibergen en Neede zagen wij daken, die van de huizen waren ge waaid en boomen, die ontworteld waren. Hier toonde men ons een molen, of liever de wieken van wat een molen was geweest en de raderen, die nog even boven het puin uitstaken. Verder was een geheele boerderij omverge- waaid en hét rieten dak er af geschoven, j Hooibergen en oogsten zijn over den omtrek verspreid. Dit is zoo het beeld der verwoesting in N.-Brabant. De burgemeester van Zeeland over de ramp. De burgemeester van Zeeland, de heer J. W. Doedens, met wien wij een onderhoud hadden, schatte het aantal verwoeste woningen hier op 55, d.w.z. verdeeld over de gemeenten Zeeland, Uden, Vlas, Peel, 'Langeboom en Drent. De schade wordt geschat op j 300.000,en ook hier is een hulpcomité opgericht, waarvan de burgemeester voorzitter, en de gemeente secretaris, secretaris is, terwijl verder het hoofd der school, de heer Helder, Dr. Jansen, en het lid der Provinciale Staten voor Noord- Brabant, de heer J. van der Ven, zitting heb ben genomen. De burgemeester deelde ons mede, dat hij voor de velen in zijn gemeente, die van allesjzijn beroofd, den steun van velen in den lande zal behoeven. Daarnaast rekent hij op hulp van het Nationaal Comité en van den Staat. De Commissaris der Koningin in de Provin cie N.-Brabant, de heer Baron van Voorst tot Voorst, maakte in gezelschap van den burge meester een zeer uitgebrciden tocht langs de verwoeste boerderijen. Zooals reeds gezegd zijn hier twee dooden te betreuren. Het zijn de 15-jarige dochter van den heer A. Malden en de zoon van den heer J. van den Heuvel, terwijl de broer van het overleden meisje zeer ernstig werd gewond. Verder bekwamen vier personen hier vrij ern stige verwondingen, en werden talloozen min der ernstig gewond. Wij hebben onzen tocht voortgezet en kwa men in een der gehuchten van het dorp Zee land, waar de toestand een nog vreeselijker aanblik bood. Van de huizen is vrijwel niets overeind gebleven. In twee woningen zijn doo den te betreuren. Wij ontmoetten een eerzamen landbouwer van ongeveer 60-jarigen leeftijd, die ons onder tranen verhaalde, hoe zijn eenige zoon door het neerstortend puin was gedood. Zijn vrouw werd ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd, terwijl ook hijzelf door het vallend puin aan het voorhoofd was ge wond. Naast de woning lagen bedolven onder wat hooi twee runderen, die weldra moesten worden afgemaakt. De man was have en goed kwijt en dé vrucht van jarenlangen arbeid is verloren gegaan.' In dezelfde omgeving staan ongeveer 60 hui zen, alle boerenwoningen, waarvan niet een enkele is overeind gebleven. De weg is onbe gaanbaar door de ontelbare ontwortelde en kruiselings door elkander gestorte boomen. Vreeselijke verwoestingen te Langeboom. De aanblik van het gehucht Langeboom is ontzettend. Vrijwel alle huizen zijn min of meer verwoest. De meeste zijn totaal onbe woonbaar. De daken zijn bijna alle tegen den 1 grond geslagen; sommige meters ver en men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat zoo I INGEZONDEN MEDEDEELING. Hoofdpijn bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten Buisje 60 ct. Mijnhardt weinig menschenlevens bij de ramp te betreu ren zijn. De hier staande huizen zijn meest alle nieuw gebouwde woningen. Dit legt de getuigenis af van den economischen vooruitgang dezer streek. De ramp heeft plotseling deze mem schen weer in diepe- armoede gedompeld. De menschen zien hun woningen vernield en bij gebrek aan eenige uitkeering van verzekerin gen niet in staat deze weer op te bouwen. Het schamele meubilair der bewoners is onder de puinhopen bedolven. Wij zagen gezinnen, waar vrijwel niets is gered en al liet meubilair ver nield werd. De oogst, zooals hooi, stroo enz. is of wel onder de puinhoopen bedolven of door den wervelwind opgenomen en heinde en ver verspreid. Het dak der school in Langeboom is opge nomen en een Jieel eind verder op de heide terechtgekomen. Het kerkgebouw biedt een aanblik, alsof het door een kanon beschoten is. Het gebouw mag niet betreden worden, aan gezien nog een gedeelte van het gewelf over eind staat en groot gevaar voor instorten biedt. Een deel van de cellen van de monniken is on bewoonbaar. Uit Groenloo: Als een onheil van Ongekende grootte is de storm door onzen liefelijken Achterhoek geva ren. De woorden van Ten Kate komen in herinnering: En waar gisteren de oogen staarden, op een Eden frisch en blij, Nu verwoesting overal, Een afgrijslijk doodendal. Daar liggen aan den grooten weg van Duitschland naar Zutphen bij Ruurlo de hon derden ontwortelde boomen, den weg versper rend. Waar is de vrede en voorname rust van dit oord? Maar Borculo, ai my! Zeven minuten maar, voer hier het onweer over; zeven minuten. Maar torens knakten, de goederenloods ligt daar als een lucifersdoosje door machtige vingers ineengedrukt. Ver het land ingezaaid liggen de boomen, de locomotief met wagens over de zij. „De wereld vergaat", was de angstige indruk der bewoners, toen geen huis heel bleef en de wonden na wonden kwamen. Beenbreuken bij menigte. Naar Lochem, Zutfen, Enschede zijn de zwaar gewonden vervoerd, in het gemeentehuis liggen de lichteren. Dokters helpen, militairen ruimen op. Geen telefoon en telegraaf is beschikbaar. Dat is geen Nederlandsche ramp meer, het is als de vernielingen uit Oostersche landen, be schreven door de pen van een Loti of een Ber- nardus de Saint Pierre. Wat is ons leven? Een rimpeling in de lucht, een storm en zeven minuten verwoesten de vrucht van jaren arbeid en vlijt, wonden kwetsen. IJdel! IJdel! is het werk der menschen: dit is de indruk, dien wij krijgen. Maar ook, hoe schittert nu de menschenliefde! Prof. R. Casimir schrijft uit Borculo: Het oog vindt geen rust, want het is overal hetzelfde... vernieling. Foto's maken? Wat foto'swaar elke boom een jammerlijke verminking, elk huis een beschadiging toont, de heele stad een droevig beeld van verwoes ting. Ach, de gordijnen waaien als natte flarden uit de ramen, of liggen als lappen op den grond, op de eerste verdieping ziet men wat de vloer van slaapkamers geweest moet zijn, stukken van dekens en matrassenZie niet in de winkels, waar de uitstalling en de magazijn- inhoud doorelkaar gegooid werden en de regen alles natzwiepte, op den grond liggen de stuk ken zeep in hun natte papieren te weeken tusschen fototjes en beeldjes, doorweekt of stukgeslagen. Ach, vraag maar niet, waar zij zullen wonen en slapen, al die menschen, al die kinderen, maak maar geen beeld in uw geest, want een ramp is als som van elks smart en schade. Ge zoud er onderdoor gaan, gij kunt het niet bevatten IJdel is het leven der menschen en ijdel hun werk. Zeven minuten van storm, en vijf doo den, tientallen gewonden, en een stadje half verwoestMaar o, de geestkracht ontwaakt. Vervolg achter Plaatselijk Nieuws. mmeubel- 2 Fauteuils, 4 Stoelen f 29 i met Autoleer f 42,50, f 47,50, f 75, enz. met Moquette vanaf f 34,50; prima Schuiftatels f 19, f 23, enz Eiken Salontafel f 15; Complete Hulskamer f 98, f 130, enz. Slaapkamers vanaf f 175; Chesterfieldgarnlturen, prima, prima, f 165, f 190, f 210, enz Linnenkasten Boe kenkasten, Theekasten, Stoelen, Fauteuils, Divans f 22, f 26, f 29, 1 35, f 40, enz.Bloemtafels, Kapstokken, Oud-Hollandsclie Meubeltjes enz enz. COÖP. STOOMZUIVEL- k MELKPOEDERFABRIEK .DE EERSTELING" te BRIELLE. „LAUREAAT" au het Internationaal Instituut voor Voe- lin gsmiddelen en Gezondheidsleer te Parijs. Tevens met Goud bekroond te s-Gravenhage, Utrecht, Brussel, Jent, Parijs en Londen, te Ant werpen met 't Jutoeelen Kruis en e Torino met den Eerebeker. Noteert van af heden voor eerste kwaliteit Bh' afname van minstens 5 K.G. gelijk; a f 2.70 per K.G. Bij afname van minstens 20 K.G. lelijk k f 2.50 per K.G. levering franco Tramstations Flakkee. Telef No. 3 - Telegramadres Zuivelfabriek. Aanbevelend O. BOLHUIS, dir. (I te ZIERIKZEE. In omloop voor Verkrijgbaar; CO/ J /O 110/ 7 2 10 bij de bekende Heeren Agenten en Correspondenten. öancmurU- g' l BisUH&s r MCT.J5£?J?JXR* I /Ti «Ka? /T f f mJ fiMn. f*etntn \tfj i W DOORN. V i Motor- en Auto-bezitters Uw belang is vakkundig onderhoud van Uw motor en auto. Dat alleen garan deert U een steeds gereedstaanden wagen. Dat is juist wat U verlangt. Begint daar om niet zelf aan Uw motor te prutsen, want dat kost U ongetwijfeld geld. Eischt vakkundige behandeling, alleen dan rijdt ge zeker en bovendien goedkoop. Vraagt het oordeel van een vakman bij Uwen aankoop en vertrouwt niet te lichtvaardig de meening van menschen die niet in de praktijk zijn opgeleid. Vraagt daarom eens prijs en voorwaar den van een beter soort wagen bij H. J. CAMPFENS Chr. de Vrleslaan, MIDDELHARNIS. Agent der Indian Motorrijwielen. ZIE HEDEN Lederen Tusschen van f 7,- nu voor f 3,50 enz. Portemonnales vanaf 30 ct. - Odeurs vanaf 10 cent per flacon. Haarkammen vanaf 20 ceat ZIE DE ETALAGES EN LAGE PRIJZEN Aert van Nesstraat 71a ROTTERDAM. De grootste schakel tusschen kooper en verkooper van zaken In alle branches. Staat In verbinding met financieele Instellingen. Heeft zijn eigen rechtskundige afdeeling. SIGARETTEN V* WESTDIJK MIDDELHARNIS Bonbons Cbocolaad Suikerwerken en Biscuits v IMF" Zie de Etalage. 2-persoons kapok garnituur. Damast 3-deelig f 65,00 2-persoons kapok garnituurf 55,00 2-persoons Spiraalmatras111,75 2-persoons Kapok BedstelI 41,50 2-persoons Houten LedikantenI 9,50 2-persoons zwaar massief eiken Ledikant f 36,50 2-persoons wit lak Ledikant123,30 2-persoons stroomatrassenI 3,75 ALLE BEDDEN ZIJN GEVULD MET le KWALITEIT ONVERMENGDE JAVA KAPOK GEGARANDEERD A. WIELHOUWER RING A 99 SOMMELSDIJK KUNSTTANDEN Nieuwste methodes PIJnlooze behandeling Oppert 156 - ROTTERDAM De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Middelbands (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden. GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver* lingd,

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 3