Accumulatoren IANDELSADRESBOEK NUTSSPAARBANK ior Dordrecht en Omstreken SSEM'S ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1925 EERSTE BLAD Oud Wapen P.Z. 15 v. Rosscm's Troost 15 c,s- 15 cts- Posthoorn Z. MOSSELMAN VIS S0MMELSD1JK - TEL. 224 II moet morgen Kukirol koopen! llDE BERENBURCHT. MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK 2 5. ïlix, met ilen deskun- te Arnhem, arriveerde KRKN IN DE HERMEKR. neu gewond. Dagblad" meldt, is op Haarlemmermeer een lames en drie heeren een snelheid van on- bermsloot inreden. De it den auto geslingerd, en" zelfs door de kap ie moddersloot terecht, twee inzittenden vry n opgeloopen, waarby >as komen. Volgens be was de bestuurder B., met den schrik vry totaal vernield en is laald. in dezelfde gemeente de auto-ongeval plaats vrachtauto van een werd op dien weg eerling-chauffeur. Tus- den IJ tocht scheen de er toezicht reed, wat den, waardoor de auto rer den weg reed, daar- de en tegen 'n boom geheel vernield werd. rsonen bekwamen allen ge verwondingen door uiten. Zy zijn dooreen lasseerde, naar een zie- vergebracht. De vracht- ig gehavend en is later ialmthout enVanNiel uit Hoofddorp, gedemonteerd en naar Am sterdam vervoerd. ETEN EN NIET BETALEN. AMSTERDAM, S Aug.- In een restaurant op het Rembrandtplein kwam gisteren een 51-jarigen man, en bestelde een diner. Toen afgerekend moest worden, zeide hy, dathy geen geld by zich had. „Als de kellner de duiten wilde hebben, moest hy maar naar zijn zwager gaan, die het wel kon betalen". Later bleek, dat de zwager er niet aan dacht, zoodat de politie in het geval gemoeid werd. Ook bleek, dat de man op dezelfde wijze reeds andere restaurateurs en kellners had beet genomen. Waarschuwing van de politie. AMSTERDAM, 8 Aug. - Alvorens in handelsrelatie te treden met Andries Stigter, geboren te Bodegraven, 18 December 1880, van beroep koopman, wonende te Leiden, Kooipark no. 16, wordt belanghebbenden in overweging gegeven, zich om inlichtingen te wenden tot den commissaris van politie te Leiden. Overreden en gedood. DRACHTEN, 7 Aug. - Hedenmorgen is door een tram van Leeuwarden naar hier de 66-jarige arbeider A. Noordstra, toen hfj met een tweetal andere arbeiders de tram baan te Nijega zou oversteken, gegrepen en over een lengte van 6 h 7 M. meegesleurd. In deerniswaardigen toestand werd de on gelukkige opgenomen en naar zijn woning overgebracht, waar hy bij aankomst al bleek te zijn overleden. ttende de namen en adressen van alle ingeschrevenen in het lelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor IDRECHT en OMSTREKEN, uitgegeven met medewerking van de er. een onmisbare vraagbaak voor handel en industrie. Prijs Fl. 1.75. Men besteile bij den boekhandel. *98 3—2 Drukkerij en Uitgevers-Mij. „De Vlijt", ARNHEM ingstraat 14/15 Teleph. 1388 Postrekening 40740 Prijs per kwartaal. f 1, Losse nummers f 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen eu Dienstnanv ragen f 1,por plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7É JAARGANG. - N°. 79 geurige Portorlco lichte Maryland zware Pruimtabak. EIGEN LAApiNRICHTING Een Kukirol-voetbad een paar keer per week is even noodzakelijk als een nieuw stel ondergoed op Zondag. Vergeet daarom niet morgen bij Uw Apo theker of Drogist te koopen1 pakje Kukirol-voetbad van Dr. Carope A 40 cts. (3 pakjes f 1.10) Het reinigt en versterkt ren uwen en pezen! bet 13 erkend het beste voor vermoeide, pijnlijke of transpiree- reude voeten. 1 pakje Kukiroi-eksteroogenpleister a 60 cts. Het" middel tegen eksteroogen. harde huid. eelt en wratten. /i 1 strooidoos Kuktrol-slrooipoeder 60 cents voor weken voldoende, om 's avonds op de voeten en overdag in de 'lousen te strooien is het eenige onschadelijke en werkzame middel tegen transpireerende voeten. Millioenen menschcn hebben de Kukirol preparaten met succes ge' 9 bruikt. Door H.H. Doktoren aanbevolen. DIERENBESCHERMING. I. De begrippen omtrent dierenbescherming hebben zich in de laatste jaren wel zeer ten goede gewijzigd. Over het algemeen zijn de menschen, dank zij den steun van school en pers, meer belang gaan stellen in het dieren- en plantenleven en met de verbreiding van de kennis daaromtrent, is natuurlijkerwijze gepaard gegaan een beter begrijpen en hooger respect. Dierenbescherming is eene zaak van hooge cultureele beteekenis en opvoedkundige waarde. Kinderen aan wie liefde voor de dieren wordt geleerd en ontzag voor het leven in planten- en dierenrijk, zullen opgroeien tot menschen met mooie karakters, die het ego ïsme uit zich gebannen bebben en een open oog en gevoelig hart hebben voor de nooden van anderen. De grootere belangstelling in de dieren wereld "uit zich sterk in de toename van het aantal rasdieren, zoowel wat honden, katten, pluimvee als konijnen betreft. Men heeft ge leerd de dieren, die men houdt, met een ander oog te beschouwen, men stelt prijs op uiter lijke verschijning, op karakter, en die intie mere relatie, als we het zoo noemen mogen, komt ook eene betere behandeling en ver zorging ten goede. De reactie echter blijft niet uit. Naast de groeiende liefhebberij tot het houden van huisdieren, ontwikkelt zich eene toenemende antipathie bij een ander deel der bevolking, dat zich voor deze liefhebberij ongevoelig toont. Daarvoor zijn teekenen te over. Men schen, die geleerd hebben om ondanks alle lawaai van het moderne verkeer electrische trams, auto's enz. hun slaapje rustig te siapen, voelen hun rust thans gestoord door hanengekraai en hondengeblaf. Ingezonden stukken verschijnen in de bladen, en men vindt gemeentebesturen bereid om aan de klachten tegemoet te komen door aanvullin gen van politie-verordeningen, die veel last brengen aan de eigenaren van dieren en kwel ling voor deze laatsten. Er bestaat reeds hier en daar eene bepaling tegen hanengekraai in den nacht of vroegen morgen, met het gevolg, dat die dieren in kleine en donkere hokjes worden opgesloten, waar zelfs de meest noo- dige ventilatie ontbreekt, omdat die ventilatie het doorlaten van het geluid ten gevolge zou hebben. In Velsen en Beverwijk heeft men nog onlangs eene verordening geschapen, die het loopen van honden op straat slechts toe staat, wanneer deze aangelijnd zijn. Wat een kwelling voor de dieren, die na een geheelen dag, vaak langer, binnenshuis vertoefd te hebben, als ze eindelijk „uit" mogen, nog niet eens r's flink kunnen uitdraven. Wat 'n valsche en knorrige honden zal men op den duur in Velsen en Beverwijk rijk worden! In Rotterdom verhoogde de raad de honden belasting van j 3,50 en J 5,tot J 10, Al deze feiten wijzen op eene toenemende reactie tegen de liefhebberij voor dieren, bij I een groot deel der bevolking. Tegenover zulke reactie behoort eene krachtige en gezonde dierenbescherming te bestaan. Beschikken we daar dan niet over? We hebben toch eene Vereeniging tot Bescherming van Dieren? Zeker, die hebben we, maar of die vereeni ging gezond en krachtig is en of zij inderdaad FEUILLETON. Vraag» r.ratu »o»:<nding der leerrijk- brochure „Do juista verzorging dor voeton" door Dr. F. Netto, per briefkaart of door Inzending dezer advertentie als .!ru!e-werk o»et 2 ets. gefrnnJecerd. onder vermelding van Uur adrc.i op de enveloppe. N.V. Drogerijen Maatschappij, Schlokado 244 Rotterdam Allcenvertegenwoordigera der KuklroMabrtok. grootste fabriek der wereld voor preparaten ter verzorging der voeten. In Middelharnis beslist verkrijgbaar bij P. WIELHOUWER Zandpad 344. O. Eil. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) |30) De Beer van Hoogenstijn, de held, die om een (nauwelijks noemenswaardig gebrek aan den voet, (geen soldaat was geworden, die zich lafhartig en (verwijfd onder moeders voorschoot verborg, in- (stede van met onverschrokken moed zich te stor- Mten in het gevaar, teneinde goed en bloed te wagen Ivoor.'s Keizers eer. I En zoo iemand noemen ze een Parsifal I Ze zou Ihet kunnen uitschateren, en ze bijt zich op de Hippen. li Neen, Parsifal was ook wel een spruit van (groote afzondering der wereld, die aan moeders (leiband had geloopen, zoolang zijn arm nog zwak, (fijn zwaard nog kort was. Maar toen den jongen (leeuw het huis te eng werd, toen hij de kracht (van een koningszoon in hart en vuist gewaar ('«erd, toen rukte hij zich los van den onwaardigen (leihand, van voorschoot en vrouwenrok, zadelde (met koenen moed zijn ros en trok uit zijn burcht, Hm in de landen van zijn vorst vrouwe Aventure Wen handschoen toe te werpen. Parsifal, de wijze dwaas, werd een held, in Jwiens gespierde hand de heilige speer schitterde. (Maar wat is graaf Kuno Kracht? Is hij in werke- Wikheid een Beer, die strijdlustig uit zijn hol te Iets goeds tegen de bovenbedoelde reactie zal kunnen verrichten, daérover juist wilden we het in deze artikelen eens hebben. Een gezonde, krachtige, maar nuchtere dieren bescherming is noodig, eene sentimenteele, kleingeestige beweging ten deze zal echter veel meer kwaad dan goed verrichten en de reac tie tegen de dierenliefhebberij versterken. Dezer dagen verscheen een geschriftje van „Natuurleven" over-Dierenbescherming. Het vangt als volgt aan: „Populair is dierenbescherming tot dusverre nooit geweest. Waaraan het te wijten is, zal wel niet zoo gemakkelijk zijn uit te maken, maar in elk geval is zeker, dat een weidoor- voelde bescherming van dieren bij ons nog verre van een volkszaak is geworden. En dat is toch bepaald zeer te betreuren, waar het zoo geheel anders zou kunnen zijn. Niet alleen om de zaak zelve, maar bovenal om de wijde strekking, die de idee bezit, om de verdragende gevolgen voor de innerlijke kracht der samenleving. Men heeft deze impopulariteit wel eens willen zoeken in den naam, omdat bescher ming synoniem gedacht met vertroete ling het denkbeeld van weekheid en ver slapping in zich zou sluiten, en men heeft daarom wel eens voorgesteld dien naam te veranderen in „tegen dierenmishandeling"." De schrijver is het daarmee niet geheel eens en gelooft, niet, dat het 'm in den naam zit; wij ook niet. Beschermen behoeft niet te beteekenen vertroetelen en het be hoeft evenmin het denkbeeld van weekheid en verslapping te wekken. De vraag is maar, hoe de bescherming practisch wordt uitge oefend. De inspecteurs van de Sophia-Ver- eeniging doen uitnemend werk en dat wordt ook algmeen gewaardeerd door het publiek. Zij treden op tegen het mishandelen van die ren, het gebruiken van zieke of verwonde paarden, het onoordeelkundig leiden en ver voeren van dieren, Ifêt gebruik van te kleine honden als trekkracht, het onjuist inspannen dezer beesten énz. Een ieder heeft waardeering voor het werk dezer inspecteurs. Daarentegen echter wekken de bemoeiingen van de Vereeniging tot Bescherming van Dieren, voor zoover ze niet samenvallen met het werk der Inspecteurs, hierboven bedoeld, vaak spot en wrevel. Men gaat in die ver eeniging niet alleen veel te ver, maar past de dierenbescherming ook op geheel onjuiste wijze toe. Dat versterkt de reactie. Iemand, die geen liefhebberij voor dieren heeft, lacht wat om die „malligheid" van hondenhouders en kippen- of kattenliefhebbers met ..hun over dreven, ziekelijke ideeën men scheert ze allen voor het gemak maar over één kan en vindt het goed, dat aan die „fratsenmakerij" een beetje paal en perk gesteld wordt door belastingheffing of verbodsbepalingen, zooals we die in den aanvang van ons artikel schet sten. In het Mei-nummer van het Orgaan der Vereeniging tot Bescherming van Dieren, schreef Mevr. de Boerv. Strien in haar rubriek „Met het zoeklicht door de Vrouwen wereld" over de exploitatie van het dier door den mensch en zei o.a.: „Helaas, blijft Parijs, het groote mode centrum, echter nog steeds voortgaan met het geven van een slecht voorbeeld ten deze. Daar hebt ge, bijvoorbeeld, de nieuwste Pa- rijsche „hobby", de broderie van allerlei kleedingstukken, jumpers, tunieks, japonnen, mantels en kinderkleedjes met „furida". voorschijn komt, tuk op buit en overwinning? Neen, waarachtig niet! Hij zit achter de kachel en laat vrouwenhanden voor hem het werk verrichten; hij oogst alleen wat de vlijtige moeder voor hem heeft gezaaid. En wat doet hij voor Keizer en Rijk? Niets I Voor wie besteedt hij zijn Berenkracht? Alleen voor zichzelf. Heeft hij het zichzelf niet gezegd, dat hij als man als edelman heilige plichten heeft te ver vullen? Neen! In behagelijke rust slijt hij zijn onbeduidend bestaan, Iaat het zwaard roesten aan den muur en bergt het schild der voorouders in de rommel kamer. Wat wil hij hier? Een vrouw zoeken, die zijn Sybarieten-leven met hem deelt. Een verachtelijke trek speelt om Wanda's lippen. Ook zoo een zal er voor hem wel gevonden worden, er zijn meisjes, die weinig, zeer weinig van een man verlangen, alleen een trouwring. Behoort Wanda van Spengelenburg tot deze bescheiden creaturen? Neen, duizendmaal neenl In hare borst gloeit een vuur van heilige vaderlandsliefde, een trot- sche geestdrift voor welker opflikkerende vlam zelfs de reuzengestalte van den rijken graaf van Hoogenstijn ais een schim erbarmelijk ineen moet schrompelen. Erbarmelijk, jal Wanda is als een elfengedaante, tenger en lenig, naast den reus Kuno Kracht, en toch wil het haar „Furida "is een onschuldig-uitziend spin sel, waarmee men borduren, breien of haken kan. Maar het is gesponnen van de zijzachte vachtharen van Angorakonijnen, die er, bij gevolg het leven voor moeten laten. „Men", de groote machtige „Men" zegt, dat „furida"- borduursel, in kruissteken uitgevoerd, aller liefst staat op welk materiaal ook, dat witte gebreide „furida" herinnert aan pompeuse witte-vos stola's of kragen, dat het in teere cameé- en jo.detinten verkrijgbaar is, en het de onvergetelijke lichtheid van het ook al door moord verkregene zwanendons bezit. Mein Liebeken, was willst du noch mehr? Laar ons waken, dat deze onschuldig uit ziende draad niet de kleederen komt bederven der menschen, die niet wenschen mee te wer ken tot de dierenslachting uit luxe, welke veelal synoniem is met het woord mode!" Naar aanleiding dezer regelen zetten we in Ingezonden Mededeeling. KANTOOR: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank sjpasiÊ'lbfifisJes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan? Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikt^ geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. een schrijven aan Mevrouw uiteen, dat ze het „mis" had, dat het Angora-konijn slechts te houden is door menschen, die over genoeg tijd en liefhebberij beschikken om die dieren naar den eisch te onderhouden, d. i. ze ge regeld te toiletteeren en dat de wol, die daarbij op kam en borstel achterblijft, bewaard wordt en eindelijk verkocht. Geen konijn ontvangt dus eigenlijk een betere en zorgvuldiger be handeling dan juist het Angora-konijn. We hoorden niets op onzen brief en toen in het Juli-nummer nog geen rectificarie geplaatst was, vroegen we mevrouw in een nader schrij ven ons even te willen berichten, of zij ook het plan had eenige rectificatie te plaatsen. We kregen toen ten antwoord, dat de schrijf ster bedoelde rectificatie in een der volgende nummers „hoopte" te geven en deze zaak vermoedelijkin het Sept. of Oct. nr. haar beslag zou krijgen. We stonden versteld. Als mevrouw maar een oogenblik meent, dat een konijn leed geschiedt, haast ze zich om zulks in het Orgaan in strenge woorden te gispen, maar als zij aan menschen, haren Parijschen sexe-genooten, ten onrechte medewerking aan wreedheid ten laste heeft gelegd en eene nijverheid schade heeft berokkend, dan voorkomen, als ziet ze uit de hoogte op hem neer, zoo hoog, dat hij voor haar niet meer bestaat I Ais de laatste tonen der muziek verstomd zijn en de stormende bijvalsbetuigingen een einde hebben genomen, staat het jonge meisje op en spoedt zich naar den uitgang. Boor den graaf van Hoogenstijn, die altijd nog dralend in zijn loge staat en zijn blikken op haar houdt gevestigd, heeft zij geen oog meer. Beneden in de groote gang staan de jonge officieren en onderhouden zich met de dames, die hier op het voorrijden hunner rijtuigen wach ten. Ook luitenant van Heidler is Wanda met kletterende sporen genaderd, hij kust de hand der barones van Spengelenburg en vraagt naar de gezondheid der dames. Hij heeft Wanda reeds verwelkomd aan het station. Dat zijn aanwezigheid aldaar louter toe val was, heeft hij noch beweerd, noch heeft de jonge dame die. als zoodanig opgevat. Ook nu weer staart hij haar met de stoutmoedige, van zegepraal bewuste oogen aan en verzekert haar, dat het in de residentie vreeselijk eenzaam is weest, zonder haar tegenwoordigheid, en hij een massa heeft te vertellen. Gisteren heeft hij met sommige kameraden een zoogenaamde parforce jacht op sneeuw en gladijs gereden, om het vol hardingsvermogen der knollen (I) op de proef te stellen De goede resultaten zijn natuurlijk met champagne bekroond, en de zitting had zoolang geduurd, dat er van een door hem voorgenomen bezoek aan „Mon repos" niets was gekomen. Of hij dit nu nog mocht inhalen en een kop thee bij de dames gebruiken? De barones heeft er volstrekt niets tegen, hoe wel haar glimlach nog koeler schijnt dan anders. „hoopt" zij een en ander na verloop van een half jaar wel eens te zullen rectificeeren! Dat men in kringen van Dierenbescherming de mensch vaak bij het dier ten achter stelt, dèt maakt deze beweging bij het publiek vaak zoo onsympathiek. Nemen we als voorbeeld ook het trekhon den vraagstuk. Prachtig vinden we, gelijk trouwens elk weldenkend mensch, dat men den trekhond beschermt, bepalingen maakt omtrent be spanning, de hoogte van het dier, de trek- last enz. Het dier mag niet uitgebuit worden. Maar is het daarom noodig, het gebruiken van den hond als trekkracht te verbieden? Het beest is er niet voor geschapen, beweert men, daarbij wijzende op het gemis van hoeven. Maar is de mensch dan met hoeven geschapen, en wordt toch ook van hem niet vaak geëischt, dat hij voor of achter een zwaar beladén kar loopt? Een krachtigen, gezonden hond zal wanneer hij voor dat doel niet uitgebuit wordt, het trekken niet schaden, we zouden haast zeggen: integendeel. Een ieder, die een hond van een gfoot, flink ras heeft, weet bij ondervinding, hoe moeilijk het vaak is, om het dier er van af te houden, zijn baas, tegen diens wil in, voort te trekken. De energie, die in het sterke hondenlichaam schuilt, moet nu eenmaal ver werkt kunnen worden en zonder het gebruik van honden als trekkracht te willen propa- geeren meenen we toch te mogen opmerken,, dat het voor vele flinke krachtige honden, die thans in gewatteerde manden, binnenkamers vertroeteld worden, een weldaad zou zijn, als ze een paar uur per dag eens een honden vrachtje mochten voorttrekken. Nog eens: een dier moet tegen uitbuiting beschermd worden, en degenen, die hun hond, wanneer deze zijn vrachtje naar huis heeft helpen trekken, met een schop naar hun hok jagen, denzulken behoorde het recht tot bezit van eenig huisdier ontzegd te kunnen worden. Als echter baas en hond kameraden zijn en de b'aas alles voor het dier over heeft, dan is er geen reden te bedenken, waarom de hond dien baas ook niet in zijne moeilijkheden kan bijstaan, waarom die hond niet zou kunnen helpen, de vracht te verplaatsen, die voor den baas alleen te zwaar is. In de beoordeeling over de behandeling van dieren, moet men redelijk blijven en zich niet laten leiden door sentimenteele impressies. Hoevele menschen, die meenen hunne dieren zoo goed mogelijk te „beschermen," zijn onbe wust kwelgeesten voor de dieren. Gezonde hondenrassen worden vaak tot onmogelijk kleine proportie gefokt, opdat mevrouw die onnatuurlijke, bibberende we zentjes maar op haar schoot of in haar mof vertroetelen en knuffelen kan. Met dekkleedj es en warme kruikjes worden beesten, wier instinct ze tot dartlen in de vrije natuur aanzet, tot verwekelijkte wezentjes gevormd, die over heel het lijfje sidderen, als ze in de buitenlucht komen. Statige windhonden, geboren om dagelijks uren aan een stuk voort te draven over onafzienbare prairiën, liggen op een vacht in de salon staat chique! van een dierenbeschermster en als ze buiten komen,, trippelen ze strak aangelijnd met stramme pooten naast mevrouw voort, de eenige ont spanning dezer dieren. Vergeleken bij zulke beesten, is het bestaan van een hond, die als trekhond gebruikt, doch niet uitgebuit wordt, en overigens als een kameraad in huis wordt behandeld, een „hondsch ideaal". Wanda evenwel krijgt een kleur onder de dunne kanten voile, die haar hoofdje verbergt en de nixenoogen flikkeren vol belangstelling. „Een oefeningsrit Ia Heidler!" roept ze leven dig, „daarvan moet u vertellen! Hoe maakt het uw „Brunhild" heeft ze het gladde ijs met haar bekende voortvarendheid getrotseerd?" „Brunhild" heeft schitterend volgehouden, maar Massenbach heeft leelijk „Pech" met zijn „Wotan" gehad deze nam een sprong over een sloot.tegen de zon.natuurlijk met blind heid geslagen en daarom te kort gesprongen..." „O wee! en Wotan?" „Kookt op het oogenblik in den worstketel!" „Pour condoler!" „Den eigenaar van het ros, gezegender gedach tenis, of hen die het moeten verorberen?!" Ze lachen en bemerken nauwelijks de rijzige gestalte, die in hun nabijheid tegen een kolom staat en geen oog van Wanda afhoudt. Alleen de barones van Spengelenburg ziet den erfgenaam van Hoogenstijn en toont hem een heel vriendelijk gelaat. Hun rijtuig komt voor. Luitenant van Heidler presenteert de barones den arm en Wanda volgt. Kuno Kracht loopt zoo dicht naast haar, dat het lichtblauwe met wit thibet bezet fluweel van haar sortie hem ficureert. De jonge dame bemerkt het niet. Andermaal waait de violcngeur hem aan en beneemt hem bijna den adem, de kluizenaar uit het Berenhol heeft slechts oogen en gedachten voor de lenige meisjesgestalte naast hem, maar het trotsch gelaat keert zich geen enkele maal naar hem. Hij staat en ziet, hoe de huzaren-officier haar Het Veilingwezen op Flakkee. De ons ten voorbeeld strekkende vele en groote veilingen in ons Jand, rnet hare mil- lioenen omzetten, moesten ons voldoende overtuiging geven, dat deze instellingen voor den afzet van onze producten onmisbaar zijn en moest propaganda daarvoor achterwege kunnen biyven. Helaas wordt het nut er van door onze landbouwers nog niet ingezien, althans, men biyft de methode volgen van onze voor vaderen, met den aankleve van alle moge- lyke narigheden van katten, wanbetaling, procedures, ruzie, enz. Waar er toch wel een eenigszins andere geest is waar te nemen dan eenige jaren terug, is het misschienhaiet overbodig om er voortdurend de aandacht op te vestigen. Dacht men er in mobilisatietyd niet over om eenig product ongedwongen te veilen, thans worden van bijna alle plaatsen van ons eiland diverse producten aangevoerd. Vooral de gemeente Ouddorp maakt er veel gebruik van met eieren en groenten. De zwarte bessen worden vrijwel allemaal geveild. Slechts enkelingen geven de voor keur nog aan den particulieren verkoop, maar dit hebben ze van 'tjaar weer duur moeten bekoopen. Verschillen van 20, 25 en 30 cent per Kilogram tusschen veilingprijs en parti culieren pry's waren geen zeldzaamheden. Voor sommigen, die een partij van beteekenis hadden, beliep de schade zelfs boven de 100,—. Moge dit een gevoelige leerles voor hen zijn. Welke schade echter wordt geleden bij den verkoop van de uien, aardappelen en peen is niet te bepalen. Is de kwaliteit van onze producten even goed als de producten in Noord-Holland, dan beloopt de schade blykens de Noord-Hollandsche veilingberich- ten in de duizenden voor ons eiland. Laten we aannemen, dat er in iedere ge meente van ons eiland 50 gemeten uien worden geteeld met een gemiddelde op brengst van 200 Hectoliter per gemet, dan worden er in de 13 gemeenten 13 x 50 X 200 Hectoliter 130000 Hectoliter uien ge produceerd. Haalt men er niet uit wat er in zit, d. w. z. bekomt men er niet den prijs van den dag voor, dan beteekent slechts een prijsverschil van 10 cent per Hectoliter reeds een schade voor ons eiland van ƒ13000,—. Het is dus van overwegend belang om precies den prijs van den dag te weten en deze komt alleen op een veiling tot uit drukking, d.w. z. op een veiling, waar door loopend voldoende boeveelheden worden aan- Dit is niet denkbeeldig of idialistisch, de praktijk bewijst het. In streken waar niet anders meer dan veilingverkoop geschiedt, is men daarvan reeds lang doordrongen. Om het echter zoo ver te brengen dat de veiling de algemeene verkoopplaats van ons eiland wordt en den prijs van den dag be paalt, mag in de eerste plaats het gevoel van saamhoorigheid niet ontbreken. Alleen door eendrachtige samenwerking kan een veiling opbloeien en aan het doel beant woorden. Dit is niet het werk van den enkeling. Een veiling waar zoo nu en dan een partijtje wordt aangevoerd, blijft altijd sukkelen met Leest de advertentie van Catnpfens Stoffeerderij (Adv.> in het rijtuig tilt en vervolgens zelf instapt, de paarden zetten aan, en andere rijtuigen komen voor het portiek. Ais in een droom, schrijdt de jonge graaf voort in den kouden winternacht. In zijn hoofd dwarrelt het van nieuwe, wonder lijke indrukken. Zijn hart klopt warm en onstuimig, een harts tochtelijke gelukzaligheid, een jubelende levens vreugd wordt over hem vaardig. Morgen gaat hij zijn bezoeken afleggen; hij zal al die vele, vroolijke, vriendelijk lachende menschen leeren kennen," ook Wanda van Spengelenburg. Dan is hij geen vreemdeling meer voor haar, hij mag haar groeten, met haar pratenen ze zal hem met de lieve, raadselachtige oogen evenzoo aanzien, ais te voren den huzaar. Nog nooit heeft de wildvreemde man zich zoo vergenoegd tér ruste begeven, als dezen avond. In zijn ooren ruischen de golven der zee, klinken de tooverachtige tonen van den „Vliegenden Hol lander". Het gezicht van Senta heeft Wanda's trekken; zij strekt de armen naar hem uit en zingt.als met een zucht: Ach. wanneer zult ge, bieeke. zeeman, haar vinden? Bid den hemel, dat spoedig een vrouw hare liefde hem schenkt!" „Hohojohc!" De villa „Mon Repos", door den gepension- neerden generaal van Spengelenburg bewoond, was gelegen in een van de stille straten eencr voorstad, waar men slechts equipages en elegante voorbijgangers ontmoet, waar kunstmatig be werkte ijzeren hekken dc prachtig onderhouden tuinen insluiten cn marmeren beelden prijken te midden van taxis en huizen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1