BINNENLAND. 9 2 5. ONZE EILANDE N VAN WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1925. 3 s en motoren en auto's, rne weer in de zelfde eger, want naar wy van nemen, zal het strand en. °d heeft in zijn Zaterdag g tot gemeente-secre- heer J. van den Waals jke Stand. LSDIJK. v. Jannetje Cornelia van Wezel, j m. 2S j. en DORP. v. T. Mastenbroek en us, z. van J. 't Geloof an D. Meijer en K. Moer- P. C. van Dongen en z. van J. C. Meijer en van Aagje v. d. Bok. rop en C. M. v. d. Kemp. in en A. Ihrman. ikaart, 22 j. met C. Mas- -erling, 49 j. met J. v. d. Jntje van Huizen, 2 j. n en W. Mastenbroek, wed. van M. Padmos, j. echtgen. van Jb. San- 22 m. d. van E. de van 81 Juli 7 Aug. Wyn, j.m. 44 j. en .d. 30 j. Juli 7 Augustus. Johanna, d. v. G. Jacobs lbregt, z. v. V. Boutkan ;n. G. Verkerk en W. A. Goedvolk, van 1 31 Juli. lisabet, d. v. S. Langen- on. Neeltje Sina, d. v. n J. E. Valstar. ruik en S. Rehorst. M. rg. J. C. Langendoen en aan en P. Roest, 'anintveld en L. E. de van der Velde. I. Roest elboff, echtg. van A. W. van der Velde, onge- an Eljk, echtg. vanN. (overl. te R'dam). E. an der Velde, oud 73 j. van 1 31 Juli. t Lobs 56 j: echtg. van 1 Juni—81 Juli. n Bastiana Johanna, d. v. Herwijnen. Barend, v. d. Wacht. Leentje, Rietdijk. Maartje, d. v. Blaak. Engeliena, d. v. t. Hendrik, z. v. A. J. de A. Hoogstad. Maria, n E. Wolters. an en M. Raas. G. Stoof en. B. de Man en E. mijn, oud dertig dagen, oud 79 j. Z. W. Noord-Brabant. afgeloopen nacht heeft ord-Brabant een hevig p sommige plaatsen in gepaard gaande met 5ens hedenmorgen door angen berichten, kwam uur uit de richting van weder opzetten. Nu en alen in Westelijke rich- Donderslagen werden zamerhand naderde bet t leek het of de hemel oed stond. De donder- middellijk op de blik- onweder woedde, brak Istorm los en begon het nweder zette zich voort chting. Groote hagel- j acht in en om Roozen-' die werd aangericht is "onderdduizenden ven- ongeveer 900 straat- eraakt, zoodat heden- "ting slechts in zeer be- p de drukste punten in gemaakt. Broeikassen ationsoverdekking, die i, werd over de geheele e douanezaal van het ade aangericht, terwijl erkplaatsen en parti- ijn beschadigd. -Gastel en Hoeven is ht. In Wouw b.v. zijn windzijde lagen, ver- uis en het klooster heb- gelede.n Opmerkelijk atsen direct grenzende te schade werd aange- erruit vernield is. Voor agegaan zijn nergens euren. t ons nog getelefoneerd, ad buitengewoon groot valt te beramen zou zij die wij van het dag blad de Grondwet kregen, zeker wel J 100,000 bedragen. Men schrijft ons uit Roosendaal het volgen de: Na een drukkend warme dag begon des avonds de lucht in het Westen te betrekken, en aanhoudend lichtte het. Tegen 11 uur nqm het lichten in de verte dermate toe, dat vaak seconden lang de hemel in vuur en vlatti scheen te staan. Vele menschen bevonden zich, on. danks het late uur, nog op straat om het zeli zame schouwspel gade te slaan. Eerst tegen twaalven begon de donder te rommelen en in het felle bliksemlicht zag men fantastische wolkengevaarten dreigend uit het westen komen. Het begon toen kouder te worden en er vielen groote hagelsteenen. Plotseling gierde een windvlaag door de lucht en een hagelbui viel neer met een geweld, dat zelfs het loeien van den wind en het gerommel van den donder overstemde, ljskeien ter grootte zeker van een ei spatten uiteen op de daken en straatsteenen, vernielden in een oogenblik duizenden ruiten en doorboorden zelfs houten bedekkingen van in aanbouw zijnde huizen. Acht tien minuten hield het noodweer aan; toen dreef het af in de richting van Hoeven en Oudenbosch. Er gingen deuren open en de' menschen, velen nog in nachtgewaad, kwamen naar buiten om de^ verwoesting te aanschou wen. Steenen als eieren en grooter waren neer gevallen en hadden al wat breekbaar was ver brijzeld. De schade kon in den beginne natuur lijk nog niet geheel worden overzitn, doch zeker was dat het aantal verbrijzelde ruiten en dakpannen en de schade aan glazen overkap pingen e.d. enorm moest zijn. Eerst in den morgen bleek van welke af metingen de aangerichte schade was. Ge meentearbeiders waren reeds des nachts be gonnen de gehavende lantaarns der straat verlichting te herstellen, die bijna alle ge broken glazen hadden. Overal lagen ruiten, dakpannen en hoopen bladeren in de straten. Haast geen enkel huis was er ongedeerd af gekomen. Het aantal gebroken ruiten aan het station, de kerken, kloosters en verdere ge bouwen is legio. De glazen overkappingen der nationale bank, het postkantoor en de ver schillende fotografen waren totaal vernield, en van een groot aantal serre's e. d. was geen ruit meer heel. De fa. Jongmans, fruithandellaar, telde in zijn broeikassen alleen 1600 verbrijzel de ruiten. Evenzoo was het gesteld met de fa. Ros. Wij zagen een gewone particuliere woning, waarvan niet minder dan 80 kleinere ruiten stukgehageld waren. Ook het bureau van het dagblad de Grond wet heeft het moeten ontgelden van de glazen- overkapping eener doorgang bleef geen ruit heel en ook de glazen overkapping van een der bureaux was totaal vernield. Reeds vroeg in den morgen toog de meentereiniging aan het werk om de stukken glas weg t° ruimen. Het bleek dat het noodweer gekomen was uit de richting van Bergen op Zoom. Daar had men van den hagel niet veel gemerkt. Boven Wouw was de storm in al zijn hevigheid los gebarsten. Geen enkel huis dat er ongedeerd afkwam. Van het raadhuis en het zusterkloos ter werden ontelbare ruiten vernield. Ook in Hoeven, Zegge en Oudenbosch heeft het noodweer gewoed. De schade aan het fruit en de nog te veld staande gewassen is enorm. Tot nu toe kwamen ons geen persoonlijke ongelukken ter oore. Tot overmaat van ramp zijn in den loop van den dag nog enkele stortbuien uitgebroken en deze richtten in de gehavende kantoren en gebouwen nog waterschade aan ook. Uit Zevenaar meldde men ohs: Vanavond ontlastte zich boven Doetinchem een hevig onweer, gepaard gaande met een orkaan. De motorenfabriek de Vijf werd totaal vernield. Ook aan het spoorstation is alles ont redderd. Geladen veewagens sloegen om. Alle verbindingen naar buiten zijn verbroken. Op het tentoonstellingsterrein te Didam zijn alle tenten op één na omgeslagen. De boerderij van W. Sietsema te Wijnjeterp is gisternacht door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Alles was laag verzekerd ONWEER EN STORM. Maandagmiddag omstreeks half 6 is de 15 jarige boerenarbeider L. v. H., wonende aan den Kralingscheweg alhier, bij werkzaam heden in het veld, door den bliksem getroffen, De hulp van dokter R. C. van Senus Jr. werd ingeroepen, doch deze kon slechts den dood constatecren. Tijdens het onweer, dat in den nacht van Zondag op jMaandag boven 's-Gravenzande woedde, is het achttien jarige meisje H. v. d. B. door den bliksem getroffen. Haar jongere broertje sloeg bewusteloos neer en werd tijde lijk verlamd. Zijn toestand is thans gunstig. Men meldde ons Maandagavond uit Henge lo: Vanavond is het hier ontzettend noodweer geweest. Een zeer groot aantal zware boomen is door den bliksem getroffen of door den or kaan ontworteld. Enkele straten zijn door ge troffen boomen geheel versperd. Talrijke schoorsteenen en honderden pannen zijn van de daken geslingerd. Een nader bericht uit Hengelo: Tijdens het noodweer van vanavond is de groote opslagplaats van hout van de hout zagerij Wesselink over den Enschedeschen straatweg geslagen. Twee wagons hout zijn uit de rails geslagen. Het autobusverkeer met naburige plaatsen staat stil. Uit Oldenzaal meldde men ons; Het is hier vanavond vreeselijk noodweer geweest. De bliksem is op tal van plaatsen in geslagen. De materieele schade is enorm. Uit Amsterdam ontvangen wij nog het vol gende bericht: Volgens uit Oldenzaal ontvangen telegram men is boven die stad om 7 uur een hevig onweer losgebroken, gepaard gaande niet een orkaan. De meeste huizen in de stad zijn min of meer ernstig beschadigd; Een groot aantal is gedeeltelijk ingestort. Vele schoorsteenen zijn omgewaaid en hon derden boomen zijn ontworteld. De koeltoren van de fabriek der firma Gelderman is door den bliksem getroffen en vernield. Twee huizen zijn afgebrandhet aantal gevallen dat de blik sem is ingeslagen is grooter. Het electrisch licht in de stad is gestoord. Volgens andere telegrammen had de storm de kracht van een .cycloon; verscheidene straten zouden versperd zijn. De telefoonverbindingen met Oldenzaal waren vanavond, tengevolge van het nood weer geheel gestoord, zoodat geen nadere bij zonderheden kunnen worden vermeld. Uit Eindhoven, van Maandagavond: Een hevig noodweer, zware hagelslag en een windhoos hebben geweldige verwoestingen aangericht in de streek, die begrensd wordt door de gemeenten Oisterwijk, Boxtel, Esch en Vucht. De bui bereikte haar hoogtepunt omstreeks half zes hedenmiddag. Langs den ipoorweg van Vucht naar Boxtel werden tien tallen telegraafpalen omvergeworpen; de boe- meltrein uit den Bosch werd daarom over Til burg geleid. Spoedig werd met het opruimings- werk begonnen, zoodat de sneltrein uit Am sterdam van 5.07 met een kleine vertraging te Eindhoven aankwam. In het station Boxtel zijn tal van ruiten stukgeslagen, zoo ook in vele huizen in die gemeente. Langs den spoorweg ziet men een treurig beeld van verwoesten oogst, vernielde daken van boerderijen, omgewaaide boomen. Uit Arnhem: Vanavond omstreeks zes uur ontlastte zich boven Arnhem een hevig onweer, dat ongeveer 3/4 uur duurde. Het ging vergezeld van ge weldige regenbuien. Ook nu weer konden de riolen in de benedenstad de geweldige water massa niet verwerken. Ter hoogte van het land van de markt stond spoedig alles blank, evenals in de Koningstraat en de Beekstraat. Het water liep door de winkels en vele kelders liepen onder. Verschillende winkeliers hebben ernstige waterschade. Ook in andere deelen van de stad had men last van water. Ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Uit Groningen: Een zeer hevig onweer heeft vanavond boven de stad en omstreken gewoed. De ge weldige regen heeft onderscheidene raadsleden belet, tijdig in de raadsvergadering te zijn. De hulp der Groningsche brandweer werd inge roepen voor drie branden in den omtrek. Verscheidene kelders zijn ondergeloopen. Het tramverkeer heeft geruimen rijd stil gestaan. Vanavond om half acht is de kapitale boerenplaats van S. de Wit te Oosterhooge- brug, gemeente Noorddijk, door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Niets is gered. 120,000 kilo hooi en alle landbouwgereedschap pen zijn mede verbrand. Verzekering dekt de schade. Te Leegkerk (Gron.) is ook een boerenplaats door den bliksem getroffen en afgebrand. VERKOOPINGEN. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1925, 's nam. 2 uur (z.t.) van meubilaire goedeien, timmer mansgereedschappen, voorraad timmer hout, enz. Ten verzoeke van de erven van den heer P. Meijer, Middelharnis. Om con tant geld. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1925, vm. 10 uur (Zomertijd) te Stellendam, £er her- berge van A. Kaashoek, van 20 perceelen Klavers, in kavels 6, 25 en 45 van den Eendrachtspolder en in kavel 6 van den Halspolder, ten verzoeke van den heer D. Goedkoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUIS. Op WOENSDAGEN 19 en 26 AUGUSTUS 1925, telkens 's av. 7} uur (z.t.) te Middel harnis in hotel Meijer, b# veiling en afslag van een woonhuis met grond (eeuwigdu rende erfpacht) te Middelharnis, aan het Zandpad, kad. Sectie B. No. 1985, groot 50 centiaren, bewoond door dhr. Dd. de Haas, dadelijk te aanvaarden; ten overstaan van Notaris VAN DER SLUIJS. Op WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1925, nam. 2 uur (nieuwe tijd), publieke verkooping nabij het Tramstation te Middelharnis. Publiek k contant worden verkocht, de navolgende overcomplete Legervoorraden. 115 Dekkleeden gedeeltelik nieuw en ge bruikt doch in uitstekenden staat in ver schillende afmetingen en kwaliteiten olie gummi- en gepr. waterdichte kleeden zeer geschikt voor Scheepvaart, Landbouw etc. een partij paardedekken gebruikt en.nieuw etc. De goederen z(jn te bezien een uur voor den aanvang van den verkoop, tegen betaling van 10 ct. De dekkleeden en zeilen worden geheel uitgelegd. Deurwaarder GROENENDIJK. VERGADERING van den Raad der ge meente Ooltgensplaat, op Vrijdag 7 Augustus 1925, des nam. 7 uur. Aanwezig alle raadsleden, behalve de heer J. van Nieuwaal, die met kennisgeving af wezig is. Voorzitter burgemeester W. J. Donker sloot Lzm. Na het openen der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: a. Schrijven van Ged. Staten houdende, mcdedeeling, dat Jiet door hen te nemeif be sluit inzake Jitt overnemen door de gemeente van een gedeelte van den polder het Oudeland, aan het Boomgaardspad, is verdaagd. b. Idem tot goedkeuring raadsbesluit geld- lcening j 11000, c. Verslag van den Keuringsdienst van Waren van de werkzaamheden over het 2e kwartaal 1925, waaruit blijkt, dat in deze ge meente 35 inspecties zijn gehouden, 26 mon sters genomen van melk, 7 van andere waren, 4 partijen waren afgekeurd, 2 waarschuwingen uitgereikt en geen enkel proces-verbaal be hoefde te worden opgemaakt. (I. Schrijven Ged. Staten, waarbij wordt medegedeeld, dat te Willemstad 2 jaarmarkten zijn afgeschaft. e. Een schrijven van het Departement van Finantiën, waarbij wordt meegedeeld, dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der Personeele Belasting over 1921 bedraagt 81,84 en óver 1922 48.18; der Rijks inkomstenbelasting J 1631,09, totaal 1721,11, Schrijven van den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht, betreffende voorschrif ten omtrent het gebruiken van water bij de bereiding van brood. Het water dat door de bakkers te Ooltgensplaat gebruikt wordt is niet deugdelijk. Bekend is dat .er plannen zijn ter verkrijging van een waterleiding op Flak- kee, waarom in verband met 'bovengenoemde, verzocht wordt deze plannen zooveel mogelijk te steunen. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt een Adres van den Boek- befiee-der der Volksbibliotheek, waarin ge wezen wordt op het groote nut dat deze sticht en waarvoor 10,per jaar subsidie wordt gevraagd. De VOORZITTER zegt dat B. en W. zeer sympathiek staan tegenover de vesspreiding van goede en degelijke lectuur, doch kan den raad niet adviseeren het verzoek in te willigen. Een klein bedrag wordt gevraagd, 't welk ge makkelijk door particulieren kan worden bij eengebracht. De heer BRINKMAN dringt aan op het verstrekken van dit bedrag uit de gemeente kas en wijst op het groote nut van deze biblio theek. De VOORZITTER wil geen precedent scheppener zijn nog meerdere instellingen, die eveneens voor subsidie in aanmerking kunnen komen. Hij is als particulier gaarne bereid financieel te steunen. De gemeente moet pas helpen als het particulier initiatief tekort schiet. Het adres in stemming gebracht, wordt ver worpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemden Brinkman en Wittevrongel. Mej. B. van der Ende, onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Langstraat, vraagt ontslag tegen 1 October a.s. De VOORZITTER heeft dit schrijven met leedwezen ontvangen, terwijl Mej. van der Ende een goede onderwijzeres is en tijdens de verbouwing van de school en de ziekte van den heer M. Breeman, het toenmalige hoofd, uit stekende diensten heeft bewezen. Wordt besloten op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen. De VOORZITTER deelt mede, dat voor hoofd aan de Openbare Lagere School te Lang straat, zich 6 sollicitanten hebben aangemeld, de heeren: W. J. van der Lelie te Sassenheim, L. J. Heijboer te Kruiningen, D. van Zanten te Vreeland, N.van den Houten te Rijswijk, W. A. Schippers te Elburg en L. de Vries te Edam. Proeflessen zullen gehouden worden in de Openbare School No. 1, op Donderdag 13 Augustus a.s. In behandeling komen twee verzoekschrif ten van de gemeente-ambtenaren C. Doorduin en M. W. Ras, om salarisverhooging. Het salaris van de eerste bedraagt 250, per jaar, terwijl de laatste 200,ontvangt. De VOORZITTER verklaart dat B. en W. met geen voorstel komen en het aan den raad over laten. De heer VAN ES wil een vraag stellen aan den secretaris, hoe het komt, dat er volgens het stuk van den heer Doorduin thans een ambtenaar ter secretarie noodig is, terwijl hij meent, dat de secretaris bij zijn benoeming heeft gezegd, het met volontairs af te kunnen. De SECRETARIS het woord verkrijgende, antwoordt, dat niet door hem verklaard is geen ambtenaren noodig te hebben, doch dat hij boven het personeel, dat tijdens zijn be noeming aanwezig was, geen ambtenaren noo dig had. Als deskundige kan spreker verklaren, dat ter secretarie, naast burgemeester en secre taris noodig zijn, een ambtenaar, zoo niet ge heel theoretisch, dan toch practisch in staat, te werken, zonder dat ieder stuk behoeft te worden gecontroleerd en een beginneling. Voor het meerdere dat de tegenwoordige ambtena ren zijn, behoeft niet te worden gesalarieerd. Bij de benoeming van den vroegeren ambte naar tot secretaris is ongeveer j 1000,aan salaris bespaard. Alles wat in een vorige zitting betreffende dc kwestie salariëering tegen woordige ambtenaren is gebeurd, berust op een groot misverstand. Toen kon hij daar niet op ingaan', omdat hij enkele raadsleden zou heb ben moeten kwetsen. De ambtenaren hebben toen te weinig gekregen. Dc lieer VAN ES voelt dat de ambtenaren veel meer nresteeren dan geëischt mag worden. Zou men nun moeten salariëeren naar wat ze toekomen, dan zouden de werkzaamheden te duur worden. De heer WALING is het met de heer Van Es eens, dat de secretaris toen verklaard heeft, dat hij het werk af kon met volontairs. Hij gelooft dat juist deze verklaring zeer tot de benoeming van den heer Korteweg tot secre taris heeft meegewerkt. De lieer BRINKMAN zegt, dat het hem zou spijten, als er weer zoo'n debat moest volgen als in April van het vorig jaar. Hij meent dat het standpunt dat de secretaris thans inneemt, hetzelfde is van vroeger en noemt Jiet schande een ambtenaar met een diploma gcandidaat-gemeentesecretaris met j 250,per jaar te salarieeren. De heer DE VOS zegt, dat de gemeente het hoogst staat met de salarissen voor het secretariepersoneel van het gejieele eiland. Hij herinnert zich dat de heer van Es vroeger gezegd heeft, in deze gemeente een familielid te hebben, die naar Nieuwe Tonge gaat eiken dag, die graag ter secretarie wilde geplaatst worden en dan nog geld toegeven. Hij stelt voor de stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN ROSSUM komt het voor, dat deze stukken te onverwachts in den raad zijn gekomen en stelt voor ze aan te houden tot de volgende vergadering. De VOORZITTER antwoordt, dat deze stukken door B. en W. zijn besproken, welke deze kwestie voor den raad brachten, omdat de ambtenaren zijn aangesteld, na het afleg gen van de belofte, dat zij nimmer om salaris zouoen vragen. De heer VAN ES wil niet afgeven op de salarissen. Als het vast staat, dat er ambte naren noodig zijn, dan geeft hij aan een be hoorlijke salarieering zijn volle stem. Aan de Vos antwoordt hij, niet bedoeld te hebben zijn neef, die Nieuwe Tonge bezoekt. De heer BRINKMAN vindt ambtenaren ter secretarie noodig, ook naar aanleiding van het gesprokene door den secretaris. Hij kan met het voorstel De Vos niet meegaan. Af wijzend op stukken beschikken is tegenwoor dig gewoonte. Hij stelt voor de salarissen te verhoogen, van Doorduin met 100,en van Ras met J 300, De VOORZITTER zegt, dat er iets moet gebeuren en geeft de voorkeur aan een schen king of iets dergelijks. De heer WITTEVRONGEL zegt dat door Korteweg voldoende is aangetoond, dat er ter secretarie ook een ambtenaar noodig is. Hij zou graag zien dat er in dezen geest een besluit werd genomen. Hij weerlegt enkele beweringen van den heer De Vos op een wijze, waartegen de Voorzitter bezwaren oppert. Het voorstel Brinkman wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. (Wittevrongel en Brinkman). Het voorstel De Vos wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen (De Vos en Vermaas). Het voorstel VanRossum wordt aange nomen met 8 tegen 2 stemmen (De Vos en Vermaas).' Een verzoek van den heer P. Crezee en 36 anderen strekkende tot verbetering te brengen in den toestand van de kerkgracht wordt aangehouden tot de volgende verga dering. De VOORZITTER deelt mede, dat het werk aan de Sluisschehaven is voltooid en het bijwerk is afgeleverd voor 867, Ingediend worden de rekeningen van de gemeente ,de gemeentelijke bewaarschool en het groot- of algemeen armbestuur. De com missie tot het nazien dezer bescheiden wordt samengesteld uit de volgende heeren: A. van Rossum, P. van Es en L. Wittevrongel. Enkele wijzigingen werden gebracht in de leges-verordening. De heer HOBBEL vraagt een verordening op het venten van vreemde kooplieden. Zal aan worden voldaan. De heer VAN s ES brengt hulde aan de politie voor het kranig optreden tegen de inbrekers. De heeren VAN ROSSUM en WALING sluiten zich hierbij aan. De heer HOBBEL wil een blijk van waar deering aan Jordaan geven, doch geen gel delijk. De VOORZITTER zegt daarmee te willen wachten. De heer BRINKMAN verzoekt betere hand having van de verordening op de maximum snelheid. Wordt toegezegd. Na het oplossen van een onderling geschil tusschen de heeren De Vos en Wittevrongel wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws. Van Zondagstarieven en mopperende Parjj zonaars. De Paryzenaars zijn niet erg te spreken over de nieuwe tarieven voor auto's, auto bussen en den ondergrondschen spoorweg. Van alle kanten wordt gemopperd, doch vooral van de zjjde van hen, die Zondags met het oog op hun werkzaamheden van deze vervoermiddelen gebruik moeten maken zooals telefonisten, restaurantpersoneel en vele anderen. Deze moeten dan het nieuwe tarief betalen, hetgeen bijna op het dubbele van het vorige neerkomt. Bovendien is er dien dag maar een klas. Men had dit systeem één klas, ééu tarief voor den Zondag, bedoeld als een kleine belasting voor uitgaanders, maar intusschen worden de anderen er ook door getroffen en het is begrijpelijk, dat die over deze extra belasting niet overdreven enthousiast zijn. Er is nog een factor, die het den Parijze naars moeilijk maakt, de tariefverhooging aangenaam te vinden. Dat is de hun aange boren zin voor gelijkheid. En het is daarom een hard gelag voor hen, te moeten aanzien, dat voor een harden houten zetel niet meer betaald behoeft te worden dan voor een zachte bekleede zitplaats. Vandaar, dat Parijs mop pert, klaagt, protesteert enbetaalt. Taaie kost. De paardenkoopman Andró Fraysse, woon achtig in een Fransch provinciestadje, was weduwnaar geworden. En zjjn verdriet was groot. Want het geld, waarmee hy zaken deed, was eigendom geweest van zijn vrouw en deze had haar bezittingen grootendeels aan een familielid vermaakt. Fraysse en zijn moeder werden het er over eens, dat het testament verdwijnen moest. Zij begaven zich naar den notaris, die hun het testament zou voorlezen. Maar nauwelijks had deze achtenswaardige man diep adem gehaald en de voorlezing ingezet, of de we duwnaar ontrukte hem het geschrift, stak het in zijn mond en at het op. Het is een feit, dat Fraysse voor dezen maaltijd moest boeten, maar het testament was verdwenen. Met zyn geld verlegen. De 85-jarige A merikaansche filantroop Leo pold Schett weet niet, hoe hy voor zijn dood van zijn geld moet afkomen. De meeste men schen gelooven, dat 't niet zoo moeilijk is, aan geld, ook al heeft men veel daarvan, een bestemming te geven. Schett weet dit en heeft zich dan ook tot de bladen gewend, opdat die den lezers vragen, hem bij zijn menschlievende plannen behulpzaam te zijn. Voor eenigen tijd stichtte Schett een fonds, van 2£ millioen dollar voor arme knapen, maar er zouden nog wel dozijnen zulke fond sen moeten komen om Schett van zijn geld te verlossen. Wat zal het publiek nu voor stellen? Te gezellig. Voor het gerecht te Munster is behandeld de zaak tegen eenige gevangenisbewaarders, 11 strafgevangenen, de bruid van een dezer en 'n slager te Munster, die beschuldigd waren in het tuchthuis aanwezige voorwer pen, zooals linnengoed, bezems, borstels, stoelen, verschillende grondstoffen, in de gevangenis in gebruik, te hebben gestolen of verkocht. De slager was de heler. De beambten had den de gevangenen geholpen. Het bleek, dat de bewaarders geregeld met de gevangenen naar de café's gingen, een potje bier drinken en dat in de gevangenis geheele woning inrichtingen voor huwende dochters van beambten werden gemaakt. De beambten werden veroordeeld tot vrij heidsstraffen van 15 en 9 maanden en de hoofdschuldigen onder de gevangenen tot één a l£ jaar tuchthuisstraf. Cycloon-B tegen ongedierte. In Engeland voert men sinds eenigen tijd den stryd tegen het ongedierte met een nieuw gas. De industrie heeft daarvoor n.l. een blauwzuurverbinding samengesteld, die in een vaste substantie van korrelig voor komen gebonden is. De onzindelijke ruimte wordt met bruin papier belegd, en iedere opening zorgvuldig gesloten. Mannen met gasmaskers strooien het nieuwe bestrijdings middel op den grond en verlaten het vertrek. Het gas, dat zich bij de explosie aan de lucht ontwikkelt, doodt in korten tijd al het on gedierte, dat zich in huis bevindt. Merkwaar digerwijs met uitzondering van één soort insect, een soort korenworm, welk diertje 48 uur lang den adem kan inhouden en daardoor den „gasaanval" te boven komen. Het patente middel staat bekend als „Cy cloon-B". DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ RAVENNA. Reeds veertien slachtoffers. ROME, 7 Aug. Volgens de bladen is het aantal dooden bij de ontploffing in de kruit fabriek San Martino te Lugo tot veertien Gouden staven naar boyen gehaald. CAïRO, 7 Aug. Duikers hebben staven goud ter waarde van 100.000 gelicht uit het Japansche stoomschip „Bazaka-Maroe" dat in 1915 door een vijandelijken onderzeeër tegen over Port Said werd getorpedeerd. Uitbreiding van het Londensche politiecorps noodig. Londen heeft meer politie noodig. Dit blijkt maar al te duidelijk uit het feit, dat het aantal misdryven zich in stijgende lijn be weegt en b.v. over het jaar 1924 in Londen voor een waarde van niet minder dan acht millioen gulden is gestolen tegen zes-en-een- half millioen in 1923. Dit is dus een toe neming met niet minder dan anderhalf millioen of 23 Door den hoofdcommis saris van politie is dan ook om uitbreiding van het corps verzocht. Gemeente-ontvanger verdwenen. Sinds Vrydag j.l is uit de gemeente Har- melen de gemeente-ontvanger de heer J. van D. verdwenen. Vrijdagnacht hebben de burge meester, de heer Eisen, en de politie alle hotels van Utrecht afgezocht, daar bekend was, dat hij zich naar die stad had begeven. Het onderzoek leverde echter geen resul taat op. Zaterdagmorgen ontving de burge meester van den voortvluchtigen gemeente ontvanger een brief uit Rotterdam, waarin hy schreef, dat hy zelfmoord zou plegen, omdat hij zich in moeilykheden bevond. Hij had gespeculeerd en om zich te dekken, had h(j zich vergrepen aan de gemeentekas. Nadien is gebleken, dathy van het deposito, dat de gemeente by een bank heeft, waar« van de ontvanger alleen gelden kon afnemen met machtiging van den burgemeester, een bedrag van 12000 heeft opgenomen door middel van een valsche machtiging met valsche handteekening van den burge meester. Met dit bedrag is hjj er vermoedelijk van doorgegaan, en in verband met de valsche handteekening wordt getwyfeld of zijn ver haal van zelfmoord wel geloofwaardig is. Zyn signalement is naar binnen-en buiten land verspreid en de burgemeester van Harmeien heeft zyn aanhouding verzocht. De gemeente zal vermoedeiyk geen schade lijden. Twee leeuingen van Ameide opgezegd. De gemeente Ameide is op 30 Juni j.l. in gebreke gebleven, de renté te betalen van een leening, groot 1500,— (44 en de aflossing van een leening, groot 1600,— m beide aangegaan bij de Nutsspaar- bank Ameide-Meerkerk. In de behandeling, die de directeuren der Spaarbank te Ameide van den burgemeester dier gemeente onder vonden hebben, en in de wy'ze, waarop deze burgemeester zich over zijn overleden ambts voorganger, die tevens voorzitter van die spaarbank was, heeft uitgelaten, hebben de directeuren, naar de Nieuwe Rotterd. Courant meldt, in hun vergadering van 4 dezer aan leiding gevonden beide leeningen, die thans direct opzegbaar zijn geworden, binnen acht dagen in haar geheel op te zeggen. Brutale Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft er in de Ned. Herv. pastorie te Overschie een brutale inbraak plaats gehad. De bewo ner, ds. G.A. van der Hooft, is met zijn gezin voor eenige weken te Domburg met vacantie. Met een beitel heeft men het keukenraam weten op te schuiven en het slot verbroken van de keukendeur, die toegang geeft tot de gang. Daar de bewoners bij hunne uitstedig- heid de sleutels op de deuren laten zitten, was het gemakkelyk toegang te verkrijgen tot de vele vertrekken. Ook op de kasten zaten de sleutels. Al de kasten zijn geopend en wat maar eenige waarde heeft, is mee genomen. In de vele kamers der pastorie is alles overhoop gehaald, een enkele kast, die gesloten was, is met geweld geopend. De bewoner is door de politie telegrafisch ont boden. Deze. is met zijn vrouw gisteravond te Overschie gekomen. Zij kunnen nog niet juist vaststellen wat er vermist wordt. "Ver scheidene antieke zilveren voorwerpen en eenig tafelzilver zyn meegenomen. "Van on derscheidene deuren en kasten ook de sleu tels. De bewoner is tegen inbraak verzekerd. SLECHTE „CONSUMPTIE". Bij een gezelschap Amsterdamsche wiel rijders, die Zondag in den omtrek van Bus- sum vertoefden, vertoonden zich, zoo meldt het Hdbl., na het gebruik van ververschin- gen in verschillende inrichtingen verschijn selen van vergiftiging. Op het kinder-sana torium Hoog Blaricum, waar ze zich om hulp vervoegden, werden ze naar de Majella- stichting te Bussum verwezen, welke ze met moeite bereikten. Daar achtte dr. Weiten opneming van twee dames en een heer nood zakelijk. De toestand, die zich Zondag zeer ernstig deed aanzien, was gisterochtend iets beter. OLDEBROEKSCHE KINDERSPELLETJES. Zondagmiddag is een dubbele woning aan den Zwarteweg in Oldëbroek, bewoond door vier gezinnen en toebehoorende aan R. Len der en A. van der Huil, geheel afgebrand. Slechts een deel der inboedels kon gered worden. Alles was verzekerd, doch niet hoog. De brand kwam aan in den hooiberg en is ontstaan doordat kinderen een lucifer bij het hooi hielden. Een zeer opmerkelyk feit is, dat vele branden in het Oldebroeksche den laatsten tijd op Zondag hebben plaats gehad en de meeste hun oorzaak vonden in het met vuur spelen door kinderen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is te Oostburg een 14- jarige jongen bij het baden in den watergang verdronken. EEN MOEDIGE JONGEDAME. Betreffende het verdrinken van een win kelbediende uit Middelburg bij het baden in zee onder Koudekerke meldt men ons nog, dat met den verongelukte enkele andere personen in groot gevaar verkeerden, door dat allen in een put terecht waren gekomen. Aan de 16 jarige Oor Schrijver uit Rotterdam, die een goed zwemster is, mocht het geluk ken, drie meisjes aan het strand te brengen. Een dezer, de verloofde van den verdronken jongeman, was reeds buiten kennis en op haar moest de kunstmatige ademhaling worden toegepast. Gisteren was haar toe stand bevredigend. De jeugdige Rotterdamsche heeft een woord van hulde voor haar kranig optreden ten volle verdiend, VERDRONKEN. De 58-jarige J. D. Jansen, uit Neuzen, is gistermiddag met zyn rywiel het kanaal by de Middensluis ingereden en verdronken. Het ïyk is 12 minuten later opgehaald. DE FIETSMAND. Zondag fietste „Moeder" met haar vijfjarig kindje achter zich in een mandje van Am sterdam naar 't. Gooi. Op de brug over het Merwedekanaal te Weesperkarspel viel de kleine uit 't mandje in het kanaal. Een paar fietsers sprongen t.e water en brachten het kind aan wal. Nadat het van droge kleertjes voorzien was, werd de reis vervolgd.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 3