ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 12 AUGUSTUS 192 5. Roode kool J 8,— tot 9,70 per 100 st. Andijvie 3,70 tot 8,80 per 100 krop. Kroten 3 per 100 bos. Peen J 6,70 tot 6,90 per 100 boa. Centrale Veiling te Middelharnis op Maandag 10 Aug. 1925. Dubb.stamprinses ƒ3,60 tot 7,60 p. 100 k.g. Enk. stamprinsea ƒ3,— tot ƒ15,— p. 100 k.g. Stokprinsea 14,-tot 15,40 per 100 k.g. Stoksnljboonen ƒ1,— tot ƒ32,80 p. 100 k.g. StamsnUboonen ƒ6,— tot ƒ10,— p. 100 k.g. Boterboonen J 2,70 tot 8,40 per 100 k.g. Zoete appels J 37,— tot 38,- p. 100 k.g. Zure appels ƒ19,— tot 37,- p. 100 k.g. Early Victoria ƒ7,— tot 26,90 p. 100 k.g. Appels (val) 10,70 per 100 k.g. Blauwpitten 3,50 tot 4,40 per 100 k.g. Diverse poters 2,80 per 100 k g. Augurken ƒ14,— tot 15,— per 100 k.g. Roode Kool 10,10 tot 11,10 p. lOOstuks. Savoye Kool 13,40 per 100 stuks. Bloemkool le s. ƒ3,40 tot 12,30 p. lOOst. Bloemkool 2e s. ƒ2,— tot ƒ9,40per lOOst. Bloemkool 'e s. ƒ0,40 tot 2,70 p. lOOst. Kipeieren 50 kg. 6,75; 59-60 kg. ƒ7,95— 8,05. Bruine 8,60 tot S,65 per 100 stuks. Eendeneieren 6,60 per 100 stuks. Komkommers 1,50 tot/S,S0 per lOOstuks. Meloenen 29,— tot 70,— per lOOstuks. Pruimen (Reine Vict3 tot ƒ3,40 p. 100 st. Andijvie 3,10 tot 4,10 per 100 krop. Blauwe Druiven 0,61 tot ƒ0,63 per pond. Kroten 3,60 tot ƒ4,— per 100 bos. SOMMELSDIJK. Door een rukwind werd van den molen van J. C. Meijer een plank van een der wieken afgeslagen, welke juist vlak bij een met paarden bespannen wagen terecht kwam, doch gelukkig alles goed afliep. Voetbal. Zaterdagavond speelde M.S.V.V.- combinatie te Dirksland tegen Dirksland, die M.S.V.V. won met 2 1. Het was een zeer aardige en pittigen wedstrijd en het ging er heel vriendschappelijk toe. Amicitia zorgde voor vroolijke muziek en het is een goed geslaagden avond geworden. Zaterdagavond speelt Dirksland tegen M.S.V.V. op het terrein aan denLangeweg. "We rekenen op een even mooien wedstrijd. Zondag gaat M.S.V.V. by Hermes-D.V.S. te Schiedam op bezoek. Het wordt natuurlyk een nederlaagje voor de onzen, want Hermes komt zeer versterkt op. Presteeren wat je kunt, jongens. DIRKSLAND.Toen het fanfarecorps „Ami citia" Zaterdagavond onder de tonen der muziek terug keerde van een voetbalmatch, waarbij zy gezorgd had voor afwisseling, kwam uit de richting van het dorp een zoon van den landbouwer v. d. S. met paard en veerkaros, waarop tevens een viertal dames zaten, aanrijden. Het paard werd schichtig en draaide plotseling om waardoor even plotseling de karos met de wielen naar boven lag. De inzittende werden er allen uitge slingerd en geen hunner had zich bezeerd. Het paard werd gegrepen en het zaakje over eind gezet waarbij bleek dat geen noemens waardige averij was aangebracht. Volgens deskundigen lag de schuld van het ongeval geheel aan den jeugdigen bestuurder van het paard. Het geval veroorzaakte een groote conternatie. In den Hoefstal van den smid de L. werd een paard van nieuwe ijzers voorzien. Ons paard liet dit zich niet bijster welge vallen waarom zij heftig te keer ging en zoo kwaadaardig sloeg dat het achterijzer van de hoefstal afbrak en met kracht achteruit vloog. Juist stond het 12-jarig dochtertje van den heer H. O. met een emmertje melk in de hand op ongeveer 12 Meter afstand toe te kjjken. Zeer toevallig trof het afge slagen stuk yzer het hoofd van het meisje en wel met zulk een kracht dat een gapen de wond in het voorhoofd ontstond. Ware het ijzer slechts één cM. lager terecht ge komen, zouden de gevolgen zeer zeker doode- lijk. zyn geweest. Hevig bloedende werd het kind door Dr. Sneijders de Vogel ver bonden. Den geheelen dag had het meisje last van brakingen hoewel de toestand zeer bevredigend is. De politie heeft het stuk Ijzer in beslag genomen omreden vermoed wordt dat het (jzer te slecht gelast was en dus de oorzaak bij den smid zou liggen, HERRINGEN. De vorige week hebben de kinderen der 4de en hoogere klassen der byzondere school een reisje gemaakt naar de vuurtoren en strand te Ouddorp. De kin deren keerden voldaan huiswaarts. Door het Bestuur der Afd. „Het Groene Kruis" is besloten zich als Commissie te vormen tot inzameling van gelden onder de burgerjj, om Dr. C. van Gelder op 1 Oct. a s. by zijn 25-jarig ambtsjubileum een hul deblijk aan te bieden. Enkele .meisjes zijn aangezocht te collecteeren. De nalatigen tot voldoening van de koopsommen der kaaipalen, worden nog maals uitgenoodigd deze te voldoen in de loopende week, omdat geen speciale zitting daarvoor meer wordt gehouden. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 6 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig 100 K.G, by de pelleryen aangebracht. De heer P. D. Holleman behaalde op de tentoonstelling te Parijs een diploma met zilveren medaille voor een inzending be schuit. De heer A. Brinkman alhier heeft zyn woonhuis ondershands verkocht aan J. v. d. Nieuwendyk, Gedurende den verloftyd van den brie vengaarder alhier zal het kantoor worden waargenomen door den hoer de Geus uit Herkingen. GÜEDEREEDK. Deafgeloopen maand wer den aan het Telefoonkantoor alhier 75 tele grammen behandeld tenvyi 305 gesprekken werden gevoerd. De afgeloopen week worden door 20 Noordzeevisschers voor ruim 1000 schade aan de visehnetten gemaakt. De Beurtschipper van Gelder hoopt a.s. Donderdag met de Muziek van Ouddorp naar het Concours te Goudswaard te varen. OUDDORP. Onder de gevonden voorwer pen alhier behoort een beursje met eenig geld en is by de gemeente-veldwachter Koppenhol gedeponeerd. De afgeloopen week is het Strand alhier zeer druk door vreemdelingen bezocht. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 500-600 KG. garnalen per week en schuit gevangen, bestemd voor de pellery. In de weervischerij werden 8 zalmen gevangen. Beroepen naar de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. J. J. Timmer van Ermeloo. Onze dorpsgenoot C. Vlieland is tegen 12 Sept. benoemd als agent van Politie te Amsterdam. J. v. d. Kreeke had het ongeluk toen hij by een Dorschmachine aan het werk was dat hij in aanraking kwam met de riem en zyn hoofd zoo verwonde dat geneeskundige hulp noodig was. De Cicorei-drogerij „Ceres" heeft de laatste gedroogde wortelen verkocht. NIEUWE TONGE. De postduivenvereen. „De Gevleugelde Bode" hield Zaterdag 1 Aug. een vlucht van Soignies, (afstand 126.999 K.M.) Lossing 12.30. Uitslag: A. Mans 1 en 2; C. A. Holleman 3; P. A. Koster 4; K. van Es 5. Aankomst le duif 3.5.19 uur. A s. Zaterdag zal een vlucht worden ge houden met jonge duiven, vanuit Chimay, afstand 185.503 K.M. Ten huize van D. J. T. enA.v. A.Jz. doen zich gevallen van Roodvonk voor. Die in aanmerking wenschen te komen voor ziekenverpleging moeten zich aanmel den ter Secretarie voor 5 Sept. e.k. Aan J. Koekoek alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan het Korteweegje. OUDE TONGE. Mej. C. Reinhoud-West- dijk, die gedurende eenige maanden bij haar familieleden heeft vertoefd, is dezer dagen weer naar Noord-Amerika vertrokken. In den nacht van Zondag op Maandag brak plotseling brand uit in het woonhuis bewoond door J. van der Maden. Het geheele perceel brandde uit en een gedeelte van het aangrenzend huis. De brandweer was spoedig ter plaatse en na een uur was men het vuur meester. Een woord van hulde aan onzen trouwen nachtwacht, die dadelijk na het uitbreken van den brand, het heele dorp wakker blies, is hier zeker op zijn plaats. De oorzaak wordt gezocht in het inslaan van den bliksem. Zaterdag hebben 8 oudjes, allen circa 80 jaar, een autotocht gemaakt in de auto bus van Pulleman over het geheele eiland. Zeer voldaan kwamen ze 's avonds 9 uur in het dorp aan en werden één voor één netjes thuis gebracht. Bij den afslag van 26 woonhuizen en tuintjes van dhr. L. Kosten, zijn deze afge mijnd, 23 door A. Mooyaart en 3 door J. Kosten. HELLEVOETSLUIS. De heer J. Hartman, hoofdonderwijzer aan de O. L. school aan de Vlotbrug is geslaagd voor de acte Fransch l.o. Zaterdag j.l. gaf de R. T. M. Harmonie kapel het aangekondigde concert op de tent. Daar het weer zeer gunstig was, waren er veel toehoorders, die allen wel tevree zullen geweest zijn over het voortgebrachte. De muziek was dan ook, gezien het korte be staan van de vereeniging, zeer goed te noe men. Wij gelooven dan ook niet, dat de R. T. M. muziek a.s. Donderdag, wanneer zy naar haar eerste concours toegaat, meteen niet thuis behoeft te komen, ja, zij kan best een tweeden prijs medebrengen. Nederlaag-wedstryden Zondag 8 Aug. j.l. De wedstrijden van het eerste en tweede elftal van Hellevoetsluis zijn niet doorge gaan daar R.E S. zonder bericht te zenden is weggebleven. De wedstrijd Hellevoetsl.3 Blauw Wit I van Middelharnis eindigde met een 6 1 nederlaag van Hellevoetsluis 3. De Postduivenver. D. O. S. hield 1.1, Zon dag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Mons, afstand 150 K.M. Loslating 9,30 uur. Aankomst eerste duif 11 uur 41 min. 39 sec. De pryzen vielen als volgt. B. Konynendljk 1 2—3—6 D. Looy 4-6-14-17 J. v. Hartingsveldt 79-10—16 Gebr. Baiyon 8-11-12-13-18 A. de Koster 16. De ingezetenen van Voorne en Putten, Goeree en Overflakkee en Hoeksche Waard worden gewaarschuwd voor een persoon, die nu en dan voorgeeft genaamd te zyn W. J. Schaap, van Gelder, Dykerman, Over- water, Kosterman en de Ridder, geen geld aan deze persoon, dio eigeniyk genaamd is Albertus Pieter de Lyster, geboren te IJssel- mondo 10 Nov.: 1887 af te gevon daar hy zich aan oplichting tracht schuldig te maken en thans alreeds slachtoffers heeft. Hy geeft veelal voor dut zyn motorry wiel kapot is en zyn portemonnaie heeft ver loren of vergeten of koopt in een winkel tot een'belangryk bedrag en als het tot be talen komt is hy zyn portefeuille kwyt en vraagt dan de goederen aan een door hem opgegeven adres te zenden doch tevens of men geen geld voor hem heeft daar hy nog belangryke zaken moet gaan doen. Betaling van het geleende of van de goederen volgt nimmer. Men zij dus op zyn hoede. TINTE. Tydens het hevige onweder, dat Zondagavond boven deze plaats woedde, is een paard van den heer B. door den bliksem BRIELLE. Op de 1.1. gehoudeneieren- veiling waren aangevoerd: 21244 kippeneieren (wit) opbrengst 8,80 4020 idem (bruin) 8,80 132 eendeneieren 7,50 4 kalkoeneieren 13,— alle bruto per 100 stuks. Handel, Industrie en Winkeliers. Dinsdagavond 8 uur werd in 't café van den heer Dedert een openbare vergadering gehouden voor winkeliers en industrieelen, naar aanleiding eener oproeping in de Briel- sche Crt. van Zaterdag 1 Augs.j.l.teneinde over te gaan tot het oprichten eener ver eeniging. De heer Joh. Bos, voorzitter van het voor- loopig bestuur opende deze vergadering en heette alle aanwezigen welkom. Ofschoon, gezien het groote aantal winkeliers en in dustrieelen in Brielle, was de opkomst nu niet direct schitterend te noemen, maar het aantal opgekomenen was toch nog buiten verwachting groot. Doch spreker had gaarne gezien, dat alle belanghebbenden van het feit doordrongen waren dat het noodig is een goede werkende vereeniging in Brielle te organiseeren. Het doel van deze vergadering is, volgens de voorzitter, dat er een vereeniging wordt opgericht, welke geheel neutraal moet zijn, staande boven alle godsdienstige en politieke begrippen, doch alleen om de belangen van den winkeliersstand, handel en industrie van Brielle te behartigen. Enkele voorbeelden werden door spreker naar voren gebracht, o.a. dat indien er voorheen een dergelijke vereeniging had bestaan, zou het dan niet mogelijk geweest zijn, dat het korps Torpe- disten hier was gebleven, indien daarvoor pogingen gedaan waren by den minister van Oorlog? Dan wees spreker op het verrijzen eener kistenfabriek te Oostvoorne. Had nu zulk een fabriek hier ook niet op haar plaats geweest, gezien de veel betere ligging van Brielle aan vaarwater enz. ten opzichte van Oostvoorne? Voorts wees de heer L. v. Adrichem erop, hoe of in Hellevoetsluis al 't mogelijke in het werk wordt gesteld om ondernemingen naar zich toe te halen 't geen altijd direct zoowel als indirect voordeelen voor nering doenden met zich mede brengt. Kortom alle mogelijke middelen naar voren te brengen welke kunnen leióen tot bloei van handel, industrie en winkeliers van Brielle. Daarna werd overgegaan tot het samen stellen der vereeniging. Nadat nog door enkele aanwezigen eenige vragen werden gesteld en deze door den voorzitter werden beantwoord, werd er gelegenheid gegeven zich als lid op te gevep. Van ca. 30 aan wezigen gaven zich voorloopig 26 als lid op, waarna besloten werd een bestuur te kiezen. Gekozen zijn de heeren Hoornweg, Joh. Bos, P. v. Adrichem, W. Bout en M. C. Blind, welke laatste zijn benoeming als bestuurs lid niet aannam, waarop de heer Dedert in diens plaats werd benoemd. Nadat de voorzitter allen nogmaals op 't groote belang dier vereeniging had gewezen, sloot hij deze vergadering, na dankzegging voor de opkomst. VEILINGSBERICHT van Maandag 10 Augustus 1925, der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Kropsla 4,20 per 100 krop. Postelein ƒ5,— tot ƒ9, p. 100 k.g. Frambozen 0,96 per k.g. Bessen (roode) 0,58 per k.g.' Blauwe druiven 0,90 tot 1,19 per k.g. Pruimen (bl.) 0,61 tot 0,79 p. k.g. Boonen dubb. st. 6,10 tot ƒ9.70 p. 100 kg. enkele 16,301. ƒ19,20 p. 100 k.g. stamsnij ƒ4,10 tot 11,60 p. 100 k.g. perfect 17,80 tot 19,20 per 100 kg. stoksny ƒ4,— tot ƒ20,90 p. 100 k.g. Komkommers (w) ƒ3,40tot ƒ8,- p. 100. Augurken ƒ5,— tot ƒ34,— per 100. Peen ƒ2,— per 100 bos. Kroten 1,— tot 2,20 per 100 bos. Kroten J 0,40 per 100 k.g. Roode kool 6,20- 7,90 per 100. Savoye kool j 9,10 tot 9,60 per 100. Bloemkool 2,70 tot 14,90 per 100. Andy vie 2,20 per 100 krop. Uien 5,60 tot 6,30 p. 100 k.g. Sjalotten ƒ3,— p. 100 k.g. Tafelappelen 19,— tot 34,- p. 100 k.g. Tafelperen ƒ25,— tot ƒ41,— per 100 k.| Keukenappelen 8 tot J 19 per 100 kg. Rhabarber ƒ6,— per 100 bos. Seldery 5,10 per 100 bos. Tomaten ƒ0,18 tot 0,34 per k.g. Meloenen 0,32 tot 0,62 per st. OOSTVOORNE. Dat Oostvoorne zich nog steeds in een druk bezoek mag verheugen is verleden Zondag weer eens gebleken. Trammen vol passagiers werden aangevoerd, terwijl de booten oveneens goed bezet waren. Talryk waren fietsers en motoren en auto's. Spoedig zal Oostvoorne weer in de zelfde conditie zyn als vroeger, want naar wy van deskundige zyde vernemen, zal het strand zich spoedig herstellen. - De gemeenteraad heeft in zyn Zaterdag gehouden vergadering tot gemeente-secre taris benoemd den heer J. van den Waals te Gorinchem. Burgerlijke Stand. SOMMELSDIJK. Geboren: Arie, z. v. Jannetje Cornelia van den Nieuwendyk. Gehuwd: Jan van Wezel, j.m. 28 j. en Aagje Schol, j.d. 27 j. OUDDORP. Geboren: Willem, z. v. T. Mastenbroek en K. C. Mierop. Adrianus, z. van J. 't Geloof en N. Klein. Joh. z. van D. Meijer en K. Moer kerk. Bastiaan, z. van P. C. van Dongen en K. Verweij. Abram, z. van J. C. Meijer en J. Hoek. Maartje, d. van Aagje v. d. Bok. Job, z. van J. C. Mierop en C. M. v. d. Kemp. Jan, z. van K. Verduin en A. Ihrman. Ondertrouwd: C. Pikaart, 22 j. met C. Mas tenbroek, 37 j.M. Sperling, 49 j. met J. v. d. Berge, 22 j. Overleden: Jacomijntje van Huizen, 2 j. d. van C. van Huizen en W. Mastenbroek. Cornelia Tanis, 79 j. wed. van M. Padmos. Jannetje Verduin, 39 j. echtgen. van Jb. San- difort. Neeltje de Jong, 22 m. d. van E. de Jong en M. Hoek. HELLEVOETSLUIS, van 31 Juli 7 Aug. Getrouwd: P. C. van Wyn, j.m. 44 j. en P. A. Krayenbrink, j.d. 30 j. BRIELLE, van 31 Juli—7 Augustus. Geboren: Cornelia Johanna, d. v. G. Jacobs en J. Oudenaarde. Volbregt, z. v. V. Boutkan en W. E. van Winden. Ondertrouwd: D. W. G. Verkerk en W. A. Boon. J. Klok en J. Goedvolk. ROCKANJE, van 1 31 Juli. Geboren: AdrianaElisabet, d. v. S. Langen- doen en A. van Marion. Neeltje Sina, d. v. C. van Eendenburg en J. E. Valstar. Ondertrouwd: H. Kruik en S. Rehorst. M. de Wit en H. Kleijburg. J. C. Langendoen en M. J. Visser. G. de Baan en P. Roest. Getrouwd: A. W. Manintveld en L.E. de Vries. J. Lievaart en C. van der Velde. I. Roest en B. Landman. Overleden: R. Haxelhoff, echtg. van A. W. Joling, oud 61 j. P. Dj van der Velde, onge huwd, oud 32 j. F. van Eijk, echtg. vanN. Briggeman, oud 74 j. (overl. te R'dam). E. Danker, wed. v. H. van der Velde, oud 73 j. VIERPOLDERS, van 1-31 Juli. Overleden: Leendert Lobs 56j:echtg.van A. v. Santen. ZUIDLAND, van 1 Juni-31 Juli. Geboren: Simon, z. en Bastiana Johanna, d. van S. Romyn én B. J. v. Herwijnen. Barend, z. v. A. Vingerling en M. v. d. Wacht. Leentje, d. v. A. Landman en L. Rietdijk. Maartje, d. v. A. Zoeteman en D. H. Blaak. Engeliena, d. v. v. Trigt en L. Mast. Hendrik, z. v. A. J. de Leeuw v. Weenen en A. Hoogstad. Maria, d. v. D. Overgaauw en E. Wolters. Gehuwd: J. Leenman en M.Raas. G. Stoof en L. E. van Paassen. B. de Man en E. Kraijenbrink. Overleden :Simon Komijn, oud dertig dagen. Pietertje Heindijk, oud 79 j. Onweer en storm in Z. W. Noord-Brabant. 10 Aug. In den afgeloopen nacht heeft zich boven Z. W. Noord-Brabant een hevig onweder ontlast, dat op sommige plaatsen in een orkaan overging, gepaard gaande met bevigen hagelslag. Volgens hedenmorgen door ons uit Rozendaal ontvangen berichten, kwam gisterenavond tegen 10 uur uit de richting van Bergen op Zoom een onweder opzetten. Nu en dan flitsten bliksemstralen in Westelijke rich- ring door het luchtruim. Donderslagen werden nog niet gehoord. Langzamerhand naderde bet onweer en tegen 12 uur leek het of de hemel voortdurend in vuurgloed stond. De donder slagen volgden toen onmiddellijk op de blik semflitsen. Toen het onweder woedde, brak tegelijkertijd een wervelstorm los en begon het hevig te hagelen. Het onweder zette zich voort in Noordoostelijke richting. Groote liagel- steenen.sloegen met kracht in en om Roozen- daal neer. De schade die werd aangericht is buitengewoon groot. Honderdduizenden ven sterruiten zijn vernield, ongeveer 900 straat lantaarns zijn defect geraakt, zoodat heden avond de straatverlichting slechts in zeer be perkte mate en alleen op de drukste punten in orde zal kunnen zijn gemaakt. Broeikassen werden vernield, de stationsoverdekking, die van glas is vervaardigd, werd over de geheele lengte verwoest, in de douanezaal van het station werd groote schade aangericht, terwijl honderden fabrieken, werkplaatsen en parti culicre huizen ernstig zijn beschadigd. Ook in Wouw, Oud-Gastel en Hoeven is groote schade aangericht, In Wouw b.v. zijn alle ruiten, die aan de windzijdc lagen, ver nield. Vooral het raadhuis en het klooster heb ben belangrijke schade gelede.n Opmerkelijk is dat op sommige plaatsen direct grenzende aan straten waar groote schade werd aange richt, geen enkel vensterruit vernield is. Voor zoover kon worden nagegaan zijn nergens mcnschcnlcvens te betreuren. Uit Roozcndaal wordt ons nog getelefoneerd, dat de schade in de stad buitengewoon groot is. Hoewel zij. nog niet valt te beramen zou zij volgens de inlichtingen» die wij van het dag blad de Grondwet kregen, zeker wel J 100,000 bedragen. Men schrijft ons uit Roosendaal het volgen, de: Na een drukkend warme dag begon des avonds de lucht in het Westen te betrekken en aanhoudend lichtte het. Tegen 11 uur n<jm het lichten in de verte dermate toe, dat vaak seconden lang de hemel in vuur en vlam scheen te staan. Vele menschen bevonden zich, on. danks het late uur, nog op straat om het zeld zame schouwspel gade te slaan. Eerst tegen twaalven begon de donder te rommelen en in het felle bliksemlicht zag men fantastische wolkengevaarten dreigend uit het westen komen. Het begon toen kouder te worden en er vielen groote hagelsteenen. Plotseling gierde een windvlaag door de lucht en een hagelbui viel neer met een geweld, dat zelfs het loeien van den wind en het gerommel van den donder overstemde. IJskeien ter grootte zeker van een ei spatten uiteen op de daken en straatsteenen, vernielden in een oogenblik duizenden ruiten en doorboorden zelfs houten bedekkingen van in aanbouw zijnde huizen. Acht tien minuten hield het noodweer aan; toen dreef het af in de richting van Hoeven en Oudenbosch. Er gingen deuren open en de menschen, velen nog in nachtgewaad, kwamen naar buiten om de verwoesting te aanschou wen. Steenen als eieren en grooter waren neer gevallen en hadden al wat breekbaar was ver brijzeld. De schade kon in den beginne natuur lijk nog niet geheel worden overzien, doch zeker was dat het aantal verbrijzelde ruiten en dakpannen en de schade aan glazen overkap pingen e.d. enorm moest zijn. Eerst in den morgen bleek van welke af metingen de aangerichte schade was. Ge meentearbeiders waren reeds des nachts be gonnen de gehavende lantaarns der straat- verlichting te herstellen, die bijna alle ge broken glazen hadden. Overal lagen ruiten, dakpannen en hoopen bladeren in de straten. Haast geen enkel huis was er ongedeerd af gekomen. Het aantal gebroken ruiten aan het station, de kerken, kloosters en verdere ge bouwen is legio. De glazen overkappingen der nationale bank, het postkantoor en de ver schillende fotografen waren totaal vernield, en van een groot aantal serre's e. d. was geen ruit meer heel. De fa, Jongmans, fruithandellaar, telde in zijn broeikassen alleen 1600 verbrijzel de ruiten. Evenzoo was het gesteld met de fa. Ros. Wij zagen een gewone particuliere woning, waarvan niet minder dan 80 kleinere ruiten stukgehageld waren. Ook het bureau van het dagblad de Grond wet heeft het moeten ontgelden van de glazen- overkapping eener doorgang bleef geen ruit heel en ook de glazen overkapping van een der bureaux was totaal vernield. Reeds vroeg in den morgen toog de ge meentereiniging aan het werk om de stukken glas weg t° ruimen. Het bleek dat het noodweer gekomen was uit de richting van Bergen op Zoom. Daar had men van den hagel niet veel gemerkt. Boven Wouw was de storm in al zijn hevigheid los gebarsten. Geen enkel huis dat er ongedeerd afkwam. Van bet raadhuis en het zusterkloos ter werden ontelbare ruiten vernield. Ook in Hoeven, Zegge en Oudenbosch heeft het noodweer gewoed. De schade aan het fruit en de nog te veld staande gewassen is enorm. Tot nu toe kwamen ons geen persoonlijke ongelukken ter oore. Tot overmaat van ramp zijn in den loop van den dag nog enkele stortbuien uitgebroken en deze richtten in de gehavende kantoren en gebouwen nog waterschade aan ook. Uit Zevenaar meldde men ohs: Vanavond ontlastte zich boven Doetinchem een hevig onweer, gepaard gaande met een orkaan. De motorenfabriek de Vijf werd totaal vernield. Ook aan het spoorstation is alles ont redderd. Geladen veewagens sloegen om. Alle verbindingen naar buiten zijn verbroken. Op het tentoonstellingsterrein te Didam zijn alle tenten op één na omgeslagen. De boerderij van W. Sietseina te Wijnjeterp is gisternacht door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Alles was laag verzekerd. ONWEER EN STORM. Maandagmiddag omstreeks half 6 is de 15 jarige boerenarbeider L. v. H., wonende aan den Kralingscheweg alhier, bij werkzaam heden in het veld, door den bliksem getroffen. De hulp van dokter R. C. van Senus Jr. werd ingeroepen, doch deze kon slechts den dood constateeren. Tijdens het onweer, dat in den nacht van Zondag op Maandag boven 's-Gravenzande woedde, is het achttien jarige meisje H. v. d. B. door den bliksem getroffen. Haar jongere broertje sloeg bewusteloos neer en werd tijde lijk verlamd. Zijn toestand is thans gunstig. Men meldde ons Maandagavond uit Henge lo: Vanavond is het hier ontzettend noodweer geweest. Een zeer groot aantal zware boomeii is door den bliksem getroffen of door den or kaan ontworteld. Enkele straten zijn door ge troffen boomen geheel versperd. Talrijke schoorstecnen en honderden pannen zijn van de daken geslingerd. Een nader bericht uit Hengelo: Tijdens het noodweer van vanavond is dc groote opslagplaats van hout van de hout zagerij Wesselink over den Enscbedescheu straatweg geslagen. Twee wagons hout zijn uit dc rails geslagen. Het autobusverkeer met naburige plaatsen staat stil. Uit Oldenzaal meldde men ons; Het is hier vanavond vreeselijk noodweer geweest. De bliksem is op tal van plaatsen in geslagen. De materiecle schade is enorm. Uit Amsterdam ontvangen wij nog het vol gende bericht: Volgens uit Oldenzaal ontvangen telegram men is boven die stad om 7 uur een hevig onweer losgebroken, gepaard gaande met een orkaan. Dc meeste huizen in de stad zijn min of meer ernstig beschadigd; Een groot aantal is gedeeltelijk ingestort. Vele schoorstecnen zijn omgewaaid en hon derden boomen zijn ontworteld. De koeltoren van de fabriek der firma Gelderinan is door den bliksem getroffen en vernield. Twee huizen zijn afgebrand; het aantal gevallen dat de blik sem is ingeslagen is grooter. Het electrisch licht in de stad is gestoord. Volgens andere telegrammen had de storm de kracht van een .cycloon; verscheidene straten zouden versperd zijp. De telefoonverbindingen met Oldenzaal waren vanavond, tengevolge van het nood weer geheel gestoord, zoodat geen nadere bij zonderheden kunnen worden vermeld. Uit Eindhoven, van Maandagavond: Een hevig noodweer, zware hagelslag en een windhoos hebben geweldige verwoestingen aangericht in de streek, die begrensd wordt door de gemeenten Oisterwijk, Boxtel, Esch en Vucht. De bui bereikte haar hoogtepunt omstreeks half zes hedenmiddag. Langs den spoorweg van Vucht naar Boxtel werden tien tallen telegraafpalen omvergeworpen; de boe- meltrein uit den Bosch werd daarom over Til burg geleid. Spoedig werd met het opruimings- werk begonnen, zoodat de sneltrein uit Am sterdam van 5.07 met een kleine vertraging te Eindhoven aankwam. In het station Boxtel zijn tal van ruiten stukgeslagen, zoo ook in vele huizen in die gemeente. Langs den spoorweg ziet men een treurig beeld van verwoesten oogst, vernielde daken van boerderijen, omgewaaide boomen. Uit Arnhem: Vanavond omstreeks zes uur ontlastte zich boven Arnhem een hevig onweer, dat ongeveer 3/4 uur duurde. Het ging vergezeld van ge weldige regenbuien. Ook nu weer konden de riolen in de benedenstad de geweldige water massa niet verwerken. Ter hoogte van het land van de markt stond spoedig alles blank, evenals in de Koningstraat en de Beekstraat. Het water liep door de winkels en vele kelders liepen onder. Verschillende winkeliers hebben ernstige waterschade. Ook in andere deelen van de stad had men last van water. Ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Uit Groningen: Een zeer hevig onweer heeft vanavond boven de stad en omstreken gewoed. De ge weldige regen heeft onderscheidene raadsleden belet, tijdig in de raadsvergadering te zijn. De hulp der Groningsche brandweer werd inge roepen voor drie branden in den omtrek. Verscheidene kelders zijn ondergeloopen. Het tramverkeer heeft geruimen rijd stil gestaan. Vanavond om ^alf acht is de kapitale boerenplaats van S. de Wit te Oosterhooge- brug, gemeente Noorddijk, door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Niets is gered. 120,000 kilo hooi en alle landbouwgereedschap pen zijn mede verbrand. Verzekering dekt de schade. Te Leegkerk (Gron.) is ook een boerenplaats door den "bliksem getroffen en afgebrand. VERKOOPINGEN. Op VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1925, 's nam. 2 unr (z.t.) van meubilaire goederen, timmer mansgereedschappen, voorraad timmer hout, enz. Ten verzoeke van de erven van den heer P. Meijer, Middelharnis. Om con tant geld. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1925, vm. 10 uur (Zomertijd) te Stellendam, £er her- berge van A. Kaashoek, van 20 perceelen Klavers, in kavels 6, 25 en 45 van den Eendrachtspolder en in kavel 6 van den Halspolder, ten verzoeke van den heer D. Goedkoop te Goedereede. Notaris VAN DER SLUIS. Op WOENSDAGEN 19 en 26 AUGUSTUS 1925, telkens 's av. 7| uur (z.t.) te Middel harnis in hotel Meijer, bij'veiling en afslag van een woonhuis met grond (eeuwigdu rende erfpacht) te Middelharnis, aan het Zandpad, kad. Sectie B. No. 1985, groot 60 centiaren, bewoond door dhr. Dd. de Haas, dadelijk te aanvaarden; ten overstaan van Notaris VAN DER SLUIJS. Op WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1925, nam. 2 uur (nieuwe tijd), publieke verkooping nabij het Tramstation te Middelharnis. Publiek h, contant worden verkocht, de navolgende overcomplete Leger voorraden. 115 Dekkleeden gedeeltelijk nieuw en ge bruikt doch in uitstekenden staat in ver schillende afmetingen en kwaliteiten olie gummi- en gepr. waterdichte kleeden zeer geschikt voor Scheepvaart. Landbouw etc. een party paardedekken gebruikt en nieuw etc. De goederen zyn te bezien een uur voor den aanvang van den verkoop, tegen betaling van 10 ct. De dekkleeden en zeilen worden geheel uitgelegd. Deurwaarder GROENENDIJK VERGADERING van den Raad der ge meente Ooltgensplaat, op Vrijdag 7 Augustus 1925, des nam. 7 uur. Aanwezig alle raadsleden, behalve de heer J. van Nieuwaal* wezig is. Voorzitter burH sloot Lzm. Na het openen H notulen gelezen el Ingekomen stukl a. Schrijven mededeeling, datl sluit inzake jut uJH van een gedeelte vl aan het Boomgaal b. Idem tot gol leening J 11000, I c. Verslag vail Waren van de wl kwartaal 1925, w<l meente 35 inspectl sters genomen varl 4 partijen waren al uitgereikt en geel hoefde te worden I d. Schrijven (I medegedeeld, dat tl zijn afgeschaft. e. Een schrijvel Finantiën, waarbijl aandeel der genie cl Personeele Belasl 81,84 en over I inkomstenbelasting Schrijven vl Waren te Dordrel ten omtrent het I bereiding van brol bakkers te Ooltgl niet deugdelijk. Bel ter verkrijging varl kee, waarom in vel verzocht wordt del te steunen. Al deze stukkenl aangenomen. Aan de orde koil beheerder der Vol wezen wordt op hel en waarvoor 10, gevraagd. De VOORZITTM sympathiek staan van goede en dege raad niet adviseere Een klein bedrag makkelijk door pa eengebracht. De heer BRINI verstrekken van d: kas en wijst op het tbeek. De VOORZIT! scheppen; er zijn nc eveneens voor subs komen. Hij is als j financieel te steun helpen als het p schiet. Het adres in stenl worpen met 8 teger Brinkman en Witte Mej. B. van dei de Openbare La; vraagt ontslag tege De VOORZITTE leedwezen ontvang Ende een goede on verbouwing van de heer M. Breeman, stekende diensten hl Wordt besloten I ontslag te verleenel De VOORZITTM hoofd aan de Opent! straat, zich 6 sollicl de heeren: W. J. vl L. J. Heijboer'te hl te Vreeland, N.varl W. A. Schippers tel j Edam. j Proeflessen zullel I Openbare School I Augustus a.s. I In behandeling ll ten van de gemeen! jen M. W. Ra*, oml Het salaris van dl per jaar, terwijl de I i De VOORZITTEl met geen voorstel tl I overlaten. De heer VAN ESl den secretaris, hoe I het stuk van den I I ambtenaar ter secrl j meent, dat de secil heeft gezegd, het ml I De SECRETARIS antwoordt, dat nil geen ambtenaren nl hij boven het persl j noeming aanwezig vl dig had' Als deskundige kl ter secretarie, naai taris noodig zijn, cel heel theoretisch, dal te werken, zonder I worden gecontroleeil het meerdere dat dl ren zijn, behoeft nil Bij de benoemingI naar' tot secretaris' salaris bespaard. Alll betreffende de kul woordigc ambtenarcl groot misverstand. I ingaan, omdat hij cl ben moeten kwetsel toen te weinig gekrl De heer VAN Es| veel meer nresteercni Zou men hun moetl toekomen, dan zouc

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 2