Insectenbeten llenfabriek f®.s EERSTE BLAD NUTSSPAARBANK Geeft U op als Abonné. ND AM. HOEST GIJ ST00MB00TDIENST ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1925 DE BERENBURCHT, MIDDELHARNISSOMMELSDIJK KANTOOR: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS Pluimveeteelt. 52 5. as en Eieren. \ug. Botermijn. Hoogste ƒ2,01. Aug. Eieren aanvoer van 7 tot 0,25, 100 stuks. Handel vlug. Aanvoer 30 kg. 2,50 eieren prijs 64 a J 8£ Meel en Olien. Aug. Buitenlandsche makelaars Hagenbeek Stemming kalm. Rogge: uibel j 14,50, Western dem stoomend 12,60 lau d'sponibel j 265, Ma- 240, Canada No. 3 st. spoed'g verwacht mend J 255, Kurachee, disponibel j 13,60, idem aflading 20 Aug. 1 aangekomen j 12,50. Laplata disp. 245, oude ingekomen J 242, idem t ƒ240232. D/Galfox nd 242. idem ladend- frika no. 6, spoeoig af te no. 2 dito 231, Amer. ering J 217. \ug. Binnel. Granen niet \ug. Fijne Zaden. (Boe- aad 2529, koolzaad 00 K.G. en Aardappelen. Aug. Heden waren de len als volgt: Brielsche ,20, Zeeuwsche dito Schoolmeesters 3,60 icboolmeesters, zand 9 Duke of Yorks 69 c. s 3,501,20 per H.L. Met tamelijken aan- eeuwsche eieren 6,75 ,758 per 100 stuks, lug. Aardappelenmarkt. ers 3,253,40, dito ?e. muizen 4,90—5,25, -5,25. Aanvoer 4 la- Wol en Diversen. \ug. Vlas (Opg. van de oer 1000 Kg. blauw, ;.G. Groningsch j 1,45 1.45. Gemengd Nieuws. Do kleederdraoht dor vrouwen. Het concilie der bisschoppen uit de provin. cie Liguriö heeft zich weer eens met U© kleederdracht der vrouwen bozig gehouden. Het heeft uitgemaakt, dat voortaan alleen meisjes ouder de 15 jaar bloote armen, korte rokken en lage halzen mogen dragen, met dien verstande, dat die bloote armen niet verder bloot zyn dan tot de elleboog, dat die korte rokken de knieën bedekken en dat die lage halzen niet verder zfjn uitgesneden dan twee vingers breed. Vrouwen en meisjes boven de 15 jaar dienen rokken te dragen, die tot op de enkels reiken, mouwen tot aan het polsgewricht en hooge halzen. Als de dames er zich nu maar aan storen willen Een moedgevend teeken voor de bisschop» pen in Liguriö is dat eenige dames uit de Romeinsohe aristocratie, onder leiding van gravin Rassiruggi een beweging op touw hebben gezet niet alleen tegen korte rokken, bloote armen en lage halzen, maar ook tegen het rooken en het korte haar der dames. Uoteldioven te Marienbud. Hoteldieven, die eerst al te Karlsbad „g werkt" hadden, hebben in het hotel Schlosz Miramonte te Marienbad een goeden slag geslagen. Van twee vriendinnen, die ineen loopende kamers hadden, hebben zij sieraden ter waarde van 200.000 Tsjechische kronen gestolen. Zy hebben de brutaliteit gehad eerst het hotel op te bellen om te vernemen of de dames thuis waren. Toen dat niet het geval bleek, zijn zij rustig aan den arbeid gegaan, wat hun des te gemakkelijker viel, daar een der dames den sleutel van haar kamer op de gang naast haar deur had laten hangen. Van een koffer met twee sloten, waarvan er slechts een op slot was lichtten de dieven het deksel op en haalden er een étui uit met platina-armbanden, paarlen, enz, Uit een andere kamer ontvreemdden zy uit een open lade een platinakruis, met paarlen bezet. Aan het stirur overleden. Op den weg van Chemnitz naar Praag is dezer dagen een chauffeur aan het stuur van zijn wagen plotseling overleden. De man schijnt zich nog even onwel gevoeld te heb ben, want by reed plotseling zijn auto aan den kant van den weg en stopte. Toeschou wers, verwonderd dat niemand uit de auto stapte, gingen kijken en ontdekten, dat de chauffeur overleden was. re ontvangtoestel omroepluisteraar, is voor ivere ontvangst. oordiger voor de eilanden Patten: ïn voor zelfbouw, n Assuradeuren. Sanorrwrit - MET Ëislittea f bestejijrk S H.vah GIMBORN n. WMn 'ABRitK DOORN. Beslist verkrijgbaar bijP. Wielhouwer, MiddelharnisN. J. Boer, Sommelsdijk; Zaaijer-Teepe, Dirksland; C. de Mooij, Ouddorp; v. d. Maden, Oude Tonge: W. Bout, Brielle. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDIlSGEN s.s. „MIDDELHARNIS" Dienstregeling aanvangende 5 Juni 1925 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis 4.20 vm. A. Vlaard. 6.50 vm.' A. Rotterdam 7.50 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd. V.Middelharnis 6.30 vm.A. Vlaard. 9.00vm.** A.Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.25vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.10 nm. t A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) V. Rotterdam 3.15 nm V.Vlaard. 4.10 nm. ft V. Brielle 2.40 nm.§ A. Middelharnis 6.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.07 vm. en 7.26 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.14 vm. van Vlaardingen. f In aansluiting op den trein van 2.50 nm. en 2.57 nm. te Vlaardingen. ff In aansluiting op den trein van 3.35 nm. en 3.55 nm. te Vlaardingen. Reizigers voor de richting Brielle resp. Middelharnis te Vlaardingen overstappen. Als Feestdagen zijn le beschouwen: Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag. Hemelvaartsdag. 2e Pinksterdag en de beide Kerstdagen. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dieuütauiibiedingen en Dicnstaunvrageii f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 77 Gaan we Voor of Achteruit? De eene eeuw gaat en de andere komt; 'teene geslacht wordt begraven en't andere geboren maar de mensch biyft dezelfde. Men zal telken male groote dingen doen en reuzen-vorderingen maken, doch de mensch blyft worstelen en zuchten en sterven. De 19e verlichte eeuw, zij, zoo werd voor speld, zou redding brengen maar ze deed het niet. De 20e eeuw, de wondereeuw zou de zaken recht zetten, de raadsels oplossen. Wat een verwachting van onderwas en wetenschap 1 Van 5 tot 16 jaar naar de lagere school, dan van 8 tot 12 jaar voor hoogere geleerdheid naar kollegie of univer siteit waartoe zou de mensch, met zoo veel kennis toegerust, dan niet in staat zyn? Doch de scholen en de uitvindingen der wetenschap hebben de zedelijke vraagstuk ken van jong noch oud beantwoord. Men profeteerde, scholen te zullen bouwen en dan gevangenissen te kunnen afbreken, 't Laatste bleek eene onmogelykheid te zijn. Met al zijn wetenschap werd 's menschen misdadige natuur niet veranderd, alleen slechts scherper, gevaarlijker, listiger. Toen schry ver dezes jong was zeiden oude menschen tot hem: „Let er op, we gaan naar den tijd der kwakzalvers-regeering. De dokters dry ven ons nu de pokstof in 't lichaam en zij zullen spoedig de lakens uitgeven." Dat is heden ten dage vervuld. De Board of Health, de gezondheidskommissie hebben het grootste en laatste woord. Indien zy gesproken hebben, zwijgt de rest. En deze dokters, de goede niet te nagekomen 't gaat trouwens niet over personen doch over de richting waarin de wereld gestuurd wordt, verklaren by elke gelegenheid, in hunne geschriften en in de dagelyksche pers, dat de menschen langer leven dan voorheen, en dat zij de eene ziekte na de andere onder den voet kry'gen, en niettegenstaande al dit roemen, zyn de hospitalen overvol en wordt steeds getimmerd om nieuwe te bouwen of bestaande hospitalen te vergrooten.En boven dien, wat al een ellendigen, die in hunne woningen liggen, waaraan deze dokters niets kunnen doen. Tegen de tering, de gevreesde ziekte van vroeger, heeft men nog geen baat gevonden. We willen toegeven dat de dokters middelen' hebben gevonden tegen sommige kwalen, maar de legio ziekten, waarvan men vroeger zelfs den naam niet kende, zyn zeker geen triomfen voor het dokters gilde. Appendix en keelklieren, zoo iemand ze nog heeft, verkeert hij in gevaar er aan te moeten wor den geopereerd. De politieke wereldverbeteraars hebben belofte op belofte gestapeld. De klove tus- schen arm en ryk is evenwel zoo breed als ooit. Het moge eene demokratie of eene monarchie zijn, doch arm en ryk- biyft en onder demobratische regeer-vorm is dat ver schil nog wel zoo groot als onder andere gouvernements-methoden. "Van uit zijn kasteel ziet de ryke trots neer op de arme, die in zyn cel woning leeft. J. D. Rockefeller mag zoo nu en dan mooie, FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLiIe.) 28) En de aangesprokene knikt weder met bijzon deren nadruk, en zegt, met den blik gericht op den Hoogenstijner: „Geloof dèt maar! De weg naar het hart van Wanda is bij mij. Wie tot haar Wil komen, kan en mag mij niet voorbijgaan 1" Ze gekscheert oogenschijnlijk en toch hebben haar woorden een bijzorfdcren ernstigen klank in de ooren van Kuno Kracht. Op zijn naïeve manier ziet hij haar aan, alsof ze alleen tot hem het woord heeft gericht innig verheugd en dankbaar tevens. De donkere, zachte oogen hebben iets voor hem, dat vertrouwen inboezemt; heerlijk moet het. wezen, met dit schijnbaar zeer beminnelijk en lieftallig meisje over Wanda te spreken. Heeft ze zelf niet gezegd: „Ik mag mijn vriendin dolgraag lijden?" Welnu, dan moet Wanda's geluk haar innig aan het hart liggen! De muziek valt opnieuw in en onrustig ziet de graaf naar zijn bekoorlijke vis-è-vis, tevergeefs, de plaats aan de zijde van barones van Spen gelenburg blijft ledig. Nu komen de Hooghcdé* Weer in hun loge, en achter hen juist ver- nieuwe „dimes" aan de kinderen der min vermogenden geven; de scheiding tusschen ryk en arm duurt voort. De politieke personen hebben,- en we ge- looven, in vele gevallen met de grootste oprechtheid, getracht verbeteringen aan te brengen; 't liep al meer dan tien duizend maal op eene mislukking uit. De zonde biyft, en 't onrecht biyft, en de oorlog blyft en de dood maait onophoudeiyk de rype en de groene ydelheid ter neer. Wat is het geheim? Waarom komen we met al dat gejaag en geworstel niet vooruit? Want onze vliegtuigen en fonograafs, onze radios en autos mogen in staat zyn ons voor een poosje te verdooven, even als wyn en drank dit doen, maar de ledigte in ons leven, de holheid, het besef van zonde en de nietig heid van ons bestaan wordt er niet minder door. Wij menschen biyven steeds dezelfde. Wij leven en ploeteren voor meer of minder waardige dingen en dan worden we ziek en sterven en onze plaats kent ons niet meer. Ook onze afschaffings-wet faalde. Demis daad zou minder worden. In plaats daarvan is ze vermeerderd en niemand kan dit ont kennen, van wie ook slechts ter loops de kranten inziet. Ingezonden Mededeeling. Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spaarbusjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan? Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaaibusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente) Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. Wij gaan niet vooruit; het moge dan zijn dat we veel en groote uitvindingen doei^ maar niet een dezer uitvingen die den mensch zedelijk een duim vooruit bracht. Moorden, zoo gruwelijk als men ze voorheen niet ken de diefstal en roof op klaarlichten dag, waar op de rooversbenden van vroeger trotsch ge weest zouden zyn; vrouwen, jonge mesjes en jongens, nauwelijks de kinderschoenen ontwassen, hunne mannen en ouders om hals brengend; de gevangenissen, hospitalen en krankzinnigen-gestichten vol en langs de wegen en in de huizen, in het duister van den nacht en in het heldere zonlicht de dood rondwarend dit is in kort de teekening schijnt Wanda en neemt naast een der hofdames plaats. Eerst na de volgende entre-acte komt ze bij haar moeder terug. Met stralende oogen brengt Kuno haar zijn groet maar vreemdzij, die zoo even nog zulk een lieftallig lactjje voor hem over had, ziet hem nu voorbij, alsof hij voor haar in het geheel niet meer bestond. De groote, heldere nixenoogen zien zoo koud zoo onheilspellend koud, de fijne lippen krullen zich zoo trotsch en hoogmoedig, alsof de blonde vreemdeling daar ginds haar nooit of nimmer in den arm heeft gehouden. Wat kan haar plotseling door het hoofd zijn gevaren?! De Beer van Hoogenstijn is zoozeer in zijn ge dachten verdiept, dat hij voor niets anders oog noch oor meer heeft. Hij bemerkt het niet, dat freule Thea geen oog van hem af heeft en hem scherp bespiedt, hoe het zachte Madonnagelaat eensklaps een scherpe ironische uitdrukking ver krijgt, hoe het flikkeft in de dwecpachtige oogen Kuno ziet slechts het koele, koude nixcngezicht in de loge tegenover hem en als Senta op het tooneel met weeke stem klaagt: „Maar nimmer vond hij een trouwe gade!" vaart hem plotseling een schrik aan, nooit te voren gevoeld. Een trouwe gade! Hoe vaak heeft hij thuis, in ernst en luim, uit ruwe zeemansborst gehoord: „Toen is er een nimf naar den oever gezwommen, Die door een schipper als vrouw werd gewonnen; Haar oog was als water, haar lichaam als sneeuw, Maar valsch en echt trouwloos was de vrouw uit zeel van een heel deel der wereld. Vroeger sprak men van een heilig huwe. lyk daarvoor in de plaats kwam een los bandige echtscheiding. En dit alles wordt goedgepraat en het optimisme levendig ge. houden. Toen we jong waren zeide men, dat de wysheid by de ouden gevonden werd, heden en dage is het de jeugd die de wysheid in pacht heeft en ik geloof wezeniyk dat de laatste dat is onze generatie, de wysheid nooit bezat. Dan toch zou-ze wel wat anders hebben te voorschijn gebracht. "We mogen beweren, dat de veranderde toestanden de schuld dezer zonde-uitspat- tingen zijn, hetzy zoo doch het feit wordt daardoor toch niet verzwakt, dat de mensch dezelfde blijft. Jan woont in Nederland en zweert by dat land en hy heeft goed en bloed veil voor zijn land en volk. Bij een oorlog vraagt hij niet of zijn land 't recht aan zijne zijde heeft,- maar die het wagen durft zijn land aan te vallen vindt hem gewapend tegenover zich. Dat is zyn patriottisme. En als Jan na den oorlog naar het vroeger vyandelyke land verhuist en daar burger John wordt, en er een oorlog met zyn vorig vaderland uitbreekt, dan offert John zijn leven voor zyn nieuw land op en strydt onder den generaal tegen wien hy vroeger uittrok. Dat is zijn pariot- tisme. Het patriottisme beheerscht den mensch. De demokraat zweert bij het platform zijner partij. Of de republikemsche partij soms beter is, schynt hem niet in 't hoofd te komenhij is demokraat en de derno- kratische partij is het bovenste beste, het non plus ultra. De mensch is een partijman, hy volgt zijn partij door dik en dun. De leden van een kerkgenootschap denken er zelfs niet aan, te onderzoeken of een ander kerkgenootschap ook recht van bestaan heeft. Ze mogen Baptist, of Episkopaal, of Gereformeerd» of Lutersch, of Roomseh, of Methodist, of iets anders zijn; zy zweren' bij hun genootschap. Geen van al die andere kerken is zóó zuiver, zóó goed als eigen kerk. De mensch is een kerkist. Hoe die kerk ook heet, hij zweert en werkt, wroet en sterft voor zijn kerk. Menschen gelooven naar ze zyn opgevoed. Was hunne opvoeding godsdienstig-konser- vatief, dan hebben zijjde Christelijke ideeën, zyn ze wetenschappelijk-ongodsdienstig op gevoed, dan rekenen ze zich onder de Dar winisten of waardeeren de Evolutie-theoriën. Noch de eene, noch de andere groep vraagt wie gelijk kan hebben, voor hen is het zeker, dat zij niet mis zijn en het dus bij't rechte eind hebben. De mensch neemt, al naar hem geleerd is, aan dat Darwin of dat Genesis gelijk heeft. Slechts zeer weinige menschen zijn er, die zelf onderzoeken. De mensch blyft wie hij is het in zichzelf voorname, verheven voorwerp, dat niet missen kan, de in zichzelf genoegzame, de hoegmoedige mensch. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's gezonden worden aan „De Combinatie"De Vliegerstraat 13b, Rotterdam Postzegel van 10 cent insluiten. (Nadruk verboden In Limburg hebben ze zich een koopje ge leverd. Daar is n.l. de meest gevreesde hoen derziekte „kippenpest" uitgebroken. Vroeger kende men deze ziekte niet in ons land en zelfs niet in midden-Europa; ze kwam voornamelijk in Italië voor en werd vandaar uit naar ons land en Duitschland verspreid als gevolg van importaties. De levendige Italiaanscbe hoen ders hebben zeer zeker tot verbetering onzer Hollandsche rassen bijgedragen, ook wat het legvermogen betreft, maar tevens brachten zij tot dan ongekende ziekten mee van zeer be- smettelijken aard, als diphterie, cholera en pest. Deze ziekten hebben meermalen groote slachtingen onder den Nederlandschen hoen derstapel aangericht. Hoenderpest is echter de laatste jaren niet opgetreden, tot voor enkele weken. Leest de advertentie van Catnpfens Stoffeerder!] (Adv.) Hojohe! Hojohe! Hojohe! Trouwloos en valsch was de vrouw uit de zee!" Zijn blik dwaalt weer naar de overzijde, angstig onderzoekend, en het wil hem voorkomen, alsof in het schemerlicht van de verdonkerde zaal haar sneeuwblank gelaat zich keert naar hem. Glimlacht ze? Ja, ze glimlacht als voorheen.en haar klein zacht handje ligt met een onmerkbaren druk weer in de zijne; hij ruikt den zoeten violengeur, die uitgaat van haar hoofd. Als van bangen twijfel verlost, haalt hij ruimer adem. Hoe is hij er toe gekomen, haar een nix te noemen? Alleen om die wonderlijke, heldere oogen? Dat was een zonderling idee van hem. Den hemel zij dank, zij is een menschenkind van vleesch cn bloed, in haren boezem klopt een warm trouw hart voor hèm, die het zal weten te veroveren. Waarom is hij hier? Als de Vliegende Hollander, de eenzame vreem deling in de wereld, kwam ook hij aan land, om een vrouw machtig te worden, en zooals hij daar ginds, op het tooneel een ziel vindt, getrouw tot in den dood, zoo zal ook hij zijn bctooverend lief geleiden naar den Berenburcht. „Ho-Hohojohe!" Hoor het matrozengejubel! Hoor de bruisende zee en den woedenden storm! Andermaal waait de lucht van zijn geboorte grond hem om de slapen, zijn hart verruimt zich, in het vurig verlangen naar de zee en al haar vreeselijke toovermacht» INGEZONDEN MEDEDEELING. Iets over de behandeling van insectenbeten en be langrijke raadgevingen, hoe ze te voorkomen. Insectenbeten zijn een over de geheele wereld verbreide plaag en overal zint men op middelen om het bijten dier plaaggeesten te voorkomen. In ons klimaat zijn het vooral de muggen die hier telande in 3 verschillende soorten voorkomendie het meest gevreesd zijn om hun jeuk- en zwellingveroorzakende beten. Akker's Kloosterbalsem, het sedert tal van jaren geroemde middel tegen wonden van ver schillenden aard, schrammen, smetten, door liggen en doorloopen, jeuk en zonnebrand, wordt ook met groot succes gebruikt bij beten van muggen en andere insecten. Indien spoedig aangewend, voorkomt dit de zwelling geheel en stilt de jeuk onmiddellijk. Door zijn anti septische werking zuivert Akker's Klooster- balsem de door den insectenbeet veroorzaakte wonde en verwijdert het gif, dat bij het toe brengen van de beten is binnengedrongen. Van groot belang zijn echter ook de waarde volle eigenschappen van Akker's Klooster balsem ter afwering van de insecten. Men smere daartoe, voor het naar bed gaan, voor hoofd en handen met Akker's Kloosterbalsem in, dit houdt de insecten op een afstand en verschaftU een ongestoorde nachtrust. Akker's Kloosterbalsem in potten van 20 gram 0,50, 50 gram 1,100 gram f 1,75, is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. Een pot Akker's Kloosterbalsem is een huis-, zak- en reisapotheek op zich zelf. Onze Nederlandsche hoenderstapel staat tegenwoordig veel hooger in kwaliteit dan die in Italië of België, we hebben volstrekt geen importaties uit die landen meer noodig, maar toch zijn er steeds enkele kippenhandelaren, die terwille van eenig persoonlijk voordeel hoenders uit landen met lage valuta betrekken om die op Nederlandsche markten te verhan- Zal hij- terugkeeren tot haar? Glimlachend sluit hij de oogen. Neenl Er zijn nog aanlokkende, duizendvoudige banden, die hem vasthouden in dit verrukkelijk oord van ballingschap! IX. Terwijl Kuno Kracht met verlangenden blik staarde naar de plaats in de loge, door Wanda aan den arm van den kamerheer verlaten; was freule van Spengelenburg den foyer, die achter de groote hoflogc zich bevond, binnengegaan. Prinses Amelie verbeidde verlangend hare komst. De hooge dame, die reeds jaren wegens, een verlamming aan de knie, slechts met groote moeite zich kon bewegen en meest in een kleinen, cleganten en licht beweegbaren rolstoel werd ge reden, knikte het jonge meisje op haar innemende wijze toe cn maakte zich terstond meester van haar persoon, nadat Wanda door de aanwezige vorstelijke personen met eenige minzame woorden van begroeting was onderschelden. Freule van Spengelenburg stond, met den baar aangeboden kop koffie in de hand, naast de prin ses cn berichtte deze, op haar frissche aanvallige wijze, van de doorluchtige bloedverwanten der vorstelijke vrouwe, die zij tijdens haar bezoek bij de opper-ceremonieincestcrcs aan het hof te X. nog weinige dagen geleden had gezien en ge sproken. Daar viel wat te vertellen. De korte pauze was nauwelijks toereikend ge weest, om alle herinneringen weder op het tapijt delen. In België werden met dat doel vrij ge regeld hoenders opgekocht en in Zuid-Limburg verhandeld. Daaraan is het thans toe te schrij ven, dat de hoenderpest in die streek is uit gebroken. In België is de hygiënische verzor ging der kippen lang niet zoo goed als in ons land en daar komen speciaal in de streek rond Luik meermalen gevallen van hoenderpest voor. Waar deze ziekte onze hoenders al meer malen gedecimeerd heeft, is het onbegrijpelijk, dat onze regeering de zuidergrenzen niet voor pluimveeimportaties sluit. De uiterlijke verschijnselen van cholera en pest zijn wel zoo ongeveer gelijk; bij'pest ver loopt het ziektebeeld echter nog sneller; na 1 2 dagen treedt de dood reeds in en bij cholera na 3 4 dagen. Een geneeswijze voor deze pestziekte heeft men nog niet kunnen ont dekken, vrij algemeen regel is dan ook, dat alle aangetaste dieren sterven en waar de ziekte zeer besmettelijk is, sterven binnen korten tijd heele hoenderstapels uit. In Zuid- Limburg hebben meerdere kippenfokkers hun dieren in de laatste weken dan ook alle ver loren. Tegen uitbreiding zijn alle mogelijke maatregelen genomen en men verwacht de ziekte op die manier te kunnen localiseeren. Iedere kippenhouder zal echter goed doen om eigen maatregelen te nemen, de grootst moge lijke hygiëne toe te passen, liefst geen vreemde dieren op te koopen voorloopig en wanneer daartoe toch overgegaan moet worden, de nieuw aangekomen beesten gedurende 14 dagen van de andere kippen gescheiden te houden. Treden ziekteverschijnselen met dia- rhee op, gevolgd door sterfte binnen enkele dagen, dan is het zeer aanbevelenswaardig om een cadaver op te zenden naar het Insti tuut voor parisitaire en infectieziekten te Utrecht, waar het onderzoek gratis plaats heeft. Wat ziekten betreft, gaan de hoenders weer een vrij moeilijken tijd tegemoet, den tijd.n.L van den rui, die in Augustus-Septem ber valt. De dieren veranderen dan van veder pakje en hoewel de jaarlijksche rui op zich zelf natuurlijk geen ziekte is, kunnen de beesten toch vaak van den rui zoodanig lijden, dat ze ziek worden en meerdere kippen sterven zelfs in dien tijd. 't Is dan ook van een groot belang om de dieren in de rui-periode extra te be schermen. Door het verliezen van het oude vederkleed loopen ze haast naakt rond in een tijd, die in ons land over het algemeen door onguur weer kenmerkt, 't Gevolg daarvan is dus vaak verkoudheid, snot, of diphteritis. Bescherm ruiende kippen dus tegen ongunstige weersinvloeden. Ochtendvoer hebben ze niet noodig, omdat dit voor een groot deel uit eiwit rijke stoffen bestaat en de kippen in den rui tijd toch niet leggen. Geeft ze dus in hoofd zaak graanvoer in matige porties waaraan nu ook een weinig mais mag worden toege voegd, terwijl ook wat zonnepitten aan het vlot verloopen van den rui zéér bevorderlijk zijn. Ziekte wordt veel verspreid door het drink water, hetwelk door de zieke dieren besmet wordt. Om dat water kiemvrij te houden en besmetting dus tegen te gaan, doet men goed om per liter water een'lepeltje permangaat toe te voegen of ijzervitriool. Zonder zieke dieren steeds onmiddellijk af en ontsmet af en toe het hok. Zijn de dieren door den rui, geeft ze dan een poosje rust; begin ze dan weer ochtend- voer toe te dienen en in het begin van Novem ber moeten ze over het algemeen den leg weer herbeginnen. te brengen. Op verlangen der prinses blijft Wanda een wijle in de^groote loge. En terwijl de gezaghebbenden gedurende de eerstvolgende pauze andermaal zich verwijderen, wendt zich de hertog met een toespraak tot freule van Spengelenburg en wikkelt haar in een min zaam gesprek. Op het oogenblik dat hij met zeer levendige belangstelling informeert naar het ongeval, dat zij met de arrenslede heeft gehad, verneemt hij het zachte bijna overmoedig lachen van prins Karei Emil, die met een der hofdames spreekt. „Ik geloof gravin, dat we allen in spanning verkceren, om den „wijzen dwaas" te leeren kennen!" zegt hij juist, met luide stem, want zulk een kennis maakt men niet iederen dag, of men zou er voor naar Bayreuth moeten reizen 1" De hertog keert zich om: „Over welken „wijzen dwaas" spreekt ge?" „Den modernen Parsifal" lacht de prins, „die van avond den Vliegenden Hollander een geduchte concurrentie aandoet en het publiek meer belang inboezemt dan de bleeke kapitein, beneden op het tooneel." „Zoo, zoo! De graaf van Hoogenstijn! Die is wel het aantrekkingspunt van dit seizoen hm! En „Parsifal" noemt ge hem? Zoo heel kwaad niet, al heeft het hof van Koning Amfortas al heel weinig overeenkomst met het onze!" „Parsifal kwam ook in het tooverslot van Kling- sor en zag er bloemenmeisjes, die bijna even mooi waren als onze baldames!" gekscheerde de prins met een schuinschen blik op Wanda. „Mogen we.of moeten we nu blozen, Hoog heid?" vraagde Wanda. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1