is het die ze ook repareert! Leest „Onze Eilanden" T NU OP v Pluimvee!!! ÜURMAN'S ARTIKELEN Hoogere Burgerschool EN- EN SCHRIJFBEHOEFTEN, (KEESCHE BOEKHANDEL v.d.SCHENK K B 371 - N. V. ZAADHANDEL EN ZAADTEELT Jaarlijksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders Magazijn Bygiena Visschersdijk 88, Rotterdam Gebruik Uw verstand en Kukirol WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1925 J.JANSEN -SOMMELSDIJK Dames- en Meisjeskleeding DE BERENBURCHT. Landbouw en Veeteelt. MIDDELHARNiS'SOMlELSDiJK. KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS r Huidjeuk 2 5. puit uit, daarna volgde De Ruvterkade, oni- dwacht Prinsengracht, o.a. naar den bewus- n, niet thuis was en iij een kleinen brand te derde plaats begaf de n kleine tweewielige irspuit, op sleeptouw verre te zien. Fel sloe- het groene geboomte lulde het oostelijk deel sn mist. i adjunct-hoofdbrand er onder dat van com- ofdbrand meester Förch krachtig bestreden. Als Je zware motorspuiten rkten en de polderspuit r gaf, dan kan men be- waterval over het vuur vel noodig, want de vijf lekte schuren, waar- r-rvlakte had van 40 van onder tot boven in itte was geweldig en irake. Alleen een hond, rd door een mare- apertje in veiligheid vlammen naar het aan ïhuis van den heer De andweer het toch te be- echter bemerkte de aterstralen in modder- spoedig zweeg het ge- aalpompen van de drie at zij de slooten vrijwel a dat ze nu dunne mod- lik ongeveer dat deze aan werd, stortten de ormden één grooten Lenige hooibergen gioei- riobiel, welke in een et dorschwerk werd ge nd. Tal van kostbare •ggen en ploegen, welke en eigenaar, lagen ver- nder het puin. De hitte genstaande den regen, welke nu en dan in stroomen neerviel ver schillende boomen waren gaan branden. En op dit kritieke moment liet de boiulgenuot, het water, de brandweer in den steek. De achterzijde van het gebouw, dat de familie De Vries als woonhuis dient, smeulde reeds en een houten gebouw, hetwelk er tegenaan stond bedreigde evneens met zijn vlammen en vonken het huis. Met pannen, potten en emmertjes werd het water nu op en tegen het woonhuis.gehoosd, terwijl de brandende houten schuur met tou wen werd omvergehaald. Inmiddels was de zuigbuis van een der motorspuiten verlegd en na eenige vergeef, sche pogingen kon een vrij krachtige straal worden geproduceerd. Deze werd bestemd om het woonhuis voor het vuur te vrijwaren. Dit lukte en om half zeven kon met zekerheid ge zegd worden, dat dit gered was. Daarachter, waar de schuren hadden gestaan, knetterde het nog. De vlammen sloegen immer hoog op cn de hitte was zoo hevig, dat de brandwachts op eenigen afstand moesten blijven. Later werden nog een paar gunstige plekjes in de modder- slootjes ontdekt en hiervan profiteerde, kon de brandweer nog met twee andere stralen werken. De vijf schuren waren om half acht met den grond gelijk. Het logies van twaalf losse arbeiders, zware partijen erwtenstroo, kar- weikaf, karweizaad, karweistroo, hooibesjes, werktuigen, landbouwinstallaties en stallen, dat alles, waarop men in de Mariahoeve te recht zoo trotsch was, lag met den grond ge lijk, terwijl het woonhuis door het bluschwater doorweekt was. De brandweer blééf der geheelen avond met het blusschingswerk bezig; het polderspuitje bewees hierbij uitstekende diensten. De oorzaak is onbekend. Er was niemand in de schuren, daar allen op het land waren. Misschien is hier sprake van broei, misschien ook hebben vonken van de locomobiel het onheil over de hoeve gebracht. Verzekering dekt de schade. quette vanaf f 34,50; prima Schuiftafels f 19, f23, enz.; Eiken Salontafel ieldgarr.ituren, prima, prima, f 165, f 190, f 210, enz. Linnenkasten, Boe- li, enz.Bloemtafels, Kapstokken, Oad-Hollandsche Meubeltjes enz. enz. totterdam. KRUISIFIKX AANSTOOT. Ioek St. JANSTRAAT. Telef. 13294. vroeg eieren te rapen van kippen en de oude spoedig den rui te helpen, voedert men niet anders dan Uit voorraad leverbaar: latische Yoederbespaarders geeft 40 besparing. :s Genees- en Ontsmettings middelen worden niet overtroffen!!! Alleen verkrijgbaar bij-. SC HUUR MAN'S mveeartikelenhandel de Vrieslaan - MIDDELHARNIS MIDDELHARNIS. .E STUDIEBOEKEN bruik op bovengenoemde school, n tegen nitgeversprijs geleverd en thuisbezorgd Tevensvoorradigalle v/h A. HOBBEL OOLTGENSPLAAT op Maandag 10 Augustus a.s. des namiddags 3 uur (wettelijke tijd) ten Kantore der Vennootschap. AGENDA: Goedkeuring der balans met verlies- en winstrekening. De stukken liggen vanaf heden voor Aandeelhouders aan bovengenoemde Vennootschap ter inzage. Aandeelhouders, die deze vergade ring wenschen te bezoeken, moeten hunne aandeelen vóór of op DON DERDAG 6 AUGUSTUS ten kantore der Vennootschap deponeeren. RAAD VAN COMMISSARISSEN. Prima Gummiwaren in div. Prijzen. HET adres voor geheime ziekten Holl. en Fran- sche SantalMidy Bals Copaw, 01 Santali, Kawa Kawa Injectie, Injectiespuitjes in div. prijzen. Remb. verz. m door geheel Nederland on- ara der blanco couvert. indien U last heeft van likdoorns, eelt. harde huid, wanneer U lijdt aan pijnlijke, vermoeide oF transpireerende voeten. Voor likdoorns, teltknobbels, wratten de in millioenen gevallen succesvol gebleken Kukirol- eksteroogenplelster. Voor transpireerende, doorgeloopen, vermoeide :n pijnlijke voeten het Kufclrol-voGtbad van Dr. Campe en Kuklrol-strooJpoeder. Cteor H.H. Doctoren aanbevolen. Bij alle Apothekers en goede Drogisten ver krijgbaar. 8 In Middelharnis beslist verkrijgbaar bij P. WIELHOUWER Zandpad 344. O.Eit. Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07° Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dionstaanvragen t 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 76 GEHOORZAAMHEID. Hoe kan zij aangekweekt worden? In het Tijdschrift voor Ervaringsopvoed- kunde zet dr. Hamaker zijn beschouwingen over gehoorzaamheid voort. In zijn jongste artikel spreekt hij over de middelen die kunnen en mogen worden aange wend tot het aankweeken van gehoorzaamheid en zelfbeheersching. Hij zegt o.m.: Onder deze middelen moet zeker in de aller eerste plaats worden genoemd de vaste wil, waarmede de ouders den weg, dien zij zich afgebakend hebben, blijven volgen, en alle af wijkingen zoowel bij zichzelf, als bij de kinde ren tegengaan. In dezen zin worden eigenlijk twee beginselen jjenoemd, nl. dat de ouders niet maar luk raak moeten opvoeden, maar moeten te werk gaan volgens een wel overwogen plan en dat zij de uitvoering hiervan met vaste hand moeten leiden. De vaste wil is absoluut essentieel en was het belangrijkste goede beginsel van de oude autoritaire opvoeders, dat ten onrechte in dezen tijd is losgelaten. Hun fout was niet, dat zij met vaste hand regeerden, maar dat zij daarmede dingen eischten en doordreven, die verkeerd waren en die, indien zij slaagden, ten gevolge moesten hebben, dat de persoonlijk heid hunner kinderen in boeien werd geslagen. Het feit echter, dat zij verkeerde of onge- wenschte dingen doordreven, is geen reden om te meenen dat ook hun vastheid van wil en hun strengheid verkeerd waren. Het tegendeel is naar mijn overtuiging waar. De bijna absolute vrijheid, die tegenwoordig door zoo'vele ouders aan de kinderen wordt gelaten, rnoge soms voor de ontwikkeling der persoonlijkheid grootere kansen bieden, de na- deelen, die zij meebrengt, zijn toch veel groo- ter dan dat voordeel. Dit is m.i. in die mate het geval, dat ik, indien wij slechts te kiezen had den tusschen het oude te dwingende gezag in de opvoeding en de te groote vrijheid van tegenwoordig, niet zou aarzelen het eerste te kiezen, hoe groot de nadeelen daarvan ook ge bleken zijn. De voordeelen van zoo groote vrijheid komen slechts tot hun recht bij een kleine min derheid van bevoorrechte individuen met een zeer gelukkigen karakteraanleg, waardoor zelf beheersching en gehoorzaamheid zóó gemakke lijk tot ontwikkeling .komen, dat bijna aan spontanen groei zou kunnen worden gedacht. Bij de groote meerderheid daarentegen voert bijna volstrekte vrijheid tot een doorloopend toegeven aan de lagere egoïstische neigingen. De ouders, aldus vervolgt de schr., moeten verder te werk gaan volgens een welovervyogen plan en van het kind geen onjuiste dingen eischen. D.w.z. wat van het kind geëischt wordt moet gerechtvaardigd zijn, zoowel wegens de noodzakelijkheid daarvoor, als om dat het niet in conflict komt met de levens- eischen der zich ontwikkelende persoonlijk heid. Een tweede belangrijk middel tot het ver- HET VOORDEELIGST ADRES VOOR (Adv.) FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) krijgen van gehoorzaamheid en zelfbeheer sching is de kinderen zooveel mogelijk te over tuigen van de goede redenen die men heeft voor hetgeen men van hen wil. Dit heeft vooral twee belangrijke voordeelen. In de eerste plaats dat de kinderen indien zij daar van overtuigd worden met meer instemming aan den wil der ouders zullen gehoorzamen, een voordeel waarvan de waarde door al te velen volkomen onvoldoende wordt begrepen. Het tweede groote voordeel is dat kinderen, indien men hun regelmatig rekenschap geeft van de redenen, waarom men hun bepaalde dingen gebiedt en andere verbiedt, langzamer hand leeren mede te oordeelen over hetgeen zij doen en laten moeten en daardoor op de aller beste wijze worden voorbereid om, wanneer zij eenmaal zelfstandig worden, uit de kracht hun ner overtuiging de zoo gewenschte zelfzucht te betrachten. Uit deze beschouwingen moet men nu niet afleiden dat ik er een voorstander van zou zijn dat in ieder concreet geval, waarin de kinderen gehoorzaamheid moeten toonen, daarover eerst met hen geredeneerd wordt. Op het oogenblik, dat gehoorzaamd moet worden, verge men dit van het kind zonder voorafgaanden uitleg. Wel is het niet altijd verkeerd dien uitleg reeds op zoo'n oogenblik spontaan geven, maar er mag m.i. geen sprake van zijn, dat de kinderen het gevoel krijgen, dat de plicht der gehoorzaam heid afhankelijk zou zijn van hun begrijpen van de motieven der ouders. Men moet in zijn omgang met de kinderen steeds, wanneer daar voor de gelegenheid geschikt is, hen "behande len als denkende wezens aan wie men reken schap behoort te geven van de eischen, die men hun stelt. Deze gelegenheid zal men bij her haling vinden op het oogenblik zelf, dat men aan een kind iets oplegt of iets ontzegt. Ten opzichte van straffen zegt dr. Ha maker: Deze zijn slechts bij uitzondering en in dien zij aan .zeer bepaalde voorwaarden vol doen geschikt om gehoorzaamheid aan te kweeken. Het,kind moet daarbij begrijpen, dat het door zijn wangedrag den opvoeder in de noodzakelijkheid heeft begracht tot straffen over te gaan. In verband hiermee zal straf alleen moeten worden toegepast, ingeval van recidief, behoudens in enkele uitzonderings gevallen, terwijl deze nooit e'n vrnederend karakter moét dragen en eigen wraaklust daar bij niet in 't spel mag zijn. Ten slotte wijst de schrijver er op, dat de aangegeven middelen om gehoorzaamheid aan te kweeken, alleen dan een groote kans hebben een goed resultaat op te leveren, wanneer de verhoudingen in het gezin goed zijn. De ouders moeten leven voor hun kinderen en belang stelling hebben voor hun doen en laten, voor wat hun het meest interesseert. Zij moeten in den huiselijken kring gezelligheid vinden en zij moeten zich daar volkomen op hun gemak voelen, omdat er, ik zou haast willen zeggen, rechtszekerheid heerscht, d.w.z. niet onoordeel kundig verboden wordt of standjes uitgedeeld. Een gezellig huiselijk milieu, waarin waarach tige belangstelling voor de kinderen steeds voelbaar is en tusschen allen een toon van welwillendheid en wederzijdsche behulpzaam heid heerscht, is een noodzakelijke achtergrond voor het verkrijgen van gehoorzaamheid, al thans voor die gehoorzaamheid, die niet door vrees wordt afgedwongen, maar het meest ge schikt is om geleidelijk in zelfbeheersching over te gaan. 27) Chic en voornaam, in sport getraind tot magerte toe, met een zeer smal, scherp besneden gelaat, glad geschoren tot een paar whiskertjes aan de wangen, daarbij een paar zeer diep liggende, grijze, levendig flikkerende oogen en een mond waarvan de gebogen hoeken hem iets arrogants geven dat was de heer van Heidier in uiterlijk voorkomen. Het kroezig, aschblond haar was niet kort ge knipt, maar lag met een paar kleine lokjes over het voorhoofd, de monocle was onafscheidelijk voor zijn rechteroog. De dames dweepten met den buitengewoon ver makelijken spotter, die ongegeneerd haar het hof maakte, zijn scherp vernuft ten koste van anderen bezigde en door woord en blik wist te boeien. De kleine schandaal-kroniekjes, die, betreffende zijn lichtzinnigheid en zijn geluk bij vrouwen, de ronde deden, verleenden hem zonderling genoeg in de oogen der dames van de residentie nog een bekoorlijkheid te meer. De heeren velden een minder gunstig oordeel Omtrent zijn persoon; ze noemden hem een baat- zuchtigen, kouden ijdeltuit en hadden hoogstens eenige bewondering over voor zijn buitengewone kranigheid en aan het vermetele grenzende stout moedigheid, waarmede hij op de renbaan en het exercitieveld zich een naam had gemaakt. Hetgesprek der twee dames in de loge was op zachten toon gevoerd, ze waren ongegeneerd, daar ze geheel alleen zaten, terwijl de muziek hun ge fluister achter den waaier ook overstemde. Moeder en dochter kenden den Vliegenden Hol lander genoegzaam; ze beschouwden de opera slechts als een aangename verstrooiing en zouden dezen avond in het geheel niet zijn gekomen, zoo de hofdame van prinses Amelie in den namiddag niet was aangereden, met de boodschap, dat Hare Hoogheid gaarne in de pauze freule Wanda wensch- te te spreken. Het eerste bedrijf was afgespeeld, langzaam zakte het gordijn en de klanken der muziek ver stomden. Kuno Kracht verkeerde nog geheel onder den indruk van het gehoorde, zoodat hij roerloos naar het tooneel bleef staren, alsof zijn scherp oog door het gordijn wilde boren. Het daverend handgeklap van liet publiek bracht hem tot bezinning en deed hem verbaasd de oogen opslaan. En toen zijn blik werktuigelijk langs de tegenovergestelde loges gleed, voer hem een onverwachte schok door de leden; op zijn aanvankelijk zoo vrijmoedig en edel gelaat ver scheen andermaal de trek van verlegen verrukking, waarmede hij vroeger in de oogen zijner onbekende had gestaard. Was het een geestverschijning, een zinsbegoo cheling? Daar schitterden hem eensklaps weer de heldere nixenoogen tegen, daar schemerde het lokkig haar ongedekt over het voorhoofd, cn witte donzige kant gutste als meerschuim langs den slanken hals. Vereenigingswezen op Landbouw-gebied. De groei van het landbouwvereenigings- wezen van ons land en van den coöpera tieven aankoopverkoopproductie en credietgevingHet lager landbouw onderwijs Men behoeft geen oudgediende te zijn in de landbouw-organisatie en coöperatie van ons land en men behoeft evenmin kennis te nemen van de statistieken, om tot de con clusie te komen, dat sedert het laatste decen nium der vorige eeuw zich een geweldige vooruitgang heeft ontwikkeld op het gebied van landbou w-vereenigingswezen. De laatste 35 jaar zijn de heer Blakker schreef het niet al te lang geleden reeds in „De Veld post" naar aanleiding van het a.s.jubileum van dat blad een periode van voortschrij dende ontwikkeling op landbouwgebied en men denke aan de oorlogsjaren en daarna van ontreddering en abnormale verhou dingen, als het levend geslacht zich niet had kunnen droomen. Vflf en dertig jaar geleden was er nog geen sprake van een doordringen der land bouwwetenschap tot de groote massa der boeren èn evenmin van een krachtig bloeiend vereenigingsleven. De coöperatie begon (om streeks 1890 dus) pas toepassing te vinden. Vyel bestond er zoo iets als regeeringszorg, ondergebracht, als thans wéér, by Binnen- landsche Zaken, maar er was geen systeem en nog eenige jaren moesten er voorbijgaan eer ('t was in 1897) een Afdeeling Landbouw werd ingesteld, met een Directeur Generaal als chef. De eerste functionaris was mr. C. J. Sickesz, in 1901 vervangen door den heer H. J. Lovink. Al tientallen jaren (sedert 1856) bestond de Algemeene Koninklijke Landbouwvereeni- ging, waarvan echter weinig kracht uitging; le provinciale landbouwmaatschappijen wil len haar invloed door zulk een lichaam niet beperkt zien. INGEZONDEN MEDEDEELING. NUTSSPAARBANK Vraagt thans ten kantore der Nutsspaarbank inlichtingen tot verkrijging van EEN SPAARBUSJE VOOR UWE KINDEREN. Busjes worden gratis in bruikleen afgestaan. Bevorder den Spaarzin Uwer kinderen door hen de gelegenheid te geven hunne Spaar penningen in een Spaarbusje der Nutsspaar bank te deponeeren. In 1896 werd besloten tot de oprichting van den Nederlandschen Boerenbond. Het dorpsvereenigingsleven had zich na '70 in verschillende provinciën ontwikkeld, 't Was vooral de groote Staring, die daarvoor y'verde en ter bevordering van den plaatsely- ken landbouw, maar ook van 'n noodzake- lyke hervorming der landbouwmaatschap- pijen, een concept-reglement uitgaf tot op richting van dorpsvereenigingen in den geest van de Landbouw-Casino's, die in Limburg waren ontstaan. Deze Limburgsche Casino's hadden een Den graaf overkwam een gevoel, alsof hij jube lend haar 'een groet moest toewuiven, maar hij waagde het niet. Hij staat als een standbeeld aan den grond geworteld cn alleen in zijn eerlijke kinderlijke oogen spiegelt zich de verrukking af over dit onverwachte wederzien. De oudere dame verheft haar lorgnet en ziet hem vrijmoedig aan, om de mondhoeken zijner zeenimf speelt een vluchtige glimlach. Ze kijkt kalm naar hem met haar groote oogen, vervolgens glijdt haar blik langs hem heen en knikt ze tegen freule Thea, die naast hem zit. De officieren in de loge en hunne dames wisselen eveneens een groet en een der heeren zegt hardop en levendig: „Ha charmantI Daar zit freule van Spengelenburg weer op haar oude plaats! Het kon ook niet langer zonder haar, men gewent zich zoozeer aan haar bekoorlijke verschijning, dat de balzaal niet compleet is, als zij er aan ontbreekt!" „Is uw vriendin Wanda op reis geweest, gravin Thea?" „Ja, Excellentie. Ze heeft haar tante, de oppcr- cercmonie-mccsteres aan het hof van X. bij ge legenheid der zilveren bruiloft een bezoek ge bracht." „Ze kan toch niet lang terug zijn?" „Sedert gisteren. Ze heeft zelfs nog een klein ongeluk in de Parkstraat gehad." „Wat zegt u? Ongeluk! U spreekt in raadsels!" „Nu, we zullen zeggen een wipje met haar arre- slede. De „Zwaan" kantelde en de schoone Wanda lag zacht en warm.." „In de sneeuw?!" „O neen, aan de borst van een koenen redder, I ik geloof dat Saul, de oude dienstman, op leven 1 en dood haar nasprongl" meer locaal en handelend karakter, dan de destyds bestaande afdeelingen van de ver schillende landbou w-maatschappy en. 't Voor beeld werd overal gevolgd, in 1875 had men reeds te Laren en Lochem zulk een dorps- vereeniging.Tóch ging de vooruitgang slechts langzaam; in 1895 bedroeg het totaal leden tal nog slechts 2500. Maar toen volgde een belangry ke stijging, zoodat in 1900 het leden tal was gegroeid tot 22.000. In 1890 bestonden er in Friesland nog slechts 16 coöperatieve zuivelfabrieken, die nog geen 40.000 liters melk verwerkten. In de volgende 10 jaren was er een groei van beteekenis, want in 1900 telde Friesland reeds 76 coöperatieve roomboterfabrieken met ruim 198 millioen liter melken waren er over 'tgeheele land verspreid 581 fabrieken met 33.714 deelhebbers, in welke fabrieken werd verwerkt ruim 16 millioen K.G. boter Ook had men in 1900 al vry wat coöp. ver- eenigingen, tot aankoop van meststoffen, tot aankoop en het houden van fokdieren, tot aankoop van verschillende landbouwbenoo- digdheden, van veevoedermiddelen,enz.;tot vérkoop ook van producten van landbouw, veeteelt en tuinbouw. 't Was de hierboven vermelde Nederl. Boe renbond, die van den aanvang af de bevor dering der coöperatie op zijn werkplan had geplaatst en hij begreep terecht, dat daartoe onontbeeriy k was een goede, gezonde regeling van het landbouwcrediet. Er werd besloten een centrale kas te stichten, waartoe de plaatselijke boerenleenbanken als leden zou den kunnen toetreden. Het landbouwcrediet werd gegrondvest volgens het stelsel der Duitsche Raiffaisenbanken. In 1899 waren 16 banken aangesloten, in 1900: 21. Welk een vlucht die banken thans hebben geno men, weet ieder. Bijna geen dorp is er meer zonder boerenleenbank en men kan zich zonder deze geen aankoop- of verkoop-coöpe ratie meer denken. De Raiffaisenbank is een instelling, welke niet genoeg valt te loven. Zij heeft misschien het meest van al zelf standigheid en onafhankeiykheid van den enkelen boer, als van den geheelen boeren stand bevorderd. Maar wat zeker ook daartoe in belangrijke mate heeft by'gedragen is het landbouw onderwijs. 't Heeft lang geduurd eer het ten onzent tot een volledige regeling daarvan kwam; de meeningen waren verdeeld, zoo dat de regeering niet wist, welken weg in te slaan, tot ten slotte de Staats-landbouw- commissie haar uitvoerig advies gaf aan gaande de organisatie van het landbouw onderwijs. In 1892 trad de heer F. B. Löhnis op als Inspecteur voor het Landbouwonderwijs; aan hem werd opgedragen voorstallen te doen. Onderwijzend personeel moest er komen, dus opgeleid worden; cursusseD moesten daartoe in 't leven worden geroe pen. De eerste werd opgericht in 1894; tien jaar later waren er 19 voor landbouw en 9 voor tuinbouw. De boerenjongens konden nu na de schooljaren, andermaal op de school banken plaats nemen. In den winter van 1901 waren er reeds 141 landbouw- en 23 tuinbouw-cursussen. En sedert ging men ook hierin gestadig vooruit. Thans heeft men vele honderden cursussen, bovendien 13 Ryks- en „Foei! hoe ondichterlijk! Gelukkig schijnt alles goed afgeloopen!" „Prachtig!" „Wie weet, of haar hartje er geen knak van heeft gekregen! Toen de oude Saul haar in de armen hield.1!" „Ongevaarlijk, Excellentie! Daar het nog vroeg was, hadden zijn oogen nog niet den onheilspei lenden ontaarden glans van alcohol!" „Wat een geluk!" „Haha de kaïnerheer schijnt naast haar te zijn.ze staat op. „Ze zal wel bij de Hoogheden in den foyer moeten komen?" Ja, ja ze gaat!" „Jammer, het was zoo'n mooi uitzicht voor ons!" „Een geluk voor uw hart, baron! Denk er om, dat de kleine in vaste handen is!" „Hoor eens aan!" „Vaste handen?" „Nu ja,! De oude Saul?!" Een zacht gesmoord, overmoedig lachen in de loge; alleen graaf van Hoogenstijn staat zwaar ademhalend te luisteren, maar geen glimlach ver schijnt. op zijn gelaat. Geen woord van liet gesprek is hem ontgaan, al heeft hij geen blik van het bekoorlijk meisje afgewend. Freule van Spengelenburg, Wanda heet ze Nu heeft hij haar spoor gevonden, nu weet hij, dat hij haar zal wederzien, haar zeker in de salons zal ontmoeten. Het hart klopt geweldig in zijne borst, het bloed stijgt hem naar de wangen. Wandal bijzondere Winterscholen en een 11-tal lagere Landbouwscholen. De eerste Rtjks- landbouwleeraar (thans spreekt men van con sulent) werd aangesteld in 1890 in Gelder land, in 1904 had men er één in elke provincie benevens 8 Rijkstuinbouwleeraren. 't Is te hopen, dat de regeering haar steun in den vorm van onderwys en voorlichting (door consulenten, proefstations en den Plan- tenziektenkundigen Dienst) in de toekomst aan den landbouw biyft geven; niet in min dere, maar in nog meerdere mate dan thans. Zie: Geschiedenis v. d. Boerenstanden den Landbouw in Nederland, van dr. H.Blink, waaraan deze en volgende cyfers ontleend zijn. DE LANDBGÜW-ONDERLINGE. De maandelyksche groei van de L.-O. en de T.-O. Op 1 Juli 1925 trad per Provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers toe: Als lid van de Landbouw-Onderlinge: Groningen 10 4.953. Friesland 46 36.556. Drenthe 27 17.637. Overijsel 17 6 915. Gelderland 29 19.044. Utrecht 4 3.260. Noord-Holland 23 26.842. Zuid-Holland 28 41.319. Zeeland 1 400. Noord-Brabant 2 2.688. Totaal 187 f 159.614. Per 1 Juli 1925 traden als lid der T.O. toe 38 werkgevers, uitbetalende aan loon 40.291. Sedert 1 November 1924 vermeer derde het aantal leden bij de: Landbouw Onderlinge met 1220. Uitbetalende 1.087.386 loon. Tuinbouw Onderlinge met 368. Uitbetalende 555.025 loon. HERRINGEN, Juli 1925. De Secretaris van de P. O. C. Overflakkee. A. W. KEIJZER. INGEZONDEN MEDEDEELING. verdwijnt spoedig door inwrijving met 30-60-90 et. PUROL Een schipper en zyn zoon verdronken. Het klipperschip Wuta, schipper P. H. Janse, gedomiliceerd te Terneuzen, was 3 Aug. geladen van Lemmer naar zee ver trokken. Niet ver.van de haven is de schipper in zee gevallen. Zijn ruim twintig-jarige zoon is overboord gesprongen om te trachten, hem te redden, doch beiden zijn verdronken. Op ongeveer vyftig meter volgde het schip Adriana, waarop twee andere zoons waren. Toen dezen het ongeluk zagen gebeuren sprongen ze in de sloep doch zij konden geen hulp meer verleenenbeide drenkelingen waren, toen zij ter plaatse kwamen, gezon ken. De schepen zijn naar Lemmer terug- Als met toovermacht heeft ze hem geboeid; zoodra de nixen uit het water opduiken en den zeeman met kristallijnen oogen aanlachen, is zijn vonnis geteekend! Ze heeft met den kamerheer een paar woorden gewisseld, deze kust de kleine hand der moeder en biedt de dochter galant zijn arm, om haar naar den foyer te begeleiden. De Beer van Hoogenstijn gaat werktuigelijk zitten, en als hij uit zijn diepzinnige gedachten weer ontwaakt en opziet, nu het gesprek om hem heen weer luid en levendig wordt, ziet hij rechtuit in het bleeke, smalle gezichtje van gravin Thea, wier diep oniscliaduwde donkere oogen, met de uitdrukking eener Madonna, op hem gevestigd zijn. Hij schrikt bijna en voelt, dat hij bij haar een kompiiment moet afsteken, maar herinnert zich nog bijtijds, dat hij aan haar in het geheel nog niet is voorgesteld. „Ik mag Wanda dolgraag lijden! Ze is mijn vertrouwdste vriendin!" zegUzoo juist de jonge dame, naar het hem voorkomt, met zeer bij zonderen nadruk, en deze woorden vinden bij Kuno Kracht een warmen weerklank in zijn over- verliefd hart. Met meer belangstelling dan te voren ziet hij de spreekster aan. „Nu, dan moet men eigenlijk bij u in een zeer goed blaadje staan, freule Sevarille, als men een bondgenoot noodig heeft, om het hart der preut- sche vriendin te kunnen veroveren!" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1