KOFFIE, THEE, N.V. Handelmij. „de A. WIELHOUWER -hel AUPERLE'S IWEÜBELf VERSLAGEN. Financieel Overzicht. DE AVONTUREN VAN DIKKE DORUS. Ons h Wi< lal ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1925. Wel wordt steeds gewezen op de welvaartS' bronnen op iudustrieel gebied, op gebied van den Handel, de arbeidersbeweging en nog veel meer zaken, doch de landbouw, nou ja, dat komt wel, die leeft wel zoowat mee. Dit mtfne Hoeren, mag toch door ons niet zoo maai' zonder meer worden toegelaten, ook wy dienen van ons te laten hooren, elke gelegenheid dient te worden aangegrepen zich b(j de overheid te laten hooren opdat ook daar, waar de groote besluiten met voor deel of nadeel voor onzen landbouw worden genomen, rekening wordt gehouden met de groote groep van staatsburgers, de Boeren. Mogelijk zal een enkeling zich wel eens afvragen, maar is de landbouw dan zoo'n belangrijk deel van ons land. Gaan de steden dan niet met hun ontzaggelijk grooter aan tallen voor met hun belangen, neen mijne heeren, althans dit diende niet zoo te zijn. Ik hoop in het kort weer te geven wat de landbouw hier in Nederland beteekent. Ik stel U allereerst de vraag, wat is noodig voor het levensonderhoud van allen, zoowel stedeling als plattelander? De levensmid delen, aardappelen, brood, groenten, vleesch, spek, kortom te veel om te noemen, elk Nederlander heeft dat noodig en waar komt dat vandaan, wie produceert het voor eiken Nederlander, de Boer, de Landbouw in zijn geheel. De kleeding, het katoen komt uit het buitenland, de wol komt van onze gekwee schapen, het linnen komt van ons vlas. Ook hier heeft weer de landbouw in zijn geb het leeuwenaandeel om te produceeren en te trachten de geheele bevolking daarvan te voorzien. Onze huisvesting, het hout, het komt van den bodem meest nog uit het buitenland. Steen en ijzer, het komt van den bodem, zoo zien wy dat alles wat de menschheid nbodig heeft eerst uit den bodem of den landbouw in het algemeen moet voort spruiten. Wel tracht men verschillende producten kunstmatig te produceeren, doch de grond stoffen moeten toch ook weer eerst uit den bodem wordeD gewonnen. Myne Heeren, wanneer ik nu zoo spreek over den Landbouw, moet men zulks op vatten als zijnde de landbouw of producee ring uit den bodem over de geheele wereld. De eischen van ons dagelijksch leven wor den steeds grooter, de wereld gaat in bescha ving vooruit, beweert men. AI de eischen, vorderen weer personen, die aan de artikelen, die het dageiyksch leven eischt weer werken, en ook die personen dienen weer door den landbouw te eten gegeven te worden. Ook voor die menschen moet uit het landbouw bedrijf het dagelijksch voedsel voortkomen. Dus alvorens aan al de eischen die het leven stelt, kan worden voldaan, dient eerst de landbouw te zorgen voor de voedsel-voor- ziening. Eerst is noodig een bloeiend landbouw bedrijf, willen de andere zaken ook bloeien. Deze woorden liggen absoluut niet voor niets _op ieders lippen: „Gaat het den boer goed, "dan is het voor allemaal goed". Maar wordt dit wel erkend Zelfs tot in de steden strek ken deze woorden, maar van erkenning in gelijke mate, wordt niet gesproken. Ook fiuantieel heeft de landbouw zyn zor gen. Gelijk men in particulier bedryf te zor gen heeft, dat de financiën in evenwicht biyven, zoo dient het ook bij den Staat te gaan. Want wanneer een land meer invoert dan het uitvoert, dan gaat ongetwyfeld zijn financiëele positie achteruit. Het landbouw-bedrijf geeft aan het land netto opbrengst, de industrie daarentegen dient eerst weer grondstoffen in te voeren, alvorens hare producten kunnen worden uit gevoerd. In 1923 is uitgevoerd voor een totaal bedrag van 1303 millioen gulden door Nederland daarvan alleen door den landbouw 365 mil lioen of ongeveer een derde van het geheel. Het is de landbouw, die naar verhouding het meeste bijdraagt, de financiën in evenwicht te krijgen en te houden. Ook op het gebied van de salariëering in de steden, heeft de landbouw een groote, leiden de positie in te nemen. Wel zegt men in de steden, die twee hebben met elkaar niets te maken, doch wanneer, er tusschen de stedeD en den landbouw in zy'n geheel geen samen werking is, heeft zulks onvermy deiyk werke loosheid met zich te brengen. Enkele toehoor ders zullen mogeiyk wel eens vragen, maar hoe hoog kan het loon in het landbouw-bedryf dan wel worden opgevoerd, doch dat is een vraag, die niet te beantwoorden is. Die vaststelling hangt geheel van alle omstandig heden af. De loonsbepaling dient van de op brengst af te hangen. Het is eenmaal onmoge- ïyk, dat een landbouwer, die groote kosten aan een landbouwbedryf heeft en matige winsten maakt, groote loonen kan betalen Vandaar dan ook dat op de schraalste gron den, waar dus het meeste dient te geschieden om een behooriy ken oogst te verkrygen, ook de loonen het laagst zyn, want de verkoop prijs is daar zeer zeker niet hooger dan daar waar men minder kosten heeft om zijne pro ducten op een goede kwaliteit te brengen. Aldus mijne heeren, het loon kan nimmer hooger zyn dan de opbrengst van uw land. Het vruchtbaarste land wordt natuuriyk het eerst in cultuur gebracht, waarna de schralere gronden in exploitatie worden ge nomen. Ook daar is, zooals reeds gezegd, de loonstandaard het laagst, want houdt men die daar hooger dan het bedrijf dragen kan, dan is een nadeelige exploitatie het gevolg, wat zeker ten gevolge zal hebben, dat men zulk land niet meer in exploitatie brengt, wat weer ten gevolge heeft dat de werkeloosheid in de hand wordt gewerkt. Zyn de industrie-loonen hooger dan wel overeenkomstig de landbouwuitkomst beta melijk zou zyn, dan krijgt men weer, dat de omzet in de geproduceerde artikelen zakt, wat steeds weer met zich brengt de werke loosheid, want dan is de buitenlandsche con currentie er bij om ons goedkooper aanbie ding te doen. Is concurrentie door het buiten land onmogelijk, dan zal zeer zeker de afzet zoodanig te lyden krijgen, dat het bedrijf stop gezet zal moeten worden. Ongetwijfeld werkt de scheeve verhouding tusschen de loonen by den landbouw en de industrie mede tot de steeds heerschende werkeloosheid. Een eventueele verhooging van de loonen bij den landbouw is alleen mogelijk wanneer steeds wordt gewerkt de productie te ver- hoogen of dat de pryzen hooger gemaakt worden. De opbrengst is alleen te verhoogen als alles medewerkt daartoe, ieder die direct of indirect by den landbouw betrokken is, dient zyn medewerking dan niet te onthouden. Alzoo komen we tot de conclusie, dat er 4 redenen zijn waarom de landbouw van groote beteekenis is voor ons land. Ie. Omdat alles wat voor het dagelijksch levensonderhoud noodig is van den landbouw moet voortkomen. e. Omdat zij voor een derde deel mede helpt de financiëele positie op beter peil te brengen en te houden. e. Omdat zy den loonstandaard moet aangeven. 4e. Omdat, wanneer het den landbouw goedgaat, het de geheele bevolkiDg goed gaat. En dit laatste dient steeds in zoo groot moge- ljjken kring begrepen te worden en bekend gemaakt. Iedere groote organisatie zal er belang in stellen, maar wy zy'n tot heden nog steeds te kleinscheeps voor den dag gekomen, daarom heeren, steunt allen uw organisatie. Wij zien het dagelijks, in de organisatie ligt de kracht van het kleine. De pl. vereenigingen bemoeien zich wel steeds met die belangen, die direct winst in hunne beurzen werpen, maarzy vergeten te veel de belangen, welke voor de geheele natie van be'ang zijn, in hunne vergaderingen ter tafel te brengen, en belangstelling voor hun belang te wekken. De grieven van den landbouw moeten klin ken tot in de leidende lichamen en trachten door de belangstelling daar beter vertegen woordigd te komen. Mfine heeren, dat is de weg, welke betreden moet worden om tot succes te komen. In veel gebieden van ons land is men steeds bezig het land te versnipperen. Mijne heeren, dat is schadeiyk, de kosten worden grooter, de afvoer van water slechter. De vele wegen, welke bij versnippering der landerijen noodig zijn, verkleinen de opbrengst en dat moet juist niet, het voortbrengingsvermogen dient opgevoerd te worden. We moeten trachten een wet op de ruilverkaveling tebrfigenen economischer werken. Daarvoor hebben we noodig, onze mannen in leidende lichamen Wo nemen de jachtwet, paal en perk dient gesteld te worden aan de vernieling welke door de knaagdieren wordt aangebracht Voor hier is het mogeiy k niet noodig, maar in vele streken moet hierin nog sterker worden opgetreden. Wellicht zal het voor enkelen een grief, zyn, doch voor de massa is het daar soms noodig. Elke landbouwer dient zich te verzorgen met de .voldoende capaciteiten om zijn be dryf te voeren tot een zoo groot mogelyk voortbrengingsvermogen. Geen Uwer raag zich dom gevoelen, toont uwe positie waar dig te zijn en komt met uw grieven ter vergadering van uwe Vereeniging. Schroomt daarvoor nimmer, want voor een goede zaak zult u daar altijd medewerking vinden. Doe niet als zoovelen, die met goede plannen ter vergadering gaan, doch als het verlangd zou zyn te spreken over uwe bezwaren uit te komen, dan te zwijgen, en als de ver gadering achter den rug is met uwe bezwa ren terug te komen en openbaar te maken. Myne heeren dat is verkeerd, begrypt uw belang, en schroomt nimmer voor uwe be langen te pleiten hoe, of waar ook. Denkt er om vanuit uwe Vereeniging moeten de stooten komen en die worden verder ge werkt door de hoogere besturen, en daar heen, waar ze hooren bekend te zijn opdat dan met uwe verlangens rekening gehouden kan worden. Mijne heeren houdt daarom uw belangen voor oogen, steun uwe organisatie, opdat u verzekerd kan zyn dat de landbouw niet door de industrie en handel onder den voet wordt geloopen. De Voorzitter vroeg daarna of nog iemand het woord verlangde naar aanleiding van de rede van mijnheer Kroesen. M. de Haas vroeg of er by de regeering niet aangeklopt kan worden voor een flinke subsidie om te komen tot oprichten van een Mond- en Klauwzeer instituut. De heer Kroesen zeide dat de proefnemin gen thans nog in vollen gang zijn en dat als het werkelijk een bestrijdingsmiddel is, waarmede men bezig dat dan ook wel stappen gedaan zullen worden in die richting. Buth uit Dirksland vroeg of weer niet kon worden aangedrongen de strijkgelden afgeschaft te krijgen, daar die dikwyis de pryzen der landerijen opjagen. De heer Kroesen zeide dat dit schipbreuk heeft geleden en het niet wenscheiyk was, om nu weer zoo spoedig met een dergelijk voorstel te komen. Daarna dankte de Voorzitter de aanwezi gen, en den heer Kroesen voor zijn leerzame rede, en wekte de aanwezigen op om een drachtig samen .te werken tot voordeel van den Landbouw in het algemeen. Na afloop der vergadering is in een tele gram den heer Van Hoek, Directeur-Generaal van den Landbouw een spoedig herstel toe- gewenscht. VERSLAG van een Schoolreisje vah OUDE TONGE naar Breda. 23 Juli 1.1. was dan eindelijk de dag aan gebroken, waarnaar de kinderen van de hoogste klassen onzer openbare school reeds geruimen tyd verlangend hadden uitgezien: de dag- van het schoolreisje. Eenige weken tevoren waren al enkele versjes voor dien heuglijken dag ingestudeerd en nu, nu was het eindeiyk Donderdag geworden en kon de verre reis naar Breda worden aanvaard. 's Morgens half 5 reeds aangetreden op het schoolplein. Daar in groepen opgesteld en onder leiding van het personeel der school, en van de oudercommissie ging het vroolijk zingend naar de Kaai, waar „De tijd zal 't leeren" van schipper Van der Vliet gereed lag de jeugdige reizigers over te brengen naar Dintelsas. Een heel aardige gedachte was het geweest van den schipper, die zoo goed als belahgloos zijn diensten had aan geboden, zijn schip met vlaggen en slingers een vroolijk aanzien te geven. Voor de vei ligheid werden de kleine passagiers in het ruim opgeborgen, waar voor de noodige banken was gezorgd. PrecieB 6 uur voerde boot af en bereikte te ongeveer 7 uur Din telsas. Daar stonden 5 autobussen gereed, waarin de reis zou worden vervolgd. Elk der 5 groepen in zyn eigen bus en daar ging het. Te Dinteloord werd even uitgestapt om in hotel Van de Merbel een glas melk te gebruiken. Daarna nam ieder weer zyn plaats in: verorbert zoo onder hst ryden een paar broodjes, waarvan voldoende voorraad den dag te voren gesmeerd en belegd was meegenomen en over Oudenbosch, Hoe ven, Etten en Princenhage ging het naar de plaats van bestemming, de oude Baro- niestad. Wat is er onderweg gezongen 1 Wat is er door de jongens en meisjes noten van het mooie tochtje door Westelijk Noord-Brabant. Nu konden ze zooals ook werd gezongen met eigen oogen zien waarvan meester had verteld. By het Val kenberg te Breda werd uitgestapt, even door dit mooie park gewandeld, de goudvisschen by de brug bewonderd en toen ging het naar de Groote Kerk, waar verschillende bezienswaardigheden werden bezichtigd. Jammer, dat de tijd wat beperkt was, want er was nog veel meer te zien en de koster was nog lang niet uitverteld. De kerk uit de autobussen weer in en daar ging het naar het einddoel der reis, naar het Mast- bosch. By de voormalige Boschwachters- woning werd een glas Ranja gebruikt, een paar broodjes gegeten en daarna het groote bosch in. Wat genoot ons jong volkje daar! Wat hebben ze er gesnoept van de bosch bessen! Al gauw zag men de meesten met blauwe lippen rondloopen. Ze even getrac- teerd op een stuk chocolade en weer maar verder gedwaald. Eindelyk werden ze moe en toen konden ze uitrusten op een peluw tje van mollig mos. Maar ook daaraan kwam een eind. De tijd riep ons terug naar den Boschwachter, waar weer een glas limona de gereed stond. Tevens wachtte daar een extra-verrassing in den vorm van een ver tegenwoordiger der Kwatta-fabrieken, die een mooie reclame een gratis verloting organiseerde onder de vreemdelingen. Zoo waren er nog 16 17-die een prysje mee huiswaarts konden nemen. Na een driemaal herhaald hoera voor Kwatta was het hoog tyd geworden de autobussen in te stappen, die al dien tyd in de buurt hadden gestaan, want te 2 uur zou in hotel „De Schuur" te Breda worden gedineerd. Bij aankomst al daar zagen we dan ook in den tuin de lange tafels al gedekt staan. Best liet het warme maal zich smaken na de zwerftochten van dien dag. Vooral de pudding met bessensap viel zeer in den smaak. Na het eten nog even een lied gezongen by de piano en dan de auto weer in om dén tocht huiswaarts te aanvaarden. Dezelfde route van 's morgens werd gevolgd. In Dfnteloord nog een glas Ranja gedronken en dan naar het Sas, waar De tijd zal 't leeren" al gereed lag. Vlug aan boord gestapt, de lading in het ruim en daar ging het. Jammer, dat we iets ver laat waren, want nu speelde het weer ons, parten. Immers, de lucht ging betrekken én toen we de haven van Oude Tonge in voeren, stortregende het. Bij de sluis kwam de muziek van Dirksland aan boord. De be doeling was met volle muziek te arriveeren en dan met de muziek voorop nog een wandeling door het dorp te maken, teneinde op het schoolplein den stoet te ontbinden. Dit heeft echter niet zoo mogen zy'n: de regen was ons te machtig. Al viel dus het tste gedeelte van onzen mooien dag in letterlijken zin in het water toch kunnen we met genoegen op 23 Juli terugzien, want door de kinderen van de openbare school is dien dag zeer veel genoten. We wilien daarom ons verslag niet eindigen, alvorens nog eens namens personeel der school en oudercommissie allen, die ons door gelde!ijken steun in staat hebben gesteld, dit uitstapje te organiseeren, onzen harte- lyken dank te brengen, een dank, die voor al ook betuigd moet worden aan schipper Van der Vliet en aan de muziekvereeniging uit Dirksland, die zonder belooning naar hier had willen komen om ons volkje op te vrooly- ken. De regen bedierf ons slot, maar we zullen maar denken: het volgende jaar beter. Verslag van de Vergadering vun den Raad der Gemeente Oude Tonge op Donderdag 30 Juli des voormiddugs huif elf uur. Voorzitter Burgemeester Van Schouwen, Afwezig v. d. Swaluw en Stoop. De voorzitter opende de vergadering waar- na de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: De Goedkeuring van Ged. Staten over den verhuur van het postkantoor aan het Ryt, Een schryven van den Min. van Arbeid over de exploitatie van de 12 arbeiders woningen. Procesverbaal van de kasopname by den Gemeente-ontvanger op 29/6, waaruit biykt dat een bedrag van 4237,51 in kas was overeenkomstig boeken en bescheiden. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede dat er op O.L.-School nu door het tot stand komen van de Byz. School twee eerste krachten overcompleet komen. Spreker stelde voor H. M. de Koningin daarvoor ontheffing te verzoeken, waartoe werd besloten. Benoeming Onderwyzeres O.L.-School. Voordracht: No. 1 Mej. K. G. Frydal, tij. delyk te Oude Tonge; No. 2 Mej. H. L. P, Bakker, tijdelijk te Middelbar nis; No. 3 Mej. J. van Brandenburg te Haamstede. De vergadering gaat tot het onderzoeken van stukken enz. eerst even in geheime zitting over. Na heropening werd tot stemming over gegaan en werd met 5 stemmen tegen 4 op Mej. Bakker, benoemd Mej. Frydal. Een voorstel tot uitbreiding der Pl, Schoolcommissie werd nog aangehouden tot de volgende vergadering, daar nog geen aan beveling aanwezig was. De voorzitter deelde mede dat enkele wo ningen die verbeterd moesten worden nog niet zyn hersteld. Voorzitter vroeg of dien eigenaars nu nog uitstel moet worden gegeven of dat er tot onbewoonbaar-verklaring moet worden over- Snijder zeide dat het beste was nog eens 4 maanden uitstel te geven en als de ver anderingen dan nog niet gebeurd zijn, tot vervolging over te gaan. Alzoo werd be sloten. In de rondvraag vroeg Beyers om de gas fabriek te verzoeken de opengebroken straat wat vlugger dicht te maken, daar dit wel eens te lang sloft. Voorzitter zeide toe dit ter kennis aan den gasdirecteur te brengen. Voorzitter deelde nog mede dat er door hem een briefje is ontvangen van den heer Stoop, waarin deze mededeelde dat hij een gedeelte van den stationsweg by het z.g, smalle pad wel voor ƒ1,50 wilde verkoopen. Er werd besloten dat B. en W. zouden trachten den eigenaar te bewegen ook den aangrenzenden grond wat goedkooper te willen verkoopen opdat er kans bestaat dat er dan gebouwd wordt, daar nu de grond daar te duur is. Daarna sluiting. vacantie zal heden en gedurende de maand Augustus het financieel overzicht niet verschynen. Burgerlijke Stand. MIDDELHARNIS. Geboren: Lourina Adriana, d. v. J.Sloot- maker en M. v. Lente; David, z. v. P. Blok en L. Peekstok. Ondertrouwd: K. Nelis 21 j. (S'dijk) en A. A. C. But 20 j.; L. Donkersloot (Stad a/h Haringvliet) en M. Verhage 26 j. Getrouwd: M. Noordyk 24 j. en J. J. Vroeg- indeweij 25 j. MELISSANT. Geboren: Kaatje, d. v. M. Troost enA.J. Grootenboer. Overleden: Dirk Kievit, wed., 90 j. HELLE V OESSLUIS. Ondertrouwd: P. C. van Wyn jm. 44 j. en P. A. Krayenbrink jd. 30 jaar. Zoo, zoo, jij bent dus Dora? Ga maar bin nen, het is goed. Roep meneer en zeg hem even dat ik hem dringend spreken moet. En zoo ging meneer naar binnen. Hij sprak ernstig met den baas. Gek, dacht Dorus bij zichzelven, dat bezoek is wel wat dwaas. 151 Dorus was beslist nieuwsgierig. Waarvoor of die heer toch kwam. Zou die kerel me soms kennen, uit een autobus of tram? 152 Maar o weede deur vloog open en in 't volgende momentlag arme Dorus voor de voeten van dien naren, vreemden ventl Gemengd Nieuws. Zeppelin dienst Amsterdam Tokio Uit Riga wordt aan de Times gemeld, dat uJ Duitsche luchtvaarder kapitein Walter gruns op het oogenblik te Moskou met de sowjet-autoriteiten besprekingen houdt over zyn plan tot instelling van een geregelden dienst met zeppelins tusschen Arasterdam en Tokio via Kopenhagen, Petersburg, Archan gel, Dicksonshafen, Yakoetsk, Ayan en Niko- Isjew. Hjj verklaart, dat deafstaDd in 5 dagen tan worden afgelegd door zeppelins inet 150.000 M3. inhoud, die elk 40 a 60 passagiers en ongeveer 10 ton vracht zouden vervoeren, en dat hij de Noordelyke route, die bovendien praktisch de kortste is, heeft gekozen, om iet Oeral-gebergte te ontwijken. De Poolreiziger Nansen, die met Brims samenwerkt, bevindt zich op het oogenblik eveneens in Sowjet-Rusland. Kapitein Bruns zal na zijn besprekingen te Moskou naar Tokio vertrekken om ook met de Japansche autoriteiten te confereeren. liet middel erg' „De vrouweiyke p hington zien er zoo gekleed en vormen e in de Washingtonsc vervolgingen kunnenj sonen, die gearresteej dames molesteeren" van Washington. Er waren eenige klachten ingekomen mes, dat de politie r sectie in eenvoudige om de noodige arres Het middel bleek ec want de politie-dam lijk, dat het aantal ar derde. Thans heeft niet behoorlijk is, we gen, alleen om mper boeken. EEN RACE OV* LONDEN, 28 Juli1 met circa zevenduize zyn vanuit Singapor Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overtlakkee te Mlddelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. - Desgewenseht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver- lantrd. ers. Kapokgarnitaar, Damast, 3-deelig 1 65,00-85,00 2 pers. Kapokgarnitaar f 35,00-65,00 2 pers. Spiraalraatrasf 10,00-17,50 persoons Wallen Dekens f 5,90 persoons Satijn Dekens. 113,50 persoons Stroomatrassen f 3,75 Onze Bedden en Kapok matrassen zijn uitsluitend gevuld met eerste kwaliteit onver mengde Ja va-kapok; geen 2e of 3e kwaliteit zooals van anderen. Bedenk dit well RING 99 SOMMELSDIJK Motor- en Autoberlttcrs Uw belang is vakkundig onderhoud van Uw motor cn auto. Dal alleen garan deert U een steeds gereedstaanden wagen. Dat is juist wat U verlangt. Begint daar om niet zelf aan Uw motor te prutsen, want dnt kost U ongetwijfeld geld. Eischt vakkundige behandeling, alleen dan rijdt je zeker en bovendien goedkoop. Vraagt 'et oordeel van een vakman bij Uwen aankoop cn vertrouwt niet te lichtvaardig de meening van menschen die niet In de prj iktijk zijn opgeleid. draagt daarom eens prijs en voorwaar den van een beter soort wagen bij H. J. CAMPFENS Chr. dc Vrlestaan, MIDDELHARNIS. A|ent der Indien Motorrijwielen. Citroeffl Bonbons Suikerwerken Chocolade tMIDDELHARN1 levert tegen de beken lage prijzen alle soorten MEI Tevens JE ADRES voor alle soorten reparatie aan i

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 2