indarts KROS Tandarts HERWEIJEH KOOPT I Or. LEHMAN SOH. Tandarts bij die firma's die in dit blad Adverteeren. Dames- en Meisjeskleeding. d Donderdag an lot 2 oor HOENMAGAZIJN oomwasscherij OORNE& PUTTEN" Iatige prijzen, lder waschgoed M. SPOON Az. roentenplanten. GEEF UW PLUIMVEE PRATTS REGULATEUR J. HUTJES VOORSTRAAT - Sommeisdiik AUPERLE'S 1EUBELMB WOENSDAG 22 JULI 1925 J.JANSEN-SOMMELSDIJK DE BERENBURCHT. M1DDELHARNIS-SQMMELSD1JK. Landbouw. I over haar was uitge- Joordeeld tot het over mande wetten en veror- automobiliaten. Deze en bealaan vyftig dicht Japan. ;hans ook Japan te pak- op 1 Juni het groote werd geopend, zyner 300 vergunningen voor aangevraagd. Vooral de enthousiast voor het i de moeite om ze naar r het avondprogramma |ker niet verminderd. Ka heeft zich een toestel ld in gen tijdens de lunch Isultaat is, dat er maar I geluncht wordt, en dat lomen worden verwaar- Kerlingen hebben er al iis. En het radelooze ders moeten smeeken, jen, dat de kinderen maken voor ze gaan et Diamanten kwijt- Een handelaar in dia oor gevestigd is in de itwerpen, kwam tot de aortefeuille, welke voor 300 francs aan diaman- en was. Men weet nog n portefeuille verloren hem ontstolen is. gestorven vee. EL. 16 Juli. In de raadsvergadering >atteerd over een voor in, zonder bezwaar voor overeenkomst aan te Thermo-Chemische Fa- gestorven vee op de uringswet voorgeschre- Ligen. Uit den Raad, uitend uit veehouders van protesten op; vrees te bestaan,dat de er van zouden worden." t z zette uiteen, wat be- estorven vee wordt zon der bezwaar, veevoeder gefabriceerd. Een dór raadsleden uitte de vrees, dat er ook aaucii. zenbroodjes van vervaardigd zouden worden Nadat ue voorzitter hem ook op dit punt had gerustgesteld, eu hij er uitdrukkeiyk op ge. wezeu had, dat van 1 Juni 1927 af, de gemeen" te verplicht zou worden, zelf een destructor te bouwen, gaven de raadsleden veehouders ein. deiy k den tegenstand op, en vereenigdenzich met het voorstel van B. en W. Door overmatig gebruik van morfine overleden. AMSTERDAM, 16 Juli. In 't Binnen- aathuis is op Vrijdag 10 dezer een bewonei van de Van Bossestraat overleden. Reeds was een en ander omtrent de begrafenis bepaald, toen de familie by de politie het vermoeden kenbaar maakte, dat hy tenge volge van vergiftiging om het leven Waa gekomen. Op last van de justitie werd een onder zoek ingesteld, waaruit bleek, dat de man veel morfine had gebruikt, en dat dit over- matige gebruik aanleiding tot den dood is geweest. Van vergiftiging door auderen is niets w_ bleken. Morgen wordt het lijk ter aarde be steld. Een bezuinigiugs-patiënt. In het krankzinnigengesticht te Delfast be vindt zich een merkwaardig patiönt. Vóór 2y'n ziekte was deze man ingenieur en vak bekwaamheid schijnt er door eenonge- neeslyke krankzinnigheid niet op achteruit te zijn gegaan. Integendeel. Hij heeft zich als een waar uitvindersgenie ontpopt en dt directie van het gesticht dat, naar zij zegt den grootsten uitvinder van Ierland binnen zijn muren herbergt, heeft reeds duizenden ponden kunnen bezuinigen door gebruik te maken van de denkbeelden, die deze geniale patiënt haar aan de hand deed. En de stroom van uitvindingen houdt nog steeds aan Verschrikkelijk Auto-ongeluk. Onder de gemeente Bretignolles, niet ver van Poitiers, is gisteren een verschrikkelijk auto-ongeluk gebeurd. Twee auto's zyn van een helling in een sloot gestort, men denkt omdat de eene, die bovendien een wagen met bagage voorttrok, den andere is willen voorbij rijden. Twee menschen waren op slag dood, drie anderen zijn hoogst ernstig gekwetst. DAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, W. STENSTRA. Goudsche- jweg 63b, ROTTERDAM tegenover Veemarkt. oud adres. Koopt daar eens uwe :nen en ge zult tevreden zijn. maatwerk voor lastige voeten. krijgbaar bij alle Boekhandelaren. e Centrale Proeitnin voor -ree en Overflakkee UddeUiarnls Langeweg) eiken vrerkda? voor belan??stel- n GRATIS TOEGANKELIJK. ewenscbt geeft de tuinman alle tingen. die mochten worden ver- NIEUW-HELVOET. - NIEUW-HELVOET. ikool reuzen p. 1000 f 5,—. Roode-, Groene-, Gele-. Spruiten-Boeren- 1000 f 2,Winterprei p. 1000 -. Knolrapen p. 1000 f 1,30 p. 10000 AN NOORT, ZWIJNDRECHT L. WESDIJK Middelharnis maakt het geachte publiek bekend, da hij zich vanaf heden gevestigd heeft al; BEDIENAAR DER BEGRAFENISSEN BELEEFD AANBEVELEND. PAARDEN, KOEIEN EN VARKENS en Uw verwachting wordt overtroffen Alleen verkrijgbaar bij Schuurman's CHRIST. DE VRIESLAAN - MIDDELHARNIS SPECIAAL ADRES VOOR Solide Houtwaren als Trapleeren, Keukentafels, Strijk planken, Vuilnisbakken, Droogrekken, Spanramen, Kuipen, Raamhorren, enz. Goadschesingel 200 - ROTTERDAM. Schuin tegenover de Jonker Fransstraat dagelijks te consulteeren van 8l/2 tot 10 uur voorm. en van 1 tot 2Vg n.m. en volgens afspraak. Teleloon No. 236. MIDDELHARNIS levert tegen de bekende lage prijzen alle soorten MEUBELEN- Tevens JE ADRES voor alle soorten reparatie aan meubelen Dr. TEN CATE aal Arts v. Spljsverterings-, Rheu- che- en Zenuwziekten, is vanaf 20 i a.N. weder te spreken, erdim, Ecndrachtsweo «5. KUNSTTANDEN Nieuwste methodes Pijnlooze behandeling Oppert 156 - ROTTERDAM Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07* Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstuunbiodingen eu Dieustaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum vau 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 76 JAARGANG. - N°. 72 De Rijksmiddelen. De Vrydag in de St. C. opgenomen maan- delyksehe opgaaf betreffende de Ryksmidde- len maakt ongetwyfeld een zeer bevredigen den indruk. Wel was het eindcijfer voor de gewone bronnen van inkomsten in Juni on geveer 5,4 millioen kleiner dan in de onmid- deliyk voorafgaande maand, doch een derge lijk verschil doet zich de laatste jaren gere geld voor en kon dit jaar met vry veel zeker heid verwacht worden, nu Mei een zoo bij uitstek goed figuur had gemaakt voor de regelmatige inkomsten der Schatkist. Een verblijdend verschijnsel is het in elk geval, dat de ontvangsten in Juni, ten beloope van 88.259,000, die van een jaar geleden, al was toen de opbrengst wel wat aan den schralen kant, met byna ƒ33/,, millipen zyn te boven gegaan. Wel heeft ook nu de rijwielbelasting, die een jaar geleden nog niet meetelde, met haar nakomende bate van 225,700, evenals in de vorige maanden, een extra duwtje aan de schaal gegeven, maar ook zonder dezen meevaller welke de geheele opbrengst van deze nieuwe heffing voor dit jaar al tot 6.358 882 deed stijgen (de cyns van 2086.294 rijwielen!), tegen 5,800,031 in eenzelfde aantal maanden van 1924 is er een voor- deelig verschil van nagenoeg 3Jmiilioen. Opmerkelyk is het, dat dit resultaat ver kregen werd, niettegenstaande de successie rechten, die in de afgeloopen maanden nog al eens met flinke vermeerderingen voor den dag waren gekomen, nu een achteruitgang van 1,081,000 tegenover verleden jaar ver- toonen. Schakelt men deze bij uitstek wissel vallige baten uit, dan blijkt er voor de overige middelen een vooruitgang van meer dan 4| millioen tegenover Juni te zijn verkregen. Ongetwijfeld moet dit resultaat mede voor een groot gedeelte zoowel aan toevallige om standigheden als aan verzwaring van belas tingdruk worden toegeschreven, en men zou dan ook verkeerd doen, er de afspiegeling in te zien van een zich krachtig baanbrekend herstel in ons oeconomische leven. Het leeuwendeel in het genoemde accres heeft ditmaal de dividend- en tantièmebe lasting gehad, die, na in Mei reeds een vrij belangrijke stijging te hebben vertoond, nu met den phenomenalen vooruitgang van welhaast 2 millioen op den middelenstaat voorkomt. In deze maanden van het jaar pleegt dit middel groote schommelingen te vertoonen, en het zou zeker voorbarig en door de in het zakenleven gedurende het afgeloopen jaar behaalde inkomsten niet ge heel gemotiveerd zyn, wanneer men deze vermeerdering als een uiting van sterk toe genomen voorspoed wilde aanmerken. Ver moedelijk zullen de resultaten over eehige maanden by elkaar genomen die van het jaar tevoren niet zoo heel veel blijken te ontloopen. Tegenover deze grootste stijging staat als voornaamste daling (de successiebelasting buiten beschouwing gelaten) een verminde ring van 940,000 by de inkomstenbelas- HET VOORDEELIGST ADRES VOOR (Adv.) FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 23) Het helder geklingel van arresleden klonk achter hem, maar bij zijn levendige aandacht op hetgeen hij onmiddellijk voor zich zag, lette hij er niet op, totdat een luid gebriesch, een gerammel en slaan met hoeven, zoomede de luide angstkreten van sommige voorbijgangers hem plotseling het hoofd deden omwenden. Een zeer elegante slede kwam aansuizen, door twee volbloedhengsten met lange sneeuwdekens getrokken. Opeens glijdt het handpaard over een gladde slierbaan uit; als door een kogel getroffen stort het neer, slaat woest om zich heen, trekt ook het andere tegen den grond, en de slede, die in volle vaart tegen de dieren aanbonst, ploft tegen den opgedamden sneeuwwal neer, met vervaarlijken slag. De koetsier ligt van zijn kleinen rugzetel af- geslingerd in de sneeuw, en de dame, die in dc slede heeft gezeten, schijnt er momenteel onder begraven. Van alle kanten Atomen mannen toesnellen en bemoeien zich in den eersten schrik met dc paar den, deze aan te grijpen en af te spannen, om verdere schade tc voorkomen. ting, waardoor het accres van 5| ton, hetwelk dit middel over de eerste vyf maanden ver toond had, nu voor een achterstand van 362,000 voor het eerste semester heeft plaats gemaakt. Intusschen zyn de overige verminderingen op den middelenstaat niet groot, in omvang noch in aantal. Afgeschei den van de daling van 34,000 by de ver mogensbelasting, welk middel nochtans over het eerste halfjaar een vooruitgang van 107,3000 vertoont, is eigeniyk de eenige noemenswaardige achteruitgang die van 127,700 by het gedistilleerd. Voor dit mid del, eens de kurk waarop de Nederlandsche financiën dreven, is er nu sedert het begin van het jaar al een vermindering van 1.162,000 tegenover het vorige jaar te boeken, terwijl de achterstand tegenover 6/12 der raming niet veel minder dan 3 millioen beloopt. De ontvangsten over Juni ad 3,420,000 zijn weer teekenend voor het fiasco, dat men met de eenige jaren geleden ingevoerde verdubbeling van den accijns heeft gemaakt. Er blykt toch uit, dat de opbrengst, zelfs tegenover de schrale ont vangsten van een jaar geleden, nog voort durend achteruitloopt, hetzij dan doordat men de smokkelary nog steeds niet baas is, hetzij door afnemend verbruik vanwege de duurte van het artikel, ofwel door beide omstandigheden. Een bijzondere factor was er ditmaal niet in 'tspel. Juni telde even veel betaaldagen als zijn naamgenoot in 1924, zoodafc het vermelde décres weer als zuiver verlies is aan te merken. De ontvangst van 3,420,000 in één maand is nu al be langrijk minder dan het maandelijksche ge middelde in 1920, toen de accijns nog maar de helft bedroeg van de tegenwoordige hoogte. Yoor het overige hebben wy voor Juni vrijwel alleen sty gingen te vermelden, en er zyn daaronder verschillende, die toch wel voor een groot gedeelte eenig herstel in het bedrijfsleven schynen te weerspiegelen. Zoo valt met bevrediging gewag te maken van den vooruitgang van 676,500 bij de regi stratierechten, (voor welke de achterstand voor het eerste halfjaar nu tot 440,000 is teruggebracht)van een stijging van 607,000 bij de zegelrechten (die sedert 1 Januari al een voorsprong van 2,277,000 hebben aan te wijzen), waarbij, afgescheiden van den invloed der talryke uitgiften van conversie- leeningen, ook een accres van 172,000 in de beursbelasting dat voor de loopende maand bij de grootere bedrijvigheid in het effectenvak nog wel heel wat om vanglij kei- zal zijn een rol heeft gespeeld; van een vooruitgang van 1,177,800 bij de invoer rechten, die daarmede tevens den totdusver bestaanden achterstand sedert het begin des jaars geheel hebben uitgewischt en de sedert October 1920 in één maand behaalde uitkomsten hebben overtroffen, van een ver meerdering ad 67,700 bij de loodsgelden en van 83,000 by hetstatistiekrecht. Wat deze laatste stijgingen, met name de nogal aanzienlijke vermeerdering bij de invoerrech ten aangaat, mag de in werking treding van het nieuwe tarief op 1 Juli j.l. niet buiten beschouwing worden gelaten. Nu eindelijk het tijdstip daarvan was komen vast te staan, heeft men vermoedelijk, in nog heel wat sterkere mate dan totdusver in het vage vooruitzicht reeds geschiedde, gepoogd om doorc grooteren invoer nog zoo veel mogelijk van het oude tarief te profi- teeren. Kuno Kracht evenwel is terstond naast de slede, grijpt die met zijn stevige handen aan en zet ze, als ware het een poppenspeeltuig, zonder eenige hulp weer overeind. Daarna richt hij de dame, die onder de sneeuw half begraven ligt, op de beenen en slaat nauwkeurig haar bewegingen gade, of zij ook door het ongeval is gekwetst. Deze be weegt zich, heft de armen op en schudt de sneeuw van haar lichaam. „Neen, gelukkig, er is geen arm of been broken!" zegt de graaf met verlichting en meer tot zichzelf dan tot de vreemdelinge. Deze heeft het toch gehoord, zij trekt haar inet sneeuw be dekte voile van den hoed, en drukt, ais om zich te drogen, haren mof tegen haar gezicht. „Neen, Goddank, ik ben er heelhuids afge komen!" zegt ze met onbegrijpelijke kalmte en met vastheid in de stem; ze schijnt volstrekt niet angstig of zenuwachtig, maar het ongelukje kalmpjes op te nemen. „Ik dank u, mijnheer, voor uw goede hulp!" heet het tot Kuno, en terwijl deze beleefd den hoed afneemt, ziet hij de jonge dame voor het eerst in het gelaat. Zijn blik verruimt zich, strak blijft hij haar aanstaren, zijn adem stokt plotse ling en het bloed schiet hem gloeiend naar de wangen. Zulk een lief bekoorlijk gezichtje heeft hij vroeger nooit gezien. Als een wonder duikt het voor hem op en schijnt al zijn droomen te verwezenlijken, die hem dik werf zijn voorgetooverd, als hij thuis, in mode journalen of in geïllustreerde werken, zulk een aanvallig mooi meisjeskopje in diepzinnige over peinzing beschouwde. Hoe zacht, rozig en frisch dat tenger ovaal gezichtje, hoe verrukkelijk is dat neusje gevormd Van betrekkeiyk bescheiden omvang, al thans in vergeiyking met de maand tevoren, was de styging bij den suikeraccyns, welke zich thans tot 80,200 bepaalde, waarby nochtans in aanmerking is te nemen, dat Juni 1924 een heel wat voordeeliger maand was geweest dan Mei van dat jaar. Sedert het begin des jaars is er nu voor dit middel al een vooruitgang te boeken van ƒ2,980,000, hetgeen er op schynt te wyzen, dat er door de normalere toestanden in den groothandel meer suiker in het vrye verkeer komt. Een belangrijk accres, n.l. van 81,000, er voor den wijnaccijns te vermelden; vóór Juni, welke maand als laatste van het kwartaal van beteekenis is voor dit middel, vormt de opbrengst van 531,000 een re cord. Terwijl ook hier waarschijnlyk de in werkingtreding van het nieuwe tarief wel haar invloed zal_ hebben doen gelden, speelt allicht ook groóter wijn verbruik bij afne mende consumptie van gedistilleerd eeniger- mate een rol bij de stijgende ontvangsten uit dit middel. Deze laatste omstandigheid is stellig in aanmerking te nemen bij beoordeeling van het belangryke accres 472,800) dat de bieraccijns heeft aan te wijzen, ofschoon hier natuurlijk de bekende accijns verhooging van een jaar -geleden de voornaamste .rol speelt. Ten slotte zij nog vermeld, dat jie tabaks accijns 218 700 meer heeft opgeleverd dan een jaar geleden, al is de opbrengst, ad 1.510,800, ongeveer IJ ton ten achterge bleven bij Mei jl. Vermoedelijk heeft men hier te doen eensdeels met den invloed van de jongste accijnsverhooging van sigarettenen tabak, anderdeels met eenigen vooruitgang in de koopkracht van het publiek. De betaling door de sigarenwinkeiiersvan denverhoogden accijns over de per 1 April bestaande oude voorraden, welke zij in vier termijnen kunnen voldoen, zal nog vooreerst eenigen invloed doen gelden. Vermelden wy tenslotte, dat de grondbe lasting 107.800, het personeel 893.000 meer heeft opgeleverd en dat het recht op de mynen den staat met een accres van f 141 500 dat niet veel meer was dan het inhalen van een achterstand, is komen flatteeren. In het eerste halfjaar van 1925 hebben de gewone bronnen van inkomsten nu al 18,893.000 meer opgeleverd dan een jaar geleden. Van dit inderdaad opzienbarende accres moet evenwel ƒ6,258,800 op rekening worden gesteld van de rijwielbelasting, die verleden jaar niet meetelde. Intusschen blijft er dan toch nog een som van meer dan 12J millioen over, die als aanwinst voor de overige middelen kan worden beschouwd. Niet minder dan 2,980,000 komt daarvan op den reeds boven besproken suikeraccijns; voorts ƒ2.856,780 op den verleden jaar zoo aanzienlijk verhoogden bieraccijns, terwijl verder 1,382,000 aan de grondbelasting, 1,265,000 aan de personeele belasting te danken is en, last not least, 2,482,300 aan de dividend- en tantièmebelasting met haar bij uitstek hooge opbrengst in Juni j.l.— en bijna evenveel 2,377,000) aan de zegel rechten moet worden toegeschreven. Voorts waren er verschillende andere middelen, die gemeenlijk als barometers van maatschap pelijke welvaart worden aangemerkt, welke min of meer belangryke stijgingen te zien gaven. Een uitzondering vormden evenwel, zooals reeds gezegd, de registratierechten met hun achterstand van 440,000, terwijl eveneens reeds werd melding gemaakt van de daling by het gedistilleerd en de succes siebelasting, na de teleurstelling in de af geloopen maand, een achteruitgang van 841,400 heeft aan te wijzen. Maar als geheel genomen geeft de staat voor de eerste helft van 1925 met zyn voor uitgang van 18,8 millioen, zoowel tegen over de werkelyke opbrengst van verleden jaar, als tegenover e/12 der raming (een op- merkelyke toevalligneid) toch stellig wel een gunstig beeld van den loop der ryks- middelen, al is dat beeld dan ook op ver schillende plaatsen door bijzondere omstan digheden geflatteerd. en de fiere mond met kersroode lippen; hoe kroezig de lichtbruine lokken, die onder den omgeslagen rand van den hoed met veeren te voorschijn komen, bezaaid -met sneeuwsterretjes, die begin nen te smelten en in blinkende droppels parelen op het voorhoofd, als van een riviernimf, die opduikt uit den stroom. En het zijn ook oogen cener nixe, die tot hem opzien met een langen, onderzoekenden blik, zulke heldere groote oogen, flikkerend in een onbeschrij felijke kleur, alsof blauw groen zeewater onder de donkere wimpers zich tot een ster heeft gevormd. Ja, zóó moeten inderdaad de nixen er uitzien, die de witte armen opheffen naar jeugdige vis- schers en dezen zoodanig in verrukking brengen met hun glinsterenden blik, dat zij de waternimf volgen in de geheimzinnige diepte, op leven en dood. Kuno Kracht was te midden van visschers in wildvreemde eenzaamheid opgegroeid; de liederen van zeemeerminnen, de sprookjes van nixen en waternimfen hadden reeds om zijn wieg geruischt en waren in ernst en luim met zijn bestaan innig saatngeweven; zij waren hem dierbaar, hij was er mee vertrouwd, zooals met alles, wat in verband stond met de groote golvende wereldzee, den schitterenden ring, die zijn geboortegrond omsloot. Als hij op het kalme, door de zon beschenen water in zijn boot lag, dan steeg plotseling een bekoorlijk meisjeshoofd uit de diepte op, zooals hij dit thuis, in dichterlijk schoon, in zijn boeken had aanschouwd, een krans van vier cn zeerozen in het haar, koralen en barnsteen, op dc blanke borst, dc waterdroppels biggelden fonkelend van haar voorhoofd, dc oogen, groote, heldere, onder geen kleur te brengen oogen, schemerden INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. NUTSSPAARBANK KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS Vraagt thans ten kantore der Nutsspaarbank inlichtingen tot verkrijging van EEN SPAARBUSJE VOOR UWE KINDEREN. Busjes worden gratis in bruikleen afgestaan. Bevorder den Spaarzin Uwer kinderen door hen de gelegenheid te geven hunne Spaar penningen in een Spaarbusje der Nutsspaar bank te deponeeren. DE AFGETREDEN DIB.-GENERAAL. Uit het ryke leven van Dr. P. van Hoek. Een kort bericht maakte reeds melding van het aftreden van dr. P. van Hoek als Direc teur-Generaal van den Landbouw. Wy mee- nen, dit feit niet te mogen laten passeeren, zonder in korte woorden een en ander mede te deelen uit het rijke en vruchtdragende leven van dezen landbouw-pionier. Met den thans afgetreden functionaris immers is van het feooneel der staatsbemoeiing op landbouw gebied heengegaan een man, in wien de vaderlandsche lahdbouw steeds een warm vriend en onvermoeid pleitbezorger zyner belangen heeft gevonden, niet slechts in zijn laatste functie van Directeur-generaal, doch niet minder als landbouw-consulent, exami nator, schrijver van leerboeken, onderwijs- inspecteur, enz. Dit blijkt trouwens wel dui delijk uit het feit, dat de regeering er prijs op heeft gesteld, Dr. van Hoek na zijn aftreden nog aan zich verbonden te houden als advi seur bij voorkomende gelegenheden. Dr. van Hoek werd den I8en Januari 1865 in het gehucht Op den Houw, gemeente Ui- rum, geboren als zoon van een landarbeider, die zich door zelfstudie zóóver hadopgewerkt, dat hij zijn zoontje kon leeren lezen. Zoo kwam het, dat het kind reeds op 4 jarigen leeftijd op school kwam en met zijn zesde jaar de hoogste klas bereikte. Vervolgens bezocht hij de rijkskweekschool te Groningen en de normaalschool te Warffum, waar hij in 1884 slaagde voor onderwijzer. De later bekend ge worden directeur der Warffumsche H.B.S. met landbouw-cursus, dr. R y k e n s, was leeraar aan de normaalschool en adviseerde den jongen v. Hoek zich vooral op wiskunde toe te leggen. Door middel van zijn eersten superieur, het hoofd der school Scheltens te Rencum kwam als doorschijnend kristal! Dit alles zag hij in het gelaat der vreemdelinge, die nu voor hem staat. En deze ontdekking brengt hem in de war en maakt hem, den aanvankelijk zoo krachtigen en onverschrokken man, weer opeens links en be vangen. Nogmaals neemt hij den eleganten vilten hoed van zijn lokkig hoofd en stamelt een paar onver staanbare woorden, maar zijn blik is ais gesmeed op haar gelaat, zoo naïef en eerlijk in zijn ver baasde verrukking, dat de jonge dame glim lachend zich afwendt en naast de paarden gaal staan, die inmiddels met behulp van onder hen door getrokken riemen weer op de beenen zijn geholpen. Ook de koetsier komt aangestrompeld, klopt de sneeuw van mantel en onderzoekt het tuig. „Nu, 't is alles nog goed afgeloopen, freule. Geen streng of riem is kapot, en de paarden zijn ook met den schrik vrij gekomen l Stap u maar gerust weer in, het is nog een heel eind naar huis!" Kuno Kracht is opzij gegaan; aan den ver baasden blik van den dienstman bemerkt hij eerst, dat hij den hoed nog altijd in de hand houdt. Haastig zet hij dien op, vreemd, dat hij in het geheel geen vorst heeft bemerkt, in den ijzigen wind! Zijn blik is nog altijd geboeid aan dc rijzige, lenige gestalte der jonge dame, die de bruine pels weer om de schouders slaat. Als een zacht dons streelt deze haar rozig gelaat. Ze treedt op dc slede toe, om in te stappen, en andermaal nadert haar dc jonge graaf, haar schuchter de hand toe stekend, om haar bij het instappen behulpzaam te zijn. v. Hoek al spoedig in kennis met den toen bekenden landbouwkundige P. H e i d e m a. Vooral deze kennismaking heeft grooten in vloed gehad voor Van Hoek's verdere loop baan. Na zyn hoofdacte te hebben gehaald, begon hy zich n.l. op raad van Heidemate bekwamen voor de L. O.-acte landbouw. Hy volgde o.a. de lessen van dr. Borgman de latere directeur der Haarlemsche H.B.S. met wiens dochter hij later huwde. Het examen werd afgelegd in 1889 en een der examinatoren, de heer W. A. Coolen, die tevens bestuurslid was van de N.-Brab. Mij. van landbouw, zag in hem een geschikt can- didaat voor de functie van landbouw consu lent der Mij. Een jaar daarna werd Van Hoek benoemd tot rykslandbouwleeraar in de prov. N.-Brabant, later tevens waarnemend voor Zuid-Holland, belast met het toezicht op de proefvelden. In de negen jaren van zy'n leeraarschap heeft hij zéér veel gedaan voor de Brabant- sche bevolking, die hem spoedig „den pre dikheer" noemde en een schier onbeperkt vertrouwen in hem stelde. Hy bracht den boeren het nut en voordeel van coöperatie bij, leerde hun het gebruik van kunstmest en spoorde hen aan, stal en veeslag te ver beteren, rationeele voedering en doelmatige verpleging toe te passen en coöp. boterfa- brieken en fokvereenigiDgen op te richten. Men kan Van Hoek dan ook beschouwen als de grondlegger van het systeem der fokvereenigingen in ons land. In 't kort ge zegd door Van Hoek's tienjarig werk in Noord-Brabant is een algebeele omkeer ten goede gekomen in het landbouwbedrijf in die provincie, welke bovendien niet nage laten heeft, zijn invloed te doen gelden in de overige deelen van ons land. "Werd vroe ger de bouw als hoofdzaak beschouwd en de veestapel als een noodzakelijk kwaad, noodzakelijk ter wille van de mest, in het moderne landbouwbedrijf is dit geheel anders geworden en dient de bouw grootendeels als onderhoudsmiddel van het vee, dat daardoor meer veel grooter productiemogelijkheden heeft gekregen en dit werd, zooals gezegd, weer gevolgd door coöp. aankoop, melkver- werking en afzet. Toen de staatszorg op landbouw-gebied een steeds grootere plaats ging innemen en centralisatie van krachten bij den dag meer noodig bleek, stelde de regeering in 1889 een afzonderlijke landbouw-afdeeling van het departement van Binnenl. Zaken in, aan welks hoofd mr. Sickesz werd gesteld met den titel van dir.-generaal van den Landbouw. In 1892 reeds was de heer F. B. Löhnis benoemd tot inspecteur van het landbouw onderwijs, maar bij de steeds drukker wor dende werkzaamheden bleek het spoedig noodzakelijk, een tweeden inspecteur te be noemen, als hoedanig de heer Van Hoek werd aangesteld. In deze functie heeft hij zeer veel gedaan tot uitbreiding en verbe tering der toen bestaande organisatie van het landbouwonderwijs. In 1909 volgde zijn benoeming tot dir.- generaal, als opvolger van den heer Lovink. In deze functie heeft Dr. van den Hoek veel en belangrijk werk verricht. Reeds in het jaar van zijn benoemiDg werd de Planten- ziektenkundige Dienst gesplits in een Alge- meene en een Bijzondere. In 1911 werd de „wet, houdende bepalingen tot wering en Weer ontmoet hij haar blik, ze glimlacht. Uit beleefdheid en tevens om hem dank te zeggen voor zijn hulp, legt ze een seconde haar sierlijke hand in de zijne en neertAt ze met in nemende gratie in de slede plaats. Het gezicht van Kuno schittert, zijn blik boort in den hare; hij ziet haar aan, als een kind, dat met eerlijke onnoozelheid zegt: „Wat ben je toch mooi! wat beval je mij goed!" En de jonge dame. die "zooveel wereld- en men- schenkennis bezit, leest dit ook zeer duidelijk van zijn knap gezicht. Ze verbaast zich een weinig, ze monstert zijn elegante, zeer moderne verschij ning, die niet zoo heel en al past bij het naïeve voorkomen van den blonden reus; ze glimlacht nog eens vriendelijk en aanvallig, knikt dankend met het hoofdje en wendt zich tot den dienstman, die hulpvaardig een reiskoffertje en plaidrol, die in de sneeuw gevallen zijn, in de slede op hun plaats legt. „Ik heb geen geld bij me zegt ze tot dezen kom aan mijn huis de fooi maar halen!" luidt het vriendelijk. Daarop het eigenaardig tonggeluid van den koetsier, de paarden steigeren ietwat opgewonden, zetten aan cn suizen met de slede weg. De verzamelde menigte staat nog een oogenblik te wachten en kijkt het rinkelend gevaarte na, waarop zij spoedig uiteengaat, terwijl graaf van Hoogcnstijn werktuigelijk zijn weg vervolgt. Zijn oogen volgen de sledp, zijn gezicht schittert als verheerlijkt. Hij zou de oogen willen sluiten, alleen maar om haren glimlach nog tc eens zienl (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1