BINNENLAND. Geeft U op als Abonné. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 8 JULI 1925. 3 ia alhier begonnen, hetd kan gemeld wor sen maand in deze ge- weiyk is voltrokken, llen plaats hadden, n kwartaal z\jn hier isslachtingen gedaan, alenvisachers hebben gemiddeld 100 K.G. uit gevangen bestemd aand zyn in deze ge- eeltje Tanis van Mid- r Joh. Berkenbosch en dyk, Klaas Mierloo en rnis, Pieter Witte en 'e. n voor eerste oefening Boelaars, J. Both, W. Grinwis, vrijwillige eningen 10 Sept. a esthoeve, Reg. Jagers, ger maakt bekend dat ersoneele belasting in moet zijn betaald, e 2e kamerverkiezing, een Platteland kiezer chap gedaan. De Ant e stem die dhr. Braat en zoete koek afstaan, men kreeg is de Ant. koeken te geven. Naar de koeken bij inschry- Voor de aalbessen be- ,55 per k.g. vond om 6J uur zullen kil zitplaatsen worden boerenhofstede met otschalk thans verpacht nderhands verkocht aan ommel. den landbouwer J. kop door een spiegelruit Slis. -uwer P. Buijs geraakte de sloot. Met eenige ep dit ongeval af. eeg een emmer kokend Hij moest zich onder deling stellen. T. Aan den heer T. E. Is geestelijke voor 2 jaar van militairen dienst. uli a s., des avonds 6,30 f. Kerk een godsdienst ouden door ds. de Lange. Suikerfabrikanten heeft de kom der gemeente, en en aan de halte Veen- lgende suikerbietencam- ekomen: J. Japchen en de; J. Hoozemans, van J. Breeman, van Rhoon en BommelJ. Donker- nkersloot, van Stad aan ^eizer, C. Maliepaarden van Oude Tonge. naauw en echtgenoote, Breeman, naar Den naar Nieuwe Tonge. ver de afgeloopen maand elephoonkantoor alhier rammen, 367 gesprekken "IS. Donderdagavond 9 V. ih de Marine-cantine D. Barth, predikant der te Alphen a/d R\jn. Aan- vrij. j.l. gaf de Muziek ver, ekapel een concert op de aanwezigen een beetje van de O.L.S. B, hoofd maakten jt. Vrijdag een n Haag en Scheveningen. ken zij met de boot naar er trein verder te gaan. weder was hebben allen en zij 's avonds met den voldaan huiswaarts, op Zondsg 5 Juli 1925 Jen V.V. „Hellevoetsluis". S.M.V. I, uitsJagO—0. -S.M.V. II 0-2. I- S.M.V.III 4-1. rdam is met een pleizier- Morgens omstreeks half IJsel 4, met vlaggen ge- toonen van een mooi vaardijhaven binnen, om ken de S.M V.'rs door het niging V.I.O.L. A. zal Dins- ar jaarlijks uitstapje hou- r naar Breda en omstreken oven wel dat dit een ge- orden, vooral daar de leden goede harmonie leven: nvereen. D. O.S. hield j.l. lucht vanuit Willemstad, oslating 9.45 uur. n als volgt: Idt le en 10e; Konijnen- Se; Langendoen 6e en 17e; en 26e; A. Koster 8e, 11e, 18e en 19e; Gebrs. Balijon 9e, 14e, 15e en 27e; Gebrs. Loot) 12e, 13e en21e; P. Groenevelij 16e, 2Se en 29e; Dijkhuizen 20e; v. Essen 22e, 23e, 24e en 25e. Aankomst eerste duif 10.10.7. Laatste duif 10.53.48. De postduiven ver. „De Luchtpost" hield Zondag 5 Juli 1925 een wedvlucht vanuit Eindhoven, afstand 86 K.M De pry. zen vielen ten deel als volgt: Joh Breeman le en 7e, Gebis. Geluk 2e en 13e, B. Boere, 3e, 5e en 17e, B. Schooremans 4e en 6q, C. Gardenier 8e, Hen. J. Vlekke 9e en 12e, H. Scholten 10e, L. Hokke lie, H Danger^ man 14e, M. Blind 15e en 16e, G. Spoon 18e en J. Mooldyk 19e. Donderdagavond a.s. 7 uur zal in het Evangelisatie gebouw optreden de heer Zuiderduin, Evangelist te Rockanje. Zondagmiddag jll. omstreeks twee uur had de heer J. Dubbelt het geluk een jonge zeehond te vangen. Hij voert hem nu met melk. Het plan was het beest naar de Dier gaarde te Rotterdam te zenden, maar daar wil men hem niet hebben. Nu zal de heer Dubbelt trachten het beest, dat nu plm. 4 weken oud is, groot te brengen vooreerst met melk en later met visch. BRIELLK. Maandagmiddag 12 uur is de kermis ingeluid door de stadhuisklok. Ver schillende kermisgelegenheden hebben op de Turikade plaats genomen, zooals stoomca- rousel, stoomzweefmolen, danstent, schom- meischuitjes, poffertjeskraam enz. enz. Ver schillende hotels en cafe's zullen naar vernemen voor muziek zorgen. De heer A. Scheljgrond te Vierpolders slaagde dezer dagen te Delft voor het examen werktuigkundig ingenieur (candidaat). De heer K. Vermeulen, slaagde te Mid delburg voor het examen handenarbeid L.O. Voor het Geuzengesticht werd in de afgeloopen week ontvangen een totaal bedrag van 36,12. De totaal opbrengst der voetbalwed strijd W. R. W. I-Hellevoetsluis I heeft opgebracht ten bate der Olympiade een be drag van 27,57. Voor het bouwen van een landhuis voor Mevr. A. Jellema Hofman was de laagste inschrijver C. W. Dogterom te Vierpolders met 10132 en hoogste inschrijver Gebr. Bouwmeester te Rotterdam met 11989. Op de 1.1. gehouden eierenveiling waren aangevoerd: 25884 kippeneieren wit per 100 6,65 6050 bruin 7,f" 960 eendeneieren 6,40 3 ganzeneieren 10, 25 kalkoeneieren 9,50 VEILINGBERICHT van Vrijdag 3 Juli 1925, der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Kropsla 1,50 tot 3,20 per 100 krop. Postelein 15 tot 19 per 100 k.g. Aardappelen 3,70 tot 9,20 p. 100 k.g. Poters 1,40 tot 6,50 p. 100 kg. Aardbeien 0,21 tot 0,46 per k.g. Frambozen 52 tot 87 per ICO k.g. Bessen (roode) 0,18 tot 0,54 per k.g. (zwarte) 0,33 tot 0,43 per k.g, Kruisbessen onr. 0,11 p. kg. n (rijp) 0,34 tot 0,40 per k.g Blauwe druiven 1,23 tot 1,31 per k g Boonen (groote) 6, - tot 7,30 p. 100 k.g Boonen dubb. st. 0,66 tot 0,81 per k.g (8tamsnlj) ƒ47,— tot ƒ63,— p. 100 k.g, (stoksnij) 65,— tot ƒ81,- p. 100 k.g Komkommers (w) 12.ƒ15,- p.lOOk.f Peen 2,80 tot 11,80 per 100 bos. Kroten 3,10 tot 4,60 per 100 bos. Bloemkool 2,40 tot 29,70 per 100. Andy vie 2,40 tot 3,20 per 100 krop. Uien 2,- tot 2,10-per 100 k.g. Sjalotten 2,20 tot 2,70 per 100 k.g. Rhabarber 3,80 tot 4,70 per 100 bos. Doperwten 0,12 tot 0,19 per k.g. Peulen 0,32 tot 0,42 per k.g. Witte Asperges 0,47 per bos. Blauwe 0,26 per bos. Tomaten 0,29 tot 0,58 per k.g. Eieren 7,10 tot 7,70 per 100 stuks. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 3 Juli 1925 der Coöp.Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 2,10 tot 4,70 per 100 krop. Radys 5,20 per 100 bos. Postelein 18,- tot 22,- per 100 k.g. Aardappelen ƒ5,— tot 11,20 per 100 k Poters 2,30 tot ƒ7,- per 100 k.g. Aardbeien 0,38 tot 0,52 per Kg. Frambozen 0,50 tot 0,91 per kg. Roode bessen 0,33 tot 0,66 per k.g. Zwarte bessen 0,49 tot 0,66 per kg. Kruisbessen (onr.) ƒ11,- tot ƒ16,- p.lOOkg Kruisbessen (ryp.) ƒ0,37 tot 0,46 per k.g Perziken 0,03 tot 0,20 per stuk. Boonen (groote) ƒ7,10 tot 11,20 p. 100 k Boonen dubbele stam ƒ74 tot ƒ77 p 100 k Boonen stamsny 55 tot 63 per 100 k.g Boonen stoksnij ƒ71 tot 84,per 100 kg Tomaten A 0,40 tot 0,62 per kg. Tomaten AA 0,54 tot 0,61 per kg. Tomaten B 0,40 tot 0,51 per kg. Tomaten C 0,86 tot 0,55 per kg. Tomaten bonken 0,21 tot 0,41 per kg Komkommers (w.) /8,~ tot 17,— per 100 Peen ƒ2,- tot 10,- per 100 bos. Kroten f 3,- tot 3,70 per 100 bos. Bloemkool I f 10,- tot 24,- per lOOst II ƒ4,- tot ƒ12,- per lOOst. Uien 3,50 per 100 bos. Sjalotten 3,70 tot 4,60 per 100 bos. Rhabarber 2,90 tot 4,60 per 100 bos. Doperwten 0,11 tot 0,18 per k.g. Peulen 0,16 tot f 0,36 per k.g. Witte Asperges 63 per 100 bos. Blauwe Asperges 31 tot 44 p. 100 bos. Kipeiereu netto 6,80 tot 7,10 per 100. Eendeieren 5,40 per 100. Aanvoer 19604 stuks. Burgerlijke Stand. SOMHELSDIJK. Ondertrouwd: Johannis van Groningen, 27 j., te Middelharnis en Maartje de Ruiter •25 j., alhier. Gehuwd: Pleun Rozendaal, 26 j., te Stryen en Maatje Goudswaard, 22 j., alhier; Leen- dert Gerrit Steehouwer en Klaaske Pen, beide alhier. DIRKSLAND. Geboren: Neeltje Maatje, d. v. D. H. Knape en J. J. Bienefelt. OOLTGENSPLAAT. Over de maand Juni 1925. Geboren: Willem, z. v. J. Donkersloot en P. Hanenberg; Cornelis, z. v. J. de Waal en C. Moerenhout; Johannis, z. v. A. Huibrechtse en J. IJpelaar; Anthonia Engelina, d. v.A. J. Campfens en E. A. Beeckman; Huberdina Marie, d. v. J. Vervloed en P. C. IJpelaar; Pieter, z. v. C. van Dam en J. Troost; Cor nelia Geertruij, d. v. J. Korteweg en J. Oosterlee. Gehuwd: Jacob Snaauw, 28 j. met Pie- tertje van Putten, 21 j.; Marinus Kreeft, 23 j. met Maatje Hotting, 22 j. Overleden: Petrus Jacobs, 75 j. echtgen. van Cornelia Johanna Heestermans; Jacob Buscop, 3 j. z. v. Willem Cornelis Buscop en Pieternella Fun. DEN BOMMEL. Geboren: Petronelle Maria, d. v. A. J. Jacobs en A. M. Heestermans; Johanna, d. v. W. Venneman en N. Berkenbosch; Arentje Neeltje, d. v. C. Koppenaal en N. Kievit. HELLEVOETSLUIS van 19 Juni—3 Juli. Bevallen: J. BrouwerBood, d. W. Bur gersLugtenburg, d. BRIELLE, van 26 Juni—3 Juli. Geboren: Gerarda Anna, d. v. Mr. A. P. v. d. Blink en A. J. Lodder. OOSTVOORNE, van 1-30 Juni. Geboren: Jacob, z.v. I. v. van Beek en M. Dekker. Louisa, d. v. L. Hoogendam en H. Pater. Ondertrouwd: G. Klok en K. F. v. Toledo. H. Nieuwland en W. Langendoen. C. S. Schip per en E. v. Toledo. GetrouwdG. Jellema en A. Hofman. A. Langendoen en J. W. Vlaspolders. G. fcille en J. P. Gelderland. J. M. de Ruijter en J. M. Kolpa. J. Groeneveld en A. Langendoen. Overleden: Abraham Verhoeff,84j.wedn. K. Elderkamp. OUDENHOORN, van 1 Mei-30 Juni. GeborenCornelia Adriana, d. v. A. Hokke en T. J. de Winter. Pieter Maarten, z. v. Jb. Manintveld en M. J. Meuldijk. Jannetje en Maria, dochters v. Cs de Kramer en A.Koe- lewijn. Dina Frederika, d. v. Js. A. Roos en F. Rietdijk. Gehuwd: J. J. Scheygrond en M. Zeven bergen. L. v. d. Berg en J. Oprel. Overleden: Levenloos mannelijk z. v, L. v.Marion en J. Vermaat, Lt. Bevaart oud 43 j. echtgen. van A. L. Blaak. Am. v. d. Band oud 70 j. (ongehuwd). A. v. d. Bieoud6mnd. J. de Kramer, oud 13 d. NIEUWENHOORN, van 1-30 Juni. GeborenPieternella, d. van J. Hage en J H. Vlielander. Alida Grietje, d. van A Nieuwland en C. Zevenbergen. Cornelia, d. van A. Noordermeer en J. C. Tol. Neeltje Burgina, d. van A. C. van der syde en J. W. van Hamburg. GetrouwdJ. Uitenbroek en T. E. den Bak ker. L. G. Noordermeer en A. C. Sjouw.T. Zwanenburg en C. E M. van Kan. C. M. van der Eist en J. Sjouw. Overleden: JohannesSjoukens, oud75 jr. echtg. van N. van der Giesen. ROCKANJE, van 1 April-30 Juni 1925, Geboren: Arie, z. v. L. van der Knaap en G. J. de Vogel; Adrianus Gijsbert, z. v. A. Eland en M. van Herk; Willem, z. v. A Moerman en A. Colpaart; Willemina Maartje, d. v. D. Goedendorp en C. L. de Ruiter; Diderika Dirkje, d. v. J. Snoey en L. J. Schoordyk; Leendert, z. v. L. Schipper en H. NieuwenhuizenKornelis, z. v. K. Wage- veld en S. van Toledo; Jan, z. v. L. Klok T. de Snaljer; Maria, d. v. L. de Vries en P. N. Sneep; Hendrina Lijntje, d. v. L P. van de Polder en A. Moree. Getrouwd: B. A. Langendoen en C. N Spruljtenburg; C Gelderland en N. Oudwa- ter; j. H. Driehuis en M. Dalmollen ;S. Lan gendoen en A. van Marion; P.deSnayeren A. M. Dedert; K. de Vries en K. Dykman; J. G. Toledo en G. Klok; T. H. Keinjan en K. Mol; K. J. Groenendijk en J, Bravenboer. Overleden: A.E.Schmidt,ongehuwd,67 j.; D. Barendregt, wed. van K Manintveld, 83 j. A. Langendoen, wed. van K. Groeneveld eerder wed. van W. Langendoen, 81 j H. Torreman, ongehuwd, 22 j.A. van der Linde, wed. van H. Kwak, 92 j.; B. Langendoen. ongehuwd, 21 j F. B.F Sonnenberg, echtg van A. C. Hageman,wed. van A. C. Aen- mey, 64 j.; M. Moerman, echtg. van P. de Vries, 87 j.; I. van Toledo, 5 mnd.; M. C. Reek, wed. van C. Boon, eerder wed van I. J. Ludding, 78 j. Door deu trein gegrepen. NAALDWIJK, 2 Juli. Een werkman uit Delft, die per rywiel de trambaan over stak, waar deze den 's-Gravenzaudscheweg kruist, werd door een trein overreden en over een afstand van ongeveer 25 M. mee gesleurd. Hy werd zwaar gewond opgeno men en na voorloopig verbonden te zyn, per auto naar Delft vervoerd. Levond verbrand. DEN BOSCH, 4 Juli. Gisteren is de werk man Kooien, stoker aan de mandenfabriek dei- firma Van Wagenberg te VIymen, by zijn werkzaamheden gestruikeld en voorover in een ketel met kokend water gevallen. Vree- seiyk verbrand over het geheele lichaam werd de man per auto van het Wit-Gele Kruis naar het Groot-Zieken-Gasthuis ver voerd. Zyn toestand is hoogst ernstig. De Amerikaansclie met een witte broek. VLISSINGEN, 3 Juli. Een politie-agont arresteerde een Amerikaansche dame, die, volgens zyn oordeel, niet voldeed aan de voorwaarde, dat iemand niet gekleed mag zijn in een costuum van een andere kunne. De dame droeg namelijk een witte sport- broek. EEN LUCHTBALLON GEDAALD. Twee jongens bedwelmd.* SAS VAN GENT, 3 Juli. - Omstreeks zonsondergang verscheen gisteren een lucht ballon aan den horizon in de richting van Axel. Al spoedig zweefde de ballon boven Sas van Gent op betrekkelyk geringe hoogte, zoo laag zelfs, dat het anker bijna in aan raking kwam met den haan van den kerk toren. De in het schuitje zittende luchtreizigers bogen zich ver over den rand heen en maak ten driftige handgebaren, daarmede te ver staan willende geven, dat zij wenschten te dalen. Bovendien riepen zij uit hun scheeps roeper, dat dit inderdaad hun voornemen was en dat men het anker moest grijpen Toch ging de ballon nog wel een paar kilometers verder en kwam op Belgisch grondgebied op een weiland behouden neer. Door inmiddels toegeschoten hulp gelukte het den luchtreizigers het gas te laten ont snappen. Twee Belgische jongens, die zich te dicht bij de opening bevonden, werden door 't uit- stroomende gas bedwelmd en moesten be wusteloos worden weggedragen. Zij kwamen evenwel spoedig bij, zoodat alles nog gunstig afliep. De ballon was op gestegen ter gelegenheid van de kermis te Sint-Nicolaas. Aan de gevolgen overleden. ROERMOND, 4 Juli. De 59-jarige ver pleegde G. W., van het gesticht te Heel, welke j.l. Donderdag alhier, zooals gemeld, onder een auto geraakte en zeer ernstig werd gewond, is heden in het ziekenhuis alhier aan de bekomen verwondingen overleden. EEN P. A. S.-OPTOCHT MET HINDER NISSEN. De figuranten geverbaliseerd. AMSTERDAM, 5 Juli. Hedenmorgen hield voor het gebouw van het P. A. S., gelegen in de Plantage Parklaan een vracht auto stil, welke dienstbaar gemaakt was aan propaganda. Op den wagen stond een houten huisje met beschilderde tralies en daarin zat een man in-.gevangeniskleedy.Te eener zijde van het huisje, dat een cel verbeeldde te zijn, stond een persoon met geweldige knevels, die de Duitsche militaire uniform droeg, ter anderer zijde iemand in Fransche uniform. Beiden waren met sabels gewapend. Het schijnt, dat de groep op den auto be trekking had op de toestanden in China. De politie stond den leider van den optocht niet toe, met den auto te gaan rijden, daar het verboden is voorstelling op straat te geven. Toen de wagen toch ging rijden, werd dit door twee inspecteurs en eenige agenten van het bureau Jonas Daniël Meyerplein belet. De Fransche en Duitsche soldaat sprongen van den wagen af en probeerden te ontsnappen, doch de politie was hun te vlug af en ze werden op hun beurt gevangen en meegenomen naar het bureau, waar zy de uniform moesten uittrekken. De gevan gene ontsnapte echter uit zLjn van hout eü linnen opgetrokken cel en nam de beenem De cel werd van den wagen genomen en in het politiebureau opgeborgen, onder ge schreeuw en gejoel van de personen, die aan den optocht deelnamen. Zonder militairen en zonder gevangenis zetten deze hun tocht door de stad voort. Tegen de beide lieden, die in uniform op den auto hadden gestaan, werd proces-verbaal opgemaakt. Droevig ongeval. WERVERSHOOF, 6 Juli. Een vierjarig dochtertje van het echtpaar Buis alhier, ge raakte by het bloemenplukken te water Het kind werd even later levenloos opgehaald. Pogingen om het leven op te wekken moch ten niet baten. Vermist. KERKRADÉ, 6 Juli. Sinds eenige dagen wordt hier vermist de 79-jarige F. Men vreest, dat den ouden man een ongeluk is overkomen. Tragische gebeurtenis. VELSEN, 6 Juli. Gistermorgen had in het crematorium op „Westerveld" een tra gische gebeurtenis plaats. Uit Haarlem was een excursie van spoorwegpersoneel geko men, om het crematorium te bezichtigen. Doze excursie stond onder leiding van den 30-jarigen machinist J. M.,die hetergwann kreeg. Hy ging toen in een gang staan. Daar kreeg de man een flauwte en helaas viel h(j toen van een steenen trap. De on gelukkige bekwam een hersenschuddingen moest dadeiyk per ziekenauto naar Haarlem worden vervoerd. Vóór de auto in de stad aankwam, was hy overleden. Kindje uit het ruuin gevallen. ROTTERDAM, 6 Juli. Het één-jarig jongetje C. B., lag in zyn bedje voor het raam van de 2e étage van een perceel aan de Eben Haëzerstraat alhier. Het kind is er afgekropen en viel naar beneden. Met inwen dige kneuzingen en een hoofdwonde is het naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht en aldaar opgenomen. Landbouw. Groot-Yorkshire Varkenstumhoek ia Zuid-Holland. Het jaarverslag vermeldt, dat 1924 niet gunstig was voor de varkensfokkerij, ziekten veroorzaakten belangryke schade; éénfokstal zag byna al zyn fokdieren, het werk van eenige jaren, vernietigd. De pryzen der voedermiddelen waren hoog in vergefijking met de prijzen, die voor de slachtdieren bedongen konden worden, zoodat de mesterij maar even loonend was, als men niet met ongelukken te kampen had. Toch ondervond het stamboek niet den deprimeerenden in vloed van deze voor de fokkery ongunstige factoren, want het ledental bleef gelijk, be dankjes en nieuwe leden wogen tegen elkaar op. In vier jaren heeft zich de kern van fokkers gevormd, die tegenspoed trotseeren en rustig voortwerken. De beperkte afzet van fokdieren is zelfs gunstig voor de ver betering van ons varken, omdat het puikje van een koppel biggen slechts bestemd wordt voor de fokkerij en de goede nog bij den mester belanden. Ging het aantal volbloeden, dat geknipt werd voor de fokkerij, iets achteruit, het bedroeg toch nog 606. Verder kregen 426 biggen het handelsmerk. De secretaris kreeg van een mester op dracht 60 biggen aan te wijzen, die hij zou kunnen koopen en die Z.-H. in het oor droegen. Als de biggen, die niet voor de fokkerij zullen dienen, gretig aftrek vinden bij de mesters, zal dit het stamboek ten goede komen. Het aantal volbloedbeeren breidt zich in Zuid-Holland voortdurend uit. Niet alle leden voldeden aan het verzoek om het aantal zeugen, door één stamboekbeer gedekt, op te geven, maar uit de gegevens blijkt, dat 2642 zeugen door een stamboekbeer werden gedekt; 143 daarvan werden gecontroleerd, dezen wierpen 1570 biggen of gemiddeld 11, zoodat de vruchtbaarheid meer dan vol doende is. Deze zeugen brachten 1226 biggen groot of gemiddeld 82/3, een cijfer, dat iets lager is dan het vorige jaar. Het Centraal-Bureau voor de varkensfok- kery in Nederland erkende de afdeeling Zuid- Holland, nadat eersteen vinnigepennestrijd was gevoerd; het bemoeit zich niet met de interne zaken der afdeelingen, doch heeft uitgemaakt dat alleen ingeschreven dieren onderliDgerkend zullen worden,indien ouders en grootouders bekend zijn. Het bestuur werd tot vijf leden uitgebreid, omdat de leden dit wegens de vermeerdering van het ledental noodzakelijk achtten. De financieele toestand is gunstig. Gemengd Nieuws. TWEE PLAATSEN IN COLUMBIA VERWOEST? Uitbarsting van de Galeras. BOGOTA (Columbia), 4 Juli. De vulkaan Galeras, nabij Pasno, is beginnen te werken Gisteren heeft een hevige uitbarsting plaats gevonden. De krater spuwde groote vlammen uit en de omliggende gebieden zyn met stee nen, lava en asch bedekt. De verbinding met de plaatsen La Florida en Fonseca is ver broken. Men vreest, dat zy verwoest zijn. ZEILJACHTEN IN DE GOLF VAN RIGA VERMIST. Men vreest, (lat 50 personen zyn omgekomen. STOCKHOLM, 3 Juli. Naar uit Re val aan „Stockholms Tidningen" wordtgemeld, werd onlangs in de Golf van Riga in de nabyheid van den mond der Dwina een zeilwedstrijd gehouden. Ter hoogte van het eilandje Runo moeten de jachten door zeer zwaar weer zyn overvallen. Het heet dat slechts acht hunner te Rigazjjn teruggekeerd. Men vreest dat de meeste verongelukt zyn. Indien dit bericht juist is, zou men reke ning moeten houden met den doocj van 50 zeilers. Men mag echter aannemen, dat de over het algemeen goede zeemanschap der Oostzeezeilers hen door het zware weer ge holpen heeft, zoodat de hoop gewettigd is, dat het ongeluk niet in zijn vollen omvang bevestigd zal worden. GEESTEN TER STEMBUS. Een merkwaardig geval van verkiezings manoeuvres moet onlangs in Marscitte plaats gevonden hebben b(j de gemeenteraadsverkie zingen aldaar. De republikeinöche anti-cartellisten waren met een kleinè meerderheid verslagen. Zy vertrouwden echter de zaak niet erg, want zoo constateerden zy het totale sternmen- cyfer was in een paar jaar van 80.000 tot ÏOU.OOO gestegen en dat kwaoi hun wel wat verdacht voor. Protesten tegen de verkiezing moeten binnen 5 dagen worden ingediender mocht dus geen oogenblik verloren woi den om de zaak te controleeren. De verslagen party liet daarom de kiezersiyst filmen, projecteer de deze daarna op het doek en driehonderd menschen zetten zich aan het pennen om alle 100.000 kiezers aan te schryven. Het resultaat van de onquete was verras send. Niet minder dan 18.000 brieven kwamen als onbestelbaar terug, omdat de geadresseer den onbekend of overleden waren. Een nader onderzoek wees uit, dat meer dan 17.000 stemmen door „geesten" waren uitgebracht. INBRAAK IN DE SACRISTIE YAN DEN ST. PIETER. KOSTBARE KERKSCHATTEN GESTOLEN. Eenige verdachten gearresteerd. ROME, 5 Juli. Zaterdagmiddag ver spreidde zich in Rome het sensationeele bericht, dat in de schatkamers van den St. Pieter een inbraak gepleegd was. Langza merhand kwamen de bijzonderheden aan het licht, zoodat men zich thans een juist beeld kan vormen van den diefstal, zijn organisatie en zyn omvang. De kerkeiyke schatten worden bewaard in de z.g. Canonica, een groot gebouw op de Piazza Santa Marta, dat door een han genden corridor met de St. Pieterskerk ver bonden is. De Canonica dateert uit de 18de eeuw en bevat de woningen der kanunniken, alsmede de Sacristie, waarin de schatten bewaard worden. Ten gevolge van den wo ningnood, waaronder ook de beambten van het Yaticaan en de geestelijken lijden, moest op de Canonica een verdieping gebouwd worden, en in een der lokalen werden de gereedschappen der metselaars en de verf der schilders neergezet. In den vloer van dit lokaal nu werd een gat geboord, dat naar de daaronder liggende sacristie leidde en dit gat diende den dieven tot ingang. Gelukkig hebben de dieven geen onver vangbare voorwerpen van historische en artistieke waarde meegenomen, vermoede lijk omdat deze te moeilijk verkoopbaar ge weest zouden zijn. Zy gaven de voorkeur aan moderne sieraden van groote materieele waarde. Daaronder zijn:gouden misvatenen kelken, die door Kardinaal Merry del Val geschonken zijn, gouden met edelsteenen bezette borstkruisen, de historische ring, die op het feest van St. Pieter in de processie aan het beeld van den heilige gestoken wordt, en een kostbare ciborie. De verdenking viel natuurlijk op de metse laars en schilders. De paus werd onmiddel lijk van den diefstal in kennis gesteld, en drukte er zyn diep leedwezen over uit, dat een zoodanige daad binnen het bereik van den St. Pieter had kunnen gebeuren. De Vaticaansche autoriteiten brachten de Romeinsche politie op de hoogte en deze begon onder leiding van een quaestor on middellijk een onderzoek. Eenige werklieden zijn reeds gearresteerd. Het proces tegen den moordenaar Frifz Angersfein. Het proces tegen den moordenaar Fritz Angerstein uit Haiger is Maandag begonnen voor het hof van gezworenen te Limburg. Daar men vreesde dat Angerstein het slacht offer van de volkswoede zou worden, waren uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Angerstein had een tasch vol aanteeke- ningen bij zich. Hij heeft zich te verant woorden voor dertien misdrijven, namelijk acht moorden, twee verduisteringen, valsch- heid in geschrifte, meineed en brandstich ting. Angerstein is de zoon van een mijnwer ker. Op viertienjarigen leeftijd kwam hy bij een landmeter op het kantoor. Einde lijk kreeg hy een betrekking bij de Nas- sauische Bergbau Gesellschaft, die later door de firma van der Zype is overgenomen. In 1917 heeft deze firma hem naar Haiger gestuurd als procuratiehouder en leider van haar afdeeling aldaar. Angerstein verzekert dat hy gelukkig getrouwd was. Toen hij trouwde bezat hij 1000 mark. Toen hij de misdaden pleegde ging het hem financieel goed Hy verdiende 890 mark per maand en had een vrije woning. Voorts was de firma van der Zype hem 90,000 mark schul dig. Van verduistering is er geen sprake. Wel heeft hy ambtenaren moeten omkoopen en dientengevolge vervalschte kwitantiesin zyn kas gehad. Bij het onderzoek heeft hij verzekerd, dat hy in deze aangelegenheid medeplichtigen had. Hij weigert ook thans hun namen te noemen, daar by de firma van der Zype niet benadeelen wil. Vrydag voor de misdaad verraste Anger stein zyn vrouw in de slaapkamer terwijl zy haar doodshemd en een afscheidsbrief aan haar man gereed maakte. Mevrouw Angerstein schreef, dat haar kwaal ook een bezoeking voor haar man en haar moeder is en verzoekt haar man na haar dood haar moeder en zuster niet te verlaten. In 1923 had Angerstein met z\]n vrouw een poging tot zelfmoord gedaan door in een vyver te springen. In den nacht van het drama was het echtpaar vroeg naar bed gegaan. Om midder nacht werd Angerstein gewekt door zyn vrouw, die zich erg ziek voelde en zeer opgewonden was. Hy kon z\1n vrouw niet langer zien lijden en besloot met haar te sterven. Uit zyn kamer haalde h\j een revol ver, die hy nog een uur verborgen hield. Toen hy eindeiyk op zyn vrouw wilde schie ten, ontrukte deze hem het wapen met de woorden: „Zyn eigen vrouw Vader vergeeft het hem.'' Angerstein haalde daarop uit zyn kamer een jachtmes en zonder dat zyn vrouw nog gelegenheid kreeg zich te verdedigen, stak hy haar dood. Zy sloeg nog eenmaal de oogen op. Weer keerde Angerstein naar zyn kamer terug. Hy wilde zich een kogel door het hoofd jagen, maar zyn beide revol vers bleken onbruikbaar. In den kelder vond hy een byi. Hy wilde zich den pols afhakken, maar hoorde zijn schoonmoeder, die op de slaapkamer gekomen was, gillen. Hy rende naar boven en sloeg zijn schoonmoeder neer. Daar hij meende, dat zijn vrouw zich nog had bewogen, sloeg hy ook haar met de byi de hersens in. Toen Angerstein zyn schoonmoeder neer geslagen had, zag hij de dienstbode in de deur staan. Hij sprong op haar toe, doch zy vluchtte naar den zolder, waar hy haar met de bijl doodsloeg. Na deze misdaden viel hij op een kist in slaap. Den volgenden ochtend ging hy naar zijn kantoor. Pas later, toen hij weer in de slaapkamer kwam en de lijken zag, herin nerde hy zich de gebeurtenissen van den nacht. In zyn ontzetting nam hy de bijl weer ter hand en sloeg den tuinier Geis, die in huis gekomen was, neer. De kantoor bediende Dittmar, die toevallig binnenkwam, onderging hetzelfde lot. ONGELUKKEN OP EN NABIJ HET IJ. Twee knaapjes verdronken. AMSTERDAM, 5 Juli. Op en nabij het IJ hebben heden twee treurige ongelukken met doodelijken afloop plaats gehad. Het eerste gebeurde hedenmorgen omstreeks elf uur. Toen voer in het grootscheepsche vaar water van het IJ, ter hoogte van de Valken- wegpont, een pleizierboot van een reedery te Slikkerveer, welke op weg was van Utrecht naar Zaandam. Het vijfjarig knaapje van Linschoten, die naast zijn vader zat op een bankje, verloor plotseling het evenwichten sloeg overboord. Oogenblikkelijk werd een dreg nagewor pen, doch het knaapje was reeds in de diepte verdwenen. De boot van de havenpolitie, die in de buurt "was, voer terstond naar de plek des onheils en ook van dit vaartuig werden de dreggen uitgeworpen. Ten slotte verschenen beambten van de stadspolitie die met hun dreggen den omtrek afzochten. Doch alles mocht niet baten en het ventje kwam niet meer boven. In een avond was het ïykje nog niet opgehaald. Het tweede ongeluk vond plaats aan de Beitelkade aan de overzydevanhetlJ, waar op een zolderschuit eenige jongetjes bezig waren met het vangen van stekeltjes. Om 7 uur geraakte een zeven-jarig jongetje, wiens ouders in het Vollewykkwartier wonen, door het verhalen van de schuit te water en verdronk. Nadat een uur gedregd was, werd het lijkje door de politie opgehaald. DROEVIG ONGEVAL OP HET MERWEDEKANAAL. AMSTERDAM, 6 Juli. Gisteren heeft op het water nog een derde oDgeval met doodelijken afloop plaats gehad. InhetMer- wedekanaal voer een roeibootje, waarin vier personen gezeten waren. Een hunner, een 26-jarig man kwam op het noodlottige denk beeld zich te ontkleeden en ofschoon hy de zwemkunst niet machtig was, zich door het bootje te laten voortsleepen. Eensklaps liet hij, vermoedelijk ten gevolge van kramp, het boord los en zonk onmiddellijk Zijn broer, die wel kon zwemmen, sprong hem na en ofschoon hy eenige keeren dook. mocht het hem niet gelukken den drenkeling te vatten. De politie heeft geruimen tijd gedregd, doch zonder resultaat. Een doodeiyk ongeval door onvoorzichtig heid. AMSTERDAM, 6 Juli. Zaterdagavond tegen half elf reed een meisje van 25 jaar op een rijwiel over den Amstelveenscheweg. Nabij de R. K. kerk de Buitenveldert stak ze vlak voor een motorbus van een parti culiere maatschappij den straatweg over. Hoewel de bus zeer langzaam reed - onge veer IS K.M. was, daar het oversteken op korten afstand gebeurde op tijd stoppen onmogelijk en het slachtoffer geraakte oqder de voerwielen. Per ambulance-auto van den Geneeskundigen Dienst werd ze naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, alwaar ze dienzelfden avond nog overleed. De chauffeur gaat geheel vrij uit. EEN AUTOBUS IN EEN HUIS GEREDEN. Geen ongelukken, maar groote schade. HEERLEN, 5 Juli. Te Houthem is hedenmiddag op een recht stuk weg een groote autobus van de L.A.B., vermoedelijk door het breken van de stuurstang, dwars over den weg in een huis gereden, bewoond door den heer Reintjes-Debie De voorgevel, zoowel van de benedenverdieping, waar een winkel in kruidenierswaren gedreven wordt, als van de geheele bovenverdieping, werd door het zware gevaarte in elkander ge reden. De autobus kwam met de voorkap midden in den winkel terecht, daar groote schade veroorzakend. In de autobus zaten, behalve den chauffeur, twaalf personen, die geen van allen letsel kregen. Toevallig be- vondeu zich de bewoners in het achterbuis, zoodat niemand gewond werd. De autobus is zwaar beschadigd. Het huis, waarvan de voorgevel finaal is verdwenen, is met balken gestut, daar men door het doorbuigen der zoldering, verdere instorting vreesde.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 3