ING andarts HERWEIJER ij is het die ze ook repareert WOENSDAG 8 JULI 1925 Groentenplanten. TEN INMAAK - ijn Limonades Zwavellucht enz. iiaJ OORSTRAAT - H.H. Radio-Amateurs elksn Donderdag urn 9 tot 2 Dr. LEHiYIAN SOU. Tandarts f Md doer de 20? PU ROL, AUPERLE'S KEOBEUMDG Mmmmïh tn SieMea jan Oreels es Piawj |j. JANSEN -SOMMELSDIJK Dames- en Meisjeskleeding. DE BERENBURCHT. MlDDELHARljS-SOMflflELSDIJK. KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS je, d. v. A. Nieuwland lelia, d. v. A. Noorder- tjo Burgina, d. v. A. C. van Hamburg, ek en T. E den Bak er en A.C. Sjouw ;T. M. van Kan C. M. van Sjoukena, 75 jaar, der Giessen. enrten. Juli 1925. LKVOHMDE KERK. da. Den Oudsten. en 'a av.ds. Van Mont- As. yt uit Nieuwe Tonge. 's av. ds. Baarslag. dhr. Bouuiau. Gidts. en urn. ds. Van As uit kerk en'sav.ds.Kruijt. v. ds. Bax. av. ds. Japchen. dhr. Vetter. Polhujjs uit Stad aan 't vm. ds. Polhuijsen nm. orber.H. A.) ds.Tinuner. oop) ds. Priester, de Voogd v. d.Straaten. kop. van Zwartewaal. rinkerink. tolk. st. nijn. 'unrooy. de Groot van Zwartewaal. EBDE KERK. en 's av. ds. Van Velzen- af. dhr. v. d. Lugt. ds. Diemer. 'sav, ds. De Lange, 'sav. ds. Schaafsma. :,vm.en nm.ds. deGraaff. s. Westerhois. Westerbuis. EERDE GEMEENTE. vm.,nra. en'sav.leeskerk. DE GEMEENTEN, v. leeskerk. EEN AlITO ONGELER TE RASSEL. Vele kiudoreu zwaar gewond. KASSEL, 29 Juni. By oon proefrit van een poet-autobus, waarin 80 kinderen zaten, is de bus met volle vaart tegen een woning gereden, waarvan de beneden-étage inge. drukt werd. Da chauffeur en vele kinderen werden zwaar gewond. Een buitenkansje. LONDEN, 27 Juni. Uit'St. Louis wordt bericht, dat een daar overloden koopman aan zyn bedienden iu totaal een bedrag van onge-l veer anderhalf millioen gulden vermaakte. Onder dezen bevond zich een 19-jarige jongeman, die eerst sedert vier weken in een| ondergeschikte betrekking bij den betreffen-) den patroon werkzaam was. De executeur- testementair wilde den jongeman geen aan deel in de nalatenschap toekennen. Diena| ouders wenden zich echter tot den rechter, die besliste dat hem een som van 4800u| gulden moest worden uitbetaald. EEN ZWEEDSCUE BAN R BEDIEN DE VERMIST. De regeering te Stockholm verzoekt opspo ring en aanhouding, STOCKHOLM, 29 Juni. Door het Zweed- sche ministerie van Buitenlandsche Zakec wordt een onderzoek naai'en de aanhouding van een bankbediende verzocht, genaamd Gunner Ohlson, alsmede van zijn broeder Folke Ohlson, die op 28 Juni j.l. verdwenen met 95.000 kronen in bankpapier, gestolen van de Skaraborgs Enskilda Bank. Gunner Ohlson is geboren in 1S98; zijn lengte be draagt ongeveer 1 meter 74 c M. Hij heeft glacl haar, lichte wazigblauwe oogen, een bleek gezicht. Folke ObJson is geboren in 1902; hij is ongeveer 1 meter S0 lang, is schraal gebouwd, gladgeschoren en heeft licht haar. Een belooning van 2000 kronen wordt uitgeloofd voor den gene, die een of beide broeders aanhoudt. („Svenska"). DE WATERSNOOD IN POLEN. Przemysl overstroomd. BERLIJN, 2 Juli. Uit Warschau wordt gemeld, dat de overstroomingen in Galicie het hoogtepunt, overschreden schijnen te heb ben. In "West-Galicië bedraagd volgens of- ficieele mededeelingen de aangerichte schade 20.000.000 zloty; 21. S00 morgen bezaaid land zijn vernield: 40.000 menschen zijn dakloos, Prijs per kwartaal. f Losse nummers f 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstiuinvrugen I" 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. Ho. 15 Voorstraat Middelharnis 76 JAARGANG. - N°. 68 oquette vanaf f 34,50; prima Schuiftafels f 19, f23, enz.; Eiken Salontafel) ieldgarnituren. prima, prima, f 165, f 190, f 210, enz. Linnenkasten, Boe-' 40, enz.Bloemtafels, Kapstokken, Oud-Holiandsciie Meubeltjes enz. enz. Rotterdam. - KRU1S1F1KX AANSTOOT. Hoek St. JANSTRAAT. -- Telel. 1329-1. Bloemkool reuzen p. 1000 f 5,—. Roode-, Witte-, Groene-, Gele-, Spruiten-Boeren kool p. 1000 f 2,Winterprei p. 1000 f 2,Knolrapen p. 1000 f 1,30 p. 10000 f 10,—. H.VANNOORT.ZWIJNDRECHT 1VT prijzen van okken, Lingerie, kjes. Baby Arti- werken - WORDEN NIET ~.HT GEZONDEN ing ruimen wij rjurken tegen OP- lig© gelegenheid tot innenkast. =r ii=. S] rend otheek) - MIDDELHARNIS agelijks te consulteeren n 8l/2 tot 10 uur voorm. en van tot 2x/2 n.m. en volgens atspraak. Telefoon No. 236. Wenscht U een Radio-ontvanger? HET ADRES IS D. BLOKLAND, Voorstr.128 Stellendam Levering van Ontvangtoestellen in 20 verschillende typen, alle ondcrdeelen voor zelfbouw. Uitsluitend goed fabrikaat De nieuwe Kamer. De stembus heeft gesproken. En het is I alles vrijwel bij het oude gebleven. De verhouding van 60 tegen 40 is er alleen een geworden van 58 tegen 42. En al heeft het Kabinet ook zijn ontslag aan gevraagd aan de Koningin en al heeft H. M. deze ontslagaanvrage aangenomen, dit alles verandert niets aan het feit, dat de rechterzijde heeft gezegevierd en de vroegere rechtsche regeering zal worden opgevolgd door een Kabinet samengesteld uit leden der coalitie. Toch is er in dezen verkiezingsstrijd iets aan het licht getreden, waarop tevoren wel meermalen is gezinspeeld, maar dat toch niet recht bewijsbaar was, zoolang men niet over de cijfers als bewijsmateriaal de beschikking had. De uitslag van den strijd wijst op een, zij het nog slechts lichte zwenking naar links. Naar een ge matigd links; de teruggang van het aan tal communistische zetels van twee in de oude Kamer naar één in de nieuwe, wijst op dat het Nederlandsche volk niet neigt naar een uiterste aan deze zijde. De S.D.A.P. groeide in sterkte van 20 tot 24 zetels. Ten deele zal men deze groei kun nen toeschrijven aan een normalen aan was. Er valt, naar het ons voorkomt, niet te twijfelen aan een regelmatige verster king van de gelederen der ook door de jonge generatie sterk gepropageerde S.D.A.P. Ten deele is de groei een nor male aanwas. Want ongetwijfeld heeft de salarisverlaging der ambtenaren uitsluitend bij dezen verkiezingsstrijd een groot aantal salaristrekkenden hun keuze doen bepalen op een S.D.A.P.er, met de bedoeling om de mogelijkheid van het aanblijven van een rechts ministerie door een sterken aanwas der S.D.A.P. te verzwakken. En voorts is er toch ook één van de gewon nen vier zetels uitsluitend een gevolg van de toebedeeling van het stemmenover- schot. De wijziging onlangs van de Kies wet heeft deze verrassing mede gebracht. Vóór de genoemde wijziging zouden door een toebedeeling van overgeschoten stem men de Plattelanders, de Vrijheidsbond en de R.K. Volkspartij een zetel méér hebben veroverd. Door de wijziging is een extra zetel ten deel gevallen aan de S.D.A.P., aan de R.K- Staatspartij en aan de Christ. Hist. Unie. Waarop vooral de aandacht gevestigd dient, is het verlies van de R.K. Staats partij. We hebben steeds gemeend te mogen aannemen, dat het katholicisme in ons land voortdurend groeide, zooals we Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren. zitdag hotel meijer] middelharnis, kunsttanden leuwsle methodes Pijnlooze behandeling ppert 156 - ROTTERDAM schrijnensmettensftf kloopen der huid.Inseclenbefen. Gebruik Verkrijgt), bij Apoth. en Drogisten MIDDELHARNIS levert tegen de bekende lage prijzen alle soorten MEUBELEN! Tevens JE ADRES voor alle soorten reparatie aan meubelenl PIANOHANDEL J. C. HARDON Jr| SPIEGELNISSERKADE 7, 2 minuten vanaf de Veemarkt - ROTTERDAM. Eenige prima gebruikte Piano's voorhandeij HET VOORDEELIGST ADRES VOOR (Adv.) FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 19) Wel waren ze, de wonderbare hoogstammige reuzen, die rondom den heuvel, waarop Hoogen- stijn zich verhief, de wacht hielden, op lang na niet bijgekomen, maar ze waren evenzoo ont wikkeld, frisch en krachtig gegroeid, ais de jeugdige spruit van den ouden grafelijken stam, die als blondlokkige knaap in hun schaduw had gespeeld, als jongeling met gespierde armen had gewerkt en thans als man zijn erfdeel in ontvangst nemen |zou. Kuno Kracht was meerderjarig geworden, zon der bijzondere feestelijke plechtigheid, zonder door vreemde menschen in zijn erfelijke rechten te zijn erkend, want het voormalig vermogen zijns vaders was op de moeder overgegaan, en van den vrijen wil der gravin hing het alleen af, of de zoon heer cn meester zijn zou op de goederen van den over leden graaf. Maar de moeder was eenmaal be sloten, den jongen man zijn zelfstandigheid niet jte onthouden. Met trotsche voldoening zag ze, dat zijn karakter sllergunstigst was ontwikkeld, dat vastberaden heid en goede trouw zijn hoofdtrekken vormden, 'lat hij krachtig was in al wat schoon mocht cteten en goed, rein was gebleven en eenvoudig dat ook zagen in noordelijken landen. Maar de sterkte van de partij kromp van 32 tot 30. Terwijl van deze 30 dan nog één zetel is, die toevalligerwijs door het stemmenoverschot is toebedeeld. Intus- schen is naast de R.K. Staatspartij de R.K. Volkspartij verschenen. Zij beschikt nog slechts over één zetel. Ware de Kies- j wet niet gewijzigd, zooals boven aange-' geven, dan zou deze nieuwe partij twee zetels hebben bezet. Men gevoelt, dat thans practisch onder de katholieken eert lichte afzwaaiïng naar links geopenbaard is. De heer Nolens heeft in het najaar van «1924 in de Kamer alreeds gezinspeeld op mogelijke veran deringen. Niet, dat hij rechtstreeks te ken nen gaf, dat de tijd in het zicht was, waarop de R.K. Staatspartij zich zou wen den om samenwerking tot b.v. de S.D.A.P., maar hij beredeneerde althans de moge lijkheid van loslaten der Anti-rev. en Christ, historischen. Dit loslaten zal intusschen thans niet behoeven plaats te hebben. Wel verloren de Anti-rev. 3 zetels, maar de Chr. hist, handhaafden zich volkomen, en de winst naar links was niet van dien aard, dat een combinatie als vanouds der drie recht sche partijen geen voldoende regeerings- vastheid zou hebben. Dezer dagen kunnen we de opdracht voor een nieuw Kabinetsformatie verwach ten. Of de heer Kooien, of de heer Ruijs, of een ander formateur zal zijn, maakt weinig verschil. We blijven varen onder dezelfde vlag als tevoren. Specht. Historische Processen. IX. Het einde van Murat, den Koning van Napels (1815). (Yervol'g). Maar het lag niet in Murat's aard om stil te zitten, hij wilde zijn koninkrijk heroveren. Men bereidde een expeditie daarheen voor. Een der laatste dagen, dat hij te Bastia ver toefde, kwam een boodschapper van den Kei zer van Oostenrijk. Murat had tot dezen een schrijven gericht, korten tijd nadat hij te Toulon was aangekomenhij had daarin vei ligheid voor hem en de zijnen verzocht. De Keizer van Oostenrijk bleek bereid om die veiligheid toe te staan, op voorwaarde, dat Murat een particulieren naam zou aannemen zou verblijf houden hetzij in Bohemen, hetzij in Moravië, hetzij in Ópper-Oostenryk, en dat Murat zich zou verbinden om deze staten nimmer te verlaten zonder de uitdrukkelijke toestemming van dén Keizer. Murat ontving den boodschapper, geleidde hem naar het terras, van waaruit men geheel de stad, die a.h. w. in licht baadde, kon overzien. Hij wees hem de kleine vloot, die in de haven gemeerd lag en de straten, vol met een juichende menigte. Nauwelijks had die menigte Murat bemerkt of kreten vulden de lucht: Leve Joachim, leve de Koning van Napels, leve de broeder van Napoleon. De boodschapper wist niet wat hij zag en hoorde; geloofde van hart, als een onschuldig kind. Geen giftige adem der wereld had zijn jeugdig hart ook maar even aangewaaid, slechts als ver verwijderde, sprookjesachtige klanken en beelden trokken de verhalen van menschen en hun bedrijf voorbij zijn geestig oog. Toen hij voldoende was opgegroeid, om een gewettigde vraag te doen naar zijn vader en diens levensgeschiedenis, had Meta voor het eerst sedert jaren hem een en ander omtrent haren echtgenoot medegedeeld. Alstoen ontspon zich een innige gedachten- wisseling tusschen moeder en zoon. Voor de wijd geopende en starende oogen van haar kind ontvouwde de gravin de treurige tafe- reelen van het verleden; en zoo deze op zichzelf reeds somber genoeg waren, de verbittering der eenzame vrouw kleurde ze nog zwarter, zoodat Kuno Kracht de wereld slechts leerde aanschou wen als een poel van zonden, vol dreigende ge varen, en het luchtig, lichtzinnig leven der groote steden als een schrikwekkende wildernis, waar aan alle hoeken der winden afgronden gaapten. Kuno Kracht leerde dc wereld verfoeien cn verachten, zonder zc naar eigen aanschouwing te kennen en zich een objectief oordeel er van tc vormen. Maar deze vreemde, onnatuurlijke invloed maak te van hem geen menschenhatenden zonderling, wereldhatenden kluizenaar. Hij verlangde niet naar de toestanden, welk de moeder hem zoo onverkwikkelijk geschetst had en waarvan de jeugdige visschers in het dorp niets wisten te verhalen. De mcestcn zijner speelkameraden hadden zich als matrozen laten aanwerven, hadden hun jaren uitgediend en reizen naar verre wonderbare landen een oogen blik aan een kunstig in elkaar gezette tooneelscène, maar werd door het aantal der juichenden al spoedig van zyn dwaling genezen. Murat voerde hem daarna het salon, waar hij den door hem uitgekozen staf van officieren aantrof, in groot uniform gekleed als was men te Caserte of Capo di Monte. Het was Murat's antwoord, dat h(j later slechts kon betreuren, toen al z(jn illu sies in puin waren gestort! De Mammeluk, die Murat aan boord van het postschip had herkend, was naar Napels gezonden om er inlichtingen in te winnen. Hy had'^ich in verbinding gesteld met enkele daar woonachtige personen, bij wie hij na poleontische sympathieën aanwezig wist. Maar hij had zich ook uitgesproken tegen overzijn schoonvader, Napolitaan van geboor te, en deze waarschuwde de politie. Degenen die in vertrouwen waren genomen, werden gedwongen om door de politie gedicteerde antwoorden op de brieven naar Bastia te schrijven; de Mammeluk werd in de gevan genis geworpen en kon geen teeken geven. Zoodoende werd aan de vloot, door Murat uitgerust, een punt van landing aangewezen, dat door Koning Ferdinand en zijn troepen zwaar bezet was. Het waren geen Napoli- taansche troepen, die men niet voldoende vertrouwde; neen, het waren Oostenrijksche troepen, van welke men zeker was. Nu was in zekeren zin de storm, die de kleine vloot van Murat verspreidde, te zijnen gunste; daardoor dreef men van het bepaalde punt af, en kon den raad van generaal Franches- cetti volgen om niet, als oorspronkelijk bedoeld, in Calabrië te landen, maar recht streeks door te gaan naar Triëst. Op 8 October des morgens vroeg, bevond men zich echter ter hoogte van Pizzo. Daar landde men, ten- INGEZONDEN MEDEDEELING. NÏJTSSPAARBANK Vraagt thans ten kantore der Nutsspaarbank inlichtingen tot verkrijging van EEN SPAARBUSJE VOOR UWE KINDEREN. Busjes worden gratis in bruikleen afgestaan. Bevorder den Spaarzin Uwer kinderen door hen de gelegenheid te geven hunne Spaar penningen in een Spaarbusje der Nutsspaar bank te deponeeren. gevolge van een dier plotselinge invallen van Murat, die bij hem, als bij Napoleon, onbegrijpelijk waren, maar die niet, gelijk bij den Keizer, immer door een gelukkig gesternte waren gedicteerd Murat ging aan land, gevolgd door een betrekkelijk klein escorte,- gekleed in het schitterend uniform van generaal van dien tijd. Hij landde op een Zondagmorgen en de bevolking begaf zich naar de mis. Toen hij het kleine dorpje doorkwam, zag hij onder de boeren een sergeant, die hem vroeger te Napels gediend had. Tavella, vroeg hy op hem toegaande, kent gij mij niet meer, en toen hij geen antwoord van dezen ontving: Ik ben Joachim Murat, ik ben je Koning, voor jou de eer om het eerst te roepen: leve Joachim. Het gevolg van Joachim liet onmiddellijk dezen kreet weerklinken, maar de Calabrische ser geant bleef stil en zwijgend. Dit was een volbracht, waarvan ze somwijlen wel met karige woorden ophaalden, maar waarheen ze toch nim mer verlangden terug te keer en. „Noord, Zuid, Oost, West Thuis is het best!" was altijd hun refrein. Hun eenzame, door stormen en zeegolven omgeven geboortegrond, was hun het dierbaarst, met de volhardende trouw van het Noordsche bloed. Zij keerden er terug, kozen zich een dochter van het zeestrand en vestigden zich, waar hun wieg eenmaal had gestaan. Zelden was het, dat er een in Hamburg bleef of te Cux- havcn, waar ruimer verdienste hun arbeid beloonde Dat waren dan ook „de verdwaalden", die geen bloedverwanten meer hadden in het dorp, cn zelden of nooit iets meer van zich lieten hooren. En wanneer nu ook al eens een vurig, harts tochtelijk verlangen over Kuno vaardig werd, om dc Hcrkulischc kracht zijner armen te beproeven, om ook eens een tocht te wagen met dc flinke witte zeilen, om dc geheimzinnige wonderen van verre landen te leeren kennen, als dc reislust den jongeling beving, dc drang naar daden den forschcn man overmeesterde, dan was een enkele blik op dc zwarte ronwgedaante der moeder, een blik op haar bleek, door verdriet met voren doorgroefd gelaat, op haar vroegtijdig vergrijsde haren afdoende, om hem dit voornemen tc laten varen. Met fiere zelfverloochening schudde hij dan het hoofd en was hij zich volkomen bewust, dat I hij de eenzame vrouw, wier cenig geluk hij uit- maakte, niet mocht verlaten. I De rustclooze arbeid, in bosch cn veld, zijn ijverige studie der edele wetenschappen, verschaf- historisch oogenblik; de wegen van het nood lot zjjn ondoorgrondelijk; misschien, had deze sergeant den kreet van Murat herhaald, zou ook de bevolking dien hebben overge nomen. Hier zou Murat zjjn eerste aanhan gers hebben gevonden en kenneqde den af keer van de Napolitanen van het hunopnieuw opgelegde Habsburgsche juk, zou er niet veel voor hem noodig zijn geweest om zijn troon te heroveren. Maar de sergeant, hetzij uit persoonlijke, hetzij uit algemeene overwe gingen, zweeg; wendde zich af, ging naar huis, en vertoonde zich niet meer. Murat en de zijnen wisten zich paarden te verschaf fen, begaven zich op weg naar de nabijgelegen grootere plaats en hoopten daar hun doel te bereiken. Naar Monte Leone begaven zij zich, maar de bevolking, na hun vertrek spoedig tot zichzelf gekomen, liet hen niet rustig trekken. Calabreezen hebben slechts naar de wapenen te grijpen om deze te vinden; spoedig waren 200 mannen tot de achter volging gereed, en Murat vond zich spoedig nauwelijks een kwartier later door deze welgewapende bende ingesloten. Hem bleef niets anders over dan de vlucht te kiezen; zonder aarzelen sprong hij van het plateau, waarop hij zich bevond, en be reikte het strand in de onmiddellijke nabij heid van de plaats waar hij geland was. Maar de sloepen waren weg; de booten waarmede hy gekomen was, waren zee waarts gestevend, aangezien verraad aan boord heerschte. In de nabijheid echter vond Murat een sloep; trachtte erin te komen met zijn beide adjudanten. Een dezer, de jonge Campana, viel, door een geweerschot getroffen; wellicht was de ontvluchting aan Murat en den ander gelukt, waren niet Murat's sporen hem noodlottig geweest en hadden deze hem niet doen uitglijden. De menigte, die een omweg had moeten maken om hem te bereiken, viel a.h.w. op hem en moeite genoeg kostte het den beiden aan voerders van den troep om hen te bescher men. Men bracht hen naar het gewone dorpscachot en daar werd Murat opgesloten te midden van bedelaars, dieven en zakken rollers Nauwelijks een kwartier had hij er ver toefd of commandant Mattei van de gere gelde Napolitaansche troepen kwam hem halen. Murat had zijn koninklijke waardig heid herkregen; vol verontwaardiging wees hij op de plaats, waar men hem opgesloten had, en zelfs de bedelaars en dieven, die hem aanvankelijk met hoongelach hadden overladen, vonden nu den Koning in hem en lieten luide kreten van: Leve Joachim, hooren. Murat werd nu beter gehuisvest; hy kon, gelijk hij zoo gaarne wilde, een bad nemen en kreeg behoorlijke kleeren, waarop hij te allen tijde gesteld was. Over zijn lot maakte hij zich niet veel zorg. Hij had papieren in zijn zak, die hem een vrij geleide van den Keizer van Oostenrijk ver zekerden, en hij trachtte de voorstelling in gang te doen vinden als wilde hij zich over Triëst naar Oostenrijk begeven om daar rustig .te leven. Maar de Koning van Na pels, blijkbaar wenschende zich van hem te ontdoen, benoemde een afzonderlijke com missie, die geen rekening hield met Murat's opmerking, dat hij óf Koning óf als Maar schalk van Frankrijk diende terecht te staan. Integendeel, reeds twee dagen later kwam deze commissie samen; haar verhoor was ten zijn leven een rijken inhoud. En zocht hij al genoegen en verstrooiing, dan laadde hij het grove visscherstuig over zijn gewelfde borst en stak bedrijvig in zee, om met wind en golven een stout moedige» strijd te strijden, zonder vrees zich te wagen in de branding, hij, de behendigste zeiler, de onvervaardste zwemmer, een zeeman, tot wien de verweerde visschers opzagen en dien zij den onversaagdsten, den besten noemden van hun gilde. Hoe dikwerf had Kuno Kracht zijn leven niet] gewaagd, wanneer het gold vrienden in den nood ter hulp te snellen, gestrande schepen in storm en mist tot loods te dienen, hen behouden binnen te brengen aan een kust, waar lastige tcgenstroomen en ondiepten menig vaartuig, menig wakkeren zeeman met dood en verderf hadden gedreigd. De meestcn vermoedden het wel niet en hadden het nooit vernomen, wie in de grove tarpauling en den zuidwester hun stoutmoedige redder was geweest. En zoo geschenken in geld van de dank baren hem toevloeiden, dan lachte de jonge graaf vroolijk en welgemoed, overhandigde hij deze zijn tochtgcnootcn en zei: „Hola, jongens, er is wat in het laadje gekomen, en de vereelte handen borgen het geld op in de algemeene kas, waaruit behoeftige visschers werden ondersteund cn waar mee de reddingsboot altijd doelmatiger werd uit gerust. Kuno Kracht voelde zich in zijn eenzaamheid, die hem toch zulk een ruim arbeidsveld opleverde, oneindig gelukkig en verlangde naar geen wereld, vol verstrooiing, pracht en weelde, ccn wereld, die zoo ver van hem was verwijderd als alle andere werelden, die ecuwig onbereikbaar zijn, als de schitterende hemellichamen van het onafzienbaar heelal. even kort als haar vonnis, dat Murat tot de doodstraf veroordeelde. Hem werd niet meer dan een uur tyd gelaten om zich tot den dood voor te bereiden; hy kleede zich in het beste gewaad, dat men |hem ver schaffen kon; hij had een kort onderhoud met den hem toegewezen geestelijke; hy had, zoo zeide hij niet ten onrechte, den dood op het slagveld te dikwijls onder de oogen gezien om dien nog te vreezen 1 Als eenige gunst vroeg hy aan generaal Nun- ziante, die als bevelvoerend generaal optrad, om zelf het vuurpeloton te mogen com- mandeeren. In den vroegen ochtend van 15 October 1815 werd Murat naar de binnenplaats te Pizzo gebracht. Het vuurpeloton stond er gereed. Murat sprak het vriendelijk toe, maar den eersten keer bleek, dat al deze soldaten, zon der met elkander overleg te plegen, hadden gemikt boven het hoofd van den Koning. Hij dankte hen daarvoor, maar wees hen erop, dat hijgevonnist zy nde, vervolgd zynde, toch zou moeten vallen, en dat men op deze wijze zijn doodstrijd slechts verlengde. Weer gaf hij kalm, als gold het een eenvoudige oefening, de commando's; weer klonk het: Vuur van zijn lippen, en een oogenblik later had Murat, die een even romantische als schitterende loopbaan achter zich liet, opgehouden te leven. Aan zijn vrouw, Koningin Caroline en zijn kinderen waren zijn laatste gedachten gewijdvan hen nam hij afscheid in een brief, even kort als treffend. Maar nauwelijks was hij gevallen of een bode, door Koning Ferdi nand van Napels gezonden, liet men tot het lyk toe. Deze bode heeft het lugubere werk verricht het lijk van Murat van het hoofd te ontdoen, en dat hoofd, men vond het na den dood van Koning Ferdinand terug in een geheime kast in zijn slaapkamer, waar hij het in brandewijn bewaarde. De geschiedenis kent niet vele voorbeelden van dergelijke lafhartigheid. De Bourbons, te Napels door de Oosten rijksche macht op den troon hersteld, toonden al even weinig te hebben geleerd en vergeten als de Fransche Bourbons. De terechtstelling van Murat, al was zij uit een oogpunt van de politiek dier dagen begrijpelijk, was tenslotte niet anders dan een gerechtelijke moord, met even groote onbeschaamdheid als met gebrek aan eenigen rechtvaardigheidszin ten uitvoer gelegd. Tegenover Murat, hij mocht dan een avonturier zijn en geen geboren Koning, had meer ontzag gepast, en in elk geval was geen enkele reden aanwezig om hem zonder voFm van proces te fusileeren. Men beriep zich daartoe wel op een wet, door Murat's eigen koninklijke hand in Napels onderteekend, maar men verzuimde te bedenken, dat die wet was gemaakt met de kennelijke bedoe ling om te dienen tegen struikroovers en moordenaars en zeker niet tegen misdadi gers, wier fouten in de politiek haar oorsprong hadden! Te allen tijde heeft men daarin verschil erkend; tegenover Murat erkende men dat verschil niet. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tableiten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60-* Toch ontging het den scherp toezienden blik der gravin niet, dat dikwerf een treurige schaduw lag op het vrij, mannelijk schoon gelaat van haren zoon, dat diens blik dikwerf peinzend en droome- rig voor zich uit staarde, dat hij vaak zonder eenige aanleiding zeide: Nu heeft Jaap Riem de kleine Annie ook ge trouwd, die hij van kindsaf zoo lief heeft gehad!" of wel: „Weet ge ook, moeder, dat Frits Wolf van nacht een zoontje heeft gekregen, een wolk van een jongenzet een keel op als tien, en Wolf is zoo trotsch, alsof hij een Keizer is gewor den!"... en dan na een poos zwijgens: „Wat is het hier stil en leeg op Hoogenstijn! Kwaad kon het niet, moeder, als hier ook eens wat jong leven in de brouwerij kwam en zoo'n paar kleine Beertjes langs den vloer kropen!" Hij lachte bij zoo'n gezegde, en toch hadden zijn blauwe oogen een vreemde ernstige uitdrukking. Toen was het, alsof Meta eensklaps ontwaakte uit een langen, langen droom; verschrikt knikte ze peinzend voor zich uit en zei ze zachtjes: „Ja, ja, de tijd is nu gekomen!" Nu stond ze bij het spitse boogvenster met de kleine, in lood gevatte ruitjes, en zag met starende oogen naar de bladerloozc kruinen der beuken, die de wind als een branding der zee zweepte tegen den torenmuur. Dagen en nachten had ze een zwaren strijd gestreden, nagedacht en overlegd, om het juiste spoor te vinden. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1