INDE KWALITEIT lOTJMDlPPElEli st BIJLEVELD. st BIJLEVELD. EERSTE BLAD ^'ANILLC" NUTSSPAARBANK GGELAAR Co., Roosendaal. IEUHD DOOR DE FRIESCHE MIJ. VAN LANDBOUW „DE Z.P.C." »tad en Platteland WITTE WINKEL ZATERDAG 4 JULI 1925 DE BERENBURCHT. MIDDEIHARNIS—SOMMELSDIJK Hoofdpijn IjneZadtfü. (Boe- 28 29, masn- ƒ80—51, geel arizaad 22—24. ARDAPPELBN. 3edeu waren de la volgt: Westl. i c., dito klei 10 poters S-lOc., 5-4 per 100kg. per kg. Buitenlandsche a kei aars Hagen- Stemming goed disponibel 14.50. 12.75, La Plata disponibel 254, spoedig gewacht 258, spoedige ailadingS-ijj Donau disponibel 256, Bahia Blanca disp0 nibel 255. Haver. Canada No. 8 disponibel 12 4o Canada feed No. 1 disponibel 1140. No disponibel 11.20; 88 pond White ClippeJ disponibel 11. Boekweit per 2100 kg. Amerik. disponibel 12.50. Mais per 2000 kg. La Plata disponib«. spoor vry 228, aangekomen gestort 224/225 atoomend naar aankomst 222-219; Donat Galfox disponibel spoor vry 221, aangekomet gestort 218, stoomend gestort 217 - 216; GeJ. Z. Afrik. Aug./Sept. allading207, No. 2 witti Amerik. tweede helft Juli gewacht 224. AMSTERDAM, 29 Juni. Botermyn. Hoog ate prijs 2.27, middelprys 2.16, laagstt pry's 2.06. Eigenheimervelden zijn voor 21 Juni j.l. reeds lig gekeurd. Vele mooie velden zijn reeds aan te wijzen. nu de beste tijd de velden te bezichtigen. Bij tijdig fooraf, geleide beschikbaar. prijzen zijn vastgesteld in verband met die der lien van 15 Sept. 15 Oct. a.s. ptingen worden gaarne verstrekt door: 2RGRACHTSWAL 3 - LEEUWARDEN BIJLEVELD. Stemt BIJLEVELD. ..ijst 28. Lijst 28. fandidaat heeft loen bij lid was van de Tweede Kamer bewezen :n onafhankelijk man en een waar Vaderlander. Voor hem was lelijke belang van het Nederlandsche Volk steeds richtsnoer, i ondergeschikt maken aan het partijbelang deed hij nooit, vam hij steeds voor zijn oordeel uit; hem moeten wij terug Het Vaderlandsch Verbond heeft den heer Bijieveld nu candi- Jteld in geheel Nederland en ondergeteekenden roepen U in vol |en toe: dus op Uw stembiljet lijst 28 en maakt dan alleen het hokje voor den naam BIJLEVELD met het potlood goed rood en jts anders I Namens het Comité van aanbeveling. t BIJLEVELD. 'Lijst 28. It, Paardenhandelaar Zwartewaal Idt, Rustend Landb. fd. Stroom, Brand- stoffenhandelaar, \k, Gem. Raadslid Heenvliet /e, Hotelhouder ■ioek, Landbouwer Veehandelaar Poel, Landbouwer de Priester, Arts lidoen, Landbouwer Kooi, Winkelier idervaart, Graanhandelaar Vierpolders Landbouwer Oostvoorne Landbouwer irse, Landbouwer jfermeer, Landbouwer Stemt BIJLEVELD Lijst 28. S. van Marion, Particulier Oostvoorne C. Moerman, Particulier M. Oostdijk, Aannemer G. W. A. Louter, Hotelhouder Iz. Lammerse, Rustend landb. P. C. Oosthoek, Landbouwer Spijkenisse D. Zoeteman, Landbouwer Hekelingen Iz. Zoeteman, Landbouwer Zuidland J. Kwak, Landbouwer Abbenbroek K. v. Prooijen, Insp. Veeverz. Nijmegen H. den Hartog, Vee-exporteur Rosenclaal G. J. de Wilde, Landbouwer Oud Vosmeer G. van Tilburg, Veehandel. Steenbergen K. Roelofs, Particulier Prinsenhagen E. F. Meijer, Aannemer Rotterdam C. Oostdijk, Aannemer G. Oostdijk, Aannemer Vlaardingen J. Paul, Fabrikant Alphen a/d Rijn entenplanten. Jl p. 1000 f 5,—. Roode-, Witte-, >ene-, Spruiten- en Boerenkool p. 10000 f 18,—. Prei p. 1000 nolrapen p. lOOOf 1,30 p. 10000 <noIscllerie verspeend per 1000 NOORT, ZWIJNDRECHT WMIMOSADRUPPELS-» Wettig gedeponeerd No. 47541 Werken zacht, snel en onschadelijk Alleen verkrijgbaar: ROTTERDAM - HAAGSCHEVEER 6a Prijs per kwartaal. f I, Losse nummersf 0,07" Ailvertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 8ij contract aanzienlijk korting. Dienstaunbiedingeii en Dienstaan vragen f 1,per plaatsing tot een maximum yau 10 regels elko regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middeiharnis. 76 JAARGANG. - N°. 67 Historische Processen. IX. Het einde van Murat, den Koning van Napels (1815). Onder al degenen, die den grooten Napo leon hebben gediend, en die tot de schitte ring van zyn gevolg hebben bijgedragen, zjjn er twee, die door de vox populi en door het nageslacht meer zyn onderscheiden dan anderen: Ney, de Prins van den Moskowa, en Murat, de Koning van Napels. Beiden waren van zeer eenvoudige afkomstbeiden konden op zich toepassen het gezegde van een anderen maarschalk, Lefêbre, tegen een jong Fransch aristocraat, die hem naarzy'n voorouders vroeg: Ik ben zelf mijn voor ouder. Maar beiden zyn thans de voorvaders van geslachten, die in Frankrijk behooren tot den als aanzienlijk erkenden adel en die in directe verbintenis staan met keizers en koningen. Beiden, Ney en Murat, zijn gefusilleerd; de eerste in 1816, na een proces, dat in alle vormen is gevoerd; de tweede toen Napoleon nauwelyks op St. Helena was aangekomen en op een wijze, die zeker niet tot eere strekt aan Koning Ferdinand van Napels, die deze fusilleering deed ver richten. Maar welk een onderscheid in beider vonnis! Tegenover Ney had de Souverein het recht zich te gedragen als hij deed; hij had zijn woord van tröuw gegeven aan Koning Lodewijk XVIII en hy verbrak dat woord van trouw; hij was een verrader, al was het ook met een begrijpelijk doel, en hij kon geen ander lot verwachten. Murat daarentegen, gelaten in de souvereiniteit, hem door Napoleon geschonken, was een onafhankelijk vorst, en hem kon men hoog stens onttronen, toen hij zich, na Napo leon's terugkomst, aan diens zijde wilde scharen. Neipperg werd met eeD legermacht op hem afgezonden, en versloeg hem. Murat, Koning Joachim geheeten, moest vluchten, en bood, maar tevergeefs, Napoleon zijn diensten aan. Napoleon kon hem niet ver geven, dat hij zich in het moeilijke voor afgaande jaar 1814, van hem had afgewend; dat hij verbintenissen had aangegaan met de Oostenrijkers; dat wellieht, ware Murat trouw gebleven, de krijgskans te zijnen gunste zou zyn gekeerd. Murat, door de geallieerden uit zijn koninkrijk verjaagd, was in Frankryk niet meer veilig; werd eerst door Napoleon's politie gezocht en on middellijk daarna door de spionnen van Lodewijk XVIII, toen deze zijn gezag had hernomen. Op denzelfden 18en Juni, die over Napo leon's toekomst de doodsklok luidde te Waterloo, wachtte Murat, als bedelaar ver momd, op den weg, die van Marseille naar Nizza leidde, de komst af van maarschalk Brune, die hem het antwoord van Napoleon zou brengen. Dat antwoord was zoo afwij zend als men maar denken kon, en Murat begreep, dat, zou Napoleon overwinnaar blij ven waaraan hij nog niet twijfelde er voor hem geen plaats in Frankrijk zou zijn. Brune, een zijner oudste krijgsmakkers, weersprak hem niet dat, mocht hij hem er aantreffen, hij gedwongen zou zijn hem te arresteeren, en dat van Napoleon weinig FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 18) Na afloop der dansles interesseerde men zich voor de jonge heeren nog meer dan voor de jonge dames, en daar men reeds velerlei over den „Hoogenstijner beer" had gehoord en zich eveneens ergerde over de „streep door de rekening", zoo begonnen over den toch al te zoetsappigen )elsbeer, die zoo onzelfstandig aan moeders rok i»ng, eindelijk de tongen los te raken. „Een flinke echte man zou bij deze gelegenheid dan toch wel wat meer eigenzinnigheid en kranig heid aan den dag hebben gelegd en den leiband hebben weggeworpen!" spotte Wanda, de dochter des huizes en liet haar borduurwerk zakken, ,in plaats van lieftallig achter het schort van mama te kruipen en te vliegen, als de gestrenge voogdes een bevel geeft! Of hij nu twee tecncn meer of minder heeft, kan hem toch niet deren, en is het een recht erbarmelijke uitvlucht van de gravin, een toeval, waarvan ze partij trekt, om iet kereltje onder den duim te houden I" „Als graaf Kuno Kracht een greintje eerzucht :n zelfbewustzijn had, zou hij zoo niet aan den leiband willen loopen!" ..Misschien is hij wel te laf en In zijn schik, van achter moeders pappot te kunnen blijvenl" genade viel te verwachten. Murat diende zich dus schuil te houden; vond een toe vlucht by zijn neef Bonafoux, die als kapi tein een fregat commandeerde. Maar hy kon daar uiteraard niet lang blijven, want de familiebetrekkingen zouden medebrengen, dat men Murat er wel het eerst zocht. Daarom ging Bonafoux naar zijn vriend, den advocaat Marouin, die nabij Toulon een huis aan zee bewoonde. Hy wist dezen over te halen om gastvryheid aan Murat te vei- leenen, hoewel hy hem liet gevaar, dat hij daardoor liep, niet onthield. Marouin was bereid den Koning van Napels te ontvan gen, maar wilde alles voor zijn komst in gereedheid brengen. Wat niet noodig was, zoo zeide hem Bonafoux, want reeds gerui- men t.yd had Murat zijn koninklijke ge woonten verloren en was blijde een plaats te vinden, waar hy rustig zijn hoofd tot slapen kon neerleggen. Murat heeft gerui- men tijd in het huis van Marouin verblijf gehouden; zijn gevolg, toch nog bestaande uit een dertigtal getrouwen, die met hem uit Napels waren gevlucht, werd in de on middellijke omgeving ondergebracht.Murat's vrouw, Koningin Caroline, de zuster van Napoleon, hield reeds geruirnen tijd met haar kinderen in Oostenrijk verbiyf. Murat was erin geslaagd om kostbaarheden uit Napels mede te nemen; zoo een grootezak met ge reed geld; zoo diamanten ter waarde van vier millioen; zoo enkele kostbare souve- niers, die hij zoowel van zijn vrouw als van Napoleon behield. Ingezonden MededeeMng. KANTOOR: VOORSTRAAT S, MIDDELHARNIS Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spcaa.rbusjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan? Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. bedaardt spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijniabletten. 60 ct. Bonafoux slaagde erin om voor hem een schip te huren, dat hem onderden naam van Prins de Rocca Romana naar de Vereenigde Staten zou brengen. Dat schip wachtte op de reede van Toulon, en zou een sloep uitzenden om Murat op te nemen. Want het uiterlijk van den gewezen Koning was in Frankryk riep Wanda van Spengelenburg, het bekoorlijkste bakvischje, dat de residentie kon aanwijzen, andermaal. „Bezat hij moed, hij zou het ideaal van een man: soldaat worden, onder alle om standigheden hebben nagestreefd!" „Laf? Neen, dat is hij zoozeer niet!" schudde haar vriendin Truitje goedmoedig het blonde kopje: bedenk toch eens, bij storm en noodweer waagt hij zich op zee!" Wanda lachte sarcastisch en trok het verruk kelijk kleine neusje op: „De zee schiet niet met kogels! Bah! Wat heeft het te beteckenen, zich op zee te wagen? Volstrekt niets 1 Kiepert de schuit om, dan zwent mem. En hoe ver vaart de graaf wel? Zeker geen tien meter van het strand. Op den Grooten Oceaan is hij nog nooit geweest en de kustvaart stelt volstrekt geen eischen aan den moed van een man!" „Maar, Wanda! Dat kan ik toch niet gelooven." „Zoo? En waarom niet? O jij klein, sneeuwwit lammetje, wat gevaar levert het water dan eigen lijk op, als het niet diep is?" En de spreekster schudde het gekroesde, lichtbruine haar van haar voorhoofd weg en zette een verachtelijk gezichtje: „Een man, die geen soldaat is, die niet voor vorst en vaderland strijdt, kan mij nooit imponeeren, en graaf Kuno Kracht is geen stoutmoedige, fiere Beer, zooals zijn voorouders, maar een lamlendige waschbeer!Hij moet mijn pad maar eens kruisen, ik zou het hem wel laten voelen, hoe ik over hem denk!" En Wanda's oogen, de wonderbaar heldere, flikkerende nimfenoogen, flitsten weerbarstig in het lief gezichtje, en met nadruk herhaalde ze: „geloof me, ik zou het hem laten voelen!" „Maar dat zou hem toch diep krenkenl" bracht I wel zoo algemeen bekend, en ook zoodanig karakteristiek, dat men het niet aandurfde hem gewoon in de haven te doen inschepen, en het veiliger oordeelde, dat hy in de onmid- dellyke nabyheid van het huis van Marouin zou zee kiezen. Maar een half uur wachtten Marouin en Murat vergeefs; de sloep kwam nietwel zag men het schip in de verte liggen, maar later bleek, dat de sloep te midden van de kreken en zandbanken verdwaald was. Inmiddels werden dienzelfden dag huiszoe kingen gedaan zoowel by Bonafoux als bij Marouin, maar den Koning van Napels vond men niet, want Marouin had dezen, toen het vertrek niet mogelijk bleek, verstopt in een varkenshok, slechts een vijftig meter van zijn woning verwijderd. Murat bleef dezelfde van altyd; toen men hem, na het aftrekken der soldaten, ging zoeken, vond men hem, in beide handen een pistool, maar rustig slapen de, gelijk hij geslapen heeft op menig slagveld van Europa, waaraan zijn naam voorgoed is verbonden. Den volgenden dag bleek, dat het schip koers naar Amerika had gezet. Toen deze poging tot ontvluchting mislukt was,beraam de men plannen voor een nieuwe poging. Maar ook daarbij diende het geluk Murat niet. Weinig toch had het gescheeld of hy was nog aan boord van het schip naar Amerika ge komen Marouin had een visscher bereid ge vonden om den Koning aan boord te brengen, maar toen deze, bij ongeluk zyn jas losknoop te en zyn schitterend gewaad liet zien, roeide de visscher weer naar land terug, hopende van den aanzienlijken vreemdeling een groo- tere belooning te krijgen dan hij bedongen had. Voor Murat bleef nu niet anders over dan zich naar het nabijgelegen Corsica te begeven. Daar heerschten napoleontischesympathieën; daar beteekende 't gezag van Lodewijk XVIII in de practijk niets; daar was bovendien gelegenheid te over om zich in spelonken en bergen te verstoppen. Maar, hoe de overtocht te wagen Een drietal vrienden van Murat, alle drie zee-officieren, wisten voor hem een schip te verkrijgen. Op het afgesproken uur nam men Murat aan boord, maar de wind bleek niet gunstig. Men vreesde storm en raadde Murat aan nog een dag te wachten, maar hij wilde niet. Men scheepte zich dus in, maar al spoedig kwam de storm opzettenhet kleine schip, dat nauwelyks voldoende was geweest om de eilanden voor de kust te bereiken, werd met moeite boven water ge houden. Gelukkig ontdekte men zeilen in de nabyheid; het bleek een koopvaardijschip, varende op Toulon. Maar de bemanning aan boord van dit schip hield de opvarenden voor zeeroovers, en hoezeer men aanvanke lijk de houding aannam te willen helpen, bleek uit een slecht uitgevoerde manouvre, dat men het schip wiJde overzeilen om zich zoodoende van de „zeeroovers" te ontdoen. Opnieuw, met woede in het hart, moest men naar veiligheid en naar hulp rondzien. En men vond deze, toen men korten tijd daarna stiet op een postboot, die bestemming had voor Toulon. Een der drie zeeofficieren, die de expeditie voor Murat leidden, kende den kapitein van het vaartuig, noemde hem bij zijn naam en werd aan boord gelaten. Men nam de schipbreukelingen op en daar trof Murat een Mamraeluk, die vroeger onder hem in Egypte had gediend, en door het geluk begunstigd, vrij groote handelszaken in Mar seille had. Het incognito van den Koning was daardoor vanzelf opgeheven, maar aan boord Greta schuchter in het midden en medelijden sprak uit haren blik. „Des te beter als het hem krenkt!" sloeg Wanda ontstuimig door, als een blinde vink met al de vaardigheid harer vijftien jaren. „Hoe zal zoo'n verwende jongen het anders te weten komen, dat hij een troetelkind is, als wij vrouwen het hem niet laten voelen? Hoe zou onze Keizer nog helden in zijn leger krijgen, als wij de mannen niet tot heldendaden aanvuurden? Mijn vader zegt altijd, dat ik een goede soldatendochter ben en een flinke Duitsche meid, die precies weet wat men aan vorst en vaderland verschuldigd is. Een held tot vader! Een held tot echtgenoot en helden als zonen!" „Bravo! De climax was prachtig!" lachte de zwart gelokte kleine gravin Sevarille en vertrok daarbij het mondje ietwat ironisch. „Zulke dingen klinken in theorie heel dichterlijk en fraai, maar in de practijk komt het vaak toch heel anders uit! Als bijvoorbeeld de versmade waschbeer hier eens opdook als een mooien man en rijken erf genaam, en hij declareerde zich aan jou, Wanda, je zoudt alle heldcnheerlijkheid in het groote leger van je aangebeden Keizer uitlachen en den aan daden armen grondeigenaar trouwen, zonder je ook maar een oogeublik te bedenken!" Een hoog rood kleurde het gezichtje der toe- gesprokene, de nimfenoogen flikkerden als dc zee, voordat zc tot hoogc, verderf aanbrengende golven opbruischt. „Dat zou ik doen, zeg je?" krijschte zc buiten adem, „dat is ccn valschc bewering, Thekla, en ik zou nu werkelijk niets vuriger verlangen, dan dat de Hoogenstijncr een aanzoek bij mij deed!" „Hahal Hoor jullie 't? Nu praat ze eens eerlijk 11 bleken meer aanhangers van het napoleon tische stelsel. De kapitein wendde den steven; reeds aan boord van dit schip erkende men Murat als Koning van Napels, en had men op het oog hem op den troon te herstellen. Op 25 Augustus 1815 kwam men te Bastia, de hoofdstad van Corsica, aan, en Murat begaf zich naar het nabygelegen Viscovato om generaal Franchescetti op te zoeken. Hy vond dezen aan tafel; verzocht hem buiten te komen en noemde daar zijn naam. Franches cetti was gelukkig zyn Koning terug te zien, bood hem zyn huis, ja alles wat hy ter be schikking had, aan. En nauwelijks had het gerucht van Murat's komst zich over het eiland verspreid of van alle zy den stroomde men toe om hem te zien. Hier op Corsica, kon Murat zich veilig achten; hier zou niemand hem hebben kunnen aanraken; hier zouhy geheel de bevolking hebben bereid gevonden om hem te verdedigen. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELING. Landbouw. DB MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL TE GRONINGEN. Het schynt, dat de Middelbare Landbouw school te Groningen niet zóó algemeen be kend is bij de boeren in ons land als wel wenschelijk ware. Althans, het aantal leer lingen blijkt minder groot dan het zijn kon. En ik wil wel dadelijk zeggen zulks is te betreurenzoowel voor genoemde onderwijs inrichting zelve, als voor onzen boerenstand. Ja, inzonderheid voor dien stand. En dit vooral is te betreuren. Waarom Omdat de oorzaak van gezegde te geringe belangstelling wel inzonderheid daarin zal moeten worden gezocht, dat door boeren nog bijlange na niet genoeg waarde wordt ge hecht aan een flinke algemeene intellectueele ontwikkeling 1 Maar kunnen onze boerenjongens dan niet in voldoende mate profiteeren van Land bouwwintercursussen en Landbouwwinter- scholen, hoor ik vragen. En mijn aDtwoord luidt* Ik zou niet graag de beteekenis van gezegde cursussen en scholen voor het platte land willen onder schatten, maar dat ze veel te beteekenen hebben voor een algemeene intellectueele ontwikkeling, dat wil er by mij niet in. Te dezer zake ben ik het geheel eens met de Commissie uit de Groninger Maatschappij van Landbouw (die omtrent de middelen, welke kunnen worden aangewend om het Wanda wierp nijdig haar zijden borduursel op tafel en, was opgesprongen. „Laat me uitspreken, voordat je me beleedigt!" riep ze met de on stuimige heftigheid, die een grondtoon was van haar karakter; „ik zou een huwelijksaanzoek van hem wenschen, alleen om je te bewijzen, dat ik geen holle phrases debiteer, maar mijn woord zou houden, zoo waar ik Wanda van Spengelenburg heet! En al was hij mooi als Apollo en rijk als Croesus, als hij niets uitvoert voor vaderland en vorst, als hij geen held is en daden verricht, die mijn Keizer koen en dapper noemt en waarvoor hij liet IJzeren Kruis toekent, ik zou nooit zijn vrouw willen zijn! Dat zweer ik bij alles wat mij heilig is!" „Maar hartje, hoe kun je nu zoo boud er maar op los praten i" bracht Greta in het midden, maar Thekla zette haar snijdend mesje nog wat aan en zei met een pikant glimlachje: „Nu goed, we hebben je eed gehoord en zullen niet mankccrcn, jc op het juiste oojjenblik er aan te herinneren. Maar woorden vervliegen, het ge schrevene blijft! luidt een Romcinsch gezegde. Mondeling is er zoo menige eed gezworen en licht vaardig gebroken. Ook jij geeft jc trotsche ver zekering, doch met de lippen, maar schriftelijk hahal zul je van graaf van Hoogcnstijn geen afstand doen!" Met zenuwachtige bevende hand greep Wanda naar dc papiertjes en potloodcn, die voor een schrijfspelletje op tafel lagen. „En waarom niet?" spotte ze met gerimpeld voorhoofd. „Als een geschreven woord je meer waarborg geeft dan het gesprokene, kun je dat ook krijgen 1" En Wanda spitste het potlood en schreef, zonder INGEZONDEN MEDEDEELING. Met gratis CB,Ü!5 A JP'j BES5EN5AU3 een Heertyh Dessert.' I aantal leerlingen der Middelbare Landbouw school te vergrooten rapporteerde) dat deze onderwy s-inrichting een eigen plaats inneemt tusschen de verschillende onderwijsgelegen- heden op landbouwgebied. Voor de zoons van landbouwers, die reeds op jeugdigen leeftijd te zamen met de andere leden van het gezin in het bedrijf werkzaam moeten wezen, zijn de landbouwcursussen opgericht, waardoor de jongens van 16 jaar en ouder gedurende twee winterhalfjaren des avonds gelegenheid krijgen in zeer be- knopten en uiteraard zeer eenvoudigen vorm vakonderwijs te volgen. Daarnaast is gelet op de behoefte van hen, die later een grooter landbouwbedrijf zullen hebben te beheeren en die daarby niet alleen zelf practisch zullen moeten meewerken, maar daarnaast ook leiding geven aan per soneel, en die in staat behooren te zijn, zelfstandig de bedryfsinrichting in goede banen te leiden. Met het oog op deze groep zijn de Land- bouwwinterscholen gesticht. Zoo wordt voor verschillende groepen van landbouwerszoons verschillend onderwys gegeven en ieder dezer „soorten" van onder wijs is op zich zelf eindonderwijs. De Middelbare Landbouwschool wil naast vakonderwijs ook geven een algemeen vor mend onderricht. De basis voor dit laatste kan gelegd worden op andere onderwijs inrichtingen. En zoo worden dan ook aan de M.L.S. slechts die leerlingen -toegelaten, die in het bezit zyn van het einddiploma eener Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus, of het M.U.L.O. diploma B bezitten of wel, die zijn toegelaten tot de 4de klasse eener H.B.S, met 5-jarigen cursus. Doch waartoe zou het noodig zijn, nog verdere aanhalingen te doen uit het rapport der Commissie voornoemd. Wy zijn het er immers roerend over eens, dat de M.L.S. te Groningen een eigen plaats inneemt dat het algemeen vormend onderwijs op deze inrichting een voornaam punt is, hoewel het eigenlijke vakonderwijs eronge- twy'feld niet minder tot z'n recht komt. De middelbare Technische scholen en de middelbare handelsscholen hebben groote belangstelling. Een stroom van leerlingen wordt door deze inrichtingen getrokken. Doch waar blij ven de vele boerenzoons (die toch zeker in de toekomst leider moeten zijn van eenig groot bedrijf!) voor de Middelbare Landbouwschool te Groningen 'tls bekend, hoe menig groot Landbouwer ook in de Hollanden voelt, dat zijn zoon, die later boer zal worden, toch ook behoefte zal hebben aan algemeene ontwikkeling en hem dus de H.B S. laat bezoeken of een M.U.L.O. school, om hem vervolgens toch Leest de advertentie van Campfens Stoffeerderij (Adv.) na te denken, met vaste zwierige hand het vol gende op een papier: „Aangezien mijne vriendin Thekla mijn gevoelen over den graaf van Hoogenstijn op schrift wenscht, zoo verklaar ik hiermede nogmaals, dat ik hem nooit en nimmer zal huwen, omdat hij geen held is en mij niet imponeert." Met een luchtig glimlachje vouwde het bak vischje het briefje met zwaarwichtigen inhoud dicht en wierp het in de richting van freule Seva rille. De andere jonge meisjes beloonden deze „kranige" daad met stormachtigen bijval; Thekla echter greep haastig naar het papier en schoof het in haar corsage. Ze glimlachte en knikte Wanda toe: „Je bezit toch meer karakter, dan ik dacht!" zei ze met waardeering, en haar altijd ontevreden en kwalijk geluimd gezicht vertoonde voor het eerst een vriendelijken trek. VI. Van over dc zee blies de ijzige Novemberstorm en deed de laatste dorre bladeren dwarrelen langs de transen van den Burclit Hoogenstijn. Het beuken wot id, dat gravin Meta, thans meer dan vijfentwintig jaren geleden, op alle plaatsen, welke door Frcdcrik Karei zoo roekeloos waren ontwoud, met nieuwen aanplant had voorzien, was wederom opgeschoten en vulde de leemten weer, die het oog der slotvoogdes weleer zoo pijn lijk hadden aangedaan. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1