Kinde. Ingezonden Stukken. Als Uw Bij exai BINNENI ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 1 JULI 192 5. voldoende bestudeerd zyn. Onze Nederland- sohe specialiteit op dat gebied is prof. Kroon, te Utrecht. Deze vormveranderingen vat men samen onder den naam hoef-mecha- nisme. Eerst sedert den anatomischen bouw en de phystologie van den hoef nader be studeerd zyn, is dit hoefmechanisme beter bekend geworden en heeft men er do groote beteekenis van leeren waardeeren. Een goed hoefmechanisme is absoluut nood zakelij k voor een regel matigen hoorngroei, ter verkrijging van mooie veerkrachtige hoeven, die in staat zyn by het stappen, draven en galoppeeren den schok te breken. Daardoor hebben de gewrichten zoo weinig mogeiyk te ïyden en worden gebreken voor komen. Wordt dit hefmechanisme belem merd, dan wordt dus ook de hoorngroe ge remd en ontstaan vaak harde, nauwe hoeven, die er de oorzaak van zyn, dat de paarden spoedig versleten zijn. Ook ziet men dan steengallen, hoornscheuren en andere hoef- gebreken optreden. By paarden, die veel op stal staan, komt het hoefmechanisme niet tot zy'n recht; daarom is geregelde dagelijksche beweging zoo in het belang der dieren. By beslagen dieren komt het er op aan, dat het hoef mechanisme niet door het beslag wordt be lemmerd, dus dat de vormveranderingen, die by eiken pas ontstaan, intact worden gelaten. By verschillende hoefvormen en vooral by verschillende afwykingen in standen zijn de vormveranderingen niet steeds dezelfde. De hoefsmid moet deze echter in de onderschei' dene gevallen weten te beoordeelen, teneinde er een doelmatig beslag voor te kunnen aan leggen. Hij dient daartoe den bouw en de verrichtingen van den hoef te kennen en tevens op de hoogte te zijn van de vele vormafwij kingen en daar mee gepaard gaande slechte standen en gangen. Omdat door het hoefmechanisme de hoof in het eene gedeelte méér op het ijzer afslijt dan in het andere, moet hij in elk byzoncier geval weten, waar bij het besnijden veel en waar weinig of geen hoorn moet worden weggenomen, want helaas wordt tegen het oordeelkundig hoefbesny'den nog veel gezon digd, naar het oordeel der deskundigen. Wil een hoefsmid zijn vak dus rationeel be oefenen, dan moet hij voldoende afweten van hoefkunde, maar deze kennis kan de jeugdige smid in den regel niet opdoen in de werk plaats van zijn baas. Nu is een goed hoefbeslag uit een gezond heidsoogpunt eveneens van groote beteekenis voor het paard en bezien van het standpunt eener goede opvattingvan dierenbescherming is het van niet minder belang. In de meeste gevallen kan men de menschen, wat voeding en verpleging van de dieren betreft, nog wei bevredigd krijgen, als men de eigenaars er toe weet te brengen, om te doen, hetgeen noo- dig is. Voorschriften in zake voeding, stal ling en verzorging kunnen in overleg met de eigenaars der dieren in practijk worden ge bracht. Maardit is niet het geval, wat be treft het hoefbeslag. Men kan een paardeneigenaar er wel van overtuigen, datbehoorlijk hoefbeslag voor zijn beesten een eerste eisch is en datslecht beslag zeer nadeelig is, men kan hem verder aanra den, zijn paarden geregeld en uitsluitend door een kundigen hoefsmid te laten beslaan, maar hoe moet men dien vinden? Welke waarborgen bestaan er voor den klant, dat beoordeeling, besnyding, ijzervorm en aan leggen oordeelkundig geschieden Men ziet het: willen we er zeker van zijn, dat onze paarden goed beslagen worden, dan dient gestreefd naar een goede opleiding der hoef smeden. En hoe staat het nu met deze opleiding In ons land In alle provincies worden reeds geruimen fcfld curcussen in hoefbeslag gegeven die twee jaar duren en waar gelegenheid bestaat voor - jonge smeden, om 12 tot 16 theoretische en even zoovele practische lessen te volgen. In het eerste gedeelte worden hoofdzakelijk de bouw en de verrichtingen van den hoef be handeld, terwijl het tweede deel de ver schillende methoden van beslag en het be slaan by abnormale en zieke hoeven, be nevens gebrekkige standen en gangen omvat. Voor opleiding tot hoefsmid zyn natuurlijk het meest geschikt de jongelieden, die met het gewone smidswerk reeds vertrouwd zyn en veel omgang hebben gehad met paarden. Om tot den cursus te worden toegelaten, moeten de smeden de lagere school geheel hebben doorloopen en minstens 19 of 20 jaar oud zijn. Het theoretisch gedeelte van deze cursus sen wordt gegeven door een dierenarts, de rest door een onderwijzer in practisch hoef beslag. Ten slotte wete men, dat na het eerste jaar een overgangsexamen wordt gehouden; zij, die onvoldoende vorderingen hebben gemaakt, worden dan niet tot het tweede gedeelte toegelaten. Over het stelsel van gediplomeerde hoef smeden in een volgend artikel. f Bniten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eiacb van ulterate beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet terug gezonden Geachte Heer Hoofdredacteur! U zoudt my zeer verplichten indien U aan onderstaande plaats wiidet verleenen in Uw blad. In een rede gehouden te Utrecht in de groote zaal van TivoJi op Donderdag 18 Juni, op een Vergadering ter bespreking van de Gevaren van Eenzydige ontwapening,sprak, Ds. van der Voort van Zyp, in grooten af schuw van de anti-militairisten, o. a. het volgende: „Die menschen (nl. de anti-oor- logsmenschen) doen dan een beroep op het geweten van onze jongeren. Het geweten!? O zeker, het geweten is soms een mooi ding. Maar er is iets hoogers dan het geweten 11" Nu zou ik Ds. van der VoOrt van Zyp wil len vragen: „Wat is dan hooger dan het geweten?" Wy willen Ds. van der Voort van Zyp herinneren aan de gezegden van drie mannen die zonder twyfel ook voor hem gezag hebben. 1°. Het woord van Savonarola „Leef of sterf— handel naar de stem van uw geweten; slechts dat kan u heil brengen." 2°. Het woord van Maarten Luther; „Het is niet geraden iets tegen het geweten te doen. 3°. betoogt Dr. Abraham Kityper in zyn „Ons Progam" (5de druk blz. 94) waar hy spreekt over de uitnemendheid van het geweten: „Deze uitnemendheid nu ont leent de consciëntie daaraan, dat ze, van oogenblik tot oogenblik, rechtstreeks de aanraking van 's menschen ziel is van Gods heilige tegenwoordigheid. In de citadel van zijn consciëntie terug getrokken, gevoelt en weet dus demensch dat Gods almacht voor hem aan de poort waakt." Wij zyn erg benieuwd te vernemen welke hoogere maatstaf het geweten voor 's men schen handelen Ds. van der Voort van Zijp wil aanleggen om oorlog en oorlogstoerus ting zedelijk te rechtvaardigen. U dankend voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend, J. H. MIJS, Utrecht. Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Postduiven-sport. De eerstvolgende buitenlandsche wedvlucht, waarvan door de P. V. „Seinpost zal worden deelgenomen zal plaats hebben op Zondag 5 Juli en wel vanuit Corbeil (Frankrijk) afstand 370.586 K.M. 's Morgens 6 uur worden de duiven losgelaten. Voetbal. Zaterdagavond speelde „Vol harding II voor haar serie-wedstrijden tegen H.B.S. I. Laatstgenoemde was in de meer derheid en versloeg Volharding met 5 1. Scheidsrechter Van Wijk leidde uitstekend. De uitslag van de gehouden aanbeste ding van het verfwerk aan het Gemeente huis is als volgt: B. van Dongen alhier 248 en P. J. Bruggeman te Den Bommel 206,60. Een dochtertje van dhr. C. A. Tiemens had het ongeluk te vallen en daarbij een beentje in haar hand te breken. Voor de herbesteding van metsel- en betonwerk van de gemeentelijke slachtplaats was de laagste inschrijver J. Mackloet uit Sommelsdijk voor 1999. De maandelijksche collecte welke Zon dag in de Ned. Herv. Kerk is gehouden ten bate der kerkekas, heeft ruim 45 gulden opgebracht. Centrale Veiling te Middelharnis op Vrydag 26 Juni 1925. Bloemkool le 14,— tot 22,50 p lOOst. Bloemkool 2e 8,70 tot 12,80 per lOOst. Bloemkool 3e 2,70 tot ƒ9,— p. 100 st. Uitschot 1,90 per 100 st. Kropsla 0,45 tot 1,80 per 100 stuks. Komkommers le 16, per 100 stuks. 2e 12,- Aardbeien 16,25 tot 25,—per 100pond. Peulen ƒ19,- tot ƒ21,- per 100 pond. Doppers ƒ31,- tot ƒ0,- per 100 kg. Postelein 18,— per 100 k.g. Bravo's 6,30 per 100 k.g. Zilveruien 24,— per 100 k.g. Peen 8,70 tot 10,60 per ICO bos. Rabarber 6,10 tot 6,70 per 100 bos. Boereboter 1,04 tot 1,22 per pond. Kipeieren 50 kg. 5,50; 58—59 kg. 6,40 tot ƒ6,50; 60 kg. 6,60-6,65. Bruine ƒ6,80 tot ƒ7,- per 100 stuks. Eendeneieren ƒ4,50 tot ƒ5,95 p. lOOstuks. Aanvoer7500 stuks eieren. Centrale Veiling te Middelharnis op Maandag 29 Juni 1925. Bloemkool le 21,80 tot 25,— p. lOOst. Bloemkool 2e s. f 11,70 tot 15,80per lOOst. 3e s. 7,90 tot ƒ8,70 per 100 st. Uitschot 3 60 tot 3,80 per 100 st. Kropsla 1,50 tot 2.20 per 100 stuks. Komkommers le 17,50 per 100 stuks Perziken le 14,40—ƒ15,- per 100 stuks. 2e 11,— per 100 stuks. 3e 6,50 per 100 stuks. Kipeieren 50 k.g. ƒ5,55, 58-59 k.g. 6,50 —6,55, 60 61 k.g. 6,60—6,65. Bruine ƒ7,— tot 7,05 per 100 stuks. Eendeneieren 4,75-ƒ5,90 per 100 stuks. Aardbeien 17 tot 28 per 100 pond. Peulen 21,— per 100 pond. Kruisbessen 14,— per 100 k.g. Doppers 31,70 tot 33,60 per 100 k.g. Red Star 5,80 per 100 k.g. Bravo's 6,80- 7,40 per 100 k.g. Eerstelingen 9,70 tot 10,10 p. 100 kg. Poters 6,80 tot 7,10 per 100 k.g. Peen 3,10 tot 10,60 per 100 bos. Rabarber 6,20— 6,30 per 100 bos. Boereboter 1,21 per pond. Aanvoer 6040 kipeieren. SOMMELSDIJK. De Ontvanger der Regi stratie en Domeinen alhier heefteen winke lier te dezer plaatse beboet met 100,— wegens het afgeven van een ongezegelde kwitantie. Men zy dus voorzichtig en leve üe Zegelwet behoorlek na. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat op Donderdag 2 Juli a.s. ten huize van den geneesheer Knöps gelegenheid zal z(jn tot kostelooze in- en herinenting. Maandag trad voor de S.D.A.P. alhier als spieker op de heer J. Ph. Hoek van Sommelsdyfe met het onderwerp: Ons Hei lig Ideaal". De zaal van Harmonie was Hink bezet, toen spr. z{jn rede begon. Puntsgewijze zette de heer Hoek het program der S.D.A P. uiteen, en de aandacht uit de zaal, af en toe onderbroken door applaus, bewees de instemming. Half elf werd de bijeenkomst gesloten en verliep alles in de volmaaktste orde. SPORTNIEUWS. Volharding II-Seuieredo 2-3. Zaterdagavond speelde voor de series van eerstgenoemde vereeniging V.H.D. tegen een elftal onder den naam „Semcredo". Hoewel men van gedachten was, dat dit elftal wel niet byzonder veel zou presteeren, rekende Volharding er te licht over, met gevolg dat Semcredo in een oogenblik tyd den stand op 3 goals voor wist op te voeren, en de rust inging met 3 2 in haar voordeel. Na de rust maakte geen der beide ploegen meer een doelpunt, zoodat Semcredo won met 3 2. M.S.V.V. I-D.J.S, I 0-1 Wie Zondag getuige was van dezen wed- stryd, heeft ongetwijfeld genoten en het is heusch niet erg dat de gasten met een puntje verschil de meerderen bleven, daarvoor spelen ze le klasse. We vinden het van M.S.V.V. temeer een mooie prestatie, en een tegen- puntje had wel verdiend geweest. Het was een zeer sportieven wedstrijd, vol spanning en geestdrift. Tegen tweeën laat scheidsrechter De Jong van Rotterdam beginnen. Direct ontspint zich een pittigen aanval der gastheeren,dat direct ook door M.S.V.V. wordt overgenomen. De eerste opzetten der M.S.V.V.ers worden onderbroken door buitenspel. De Rotter- damsche roodrokken beschikken over goede capaciteiten en we zien heel mooie door braken van hun voorhoede, die het onze achterhoede en keeper moeilijk maakten. Boomsma redt eenige malen op schitterende wijze. Toch wordt den druk op het geel- blauwe gebied sterker. Onzejongens hebben het hard te verantwoorden, maar houden taai vol. Af en toe moet de Rotterdamsche doelman handelend optreden, ook deze werkt secuur en klem vast. Het spel golft byzonder snel van doel tot doel, en uit een van die aanvallen komt door een fout van de onzen de eerste goal, 0—1. Steviger wordt door M.S.V.V. aangepakt, doch heel spoedig is het rust. Na de rust zien we prachtig spel van beide ploegen, met M.S.V.V. in den aanval. Vooral Van Heinert weet eenige malen ver dienstelijk op te brengen, maar de voor hoede krijgt geen oogenblik kans tot schieten. We prijzen in hooge mate het werk van de D.J.S.-backs, die heel tactisch speelden. Boomsma krijgt dan weer een beurt en komt zeer zeker een pluimpje toe. Vurig blijft M.S.V.V. volharden en we dachten te zien scoren, als een knallend schot op doel suist, doch de doelpaal doet het leer terugstuiten. Ondanks alle pogingen blijft de stand ongewijzigd en eindigt dezen spannenden wedstrijd in het voordeel van De Jonge Spartaan. Byzonder dank aan den heer De Jong, die den wedstrijd uitstekend leidde. M.S.V.V II—D.J.S II 1-2 Ook de jongeren hebben het verloren met hetzelfde punten-verschil als 't eerste. Ook dezen wedstrijd muntte uit door vriend schappelijk en gemoedeiyk spel. De rust ging in met 1-1, waarna D.J S. nog eens wist te doelpunten en de leiding te behouden. De penalty, die M.S.V.V. te nemen kreeg, werd vriendschappelijk genomen. De leiding, die bij den heer Van Wyk be rustte, was naar aller tevredenheid. INGEZONDEN MEDEDEELING. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk DIRKSLAND. Maandagmiddag reed de vrouw van K. door verkeerd uitwijken met haar flets tegen den wagen van den vracht- ryder Vr. Op de flets zal tevens nog een klein kind, dat evenals de moeder, geen letsel bekwam. Alleen de fiets was geheel stuk. - Door den heer Joh. Holleman is een zilveren horlogeketting gevonden, welke door den eigenaar aldaar afgehaald kan worden - Door den sluisknecht Gris wis is in de buitenhaven een jonge zeehond gevangen. Pogingen om het mooie dier met de flesch te voeden mislukten, zoodat het niet in 't leven gehouden kan worden. - Vrydag j.l. maakten de kinderen der Btjz. School een uitstapje naar Rotterdam. Onder de voortreffelliko leiding van Mevr. Oversteeg hadden de kinderen, blykenshun vrooiyke gezichtjes, een heeriyken dag gehad. Door B. en W. is het brandspuithuis disponibel gesteld om verkiezingsreclame aan te plakken waarvan door verschillende partyen druk gebruik werd gemaakt. Door een sterfgeval in de buurt dei- muziektent is het aangekondigde concert van Amicifcia weer uitgesteld tot a.s. Maandag. DIRKSLAND I - 8.M.V. I. 1-0. Precies 2 uur fluit de scheidsrechter Berk hout de elftallen in het veld. S.M.V. wint den toss en verkiest met den wind in den rug te spelen, üirksland trapt af, maar direct nemen de gasten den bal over en brengen een bezoek aan de Dirksland ach terhoede, die echter het leder retourneert. De gasten spelen beter voetbal dan de thuis club, wat bewyst de voortdurende aanvallen hunnerzijds, welke achter door Grevenstuk en Nagtegaal en in de laatste instantie door onzen schitterendspelenden keeper geretour neerd worden. Het spel biyft thans op het middengedeelte van het veld, waar zich voor al de spil der gasten en onzen spil Bal on derscheiden. Eindeiyk komt de voorhoede van Dirksland in den aanval. Aanval op aanval wordt ondernomen, maar deels door het enorme backen van den rechtsback der gasten en het soliede keepen van den keeper van S.M.V. worden doelpunten voorkomen. Als er 40 minuten gespeeld zijn, rent onze midvoor door de geheele verdediging en door een gelukschot in den benedenhoek geeft hy Dirksland de leiding. Nog eenige aanvallen van beider kant en scheidsrechter Berkhout blaast rust, met l - 0 in het voor- deele van Dirksland. Na de thee speelt Dirksland met den wind in den rug. S.M.V. trapt af, maar voortdu rend wordt het leder geretourneerd. Eenmaal hadden de gasten pech, als de linksbinnen een goed genomen corner tegen de paal kopt, welke daarna door keeper Groenendyk weggewerkt wordt. Het spel is wonder vlug, de gasten combineeren prachtig en weer denken wij ze te zien doelpunten, maar met een ferm schot trapt Nagtegaal nog juist out. Dan moet de keeper der gasten hande lend optreden uit een aanval der Dirksland voorhoede, waaruit een corner ontstaat, welke door Holleman achter geschoten wordt. Door het te ver van Nagtegaal naar voren dringen breken de S.M.V.ers door en er ont staat bij Grevenstuk een pinalty, welke door de midvoor van S.M.V. vriendschappelijk naast geschoten wordt, wat onzen aanvoer der, Holleman geen twee minuten daarna ook doet. Er is nog tien minuten te spelen, en v. d. Wekke schiet eenmaal rakelings langs de paal. Ook de andere voorwaartsen van beide zijden probeeren het met goed gerichten schoten, maar doelpunten ontstaan niet meer, en als de scheidsrechter einde blaast, heeft Dirksland een uiterst snelle, zware en fair gespeelde wedstryd met 1—0 gewonnen, zoodat met deze wedstrijd de thuisclub dit jaar nog niet op eigen terrein verloren heeft. Na afloop overhandigt de voorzitter aan aanvoerder Holleman een schitterend kruis, hetwelk door S.M.V. voor den winnaar der wedstrijd er boven geplaatst was, met een aardig speechje, waarin onder anderef gedoeld werd op 'n mogelykerevanche te Rotterdam, welk aanbod Dirksland gaarne aannam. Tevens brachten de gasten hulde aan de onpartijdige leiding van scheidsrech ter Berkhout, welke de wedstrijd enorm in zijn macht had. HERRINGEN. Bij de gehouden inschrij ving voor het vermaken van den voor- en zijgevel der bouwschuur „Krammerzicht" ten verzoeke van den heer C, Kolf te Hil versum is het werk gegund aanTimmer werk J. Gestel te Dirksland, Metselwerk A. Huizer te Herkingen en S. Kantprs te Oude Tonge, Verfwerk IC. Kareis en smidswerk J. Nieuwland, beiden te Herkingen. Binnenkort zulien alhier schietoefenin gen worden gehouden door den vry willigen landstorm. Deze zullen worden gehouden onder leiding der sergeanten R. Witvliet en W. Markus. De Rijksontvanger zal alhier tot inning der belasting op de gewone wyze zitting houden op Woensdag 8 Juli a.s. des voor middags van 1012 uur (N. T.) STELLENDAM. Door de garnalenvisschers is de vorige week 4 dagen gevischt en ge middeld per dag en per vaartuig 85 K.G., by de pellerijen aangebracht. Donderdag 2 Juli a.s. zullen de leer lingen der bijzondere school alhier per motor schuit van schipper Waling een reisje maken naar Rotterdam. Door L. Goedegebuur van Melissant zal alhier een nieuwe slagerswinkel worden geopend, De collecte voor de Bijbelverspreiding, gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft opgebracht de som van 51,87. Door W. van Beters alhier is te Den Helder een visschersvaarfcuig aangekocht, waardoor de vloot alhier weer wordt uitge breid. GOEDEREEDE. Voor de herhalingsoefe ningen bij het Reg. Genie legerplaats Zeist is opgeroepen J. de Ronde lichting 1919 van 10-17 Aug. e.k. In het tydvak van 28 Sept. tot 4 Oct. zal in deze gemeente een collecte worden gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis. OUDDORP. In de weervisschery werden 10 zalmen gevangen. Door de garnalenvisschers werden de afgeloopen week slechts 2 dagen gevischt en bracht 100 kilo garnalen per week en schuit op. Op de gehouden grasverkooping van Zaterdag liepen de pry zen van 140-,-ƒ1,50 per gemet. L. Knape alhier heeft onderhands aan gekocht het woonhuis van Wed. A. Meyer staande aap, den Smousenhoek. De heer L. Kooman van Dirksland ig benoemd voor het nazien der boeken aan de Coöp. Cichoreidrogery de Ouddorp. NIEUWE TONGE. De rekening en verant. woording van het Fonds van Suterland ligt Woensdagmorgen voor een ieder ter inzage. OUDE TONGE. De heer Jan Gebraad slaag, de dezer dagen voor het examen kommies bij 's Ryks belastingen. Met ingang van 1 Augustus a s, treedt bjj in functie ter stand, plaats Middelaar (L.) Onze vroegere dorpsgenoot S. J. Geluk slaagde dezer dagen voor het examen mar. coniat. C. D. Slis, ingeschrevene der lichting] 1926, is by herkeuring voor goed ongeschikt verklaard. Op de merriënkeuring te Middelharnis behaalde L. Slis met zyn paarden 7 pryzeu., Uitslag van de stemming ter verkiezing van een Dykgraaf van de polders loozende door het „Oudeland van Oude Tonge": A. de Haas van Dorsser 357, C Z. van Loon 37, G. My's 3, L. Arensman 2, B. vanVugt| 1 stemmen. Zoodat met groote meerderheid is benoemd de heer A. de Haas van Dorsser. DEN BOMMEL. Bij den landbouwer L. C.| de Wit alhier, is onder het vee mond- klauwzeer uitgebroken. Vergadering- van den Raad der gemeente Den Bommel, op Donderdag 23 Juni 1925, des namiddags 3 uur. Na opening der vergadering door den Voorzitter met gebed, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveran derd vastgesteld. In behandeling komt: I. Ingekomen stukken a. procesverbaal van kasopname 2e kwar taal 1925; b. mededeeling dat bij K. B. van 22 Mei 1925 No. 23, tot 1 Mei 1926 is goedgekeurd de verordening tot heffing schoolgeld; c. mededeeling G. S., dat door hen zijn goedgekeurd de wijzigingen der begrootingen 1924 en 1925, genomen in de vorige ver- gadering; d. ter kennis wordt gebracht de begroo- ting gezondheidscommissie te Middelharnis, voor het dienstjaar 1926; e. mededeeling Gedeputeerde Staten be treffende verhaal pensioensbijdragen, amb tenaren Keuringsdienst Dordrecht. Genoemde stukken worden voor kennis geving aangenomen. f. Ter tafel wordt gebracht een schrij ven van den heer J. P. Mast, houdende aanbod tot verkoop van de halve sloot aan de Oost- zyde van het perceel, kadastraal bekend Gemeente den Bommel, Sectie B, No. 1624, voor een vergoeding ad ƒ5.— onder voor waarde dat de gemeente zorgt voor afheining en dat aan hem uitpad ten behoeve van genoemd perceel wordt gegeven, over het te maken pad naar den Zeedijk. Na verschil lende besprekingen wordt met algemeens besloten, op genoemd aanbod in te gaan, onder voorwaarde, dat C. Bakker c.s. even eens de halve sloot overdoen en deze, voor zoover hun gronden daaraan liggen, dempen. g. In behandeling komt een schrijven van de Directie van de Gasfabriek „Oost- Flakkee", houdende verzoek om de kosten van straatverlichting te verhoogen van cent tot 2\ cent per branduur, aangezien dit de kostende prijs is. Nadat de toestand van de gasfabriek uitvoerig door den Voorzitter is toegelicht, wordt met algemeene stemmen besloten afwijzend op het verzoek te beschik ken en af te wachten het rapport van den aan te stellen deskundige. h. Ter tafel komt een schrijven van P. Luyendijk c.s., waarin deze aanbieden aan de gemeente te schenken het gedeelte grond, liggende voor hun woningen ln de Juliana- straat, onder voorwaarde dat de gemeente den weg bestraat. Op voorstel van Burge meester en Wethouders wordt met alge meene stemmen besloten genoemde schen king niet te aanvaarden. II. Met algemeene stemmen wordt be sloten de aflossing van de bestaande kasgeld- leening te doen plaats hebben vóór of op 30 September 1925. III. Aangeboden wordt het verslag van den toestand der gemeente over 1924. IV. Aan de orde wordt gesteld de be noeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim en van de plaat selijke commissie van Toezicht op het Lager onderwijs, opengevallen, door vertrek van den Heer Drenth. Na opening der briefjes blijkt te zijn benoemd met algemeene stem men de Heer Meulendyk, Hoofd der School. Na gebruikelyke rondvraag wordt de ver gadering gesloten. HELLEVOETSLUIS. De heer P. de Gans (V.D.), die met 1 Juli a.s. benoemd is tot armenbezoeker heeft daarom ontslag als lid van den Gemeenteraad moeten nemen. Zyn opvolger op de lyst is de heer P. S. C. van Kwlingen. De voor j.l. Zondag vastgestelde wed- stryden zyn niet doorgegaan. In hun plaats zijn gespeeld de wedstrijden, Hellevoetsluis XV Wit-Rood-Wit III uitslag 8-0 en te Rockanje D.V.S. I - Hellevoetsluis 8 uit slag 2-1. By gunstig weder zal de Rykswerf Harmoniekapel a.s. Vrijdag 8 Juli een con cert op de tent geven. Aanvang half acht. De heer D. Landheer, alhier is te Rotterdam geslaagd voor het examen Han denarbeid. BRIELLE. Vrydag werd door de kinderen er hoogste klassen van de Chr. school alhier >nder geleide van het onderwijzend personeel jen reisje gemaakt naar Den Haag en Sche eningen. 's Morgens ging de reis per a.s. den Bnel, „erwyi het verder por spoor ging. Het reisje s door mooi weer begunstigd, zoodat allen :enoten hebben. De heer W. Kampman slaagde te Am- jterdam voor chemi-arts. Voor het eindexamen der R. H. B. S. ilaagden de volgende personen: f W. van den Burg, alhier; A. J. F. M. Egter van Wissekerke, alhier; C. W. Egter van Wissekerke, alhier; A. Hermans, alhier;E.E. de Bruyn, Nieuw-Helvoet; A. Huijsman, Nieuw-Helvoet; A. W. Schrjjvershof, Oost- voorne; T. W. de Kloe, Rockanje; A. A.H. van Trigt, Poortugaa); B.Scheygrond, Vier- :polders; L. H. Lieve, Vierpolders. j Uitgesteld examen 1 wegens ongesteld worden tydens het examen, afgewezen 1. Voor het examen Schoonschry ven le jordrecht afgenomen door de Vereeniging an Leeraren in het Schoonschrijven (M.O.) [jaagde den heer L. Kruik, alhier. De heer C. E. Kampman slaagde te elft voor het propedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur. De heer K. Vermeulen, te Oostvoorne, slaagde te Middelburg voor het onderwyzers- examen L.O. Op de 1.1. gehouden eierenveiling waren aangevoerd: 26902 kippeneieren (wit) 6.76 6350 (bruin) 7.42 1030 eendeneieren 6.50 33 kalkoeneieren 7.50 5 ganzeneieren 10,— alle opbrengsten zijn genoteerd bruto per 100 stuks. Zondag 1.1. werd den Briel door een Zwitschers gezelschap dames en heeren be- iocht, per stoomboot Maasnymph van de Ü.V. Fop Smit Co. Bij aankomst werden jij ontvangen door het Bestuur van het Vreemdelingenverkeer Brielle,die hun verder begeleidde naar de verschillende beziens- aardigheden. Zaterdag a.s. zal door de gemeente Ihier 4 stuks brandspuiten verkocht worden. aarschijnlyk zullen wij dus de branden et de slangen op de waterleiding moeten lusschen, of wij krijgen een nieuwe spuit, én en ander zal allicht een verbetering n. Het uitbaggeren der buitenhaven is bijna eschied, zoodat spoedig een aanvang ge taakt zal kunnen worden met de binnen havens. VEILINGBERICHT van Vrydag 26 Juni 1925, der Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Kropsla 1,— tot 2,10 per 100 krop. Postelein 20,- tot 23,- per 100 k.g. Aardappelen (oud) ƒ4,— tot ƒ4,60p. 100 k.g. (nieuw) 6,40 tot ƒ9,20 p. 100 k.g. Poters (nieuw) 5,20 tot ƒ7,— p. 100 kg. Aardbeien 0.15 tot 0,52 per k.g. 3essen (roode) 0,54 tot 0,72 per k.g. Kruisbessen onr. 0,12 tot 0,14 p. kg. Blauwe druiven 1,30 per k g. Boonen (groote) ƒ9,— tot ƒ10.60 p. 100 k.g. Boonen dubb. st. 0,69 tot 0,S6 per k.g. (stamsnij) 59,— tot ƒ66,— p. 100 k.g. (stoksnij) 86,— tot ƒ90,- p. 100 k g. Komkommers (w) ƒ9,— tot 16,- p. 100 k.g. ~'een ƒ9,- tot 17,- per 100 bos. kroten 8,50 tot 4,90 per 100 bos. iloemkool ƒ4,— tot 84,10 per 100. Tien 3,10 tot ƒ5,— per 100 bos. Sjalotten ƒ3,10 tot 4,— per 100 k.g. ".habarber j 1,80 tot 6,10 per 100 bos. 'operwten 0,25 per k.g eulen 0,42 tot 0,48 per k.g. Vitte Asperges J 0,52 per bos. lauwe 0,31 per bos. oinaten 0,38 tot 0,77 per k.g. lieren 7,40 tot 7,60 per 100 stuks. YEILINGSBERICHT van Vrydag 26 Juni 1925 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,20 tot 3,40 per 100 krop. Radijs 4,70 per 100 bos. Postelein 17,— tot 19,— per 100 k g. Nieuwe Aardappelen 7,50 tot 14,30 per 100 kg. Nieuwe poters 6,40 tot fS,~ per 100 k.g. Aardbeien 0,19 tot 0,55 per Kg. Roode bessen 58 tot S3 per 100 k.g. Kruisbessen (onr.) 0,10 tot 0,15 per k.g. Blauwe druiven 1,10 tot 1,30 per k.g. Perziken 27 tot 35 per 100. Boonen (groote) ƒ6,40 tot ƒ11,40 p. 100 k.g. Boonen dubbele stam ƒ79 tot ƒ89p 100 k.g. Boonen stamsnij 66 tot 72 per 100 k.g. Tomaten A 0,62 tot 0,80 per k.g. AA 0,74 per k g. B 0,58 tot 0,76 per k.g. C 0,54 tot 0,70 per k.g. 1 n bonken 0,4S tot 0,72 per k.g. Komkommers (w.) S,- tot ƒ14.—per 100. Peen 6, - tot 20, - per 100 bos. Kroteu f 3,10 per 100 bos Bloemkool I 15,- tot. ƒ87,- per lOOst. r II ƒ6,— tot. 23,— per lOOst. Uien 2,10 per 100 bos Sjalotten 3,60 tot 7,80 per 100 bos. 0.09 per k.g. Rbabarber 8,70 tot 5,- per 100 bos. Doperwten 16 tot 23 per 100 k.g. Peulen 89 tot f 46* per 100 k.g. SWitte Asperges 50 tbt 72 per 100 bos. Blauwe Asperges 38 tot 62 p. 100 bos Kipeieren (netto) 6,40 totj Eendeieren 5,60 per 100 j Aanvoer 21804. HET NEGKRKLI Zaterdag zal iets gebeurt-1 Wat nog nooit hier is vtf Het actief voetbal bestuui Ziet hier weer haar werif Zaterdag, dan moet ge kfl Naar 't bekende sportterf Ouden, jongen, rijken, arl Moeten tegenwoordig zijif Volharding zal dan ontnfl Negers uit den Cougosti Menschen, die genoeg bel Spelers van den eersten f Naar ik hoor is het een Gecombineerd uit Urugul Dus we mogen zeker bo| Op 't publiek van heel I Men zal zien hoe in de Door die lui gevoetbald I Men zal de nikkertjes zij] Tot heil onzer voetbalspl Dus wie maar even tijd J Gaat den Langeweg een Is het niet voor Koning! Dan toch voor den Nege| S. INGEZONDEN MEC blijft men kalm en helder f Mijnhardt's Zenu Glazen buisje 75 ct. Bij An DE WONDERBl De oplichter g SLIEDRECHT, 27 Jan if geleden vervoegde zich b| nen alhier een koopman voorgaf J. van Es te hei dam te wonen. De te koopil werden gepresenteerd all precies op den len en lef bloeiden. De veelvuldige! koopman bezat van bloei* ters enz., boezemde vertif den prijs van 0.60 per f tal van deze wonderbollel man vroeg daarna een nl pryscourant op te zendeq Na een deskundig on de wonderbollen gewon! die tegen een prijs van j[ verkrijgbaar zijn. De zoel bollen opsteeg, was onl bollen in geurige parfua Toen nu deze „kweekef] in de gemeente was, wl van in kennis gesteld. nauw gebracht en bekenj bollen gladiolen waren. J. v. Es bleek te heeten| woonachtig bleek te proces-verbaal opgemaad SABOTAGE AAN H(J „JA \J Een mariuier gfl VLISSINGEN, 29 Juif nemen hebben bier aan b| „Java" gevallen van sa? Ei moeten mondstuk! overboord zijn gegooid f riemen en brandslang Gisteravond heeft de pcf marinier gearresteerd, verdacht wordt. EEN FANTASTISf] „De dubbele moord Het onderzoek van di 's-GR AVENH AG E, 26| Mail" van Donderdag kef bericht voor over een dia de vorige week te Schef zou zyn gepleegd op eerjf paar M. de L. door zek[ laatste acte van een begin vele jaren geledl Waar ons by ondeij Haagscbe politie niet| bekend is. zouden wij g verhaal naar het rijk verwijzen, en er verdel doen, ware het niet, f gememoreerde feiten, niet onderdoen, - jy een mysterieus waas ligt. Naar het Eugelsche fi G. H. V. in 1882 in zoon van welgestelde! een uitstekende opvoe! kwam hij naar Londef te voltooien. In het. bezit van van het Londensche i zich spoedig tal van vr landgenoot M. de L| nauwere betrekkingen een hotel te openen, echter zeer slecht, tol werd van den blanke! De politie deed erf gearresteerd en als ougj over de grens gezet. Londen terug en tra! komen met het echl beschuldigde de zaken tè hebben. Hy vondb«]

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 2