landarts MlilffiJEH Tandarts KROS uwde adres E'S MEÜBELHANIE J Dl. LEHMAN SDil. Taniifts VOORSTRAAT - Sommelsdiik PROCESSIE BRIELLE Dames» en Meisjeskleeding. ilDDELHARNiS-SOMlfiELSDIJK. 'jtW Oostimes f 38.. and#3'- .NEESMIDDELEN EST GIJ?: Stoomwasscherij „VOORNE PUTTEN'' Matige prijzen. Helder waschgoed M. SPOON Az. eiken Donderdag van 9 tot 2 om Leest „Onze Eilanden.' WOENSDAG 17 JUNI 1925 DE BERENBURCHT. Pluimveeteelt. 'anaf 34,50; prima Schuiftafels f 19, f23. enz.; Eiken Salontafel Ituren, prima, prima, f 165, f 190, f210, enz. Linnenkasten, Boe- Bloemtafels, Kapstokken, OmJ-Hollandsclie Meubeltjes enz. enz. am. KRU1S1F1KX AANSTOOT. I. JANSTRAAT. Telef. 13294. rfhipcord iitotien anaf f 16.75 oma n sn hooger. nekoekstraat. 75—77. Adrlanastraaf. 1 Krugersiraat. 114 DDELHARZVIS rt tegen de bekende alle soorten MEUBELEN, evens JE ADRES rten reparatie aan meubelen. -£zs&^!ej J JSSÏÏSJJ5R* H.van GrVl8QP*N /v\ rin DOORN. V/ krijgbaar bijP. Wielbouwer, is; N. J. Boer, Sommelsdijk; pe, Dirksland; C. de Mooij, v. d. Maden, Oude Tonge; rielle. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee te Ufddelharnts (Langeweg) ia op eiken v» erk lag vo«r b-lungsteJ. enden GRATIS TOEGANKELIJK. D. .-gewenscht geeft de tuiuunin alle inlichtingen, die mochten worden ver. i KUNSTTANDEN Nieuwste methodes Pijnlooze behandeling S Oppert 156 - ROTTERDAM 9 dagelijks te consulteeren van Sy3 tot 10 uur voorm. en van 1 tot 2\/2 n.m en volgens afspraak. SNIJMACHINES voor Kaas en VJeeschwaren 1 9, Waschsiang 50 Gasslang 25 ct. per M Stalen bijl 98 cent. Zware binnenband 90 cent. Prima builenband f 1,98. Geld kist 40 x 30 x 12 cM 1 7,SC. HANDELSHUIS L. Waranda 79 bij Gondsciie weg Rotterdam. 2—1 Het meest bezochte en billijkste KOFFIEHUIS en RESTAURANT is het HOTEL „DE NYMPH" te BRIELLE. Goedkoops diners. Groote tuin. Bestellingen na aankomst boot oS tram NIEUW-HELVOET. NIEUW-HELVOET. -f- Voor de Vrouw -]- Vraagt onze middelen ter regelingvan den bloedsomloop. Falen nooit. Inlichtingen gratis, pok per brief. SANTÉ - 165a - Rotterdam. ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARN1S, deed zich van zyn :in zijn decoraties; om in het aldus zooals hy tegen- rde, kon hij niet elfde soldaten, die den dienst hadden nu juichend in be roet Suw3rov's nplaats, dat bij den itor denzelfden, lapoleon bevel zou en Amsterdam e hem in, en slechts egie, en met opoffe- van zjjn treiD.artil ivens, kon hij ont- ïVordt vervolgd '.RICHT 7 Mei 1925 feilingsvereeniging De". 0 per 100 krop. 100 K G. per 100 bos. 15-tot 16- per 100 kg. Poter3 9.— per 100 kilo. Kruisbessen onr. ƒ16 17 per 100 kg. Aardbeien 0,39 tot J 0,69 per k.g. Boonen dubbele stam 0,66 tot 0,81 per kg. Blauwe druiven ƒ1,04 per kg. Boonen (groote) ƒ21 27 per 100 KG. (stan)8nij 60.-ƒ62.— per 100 kg. Tomaten ƒ0,34-ƒ0.86 per K G. Komkommers (w.>/ld.— fld per 100 kg Peen 12,— tot 22,— per 100 bos. Bloemkool I ƒ4-/ll— per 100 stuk. II ƒ1,10— ƒ6.— per lOOstuks. Sjalotten 1,- tot ƒ3.60 per 100 bos. Rhabarber 2,80 tot ƒ9,— per 100 bos. Doperwten 25. per 100 k g. Peulen 17 tot 18 per 100 k.g. Witte Asperges 0,26 tot 0.47 per bos. Blauwe 0,15 tot 0;3l pei bos. MIWJELHARNIS Bij den heer E. de Lint aan de Chr. de Vrieslaan alhier is een postduif binnen komen vliegen gemerkt N 9 24 48016. prijs per kwartaal. f l. Lossa nummersf 0,075 Ailvertantiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en nieustaauvragen f 1»— P«r plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 62 Hugo Grotius en zijn Land. Nederland vangt heden door de Grotius- tentoonstelling te 's-Gravenhage in natio- ualen kring, zoo straks gevolgd door het buitenland, de herdenking van Hugo Gro ttos aan -i. Niet den man, dien wij kennen uit de vaderlandsche geschiedenis, en die ter wille vanzyn politiek-godsdienstige overtuigingen naar Loevestein werd verbannen, vanwaar hy ontvluchtte om vervolgens als banne ling in den vreemde te leven en te sterven. Maar den man, die in Parjjs in 1625 zijn werk: ,De jure belli ac pacis" handelende over het „recht van den oorlog en den vre de" schreef en daarmede het moderne vol kenrecht, gelijk wij het in dezen tijd meer dan tevoren zien uitgroeien en ontwikkelen, grondvestte. Grotius heeft in dat boek den oorlog als rechtsmiddel veroordeeld; onweerlegbaar aangetoond, èn op historische, èn op moreele èn op juridische gronden, dat in een geschil tusschen twee Staten evenmin als tus- schen twee personen de kracht van het door eeD van beiden te ontwikkelen geweld beslissend kan en mag zijn. Reeds vóór hem waren er geleerden, phi- losophen en moralisten geweest, die alge- meene regelen van moraal in de verhou dingen der volken hadden nagespeurd. Maar en hierin ligt voor een deel de groote beteekenis van het werk van Grotius ztjn voorgangers deden dat op algemeene óver wegingen; Grotius grondvestte de weten schap van het volkenrecht; toonde aan, dat er een zoodanige afzonderlijke weten schap is, en heeft daardoor tot haar ont wikkeling btfgedragen. Men moge over deze ontwikkeling in de sedert verloopen drie eeuwen minder of meer optimistisch denken de ontwikke ling zelve kan men niet ontkennen, en juist diegenen, die haar als niet voldoende be schouwen, moeten zich in de eerste plaats doordringen van de noodzakelijkheid om, ter wille van het algemeen welzijn en het rehctsbewust zijn der wereld, die ontwik keling te versterken en te versnellen. Men noemt Nederland het land van Gro tius. Omdat Grotius in Nederland, toevallig, geboren werd Neen, maar omdat men het niet uitsluitend als toeval beschouwt, dat juist een jurist van Hollandsehen huize van die dagen het volkenrecht in zijn principieele strekking aan de wereld kwam ontdekken. In Grotius tijd waren de Nederlanders meer nog dan in de eeuwen te voren de schip pers van Europa". De uitvinding van het haringkaken door Willem Beukelszoon van Biervliet, die aan de ontwikkeling der scheepvaart op omlig gende landen zulk een stoot gaf, heeft, in direct natuurlijk, geleid tot de uitwisseling van producten door middel van de stout moedige, voor niets terugdeinzende, ener gieke Nederlanders van de vijftiende en de INGEZONDEN MEDEDEELING. J.JANSEN - SOMMELSDIJK HET VOORDEELIGST ADRES VOOR zestiende eeuw. Zij kwamen, lang voordat andere volken uit het Westen deze zee bevoeren, in de Middellandsche zee en aan den Levant; zij waren de eersten, die toegang tot de Scan dinavische havens wisten te verkrygen, en de voortbrengselen van dat land brachten naar Engeland en elders. Moest niet voor de Nederlanders van die dagen als een levens belang gelden, dat in het verkeer der volken, primitief opgezet en ontwikkeld, zekere algemeene regelen werden erkend? Moest niet de aandacht van een zoon van dat land, scherpzinnig als Grotius, getrokken worden door het bestaan, het onwillekeurig en on bewust naleven van zulke regelen?Grotius heeft, zou men dit maar meenen, zeker niets kunstmatigs geschapen ten behoeve van zijn cosmopoJitische landgenootenware het door hem naar voren gebrachte kunst matig geweest, de tyd, die alles dat onecht is verwoest, had het niet laten bestaan. Maar Grotius heeft, juist omdat zyn blik door de omgeving van zijn land gescherpt was als die van geen ander, gezien, lang voordat anderen het zagen en gevoelden, dat er is een volkenrecht, zijnerzijds op gronden van natuurrecht gevestigd, maar voortspruitend uit gewoonten en gebruiken. Daarom en niet om het toch altijd min of meer toevallige feit, dat Grotius er is geboren wordt Nederland thans meer en meer ge- heeten het land van Grotius. Daarom, en ook omdat Nederland sedert 1899, toen de eerste Vredesconferentie te 's-Gravenhage werd gehouden, is geworden de zetel van het werk van Den Haag; de zetel van het land, waar de rechtsontwikkeling in het Hof van den Vol kenbond, in de Academie voor Internationaal Recht en andere instituten haar beste uitin gen vindt. Den Haag, onze residentie, is sedert 1899 zetel van het Permanente Hof van Arbitrage, een lichaam, waarvan dan op zichzelf weinig kracht moge uitgaan, maar dat niettemin een novum werd in de betrekkingen der volkeren. Den Haag is sedert ruim driejaren de zetel van het belangrijkste orgaan, dat de Volken bond telt: van het Hof, dat in die eerste drie jaren door een Nederlandsch jurist van groo- ten naam werd gepresideerd. Als men Grotins met den Volkenbond samenbrengt, dan bedenke men wel, dat niets, hem daarmede verbindt dan de princi pieele gedachte. In den loop der eeuwen z(jn er tal van publicisten geweest, die ontwerpen hebben gemaakt voor een organisatie der Staten; ontwerpen, die voortijdig moesten heeten op een oogenblik, dat nauwelijks de zelfstandige Staat leefde in de gedachten der menschen. Grotius behoefde zulk een Statenorgani- satie niet om zijn volkenrecht ingang te doen vinden: hij geloofde in de levenskracht van zijn eigen schepping. Maar de Volkenbond, gelijk deze thans als een eerste, zwakke poging om die gedach ten van vorige eeuwen te verwezenlijken is ontstaan, verwezenlijkt voor een deel, een groot deel zelfs, Grotius' leer. De politiek heeft in de eeuwen, die het uitkomen van Grotius' boek van dit oogenblik scheiden, zijn leer veelal verstooten: niet op het recht ba seerde men zich, maar op de macht. De Vol kenbond draagt als meest levenskrachtige kiem in zich den wensch om anders te hande len, om recht boven macht te stellen. In den Volkenbond z(jn, voorloopig nog FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 13) „Voor mij bestaan geen geheimen! Spreek, meneer Werner.wat is er aan de hand?!" „Mevrouw de gravin, u is nog lijdend..." ..Neen, neen, ik ben krachtig en gezond! Hebt u zulk een slechte tijding, dat u vreest, mij nadeel te berokkenen?" De spreekster herstelde zich zoo vastberaden mogelijk, ten einde reslouut en kordaat te spreken als altijd, maar haar wangen verrieden twee brandend roode vlekken en krampachtig klemden zich haar handen om de leuning van den stoel: „U komt over bedenkelijke financiëele aan gelegenheden spreken?" De oude man sloeg verlegen de oogen neer. „Ook daarover, mevrouw de gravin!" „Het ziet er slecht uit met de eigendommen van mijn man?" „Erg, buitengewoon slecht, mevrouw de gravin!" ..Hopeloos en troosteloos niet waar?" Werner aarzelde. „Dat zou nog het ergste niet zijn, mevrouw de gravin." Toen schrikte Meta op. „Niet het allerergste?! Wat wilt u daarmee zeggen, meneer Werner?" Agatha naderde haar en sloeg teeder den arm theoretisch, zoo straks wellicht practisch, alle Staten gel(jk, hetz(j groot of klein, hetzij machtig of weinig machtig De Volkenbond aanvaardt de leer van Grotius nog nietten volle: wel theoretisch, maar niet practisch. Nog is niet erkend Grotius' beginsel, dat slechts die oorlog gewettigd is, die wordt gevoerd tegen den Staats-misdadiger, den overtreder van het volkenrecht. Het Protocol, een vorig jaar te Genève ge sloten, zette een goeden stap in die richting; nog is het te vroeg gebleken, maar ook de uitwerking van dat Protocol zal zich doen gelden 1 Nederland, dat een traditie heeft op het gebied van het recht tusschen de volken, heeft ook in den Volkenbond een taak te ver vullen. Men behoeft maar de namen te noe men van een Van Karnebeek, een Loder, een Eysinga, een Limburg, een Van Rees, en tal van anderen, die in verschillende organen van dien Volkenbond hun goede krachten aan zijn werk hebben gegeven op een wijzedie tegelijk hen en ons land eerde. Maar al was, wat zij deden, niet alleen persoonlijk, al kon, en kan dit worden opgevat als te geschieden namens ons land hun werk leefde en leeft niet in de harten en de hoofden van ons volk. Juist dat moet anders wordenanders worden in het land van Grotius; in het land vanwaar de eerste gedachte aan de grond begrippen voor dezen Volkenbond is uitge gaan. Ben dag als deze is geschikt om zich van zijn nalatigheid bewust te worden, en tot het inzicht te komen, dat ook van een klein volk en zoo heel klein zijn wjj niet eens een groote kracht ten goede kan uitgaan, indien maar werkelijke overtuiging in (lat volk leeft. Overtuiging wint niet veld uitsluitend door het aantal dergenen, die haar aanhan gen; overtuiging wordt ook gedragen door haar intensiteit. Van de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede", te 's-Gravenhage gevestigd, van welke het presidium achtereenvolgens in de handen van bekwame juristen en staatslie den als de heeren Limburg en Treub ver bleef, is de gedachte van de nationale her denking van Grotius' meesterwerk uitgegaan. Die „Vereeniging voor Volkenbond en „Vre de", kortweg V. E. V. genoemd, wil den Volkenbond zijn streven, zijn resultaten voorzoover bereikt nader brengen tot Nederland en tot het Nederlandsche volk. Maar om dat te kunnen doen, behoeft zij steun; steun, die een ieder, groot of klein, arm of rijk, haar geven kan. Steun, die kan komen van dengene, die overtuigd is van de beteekenis van den Volkenbond, evenals van dengene, die deze beteekenis nog niet ziet, maar haar wel wenscht. Steun, die alleen moet uitblijven van degenen, die principieele tegenstanders zijn van samen werking der volken, van verzoening van tegenstrijdige belangen, van het stellen van geordend recht in de plaats van het onge ordend geweld. Zijn er de zulken na de ernstige lessen, die de groote oorlog met zich heeft gebracht, zij behooren dan tot degenen, die in deze vereeniging niet thuis behooren. Maar de anderen, zij kunnen steu nen: door toetreding tot het lidmaatschap, door hun schouders te zetten onder het vor men van plaatselijke afdeelingen, door hun arbeid en hun persoonlijkheid aan die Ver eeniging te geven. Heeft men zich wel afgevraagd, of in om haar middel. „Ga naar uw kind, Meta. Ik geloof, dat het schreeuwt. Ik zal met den heer Werner spreken en je later alles meedeelen." De gravin weerde de spreekster met bevende handen af, haar oogen schitterden koortsig. „U brengt mij tijding van mijn man?" vraagde zij haastig, fluisterend. De rentmeester laat het grijze hoofd op de borst zakken, een luide snik ontsnapt zijne keel. „Dat Is zoo, gravin!" „Hij heeft geld noodig?" De blik van Werner treft met een smeekende uitdrukking tante Agatha. „En u hebt geen geld?" gaat Meta snel voort. De oude man schudt troosteloos het hoofd. „Ach, het is veel erger, mevrouw de gravin, veel erger!" „Groote hemel... zet me niet op de pijnbank fs hij soms ziek? ernstig ziek?" Toen haalt de rentmeester met een snellen ruk een brief en een telegram uit zijn borstzak en overhandigt aan tante Agatha beide stukken. „Lees u, lees u maar," fluisterde hij. „Ach, lieve, goede God, ik kan het niet zeggen, het wil mij niet over de lippen!" Met een heftigen ruk heeft Meta zich van de papieren meester gemaakt, ze wankelt naar het venster, opent de stukken en leest. De rentmeester maakt een korte, handenwrin gende beweging tegen tante Agatha,deze begrijpt hem niet, en zoo gaat hij zelf achter de gravin staan, als om haar op te vangen, wanneer ze het bewustzijn mocht verliezen. Maar Meta valt niet neer onder den vcrschrik- kelijken slag, die haar heeft getroffen, alleen het deze plaats een afdeeling van de V. E. V. bestaat? Het antwoord zal luiden, geffik het zoo dikwijls luidt: de belangstelling ervoor is hier ter plaatse wel, maar niet in die mate, dat een afdeeling recht van bestaan zal hebben. Welnu, als dat zoo is, dan juist moet er een afdeeling komen, om die be langstelling te ontwikkelen, haar te bren gen in het kader van geheel Nederland Laten dan degenen, die er iets voor gevoe len, om zulk een afdeeling te helpen op richten, daarvan aan de redactie van dit blad kennis geven, opdat die mededeeling komt tot de leiders van de V. E. V., die dan niet zullen aarzelen zich met hen in ver binding te stellen. Op die wijze, door althans iet9 te doen wat de krachten van zelfs den meest be- scheidene niet te boven gaat, kan ieder heden getuigen, dat hij het goede wil in internatio nale richting; dat hij een waar kind is van het land van Grotius! INGEZONDEN MEDEDEELING. NUTSSPAARBANK KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS Vraagt thans ten kantore der Nutsspaarbank inlichtingen tot verkrijging van EEN SPAARBUSJE VOOR UWE KINDEREN. Busjes worden gratis in bruikleen afgestaan Bevorder den Spaarzin Uwer kinderen door hen de gelegenheid te geven hunne Spaar penningen in een Spaarbusje der Nutsspaar bank te deponeeren. papier van het telegram frommelt zij tusschen haar vingers en een half gesmoorde kreet ont snapt haar lippen. „Dood! hij is dood!" Een stilte, een vreeselijke stilte van eenrge seconden. Tante Agatha is met doodsbleek gezicht toe gesneld en slaat de armen om de jonge weduwe. „Dood!" fluistert ze. „Barmhartige hemel, hoe is dat gebeurd!?" Werner heeft een van de groote, uit eikenhout gebeeldhouwde zetels aangeschoven. De berenkoppen, die de kapiteclen ervan vor men, verdwijnen als in een wazigen nevel voor Meta's oogen. Zwaarmoedig laat ze zich vallen op de lederen zitting en staart wezenloos op het telegram. Haar oogeit staan wijd open, strak, zonder tranen. „Alles staat wc! in den brief, aan de ongelukkige gravin!" fluistert Werner op den vragenden blik van Agatha, en hij bedekt zijn oogen met de hand, hij keert zich af, omdat hij het. van schrik verstijfde gelaat van Meta niet kan aanzien. Toen verheft deze fier het hoofd, en met een blik semend oog zegt ze: „De graaf heeft zich te Montc-Carlo een kogel door het hoofd gejaagd!" strak staart ze voor zich, hare stem klinkt vreemd en schor. „Toch zeker in een aanval van verstands verbijstering!" zuchtte de oude beambte, „er is te veel in den laatsten tijd gebeurd, de credi teuren hebben ook zoo gewetenloos hem in het nauw gebracht. „Deze brief Is aan mij gericht?" Zij wil het schrijven opnemen om het adres te lezen, maar Een dfenstrefsge naar Flakkee. Een van de moeilijkste reizen in ons ambts gebied is Flakkee, officieel genoemd Goede reede en Overflakkee. Om bet te bereiken, moet men eerst naar Rotterdam, dan Rot terdam door naar de Rosestraat, waar de tram naar Hellevoetsluis zijn beginpunt heeft, dan per boot naar Middelharnis-haven en daar staat weer een tram klaar, een naar Ouddorp en een naar Ooltgensplaat. Als men 's morgens vroeg uit den Haag vertrekt, is het al ver middag eer men zijn einddoel bereikt. Er is nog een andere route, over Maassluis, voor hen die fietsen, maar gemak kelijk is die niet, daar men driemaal moet overvaren voor men op Flakkee is, en aan gezien veeren buitengewoon lastig zijn op reis omdat men nooit zeker van zijn tijd is, want men weet niet of het overzetten 10 minuten of een half uur duurt, of nog langer is die reis ook niet aangenaam, tenzij men vroeg op stap gaat en dus zeker is de boot in Hellevoetsluis, die op vaste tijden vaart, in ieder geval te kunnen halen. Wie veel reist, gaat echter nooit zoo vroeg op stap, en dan wordt het in de meeste gevallen hard rijden om de boot te kunnen halen, want de veeren hebben meer tijd ge kost, dan waarop was gerekend. Wij namen dus onze route over Rotter dam, te meer daar wij op ons genomen had den een zending eeDdags eeDden-kuikens, voor den heer F. Kamphuis. Ermelo, in Rot terdam in ontvangst te .nemen en per vlies-- machine naar Zwitserland te zenden. Wij waren dus al vroeg aan het station D. P. Rotterdam, want om 8 uur v.m. vertrekt het vliegtuig van de Waalhaven. De eenden kuikens, den vorigen middag reeds uit Ermelo verzonden, bleken springlevend en 10 min. voor de aankomst van het vliegtuig waren we op het vliegterrein. Niettegenstaande een harde wind, was het vliegtuig vrijwel op tijd en plaatsten wij de kuikendoos in de ruimte voor bagage bestemd, in het achter stuk van het vliegtuig. De vliegenier ver zekerde, dat het er frisch genoeg was, er gingen heel wat kuikens met de KL.M. mede. Het is dan ook een ideaal transport, de vracht voor 30 kuikens, met verzekering, van Rotterdam naar Bazel, bedroeg 2,40; om 8 uur vertrokken, kwam de zending dienzelfden middag om 2 uur in Bazel aan. Nadat wjj deze opdracht hadden vervuld, zetten w(j onze reis naar Flakkee voort. Ons eerste bezoek gold het hoenderpark „Flak kee", eigenaar de heer G L. Warnaar Jan zoon, landbouwer in Dirksland. De hoeve ligt een uurtje buiten Dirksland, dicht bij de zee. De heer Warnaer is reeds een paar jaar geleden met de hoenderfokkerij begonnen, 't is een voortvarend iemand, die niet van halve maatregelen houdt, en was dus nog al op flinke schaal begonnenmaar teleur stellingen zijn niet uitgebleven. Hij heeft tamelijk wat leergeld moeten betalen en heeft terdege ervaren, dat de pluimveeteelt niet iets is, dat men een, twee, drie onder de knie heeft, en dat zelfs een ervaren en goed op de hoogte van zijn tijd zijnde boer nog heel wat moeite heeft, om de grond slagen onder de knie te krijgen en dat zijn toch werkelijk menscheD, die met het fokken van ander vee ervaring hebben. Omdat wy destijds zagen, dat de heer Warnaar de zaak serieus aanpakte en er op Flakkee geen enkele andere was, die het pluimveebedrijf op moderne wijze had in gericht, of wilde inrichten, hadden wij den heer W. onze hulp toegezegd en was hy fokstationhouder van de Provinciale Zuid- Hollandsche Vereeniging, de V. P. Z. H. geworden. Prima materiaal heeft de heer W. destijds aangeschaft, van het beste fokmateriaal, in ons land aanwezig, had bij betrokken. Helaas bleek na een jaar, dat veel van zijn kuikens met pullorumbacillen waren besmet, zoodat er veel kuikens stierven; nadat het bloed onderzoek had plaats gehad, zijn maar kleine toornen overgebleven Inmiddels was hem ook gebleken, dat met kleine broedmachines en kleine kunstmoeders in het groot niets is te bereiken en had hij dat alles opgeruimd. Thans stond er een groote broedcentrale van Nederlandsch fabrikaat, waarover hij zeer tevreden was, en er was in bet opfokhuis een centrale verwarming aangelegd. Dit laat ste was niet op onze aanbeveling geschied, omdat wij bij ervariDg de moeilijkheden en bezwaren van het opfokken van kuikens met centrale verwarming kenden. De leiding lag er echter eenmaal en werd dus in ge bruik genomen. Het resultaat was als bij alle andere fokkers, die op deze wijze hun kuikens wilden opfokken; vroeg in het jaar gaat het prachtig. De oudste kuikeris waren dan ook prachtdieren, maar van de latere werd de kwaliteit minder, veel achterblijvers en alle kuikens vertoonden een dor en droog uiterlijk Zulke kuikens knappen pas op, wanneer ze buiten het opfokhuis komen, hetgeen ook daar bleek. De oorzaak van een haar hand zakt loodzwaar neer. „Ja, mevrouw de gravin, ik ontving dien brief eergisteren van den graaf, met de aanwijzing, hem dan alleen aan u ter hand te'stellen, wanneer een telegram van zijn kamerdienaar slechte tijding vanwege den graaf mocht behelzen." „En die tijding is gekomen!" Als een ge smoorde, rauwe kreet van smart, een geluid van gesprongen snaren, komt het over Meta's asch- grauwe lippen. Alstoen zinkt haar hoofd weer zwaar voorover, een hartverscheurende, pijnlijke trek vertoont zich op haar gelaat, krampachtig balt ze de handen en snakt naar adem, als iemand die op het punt is te stikken. Tante Agatha heeft een opwekkende essence uit het nevenvertrek gehaald en wil voorhoofd en slapen der beklagenswaardige vrouw bevoch tigen, maar Meta weert haar eensklaps af en richt zich met krachtsinspanning op. Zij steekt den rentmeester de hand toe. „Ik dank u, dat ge zelf gekomen zijt, ik dank u, dat gc deelneemt in mijn leed. Blijf i n mijn nabijheid, er is voor ons een moeilijke, treurige taak weggelegd. Ik kan mijn gedachten nu nog niet verzamelen, zelfs die eene allerver schrikkelijkste niet, dat hij vrijwillig mij kon verlaten, dat hij zulk een nameloos leed over mij heeft gebracht! Laat mij nu alleen. Ook gij tante Agatlia.want de doode wil voor het laatst mij toespreken)" Met haar sidderende hand grijpt zij den brief, zij wacht cr mcc. „Gaat! Gaat nu heen!" „Mevrouw de gravin!" snikt de oude man, „mijn arme, arme meesteres!" Hij neemt haar hand en brengt ze aan zijn lippen, terwijl hij ze met tranen bevochtigt. „God ontferrue zich over uw harteleed! God schenke u zijn troost en bijstand.en spare u voor uwen zoon!" Zij knikt als een wezenlooze en drukt hem zwijgend de hand, koud als ijs rusten haar slanke vingers in de zijne. Hij verwijdert zich langzaam, aarzelend, de bezorgde blik gevestigd op de beklagenswaardige weduwe en moeder. Tante Agatlia omhelst met diep medelijden de ongelukkige, fluistert haar troostende woorden in en volgt den trouwen dienaar in het zijvertrek. Een oogenblik nog blijft Meta roerloos zitten, zij drukt de hand tegen het voorhoofd, alsof ze met geweld haar gedachten moet verzamelen en opent daarop den brief. Wezenloos staren haar oogen, zonder tranen, op het schrift. De eerste regels deinen als in een floers, zij begrijpt nauwelijks den zin, dan verscherpt zich haar gezichtsvermogen-, zij leest, leest altijd haastiger, het bloed stroomt haar weer bruisend door de aderen, een koortsige opwinding maakt zich van baar meester na de doorielijke kalmte van voorheen. Ja, nu wordt haar alles duidelijk! (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1