STEMT NOOIT landarts HERWBIJER EERSTE BLAD IbeDSTEL, gevuld met éérste kwaliteit Ide Javakapokt 41.50 RING A 99 ML-VENN- H. W. TOLENAAR VOORSTRAAT - Sommelsdiik NUTSSPAARBANK EZEMSINGEL196 ROTTERDAM ENHANDEL HUISKES APON EST GIJ?: ZATERDAG 6 JUNI 1925 J.JANSEN - SOMMELSDIJK Dames- en Kinderkleeding. DE BERENBURCHT. MIDDELHARNISSOMMELSDIJK KANTOORVOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS Landbouw. LITIEK N HANDEL. voor eerste kwaliteit goederen voor den ■m toeroepen «1GEN AAN ONZE MAGAZIJNEN. I ieding van een partij KARPETTEN Bggelijk lagen prijs. ■varpet f 11.90. 12 els wol gebloemd Karpet I Belg, moderne dessins f 27,50. 12/4 wol Bnoa Karpet, ijzersterk, f 8 50. fc—70. 100 c.M. br. Tapijt Cocos f 1.10. B— 55 cM. br. geheel wollen looper, onverslijtbaar, Ir, mod. kl. f 1.35. Katoenlooper 35—70. f-69- 55.50. STROOMATRASSEN f 5.25 ^trassen zijn gevuld met uitsluitend Geen minderwaardige kwaliteiten. lering, de nieuwste patronen 8 cent per rol. vanaf f 0.41. Vitrage: schitterende sor- nergens vindt f 0.28 per el, 120 cM. Ribstof Jstof oi nieuwe strepen 0.85 130 cM. Pluchette ïg 1.25 130 cM. dubbel Pluchette zeer zwaar Gevlochten Matten 781.28 Corridor Matten 15 W.C. Matten 4965 China Matten 68 Etok Matten 2.45. I prima zeil roode rug f 1.15 183 cM. breed Zeil, 183 cM. breed Linoleum 2.25 200 cM. breed 200 cM. breed dubbel gewalst Graniet, onver- I 0.55 Aigepast Tafelzeil 1.98 Zeil Kast- IKachelzeiltjes 59—75. rnvachten 13.50 Buitengewoon mooie col- pis Beige en Vilttapijt voor zeer lagen prijs, j vast aan de oude prijzen en zien met ze enorme prijsverlaging. ZIE DE ETALAGE! WONINGINRICHTINGEN JB ELVER VAARDIGING sa m SMAAKVOLLE MEUBILEERING BELEN TAPIJTEN - GORDIJNEN TEL DAAR EN U ZIJT TEVREDEN. TRAAT 279, bij het Viaduct - Tel. 9238 - ROTTERDAM len Kleermakerslournituren Manchester pt Engelsch leer Billart-en Bestuurstafellaken Gevestigd 1882 rrrUrit- ZcLslittes f J BESTE JIJ RK van GIM30RN rn DOORN. ijgbaar bijP. Wielhouwcr, N. J- Boer, Sommelsdijk; DIrk3land; C. de Mooij, d. Maden, Oude Tonge; eüe. WEGENS VERHUIZING 29 en 30 Mei en 2 Juni GEEN SPREEKUUR Vanaf 3 Juni a.s. dagelijks te consulteeren van 8'/a tot 10 uur voorm. en van 1 tot2y3n.m en volgens afspraak. Prijs per kwartail. f I, Losse nummers f 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen eu Dienstaanvragen i 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 59 Duurte in de toekomst? Deze vraag is bij ons opgekomen, toen we kennis namen van de wijzigingen, welke minister Colijn heeft gemeend te moeten aanbrengen in zijn wetsontwerpen, die naast de invoering van de zoogenaamde Weeldebelasting, een verlaging van lasten bedoelden, voortvloeiend uit een paar. di recte belastingen. En als antwoord op deze vraag meenen we een volmondig ja! te mogen doen hooren. Volgens den eersten opzet zouden een paar belastingen vrij belangrijk verlaagd worden. Speciaal was dit het geval met de inkomstenbelasting, doordat de kinder aftrek zou worden gesteld op 300 per kind, terwijl deze thans 100 tot 200 bedraagt naar gelang van de grootte van het belastbare inkomen. Verder zou voor gehuwden een aftrek worden toegestaan van 200. Bovendien zou het tarief der verdedigingsbelasting een verlaging onder gaan. Dit waren de voordeelen, welke spe ciaal dus ten goede kwamen aan de gehuw den en aan de gezinnen met kinderen. De verdere belastingverlaging betrof een ver mindering van het heffingspercentage der successierechten. Tegenover deze belastingverlagingen zou te staan komen de heffing van een Weeldebelasting, een belasting op weelde- verteringen, waaronder begrepen de ver teringen in hotels en koffiehuizen. Deze weeldebelasting zou in totaal wellicht een 36 millioen inde schatkist moeten brengen. Een bepaald cijfer is nooit genoemd, omdat men in de onmogelijkheid verkeerde, de vermoedelijke opbrengst van deze nieuwe heffing te begrooten. Achteraf blijkt nu echter, dat het verzet, dat allerwege is gerezen in het bijzonder legen de Weeldebelasting, den Minister genoopt heeft zijn voorstellen te herzien. Blijkens de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer heeft de Minister verschillende posten uit de Weeldebelasting geschrapt. De op brengst zal daardoor belangrijk dalen. En dit verschil moet voor de schatkist worden teruggevonden door een deel van de voor genomen belastingverlaging terug te ne men. Volgens de nieuwe voorstellen zal de kinderaftrek voor de inkomstenbelasting tot de thans geldende bedragen beperkt blijven. De maximum aftrek per kind wordt dus weder 200. Daarnaast komt echter INGEZONDEN MEDEDEELING. HET VOORDEELIGST ADRES VOOR FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 10) Trapten de machtige steenen beren van de ilotpoort niet de trappen op naar boven, de wapenschilden in hun klauwen, om daarmee een eerbiedige hulde te brengen aan het jong Beertje in de witte kussens? Stampte en slierde niet uit alle hoeken en gaten de lange stoet van al de ruige kameraden, die sinds eeuwen hier in den Burcht hun stille wacht hadden gehouden en de komst verbeid van den jeugdigen telg, die voortaan hun heer en gebieder zoe zijn de Beer van Hoogenstijn? Welk een jubel, welk een vreugde in het gan- sche huis! Alleen de vader van den jeugdigen erfgenaam houdt zijn zoon in sidderende handen en de koortsige gloed op zijn voorhoofd wisselt net de vale bleekheid van zijn gelaat. Zijn het tranen, of is het parelend zweet, dat hngzaam van zijn bleeke wangen biggelt? Alles in den Burcht is in zoete rust met glimlachende lippen en behagelijk welzijn, alleen graaf Fre- derik Karei loopt rusteloos op en neer, een spook- sel gelijk, door de breede, zijn voetstappen weer gevende zalen. De slaap bezoekt z ij n oogleden niet. een tegemoetkoming in zake personeele belasting voor hotel- en restauranthouders. Deze, die reeds op zware fiscale lasten zit ten, zullen worden geholpen in dien zin, dat de volle huurwaarde van de hotel- en restauratiegelden niet langer voor belast bare huurwaarde zal gelden, maar slechts een fractie daarvan. We zien dus nu, dat voor den gewonen burger de belastingverlaging zal bestaan in een aftrek van 200 op het belastbare in komen van gehuwden. Terwijl hij voorts minder aan verdedigiugsbelasting zal heb ben op te brengen, een vermindering welke echter pas gewicht in de schaal gaat leggen bij de groote inkomens (voor de middel matige inkomens is deze belasting niet zwaar). Van de verlaging van het'successie- recht, welke gehandhaafd blijft op den voet van liet eerste voorstel, zal maar een enke ling profiteeren en dan juist onder omstan digheden, dat een tegemoetkoming nu niet direct noodzakelijk is. Aan weeldebelasting, waaronder zullen vallen tal van verteringen, welke we geens zins alle kunnen bestempelen met luxe uitgaven, zal de gezamenlijke burgerij heb ben op te brengen een goede 30 millioen. Voegt men hierbij hetgeen de burgerij dan verder nog extra te dragen zal hebben tengevolge van de prijsstijging van tal van goederen, als gevolg van de verhooging van het Tarief van invoerrechten (welke verhooging 1 Juli in werking treedt), dan zal men moeten toegeven, dat de balans al zeer sterk gaat overhellen naar de zijde van de schatkist. De regeering heeft be hoefte aan vele millioenen, teneinde de tekorten, die vooral in de toekomst op de staatsbegrootingen dreigen, te kunnen dekken. Deze millioenen zullen moeten komen uit de zakken van de burgerij. In slechts geringe mate en dan nog alleen voor de gehuwden en voor de beter ge situeerden staat een verlaging van een paar heffingen voor de deur. Zullen we dan zoover mis zijn met onze voorspelling, dat dit alles moet neerkomen op een toe toeneming van de duurte in de toekomst? Dat door de gedwongen stijging der ge zinsuitgaven tengevolge van de prijsver- hooging van tal van artikelen en de extra belastingheffing van tal van goederen en tal van verteringen de levensomstandig heden moeilijker zullen worden speciaal voor hen, die thans reeds moeite hebben om met een beperkt inkomen de huis- houdbegrooting sluitend te' maken? Specht. INVOERING VAN DE TARIEF WET op den dag der Tweede Kamer-ver kiezingen. Na veel getalm is dan toch het Koninkl. Besluit afgekondigd, dat den datum bepaalt, waarop de Tariefwet-1924 zal in werking treden. Op zichzelf verandert dit feit aan de tariefquaestie niets. De wet is er nu eenmaal, en het in werking stellen is daarvan het natuurlijke gevolg. Maar het tijdstip, waarop Vóór hem zweven twee groote blauwe kinder- oogen, die hem ernstig en verwijtend aanzien, alsof ze een vonnis over hem willen vellen, en een kleine mond vraagt onophoudelijk: „Waar bleef het erdeel mijner vaderen, dat zij u in bruikleen achterlieten, opdat ge dit voor uwen zoon trouw en rechtmatig zoudt admini- streeren?" Als een donderslag dreunen die woorden hem in de ooren, al tracht hij deze met de handen te sluiten, al zucht hij overluid: „Hoe kon ik nog op een zoon rekenen! Ik was mij niet bewust van eenigen plicht, omdat geen erfgenaam mij werd geboren!" De zachte stem vervolgt echter onmeedoogend: „Denk eens na! Nog eer gij eene vrouw tot levens gezellin naamt, nog tijdens de eerste hoopvolle jaren van uwen echt, versmolt het kapitaal, werd de grondslag los gemaakt, waarop thans de vooze bouw in elkaar zakt. Denk eens na! waar bleef het erfdeel mijner vaderen?!" Graaf Frederik Karei zinkt machteloos in een leuningstoel. Hij behoefde niet na te rekenen hij wist waar het geld was. gebleven ach, hij wist het maar al te goed. Vóór zijn oogen schemert een groen tafelkleed, rollen blinkende goudstukken. Vreeselijk antwoord, dat hij eenmaal zijn kind zal moeten geven! Nu reeds ligt hij op de pijnbank uitgestrekt, door den worm die knaagt aan zijn hart. Hij kan de smart dezer bittere zelfbeschuldi ging niet verduren! Hij moet weder winnen, wat hij verkwistte, hij moet den dreigenden onder gang afwenden, hij moet, als hij nog vrouw en dit geschiedt, is om verschillende redenen merkwaardig. Het verschynen van het K. B. viel samen met het stellen van vragen, (of is hetK. B. reeds bedoeld als eèn voorloopig, maar dan toch afdoend antwoord op die vragen door het Eerste Kamerlid S. van den Bergh, die den Minister van Financiën verzocht te willen mededeelen of hij bereid zou zyn, nu de ver kiezingen voor de Tweede Kamer binnen korten tijd plaats hebben, met de invoering van de Wet te wachten, tot het Nederland- sche Volk zich zal hebben uitgesproken. Merkwaardig is het zeker, dat een wet, die om toch vooral geen tijd te verliezen, na on volledige voorbereiding en dientengevolge na onvoldoende behandeling, overyld is aange nomen, eerst een half jaar later wordt inge voerd, vooral wanneer dit beteekent, zooals in dit geval, bij een opbrengst van rond 2 mil lioen per maand, een voor de schatkist na- deelig verschil van 12 millioen. En wellicht is het een unicum, dat een, voor de volkswelvaart en ook om principiëele redenen, zoo belangrijke wet als deze Tarief- wet, van kracht wordt op denzelfden dag, waarop de verkiezingen plaats vinden. Het vermoeden was reeds gewekt, dat de Regeering iets in het schild voerde, toen zij eenige maanden tevoren het bericht deed verspreiden, dat het inwerkingtreden der wet „niet eerder dan tegen 1 Juli te verwachten was", en de dag voor de stemming toen juist was bepaald op 1 Juli, d.i. op twee dagen na, de uiterste termijn bij de Kieswet gesteld. Tijd rekken scheen de bedoeling te zijn. Op het eerste gezicht doet, hetgeen nu gaat geschieden, denken aan een politieke snakery van een oolijken overwinnaar, wien de be wustheid van zijn overmacht lichtelijk naar 'het hoofd is gestegen. Bij nadere beschouwing krijgt men echter den indruk, te doen te hebben met een weloverwogen politieken zet, met de handige uitvoering van eenniet on verdienstelijk bedachten politieken gochel- toer. In ieder geval ligt de politiek er dik bovenop, hetgeen trouwens volkomen is in den stijl, waarin de wet is tot stand gebracht. Ingezonden Mededeeling. Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spaarbusjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan? Zoo niet, vraag dan- ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. kind in de oogen zal durven zien! Krampachtig woelen zijn handen in de papieren op de schrijftafel. De rentmeester heeft hem de afrekeningen gezonden,... er valt niets meer af te rekenen, en de crediteuren worden lastig... de termijnen zijn afgeloopen. Wat te doen? De heeren, met wie hij gedurende de winter avonden heeft gespeeld, die hem ontzaglijke som men afwonnen en' door zijn fortuin zich hebben verrijkt, leven kalm op hunne goederen, laten zich niet meer zien. Er rest geen andere mogelijkheid, geen andere hoop dan Monte-Carlo. Hij wil het laatste nog bijeenschrapen wat hij bezit en Va banéuc 1 zeggen. Alleen dient hij te wachten, totdat zijne vrouw uit het kraambed is opgestaan, totdat ze in staat zal zijn, iedere tijding uit de hel van dit speelhol te dragen, zonder noodlottig gevolg. Hij heeft zijn zoon als bedelaar doen ter wereld komen, maar alles kan en mag hij hem niet ont nemen, de moeder dient hij hem toch te laten 1 Dus wachten... wachten 1 O welke martelende weken zullen dat zijn! Zoo er een vagevüur is, hij zal het leeren kennen, En hij leerde het kennen. Hij zat met kloppende slapen en ijskoude handen aan Meta's legerstede; hij zag haar in het gelaat, waarin alle hemelweelde van het jonge moederschap zich afspiegelde; hij luisterde met krampachtigen glimlach naar alle heerlijke plan nen der toekomst, welke zij uitdacht voor het geluk van haar kind, voor hun aller welzijn, want ja, zij wilden gelukkig zijn! Nu waren immers haar stoutste verwachtingen Het is duidelijk. Invoeren vóór de verkie zingen zou de regeeringsmeerderheid stem men kunnen kosten. Invoeren n£ de verkie zingen zou het gevaar medebrengen, dat indien zich mocht herhalen, wat in 1905 en 1913 is geschied, n.L dat de meerderheid der kiezers zich uitsprak tégen tariefs verhooging, en het Kabinet zich genoopt zag heen te gaan, het nieuwe Tarief nimmer zou worden inge voerd. De conclusie ligt voor de hand: niet invoe ren vóór en niet invoeren nó. de verkiezingen blijft over invoeren op den dag der verkie zingen zelf. Het is doodeenvoudig. Als de kiezers dus op den 1 Juli hun stem biljet in de bus steken, kan nog niemand hunner eénige ervaring hebben omtrent de wet, die denzelfden morgen is in werking getredendan heeft de huisvrouw nog niets bemerkt van hoogere prijzen, de fabrikant en de boer- nog niets van stijgende productie kosten, en draagt de koopman nog geen kennis van de verrassingen, die „het tech nisch verbeterde" tarief hem aan de grens zal brengen. En als op den avond van dienzelfden dag, by de opening der stembus, de meerderheid eens mocht blijken om te zijn men kan nooit weten! dan zou dit althans de Tariefwet niet meer kunnen deren. Nu zouden dergelijke beweegredenen geen hoogen dunk geven aan den eerbied der Regeering voor den wil der kiezers. Doch gaven ministerie en parlementaire meerder heid niet reeds van zoodanige gevoelens blijk, toen zij de wet er doorjaagden, zonder het Volk in de gelegenheid te hebben gesteld zich te verklaren? Het gaat hier eigenlijk alleen maar om den wil der kiezers van den over kant. Uit deze politieke manoeuvre zyn inmid dels nog' andere leeringen te trekken. In de eerste plaats is door het uitstel bevestigd de meening van de tegenstanders der wet, die betoogden, dat deze tariefsverhooging voor het in evenwicht brengen der Staatsfinanciën niet noodig was. Ten tweede toont de regee ring, dat zij zich in haar tariefpolitiek niet veilig acht, en dat de bekende waarschuwing van Dr. Kuyper, nadat in 1913 de voorgestelde tariefsverhooging den val van zijn ministerie ten gevolge had: „met deze lading gaan wij niet meer in zee", haar beteekenis nog niet heeft verloren. Maar Dr. Kuyper heeft in dit verband nog iets anders gezegd, dat den kiezers ook die van öe tegenpartij thans weer een vinger wijzing kan zijn. In deel II van „De Anti-revo- lutionnaire Staatkunde" van Dr. A. Kuyper (1917) lezen w(j, op blz. 427: „Na de ervaring in 1913 opgedaan, schynt het geraden om van methode te veranderen en van nu af de tariefsverhooging niet op eens maar bij deelen tot stand te brengen en hiermede aanstonds te beginnen zoo we weer meester van het terrein worden". Dr. Kuyper's volgelingen zijn meester van het terrein geworden, en zij zijn begonnen tariefsverhooging „bij deelen" tot stand te brengen. Deze tariefwet vormt daarvan het eerste deel. Laat dit deel tevens het laatste zijn R. Leest de advertentie van Campfetis Stoffeerder!] (Adv.) vervuld, nu lag de zoon in haar armen, die het oude geslacht tot nieuwen glans en heerlijkheid zou doen opbloeien! En de gravin drukte zijn handen met onuit sprekelijke liefde tusschen de hare en zag hem weer in de oogen als destijds.jaren geleden. toen hij haar in de armen knelde en zijne bruid de belofte deed, „ik zal alles doen wat uw geluk bevorderen kan!" O meineedige man, breker van uw gegeven woord! Lichtzinnig en gewetenloos hebt ge al dat jong geluk verwoest! Heeft hij dat werkelijk? Neen! duizendmaal neen! Nog zal hij een laatste woord met het noodlot spreken; nog kan alles terecht komen... ach, zoo goed! En hij fluistert haar met schor stemgeluid tcedere woorden in het oor en sust zijn knaapje op den arm. Niemand heeft eenig denkbeeld ervan hoe het hem daarbij te moede isl Werkelijk niemand? Tante Agatha, die tot verpleging van haar geliefde nicht is overgekomen, ziet hem dikwerf zoo zonderling vragend, zoo uitvorschend in het bleek gelaat. Heeft zij ccnig vermoeden ervan, hoe het met hem gesteld is? Waarom niet? Dat zijn zaken berooid zijn, is een publick geheim. Maar hoe erbarmelijk ze er uit zien, dat is nog niet bekend. Dc dag breekt aan waarop de jonge Beer van Hoogenstijn den doop zal ontvangen. Op verlangen van Frederik Karei en tot voor beeldeloos genoegen der gravin, heeft men af gezien van alle feestelijk vertoon. Flakkeeschen Boerenbond. Kort verslag vaii 't verhandelde in de Aigemeene Vergadering van 29 Mei 1925, gehouden in 't Hotel Spee te SOMMELSDIJK. Voorzitter de Edelachtb. Heer P. van Schouwen te Oude Tonge. Tegenwoordig zijn 10 Afdeelingen uitbrengende 63 stemmen, 3 vereenigingen als bedoeling in Art. 9 b. en 21 persoonlijke leden. De Voorzitter opent de vergadering met een korte toespraak waarin vooral de nadruk wordt gelegd op het feit dat deze verander de statuten waarin een groote ruimte is gemaakt voor persoonlijke toetreding, nog niet geheel aan 't doel beantwoordt deze vergadering is vooral belegd om een nieuw bestuur te kiezen, van harte hoopt spreker dat de keuze goed wordt overwogen daar vooral van het Dagelijksch Bestuur de leiding moet uitgaan, en ze, om met vrucht werk zaam te kunnen zijn overtuigd moet zijn het vertrouwen van hare leden te bezitten. Spreker hoopt dat de Afdeelingen welke het vorig jaar zich uit de organisatie terugtrok ken. hierop mogen terugkomen gedachtig aan 'tspreekwoord „Eendracht maakt macht" het is een onloochenbaar feit, dat wenschen en verlangens van de groote massa eerder worden bevredigd en ingewilligd, dan van een kleine groep of den enkeling. Met den wensch dat het nieuwe bestuur, sterk, door het vertrouwen harer leden, geen moeite zal sparen het in Art. 1 onzer statuten om schreven doel te trachten te bereiken, ge steund door eensgezindheid en waar noodig door krachtige hulp der Afdeelingen en leden opent spreker deze vergadering. Nadat de Notulen der vorige vergadering zyn vastgesteld wordt door den Voorzitter medegedeeld dat zoo even telefonisch be richt is ingekomen van den heer Br een dat bij door plotseling opgetreden familie om standigheden is verhinderd deze vergadering bij te wonen, ook van den heer Warnaer ontving spreker een schrijven waarin deze door een vergadering van B. en W. te Dirks- land verhinderd is tegenwoordig te zijn en voorts mededeeld dat hij een eventueele benoeming in 't Dag Bestuur niet meer kan aannemen, terwijl zijn heengaan geen af breuk zal doen aan de vriendschappelijke verhoudingen met het bestuur en den Secre taris. Vervolgens wordt rapport uitgebracht over het pogen om Overflakkee in één tele fonisch streeknet onder te brengen, en van het onderhoud met den heer Inspecteur van de Post en Telefonie te Dordt waaruit bleek dat het streeknetje Dirksland, Melis sant, Middelharnis voor den staat een belang rijk verlies oplevert, eenerzijds door de belangrijke uitgaaf aan personeel en ander zijds door de kleinere opbrengst zooals werd duidelijk gemaakt uit een overgelegden staat, over de maanden Maart 1919 en 1925. het aantal aansluitingen bedroeg daarin 114 tegen 117 het aantal gesprekken daaren tegen verminderde van 679, op 4S1 terwijl de geldelijke opbrengst van 259.— terug liep tot 189 voegt men daarbij dat het kantoorpersoneel te Middelharnis door dit netje moet worden uitgebreid met een tele foniste; dan was 't duidelijk dat een net over het geheele eiland belangrijk grootere ver- In allerintieinsten kring, alleen de ouders, tante Agatha en de jonge pastoor uit het naastbij gelegen dorp, tot welks kerspel Hoogenstijn be hoort, wordt het kind ten Heiligen Doop ge houden. Hoe verrukkelijk ziet Meta er uit! Hare figuur is vol, krachtig, schier koninklijk geworden. Ze schrijdt zoo met opgeheven hoofd, zoo fier en gebiedend, zoo statig voort, als nooit te voren; en toch ligt er een zachtheid op haar gelaat, een uitdrukking in haar oogen, die bewijzen, dat gravin Hoogenstijn in al baar stralend geluk een deemoedige en vrome vrouw is gebleven. „Kuno Kracht" heeft men den knaap gedoopt. De predikant heeft de handen over hem ge vouwen en gebeden, dat dit kind eenmaal in waarheid een beschermheer en schutspatroon voor allen moge zijn, die onder zijn sterke hand mochten komen; dat liet leven zoo moedig en trouw als zijn voorzaten de „kracht" in den dienst van zijnen God eu evennaaste, voor vorst en vaderland, moge uitoefenen en beschikbaar hou den dat ook hij in zijn levensboek de leuze moge schrijven, waaronder zijn vaderen hunne daden hebben verricht: „Christe Kyrie, Te land en ter zee, Beschermer in nood, Dat geve de Heerl" Nooit had Meta kunnen gciooven, dat haar zoo levenslustige, oppervlakkige gemaal door een heilige verrichting zoozeer getroffen kon zijn! (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1