union IADE AU CADEAU ;nior handzaaimachine ;nior handwiedmachinb nutsspaarbank EERSTE BLAD Nieuwe Tarief wet ft de strekking, de prijzen te doen stijgen prijsdaling tegen te gaan. Prijsdaling laagt de productiekosten en is daarom beste middel tegen werkloosheid. Agenten op Goeree Overflakkee: ZATERDAG 30 MEI 1925 J.JANSEN -S0MMELSDIJK Dames- en Kinderkleeding. DE BERENBURCHT. MIDDELHARNISS0MMELSD1JK Financieel Overzicht. Comité van Verzet tegen Protectie. <Sëgenujtn.d bestaat niet uoor LL mits Ciy een UNION beryöb De verschillende patent onderdeelen, zooals U ze bij geen enkel ander fabrikaat zult aantreffen De Stofvrije Patent BracketHet Patent Zadel en de ongelooflijk lichte gang vormen te zamen HET GROOTE SUCCES van het UNION RIJWIEL Vraagt Catalogus bifcle UNION RIJWIEL FABRIEK, Dodems- vaart, of hare Agenten, die in elke plaats gevestigd zi|n. UIZEN J. J. Campfens-Boets. .ANDC. Bojerman. 5ANTGebrs. v. Immerzeel. LHAÏNISA. Witvliet. ETONGE: P. Tielernan. OOLTGENSPLAAT A.van Dam. OUDDORPJac. de Hooy. OUDE TONGE A. J. Akkermans. SOMIELSDIJKC. Vis. STAD A/ll HARINGVLIETJ. V. Rossuni AANKOOP VAN EEN NIEUWE )R DERTIG GULDEN, GEEF IK EEN NIEUWE HET ALLERNIEUWSTE MODEL gtookeensprljsvanwled-.aanaard-niIlinT STAD AAN '1 aaimachlnes en onderdeelen aan: RUl'll 1 HARINGVLIET Prijs per kwartaal. f i Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 58 Wegens de Pinksterdagen zal ons a.s. Dinsdagnummer NIET VERSCHIJNEN. H.H. Adverteerders en Corres pondenten worden verzocht hiermede rekening te houden. De verkiezing in 't zicht. Een week geleden zijn in de groote dagbladen de lijsten opgenomen van can- didaten voor de Tweede Kamer-verkiezing op 1 Juli. Voor elke van de 18 kieskrin gen waarin het land is verdeeld kon men er in lezen de reeksen van namen van personen, die door de diverse partijen minstens een 35 tal waardig geacht zijn ons de bevolking in de volksvertegen woordiging te dienen. Eon zee van namen, waaruit we den 1 Juli een keus zullen moeten doen. Voor wie niet aan politiek doet, om wanhopig of onverschillig onder te worden. Zoodat het voor deze wanhopigen en onverschil ligen het beste zal zijn, om eenige aan dacht te schenken aan de aanbevelingen, welke weldra in de bladen zullen ver schijnen en waaruit men zal kunnen lezen, in welk opzicht deze of gene candidaat speciaal den steun verdient van een recht geaard staatsburger. Met het inleveren der candidatenlijsten door de partijen of groepen is het eerste hoofdstuk van de verkiezingsbeweging af gesloten. Wie in de politiek is ingevoerd, heeft voor het opstellen der candidaten lijsten zijn invloed of zijn meening kun nen doen gelden ten aanzien van het can- didaatstellen van een bepaald persoon. Wie zich niet in de politiek roert, heeft van deze voorbereidingen van den ver kiezingsstrijd weinig of niets gemerkt; het eerste deel van het verkiezingswerk is langs hem heen gegaan zonder dat hij in zijn rustig bestaan is gestoord geworden. Voor het geheele kiezerscorps staat thans de tafel gedekt. Ieder moet nu maar zien, welken candidaat hij zal eten. En voor de meesten van het corps zal dit wel de eerste man zijn van de groep, tot welke hij zich naar zijn volle politieke overtuiging, naar zijn godsdienstige nef- ging, naar zijn op eigen belang gerichten zin, naar zijn idealistisch streven of... naar zijn instinct het meest aangetrokken gevoelt. INGEZONDEN MEDEDEELING. HET VOORDEELIGST ADRES VOOR FEUILLETON. DOOR NATALV VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 9) Het zou toch ook passender zijn geweest, het gewonnen geld te beleggen, in plaats van het telkens weer te vergooien... Maar lieve hemelI voor wie had hij moeten sparen 1 Hoe kon hij ver moeden, dat er nog eens kinderen zouden komen 1 Welnu, dat moest alles nu anders worden! Hij r-af deze eene speelschuld nog betalen en dan net allen ernst er naar streven zijn financiën weer in fiet reine te brengen. Hij moet nog een hypotheek nemen op Hoogenstijn! Walsleven, Monnikhaag en Goversberg zijn reeds zoodanig bezwaard, dat deze goederen geen rekening meer maken, het kapitaal is reeds lang verteerd, zoomede het erfdeel zijner vrouw! Frederik Karei slaakt een zucht, bedekt met beide hartden zijn gelaat en zakt neer op een stoel. Wat verheugt Meta zich met haar aanstaand moederschap! Haar gezicht is verheerlijkt ge heel haar wezen ademt jubelend geluk I Heeft hij ook reden zich te verheugen in een erfgenaam? In den eersten roes der verrassing zeer zeker! welk mannenhart zwelt niet van trots en voldoening, afs men vader worden zall Niet altijd zal het per se nummer een van de lijst behoeven te zijn, die de meeste stemmen op zich vereenigd krijgt. Tot een dwingen om nummer twee of drie van een lijst verkozen te krijgen, zijn de gezamenlijke kiezers nog immer in staal, mits zij dan eensgezind ten strijde trekken. Wel gaat het dan blijkbaar in tegen den wensch van het partijbestuur, maar uit de mogelijkheid, dat men, zoo men wil, dwin gen kan, blijkt wel, dat men niet geheel en al aan handen en voeten gebonden kan worden door een partijbestuur. Zooals gezegd is, zal 1 Juli de groote dag zijn. Nog vier weken zijn er voor den boeg. In tal van kringen zal men het ver- kiezingsvuur nog hebben aan te wakke ren. Want er gloort hier en daar nog slechts matig een enkel vonkje. Het gevolg wel licht van het kant en klaar stellen van den maaltijd, zonder dat men zelf in de gelegenheid is geweest ons den noodigen eetlust te verwerven. Specht. Ingezonden Mededeeltng. KANTOOR: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spaarbusjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan? Zoo niet,,vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voor Uwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. Landbouw. KWEEKEN VAN WKATZIEKTE- VRIJE AARDAPPELEN. AMSTERDAM, 22 Mei. Door toegezegden steun van het Centraal Bureau v.d. Veilin gen in Nederland is het Centraal Comité in zake keuring van gewassen in staat, behalve de premie van ƒ1000 voor het kweeken van een wratziektevrijen,geelvleezigen consump tie-aardappel, bovendien een premie van ƒ1000 uit te loven voor het kweeken van een nieuwen wrat-ziektevrijen vroegen aard appel. Deze vroege aardappel moet na een twee- of driejarig onderzoek onvatbaar of zeer weinig vatbaar voor wratziekte biyken te zijn. De kweeker is verplicht van een zaaiing gedurende twee jaren minstens vijf tig knollen te zenden aan dr. J. G. Oortwijn Ja, hij was verheugd als een beschonkene, zonder eenig besef de roerende aandoening zijner goede vrouw werkte aanstekelijk op hem. Maar nu, in de stilte van den nacht, bij nuchter overleg, sluipt tusschen deze gewaarwording van geluk een beklemmende angst, de zorgelijke vraag: wat moet er worden van het kind? Hoe zult ge het groot brengen? Waarvan het opvoeden naar zijn stand? Wat te antwoorden als de zoon eenmaal den vader vraagt: „Waar bleef het erfdeel mijner vaderen?" Welk een bitter, pijnlijk verwijt! Graaf Frederik Karei wil dat nooit hooren, nooit Hij wil, hij moet weer inbrengen wat hij heeft verkwist! Maar hoe? Welnu, de fortuin kan hem toch niet altijd den rug toekeeren, eens moet hij toch met goed geluk spelen, dan zal hij iedere winst beleggen en zijn verspeeld vermogen rcmplaceeren. Al de heeren, die door hem rijk zijn geworden, moeten hem revanche geven, ze moeten, als ze man nen zijn van eerl De graaf springt onstuimig o en ziet naar de pendule. Zitten ze nog in de club? Neeh, - - het is te laat. Maar morgen! morgen! En daags daarna speelde hij met opgewonden hartstocht, koortsigcr, hartstochtelijker dan ooit. En de fortuin lachte hem toe. Zijn hoofd gloeide! Half krankzinnig van geluk, snelde hij naar den bankier en belegde het gcldl En dan, hij had nog een kans. De hertog was verzot op zijn prachtig vierspan volbloed rossen, die hij gaarne zijn jonge schoon- Botjes, Oostwold (Oldambt) De beoordeeling der mededingende rassen geschiedt door een commissie, bestaande uit de H H. dr. J. G. Oortwijn Botjes, Oostwold, Ir. W. B. L. Ver hoeven, Wageningen, ir. J. D. Koeslag,Wa geningen en een nog nader door het Centraal Bureau v.d. Veilingen in Nederland aan te wfjzen persoon. Bij de beoordeeling der rassen worden alle eigenschappen in aanmerking genomen die voor den handel en de teelt van vroege aard appelen van belang zfjn. Een afzonderlijke aangifte voor mededinging is niet noodig: iedere kweeker, die zyn zaailing ter onder zoek naar Oostwold zendt, wordt geacht mede te dingen naar den prijs, tenzfj hy verklaart zulks niet te wenschen. Het onderzoek ge schiedt kosteloos De prijsuitreiking geschiedt in den herfst van 1930, zij geschiedt slechts indien de winnaar zich verplicht, de aard appelen van de betrokken soort in Nederland ten verkoop aan te bieden. VAL- OF CONTROLENESTEN. Bij de inrichting van het kippen verblijf hebben we even de valnesten aangetipt, met de belofte daarop nader terug te komen. Een vainest is een eenvoudige inrichting, n.l. een klep of schuif vóór het gewone nest, waardoor de kip wordt opgesloten zoodra zij het nest is binnengetreden om daarin haar ei te deponeer en. Met tusschenpoozen, gewoonlijk van on geveer 2 uur, gaat de verzorger de nesten langs en bevrijdt de kippen die kakelend aankondigen, dat ze zich van haar plicht gekweten hebben, uit haar isolement, echter niet dan nadat het nummer van de' ring, welke elke hen om haar poot draagt, op het ei en een eierlijst of op de laatste alleen issgenoteerd. Gewoonlijk doet men het ook op het ei, opdat men naderhand zal kunnen zien van welke hen het ei afkomstig is. Het lijkt den lezer misschien erg ingewikkeld en ook tijdroovend, doch in de werkelijkheid valt/ het erg mee. Op het bedrijf, hetwelk schrijver dezes leidde, werden een 600-tal hennen op valnesten gecontroleerd (vandaar dat men ook wel van controle-nesten spreekt inplaats van val-nesten, d w.z. inrichtingen waarin de hennen, als een muis, in een val loopen) en een controle-gang duurde nooit langer dan een half uur. Bij ons woonhuis hebben we een beschei den kippen verblijf je voor een 10-tal hoenders, welke voor de eieren voor het huishoudelijk gebruik moeten zorgen. Daarin worden een 3-tal valnesten gebruikt en die worden be diend wanneer een der huisgenooten langs het kippenverblijf komt, wat honderdmaal op een dag geschiedt. De hennen maken gaarne van de valnesten gebruik en ver kiezen deze dan ook boven de open nesten. Door het gebruik van valnesten kunnen we dus nagaan hoeveel eieren iedere hen legt, in welke maanden ze gelegd worden (een hen die eieren in den winter legt is van grooter waarde dan een harer zusters die liever de lente- en zomerperiode pref©: reert), hoe zwaar de eieren'zijn, welke kleur ze hebben ('tgeen voor enkele fokinrichtingen van belang is), terwijl men het optreden van ziekten of „ongemak" snel kan constateeren, doordat iedere leggende hen in handen komt. Voorts signaleeren de niet-leggende hennen, de dure paardjes die wel eten doch geen contra-prestaties leveren, zichzelf en kunnen dan naar den soeppot worden verwezen. dochter, prinses Margaretha, als huwelijkscadeau, wilde schenken. Prins George, d>e met Hoogenstijn weleer onderhandelde, had een enorine som geboden, maar de ijdelheid van den graaf duldde het niet, om zich van zijn vermaarde kleppers te ontdoen. Dit was nu anders geworden. Hij moest kapitaal maken voor zijn zoon! Dienzelfden dag nog verkocht hij de paarden en bracht de opbrengst weer naar de bank. Welk een genoegen verschafte hem dit! Het was voor hem zoo iets heel nieuw, iets ongewoons... geld maken I Voorloopig schafte hij ook geen andere paarden weer aan. Hij ontsloeg den tweeden koetsier en verheugde er zich in, dat hij daardoor veel uit won, het onderhoud van een veel eischenden Engelschman en vier rantsoenen daags! Hij moet verder overleggen, hoe en waar hij bezuinigen kan, zonder dat "Meta er ooit de lucht van krijgt, want een gevoel van schaamte houdt hem plotseling ervan terug, zijne vrouw te be- I kennen, hoe gewetenloos hij tot nu toe huis heeft gehouden. En hij spaart en belegt... en toen verkeert I weer de kans van liet geluk, hij moet alles weer van de bank afnemen, om speelschulden te be talen I I Het is een duldelooze strijd, een op- en af, een waterhoozen met een zeef! Maar graaf Fi-ederik Karei strijdt met taaie volharding, hij denkt aan zijn zoon! Hij zorgt en geeft zich voortdurend hartstochtelijker en zenuwachtiger dan ooit ontzettende moeite, hoe meer hij tot de overtuiging geraakt, dat in het wezen van Meta een wonderlijke en in het Voor den fokker zy'n controlenesten on ontbeerlijk. Ze z(jn voor hem als het kompas voor den zeevaarder, dus onmisbaar. Doch, om by dit beeld te blijven, alleen hy die de beste stuurmanskunst bezit zal de aanwyzingen hem door 't kompas ge geven, het voordeeligst wfc'ten te benutten. Zoo ook de fokker. Zulks zullen we in een nieuw artikeltje duideiyk trachten te maken. Weekblad „De Kleinveeteelt". Naschrift. Door de boven verwaGhting groote vraag naar de kippenverblyf-teekening is de voorraad uitgeput. Een nieuwe is in aanmaak en wordt den vragers die mo menteel niet bediend kunnen worden, het exemplaar zoo spoedig mogelijk toege zonden. INGEZONDEN MEDEDEELING. fdoorsclrijaeaoi traaspireereat Bestrijk de pijtvlijke. plaats met AKKER's, Kloosterb&lsenv Verzacht direct 50ctperpot^ Hoewel de vaste stemming op de beurs blyft aanhouden, zijn de omzetten toch niet zoo groot. Wel kan men bemerken, dat het publiek zich meer en meer tot de aandeelen- markt gaat wenden. Op de beleggingsmarkt zyn de omzetten belangryk verminderd, alleen de nieuwe uitgiften vinden een gunstig onthaal. Ook Bankaandeelen verlaten, alleen ge vraagd Koloniale Bank en Ned. Indische Handelsbank. Industrieele waarden over 't algemeen zeer vast, vooral de Kunstzijde-aandeel en, waarvan de aandeelen Nederlandsche Kunst zijde op één dag een Koersavans behaalden van 80 op de dekkingen van de Contra mine. Philips lampen en Jurgens vast maar stil. De pefcroleumafdeeling was ook veel gun stiger gestemd en was er tamelijk vraag naar aandeelen Kon. olie. De Rubberafdeeling was niet meer zoo willig als verleden week en zou het ons niet verwonderen als dezeafdeelingin de komende dagen een reactie te zien gaf, vooral nu de Rubberprijs niet meer hooger gaat. Scheepvaartwaarden iets meer gevraagd. Ook de suikerafdeeling was wat vaster en zeer willig was men van aandeelen H. V. A. op de declaratie van een dividend van 40 en het bericht van een nieuwe uitgifte van aandeelen tegen 100 in de maand Juli. Tabaksaaudeelen prijshoudend met eenige vraag naar aandeelen Deli Maatschappij. Op de wisselmarkt weinig zaken. Het pond oogloopende verandering plaats grijpt. Met verbazing vestigt zich zijn blik dikwerf steelsgewijs op de gravin. Is dit dezelfde gelaten, vermoeide, zachtzinnige onverschillige vrouw van weleer, die op al zijn wenschen maar het eenig belangeloos antwoord gaf: „zooals je wilt!" de vrouw, die met gebogen hoofd voortschreed, vol zelfvergetelheid, zoo mat en schuw als een wit duifje, wier vleugels door een stormwind waren verlamd? Is dit dezelfde Meta, die nog slechts haar eigen schaduw was? Nu schijnt het, alsof een standbeeld eindelijk met leven is bezield. Haar gestalte rijst hoog en krachtig, haar hoofd verheft zich fier en zelfbewust op de schouders, al haar bewegingen hebben iets vast, iets gedeci deerds, zooals hij te voren nooit aan haar heeft waargenomen. De zachtaardige duivenoogen flikkeren met zegepralende vreugde, haar lippen glimlachen en spraken nimmer te voren zulke pittige woorden als thans 1 Tante Agatha komt voor het eerst, op kort bezoek, en schreit vreugdetranen bij het geluk van haren lieveling. Terwijl ze Meta zoo geheel veranderd ziet op treden, knikt ze zachtkens goedkeurend. Als een echo komen haar dc woorden van den overleden broeder voor de» geest: „als eerst maar eens het jonge broedsel in het hol ligt, dan wordt het zachtmoedig, indolent vrouwtje ecu weerspannige, kloeke berin 1" Ja werkelijk! Ook Meta zal zulk eene Berin zijïi Op aandringend verlangen der gravin, verhuisde INGEZONDEN MEDEDEELING. sterling blijft vaatgestemd, francs iets lager. De volgende dividendbewijzen zijn betaal baar gesteld: no. 21 aand. Krian suiker met. 100.— no. 9 aand. Serdang cultuur met 150.— no. 27 aand. Holl. Mij. Gewapend beton met100.— no. 17 cert. Adam Rubber. 14.85 no. 16 pref.aandeelenMadoeratram 27.50 no. 42 aand. Blauwhoedenveem 60.— Ongeregeld goed. In de „Maas" van Zaterdag j.l. lazen we een groot artikel over de R. H. B. S. waarin gewag gemaakt werd van het feit dat de h.h. leeraren niet erg best met elkander zouden kunnen opschieten. De „Maas" uit als haar meening dat, als de h.h. leeraren van christelyken huize waren, de herrietjes over zouden zyn, Dit artikel was opgesteld naar aanleiding van een request, door een oud-leerling. "Waar in het artikel hier allereerst gespro ken wordt over een adres van linksche zijde, zullen we beginnen met mede te deelen dat het een artikel betreft van een vroegeren H. B. S.-er die aan zijn excellentie den Minis ter van Onderwijs in een request mede deelde dat er op de H.B.S. te Middelharnis dingen waren geschied op onderwijsgebied, die naar zijn overtuiging, niet door den beu gel konden. Speciaal werd er de heer Wit- senburg in aangevallen. Over dit request zullen ook wij het stil zwijgen bewaren. De heer Witsenburg is op school een uitstekend docent. Hij is directeur, het onderwijs is vruchtdragend, we hebben geen reden om zijn gezag op een of andere manier te ondermynen. Dat wil natuuriyk niet zeggen dat wij daarom in alles met hem accoord gaan en speciaal zijn houding tegenover den H.B.S. bond wordt door schrijver dezes en door alle oud-leerlingen sterk afgekeurd. Maar nog maals, hij is hier voor het doceeren van de Chemie, en zoolang dat uitstekend blyft, is er geen reden om hem met minderwaardige stukken aan te vallen. Over de verdere leer aren zwygen ook wij, al is het ons bekend dat de onderlinge harmonie niet erg groot is. Jammer is het dat de leerlingen er wel eens de dupe van zijn geworden. Maar de heeren zijn berekend voor hun taak, en laten de critici dat toch bedenken, dat is de hoofdzaak. Wie zijn begonnen met te werken voor de H.B.S. Wie? Dat moet de Maas eerst be antwoorden. De H B.S. is het gevolg geweest van het zeer krachtige werk van de heeren Leest de advertentie van Campfens Stoffeerderij (Adv.j de familie naar Hoogenstijn en vertoefde er den geheelen zomer, want zooals Meta gekscherend zeide: „de jonge Beer diende in zijn stamhol het levenslicht te aanschouwen!" Graaf Frederik Karei hield zijne gemalin dagen lang gezelschap, maar een rusteloos ongeduld trok hem weer naar de residentie. Hij kwam en ging hij zwierf ongestadig heen en weer, werd zenuwachtiger bij den dag, bleeker en meer en meer ontdaan, en zag ten slotte zoo ernstig ziek eruit, dat het de aandacht trok van Meta en zij met bezorgdheid naar de oorzaak vroeg. Hij lachte en deed eene poging om met twijfel achtige vroolijkheid te schertsen. „Ik zal eerst nog de komst afwachten van den nieuwen heer en gebieder, en dan een paar weken op een bad plaats doorbrengen; dc dokter zegt, dat ik aan een verwaarloosde verkoudheid lijd en oordeelt verandering van lucht noodzakelijk." Te voren had de gravin nooit aan een woord van haren gemaal getwijfeld; nu echter had haar oog opeens zoo iets vreemds, onderzoekends en doordringends, zoo dat Frederik Karei haren blik ontweek. De maanden verstreken... op den Burcht Hoogenstijn zag een zoon het levenslicht. Een zoon! -Als een trillende jubeltoon klonk het van de lippen van de jonge moeder. Nu lag de vurig verlangde kleine Beer in haar armen, en de oude schilderstukken aan den muur zagen met wonderbaren bezielden blik op haar neder en glimlachten haar toe. Vernam men geen vreugdevol gebrom en fluiste ren In alle hoeken? Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1