BELASTING. >or de Vrouw. -|- jSchiekade 165a - Rotterdam. EiflPT. fSaaskade 158, R'dam Middelharnis. een vakkundig Bakkersknecht J. RUTJES Goadschesingel 200 - ROTTERDAM. Wide Il hmd door de zon PURQL 1 Dr. LEHMAN SON, Tandarts WOENSDAG 27 MEI 1925 ftmÈËÊMÊÊHÈÊÊ&mSÊeM. mmmmmm HIDDELHAKHIS-SOIHELSDUL KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS Ingezonden Stukken. DE BERENBURCHT. (en voor den dag ge- broek moesten ze It passeeren... de |B\J A. werd op het waar de rug van inste afdruk gevon- 1 men maar denken i ook voor de recht rden |iangemoedigd door zet haar opzoe- [enenwerper. t A. Lantema, den toen maligen fcm, den heer De Ing van de publieke steen wierp, waar- bloedende hoofd- 3 dooreen gelukkig lacht (was niet de Iter het slachtoffer? Insdagmiddag een- Terwljl onze party- r, met zijn vrouw ■voor de ruiten van liet gezicht van den ftiyk daarop vloog e worpen steen door ande schuifdeuren. I in de glazen deur Jier staande boeken- ■rven overal in het Togen Een tweede [fel en kwam onder ben den man echter |ijn. Want hy nam vuilnisbak op en de ruit, zoodat alle kamer verspreidde pe fiets on nam de hem échter in ver- Itema, die een huis daarvoor geen erf- Ihuis moet en niet |r huis krygt. HEISTELLING. Hedenmorgen I Ruyterweg een on- ■ezien de omstandig- goed is afgeloopen. i den Haarlemmer- Eén van de tuien |n rijweg gespannen, loekfabriek uit Koog Inelle vaart met het Juw op. Het gevolg den kant van de |htauto trof. edrukt en versplin- een wonde aan het gezicht. Vermoedelijk heeft hij het neusbeen gebroken. Een jongen, die zich achter in den wagen bevond, kwam met den schrik vrij. De ge wonde is voorloopig naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht. Hetzelfde heiwerk is eenigen tijd later oor zaak geweest van een tweede ongeval. Een dokter uit Heemstede, die per auto door Slo- terdijk reed, meest eensklaps uitwijken voor een paard, dat heipalen uit het water naar bovengenoemd bouwwerk aan den Adm. de Ruyterweg sleepte. De auto reed tegen een boom, met het gevolg dat de glasruit versplin terd werd. De echtgenoote van den dokter werd door de scherven vrij ernstig aan het ge laat getroffen. Het paard kreeg kwestsuren en moest buiten dienst worden gesteld. De auto is, wat het voorgedeelte betreft, beschadigd. BRAND TE AMSTELVEEN. Een driejarig knaapje in den rook gestikt. AMSTELVEEN, 19 Mei. Omstreeks twee uur hedennacht passeerden twee Surveilleer rende agenten den Amstelveenscheweg bij het Patrimonium-gebouw. Door het springen van een ruit bemarkten zij, dat er brand was in de woning van De Jong aldaar. Een der politiemannen ging per rijwiel de brandweer waarschuwen. Zijn collega ging het huis binnen. Hij vond daar alles in rep en roer. De be woners waren bezig hun huisraad bijeen te vergaren. Toen het gezin naar buiten was ge gaan, bleek, dat er nog een kind vermist werd. De agent ging daarop nogmaals naar boven en bracht een 3-jarig kind van De J., dat helaas door den rook gestikt was naar beneden. Terstond daarop arriveerde de eerste brand spuit. Daar de waterstand laag was, kon de spuit geen water geven en raakte zij door de modder defect. De vlammen sloegen inmiddels hoog op. Spoedig arriveerde nu een tweede spuit, welke terstond in werking gesteld kon worden. Wel dra werd de vlammenzee kleiner. Aan het huis was echter niets meer te redden. Het is tot den grond toe afgebrand. Het werd bewoond door twee gezinnen met te zamen zeven kinde ren. Het huisje was slechts laag verzekerd. DE BRANDEN IN DE VENEN. EMMEN, 19 Mei. In het veen woeden de branden steeds voort. In het Emmererfschei- derveen is een machineloods afgebrand, toe- behoorende aan den heer Van der Leest. Ook de woning van den heer Scheper werd een prooi der vlammen. Op last van den burgemeester is overal de witte vlag geheschen, ten teeken, dat geen koffievuurtjes mogen worden aangestoken. Twee spuiten uit Veendam en Ter Apel zijn nog gearriveerd ,om hulp te verleenen bij het blusschen. onze middelen ter f van den bloedsomloop. Falen nooit. len gratis, ook per brief. ■orheen Dr. DE WILDE) Te raadplegen [dag (beh. Zaterdag) 8-10 en 12-3 [kuurMaandag en Donderdag 7-8 Overflakkee Biedt zich aan v. g. g. v. Zelfstandig werken Brieven onder H.S. aan het Bureau van dit blad. SPECIAAL ADRES VOOR Solide Houtwaren als Trapleeren, Keukentafels. Strijk planken, Vuilnisbakken. Droogrekken, Spanramen, Kuipen, Raamhorren, enz. Schuin tegenover de Jonker Fransstraat. schrijnen,smetten,stukloopen der huid. Inseclenbefen. Gebruik 89 verKruqb bij Apolb en Droaislen KUNSTTANDEN Nieuwste methodes Pijnlooze behandeling Oppert 156 - ROTTERDAM Persoonlijke behandeling van al Uwe Belastingzaken voor Inspecteur en of Raad v. Beroep door Oud-Ambt. der Directe Be lastingen. Advies ƒ1.— Bureau voor Be lastingzaken en Accountancy, Gelder- schestraat I Ob, Plan C,achter Beursstation Rotterdam. Geopend 9—12,16. Oe Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee Ie Middelharnis (Langeweg) ia op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Deageweoscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd. Prijs per kwartaal. f l Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstuanbiedingen en Wienstaauvrttgen f 1,— per plaatsing tot een maximum van 10 rogels elke regel meer 15 cent. EMNDEN Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No 15 -Voorstraat Middelharnis. 7 JAARGANG. - N°. 57 Bescherming. Wat is bescherming? In het algemeen zal men geneigd z(jn te vragen, wat er tégen bescherming kan wor den aaugevoerd Ieder mensch wil beschermd zyn, vermeent recht te hebben op bescher ming, en van deze gemeenschappelijke rechts overtuiging zijn de resultaten rijkelijk voor handen in de wetgevingen van alle landen De wetten bevatten bepalingen, die gericht zijn op de bescherming van personen, eigen dommen en bevoegdheden van allerlei aard, tegen aanranding. Ten aanzien van de bescherming tegen aanranding zijn de hierboven aangehaalde opmerkingen juist. Tegenover de bescherm den staan hier geen benadeelden, en de be schermden zijn hier niet begunstigden, want alle personen worden door de wetten be schermd. Bij bescherming door Invoerrechten staat het evenwel anders. Van deze bescherming is het gevolg, dat goederen duurder worden. Wie koopt en voor hetzelfde goed meer moet betalen, is benadeeld. Benadeeld zijn hier alle verbruikers. Zij vinden tegenover zich geplaatst slechts degenen, die tengevolge van de invoerrechten meer ontvangen. Het voordeel, dat <feze genieten, stempelt hen tot begunstigden, want dit voordeel kan uit sluitend ten goede komen aan diegenen, wier bedrijf toevallig behoort tot slechts enkele takken van nijverheid, en nimmer aan de belanghebbenden bij de nij verheid in haar geheel, aangezien de invoerrechten alleen zoodanige in het land voortgebrachte arti kelen kunnen duurder maken, die ook voor aanvoer uit het buitenland in aanmerking komen, en niet die goederen, welke een land noodwendig moet uitvoeren, omdat het er te veel van heeft. En juist tot deze laatste behooren de voort brengselen van de voornaamste takken van onze nijverheid. "Want, hoewel dichtbevolkt, heeft ons land met zijn beperkte oppervlakte een te gering aantal inwoners om aan onze groote .industrieën, onze veeteelt, zuivelbe reiding en tuinbouw een voldoend debiet te verzekeren. Duurte kan nooit een algemeen belang zyn. Goedkoope levensmiddelen, materialen en werktuigen zijn byv.de eerste voorwaar den voor den bloei onzer exportindustrieën. Uit het bovenstaande blijkt, dat het woord „bescherming", in verband gebracht met Invoerrechten, gemakkelijk kan worden mis verstaan. De vraag is -daarom wel eensjge- steld of het niet in het belang der duidelijk- heidzouzyn, „bescherming"— of „protectie" zooals veelal wordt gezegd te vervangen door „begunstiging" of „bevoorrechting" en zelfs door „benadeeling". Van protectionistische zyde beveelt men bescherming aan als middel tot uitbreiding der werkgelegenheid, zeggende: „duurder levensonderhoud schaadt niet, als de arbeider maar een goed loon verdient". En inderdaad kan de kunstmatige werkverschaffing als gevolg van bescherming in bepaalde takken van bedrijf, aan zekere personen ten goede komen. Doch hierdoor zou slechts een op schuiving kunnen worden teweeggebracht, en zou een ander geval ontstaan van be gunstiging van den een ten koste van den ander. De verdeeling van den arbeid is zoo danig, en de verschillende takken van bedryf grijpen zoo zeer in elkaar, dat grenzen niet zijn te trokken Hoogere loonen, en bijgevolg duurdere grondstoften en hulpmiddelen dei- productie, verplaatsen slechts het nadeel. Wat voor den een is voortbrengsel, is voor den ander materiaal of gereedschap. Men denke slechts aan de reeks: boer (graan), molenaar (meel), bakker (brood), een voor beeld, zooals er op ieder gebied kunnen worden aangehaald. Men kan zich deze op schuiving denken, zoolang zij binnen de landsgrenzen blijft, doch bij de uitvoerin- dustrie, als het er op aankomt in den vreemde te concurreeren, loopt zy vast. Dan zou de werkloosheid zijn verplaatst naar de export- bedryven. En tegelijk met den uitvoer zou ook de invoer verminderen, en derhalve haudel en verkeer. Want handel is ruil van goederen. Mocht men hiertegen willen opmerken„ruil van goederen tegen geld", dan is daar niets tegen^mits men erkent, dat de bestemming van het ontvangen geld is, daarvoor opnieuw te koopen, en dat het geld derhalve slechts is een hulpmiddel, al moge dan ook de betaling niet geschieden in geld in natura, doch de verrekening plaats vinden in het wissel- verkeer. Dit neemt dan niet weg, dat behou dens de verzendingen van goud, welke be trekkelijk van geringe beteekenis zijn, de invoer met den uitvoer (inclusief beleggingen, vracht en andere praestatiën) wordt betaald. Belemmert men den invoer, dan belemmert men ook den uitvoer, en dat is het, wat de protectionisten, die den nationalen arbeid door invoerrechten meenen te kunnen bevor deren, vergeten. Aangenomen dat invoer met uitvoer wordt betaald, zal het land, dat goederen uitvoert die het met de minste moeite en kosten voortbrengt, daartegenover het meest kunnen invoeren, hetgeen welvaart beteekent, De theorie van de handelsbalans, volgens welke edele metalen den rijkdom van een land.vormen, en derhalve invoer van goede ren zooveel mogelijk moet worden verhin derd, is reeds lang verouderd. Deze theorie, bekend als het „Mercantilisme," dateert uit de laatste helft van de 17e eeuw, toen de fransche Ministef Colbert haar toepaste om den invoer in Frankrijk tegen te gaan. Colbert was hierdoor de grondlegger van het Protec tionisme, waarmede hy beoogde de Fransche nijverheid en scheepvaart te beschermen tegen Engeland en Holland. Deze heidelanden lieten zich niet onbetuigd jn het toepassen van tegenmaatregelen. Al ontmoette het Mercantilisme bestrijding bij bekende economen van de 17.e en 18e eeuw, zoowel in Frankrijk als in Engeland, en vond in de Vereenigde Nederlanden het be ginsel van den vrijen handel tot op zekere hoogte een verdediger in Hugo de Groot, de machthebbenden in de bandeldrijvendelan- den bleven elkander bekampen in een strijd op leven en dood, waarop het Continentale stelsel de kroon zette. Toen in de 19e eeuw, na den val van Napo leon, Europa uitgeput was ineen gezonken, vertoonde Noord Nederland de neiging zijn handelsverkeer vry te maken, waarin het echter werd belemmerd door de Zuidelijke provinciën, die vasthielden aan de bescher ming harer industrie. Eerst na de afscheiding van België, werd in 1845 de eerste stap gezet in de nieuwe richting. In 1849 viel hier in navolging van Engeland, de principieelebe slissing in de Staten-Generaal. De Regeering was van meening, dat de tyd gekomen was, en zeide vermanend: „De natie, welke hetzij uit zorgloosheid, lietzjj uit gehechtheid aan het bestaande, by den algemeenen geest van werkzaamheid en hervormingen mocht ach ter bly ven, zou het zich te laat beklagen." In 1862 volgde de groote verlaging der invoer rechten, neergelegd in het thans nogvigee- rende tarief, bij de wet van 1877 hier en daar nog aangevuld. Het voorstel der Regeering ging de overgroote meerderheid der beide Kamers nog niet ver genoeg. Na de inzinking en de verarming in het laatst van de 18e en de eerste helft der 19o eeuw, is het ons land, sedert de verandering van koers in onze handelspolitiek, vóór den wind gegaan. Pogingen om het Tarief te verhoogen leden dan ook schipbreuk op den onwil der Kiezers in 1905 (ontwerp-Harte) en in 1913 (ontwerp-Kolkman). In 1924 heeft Minister Colijn met zyn ont werp tot tariefsverhooging het oordeel dei- kiezers niet afgewacht. De Wet is aange nomen, doch nog niet ingevoerd. Of de bedoeling van de Regeering al of niet protectionistisch is, maakt practisch geen verschil. Immers iedere tariefverhoo- ging doet de pryzen stijgen, en iedere ver hooging van het tarief voorgoederen, welke ook in het land worden gemaakt, werkt be schermend. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. NUTSSPAARBANK Vraagt thans ten kantore der Nutsspaarbank inlichtingen tot verkrijging van EEN SPAARBUSJE VOOR UWE KINDEREN. Busjes worden gratis in bruikleen afgestaan Bevorder den Spaarzin Uwer kinderen door hen de gelegenheid te geven hunne Spaar penningen in een Spaarbusje der Nutsspaar bank te deponeeren. FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 8) Een zoon! ach, zoo ze een zoon had! Als ze terugdenkt aan de eerste, tooverachtige weken op Hoogenstijn, met welk een trotsche geluk zaligheid had ze niet opgezien naar de beelte nissen der voorouders aan den muur en hun toe gefluisterd: „Een zoon wil ik u eenmaal schenken, een jongen Beer, zonder vrees en blaam, een beschermer der zwakken, een redder in den nood, een edelman in daad en woord, zooals gij allen dit zijt geweest!" Hoe gloeide destijds haar hart in trotsche geest drift, hoe droomde zij wakend haren heerlijken, gulden droom! Wee haar! Een droombeeld was het en is het gebleven! Geen kind ter opvrooiijking in het huis! Slechts een grauw spooksel waart er rond, dat met goudstukken rammelt en klapperend de kaarten schudt! Aanvankelijk heeft Meta, bittere tranen stor tend, met gevouwen handen zich ertegen verzet; toen zijn die handen moede en slap geworden, is haar hart saamgeknepen, heeft het geen ijdele verwachtigen meer gekoesterd, niet meer in vreeze gebeefd, toen ze zag, dat het fortuin, het groote machtige fortuin van den graaf van Hoogenstijn, Verwacht wordt nu, dat per jaar aan be lasting op de ingevoerde goederen 20miili- oen meer zal worden opgebracht. De Minister erkende, dat zijn raming aan den lagen kant was, en daarin was nog niet begrepen de stijging tengevolge van het zonderlinge, zuiver protectionistische art. 43. Veel meer zullen de verbruikers bovendien moeten op brengen ten behoeve van de beschermde be- drijven. Hoeveel is niet in cijfers te brengen. Doch niet die verhoogde belastingopbrengst is het, die de mannen van zaken, de leidende personen in handel, nijverheid, landbouw en scheepvaart in zoo hooge mate verontrust, en onder hen ook velen, die zelf door de protectie onmiddellijk voordeel genieten, doch die, denkende aan de toekomst, verder zien dan hun naastbijliggende, directe belang. En ook het grootste deel van de vertegen woordigers der arbeiders slaat met wantrou wen de tariefsverhooging gade. Zij allen zien daarin de eerste schrede, gezet sedert 1845, dus gedurende 80 jaar, waardoor van het goede pad wordt afge weken. Zij allen achten dit een roekelooze daad, waarvan de gevolgen niet zyn te over zien. Want bescherming grijpt om zich heen. Steeds meer bedrijven zullen er om vragen, en op den duur kan aan den een niet worden geweigerd, wat aan den ander is toegestaan. wegsmolt als sneeuw voor de zon! Voor wien moest het bewaard blijven? Zij zelf heeft geen behoefte aan weelde, zij zal het uur zegenen, dat de gouden brug, die haren echtgenoot naar de valsche, trouwelooze wereld geleidde, in elkaar zakt. Dan moet hij bij haar blijven, dan zal zich niets meer tusschen hen plaatsen, dan zal ze mis schien nog eens in een stil verwijderd hoekje der aarde gelukkig met hem zijn. Gelukkig?! Zij snikt overluid. Waarom dus sparen? Er is immers geen kind in huis! III. De tijd vervolgde zijn loop, voor Meta kruipend, met looden vleugels, voor haren echtgenoot in dwarrelden sfingerdans. Daar het de gravin innig griefde, onder der gelijke geheel veranderde toestanden op Hoogen stijn te vertoeven, had ze eigenlijk ervan willen afzien, in dit jaar voor een kortstondig zomer verblijf er heen te reizen. Plotseling echter deed zich een gebeurtenis die het verbleekt gelaat der moede joKge vrouw deed stralen met helderen zonnegloed. Aanvankelijk waagde zc 't nauwelijks te ge- looven aan haar laat. opdagend geluk, haar hart beefde in hangen twijfel, haar ziel juichte in hope, en op haar wangen biociden de rozen weder, haar tippen glimlachten, als in een zaligen droom. Frederik Karei sloeg verrast en verheugd de zichtbare verandering gade zijner anders zoo be- Buiten verdut woordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet teruggezonden Geachte Redactie. Zou U zoo vriendelyk willen zijn, onder staande als ingezonden in Uw blad te willen opnemen? Bij voorbaat daarvoor onzen dank. In Uw blad van 9 dezer komt onder de plaatselijke berichten van Oude Tonge een berichtje voor, dat Ds. Beekenkamp door de Afd. Oude Tonge van „Volksonderwys" is uitgenoodigd, om in een openbare vergade ring van gedachten te willen wisselen met een voorstander der Openbare School. Wij mochten van Ds Beekenkamp het volgende ontvangen: Aan het Bestuur der Afdeeling Oude Tonge van Volksonderwijs. Geachte Heeren, In antwoord op uw schrijven gedateerd 6 Mei '25 van uwen Voorzitter, heb ik de eer het volgende onder uwe aandacht te brengen. 1. dat ik buitengewoon erkentelijk ben voor de eer mij bewezen door uw uitnoodi- ging om met mij te willen debatteeren in 't openbaar, aangezien ik geen specialiteit ben op onderwijsgebied. 2. dat ik echter geen gebruik zal maken van de mij geboden gelegenheid om te Oude Tonge de degens te kruisen. 3. dat ik, naar ik meen, heel duidelijk heb uiteengezet, wat mijn meening is over den gevoerden schoolstrijd en het bereikte resultaat, alsook over de gedragslijn door ons te volgen voor de toekomst. 4. dat ik den tijd voorbij acht, na paci ficatie en financieele gelijkstelling, om pu bliekelijk nog met elkaar te debatteeren over het tweeërlei standpunt door vóór en tegen standers ingenomen, waarbij de waarschijn- lykheid wel zeer gering is, dat de een den ander tot andere zienswijze zal overtuigen en 5 dat ik het voor de rust van een tame lijk wel achteraf liggende buitengemeente met conservatieve denkbeelden als de uwe is, beter acht, den gang van zaken nu te laten leiden door de stille doorwerking van die bybelsche en christeiyke gedachten, die in de prediking des woords en bij de be diening der sacramenten aan het orthodox- protestantsche deel der bevolking kunnen worden bygebracht. Intusschen, met hoogachting, Uw d.w. (w.g.) G. H. BEEKENKAMP. N. H. pred. Leiden, 9 Mei 1925. Naar aanleiding van dit schrijven nemen wij de vrijheid, puntsgewijze enkele opmer kingen te maken. Allereerst dan betuigt Ds. Beekenkamp onder le zijn buitengewone erkentelykheid voor de uitnoodiging,- „aangezien hy geen specialiteit is op onderwijsgebied". Hoe moeten wij dit opvatten Is Dominé gevleid, omdat hij uitgenoodigd werd, over dingen te spreken, waarvan hij, volgens zijn zeggen, geen verstand heeft. of.is hij misschien eenigszins satyrisch Immers, wy kunnen ons moeilijk voor rustende vrouw. En toen hij op zekeren dag ter stond, na afloop van het middagmaal, schertsend en onder jokkernij over haar schitterende oogen en bloeiende wangen, zich verwijderen wilde, hield ze zijn handen vast, bracht zc hem in haar schemerend stil boudoir en wierp zich met bevende ontroering aan zijne borst. „Dat alles ziet en bemerkt ge, mijn liefste, en je vraagt nog niet naar de oorzaak, die mij in overheerlijke zaligheid weer doet opleven, in een verrukkelijk verschiet?" - Ten hoogste verrast zag hij haar aan, nam aan haar zijde op den divan plaats en murmelde ont roerd: „Ik begrijp je niet, Meta,... heb je soms het hoogste lot getrokken uit de staatsloterij?" Ze lachte door haar tranen heen. „Dus enkel het hoogste lot? Denk je 'r zóó over? Och, wat heeft al het geld en goed te be- teekenen tegen ons geluk?!" Zijne hand woelde onrustig door haar schoonen haartooi. „Spreek dan toch, lieveling.zet me niet zoo op de pijnbank!" Toen drong ze dicht, heel dicht tegen hem aan en fluisterde hem een paar woorden in het oor. „Meta!" kreet hij bijna: „Meta! is dót waar? Een erfgenaam zal ons geboren worden ik zal nog eens een kind in mijn armen kunnen sussen?" Hij sprong op, liep onstuimig het vertrek op en neer en bedekte vervolgens haar handen, haar verheerlijkt gezicht met. brandende kussen. „Maar dat is een onverwacht geluk, lieve Metal" jubelde hij, „nu is dan ook je vurigste en innigste wensch in vervulling gegaan 1" INGEZONDEN MEDEDEELING. ^■ucLdjjru) A..J.P IfMlTr"''" A Pola«-G*0iii„qc„ a.j. p's vanille saus OI/ERHCCALUK stellen, dat Ds. Beekenkamp, die speciaal naar Oude Tonge is gekomen om de men- schen op onderwysgebied voor te lichten, van onderwijs niets zou afweten. Ten tweede wil Dominé geen gebruik ma ken van de gelegenheid, om in 't openbaar te spreken. Wel neemt hij de uitnoodiging van den kerkeraad aan. Erg flink, om een zaak te verdedigen op een plaats, waar nooit debat komt, waar men haast uitslui tend voor partygenooten spreekt en waar andersdenkenden den mond mogen houden. Dan heeft Dominéé wel zijn eigen meening z.i. duidelijk te berde gebracht. Maar is zijn meening de goede? Het ligt niet in onze be doeling Ds. Beekenkamp te overtuigen, doch wy wenschen eerlijk en onbewimpeld onze meening en de zijne voor de menigte te brengen, opdat onze medeburgers zelf kunnen oordeelen. En wat de pacificatie betreft: door finantieele gelijkstelling is immers de kwes tie, „byzonder of openbaar onderwys" niet van de baan. En Dominéé doet het voor komen, alsof met de pacificatie de school strijd geëindigd is. Verder acht hij rust in't belang van een goede gemeenschap, doch hy vergeet, dat hijzelf die goede rust komt verstoren en wel van een plaats, vanwaar „de vrede" dient verkondigd te worden. Dan nog geeft Ds. Beekenkamp blijk, al een heel vreemd idee te hebben van het Oude Tongsche conservatisme. Weet hij niet, dat juist de meest conservatieven in onze ge meente den rug toekeeren aan een school, zooals Ds. Beekenkamp c.s. zich die voor stellen, een school, die met politieke doel einden wordt opgericht? U, geachte Redaktie, nogmaals vriendelyk dankend. HET BESTUUR van de Afd. Oude Tonge van Volksonderwijs. Oude Tonge, 25 Mei '25. „En van jou dan toch ook?" Eene bleekheid overtoog zijn verhit gelaat, hij zag haar niet aan, doch drukte zijne wang tegen hare hand. „Hoe kun je zoo iets vragen, liefste! Alsof het mij onverschillig zijn zou of de Hoogenstijners uitsterven of niet! Negen jaren lang heb ik mij aan deze gedachte geóvend... ik rekende niet meer op de mogelijkheid, nog een erfgenaam te zullen krijgen!" Hij was opgesprongen en wischte met den batisten zakdoek zich het voorhoofd af, lachte toen luidkeels, bijna overmoedig, en vervolgde: „Ja, nu dienen we dezen zomer toch wel naar Hoogenstijn te rijden, opdat ge al uw uitgescliil- derde vrienden, met hun aliongepruik, staart pruik, helm en hoed met veeren, het fiere geluk kunt mccdeelen, dat een nakomeling hun zal geboren worden, dat gravin Meta van den ouden Berenburcht zorgen zal voor een jongen Beer!" „En als het nu eens een Berin is?" „Des te kostbaarder schat heeft de Burcht dan te bewaken," glimlachte bij galant, kuste ver volgens zijne vrouw op de lippen en bracht de electrische schel in beweging, om den lakei te zeggen, dat bij dezen avond thuis bleef, dat een bode naar de club moest gezonden worden, met de boodschap, dat de graaf heden verhinderd was om te komen. Meta vouwde haar bevende handen en sloot glimlachend de oogen... Keerde het nog eens terug het geluk; liet groote, sprookjesachtig geluk van weleer?! Toen de gravin met glimlachend gelaat in de kussens lag gedoken, om een wijle van den slaap Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. eenige plaats ruimte in uw geëerd blad, waarvoor by voorbaat mijn dank. Hoewel het niet mijn gewoonte is, mijn meening over verschillende zaken in de cou rant te publiceeren, zoo meen ik voor dezen keer eens van mijn gewoonte te moeten afwijken, omreden de zaak mij belangrijk genoeg voorkomt. Het zal den lezers der bladen den laatsten tyd menigmaal met mij zyn opgevallen, dat in verschillende plaatsen worden opgericht Yereenigingen voorZieken- huisverplegi'ng, en zullen velen met mij zich hebben afgevraagd, wat met zulk een ver- eeniging wordt bedoeld. Dit vroeg ik my- zelven weer af toen ik omstreeks 15 April in het Rotterdamsch Nieuwsblad las onder Plaatselijk Nieuws te Ouderkerk a/d IJsel. Alhier is een Vereeniging voor ZiekeDbuis- verpleging opgericht met 2400 leden. Ik heb toen eens een briefje geschreven aan den heer W. v. Rijsdijk Secr dier Ver te genieten, stapte Frederik Karei met onrustige schreden het boudoir op en neer. Hij had per estafette een brief verzonden, een brief, waarbij de rentmeester werd aangezegd, terstond het kappen van de bosschen om Hoogen stijn te staken. De graaf verkeerde in een netelige positie. Na een korten tweestrijd had hij bevel gegeven, de heerlijke beukenbosschen om het slot te doen vellen, te meer, nu Meta zich toch had uitgelaten, dat ze niet meer op Hoogenstijn wilde vertoeven. Zij schaamde zich voor al de voorzaten in de galerij, dat ze nog maar altijd hun geen stam houder had kunnen schenken! Dat was nu anders geworden! Nu eerst, na negenjarigen echt! Wie had het gedacht! Nu was Meta's voorliefde voor het aloud ver blijf der voorouders weder opnieuw ontwaakt, in geen geval zou de ze verwoestingen in haar ge liefde wouden mogen aanschouwen1 Dat was een zeer noodlottig tusschenbeide komend voorval! Wat moest hij nu beginnen? Zijne positie was van jaar tot jaar neteliger gewórden. Neen. Meta kon niet vermoeden hoe erg bij eraan toe was! Hij moest absoluut een aanzienlijke som vlot krijgen, om ccn speelschuld te kunnen betalen. Schandelijk! Hij had in den laatsten tijd zoo veel tegenspoed ondervonden, en won hij ook al eens, de goudstukken gleden hem als waterdrup pels door de vingers! Vreemd toch, dat op win sten, door het spel behaald, geen zegen rustl (Wordt veri'olgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1