I Alle 3 Tandarts KROS i Sproeten NUTSSPAARBANK T arief wet is op de Wet" eiken Donderdag m 9 tot 2 m THANS ST00MB00TD1ENST Dienstregeling ZATERDAG 23 MEI 1925 DE BERENBURCHT. MAN, VROUWen KIND iehten. ARDEN. Ter veemarkt waren te runderen. 346 vette mmeren en 1415 var- n 38 c\, 47J tot 50 c., stieren 39 c. 43 c.; 72£ c.85 tot 90 c. 1 25 tot 35 per stuk sen was zeer ruim. prijzen bleven vrijwel :ek, voor enkele puik- 2 cent boven noteering voer. De handel was ingen bijna geen ver- zeer ruim aangevoerd, de prijzen waren met ren weinig aangevoerd, an de slechte noteering e prijzen waren erg ge- voer. De handel was eongeveer op dezelfde laren gingen iets boven itenland werden var- 100 K-G. tot 39 cent. Veemarkt. 436 vette 1.32. 2e srt. 1.05— er K-G.; 130 melk- en uk; 169 vette kalveren ).800.92 per K.G 1220 per stuk; 68 472 lammeren 22- s Holl. Ie srt. 0.93— verzeesche en Gelder per K.G.; 41 paarden EL EN OLIËN. Binnenl. granen en er markt, in alle soor- e goede en beste soor- t bleven. In de schot- 2 tot 14. Kwaliteit t 18. anderd, later lager ver- ot 15.50. 50 tot 13.25. Erwten, kleine groene lager, 12.50 tot 14.25. Schokker erwten lager ƒ1 6 tot 21. Bruine boonen onveranderd 10 tot 17, alles o 100 K.G. H APELDOORN, 18 Mei. Eieren. Aanvoer 150.000 stuks, prijs ƒ67.30, middelmarkt ƒ6.80 de 100 stuks. Handel vlug. Tl EL, 18 Mei. Boter. Aanvoer 30 K.G. boter, prijs 1.70—2; voorts 40.000 eieren, prijs 5.50— b.5Ü de 100 stuks. ROTTERDAM, 18 Mei. Buitenlandsche Granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek A Van der Schalk). Stemming kalm. Rogge, Zuid-Russische disponibel 15.25, Western aangekomen 13.60, Zuid-Afrikaansche disponibel 14.50, Laplata disponibel 14.85. Gerst, Donau disponibel 257, idem aan gekomen 283, Bahia Blanca disponibel 256, 48 pond Malting disponibel 260, idem stoomend 252—250. Haver. Canada No. 2 disponibel 13.50, idem stoomend 12.90, Canada No. 3 aangekomen en stoomend 12.10, lichte Donau disponibel 11, Laplata clipped disponibel 11.50, Canada feed No. 2 aangekomen 11.75, 38 pond White Clip ped stoomend 10.95. Mais, per 2000 kol. Gele Laplata disponibel 263, idem aangekomen 258, idem stoomend naar aankomst 254—243, Odessa disponibel 259, Australische disponibel 260, Donau Gal- fox aangekomen ƒ248, idem stoomend 242 240, witte Afdik. No. 2 disponibel ƒ262, witte Laplata disponibel ƒ262. In publieke veiling werden heden verkocht: ca. 120 tons witte gedroogde Servische mais B'S van 212.50 tot 215..50 per 2000 bn, plus I veilingskosten. ROTTERDAM, 18 Mei. Fijne zaden. (Boeren- noteering). Koolzaad niet genoteerd. Blauw maan zaad 44-18, karwijzaad ƒ3 033, geel mosterd zaad ƒ3033, bruin niet genoteerd, alles per 100 K-G. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 18 Mei. Heden waren de prijzen der Aardappelen als volgt: Brielsche Eigen heimers 4.25—5, Zeeuwsche blauwe 5.50—6.25, Zeeuwsche eigenheimers 44.25, Zeeuwsche bonte 5.50—6.25, bravo's 55.75, poters 1 -752.75, red star ƒ44.50, Malta's winter 16IS ct., malta's springs 2125 ct. p. K-G. Met tamelijken aanvoer, kalme-draag. Zeeuwsche Eieren 5.506.50. Overmaasche eieren 5.506.50 per 100 stuks. AMSTERDAM, 18 Mei. Aardappelmarkt. Prij zen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen of 1520 H.L. el van Bestuur, omtrent Minister mer verklaarde van Verzet tegen Protectie. ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, 5ns j*** komen vroed komen vroed in het voorjaar. j Koop tijdig een pot Sprutol -{- Voor de Vrouw. -|- Vraagt onze. middelen ter regeling van den bloedsomloop. Falen nooit. Inlichtingen gratis, ook per brief. SANTÉ - Schiekade 165a -Rotterdam. AKKER's loosterbedseml oorloopea, zonaebrand Jelpija, operv KuLd a irxsectervbeterv, erzacht, zuivert ere geneest 50ct.p.pot. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 5 October 1924 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis 4 30 vm A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh Zon- en Feestd.) V Middelharnis 6.30 vrrt.A. Vlaard 9 00vm A. Rotterdam 10 00 vm A. Brielle 10.25 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V. Rotterdam 2.15 nm V. Vlaard. 3.10 nm. A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon-en Feestd.) Van 5 October t m 8 November en vanal 4 Februari. V. Rotterdam 3.15 nm. V.Vlaard.4.1Cnm. ff V. Brielle 2.45 nm.§ A. Middelharnis 6 30 nm. Van 9 November t/m 3 Februari V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.10 nm. A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.15 vm. en 7.26 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 914 vm. van Vlaardingen. t In aansluiting op den trein van 2.50 nm. en 2 57 nm. te Vlaardingen. ff In aansluiting op den trein van 3.34 nm. en 3.55 nm. te Vlaardingen. Reizigers voor de richting Brielle rcsp. Middelharnis te Vlaardingen overstappen. Alj Feestdagen rijn te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag. 2« Pinksterdag «n de balde Kerstdagen. Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstuuubiedingen eu Dieustuttuvrageu f 1,— per plaatsing tot eon maximum vau 10 regels elke regel meer 15 eoiit. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7Ê JAARGANG. - N°. 56 De Bakkersnachtarbeid. In de Tweede Kamer is onlangs een wetsontwerp in behandeling geweest, dat de bedoeling had om enkele bepalingen betreffende den arbeid in bakkerijen te herzien, teneinde daardoor tegemoet te komen aan bezwaren, welke van verschil lende zijden uit de bedrijfswereld geopperd waren, We meenen goed te doen, het een en ander mede te deelen over dit onder werp, dat zoozeer de belangstelling had van de daarbij rechtstreeks betrokkenen op het Haagsche Binnenhof is ten dage, dat de Kamer over het ontwerp beraadslaagde druk gepropageerd voor een geheele af schaffing van den nachtarbeid en dat tenslotte tengevolge van de al te groote belangstelling in een positiegeraakte.dat de Minister van verdere besprekingen afzag en het wetsontwerp voorloopig terug nam. De bakkersarbeid ondervindt alreeds jaren lang de belangstelling van de Sociale Wetgeving. In de Arbeidswet zijn omtrent dezen arbeid de noodige bepalingen en voorschriften vastgelegd. Bevrediging over de geheele linie gaf deze reglementeering natuurlijk niet. Daartoe liep de omvang der diverse bedrijven te zeer uiteen. Voor de groote broodfabrieken immers gelden ge heel andere wenschen dan voor de middel matige bakkerijen, waar met zes of meer man, en voor de kleinere bedrijven, waar met ten hoogste vijf man gewerkt wordt. Terwijl er dan nog de liliput-bedrijven zijn van den alléén werkenden patroon. In 1922 is de Arbeidswetten behoeve van het grootbedrijf der bakkerijen herzien. Men kreeg toen het algemeene vervoer- verbod van versch brood tot negen uur voormiddag en het verkoopverbod tot tien uur. Het grootbedrijf kon toen weder weer stand bieden aan de concurrentie der kleine ondernemingen. Maar er kwam ontevreden heid onder de kleinere bedrijven (tot vijf man), die zich achtergesteld vonden bij de middelmatige bedrijven (Zes man en meer). Deze middelmatige bedrijven mochten om vijf uur 's morgens beginnen en mochten één op de zes man van drie tot vijf uur vóórarbeid laten verrichten. De kleinere bedrijven mochten pas om zes uur (op het platteland is deze vrijheid ruimer) begin nen. Laatstgenoemden' ijverden nu ook voor het aanvangsuur: vijf. In 1924 kwam een voor-ontwerp, dat het aanvangsuur algemeen op vijf uur stelde; in het laatst aanhangige ontwerp was dit denkbeeld gehandhaafd. Een tweede deel van het ontwerp hield zich bezig met den patroonsarbeid. Het eerste ontwerp liet den patroonsarbeid geheel vrij. Maar daartegen kwam sterk verzet, voornamelijk gegrond op concur- rentiebezwaren en centrale moeilijkheden Men vreesde o.a., dat de patroons er méér toe zouden overgaan intern personeel aan te nemen, om aldus beter in de gelegen heid te zijn de verbodsbepalingen te ont duiken. Het tweede ontwerp ging daarom den patroonsarbeid aan banden leggen. Waarbij men in een onderscheiding trad tusschen gewone bakkerijen, banketbakkerijen en gemengde ondernemingen. Nu werd het eerst recht ingewikkeld. Want er bleven natuurlijk nog tal van voorstanders van de absolute vrijheid voor een patroon om vroeg met zijn arbeid te beginnen. En waar nu zoovele en zoo uiteenloopende ondernemingen in de wettelijke regeling werden betrokken, kan het niet uitblijven, of van alle kanten kwam men met plannen en voorstellen. Zooveel hoofden, zooveel zinnen. Een paar dagen heeft de Kam^r zich met het onderwerp bezig gehouden. Er kwamen amendementen, sub-amendemen ten, en een motie. En het einde was, dat de minister verzocht om de verdere be raadslaging over zijn ontwerp op te schor ten. De directe oorzaak van dit verzoek was de aanneming door de Kamer van een amendement, dat gesteund werd door een deel van 's ministers partijgenooten, maar dat niet de instemming kon ver werven van minister Aalberse. Te eeniger tijd kan men nu opnieuw beginnen. Tenzij men er de voorkeur aan geeft, om vooreerst den tegenwoordigen toestand te handhaven, opdat de uitwer king daarvan op de ondernemingen eens kan blijken over een langer tijdvak dan men nu, sinds de laatste wijziging der wet in 1922, kan overzien. Specht. Ingezonden Mededeeling. MIDDELHARNISSOMMELSDIJK KANTOORVOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS I Is het U bekend dat door de Nutsspaarbank spaarfewsjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan? Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voorUwe kinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als; Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. FEUILLETON. COCUSOPLA«LT LmOOOeriPlCJSTeR. Qj mpgPLftMo-.cn rABgiiwt AT" ~BETER T74 OOEDKOOPER S DAM I GOJTEMl AM05C MC PRCPAPATen - 9>K CEMT PfcR DOOSJC AC/ OVEOAl VERKRUOQAAR M.VAM G»(M BORN-DOOPN' DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 7) Toen vatte ze smeekend zijn handen, en haar blauwe oogen zagen angstig in zijn schoon en zorgeloos gelaat. „Frederik Karei..." fluisterde ze, „ach, laten we van hier gaan!" Hij lachte luidkeels en kuste haar: „Ik geloof, dat je beangst bent, dat ik me hier bankroet speel!" schertste hij. „Wees onbezorgd, mijn lief zottinnetje! Een paar duizend franken maken nog geen gat in dc beurs, en eens moet ik toch weer winnen!" Hij won echter niet, maar verloor ook onop houdelijk in de volgende dagen. Het belangrijk bedrag, dat zijn bankier hem had overgemaakt, smolt weg als sneeuw voor de zon. De jonge graaf lachte steeds door, maar het was een eenigszins gedwongen zenuwachtige lach. „Frederik Karei... we moeten van hier weg!" smeekte Mcta andermaal, en nu biggelden een paar dikke tranen langs haar wangen en bevoch tigden zijne hand. Hij schrikte. „Als ge beveelt, dan dadelijk maar, mijn licve- lingl Je zult toch niet gelooven, dat dc speel- duivel meer macht over me heeft dan deze zoete Land- en Tuinbouw. MIJNHARDT's Staal-Tabietien .90" Maag-Tabletien75 Zenuw-Tabletfen .75" Laxeer-Tableiten .60" Hoofdpijn-Tableüen 60 Bij Apoth. en Drogisten engel, die ik als een wachter heb gezet aan de poort van mijn geluk." En hij schelde zijn kamerdienaar en deelde dezen mede, dat ze met den sneltrein in den voor middag zouden vertrekken. Zoo onbeschrijfelijk gelukkig als in dit uur, was Meta nooit meer. Neen, haar man was geen speler, althans geen verblind hartstochtelijk speler, die voor woorden en beden niet meer ontvankelijk was. Zij kon hem met zekerheid vertrouwen en deze zeker heid stelde haar gerust, schonk haar de paradijs vreugde weder. De eerstvolgende jaren bracht het jonge paar. door, te midden van den roes der geestvreugde en van groot leven, in de vaderlandsche residentie. Graaf van Hoogenstijn hield er een prachtige hof houding op na en maakte goede sier. En daar hij nooit in zijn leven ernaar had gevraagd: „Kan ik mij dit of dat veroorloven?" zoo bekommerde hij zich ook nu er niet om, maar was zeer ver baasd, toen zijn rentmeester hein op zekeren dag meedeelde, niet in staat te zijn nog meer gelden te verschaffen, daar de beschikbare inkomsten reeds aan het adres van den graaf verzonden waren. „Wat? de duivel zal het halen! We hebben het nieuwe kwartaal nauwelijks begonnen," zei Frede rik Karei verbaasd; op zijn sigaret kauwend en de handen in den zak van zijn smoker gestoken. „Vroeger was het heel wat meer!" „Uw Hooggeboren vergeet, dat het kapitaal zeer is verminderd: de sommen, die naar Monte Carlo zijn gezonden, de eereschuld aan den heer van X. de bedragen, die naar Wiesbaden afgingen. „Sakkerloot 1 Is dat zoo in de papieren geloopen? BERICHTEN VAN DEN PLANTENZIEKTENKUNDIGEN DIENST. Amerikaansche kruisbessenmeeldauw. Aangezien liet nu het juiste tijdstip zal zijn, om de kruisbessenstruiken met aloalische Bourgondische pap tegen den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw te behandelen raadt dc Plantenziektenkundigen Dienst met klem alle kruisbessentelers aan thans hun kruisbessen- struiken met dit middel te bespuiten. Onze waarnemingen der laatste jaren heb ben aangetoond, dat na de bespuiting, op het juiste tijdstip uitgevoerd, de bessen practisch vrij van meeldauw blijven. Het is noodzakelijk zooveel mogelijk de bessen te bespuiten. Vooral die van de onderste takken. De sproei vloeistof wordt bereid uit K.G. koper sulfaat en H K.G. sodex (watervrije soda) op 100 L. water. De beide stoffen worden afzonderlijk opge lost, liefst in warm water. De oplossingen wor den koud bij elkander gevoegd. Alleen houten of geëmailleerd vaatwerk kan voor de bereiding der pap gebruikt worden. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen en de op verschillende plaatsen ge vestigde ambtenaren van dien Dienst geven gaarne alle jfewenschte inlichtingen. ONS PLUIMVEE. ICuikenvoeders. Evenals de volwassen hoenders gedijen kui kens het best, wanneer hun voedsel uit velerlei soort bestaat, en dan zoowel dierlijke als plant aardige deelen bevat. Waar de diertjes met een kloek kunnen rondloopen op begroeid terrein, zullen ze al spoedig veel zelf vinden. Maar in 't vroege voorjaar of bij groote koppels op be perkte terreinen is er niet genoeg te vinden. Misschien wel van groen, maar niet van insec ten, enz. Daarom gebruikt men tegenwoordig naast kuikenzaad nog het zoogenaamde opfok- voer, iets zooals het ochtendvoer voor de grootere hoenders. Maar 't wordt anders samengesteld en dat moet ook wel, daar bij kuikens ook sterk-op de beendergroei gewerkt moet worden. U begrijpt, dat opfokvoer ook lichter verteerbaar moet zijn. De meeste coöperaties en de goede handelaren brengen goede soorten in den handel, meest een merk voor den leeftijd tot 4 a 6 weken en een ander merk voor die van 6 tot 12 weken. De kuiken- zaadmengsels zijn ook voor verschillende leef tijd verschillend samengesteld. De meeste be staan uit boekweitgrutten, tarwepuntjes, ge broken rijst, gebroken mais, lijnzaad, hennep, havermout en gort ls uw getal kuikens maar heel klein dan zou u kunnen volstaan met boek weitgrutten, gebroken rijst en na 1 a 2 weken wat havermout. Voor opfokvoer neemt u aan het ochtendvoer, vermengd met zeer fijn ge maakt hard gekookt ei; 1 ei voor 10 20 kuikens. Voor een kleine toom zal door 't ge bruik van rauw ei uw zelfgemaakt opfokvoer te kleverig worden, 't Is hier ook: hoe drooger het meelvoer gegeven wordt, hoe beter het be valt. Maar vergeet dan het drinken niet. Een zeer groote fout bij hoenders fokken en houden is de slechte verzorging met drinken. Goed schoon water is toch zoo duur niet. Zeer goed is ook karnemelk, vooral die waarvan het water geregeld afgegoten wordt. Maar geef er niet meer van tegelijk dan in korten tijd gebruikt wordt. En zeer fijngesneden zacht gras, jonge spinazie-, brandnetel- of weegbreeblaadjes moeten in ruime hoeveelheid verstrekt wor den. Nooit geen handenvol lang gras voor kip pen of kuikens. Dat geeft maar aanleiding tot kropziekten. Een onmisbaar ding bij 't kuiken- fokken is de zonneschijn, vooral de directe zonneschijn, dus niet de zon, die eerst door glas naar binnen schijnt. Die geeft wel warmte, maar niet voldoende levenskracht, 't Schijnt dat de zonnestralen in het kuikenlichaam hel pen bij 't vormen der edelstoffen, de zooge naamde vitaminen. Dat zijn zelfs voor de professors nog onbekende grootbeden.Ze komen voor, dat weet men wel, in levertraan gist, vischmeel, melk, eidooier, jonge groene plantendeelen, kiemende zaadkorrels, enz. Eenzijdige voeding, zooals mijn oude buurman vroeger deed: geweekt tarwebrood en een paar handenvol mais, brengt geen kuiken groot, zelfs niet op groot terrein. Buurman kreeg ook zelden wat groot, maar weet dit aan vergeven, aan tooverderij, enz. INGEZONDEN MEDEDEELING. hebben 's zomers last van het schrijnen der huid. Dit kan gemakkelijk verholpen worden door 's mor gens en 's avonds de roode plekken goed te was- schen en er daarna Kloosterbalsem op te doen. Akker's Kloosterbalsem is een prachtmiddel bij ontvellingen, ontstekingen, uitslag, doorloopen, zonnebrand, doorzitten en zadelpijn. Overal ver krijgbaar in groote 50 ets. potten. verwonderde zich de jonge man doodkalm, „dat is heel fataal. Maar ik moet op dit oogenblik toch noodzakelijk wat hebben! Te beginnen met dit kwartaal, kunnen we het veel zuiniger aanleggen. Maar juist nu heb ik zooveel bij te spijkeren... wat tc beginnen, oudje?" De rentmeester haalde eenigszins bezorgd de schouders op. „Een moeliijke kwestie, heer graaf..." „Gekheid! Zoudt ge dc schaapjes weer niet eens kunnen scheren? We zullen een vuurtje in den stal aanleggen!" De rentmeester lachte. „Dan zouden we ze het vel moeten afstroopen!" „Of zoudt ge geen bosch laten vellen?" „Er is in de laatste jaren al zooveel omgehakt, heer graaf, dat er nu niets meer weg mag! Hoog stens nog de beukenstammen om Hoogenstijn die zouden een sommetje kunnen opleveren. Frederik Karei streek met de hand door zijn weelderig haar. „Mijne vrouw heeft een passie voor het oude Berennest en het prachtig hoogwoudzc wil er iederen zomer een paar weken slijten... dus alles wegkappen mag niet..." „Dc houtvester zou het ook volstrekt niet toe staan, lieer graaf." „Wat die toestaan kan en wil, is me tamelijk onverschillig! Zie het zóó aan te leggen, dat dc sterkste en mooiste boomen staan blijven. Be grepen? om liet bosch wat te lichten!" „Tot uw orders, heer graafl" Een jaar verliep, en in de huizinge van den graaf van Hoogenstijn klonk vóór en na fluit en vioolmuziek, rolden op een afstand in het Beenzwakke, kromme teenen, bleekzucht, diarrhee, enz. kunnen ontstaan door gebrek aan vitaminen.'Ook door te warm of koud te broeden, door gladden of kouden bodem, zelfs door inteelt. Maar geeft u een gepast meel- mengsel en kuikenzaadmengsel met voldoende groen, dan schuilt daar de fout al vast niet, als de opfok niet naar wensch gaat. Omdat de meeste lezers niet op 't mengert der voeders ingericht zijn, zal ik maar geen getallen noe men, maar raad ik u aan goede voedersoorten, als bovenbedoeld, van een solied adres te be trekken. HISTORISCHE PROCESSEN. VI. Voltaire als verdediger van Jean Calles (1762). De geschiedenis van Frankrijk op den over gang van de negentiende naar de twintigste eeuw wordt gekenmerkt door den geweldigen schok, dien het land, politiek, moreel, juri disch onderging tengevolge van de z.n. Dreyfus-zaak. Een uiterst eenvoudige kwestie: een kapitein, geplaatst bij de afdeeling inlich tingen van het Ministerie van Oorlog, die werd beschuldigd stukken, de veiligheid van het land betreffende, aan een andere Mogendheid te hebben uitgeleverd; die door den krijgsraad schuldig werd bevonden en levenslang ver bannen naar een eiland onder het Fransche Guijana, Duivelseiland geheeten. Een zaak, waarvan het de vraag is of zij, zoo men ter stond na het opvatten ervan, de justitieele INGEZONDEN MEDEDEELING. TGU. Puoo< 7de Puddcna A J P y<yuc-uu>o iW* PUOOMOrABB.cn A.J.PCLAn-GBOH,,. O PONII.CCN A.J. P.'* AMANDELTJES - PUL Ü.'ÜG r-tFT m>f-n#oiNESAu?- vertrek van den huisheer de goudstukken op de speeltafel. Frederik Karei amuseerde zich, reisde, rookte, speelde en was altijd een attent en ridder lijk echtgenoot, al kwamen ook de voortdurend verbleekende wangen en de vermoeide, berustende uitdrukking in het gelaat zijner vrouw meer en meer duidelijk te voorschijn. Meta's vader was onverwacht aan een hart verlamming overleden, en gedurende het rouw jaar, waarin men toch niet welstandshalve het seizoen kon meemaken, ondernam graaf van Hoogenstijn, in gezelschap zijner gemalin, een reis om de wereld. „Je hebt toch een heel aardig kapitaaltje van papa geërfd, lieve 1" zei Frederik Karei op zijn luchtige vroolijke manier, „nu zou je me eigenlijk een pleizier kunnen doen. Op het oogenblik valt het me moeilijk om geld los te krijgen, jc weet, dat dit bij grondbezit altijd voeten in de aarde heeft. Daarom zou het me zeer aangenaam zijn, als je een beetje over de brug kwaamt, om de reiskosten tc bestrijden! Ja? Wil je? Je zoudt het beste vrouwtje ter wereld zijn!" Hij kuste haar wangen en handen, en ze lachte niet haar kalm vermoeid lachje, leunde tegen hem aan en knikte: „Noem zooveel ge wilt! Wat doe ik niet het geld? Het doet me zoo'n innig genoegen, dat wc gedurende de reis weer eindelijk eens ons zeiven kunnen toebehooren!" En hij nam geld zooveel hij maar wilde, want de reiskosten waren niet gering. Ach, hoe had Meta erop gehoopt, dat ze het rouwjaar liaars vaders stil en beliagclijk in de stille eenzaamheid van Hoogenstijn zouden door brengen, eindelijk, eindelijk weer eens gelukkig te zijn, zooals in den aanvang van hunnen echtl dwaling had willen erkennen, die erin school, wel ooit de oogen van geheel Europa, ja van geheel de wereld zou hebben getrokken. Juist omdat men de gevraagde, noodzakelijke geachte revisie weigerde; juist omdat men tegen alle bewijzen in, de schuld van Dreyfus bleef volhouden, is de openbare meening wakker geworden en heeft zich verzet. Ten gevolge van het feit, dat degenen, die onge twijfeld aanvankelijk tot Dreyfus' veroor deeling hebben medegewerkt, een begrijpelijke maar uiteraard meer voorkomende fout niet wilden erkennen, werd de Dreyfus-zaak een aangelegenheid, die geheel Frankrijk tot in de grondvesten schokte, en zelfs op meer dan één oogenblik het bestaan van de Republiek in gevaar bracht. Wij hebben gemeend, en velen onzer meenen ongetwijfeld nog, dat de Dreyfus-zaak in haar verschijning als zoo danig een eenig karakter heeft, en wij hebben allen vergeten, dat iets meer dan een eeuw te voren, een gelijke zaak, ook van Franschen oorsprong, de aandacht van geheel Europa reeds had tot zich getrokken, voorzoover het met de gebrekkige nieuwsverbreiding van dien tijd mogelijk was. Er is zekere gelijkenis tusschen de zaak- Dreyfus en de zaak van Jean Callas, door het Parlement van Toulouse in bet jaar 1762 veroordeeld om te worden geradbraakt wegens moord op zijn zoon. Overeenstemming ook in zooverre, dat de zaak-CalIas, gelijk men haar kan noemen, in wezen eenvoudig was als de zaak-Dreyfus en slechts door de bijkomende omstandigheden, door de hartstochtelijke be strijding over en weer, tot iets omvangrijks werd opgeblazen! De familie Callas woonde te Toulouse in de Rue des Filatiers. De vader, Jean Callas, was linnenkoopman en zijn bedrijf behoorde tot de meest voorspoedige van Toulouse, zoodat hij dan ook algemeen als zeer welgesteld werG gerekend. Hij had zes kinderen, van wie vier zonen en twee dochters. Mare Antoine, des tijds 29 jaar oud, was de oudste dezer vier; Pierre, de tweede, die slechts een jaar met zijn broeder verschilde; Louis, de derde, die 25 jaar telde; en Donat, de vierde, die destijds 22 jaar telde. Op 13 October 1761 bevonden zich in den huize Callas de vader, de moeder, Pierre en de beide dochters, terwijl er als gast vertoefde een jong advocaat, Lavallise, toe vallig op zijn doorreis te Toulouse. Marc Antoine, aldus luidden de verhalen, was als gewoonlijk onmiddellijk na het eindigen van den maaltijd opgestaan om zich naar zijn gewoon café te begeven. Louis Callas ver toefde reeds lang niet meer thuis. De familie Callas was Protestant; slechts de gedienstige in huis, een oude getrouwe, was Katholiek, maar terecht is er de aandacht op gevestigd, dat Voltaire dit later onjuist als een blijk van verdraagzaamheid der Callas deed voorkomen, wijl een koninklijke ordonnantie van 16S6 nog van kracht was, die bediening door Katholieke gedienstigen dwingend voorschreef. Louis Callas was enkele jaren tevoren tot den Katho lieken godsdienst overgegaan; dit had zijn vader dermate vertoornd, dat hij hem allen ïnstede daarvan begon weer een rusteloos zwer ven, een voortdurend samenzijn met vreemde menschen, in wier midden de knappe beminnelijke graaf gaarne verkeerde. Rijke Engelschen en Amerikanen stelden een spelletje voor.en om de verveling van de een tonige zeereis te verdrijven, speelde Frederik Karei, dikwerf met geluk meestal met aanzienlijk verlies. En toen men na een jaar tijds thuis kwam, deelde hij zijn bleeke vrouw zoo in 't voorbijgaan mede, dat het gereis toch ontzettend duur was geweest en een massa geld had gekostl Het ge- erfde kapitaal was er nagenoeg mee heen gegaan nu, zoo verbazend veel was het ook niet... en daar er toch geen kinderen waren, om voor te zorgen, kwam het er toch niet op aan waar het bleef Meta had, zonder een woord te spreken, stil letjes op alles „ja" geknikt. Neen, er waren geen kinderen, voor wie men had moeten sparen en zorgen.' Wat haar echtgenoot schouderophalend, met lachend gezicht, als een wel noodlottig, maar niet te veranderen feit beschouwde, dat knaagde sedert jaren als een kanker aan haar hart. dat drukte haar als een gruwelijk noodlot, als een centenaars- last, waaronder zij vreugdeloos en troosteloos ge bukt ging. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1