TWEEDE BLAD ONZE EILANDEN No. 54. 16 Mei 1925 Financieel Overzicht. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 16 MEI 1925. 5 Vervolg Rattdsverslag Middelharnis. 5. Voorstel afbraak huis, hoek Nieuw- straat. B. en W. stelden voor het voorste gedeelte af te breken in eigen beheer en het te laten geschieden door werklieden welke aan de ge meente zijn, de afbraak daarna publiek te laten geschieden en het laatste gedeelte te houden staan als dit mogelijk blijkt. Het geveltje dan weder op te trekken en het res- teerende gebouw te laten staan, hetgeen dan gebruikt kan worden voor Politiepost of ge bouwtje voor de nachtwacht. DORSMAN zeide dat hij verwacht had dat B. en W. thans met een volledig plan waren gekomen alsmede teekening en kostenbereke ning. Hij gevoelt zich niet verantwoord door zoo maar zonder meer zijn stem te geven aan werk, waarvan hij geen kosten weet of teeke ning heeft gezien. VOORZITTER meende dat B. en W. met geen ander voorstel kunnen komen als dit. DORSMAN merkte op: „We weten immers niets. Wij moeten dat zoo maar zonder meer aan de burgemeester overlaten. Maar heeren, wij zitten hier toch niet alsof we voor ons eigen iets moeten laten repareeren of bouwen. Wij dienen te weten hoe of waaraan we toe zijn. KRIJGSMAN merkte op dat het voostel toch volkomen in de lijn is van het genomen besluit tot aankoop? VOORZITTER verzekerde dat het plan ge heel de inritkwestie goed zal oplossen en dat met verschillende versieringsaangelegenheden rekening is gehouden. Het voorstel van B. en W. werd daarna in stemming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Dors man, Slis, v. d. Slik en Nipius. 6. Machtiging verhuring pakhuis in de Nieuwstraat. B. en W. werden met algemeene stemmen gemachtigd dit gebouwtje te verhuren. 7. Gemeenschappelijke regeling en keur- loonen Vleeschkeuring. KRIJGSMAN vroeg of alle slachtingen nu ten bate der vleeschkeuring kwamen, waar door een dekkende rekening zal komen, daar het niet aangaat dat Middelharnis ten behoeve van de andere gemeenten den zak ophoudt. VOORZITTER verzekerde zulks. v. d. MEIDE vroeg of er ook aan het ge bouwtje een winkel kwam, waar dat goed gekeurde vleesch wordt verkocht. VOORZITTER antwoordde bevestigend. v. d. MEIDE zag liever dat dit in een winkel wat meer in de gemeente gelegen, geschiedde daar dit meer.voordeel zal opleveren dar wan neer dit vanuit dat noodslachtingsgebouw ge schiedt. Hiermede is een groot boerenbelang gediend. VOORZITTER zeide dat zulks het knoeien in de hand zal werken, echter kan er dispen satie worden verleend het alzoo te doen ver- koopen, hoewel het eigenlijk onder politie toezicht dient te worden verkocht. De regeling werd conform het voorstel goed gekeurd. In de Rondvraag vroeg v. d. MEIDE het water in de polder het Oudeland twee maal per week te ververschen, daar het thans, nu het weer wat warmer wordt, voor de Oostdijk bewoners een onhoudbare toestand is. VOORZITTER zal zich hierover met het polderbestuur verstaan. STRUIK vroeg om de in deze gemeente ge vestigde ijzerhandelaren ook aan de gemeente te laten leveren en dit niet alleen door de smeden te laten doen, daar die menschen ook rechten daarop hebben. VOORZITTER zeide toe, dit te doen onder zoeken. DORSMAN vroeg om verwijdering van die ijzeren hekken bij de kerk, daar die ai jaren dien hoek daar ontsieren. VOORZITTER zeide zulks toe en zou ook trachten de ladders van de kerk daar vandaan te krijgen. Daar nu niemand meer het woord verlangde iloot de voorzitter de vergadering. Hoewel dit overzicht eenige weken niet is verschenen, hebben de l^ers daar niet veel aan gemist, daar de Beurs weinig stof tot bespreking gaf. Wel is de lustelooze houding eenigzins in een vastere overgegaan, maar levendigheid is er op de beurs behalve in de Rubber-afdeeling nergens te bespeuren. Hier heeft men verscheidene jaren van mi sère achter den rug en kan men de risico van nieuwe teleurstsllingen niet aanvaarden. Men ziet wel een geleidelijke verbetering maarj waagt zich er nog niet aan dit alge meen in de beurszaken te verdisconteeren. De beleggingsmacht heefteen veel kalmer verloop dan een maand geleden. De conver- sieleeningen hebben alle succes, waaruit biykt, dat het publiek zich met een lagere rente gaat tevreden stellen. Bankaandeelen waren vast gestemd met vraag naar aandeelen Amsterdamsche Bank. Ondanks de paaseering van het dividend waren aandeelen Rotterdamsche Bankver- eeniging niet lager. In de afdeeling Industrieele aandeelen waren aandeelen Jurgens, Kunstzijde en Philipslampen zeer vast. Aandeelen Jurgens passeerden weer de 100. Ook preferente aandeelen Zeepfabrieken waren gevraagd, nu bljjkt dat de toekomst zich beter laat aanzien en dat het dividend op 6 gehandhaafd blijft. Van aandeelen in Handelsvennootschappen waren aandeelen Nederlandsche Wol zeer flauw op de dalende wolprjjzen, toehgeloo- ven wjj wel, dat de beurs de toestand te donker inziet. In de afdeeling Minwaarden vierde de manipulatie weer hoogty. Men had nu weer aandeelen Guyana Goud by de kop. Hoe lang zal dat spelletje duren en hoe velen zullen er het slachtoffer van worden? DeJ petroleumafdeeling biyft zeer ongeani meerd. Zoowel in Koninkiyke als in Consols ging niet veel om. Alleen de Rubberafdeeling verheugde zich in een willige stemming met groote omzet ten. Meer en meer biykt dat de voorraad rubber niet voldoende is voor 't gebruik. Die Maatschappyen die niet vóór verkocht, maken op 'toogenblik een brutowinst van 1, per pond. Zeer willig waren vooral aandeelen Indragiri en Wac Sumatra. Ook in de Scheepvaartwaarden komt meer leven en gelooft men dat ook op deze af deeling betere tyden in zicht zijn. Nu de Cuba-termynpryzen niet veel vari- eeren, bly ft de suikerafdeeling kalm ge stemd, hoewel de dividenden over 1924 in de meeste gevallen meevallen. Tabakken vast met geringe omzetten. Ook op de wisselafdeeling gaat, nu de noteeringen geen groote verschillen meer aangeven niet veel meer om. De volgende dividendbewyzen zijn betaal baar gesteld: No. 15, A en B preferente Jurgens A met 30,-. No. 11, A en B prererente Jurgens B en C met 30, No. 12, aandeelen Rotterdamsche Cultuur met 250, No. 41, aandeelen Beet Sugar met 24,40. No. 5, aandeelen Southern Rails met ƒ30,50. No. 36, aandeelen My de Schelde met ƒ80, Plaatselijk Nieuws. MIDDELHARNIS. Woensdagmorgen is de vrouw van C. de Man naar een sanatorium te Putten op de Yeluwe vertrokken, teneinde aldaar eenigen tijd te worden verpleegd. Postduiven-sport. By de Zondag 10 dezer gehouden wedvlucht vanuit Mons (België) is de uitslag als volgt: le prijs F. Redauer Middelharnis. 2e, Be en 10e pr. J. J. Nipius, 4e prijs L. Verhage, 5e I. Slis, 6e L Wessels, Sommelsdijk. 7e A. v. Buuren, Middelharnis. 8e A. Vroegindewey, S'dijk. 9e J. Peeman, Middelharnis. 11e A. Krygsman, 12e J. Grootenboer, 13e v. d. Welle Ooltgensplaat. 14e en 15e pr. Gebr. Jongejan, M'harnis. Aankomst eerste duif: 11.35 44 uur. De vischkoopman T. v. Dongen heeft in den Ring te Sommelsdijk gevonden eenporte- monnaie waarin eenig geld en een briefje waarop stond vermeld: voor 20 cent beschuit. Dinsdagavond had de vrouw van D. J. Beversluis het ongeluk te vallen en daarbij een pols te breken. Voetbal. Zaterdagavond a.s. speelt Volharding II voor haar serie wedstrijden tegen M.S.Y.V. II op het terrein aan den Langeweg. M.S.V.V. speelt met dezelfde spe lers, die op Zondag 24 Mei te Hellevoetsluis uitkomen tegen Hellevoetsluis II. Aanvang half zeven. Scheidsrechter Van Wijk. Door een persoon uit Sommelsdijk is alhier aangifte gedaan dat van hem een flets is meegenomen, welke stond voor het café Huisman alhier. Tot Wijkverpleegster voor Middelharnis en Sommelsdijk is benoemd Zuster A. van de Polder, gediplomeerd Wijk en Kraamver pleegster thans in functie in de Psygiatrische inrichting Maasoord te Poortugaal. Centrale Veiling te Middelharnis op Woensdag 13 Mei 1925. Kropsla 8,40 per 100 stuks. Bloemkool le ƒ27,60 32,70 per 100 stuks. Bloemkool 2e 20,— tot ƒ24,60 p. 100 st. Bloemkool 3e 16,60 p. 100 st. Spinazie 1,— tot 10,40 per 100 k.g. Postelein 30,— tot 31,50 per 100 k.g. Rabarber 5,10 Radys ƒ1,— per 100 bos. Boereboter 0,74 tot 1,03 per pond. SOMMELSDIJK. Zondag 3 Mei is gedu rende de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier 10,— voor de Armen gecol lecteerd. Ds. G. van Montfrans, pred. by de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft een toezegging van beroep ontvangen naar de gemeente Onstwedde (Gron.) Het totaal aantal toegelaten kinderen op 1 Mei j.l.tot de O. L.S. alhier bedraagt 31. Voetbal. Zondag a s. speelt op het terrein aan den Langeweg M.S.V.V. tegen Neptunus van Rotterdam. Het belooft een zware kamp voor de geel-blauwtjes, doch we rekenen op een goede party. Hemelvaartsdag belooft ook wat voor de sportliefhebbers, 's Middags 2 uur speelt dan M.S.V.V. I tegen Vlaardingen I, daarna M.S.V.V. II tegen Vlaardingen II. De wed strijd wordt opgeluisterd door muziek. DIRKSLAND. A.s. Hemelvaartsdag zal een voetbaldemonstratie gehouden worden op het voetbalterrein. Z. V. V. I en II hebben zich bereid verklaart aan den wedstryd deel te nemen. „Amicitia" verleent hare mede werking en zal daartoe te 's middags 2 uur en des avonds te 6 uur vanaf de Openbare school naar het terrein marcheeren en waar achter zich de deelnemende sportvereenigin- gen zullen aansluiten, 's Middags en 's avonds zal het fanfarecorps een concert geven in een voor die gelegenheid geplaatste tent. Zaterdagavond j.l. vond een niet alle- daagsche verhuizing plaats. W. en V. woon den naast elkaar maar den laatsten tyd was de vrede wel eenigszins gestoord en daarom trachtte V. een verderop staande woning te kr(jgen. Op den Molendyk was iemand bereid om van woning te ruilen en aangezien de huisbaas ook geen bezwaren had, geschiedde het dat Zaterdagavond om 10 uur een aan vang werd gemaakt om te verhuizen en konden beide gezinnen nog juist vóór de Zondag de legerstede in hun nieuwe verblyf beslapen. Door Burgemeester en Wethouders van Dirksland is aan Ph. Gazan, slager alhier, vergunning ingevolge de Hinderwet verleend tot het inrichten eener slagery. Bij de op 30 April j.l. gehouden keuring voor dienstplichtigen van de lichting 1926 zijn er 23 geschikt verklaard, 3 ongeschikt, terwijl er 3 waren die by den Vry w. Land storm verbonden waren. Gedurende de maand April zyn er voor den Vleeschkeuringsdienst 16 koeien en 45 varkens aangegeven. Bij den landbouwer L. v. Beek heeft Dinsdagnacht een hond een groote slachting onder het pluimvee aangericht. Een broeden de gans, twee broedende kalkoenen en een aantal kippen werden vermoord. Men is de misdadiger(ster) nog niet op 't spoor. Tegen a.s. Vrijdagmiddag 1 uur, heeft het bestuur van Polder Dirksland c.a., een vergadering belegd voor stemgerechtigde ingelanden van Polder Dirksland c.a., in Hotel van den Doel. HERRINGEN. Binnenkort hoopt de sedert jaren geleden reeds naai Amerika vertrokken dorpsgenoot, de heer A. van der Sluys, onze gemeente te komen bezoeken. Door de landarbeidersvereeniging „Her- kingen" zijn de statuten der opgerichte ver- eeniging aan de Kroon ter goedkeuring in gezonden, ter verkrijging van los land aan arbeiders. De inspectie van verlofgangers der lich tingen 1912 en 1916 zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op 5 Juni a.s. des voormiddags ten 10 uur in de openbare school aan den Ring A 86. Dinsdag j.l. is in tegenwoordigheid van de Reservekapitein der vrijwillige landstorm de heer Van Nieuwenhuize, de Voorzitter der gewestelyke commissie, de heer Van der Velde en de plaatselijke commissie dezer ge meente een byeenkomst gehouden van oud gedienden ten gemeentehuize, om de reeds bestaande kleine afdeeling uit te breiden. Een negental personen traden toe, waardoor het aantal vrijwilligers by dat korps steeg tot 19. De heer J. A. Witvliet, benoemd tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs, heeft die benoeming aangenomen. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben 4 en 5 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig van 90 tot 120 K.G. bij de pellerijen aangebracht, terwijl voor eigen rekening 200 manden werden verzon den. Op Vrijdag 22 Mei a.s. des voormiddags 10 uur zal te Goedereede vergadering worden gehouden van ingelanden van de Generale Dijkagie van Stellendam. Op Woensdag 27 Mei a.s. des voormid dags 10 uur zal de verkiezing plaatshebbon van een dykgraaf voor de Generale Dijkagie van Stellendam wegens periodieke aftreding van den heer J. B. Zaaijer (herkiesbaar.) De heer A. de Jager, die Donderdag morgen met zijn auto een proefrit je maakte, is van den dijk af pardoes in de achterhaven gereden. Een wiel werd stuk gereden, verder liep dit ongeval, wonder genoeg, goed af. De auto werd later uit de haven getakeld. De vorige week werden van hier ver scheept 800 H.L. aardappelen. GOEDEREEDE. Even als de voorgaande jaren hebben B. en W. der gemeente af wijzend beschikt op het verzoek van bijna alle inwoners om, bij invoering van den zomertijd, de schooluren in overeenstemming te brengen met den zonnetijd. Door de leden van den gemeenteraad zal thans een verzoek in denzelfden geest worden ingediend by B. en W. naar gehoopt wordt met beter gevolg. A.s. Zondagmorgen zal tijdens de gods dienstoefening een collecte worden gehouden voor Chr. Mil. Tehuie n. Demilitieplichtigen van de lichting 1926 die wegens broederdienst in aanmerking tot vrijstelling daarvoor komen, kunnen zich op 22 Mei v.m. 9 12 op het secretarie daar voor aanmelden. OUDDORP. De A.R. Kiesvereeniging ver* gaderde Dinsdagavond te half acht in de oude school. De voorzitter de heer Stolk opende met gebed. Na enkele mededeelingen over de komst van een spreker wiens naam en tyd van optreden nog niet bekend zfin, werd het woord gegeven aan den Heer Spuibroek die handelde over Ontwaping en Evangelie. Het was een mooie rede, waardoor ruim een uur de vergadering werd geboeid, het standpunt der A.R. beginselen werd verde digd en voornamelijk de leuze ter ontwaping van de S.D.A.P. werd aangevallen. Tenslotte werd de vergadering opgewekt trouw de A.R.-party te steunen. De spreker sloot te half elf met dankzegging. Van den koopman KI. Westhoeve lag er een beste melkkoe dood in den stal en is onder politietoezicht begraven. Een schade van ruim 400. Van Joh. Both werd zyn mooie hond door een auto dood gereden. D. Heerschap heeft onderhands aange kocht een perceel bouwland van T. Tanis, gelegen by den Oostdijk om er een woon huis op te bouwen. Donderdagmiddag ontstond by S. Voort man een begin van schoorsteenbrand. Hoe wel het zich ernstig liet aanzien kon het door eigen hulp worden gebluscht. Assuran tie dekt de schade. A.s. Zaterdagavond van 5 7 uur zal in een lokaal der O. L. school schietoefenin gen plaats hebben van de buitengewoone Vrijw. Landstorm. Het onderzoek van verlofgangers van de lichting 1912 1916 zal op 4 Juni te Goedereede plaats hebben. OUDE TONGE. A. de Bruyne had het on geluk, zoodanig een klap van een paard te krygen, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De Muziekvereeniging „Vooruit"alhier, is deze week beginnen te spelen. De repeti ties zullen elke week tweemaal worden ge houden in de oude O. L. School. Zondag j.l. is in de N. H. kerk alhier een extra gift van 10, voor de Armen gecollecteerd. In deze gemeente komt weer een geval van mond- en klauwzeer voor. Uit deze gemeente zullen (op verschil lende tydstippen) voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen: Lichting 1919 A. Bogerman Pz., A. Bogerman Jz., en Joh. van den Berg, en van de lichting 1922: A. Kardux, A. J. Boeter, M.Pollemans Pz., Jac. Hartog en H. de Laat. OOLTGENSPLAAT. Woensdagmiddag brak er brand uit in een schuurtje van H Kagchelland te Langstraat. De metselaar J. J. van Ree Kzn. dit ziende, snelde er dade lijk heen en wist den brand vrij spoedig te blusschen. De uitslag van de keuring der militie, lichting 1926 was als volgt: Geschikt: A. Bakelaar, P. Q. J. Boets, Krijn Braber, J. F. Brands, J. T. van Dam, C. van Dam, J. P. Dorsman, A. Groenendijk, L. J.van Gurp, A. Hotting, E. Hotting, J. Hotting, J. Huijer, J. Kamp, J. A. van Kempen, D. Kie vit, L. Knöps, L.H. Korteweg, P.Korteweg, Jacob Kreeft, Jan Kreeft, A. Kromdijk, G. P. Markus, A. van Nimwegen, H. J. M. van Oorschot, J. C. van Ree, T. E. van de Swaluw, C. Troost, D. Vermaat, A. de Waal enL. J. Wouters. Tijdelijk ongeschikt: Jacobus Dorsman, J. M. van Oostende, Hendrik Troost. Voor goed ongeschikt: T. F. Beije, S. Hvan den Doel, D. Langeweg, A. C. E. Leydens, C. Pieterse, T. E. van de Swaluw, A.Vermaat, Het maken van een nieuwe torenspits en verdere herstellingswerken aan den toren te Burgh (Schouwen) is opgedragen aan de firma Mosselman Korteweg alhier, door wie bij de aanbesteding het laagst was ingeschreven. De jaarvergadering van den kolenbond „Algemeen Belang" zal gehouden worden op Dinsdag 19 Mei as.,des avonds6.30uur, in het Café Van der Welle. Onder het vee van de landbouwers J. van Gurp en L. J. Schilperoord is mond en klauwzeer uitgebroken. Deze ziekte breidt zich in deze gemeente snel uit. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De uitslag der keuring voor de Nat. Militie fs als volgt: geschikt: P. Arensman, I. van Biert, J. Hoe- demans, M. Koppenaal, P. J. Kreeft, M. A. Magielsen, F. Mulder, E. C. Vroegindewey, J. Melaard, J. Mulder. Tydelijk ongeschikt: F. J. Knoop. Voor goed ongeschikt: L. v. d. Boogert, C. Maliepaard, A. J. Wesdijk. Het aandeel voor deze gemeente in de begrooting der Gezondheidscommissie 1926 is door den Gemeenteraad goedgekeurd. Het jaariyksch onderzoek der verlof gangers van de lichtingen 1916 zal plaats hebben op 4 Juni a.s. in de Bewaarschool te Middelharnis. HELLEVOETSLUIS. Tot bestuursleden van de Vereeniging tot Bevordering van de Welvaart van Hellevoetsluis en Nieuw-Hel- voet zyn herkozen de H.H. Tieman alhier, en Boogert te Nieuw-Helvoet, en gekozen mr. Nygh, die tot secretaris werd benoemd De heer D. v. d. Berg te Nieuw-Hel- voet is benoemd tot bouwkundig opzichter op 'sRyks Marinewerf en toegevoegd aan den heer Goedbloed. Maandag is door de Genie alhier aan besteed, het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken alhier en te Brielle. Raming 2650, Inschryvers waren: J. Breevoert, Vlaardingen 2490,— A. Spoon Gzn. Nieuwenhoorn 2550,- |H. Hooghart, Nieuw-Helvoet 2680,- A. W. Kriens, Brielle 2635,- C. Koelder, Brielle 2642,- J. v. d. Linden, Brielle 2648,— P. Essenberg, alhier 2840, Van onwaarde J. de Later en D. Touw met 2575. Dinsdag j.l. is door B. en W. aanbe steed; A. Verrichten van bestratingswerk 400 M^. J. de Later, alhier 196,— C. G. Saarloos, alhier 301,— A. Zoetemeyer, Brielle 340,— B. Herstellingswerk: J. de Later, alhier 294,— E. Th. Lambert, alhier 348,40 P. Essenberg, alhier 395,— F. van Leeuwen, alhier 453,20 C. Schilderwerk. D. L. Dykgraaf, alhier 465,— A. W. v. d. Linde, alhier 574,— G. S. de Smit 665,— Postduivenvereeniging D.O. S. zal a.s.' Zondag een wedvlucht houden vanafNoyon (Frankrijk) afstand 260 K.M. Loslating 7 uur. Voetballen Zondag 17 Mei 1925. Serie wedstrijden v.v. Hellevoetsluis. Hellevoetsluis I— Wit Rood Wit I aanvang 2 uur. Hellevoetsluis II Wit Rood Wit II aan vang 4 uur. Het terrein dat de gemeente gehuurd heeft voor feestterrein is onderverhuurd aan I. Sjouw te Nieuwenhoorn. De Muziekvereeniging „Excelsior" zal Zondag a.s. op het voetbalterrein bij de wed stryd Hellevoetsluis-Wit Rood Wit uit Brielle eenige nummers spelen. De postduivenvereeniging „De Lucht post" houdt a s. Zondag een wedvlucht vanaf Deventer 140 K.M. NIEUW-HELVOET. De opbrengst van de collecte voor het Tehuis voor Blinden te Wolfhezen bedraagt 37,50. Het aantal toegelaten leerlingen is voor de bijzondere school 14, voor de le openbare school 32 en voor de 2e 5. De Muziekvereeniging „Excelsior" zal Dinsdag 19 Mei a.s. alhier een uitvoering geven op het plein voor de Christelijke school aan den Straatweg. BRIELLE. Onze stadgenoot L. Kruik slaagde te Utrecht voor het diploma Neder landsche Handelscorrespondentie, uitgereikt door de Ned. Vereeniging tot bevordering der Handelswetenschappen. De dienst van Oostvoorne op Rotterdam, met Brielle als stopplaats, met de benzine motorwagens der R.T.M. wordt 5 Juni ge opend. Woensdag 1.1. heeft een goed geslaag den proefrit plaats gehad. In de 1.1. gehouden algemeene verga dering der Brielsche Hypotheekbank is be sloten het dividend op 7 te bepalen. Uitslagen Voetbalwedstrijden. D. V. S. comb. Veteranen 4—1. W. R. W. II - V. T. C. III 2-0. Brieven uit het Noorden. XIV. Het verkeer. Het behoeft geen betoog, dat het verkeer in de laatste 25 jaar belangrykis toegeno men, zoo buitengewoon is toegenomen, dat wy langzame, brave Nederlanders geen kans gezien hebben onze wegen en verkeersre geling gelyken tred te doen houden, met de veranderende omstandigheden. Wat op het gebied van weg verbetering en dergelijke is gedaan, is al heel weinig en daarvoor komt de grootste lof nog toe aan den A. N. W. B., die hard heeft gestreden voor deze verbeteringen niet alleen, maar die ook vaak zelf verbeteringen heeft ter hand genomen. Wat de verkeersregeling betreft, waarover ik het nu eens meer in het bijzonder heb ben wou in dit briefje, ook hiermede is men in ons Vaderland begonnen opeen tijdstip, dat het verkeer reeds langen tyd aan ban den had moeten zijn gelegd. De nhdeelen hiervan liggen voor de hand. De velen die reeds lang gewend waren te rijden of te loopen, zonder eenige vrijheidsbeperking valt het thans moeilijk zich te gewennen aan een verkeersregeling, die hun eischen stelt. Als we den toestand van het oogenblik bezien, dan meenen we de conclusie te moe ten trekken, dat in eenige groote steden, als b.v. Amsterdam, den Haag en Rotterdam het verkeer inderdaad, in aanmerking ge nomen de nog bijna algemeen bestaande slechte verkeerswegen, vry behboriyk is geregeld In de kleine plaatsen is het echter vaak nog droevig gesteld. In een stad als waar ik thans woon, wordt bij het loopen zoo goed als geheel niet. bij het rijden nog veel te weinig gedacht aan rechts houden. Dit is toch zeker een der eerste en voornaamste regels van het verkeer. Het richting aanwijzen, signaal geven by het passeeren van straten, het op de juiste wyze inhalen, teeken geven van plannen tot stop pen en meerdere uiterst noodzakelijke rege lingen laat men behoudens een gunstige uitzondering, geheel achterwege. Vanzelf sprekend behoeft-men er onder deze omstan digheden niet aan te denken, dat de regels van het verkeer gehandhaafd zullen worden in meer moeilijke gevallen. Komt men op een kruising en beide, laten we zeggen wiel rijders, hebben gebeld en richting aangege ven, doch moeten elkaar passeeren. dan weet men natuurlijk niet, wie van beide zal moeten doorryden en wie zal moeten inhouden, dat

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 5