ms bon gratis EERSTE BLAD NUTSSPAARBANK ZATERDAG 16 MEI 1925 DE BERENBURCHT. MIDDELHARNISSOMMELSDIJK I nze groeikracht (complete bemesting) wettig gedeponeerd- I onder Rijkscontrole in te voeren zonder veel onkosten te bieden wij 100.000 baal geheel GRATIS aan. Izending dezer bon met bijvoeging van postwissel van een I/oor tegemoetkoming in de te maken onkosten voor ver- I transport, enz., ontvangt u direct een baal groeikracht (vol- Hvoor 1000 vierkante meter.) Zeer geschikt voor overbemesting, ijs voor nabestelling is 4 gulden per baal. Zie de zeer gunstige berichten in de bladen. G. E. VAN DER VEEN's Handelsvereeniglng, Groote hn 52, Rotterdam. is voorzien van een PATENT ZADEL, dat ook bij geforceerde belasting nooit van zijn oorspronkelijken stand zal af wijken. Vraagt Catalogus bij de UNION RIJWIEL FABRIEK. Dedemsvaactof bij hare Agenten die in elke plaats gevestigd zijn. genten op Goeree Overflakkee: OOLTGENSPLAATA. van Dam. OUDDORP: Jac.deMooy. OUDE TONGEA. J. Akkermans. SOMELSDIJKC. Vis. STADA/H HARINGVLIET: J.v.Rossum. 1ZENJ. J. Campfens-Boets. .ANDC. Bojrerman. KANTGebrs. v. Immerzeel. iHARNISA. Witvliet. E TONGE: P.Tieleman. Prijs per kwartaal. f I Losse nummersf 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaunbiodingen en Dienstaunvrugen f 1,per pliuitsiug tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij ,,0nze Eilanden", Tel. int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 54 De Olympische Spelen. De Tweede Kamer heeft met 48 tegen 36 stemmen het voorstel der regeering af gestemd om een bedrag van één millioen gulden beschikbaar te stellen als een garantie voor het Nederlandsch Olympisch Comité ten behoeve van de organisatie van de Olympiade van 1928 in ons land. Dit bedrag gold als een soort waarborg fonds, opdat het Comité voor het geval de toevoer van gelden uit particuliere beurzen onvoldoende mocht blijken, een eventueel tekort daaruit zou kunnen dekken. Eenigermate heeft de behandeling van dit voorstel in de Tweede Kamer doen denken aan een politieke quaestie, waar bij het kon gaan tusschen linkerzijde en rechterzijde in onze vertegenwoordiging. Zuiver links tegen rechts kon het echter al zeer moeilijk gaan, wijl het voorstel van de regeering zelve was uitgegaan en zelfs warm werd verdedigd door den christ. hist, minister De Visser. In hoofdzaak hebben intusschen wel overwegingen, welke een rechtschen, christelijken grondslag hadden, er toe geleid, dat zulk een belangrijk aantal leden van de rechterzijde de regeering on trouw zijn geworden en het voorstel heb ben doen kelderen. De aanwezige anti-revolutionairen stem den allen tegen het ontwerp. Van de katho lieken stemden alleen voor het ontwerp de heeren Bomans en Van Dijk. Van de christelijk historischen stemden tegen de heeren Krijger, Lovink, Tilanus, Bakker en Weijtkampslechts vier van de negen aan wezige leden dezer partij zijn hun eigen minister trouw gebleven. Tegen stemden ook de heeren Van Ravesteijn en Braat. De heer Troelstra, blijkbaar expres voor deze quaestie overgekomen, stemde voor; de tegenstanders onder de sociaal-demo craten waren vóór de stemming verdwenen. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft nu direct zelve de koe bij de horens gepakt. In een Manifest heeft het zich ge richt tot het Nederlandsche volk om aan sporen bijdragen te zenden, teneinde de tot standkoming van een fonds van één millioen te bevorderen, opdat ondanks den ondervonden tegenslag toch in 1928 de Olympische Spelen binnen onze lands grenzen gehouden zullen kunnen worden. Zoo is allereerst een nationale inschrij ving geopend en zullen de binnen komen de gelden worden verantwoord en be heerd door de Nederlandsche Handelmaat schappij, welke zich daartoe belangeloos beschikbaar stelde. In de tweede plaats zal men oprichten een financieele commissie tot het bijeen brengen van een garantiefonds van één millioen gulden. Van verschillende zijden is reeds de medewerking daartoe toege zegd. FEUILLETON. DOOR NATALY VON ESCHSTRUTH. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE.) 5) Onderwijl droomde het jonge paar een betoo- verende najaarsidylle op Hoogenstijn, den een zamen, alouden Burcht, die zich verheft op een boschrijken sfeilen bergrug, aan den oever der Oostzee, met het prachtigst vergezicht over de deinend blauwe wateren aan den afgelegen horizon. Hij maakt het oudste deel uit van het grond bezit der familie, een somber antiek gevaarte, een kraaiennest, dat de kokette luim der vroegere bewoners eigenaardig heeft uitgedost. De Beren- burcht gelijkt inderdaad op het hol van een beer, want de plompe massieve muren, de grijze, stompe toren zijn in- en uitwendig gestoffeerd met louter zinnebeelden, die herinneren aan den beer en zijn krachtig verdedigingsvermogen. Meta was in het eerste oogenblik zeer ontsteld, toen de twee reusachtige beren, die de wacht hadden aan den ingang van de Burchtpoort, met grimmigen open muil haar met de tanden tegen- grijnsden, toen overal schrede op schrede in den gcheelen Burcht, waarheen zij haar oogeti ook wendde, beren in alle grootten cn soorten haar tegengrimden, toen ieder meubel of weefsel, in snijwerk of patroon, hetzelfde motief vertoonden Beren! Beren overal! Weldra echter beviel Verder zal gepoogd worden om een loterij of premieleening te houden mede met het doel gelden beschikbaar te krijgen. In tien dagen tijds wil men trachten het bedrag van het garantiefonds bijeen te krijgen. Als men nagaat, hoezeer een groot deel van ons volk warm loopt voor sport- demonstraties en wedstrijden, dan behoeft men er nauwelijks aan te twijfelen, of het geld zal wel bijeen komen. Maar dit mag geen aanleiding zijn voor onze lezers om te meenen, dat het zonder hun financieele hulp nu wel loopen zal 1 Men zal ook zelf moeten medehelpen om de plannen te doen slagen. Draagt men zelf een steentje bij en gelukt het om in 1928 de Olym piade in ons land te doen houden, dan kan men er althans prat op gaan mede gewerkt te hebben aan een goed doel. t Specht. Ingezonden Mededeeling. KANTOORVOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS Is het TJ bekend dat door de Nutsspaarbank spaarbusjes worden uitgegeven welke op gemakkelijke voorwaarden gratis in bruik leen worden afgestaan Zoo niet, vraag dan ten Kantore der Spaarbank inlichtingen ter ver krijging van een spaarbusje voorUwekinderen. SPAART bij de NUTSSPAARBANK voor Uwe jaarlijks terugkeerende betalingen, als: Belastingen, Pachten, Huren, Hypotheekrente, Aflossingen op geldleeningen, etc. etc. RENTEVERGOEDING voor alle Spaargelden 3,6 De veilige belegging verzekert den Inleggers een prompte terugbetaling der spaargelden. Strikte geheimhouding. - Volkomen zekerheid - Het Kantoor der .Bank is geopend alle werk dagen van v.m. 9 tot nam. 4 uur. Voorts eiken Maandag en Donderdag nam. van 6 tot 7 uur. Landbouw. EERSTE JAARVERSLAG VAN HET UITVOER CONTROLE HUREAU VAN AF DE OPRICHTING TOT 31 DEC. 1924. In 1921 werden van overheidswege plannen beraamd om te komen tot een controle op den uitvoer van groenten, fruit en aardappelen. De afzetmogelijkheden van deze producten hadden na den oorlog groote wijzigingen ondergaan. Overzee landen waren in nauw contact gekomen met de markten, waar het Nederlandsche product vroeger gereeden afzet vond. Door tal van landen, welke met ons concurreeren op de wereldmarkt, werden maatregelen getroffen om te verhinderen, dat minderwaardige of frauduleus verpakte pro ducten werden geëxporteerd; op zeer ver schillende wijze werd getracht den naam van het land als leverancier'van bepaalde pro ducten boog te houden en zoo mogelijk te verbeteren. haar deze buitengewone eigenaardigheid, en hoe meer zij trachtte door te dringen in de tradities der familie en zich vereenzelvigde met de gedachte, dat zij zelf nu eenBerin van Hoogenstijn was geworden, een dier fiere en gespierde, trotsche, geweldige vrouwen, die sedert eeuwen hier hadden gewoond, klopte het hart haar hoog in den boezem, met trotsch zelfbewustzijn, als hcerscheres op te treden van den ouden stedenbedwingenden Burcht. Met welgevallen bijna vestigden zich haar blik op de bruingepelsde kameraden, die in deze betoo- verde oude heerlijkheid de nieuwe gebiedster bij iedere schrede het welkom toeriepen. Betooverd! Zeer zeker! Door de grijze hallen zweefde het, door de toppen der machtige beuken in het park hoorde men het fluisteren, en langs de verweerde stcenen beelden der wapendragende beren suisde het, als een geheimzinnig gebrom cn gemompel, als een spookachtig spinnen van het woud, de onheil spellende toovermacht, om een zachtmoedig duifje te veranderen in een wilde, woeste, norschc Berin 1 „Ik begrijp eigenlijk jc smaak niet, mijn aller liefste f" lachte Frederik Karei, toen ze op zekeren avond in den torentrans stonden cn ver over de toppen van het beukenwoud hun blikken lieten weiden over de blauwe zee, waarin de gloeiende zonneschijf langzaam, door ccn violetten nevel omgeven, onderging. „Ik begrijp je niet, hoe het je hier, in het verschrikkelijkste, allerbedompstc en bcrookte berenhol zoo goed bevalt. Zoo schoon als Hoogenstijn in zijn tijd, als verblijf van de eersten uit ons geslacht, mag geweest zijn, zoozeer ook heeft het zich met zijn mystieke betovering overleefd, in onzen tegenwoordlgcn tijd, vol com fort, elegantie en luchtig leven. Ik had in stilte In NeiËflcind meende men in breede krin gen, dat ons land niet ten achter mocht blijven en dat ook hier v^jbetering van sor- teering en verpakking dingend noodig was. Herhaaldelijk werden klachten vernomen omtrent frauduleuze handelingen bjj den afzet van groenten, fruit en aardappelen. Steeds zijn er een aantal personen, die als exporteur optreden, doch geenszins voor deze taak berekend zijn en de belangen van een gezonden export en van den bona-fiden handel schaden. Door de Regeering werd daarom het plan opgevat by de wet een toe zicht op den uitvoer van groenten, fruiten aardappelen te regelen. Tot indiening van een dergelijk wetsontwerp ishetechterniet gekomen wegens den grooten tegenstand van den kant der belanghebbenden tegen een wettelijke regeling. In 1923 kwam de kwestie van de controle weer op den voorgrond. Reeds geruimen tijd waren er plannen bij de Engelsche Regeering om de Merchandise Marks Act van 1887 zoodanig te wijzigen dat tal van land en tuin bouwproducten ook hier onder zouden vallen. Door de zoo juist genoemde Merchandise Marks Act 1887 wordt bepaUld.dat fabrikaten, welke worden ingevoerd in Engeland, zoo danig gemerkt moeten zijn, dat de herkomst duidelijk blijkt b.v. door „made in Holland", enz. Deze wet was in 1887 voornamelijk tot stand gekomen mét de bedoeling aan de binnenlandsche industrie bescherming te ver- leenen tegenover de Duitsche, die na den succesvollen oorlog van 1870— 71 een ernstige concurrent begon te worden op de Engelsche markt. In Engeland werden verbazend veel Duitsche machinerieën en fabrikaten ver kocht alsof het Engelsche waren. Door nu verplichtend te stellen, dat deze goederen als Duitsche werden gemerkt, meende de Regee ring te kunnen speculeeren op de Nationale eigenschap der Engelsehen, die het Engelsch product boven het voortbrengsel van elk ander land stellen. Aanvankelijk werd ongetwijfeld schade gedaan aan den Duitschen export. Duitsch- land leverde ook nog vele minderwaardige producten, maar de verplichting om het merk „made in Germany" te gebruiken, leidde er toe dat de Duitschers groote verbeterin gen gingen aanbrengen en het merk tot een reclame-merk gingen exploiteeren I ja, zoo ver kwam het zelfs, dat „made in Germany" de beste reclame was in de Engelsche kolo niën en dat zelfs Engelsche producten onder dit merk in het Britsche ryk werden ver handeld. En nu was einde 1923 het voorstel der Engelsche Regeering om de M. M. A. ook uit te breiden tot verschillende land- en tuinbouwproducten reeds in tweede lezing aangenomen door het Lagerhuis. Dat derge lijke maatregelen zeer wel een wapen tegen den Engelschen kweeker konden zijn, werd blijkbaar niet voldoende beseft. Door den Directeur-Generaal van den Land bouw werd in verband met deze plannen der Engelsche Regeering een vergadering belegd met de vertegenwoordigers van pro ducenten en exporteurs. Uit de gehouden besprekingen bleek duidelijk, dat, wanneer de M. M. Act de meer genoemde uitbreiding kreeg, het een zaak van groot gewicht was, zoodanige maatregelen te nemen, dat het Nederlandsche merk ook waarborgen zoü bieden voor de goede kwaliteit van het Nederlandsche product. Op voorstel van den eigenlijk gehoopt, Meta, dat je op het gezicht van al die afgrijselijke monsters, die iemand hier bij iedere schrede op indringende manier vervolgen, zoo spoedig mogelijk liet veld zoudt geruimd hebben! „Alle dagen patrijzen" is niet zoo ver velend als „alie dagen Beren!" Beren, zooals men zidi die maar kan voorstellen, men kan geen lepel in de hand nemen, zonder een beer erop gegraveerd te zien, geen glas, geen stoel geen behangsel of tapijt, brr! Wat te veel is, is ver keerd! Onze voorouders zijn met dien beren-eere- dienst ten slotte vervelend geworden!" Bijna angstig zag de gravin den spreker aan. „Vervelend? En dat zegt gij, Frederik Karei, de afstammeling van dit heerlijk geslacht, voor wien ieder duim gronds hier heilig dient te zijn? Zie, eerst sedert enkele weken draag ik den naam Hoogenstijn en toch wil het mij voorkomen, alsof mijn hart en hoofd er reeds geheel en al mee zijn vereenzelvifgd, als groeide ik op tot een nieuwe, ongekende grootte, als nijgde ieder dezer berenkoppen zich tot mij, met vertrouwelijke groet cn heilvvcnsch voor mijn persoon! Ik kan er niet genoeg van krijgen door de zalen of ruimten mijn schreden te richten, waar allerwegc de her innering aan voorouders bij u wordt opgewekt, waar alles ervan getuigt, wat zij eenmaal waren en wat wij gelukkigen thans zijn, waar hun geest ons omzweeft en hun namen tot ons spreken I O, mijn beste man, te voren heb ik er nooit over nagedacht, hoe heerlijk het wel zijn moet, zich moeder te kunnen noemen van een zoon. Hier evenwel, in tien burcht uwer vaderen, waait een innig, vurig verlangen mij aan. Brengt de gedachte mij in vervoering, van geroepen te mogen zijn, dit oude, weerbarstige Bcrcngeslacht een Heer J. L. Blyenberg, vertegenwoordiger van de fruit- en groentenexporteurs, welk voorstel gesteund werd door den heer Val- star, Voorzitter van het Centraal Bureau van Veilingen, werd door den Directeur- Generaal van den landbouw een vergadering byeen geroepen van handelaren in en pro ducenten van groenten, fruit en aardappelen. Op deze vergadering, gehouden op 28 Nov. 1923, werd besloten tot de vorming eener z.g. „Gemengde Commissie" ter bestudeering der te nemen maatregelen om onze land en tuinbouwproducten een vooraanstaande plaats op de wereldmarkt te verschaffen. Zij zou bestaan uit zes leden, waarvan 3 aan te wijzen door de producenten en 3 door de exporteurs, terwijl de heer Direc teur-Generaal zich bereid verklaarde een zijner ambtenaren, 'den heer Bonthuis, aan te wijzen als neutraal voorzitter. De Ge mengde Commissie, waarin benoemd werden door de producentende heeren F. V. Valstar, P. Slot en H. H. Trienekens en door de exporteurs; de heeren J. L. Blyenberg, R. Kamstra en C.Z^vaan, was de kiem, waaruit het Uitvoer Contröle-Bureau gegroeid is. INGEZONDEN MEDEDEELING. gaat gepaard mei verschillende verschijnselen: benauwdheid, kort-> ademigheid, beklemdheid op de borst bij de minste inspanning. Akkei-'s Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zij de borst van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis,keelpijn. Toen deze Commissie haar eerste verga dering hield (3 Januari 1924) hadden in Engeland nieuwe verkiezingen plaatsgehad en was een democratische Labour-Regeering aan het bewind gekomen, die alle invoer- belemmeringen van levensmiddelen uit den booze achtte. De wijziging der Merchandise Marks Act, welke de voornaamste aanleiding was tot de oprichting der Gemengde Com missie, was van de baan. De vergadering was echter van oordeel, dat er allerminst reden was om de Commissie op te heffen. In de eerste vergadering werd besloten, dat de heeren Bonthuis, Bleyenberg en Val star de statuten zouden ontwerpen voor erfgenaam te mogen schenken, het voort te plan ten in een zoon, die eenmaal zoo edel, zoo ridderlijk en heerlijk zijn zal als alle heldenmoedige mannen, die weleer in deze ruimten hebben geleefd, die hun levensspreuk in de grijze steenblokken hebben gebeeldhouwd, deze hoog hebben geschreven in hun banier, ernaar leefden en voor gestorven zijn: „Christie Kyrie... Te land en'ter zee, Beschermer in nood, Dat geve de Heer!" Met verrukking en verbazing zag graaf Hoogen stijn op de spreekster neer. Nam zc feitelijk naast hem grootcr vormen aan, of was liet zinsbedrog, dat hij haar slanke gestalte plotseling zoo hoog en fier, zoo berenachtig pittig naast zich zag? En dit schoon geestdriftig gelaat, deze schitte- tcrende oogen.behoorden ze werkelijk aan zijne ernstige, dwepende, kalme Meta? Inniger sloeg hij den arm om haar, vuriger nog drukte hij den kus op Jiaar lippen. „Hoe jammer, dat mijn goede vader ti niet kan lioorcn spreken, gij zoudt ccne schoondochter zijn geweest naar zijn hart! Ja, de oude heer was in waarheid nog de middeleeuwsche beschermer van hulpbehoevenden en zwakken, zooals het waiien- devies liet eischt; hij heeft veel goeds verricht, en zoo ook al niet gewapenderhand tegen de zee- roovers, hier van uit liet berenhol, dan toch als modern lid van den Rijksdag cn van liet ministerie; gij weet toch hoe zeer zijn gedachtenis in ecre is! Zeer zeker een modem man! Hoogenstijn be woonde hij zelden, bijna nooit; liet was hem te INGEZONDEN MEDEDEELING. OU 'AJ~P.[ LHi! A J. P! if:..' 'PuxhiL-ng vaCl Coc/x alii id nice.. L t\sr'iaJUei w.n ftaaA. Hidail/ciJ1&L M /uiaA cmovett^ff-cCjPd'xeixL jF J.Poinr.- OooNinorrt "ikrJ.PT ROMADOING SMAAM ALS. ROOM een Uitvoer-Contröle-Bureau van Groenten, fruit en aardappelen. De grondgedachte zou daarby zyn, dat de gelegenheid zou worden geopend voor exporteurs en veilingen om zich vrijwillig onder contróle te stellen, waarby deze het recht verkrijgen een be paald merk te voeren. Het U. C. B. werd opgericht op 2 April 1924; de voorzitter en de leden der Ge mengde Commissie vormden voorloopig het bestuur. Op de statuten werd de koninklijke goedkeuring aangevraagd, welke is verkre gen. In artikel 3 van deze statuten wordt het doel als volgt omschreven: Het bureau heeft ten doel-zonder oogmerk winst te behalen- voor rechts-persoonlijkheid bezittende, te goeder naam en faam bekend staande licha men of personen, de bevoegdheid hebbende verbintenissen aan te gaan, zich met den uitvoerhandel in of met het veilen van Neder landsche groenten, fruit en (of) aardappelen geregeld bezig houdende, de gelegenheid te scheppen zich te plaatsen onder controle op den Uitvoer van groenten, fruit en aardappe len en op de veilingen van die producten. Volgens artikel 7 mag ieder, die tot de controle is toegelaten, de door hem uit te voeren of te veilen colli groenten, fruit en aardappelen voorzoover die daarvoor overeen komstig de voorschriften van het Bureau in aanmerking komen, voorzien van de hem daartoe door het Bureau verstrekte merken. Als merk werd vastgesteld een staande leeuw met de Nederlandsche driekleur in zijn voorste klauwen, waarboven de woorden „Export-Controle" en waaronder de woorden „Holland gedeponeerd", het geheel in blauwe kleur, behalve de bovenste baan der vlag, die rood is. Bovendien moet op het merk vermeld worden het nummer, waaronder de exporteur of de veiling bij het Bureau is ingeschreven. Alvorens over te gaan tot het vaststellen der eischen voor de verschillende producten, die onder het contróle-merk uitgevoerd of geveild mogen worden, heeft het Bestuur gemeend het oordeel in te moeten winnen producenten en handelaren, van wie het Bestuur mocht veronderstellen dat zij vol komen op de hoogte waren van de eischen, welke de handel aan een „first-class" product stelt. Het verheugt het Bestuur hier te mogen constateeren, dat die voorlichting gaarne en met de grootste bereidwilligheid hun werd gegeven, waarvoor aan de betrokken advi seurs bij dezen nogmaals dank wordt betuigd. Minimum eischen werden vastgesteld voor: tomaten, komkommers, augurken, uien, appelen en peren, druiven en aardappelen (vroege en late). TOMATEN: Deze moeten zijn gesorteerd in de drie gangbare sorteeringen, in de practijk met A, B, en C, waarvan A beteekent middelsoort, Leest de advertentie van Campfens Stoffeerderij (Adv.) afgelegen, te ver van de wereld, de draden van den telegraaf hadden hun net al te gebiedend om hem heengesponnen. Toen had hij het slot Walsleven als zomerverblijf laten in orde brengen. -Ook een van de voorouders geërfde „heilige" grond, maar toch wat behagelijker en comfor- tabler dan dit oude berenhol! Garnizoen in de nabijheid, lichte cavalerie elegant en gedistin geerd grondbezit in 't kort, het is daar voor een paar weken uit te houden! En ziet ge, mijn harteliefste, naar dit heerlijk bezit zou ik mijn lief vrouwtje ook wel eens willen geleiden! We zijn nu drie weken hier geweest de Wals- levetiers mogen toch niet jaloersch worden?!" Hoe innig drukte hij haar aan zijn hart, hoe vleiend klonk zijne stem, hoe onweerstaanbaar was de schitterende opgewekte blik zijner oogen, die in den laatsten tijd dikwerf vermoeid cn met verveling de eenzaamheid van het woud hadden gadegeslagen. Een gevoel van diepen weemoed bekroop Meta's hart, als zij aan scheiden dacht; hoe onuitsprekelijk •gelukkig had zij zich hier gevoeld! Hoe sprak niet ieder vertrek, iedir plekje in het park van een zalige jonge liefde! Nooit en nimmer zou zij zich op Hoogenstijn vervelen, al zou ze haar gc- heele leven er moeten slijten. Aan zijne zijde... met hem vereend zou het geen paradijswereld zijn geweest?! Maar wat gingen haar de eigen wenschcn aan, als Frederik Karei andere plannen koesterde? Een enkelen blik in zijn lachend gezicht, een kus van zijnen mond, en de Berin was weder hel wil- looze duifje, dat met deemocdigeu glimlach knikt: „Breng mij dan naar Walsleven, mijn liefste, waar gij zijt, is de wereld toch overal schoon 1

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1