VERSLAGEN. RECHTZAKEN. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 18 MEI 1925. 3 1 de Burgemees- schermheer van aan deze ver- iköQ in de zaal Iedereen heeft al eenige num- wyi verder de isterd door de nat en Sport na Reinste Parel, e. Aanvang 7-80. -8 u. k 10 on Haarlemmer duiven komen ostduif gemerkt R 256. zal hier en elders en voor de Natio- alleenstaande te Wolfhezen. nstaande onver- ezindten worden fhankeltyk is van en de inkomsten wekken wij een an deze collecte stduivenver. „De anaf Ede, afstand behaald als volgt. 2-7-12. G. Schoo- eveld 5-10-13-14. ke9.C.Geluk 11. Scholten 16. B. broek 19. oor „V.I.O.L A." en aan het con- 13 Augustus 1925 Zondag 10 Mei Hellevoetsluis. .C. III, 1-2. het veld zien f odhorst Baiyon Hoogk. Mos. r natuuriyk weer die maar zonder te etgeen vooralmet daar R.F.C. een zoo sterk mogeiyk mogen niet klagen hebben best ge- edstrijd geweest, maar ook met n krukken, zoowel minuut of 10 oud, te nemen door een reik van den doel- door zijn opstellen g gaf. H. geeft den en een paar mooie Ket en Walbroek, .F.C.pakt flink aan heel goed gespeeld, uccesen 'tis2-0. at er een anderen it, want zij geven s (achterhoede uit- neigd zijn, integen- je op en allen doen vlot het samenspel ed aan en de backs eld en zijn er weer of een paar ballen hoede van R. F. C. De wedstrijd is het rd. e aanval van R.F.C. d optreed en den die op zijn beurt ~den. Deze passeert keurig, geeft mooi den stand op 2— 1. ig terwijl H. flink v. d. Wal is niet s een ieder denkt -ogkamer niet durft spel gaat van doel oor R.F.C. gaat de H. eenige wijziging t, welke echter mis- had kunnen blijven, t zoo vurig als de nog goed, al worden oeid. R F.C 3 had at Steenbist en col terwijl het schot ook uit was door Helvoets voorhoede et midden gehouden erdeelde v. d. Wal alfrust was dit min gedekt, maar werd en, die hy nog eens il goed, maar zonder H. meer op de vleu- j Je uitslag misschien 1 rden zijn. De wed- ndhouding gespeeld. L.F.C. 4 1-1. zal a.a. Donderdag iemengd koor „V. I. geven worden op de uur. datentoonstelling zal iek gegeven worden. Zondag 10 Mei j.l. hield de Postduiven- ver. D.O.S. een wedvlucht van uit Mons (Belgie) afstand 160 K.M. Loslating half tien. De prijzen werden behaald als volgtP. de Graaf 1, H. v. Essen 2-5 7.—11 16. B. Konijnendijk 3 - 4 - 6 -10-18. W. Balkon 8, A. de Koster 9, L. Dijkhuizen 12—14. J. Hartingsveldt 15. De eerste duif bereikte haar hok 11.42.60 en de laatste duif 12.68 53. Donderdag 14 Mei zal in het Evange lisatie gebouw optreden dhr. Zuiderduin, Evangelist te Roekan je. Vrijdag 15 Mei a.s. zal in de Casino zaal van den heer D. K. v. d. Berg een Nutsavond worden gehouden, waarbij zal optreden de heer Nyiand uit den Haag met muzikale voordrachten. Aanvang half negen. A.s. Donderdagavond acht uur zal de Jongel. Ver. wederom een Radio-avond hou den in de lokalen der Zondagsschool van de Ned. Herv. Kerk. In de plaats van Mej N. Bradusisals hulp onderwijzeres der Bewaarschool aan gesteld Mej. W. Kerkhoven. BRIELLE. Zondag 1.1 speelde W.R.W. 1 tegen V.F.C. van Vlaardingen voordeW.R. W. serie en verloor met 4-1. Naar men zegt zal door de Mij. Voorne's Duin een belangrijk deel der duinen tusschen Rockanje en Oostvoorne voor de exploitatie beschikbaar worden gesteld, en zullen golf en tennisbanen worden aangelegd. Vóór de verkiezing op 1 Juli a.s. zullen voor de Vrijheidsbond alhier nog een drietal sprekers optreden, o.a. Mr. Dresselhuis. De waterstand welke door de hevige regenval en het stuk zijn der wat6rmachine erg hoog was, is thans zeer laag geworden, doordat de watermachine voortdurend het water naar buiten maalt. Bij Kon. besluit van 5 Mei is, met in gang van 1 Mei aan P. Schuurman eervol ontslag verleend [als leeraar aan de Rijks- hoogereburgerschool te Brielle. Op de 1.1. Vrijdag gehouden eieren- veiling waren aangevoerd: 36179 kippeneieren (wit) 5,80 per 100. 8950 kippeneieren (bruin) 6,25 2708 eendeneieren 5,40 10 kalkoeneieren »11,— 4 ganzeneieren 13,— OOSTVOORNE. Eieren veiling: 21486 kippeneieren (wit) 5,60 per 100. 4200 kippeneieren (bruin) „6,— 649 eendeneieren 5,10 YEILINGSBERICHT van Vrijdag 8 Mei 1925 der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,50 tot 7,10 per 100 krop. Rad(js 1,80 tot 3,70 per 100 bos. Postelein 27,— tot 28,— per ben. Spinazie ƒ6,— tot ƒ9,— per 100 k.g. Aardappelen 4,20 per 100 k.g. Aardbeien 1,78 tot 1,98 per k.g. Zuring 34 tot 55 per krat. Peen ƒ6,— tot f 24,- per 100 bos. Bloemkool I 18 tot 39 per 100 stuk. II 7 tot ƒ21 Rhabarber ƒ5,— tot f 9,70 pér 100 bos. Witte Asperges 0,95 tot 1,19 per bos. Blauwe 0,33 tot j 0,62 per bos. Kipeieren Netto 5,60 tot ƒ6,— per 100. Eendeieren 5,10 per 100. Aanvoer 25335 stuks. Burgerlijke Stand. DEN BOMMEL. Geboren: Petrus, z. v. D. Broeders en J. Legierse; Antje, d. v. J. Zuijdjjk en J. J. Fokker. Ondertrouwd: L. Remus, 28 j. en D. de Vos 26 j. BRIELLE, van 1—8 Mei. Ondertrouwd: Wilhelmus Cornells Simons en Hedwig Dekkers. Overleden: Wouter Verdujjn den Boer, 1 j. 11 maanden. ZUIDLAND, van 1-30 April. Geboren Stijna Lena, d. v. H. v. d. Burgh en C. v. Wamelen. Abraham, z. v. Jac. van Meggelen en A. Schrjjver. Elisabeth, d. v, L. Kraayenbrink en M. E. van der Meer.Hendrik, z. v. J. van Kempen en L M. Quak. Getrouwd C. van Se venter, wedn. v. G. J. van Sintmaartensdyk met M. v. d. Wel, wed. van C. Kranenburg. OverledenPieter Ruigend(jk, echtg. v. R. de Hoog, oud 68 j. Meijer Levie, oud 68 j. echt. v. B. Elekan. OOSTVOORNE. Geboren: Roeland, z. v. C. Nolde en G. Wageveld; Anton Pieter, z. v. W. v. d. Blink en L. Wezemer; Henderina Kaatje, d. v. J. J. Schipper en K. Vermeulen. Ondertrouwd: J. Beijer en M. Klok; J. Dijk man en N. den Bakker. Gehuwd: J. D. van Beelen en C. D. J, Stans. H. C. Gorzeman en N. van Marionw. Noor- dermeer en L. J. Comijs; D. Blaak en J. B. Sc heijgrond. Overleden: Klaas Scheijgrond, 83 j., echt genoot van J. Emmerzaal; Ernst Frederik August Rosberger, 69 j., echtgenoot van J. F. C. Rock. VIERPOLDERS. Geboren: Jacob Jacobus, z. v. J. M. v. d. Poel en N. PI. Rietdijk; Herman, z. v. I. Looij en J. v. Linden. Gehuwd: H. C. v. Marion met M. Polder vaart. OUDENHOORN. Geboren: Maart je, d. v. A. Manintveld en L. Blom; Frans, z. v. F. van Buren en M. Poldervaart; Adrianus, z. v. VV. v. d. Waal en R. Knegt; Heintje, d. v. A. Rietdijk en C. van den Berg. Ondertrouwd: A. Hokke en T. J. de Winter; M. Poldervaart en E. Niemann. Getrouwd: J. A. Roos en F. Rietdijk; A. Hokke en T. J. de Winter; M. Poldervaart en E. Niemann. SPIJKENISS E. Geboren: Juliana, d. v. P. J. Oorebeek en E. Stolk; Leendert, z. v. P. Luiten en T. H. v. Genderen; Jacob, z. v. M. van Hamburg en P. Barends; Job, z. v. H. P. Verweel en J. H. Smits. Ondertrouwd: D. Stolk, oud 86 j. en J. E. Vogelaar, oud 26 j.C. M. Oosterlee, oud 29 j. en A. H. Groeneveld, oud 23 j. Getrouwd: P. Rietdijk en J. M. Luiten. Overleden: M. Versluis, oud 86 j., wednr. van C. Mastenbroek. HEKELINGEN. Geboren: Kommer, z. v. L. van Trigt en J. H. van der Wagt; Dirk, z. v. J. Kranen donk en M. L. Paul; Hendrika, d. v. W. van der Stelt en E. Moree; Pieter, z. v. P. Piek en J. Gostdijk; Jan, z. v. A. Muizer en J. van Pel. Ondertrouwd: A. Berkhout, oud 22 j en C. Wandemaker, oud 17 j. Getrouwd: W. Verwaal en D. Hordijk; A. Farenhout en N. Oorlog; A. Molendijk en A. van der Sluis. Overleden: D. de Vries, oud 64 j., echtgen. van A. Berkhoff; L. van Leen, oud 79 j., wednr. van M. Mastenbroek. Op verzoek. Van één onzer abonné's van ons eiland ontving ik een aardig briefje, waarin hij zijn compliment maakte over het gedichtje, voor komende in O. E. van j.l. Zaterdag, over Ouddorp. H(j verzocht me tevens een ge dichtje op te maken over het vertrek van de politie van Herkingen, en nog wel in Flakkeesch dialect. Ik doe een mensch graag een plezier; daar gaat-ie dan. An den diender. Goeie, beste, trouwe diender Van het Haarekensche land, Wat ha'k daer hoare vertelle', Doe je noe je waark fin kant? Ka'je 't hier soms niet best wennen, Wor'je dat gejakker moe? Heale beste, braove diender Waer gaê je dan noe naer toe? Wie mot noe de klokke luuê In hem opwinne pesant? Wie mot noe biljetjes plakke Van den Burgerlijke Stand? Wie mot noe oens huus schoanhouwe Ons moai, ruum gemeantehuus Wie mot er noe geld ontvangen Als schepen komme deur de sluus? O, haevenmeaster, klokkeluuër, O, bode in peliesjeman, Zal er nog wel éantje weze'. Die 't waark noe overneme kan? Afijn me zalle mar beruste; Me zalle zien wat 't worre mot. Want je begriept wel, aol dat nieuwe Plokt oak an de gemeante-pot S. M. J. N. Marktberichten. Tarwe ruim aangeboden. In de schot- kwaliteit prijshoudend verkocht van 12,50 tot 14,25. Extra blanke soorten er boven betaald. Kwaliteit van voor den regen in de allerpuikste soorten onveranderd verkocht, terwijl overigens slechts gedeeltelijk tot lagere prijzen was te winnen. Rogge 14- 14,75. Gerst Chevalier 14,75-15,50. Haver vaster gestemd 12,60 13,25. Erwten. Kleine grene, vaster gestemd ƒ12,50 16 Schokker erwten eveneens vaster gestemd 16-22,50. Bruine boonen onveranderd ƒ10-16, zaai erboven betaald. Alles per 100 K.G. GROENTEN, FRUIT en AARDAPPELEN. AMSTERDAM, 11 Mei. Aardappelmarkt. Malta's spring per kilo 25 c.; overige prijzen onveranderd. Aanvoer 4 ladingen 294 H L. HUIDEN, LEER, WOL EN DIVERSEN. ROTTERDAM, 11 Mei. Vlas. Op het land was in de afgeloopen week weinig vraag en werden slechts enkele partijen in de betere soorten verkocht. Door de veldarbeid was de aanvoer heden aan de markt onbeduidend. De vraag was zeer beperkt en van enkele speciale party en werd een gedeelte tot verlaagde pryzen ge plaatst. Alleen prima vlas voor speciale doeleinden werd tot vorige weeks prijzen verkocht. Hei seizoen kan in 't algemeen als ge ëindigd beschouwd worden. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 11 Mei. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 573 vette runderen, 293 vette kalveren, 177 schapen of lammeren, 1145 varkens. Prijzen per K.G.: Koeien 37£ tot 40 c.; 58 tot 62 c.; Ossen tot 49 c.; 54 c.; 59; Stieren 40 c.; 45 c.; 50 c.; Kalveren 65 c.; 75 tot 77£ c.; 85 tot 90 c.; varkens 37 c.; 38 c.; 38£ c.; Schapen 26 tot 33 c.; lammeren 25—85 per stuk. De aanvper van koeien en 03sen was ruim. De handel was matig en de pryzen onder gingen by na geen verandering. Stieren waren flink aangevoerd. De handel was traag en de pry zen waren iets minder dan vorige week. Vette kalveren waren ruim ter markt. De handel was minder goed en de pryzen waren vry wel gelyk aan die der vorige week. Voor enkele puikbeste kalveren werd nog tot 5 cent boven noteering besteed. Schapen en lammeren met zeer kleinen aanvoer. De handel was stug en de pryzen waren iets styver. Voor enkele puikbeste varkens werd nog iets boven noteering be taald. Er werd by na uitsluitend voor het binnenland gekocht; alleen voor Belgiö wer den eenige varkens gekocht van 100 tot 120 K.G. APELDOORN, 11 Mei. Eieren. Aanvoer 150.000 stuks van 6-7, middelmarkt 6,50 de 100 stuks Handel vlug. TIEL. 11 Mei. Boter. Aanvoer 30 K.G., pry's 1,80—2; voorts 50.000 eieren, prys 5-6 de 100 stuks. GRANEN enz., MEEL en OLIËN. ROTTERDAM, 11 Mei. F(jne Zaden- (Boerennoteering) Karwyzaad ƒ28 tot ƒ30, blauw maanzaad 40-43, kanariezaad 22 tot ƒ24, geel mosterdzaad 30 32, bruin mosterdzaad 65—70, koolzaad 30-35, alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 11 Mei. Binnenlandsche granen en peulvruchten: Verslag van de Openbare vergadering van den gemeenteraad van Herkingen op Donderdag 7 Mei 1925, nut. 2\ uur. Tegenwoordig, alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening met gebed worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ie. Worden behandeld de volgende inge komen stukken: a. Een schrijven van de Heeren J. W. v. Hondt, M. v. d. Vliet en A. Munters berich tende hunne aanneming der benoeming tot leden der commissie tot wering van school verzuim. b. Alsvoren van M. v. d. Vliet als lid der Com. v. T. op het Lager onderwijs. c. Verslag der Gezondheidscommissie, ge zeteld te Middelharnis over 1924. d. Idem van den toestand der gemeente. e. Idem van den keuringsdienst van waren district Dordrecht, welke verslagen voorde leden ter secretarie ter visie liggen. f. Verslag van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs over 1924. g. Bericht van den Rijksveldwachter v. Helden, dank zeggend voor de verleende gratificatie over 1924. h. Proces-verbaal van kasopname van den Gem. Ontvanger, waaruit-bleek dat boeken en kas in orde waren bevonden, wat even eens is geschied met de boeken en kas van het Burg. Armbestuur. i. Van den Minister van Arbeid bericht dat aan de gemeente ƒ4 rijksbijdrage is ver leend inzake arbeidsbemiddeling. j. Goedkeuriüg op eene wijziging in de Gemeente-begrooting. k. Goedkeuring van Ged. Staten tot het in bruikleen afstaan van het middelste school lokaal aan de bijzondere school. Alle deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. 2e. Wordt goedkeuring verleend aan de rekening der Gezondheidscommissie over 1924, alsmede aan de begrooting dier Com missie voor 1926 met een gemeentelijke bij drage van 24,21. 3. Wordt besloten, nu het Ryk betaald aan de Bank van Ned Gemeenten, met die Bank een rekening-courant te openen. 4. Worden benoemd tot leden der Comm. van Onderzoek voor de rekeningen 1924 en de begrootingen 1926 de Heeren M. de Geus en C. van der Velde. 5. Is ingekomen een regeling van cumu latie-aftrek van de salarissen van Burgemees ter, secretaris en Ontvanger. Aan Ged. Staten zal geadviseerd worden de oude regeling voor den Burgemeester te behouden en voor den Secretaris-Ontvanger de voorgestelde. 6. Volgt goedkeuring eener wijziging in de Gemeente-begrooting, dienst 1924. 7. Vervolgens wordt machtiging verleend tot het aanbrengen van wyziging in deGe- meentebegrooting, wanneer omtrent die wij, ziging geen twijfel bestaat. 8. Hierop volgt vaststelling percentage inkomsten-belasting voor het dienstjaar 1925 '26, wat wordt bepaald op 1,5; vorig jaar 2. 9. Van M. de Geus is bericht ingekomen, dat deze ontslag vraagt als lid der Comm. van toezicht op het lager onderwy's. Van die Commissie is een tweetal aanbe volen en door B. en W. overgenomen, be staande uit de heeren: no. 1 A. Riedyk,no, 2 J. A. Witvliet. B(j stemming bleek dat Riedyk 2 en Witvliet 5 stemmen verkreeg, zoodat laatstgenoemde is gekozen. 10. Volgt ontslag gemeenteveldwachter. De heer Nieuwenhuize vraagt tegen 30 Juni a s. ontslag uit al zyn gemeentebetrekbingen als havenmeester, veldwachter, gemeente bode, schoonhouder gemeentehuis, aanplak ker, klokluider, klokkenist, enz., welk ont slag hem tegen dien datum eervol wordt verleend hoewel hy in verband met omstan digheden nog gaarne tydeiyk al die functies blUft bekleeden, totdat ook de gemeente weder in de vacature voorzien heeft. 11. Door de meerderheid der Commissie van Toezicht op het lager onderwys wordt aanbevolen aan de O. L. School een assistente te benoemen. Na discussie, waarby vooral de finantieele bezwaren gelden, wordt ge noemd verzoek voor kennisgeving aange- oinen. 12. Tenslotte wordt door enkele bjewoners van den Molendyk gevraagd, om van ge meentewege een rioleering te leggen achter hunne woningen. De Voorzitter zet korte, lings deze kwestie uiteen en zegt dat om trent deze zaak nog geen beslissing door den Kantonrechter is genomen en deze eerst zal worden afgewacht, waarmede conform ge noegen wordt genomen. De Voorzitter deelt mede dat aan Nieu wenhuize en zyn vrouw, volgens de voor- loopige goedkeuring der raad, ieder een stoel is gegeven op hun 25-jarig huweiyksfeest. De Heer van Kempen vraagt naar de hand werken als tydelijbe hulp, wat nader onder zoek en rapport behoeft. Daarna sluiting. VERSLAG van de vergadering van den Ruad der Gemeente OUDE TONGE, op Dinsdag 12 Mei, des vm. 10 uur. Voorzitter Burgemeester Van Schouwen. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schryven van Ged. Staten over de cumulatieaftrek op de salarissen van den Burgemeester, secretarissen en gemeente ontvangers. De voorzitter deelde mede dat zulks voor deze gemeente geen beduidenswaardige din gen bevat en stelde voor dit voor kennis geving aan te nemen. Het verslag van den Keuringsdienst van Waren in het district Dordrecht. Hieruit bleek dat over '24 door deze gemeente een bedrag van 88,69 te veel was betaald. Werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van het bestuur der Muziek vereniging „Vooruit" om een lokaal te mogen gebruiken voor het houden van hare repetities in de O. L. School. Voorzitter stelde voor hiervoor niet het vergaderlokaal af te staan, daar dit mogelijk sehadelyk zou kunnen zyn. B. en W. stelden voor een ander lokaal af te staan, in de oude O. L. School tegen vergoeding van vuur en licht. Ook werd er de voorwaarde aan verbon den dat hare repetities niet hinderlijk moch ten zijn voor eventueele in het vergader lokaal te houden vergaderingen. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Het verslag van de Gezondheidscommissie alsmede rekening en verantwoording. Hier uit blykt dat de rekening sluit met een voordeelig saldo van 75,52. Ook was van de gezondheidscommissie nog ingekomen een schrijven, waarin zij mededeelde dat de rapporten in zake de woningen Mooijaart en v. d. Berg juist waren, zoodat zij advie seeren de reeds medegedeelde verbeteringen te eischen. B. en W. stelden in verband daarmede voor de genomen besluiten te handhaven, zoodat voor 1 Juli de voorgeschreven ver anderingen dienen te geschieden. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten. Een schrijven van den Commissaris dei- Koningin in de Provincie Zuid-Holland, waarin medeeling wordt gedaan dat de huur van het huis bewoend door het hoofd der O L. School ten hoogste 333,50 per jaar mag bedragen en dit ook te vorderen. B. en W. stelden echter voor het te houden op 300,— en mochten er door Ged. Staten bezwaren tegen worden gemaakt eerst dan 338,50 te laten betalen. Dit voorstel werd ongewijzigd met alge meene stemmen aangenomen. Een verzoek was ingekomen van den In specteur der Posteryen te Dordrecht, waarin werd verzocht wederom het postkantoor te mogen huren voor 700,—per jaar voor het tijdvak van 5 jaren. Ook ai wordt het even tueel'eens een bykantoor. Geen der leden had hiertegen bezwaar, zoodat dit verzoek werd ingewilligd. Een verzoek was ingekomen van de ver eeniging tot stichting en instandhouding van een school op Ger. grondslag, om de benoodigde gelden te voteeren voor het aanschaffen van de schoolmeubelen. Destijds was gevraagd 2216,95, terwyi nu met 1967,45 kon worden volstaan. De voorzitter sprak als volgt: M. H. Voor ik dit verzoek in discussie breng, wensch ik hierover een enkel woord te zeg gen. Het verzoek is by my ingekomen 9 April j 1. en is in de vergadering van B. en W. van 28 April behandeld. De reden dat het niet 15 April werd behandeld vindt hierin zjjn oorzaak, dat de Secretaris en ik, het niet direct eens waren over het feit, dat dit stuk moest behandeld worden door den Raad en niet door B. en W. Ingevolge art. 78 der L. O. wet beslissen echter B. en W. en heeft de Raad, de gelden door B. en W. toegestaan slechts op de begrooting te brengen. Na 15 April ontvingen wy bezoek van twee leden van het schoolbestuur, waarby een der heeren mij het verwyt deed, dat ik door het verzoek niet in de eerstvolgende vergadering te be handelen, de wet had verkracht en de ope ning der school daardoor tegenwerkte. De redenen, die daartoe hadden geleid zyn door my genoomd, zooals ik zoo straks reeds- zeide, terwijl ik als mijn oordeel uitsprak, dat de voorzitter, die alle stukken ontvangt en opent, zekér het recht heeft, te onder zoeken wat in deze de wet zegt, voor het in behandeling te brengen. Een en ander is oorzaak geweest, dat in de gemeente aloru geruchten wei den verspreid, als zoude èn de Burgemeester èn de Secretaris of B. en W. de tot standkoming en opening der school op allerlei wyzen tegenwórken. Ik stel er prys op H.M. te verklaren.dat zooveel dit mogeiyk is, alle zaken, ook die der byzondere school, wettigen op tyd wor den behandeld en verklaar ik het voor laster als zou de Burgemeester, B. en W. of de Secretaris een en ander betreffende de By zonder© School trachten te vertragen of tegenwerken. Ik ben verder bereid deleden van den Raad, die dit wenschen, door inzage van de desbetreffende stukken, het tegen deel te bewyzen. Ik wil hieraan nog toe voegen, dat het mij spyt, dat een Christeiyke vereenigiug reeds thans tracht twist en twee dracht te zaaien in deze gemeente, voordat nog de school geopend is, en geeft het mij in dat opzicht weinig hoop voor de toekomst. Ik doe nu namens B. en W. een voorstel om gemeld bedrag te brengen op de begroo ting 192^. v. d. Boogert merkte op dat het te doen is om dit geval heel ernstig voor te doen, hoewel het een storm in een glas water is. Wy hebben den Voorzitter wezen vragen of het stuk ter tafel is geweest, waarop wij een ontkennend antwoord hebben ontvan gen. Spreker merkte op dat het volgens de ge meentewet in de eerst volgende vergadering door den Voorzitter ter tafel moet worden gebracht, wat in dit geval niet is geschied. Voorzitter zeide dat hij ten allen tijde eerst het recht heeft om te onderzoeken of het voor behandeling vatbaar is en zeide nog eens uitdrukkelijk dat by hem geen enkele reden heeft voorgestaan om de ope ning te vertragen. Wel wil ik van deze plaats nog nader ver klaren dat ik absoluut de wet niet verkracht heb, zooals de Bruin me zeide. v. d. Boogert zeide dat hij toch wel be zadigd was toen ze het kwamen vragen over dat stuk. Voorzitter merkte op dat de Bruin heele maal niet bezadigd was en dingen zeide die pertinent gelogen zijn, die had wel beter in zijn uitdrukkingen mogen zijn. Ik wensch van deze plaats zyn bewoordigen niet publiek te geven,- maar het was ongepast. De Wit merkte op dat hij het ook niet goed vond van den voorzitter, om dit alsnog achter te houden. Voorzitter had het beter ter tafel kunnen brengen en daarna onder zoeken, dan had deze kwestie niet voorge vallen. Voorzitter meende dat er zoo'n haast nog niet achter zat omdat het besluit van Ged Staten over ons raadsbesluit er ook nog niet is. Spr. zegt niet te begrijpen waarom Ged Staten zoo lang op die goedkeuring laten wachten. v. d. Boogert zeide dit WEL te begrijpen. Daarna werd besloten het gevraagde be drag beschikbaar te stellen. (Slot volgt in ons volgend nummer). KANTONGERECHT SOMMELSDIJK- Zitting van 8 Mei. Terecht staat K. M 26 j., werkman te Oud- dorp, wegens openbare dronkenschap. Geëischt wordt f 12 boete subs. 6 dagen hechte nis. Beki. wordt veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. C. L. O., 32 jaar, landb. te Middelharnis, wegens overtreding leerplichtwet. Het O. M. zegt, dat blijkens ingewonnen be richten, bekl. niet armer is dan zooveel andere ouders, wier kinderen wel school gaan. Geëischt wordt f 8 subs. 8 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 6 subs. 6 dagen hechtenis. L. B., 18 j., landb. te Middelharnis, staat terecht wegens rijden zonder licht. Geëischt wordt f 4 subs. 4 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 3 subs. 3 dagen hechtenis. Terecht staat A. M. ,21 j., H. W. 19 j. en K- d. V., 20 j., arbeiders te Ouddórp, wegens baldadigheid aldaar. Het O. M. zegt, dat er den laatsten tijd veel klachten uit Ouddorp komen en acht een zware straf op haar plaats. Voor de 2 eerst genoemden ieder f 12 boete subs. 12 dagen hechtenis en voor den laatste, die zijn schuld tracht te ontkennen, nog wat meer: f 15 boete subs. 30 dagen hechtenis. Bekl. wordt veroordeeld tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, behalve de laatste die veroordeeld wordt tot f 12 boete subs. 12 dagen hechtenis. Bij verstek worden veroordeeld: P. v.d. G. wegens overtreding keur te Dirksland tot f 6 subs. 6 dagen hechtenis. Eisch was f 10 subs. 10 dagen hechtenis. P. G. wegens rijden zonder licht f 5 subs. 5 dagen hechtenis. Eisch idem. N. K., wegens overtreding Arbeidswet f 8,met 4 dagen hechtenis. Eisch idem. K. A., wegens rijden zonder licht f 5,met 5 dagen hechtenis. Eisch idem. T. D. idem. A. H. wesgens baldadigheid te Ouddorp f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Eisch f 12 met 12 dagen hechtenis. H. G., wegens zelfde feit, idem. D. V. weg ens openbare dronkenschap f 10 met 10 dagen hechtenis. Eisch f 12, met 12 dagen hechtenis. Gemengd Nieuws. De nieuwe verscherpte actie van de douane vloot tegen de smokkelaars heeft al geleid tot wanhopige maatregelen van verweer aan den kant der „bootleggers". Met geld en bedreigingen wordt gewerkt op het perso neel der douane-vloot, en dit leidt tot niet weinig gevallen van sabotage. Zelfs wordt al melding gemaakt yan verdwenen over» heidsschepen, gevangen genomen beman ningen en verwonde of zelfs gedoode schepe lingen Het hoofdkwartier van de drankbe strijders te Washington, wordt bestormd met klachten en bezwaren over de driest heid der smokkelaars, die naar beweerd wordt eenvoudig een guerilla voeren tegen de anti-swokkelvloot. Schepen van die vloot worden in de haven onder de water- ïyn met boren lek gemaakt en tot zinken gebracht. De motoren worden onklaar ge maakt met zand, de bemanningen worden verlokt, althans in verleiding gebracht met geld. De clandestiene drankverkoopers te New York (stad) verklaren eenvoudig, dat op het oogenblik de toevoer van sterken drank wat verminderd is en dat zij dus... hun pryzen moeten verhoogen 1 Maar, zeggen zij er bij, wordt het maar op zee een beetje slecht weer, dan wordt de anti-smokkelvloot wel weer van zee geblazen en komt er weer genoeg drank het land binneD. Dit z(jn de bezwaren, die de drankbestrij ding aan de zeekust ondervindt. In het bin nenland is de moeilijkheid van anderen aard. Maar ook de gebruikte middelen zyn anders. Zoo wordt uit den staat Indiana gemeld, dat in de hoofdstad, Des Mornes, de hoofdcom missaris van politie het blok weer gaat in voeren, te weten het toestel, waarin over treders met de voeten en de handen worden vastgezet, en waar zij dan een bord boven het hoofd krijgen met de vermelding, aan welk delict zy zich hebben schuldig gemaakt. Dit zal meent deze hoofdcommissaris den smokkelaars leeren „wie en wat zy zijn en welke plaats zij innemen in de samen leving." Te New York zijn uitstekend gelukte foto's ontvangen, draadloos van Honoloeloe overgeseind De overzending duurde slechts 20 minuten. De foto's hebben betrekking op de marine-manoeuvres, die op de Hawaï- eilanden waren gehouden. Voor bijna 50.000 aan ruwe opium in beslag genomen. De recherche op het hoofdbureau te R'dam kreeg gisteren uit Antwerpen bericht, dat van daar, voor rekening van een bekend smokke laar in verdoovende middelen, een paar brand kasten, die vermoedelijk verdoovende midde len inhielden, naar hier waren verzonden. De beide inspecteurs der recherche die kort geleden alhier op een zeer belangrijke partij gesmokkelde cocaïne morphine hebben be slag gelegd, werden wederom met het onder zoek belast en alras bleek hun dat inderdaad bij een expeditiefirma hier ter stede brand kasten waren aangekomen, die men in een veem had opgeslagen, In een pakhuis van dat veem op de Leuvehaven troffen zij twee groote brandkasten aan, elk wegende ongeveer 1700 kilogram. De brandkasten werden voor nader onderzoek naar het hoofdbureau van politie overgebracht en na opening bleken zij als op vulsel tusschen de boven-, beneden-, zij- en achterwanden zooveel vierkante, met ruwe opium gevulde doosjes te bevatten, dat tien flinke kisten daar geheel mee gevuld konden worden. Daarna hebben de rechercheurs in een ander pakhuis in de Boompjes opgespoord tien kisten, elk wegende 70 kilogram, die als verfwaren waren aangegeven, doch bij opening geheel gevuld bleken te zijn met dergelijke doosjes ruwe opium. Deze opium heeft gediend als opvulsel tusschen de wanden van twee andere brandkasten, die voor de smokkelaars geledigd en in deze kisten overgepakt zijn in de werkplaats van den man, die in de Juffer straat de kisten voor hem gemaakt heeft, zonder te weten wat de smokkelaars ermee voor hadden. Bekend was dat de inhoud voor verdere verzending bestemd was. Ook deze twee geledigde brandkasten zijn in beslag genomen. In totaal hebben beide inspecteurs ongeveer 1000 kilogram ruwe opium in beslag genomen, een waarde van 40.000 tot 50.000 ver tegenwoordigende. Een der smokkelaars, de Rus J. M., te Ant werpen woonachtig, is op liet kantoortje van den kistenmaker in de Jufferstraat "aange houden en voorioopig op het hoofdbureau van politie opgesloten. Het onderzoek wordt Voortgezet. Gebleken is reeds dat ook bij deze smokkelarij een zeer vertakte internationale bende aan het werk is, die zich toelegt op het verzenden van de smokkelwaren naar verschillende groote haven in en buiten Europa. Ditmaal is de geheele aanhouding en in beslagneming buiten de ambtenaren van de invoei rechten en a'cijnzen om gegaan. WEER EEN MYSTERIE IN ENGELAND. Er is weer een achttienjarig meisje spoor loos verdwenen, ditmaal uit het plaatsje Ames- bury (Wiltshire). Zij licet Elsie Ford, en er wordt vermoed dat zij het slachtoffer van misdaad is geworden. Toen zij voor het laatst gezien werd, liep zij tegen middernacht bij de brug over de rivier de Avon. nabij Ames- bury, in de richting tegenovergesteld aan die waarin haar woning lag. Kort tevoren had men een onbekenden man op hetzelfde punt waargenomen. De Wiltshire politic is evenwel niet verder gekomen met haar onderzoek, en de autoriteiten zullen blijkbaar Scotland Yards hulp inroepen. Dc ouders van het verdwenen meisje zijn wel zeer zwaar door het noodlot getroffen. Drie weken geleden overleed hun eenige zoon aan een longontsteking. Een week later ver dween hun eenige dochter. Op alle mogelijke wijzen heeft men de om geving van Amesbury* al afgezocht. Er zijn zelfs laagvliegendc aeroplane.- in actie geweest maar ook dat middel leverde geen succes op.

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 3