'lepZcWsienast ■fu Wks BI*™» EERSTE BLAD NUTSSPAARBANK :thma isiroop t HOEST GIJ ?j ZATERDAG 28 MAART 1925 VERKOOPING een Huis een Pakhuis Bóeren-Inspan Bóeren-Inspan Fotografie S. v. d. PLAAT, AAN HET ALTAAR. MIDDELHARNISSOMMELSDIJK KANTOOR: VOORSTRAAT 5, MIDDELHARNIS loort een z.g. half blik Verkade's nengde Biskwie. Komen de kinde- hongerig uit de school, wilt U niddags bij de thee wat presen- ren, ieder oogenblik zal dat blik rkade's Biskwie te pas komen. Sanommb- 8ESTE MERK Prijs per kwartaal. f I Losse nummersf 0,07" Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstuanvrugen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 41 MET rMlMBUtnoicn «Asaix f 11 H.v4n GiMBORN 4 (t, OKtri. PHASM PABRIEM W - DOORN. Beslist verkrijgbaar bijP. Wielhouwer Middelharnis; N. J. Boer, Sommelsdijk; Zaaijer-Teepe, Dirksland; C. de Mooij, Ouddorp; v. d. Maden, Oude Tonge; W. Bout, Brielle. VAN aan de Kade en aan de Nïeuwstraat te AUDDELHAHNIS op Dinsdag 24 iïlaart1925, bij lozet,en op Dinsdag 31 Maart 1925, bij Afslag, telkens des avonds zeven uur in het Hotel MEIJER te Middelharnis. Het huis aan de Kade aldaar, Sectie B nummer 467, groot 47 c.A. Het pakhuis aan de Nieuw- straat aldaar, Sectie B nummer 2232, groot 30 c.A. Ten verzoeke van de erven van wijlen den heer L. F. DE RUITER. Notaris VAN BUUREN. op Dinsdag 31 Maart 1925 voorin. 9 uur. Ten verzoeke van den Heer L. VAN DER BAAN te MIDDELHARNIS, bij diens land- bouwschuur op het Spui, aldaar Verhooging van den tabaksaccijns. 1 Januari 1925 is de termijn van drie maanden ingegaan, gedurende welken winkeliers en grossiers de bij hen voor handen voorraden rook- en pruimtabak en sigaretten zonder navordering mochten verkoopen. Men zorge dus, zooveel mogelijk, vóór 1 April aanstaande, oude voorraden rook- en pruimtabak en sigaretten op te ruimen men heeft dan geen aangifte te doen Op 1 April aanstaande zijn zij verplicht aangifte te doen van de alsdan bij hen voorhanden voorraden met oude zegels, waarvan de te weinig betaalde accijns zal worden nagevorderd. Voor de aangifte moet gebruikt worden het van Rijkswege vastgesteld en kosteloos verkrijgbaar formulier. Dit formulier moet men bij den rijksontvanger gaan halen. Binnen 14 dagen ontvangt men dan een aantal navorderingzegels, dat overeenkomt met het getal der in de aangifte vermelde verpakkingen. Die zegels worden door den aangever ten kantore van den ontvanger in ontvangst genomen. De winkeliers en grossiers moeten dan ten spoedigste de in de aangifte vermelde verpakkingen van een navorderingzegel voorzien, dat zoodanig op de verpakking moet zijn vastgekleefd, dat het zonder be schadiging van het zegel of van de ver pakking daarvan niet is te verwijderen. Hij, die zijn verplichting tot aangifte niet of niet volledig nakomt of eene onjuiste opgaaf doet, wordt gestraft met eene geld boete van ten minste honderd en ten hoog ste duizend gulden; voorts wordt gestraft met eene boete van ten minste vijf en twintig gulden en ten hoogste duizend gulden a. het bezigen van een navordering zegel voor eene niet in de voorraadsaan- gifte vermelde verpakking; b. het na verloop van 20 dagen na de inlevering der voorraadsaangifte voorhan den hebben van aangegeven verpakkingen, niet voorzien van een navorderingzegel of waarop het navorderingzegel niet zoodanig is vastgekleefd, dat het daarvan zonder beschadiging van zegel of verpakking niet kan worden verwijderd. DE RIJKSMIDDELEN. De opgaaf van de rijksmiddelen over Febr. steekt bij haar voorgangster wel bijzonder on gunstig af. Van 40.8 millioen in Januari zijn de ontvangsten uit de gewone bronnen van inkomsten tot 33.3 millioen achteruit gelopen. Bij de bespreking van de cijfers over de eerste maand des jaars wezen wij er reeds op, dat het voordeelige verschil, ad ƒ4.889.000, hetwelk toen tegenover dezelfde maand van het vorige jaar viel waar te nemen, geenszins Donderdag 2 April 1925, voortn. 9 uur. Ten verzoeke van den Heer D PEEMAN Sr te MIDDELHARNIS,bijdrenslandbouw- schuur aan den Achterweg aldaar. Notaris VAN BUUREN. bobbemastraat—middelharnis (5 minuten van het Station). Billijkst en soliedst adres vootl FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). foto's en vergrootingen In 't atelier opname bij weersgesteldheid. elke 59) .Voor den man, die mijn dood had besloten I k maak u hiervan geen verwijt, want ik weet, dat het geen persoonlijke haat was. Gij offerdet den ongehoorzamen, den afvalligen monnik op, die de orde bedreigde, en het viel u wellicht zwaar, dat gij hiermee juist mijn doodvonnis moest uit spreken. Een machtiger dan gij heeft u getoond, wie alleen over leven en dood gebiedt I De slag, die mij had moeten verdelgen, trof uw neef den laatste van uw geslacht, althans voor het oog van de wereld, en met hem gaat ook de naam van Rha- neck te niet. Gij zult evenwel ook dit te boven ko men, want ge staat op een hoogte, die een ander het bloed tot ijs zou doen bevriezen, maar het is een hoogte, omdat zij niets met anderen gemeen heeft. Als gij nog gewoon menschelijk gevoel in uw boezem omdroegt, hadt gij den graaf ten minste de pijnlijke gedachte moeten besparen, dat de broeder door de hand van zijn broeder was ge vallen." Deze laatste woorden hadden een zeer verschil lende uitwerking op de beide toehoorders. De pre laat liet een onderdrukten kreet van woede hooren, maar voor den graaf rukten zij den laatsten slag boom weg en met hartstochtelijke teederheid tot bijzondere illusies aanleiding mocht geven, daar het voor verreweg 't grootste gedeelte 4.284.500) te danken was aan de ontvang sten uit de verleden jaar nog niet bestaande rijwielbelasting. Ook nu is er uit deze heffing nog ruim 3 ton binnengekomen. Echter heeft deze extra bate ditmaal niet kunnen verhin deren, dat de ontvangsten ƒ567.800 bij Febru ari 1924 zijn ten achter gebleven. Zonder de rijwielbelasting zou het nadeelige verschil dus nog 3 ton grooter zijn geweest. Intusschen mag niet uit het oog worden verloren, dat Februari 1924 één dag meer telde dan de afgeloopen maand, hetgeen wel een verschil van meer dan een millioen in de opbrengst kan uitmaken. Maar ook dan is er nog geen aanleiding om de behaalde uitkomsten als bevredigend aan te merken. Want er zijn, afgescheiden van de rijwielbelasting, nog andere factoren, die de baten nu op een hooger peil moeten brengen. Zoo staan b.v. de ontvangsten uit den bier accijns 207.600 meer dan verleden jaar) onder den invloed van de sterke verhooging, die pas in Mei 1924 in werking is getreden. Voorts is nu het eindcijfer geflatteeerd door 'n aanzienlijke stijging, het grootste accres, dat deze middelen staat heeft aan te wijzen (ƒ891.000), bij de successierechten. Laat men ook dit middel buiten beschouwing dan neemt voor de andere middelen de achterstand tegen over verleden jaar, toen het totaal toch reeds meer dan 2 millioen bij 1923 ten achter was, al vrij belangrijke afmetingen aan. Ook wanneer men den staat verder in zijn onderdeden nagaat is er weinig reden tot verheugenis. Verreweg de meeste middelen zijn in opbrengst bij verleden jaar ten achter gebleven. Het belangrijkst is ditmaal het na deelige verschil bij de registratierechten, die 529.000 minder opleverden. Nochtans mag niet buiten beschouwing worden gelaten, dat Februari 1924 een vrij voordeelige maand voor dit middel was geweest, althans de opbrengst van het jaar tevoren met ongeveer een mil lioen was te boven gegaan. In elk geval is nu het opbrengstcijfer toch nog ruim x/4 millioen boven. V12 der verhoogde raming geweest. Bij de zegelrechten was er een nadeelig verschil van 173,400, eveneens tegenover de nogal gunstige opbrengst van Februari 1924. De ontvangsten uit de beursbelasdt.g deelen in den achteruitgang met ruim 37.000. Bij deze beide laatste bronnen, alsook bij verschillende Ingezonden Mededeeling. Kantooruren dagelijks van 9-12 uur v.m. 2-4 uum.m. Maandagen Donderdagn.m.6-7uur Commissarissen: A. W. NYGH; T. C. NIP1US; A. A. MIJS en P. J. GROENENDIJK Thes. Boekh.A. W. KOLFF VEILIGE EN SOLIDE BELEGGING STRIKTE GEHEIMHOUDING RENTEVERGOEDING 3,6 Spaart voor uw Belasting, Hypotheek rente of andere jaarlijks terugkeerende betalingen SPAREN BRENGT WELVAART NIETSPARENVERGROOTDE ARMOEDE strekte hij beide armen naar zijn zoon uit. „Bruno! Weet gij Benedikt week wrevelig achteruit en sloeg een ijskouden blik op zijn vader. „Wie mijne moeder ontrouw werd en haar en mij verried en achterliet? Wie mijn oom dood schoot? Ja, dat weet ik, graaf Rhaneck!" De snijdende toon, waarop deze woorden ge sproken werden, was te veel voor den graaf. Deze veroordeeling uit den mond van den eenigen, dien hij ooit werkelijk had liefgehad, brak hem het hart en hij liet zich uitgeput in zijn leunstoel neer vallen. De prelaat behield echter zijne onverstoorbare kalmte; deze man scheen zich nu eens door niets of niemand van zijn stuk te laten brengen. Hij zag maar al te duidelijk in, welke gevaarlijke ge volgen die ontdekking op dit oogenblik zou kunnen hebben, hij voelde zich de macht allengs ontglippen en stelde een laatste wanhopige poging in het werk om haar nogmaals in handen te krijgen. „Bruno, gij vergeet, dat zulk een taal je niet past tegenover je vader cn je oom!" zeide hij met de indrukwekkendste stem en houding, die hij kon aannemen. „Aan den zoon van mijn broeder en mijn neef wil ik haar echter vergeven. Maar nu herinner ik je, dat gij tot onze orde behoort en wat deze van je eischt." Benedikt kruiste de armen, als om zich tot kalmte te dwingen, en keerde zijn vader den rug toe „Ge hebt gelijk, Hoogeerwaarde heer, en daarom alleen kwam ik hier. Ik vraag u nu met het oog op de jongste gebeurtenissen: Wat is uw besluit?" „Mijn gebod wordt niet in het minst gewijzigd. Wat tusschen ons drieën behandeld is, blijft voor ieder ander een geheim. Gij zwijgt ook verder tegen van de hieronder nog op te sommen middelen, kan natuurlijk de ééne werkdag minder in Februari jl. van merkbaren invloed zijn ge weest. Evenwel is dat zeker niet het geval bij den nieuwen achteruitgang, ten beloope van nagenoeg ƒ381.000, bij den gedistilleerd- accijns. Waar hier het aantal dagen, waarop de accijns gemeenlijk vereffend wordt, gelijk was aan dat van Februari 1924, trekt deze nieuwe vermindering van nagenoeg 10 wel in bijzondere mate de aandacht. Men mag zich zeker wel met eenige bezorgdheid afvra gen, waar het met deze zoo belangrijke bron der schatkist heen moet, nu de inkomsten zich al eenige maanden achtereen op of zelfs be neden het peil bewegen, waarop zij stonden, toen de heffing nog slechts de helft bedroeg van de tegenwoordige hoogte. Bij de inkomstenbelasting, verreweg de voor naamste bate der schatkist, was er ditmaal een achteruitgang van ƒ519.000, nadat reeds Januari een nadeelig verschil van 971.000, had te zien gegeven. Niettemin is ook nu de opbrengst een flink eind (ruim 1.6 millioen) boven de raming geweest, terwijl de cijfers van de splitsing onder aan den staat nog steeds wijzen op tijdiger aanzuivering. Op rekening van het loopende dienstjaar toch werd de eerste twee maanden 12.68 millioen ont vangen, tegen 11.56 millioen verleden jaar. Grondbelasting en personeel, die een maand geleden door vrij gropte stijgingen de aandacht hadden getrokken, zij het dan ook blijkbaar door inhalen van achterstand bij de invorde ring, maken nu een heel wat bescheidener figuur. Voor de eerste bedroeg de stijging in een overigens zeer onbelangrijke maand slechts 8600, terwijl er bij het personeel een daling moet worden vastgesteld van 182.000 en in beide gevallen de opbrengst aanmerkelijk be neden het 1/12 der raming blijft. De stijging bij de dividend- en tantième belasting 10.700) heeft niet veel te betee- kenen; de belangrijke baten uit dit middel vallen trouwens pas veel later in het jaar. Niettemin is er voor de eerste twee maanden reeds een voordeelig verschil van 226.000 te boeken. Bij de vermogensbelasting een daling van 13.500; sedert 1 Januari van 35.500, ook voor dit middel overigens een tijd, die nog weinig gewicht in de schaal legt. Bij den suikeraccijns heeft de opmerkelijke stijging van 1.1 millioen, welke Januari had gebracht en die toen werd toegeschreven aan het blijkbaar om speculatieve redenen lang achterwege gelaten aanvullen van voorraden door den handel, geen verderen voortgang gemaakt. Integendeel is Februari 34.000 bij verleden jaar en tegelijk bijna 2 ton bij Via der raming ten achter gebleven. Aan den an deren kant vertoonde de zoutaccijns weer een accres 84.000), ook tegenover de raming 64.000), hetgeen, naar men weet, mag worden toegeschreven aan minderen invoer van geraffineerd zout en in verband daarmee aan grooter verbruik van het aan accijns onderworpen binnenlandsche zout. De tabaksaccijns, die over Januari een vrij goed figuur had gemaakt, is thans 243.000 bij verleden jaar ten achter gebleven. Van eenigen invloed van de accijnsverhooging schijnt dan ook nog weinig te bespeuren. Of in de stijging van ƒ60.000 bij de invoerrechten, die trouwens in de twee voorafgaande maanden veel aanzienlijker vermeerderingen hadden ver toond, het resultaat mag worden gezien van het inslaan van voorraden vóór het in werking treden van de nieuwe tariefwet, is moeilijk iedereen!" „Op gevaar af, dat Gunther veroordeeld wordt?" „Die verantwoording neem ik op mij. Gij behoeft slechts te gehoorzamen." Met een krampachtige beweging richtte Bene dikt zich op. Alsof hij plotseling een hem druk- kenden kluister afwierp, zóo stond hij voor den abt; zijne oogen schoten vuur. „Gehoorzamen en altijd maar gehoorzamen! Dat is uw wachtwoord; maar nu heb ik genoeg van die slavernij nu kan en wil ik haar niet meer dulden I Gij hebt mij van mijne kindsheid af in ketenen geslagen, hebt mij levenslang onder uw bedwang gehouden, hebt een scheidsmuur opge richt tusschen mij en de menschheid, en als ik daartegen in opstand kwam, werd mij altijd dat woord voorgehouden, waarmede ik mij aan de kerk had verbonden. Ik ben het trouw gebleven onder duizendvoudigen strijd, het trouw gebleven tot op dit oogenblik; slechts mijne eigen toekomst was er mede gemoeid; maar thans, nu de eer, het leven van een ander op het spel staan, nu gehoor zaam ik niet langer tot een misdaad laat Ik mijn eed niet misbruiken. Gij hebt mij de oogen geopend, gij hebt mij doen zien, dat ik dien niet aan God heb gezworen, maar aan u alleen; en gij hebt hem ont wijd niet ik. Het altaar, waaraan Ik mij, volgens u, voor tijd en eeuwigheid moet verbonden achten, dat altaar had voor u al zijn beteekenis verloren toen het in uw voordeel was, mijne moeder aan haar echtegnoot te onttrukken; gij hebt mij ge leerd, hoe men eeden schendt Ik verbreek den mijnen!" Er lag een aangrijpende macht In dit zich zoo krachtig openbarend verzet, in deze onverwachte ontrukking aan een sedert jaren gevoerden strijd. te zeggen. Eenige verlevendiging in het han delsverkeer valt reeds sedert geruimen tijd waar te nemen; zij schijnt zich echter niet met bijzondere kracht voort te zetten. Opmer kelijk is het in elk geval, dat het statistiek- recht, hetwelk maanden achtereen een goed figuur had gemaakt, den laatsten tijd zich vrij sterk in dalende richting beweegt en nu verder van 354.700 in Januari tot 381,500 in in Februari is verminderd. Het nadeelige ver schil tegenover verleden jaar bedraagt 72.200 toen was echter Februari toevallig een bij zonder veoordelige maand. Intusschen is ook nu nog de ontvangst ruim 10.000 boven 1/12 der raming. De loodsgelden maken onder al de middelen, die meer in rechtstreeksch verband staan met het zakenleven, nog het beste figuur; zij waren althans ƒ52.000 hooger dan een jaar geleden, al trekt ook hier de achteruitgang van 40.000 tegenover Januari jl. de aandacht. Een nadeelig verschil van 91.750 bij de mijnen, die verleden jaar Februari veel geld in de schatkist deden vloei en, behoeft vooreerst niet tot bijzondere ge volgtrekkingen aanleiding te geven. De over het geheel weinig fraaie uitkomsten over Februari hebben niet verhinderd, dat de Ingezonden Mededeeling. \y gaat gepaard met verschillende verschijnselen: benauwdheid, kort-> ademigheid, beklemdheid op de borst bij do minste inspanning. Akker's Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat zy de borst van de prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken van hoest, bronchitis,keelpijn. AKKER'® Alom verkrijgbaar in koken van 230 gram ƒ1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 pam ƒ4.50 gewone bronnen van inkomsten sedert het begin des jaars nog een vooruitgang hebben aan te wijzen van 4.321.400. Evenwel wordt daaraan alle beteekenis ontnomen door het feit, dat dit accres uitsluitend te danken is aan de verleden jaar nog niet bestaande rij wielbelasting, welke nl. in de eerste twee maan den 4.585.500 in de schatkist heeft doen vloeien, een bedrag, dat, maar terloops kan worden opgemerkt, ton kleiner is, dan in Augustus en September jl., onmiddellijk na de invoering binnenkwam. Vermoedelijk zal dit nadeelige verschil echter wel worden inge haald naarmate de zomer nadert. Zondert men De prelaat begreep maar al te goed, dat geen tegen stand hier meer zou baten, en het was wellicht om zijne eer te redden, dat hij hem nog met een laatste bedreiging aan boord kwam: „En dus ontrukt gij je aan onze orde! Wij zullen middelen weten te vinden om je te bedwingen, afvallige!" Bruno schudde de zwarte lokken en voor de eerste maal zwol zijn borst onder het nooit gekend gevoel van vrijheid. „Niemand zal mij meer dwingen! Wat het kloos ter ook moge besluiten, het dreigt slechts den monnik, die zich deemoedig onder het gezag zijner meerderen buigt. Zoodra ik mij van mijne belofte ontslagen acht, is het ook met uwe macht gedaan van hetzelfde oogenblik af, dat ik haar niet meer boven mij erken!" Hij keerde zich om en verliet het vertrek, zonder dat hij een enkelen blik meer op den graaf had geworpen. De prelaat bleef eenige oogenblikken in somber nadenken verdiept zitten; plotseling rees een vermoeden in zijn ziel op. „De prior! Het volk op het kloosterplein! Hij is tot alles in staat als hij déar spreekt, is alles verloren!" Hij ijlde hem na, maar 't was reeds te laat, Bruno had de vertrekken in vliegende vaart verlaten en snelde thans de dwarsgang door, die naar het kloos terplein voerde. Op het punt van deze uit te treden, kwam de geheele geestelijkheid hem te gemoet, met den prior aan het hoofd en door de naaste bloedver wanten van den overledene gevolgd, om den prelaat in zijne woning af te halen. Bruno begreep ten volle het gevaar, dat hem hier, midden in die dwarsgang en van de ganschc wereld afgezonderd. INGEZONDEN MEDEDEELING. IGeepPudding I A.J.k'i BESSertSAltS een tieeriyh Dessert'\ de rijwielbelasting en tevens den bieraccijns, welks hoogere opbrengst van 546.000 geheel te danken is aan de sterke verhooging in Mei jl. uit, dan blijkt er voor de overige middelen een vrij belangrijke achterstand tegenover verleden jaar te zijn ontstaan. Aan inkomsten belasting werd ongeveer millioen minder ontvangen, uit den gedistilleerd-accijns ruim 3/„ millioen minder, aan registratierechten 585.000 minder en aan successiebelasting 471.000 minder. Aan den anderen kant gaven o.a. grond- en personeele belasting dank zij de ruime ontvangsten over Januari tezamen ca. I millioen meer, de suikeraccijns 1.070.000 meer, de invoerrechten 152.000 en de loodsgelden 144.00 meer. Behalve de gewone, hebben ook de buiten gewone bronnen de inkomsten ten bate van het leeningsfonds 1914 trager gevloeid. Zij brachten nl. 14.07 millioen op, tegen 15.64 millioen in de eerste twee maanden van 1924, toen daar nog ruim millioen bijkwam uit de thans niet meer verantwoorde o. w. belasting. Met name waren het de ver dedigingsbelastingen, vooral de II, en voorts de opcenten op de inkomstenbelasting, welke voor het nadeelige verschil aansprakelijk zijn. Over het geheel dus een middelenstaat, die niet veel aanleiding geeft tot optimistische beschouwingen. BRIEVEN UIT HET NOORDEN. VIII. Emancipatie. Bijna dagelijks, als ik van mijn werk huis waarts keer, loop ik op met een collega, die zich buitengewoon goed heeft ingewerkt in zeer veei zaken. Bijna altijd kan hij dan ook een gefundeerd oordeel geven over de een of nadere kwestie. We verschillen nog al wat in opvattingen en inzichten, maar dat is niet zoo heel erg, want we hebben geleerd waardeering voor elkanders inzicht te hebben en bij het bespre ken van een kwestie, waarover we het oneens zijn, ons niet op te winden of kwaad te maken, maar te trachten van elkaar nog iets te leeren omtrent het betrokken probleem. Het kan nooit kwaad een zaak nog eens van de andere zijde te bezien. Zoo wisselen we nog al eens een boek of brochure, welker inhoud wij dan nadien nog eens bespreken. Zoo gaf ik hem onlangs een kleine brochure, die in hoofdzaak behandelde, de verhouding die er behoort te bestaan tusschen jongens en meisjes, mannen en vrouwen. Na lezing ontpopte hij zich als tegenstander van de daarin aanbevolen toestanden op grond van zijn godsdienstige beschouwingen, waar door naar zijn meening een gelijkstelling van manlijke en vrouwelijke personen niet toelaat baar is. Leest de advertentie van Campfens Stoffeerderij (Adv.) bedreigde. Hij moest spreken, moest zijne aan klacht ter algemeene kennis brengen, eer de prelaat hem bereikte; hij gevoelde, dat hem slechts enkele minuten overbleven om zijne stem te doen hooren. Met vlammenden blik, het jeugdig hoofd fier op geheven, alsof hij een strijd op leven en dood tegen de geheele wereld durfde wagen, ijlde hij den plech- tigen stoet tegen, stapte op den prior toe, legde hem de hand op den schouder en sprak op luiden en duidelijken toon, die heinde en ver weerklonk: „Ontwijd de nagedachtenis van graaf Otfried niet, pater prior! Gij hebt hem vermoord! Ik ben getuige daarvan geweest." Een kreet van ontzetting werd in het rond ver nomen. Een bliksemstraal, eensklaps te midden der priesterschaar neergevallen, kon niet meer schrik en ontsteltenis hebben teweeggebracht. Ontzet stoven de monniken bij deze vreeselijke aanklacht uit elkander, bleek van schrik drongen de bloedverwanten naderbij, en hoewel een be dachtzame monnik de deur van de dwarsgang dichtwierp, geschiedde dit nochtans niet tijdig genoeg. Maar nog meer dan de aanklacht, getuigde het uiterlijk van den prior tegen hem. Hij was als het ware verbrijzeld onder den slag, die hem zoo onver hoeds had getroffen; met een vaalbleeke gelaats kleur, met trillende lippen en knikkende knieën stond hij daar; de aanklacht had hem te schielijk overvallen, als dat hij zijn gewone schuwheid en huichelarij te hulp had kunnen roepen; de kracht ontbrak hem zelfs om de geheele zaak te loochenen. (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1