ALAGES ICE ELHARNIS. CAPEAUX J.CAMPFENS 4E CHOCOLATE voor op de verpakking! RIJSVRAAG, waaraan in contanten en 100 ICKESZ-Reep-etiketten. ag verkrijgbaar bij H.H. Reclame-Afdeeling der ^n Chocoladefabrieken EBR. S1CKESZ, FFICIEEL GEOPEND tUSTIAM DE VRIESLAAN - MIDDELHARNIS ddags 12 uur gesloten. MIDDELHARNIS-SOMIÏIELSDUK. Ingezonden Stukken. Uw gezondheid WYBERT ?SGR, 152-156 AMSTERDAM kesz-reep-etiketten is voor de Tin NIET GELDIG. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 36 VANAF HEDEN EEN ZAAK IN RIJWIELEN, AUTO MOBIELEN EN MOTOREN, DOOR TELEF. No. 60 Weeldebelasting. Het voorbeeld, dat we aanhaalden om aan te toonen, dat tal van uitgaven op het terrein van het hotel- en restaurantbedrijf bij lange na geen weeldeuitgaven zijn maar vaak noodgedrongen kosten, is met ver schillende andere op ditzelfde terrein aan te vullen. Marktbezoekers en zij die voor zaken langer of korter tijd afwezig moe ten zijn, zijn nu eenmaal aangewezen op een verblijf in hotels of café's. Maar ook in het pensionbedrijf kan men gevallen aanwijzen, dat de gasten niet uit luxe een verblijf in zulk een inrichting kozen. Ongehuwden, in het algemeen zij, die niet beschikken over voldoende in komsten om zich een eigen tehuis te vormen of om een paar kamers gemeu beld of ongemeubeid te huren, moeten zich meermalen een verblijf in een goed koop pension getroosten. Dat men dan zou kunnen spreken van luxe verteringen zal iedereen ontkennen. Ook in het belasten van verscheiden artikelen met een 10 procent recht schuilt hier en daar overdrijving. Een degelijke winterjas van 80 gulden vormt bij de tegenwoordige prijzen voor goede kwali teit stof inderdaad nog geen luxe. En wil men een pak, waarmede men langer dan een paar jaren toe kan, dan zullen de stadskleermakers niet gemakkelijk iets ga randeeren beneden de 100 gulden. Op merkelijk is het, dat speciaal de boven- kleeding de aandacht heeft gehad van den wetgever. Wel noemt hij ook de stoffen, bestemd voor de vervaardiging van onderkleeding, voor zoover deze stof fen duurder zijn dan 10 gulden per vierk. meter, maar hij spreekt niet van deluxueuse, en uiterst kostbare, gemaakte onderklee ding, waarmede de vitrines der winkels in heeren- en dames-modeartikelen tegen woordig gevuld zijn. Ernstiger echter is de omstandigheid, dat het ontwerp geenerlei rekening houdt met gevallen, dat men tengevolge van lichaamsafwijkingen gedwongen is speci aal vervaardigde kleedingstukken of bij zonder schoeisel te dragen, welke arti kelen veel hooger geprijsd zijn dan de normale confectie- of fabrieksgoederen, zonder dat men daarom kan spreken van weelde-artikelen. Als luxe-artikelen kan men ook moeilijk aanmerken de gewone soorten van koek, welke in den handel komen tegen prijzen, die het mogelijk maken om in burgerhuis gezinnen ook eens voor den dag te komen met een „belegde" boterham. Dit belasten van koek doet al zeervreemd aan tegenover het vrijlaten b.v.van oesters, die met cham pagne welke drank al evenmin speciaal genoemd wordt toch zeker tot de luxe artikelen behooren. Ongetwijfeld is ook aanvechtbaar het belasten met een recht van 5 procent van personenauto's en motorrijwielen, met in begrip van hun onderdeelen. Auto's en FEU ILLETON. AAN HET ALTAAR. VAN E. WERNER. Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). |54) „Het zal nooit gaan, juffrouw, ge komt niet Iverder. We moesten maar omkeeren; ge houdt 't toch niet uit." „Neen, neen!" antwoordde zij schielijk en heftig. Het gaat wel over! Laat mij maar een oogenblik rusten. Is N. nog ver hier vandaan?" „Nog twee volle uren tot aan de bedevaarts kapel en dan nog een goed eind tot boven in het dorp, want de weg langs de Woeste Kloof «s nu Met begaanbaar. Het ergste gedeelte komt nog aan." Hetfjonge meisje rilde, hetzij bij de gedachte aan Idien langen weg, hetzij aan de plek die hij noemde, kn antwoordde niet. De boer maakte dus de ge volgtrekking, dat er geen sprake was van om te Ikeeren en bleef geduldig naast haar staan, totdat lij de reis opnieuw zouden aanvaarden. 1 „Nu had ik toch gedacht, dat wij beiden alleen hier vandaag op weg zouden zijn," begon hij onver wachts weer, „en zie, daar komt de Eerwaarde heer kapelaan van den Eckenhof af. Hij laat zich look door weer noch weg weerhouden en is waarlijk Ihecl van N. gekomen, omdat er iemand op den lEckenhof ziek ligt." Het was werkelijk de jonge kapelaan van pastoor motoren zijn alreeds stevig belast in de personeele belasting. Maar bovendien dreigt voor deze vervoermiddelen tevens nog de invoering van een rijks-wegbelas- ting in den trant van het provinciale weg geld in Noord-Brabant en Groningen. Be denkt men nu, dat de auto's en motor rijwielen ook belast zijn in de vermogens belasting, dan verkrijgt men voor deze objecten wel een bijzondere ophooping van heffingen. Weinig sympathiek lijkt ons ook het belasten van schilderijen. De personeele belasting heeft deze objecten vrijgelaten van mobilairbelasting juist uiteen oog punt van bescherming van kunst. De Weeldebelasting zal nu gaan breken met dit goede denkbeeld. Wie op de hoogte is van de moeilijkheden, waarmede onze hedendaagsche kunstschilders te worstelen hebben op financieel gebied, zal moeten toegeven, dat er geen aanleiding bestaat om voor hen den strijd om het bestaan nog te verzwaren. Wel maakt ook de han del in antiek en in oude kunst een moei lijken tijd door, maar er zou toch zeker alles voor te zeggen zijn, om het werk van nog levende kunstenaars uit te scha kelen van de heffing. Meerdere voorbeelden van tegenstrij digheden zullen we maar niet aanhalen. Maar we willen nog wijzen op een punt, waardoor de geheele voorgestelde Weelde belasting dreigt te worden tot een on billijk werkende heffing. We bedoelen de ruime gelegenheid tot ontduiking dezer belasting. In dén voorgestelden vorm is de Weel debelasting een heffing, welke den ver bruiker of den gebruiker bedoelt te treffen. Overgaande van fabrikant of importeur naar grossier of groothandelaar en van dezen naar winkelier of kleinhandelaar, zijn de artikelen, of liever de kwijtingen die voor de levering der artikelen gegeven worden, vrij van het zegelgeld. Alleen wanneer deze personen voor eigen gebruik of verbruik de artikelen nemen is de belasting verschul digd. Hier ligt reeds een groot terrein voor ontduiking door een voorwenden van een betrekken voor eigen gebruik, terwijl dit inderdaad geschiedt voor vrienden of be kenden. Verder belast de wet het overdoen van artikelen tusschen particulieren onder ling, het ruilen en verhuren van artikelen. Een ontduiking op groote schaal moethier- uit voortvloeien. De mentaliteit van den staatsburger in het algemeen op belastinggebied is be kend genoeg. En vooral dit ontwerp zal er toe leiden, dat de goedgezinde burger be taalt, terwijl de groote massa er onder door loopt. We twijfelen er dan ook sterk aan, of de Kamer lust zal gevoelen het ontwerp tot wet te maken. Specht. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk PUROL. Prijs per Doos 30 c. (Adv.) Clemens, die, de hofstede achter zich latend, thans de hoogte besteeg; hij wierp een vluchtigen blik op den boer, die hem eerbiedig groette en met zijne breede krachtige gdestalte die van het jonge meisje ten eenenmale bedekte. „Zoo, Ambroos, zijt gij ook onderweg?" zeide hij, terwijl hij hem voorbijstapte. „Ja, Eerwaarde heer, maar niet alleen! Deze dame hier heeft mij tot gids aangenomen en Dit zeggende, ging hij een schrede op zijde, tot dat zijne gezellin zichtbaar werd, maar bleef midden in zijn verhaal steken, want wat hij zag, kwam hem toch eenigszins vreemd voor. De kapelaan stond daar alsof een der berg geesten uit de oude volkslegenden hem op eens aangeraak en in steen veranderd had; alleen zijne oogen flikkerden, groot en donker, en alleen zijn blik sprak, maar deze was welsprekend genoeg. De gloed, die hem eensklaps uit de oogen straalde, v/as meer demonisch dan liefderijk, maar geen ander teeken van leven was in die strakke wezens trekken te bespeuren. Ook het jonge meisje was opgesprongen bij zijne komst en éen oogenblik scheen 't, alsof het gloei ende purper zich weer over haar gelaat zou ver spreiden, maar zoover kwam 't niet; het werd alleen door een iichtrooden tint overtogen, die het volgend oogenblik weer verdween, om voor de vroegere bleekheid plaats te maken. Hare krachten zouden niet tegen den ganschen weg be stand zijn geweest, maar hoe welkom deze onver wachte ontmoeting het eenig doel van haar tocht haar ook mocht wezen, verruimd van hart voelde zij zich hierdoor niet. „De juffrouw wil naar n. naar pastoor Clemens," hernam de boer eindelijk, toen hij merkte dat geen INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. NUTSSPAARBANK KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS Kantooruren dagelijks van 9—12 uur vm. en 2—4 uur nm. Maandag en Donderdag nm. 6 tot 7 uur. Alle gewenschte Inlichtingen worden gaarne ten kantore verstrekt. Spaart, opdat gij oud van dagen, Anderen niet om hulp hoeft vragen. Landbouw en Veeteelt. "Vleeschmeel voor varkens. Op het proefbedry f der Friesche Maatschap pij van Landbouw te Rijperkerk is, naar wy in het Friesch Landbouwblad lezen, een proef genomen met het bij voeren van vleeschmeel aan varkens. Uit verschillende proeven, o.a. in Amerika genomen, is nl. gebleken, dat varkens voor een normale ontwikkeling dier lijk eiwit moeten hebben naast plantaardig. Vroeger kregen de varkens veel ondermelk, thans niet meer. Wel krijgen ze nog wei, maar het eiwitgehalte daarvan is zeer laag. Het doel van de proef was nu na te gaan, of het toedienen van dierlijk eitwit naast wei als bron van dat eiwit een beteren groei gaf. Daartoe zijn twee groepen van 5 varkens naast elkaar gemest. De proef was feitelijk een combinatie van een groepen en perioden- proef. De varkens waren afkomstig van twee toornen. De moeders waren echter volle zus ters, gedekt door denzelfden beer. De afstam ming was dus van alle dieren geiyk. De toornen verschillen ongeveer één week in leeftijd. Groep A bestond uit varkens van één toom, groep B uit 2 varkens van denzelfden toom als die van A en 3 van den anderen toom. Beide toornen, begin Augustus geboren, werden 24 September afgewend, dus met ruim 6 weken. De varkens kwamen toen onmiddellijk aan de automatische voeder bakken. Zij zijn nooit buiten geweest, maar kregen naast het droge meelmengsel steeds fosforzure voederkalk, groenvoer en wei. Toen er geen gras meer was kregen z(j ingekuild voer. Van 24 September tot 25 October wer den beide groepen gelijk gevoerd, zij kregen een mengsel van gelijke deelen mais en palm- pitmeel. Van 24 October af kreeg groep A 2 deelen mais tegen 1 deel palmpit en groep 3 even eens 2 deelen mais tegen 1 deel palmpit, maar bovendien op iedere 75 kg. van dit mengsel 4 kg. vleeschmeel. Met deze voedering werd doorgegaan tot 14 November. Van 14 Novem ber af kregen toen beide het rantsoen dat daarvóór B alleen gehad had. Van 6 December tot 24 December kreeg groep B nu geen vleeschmeel, A kreeg diermeel. Bkreeggrond- notenmeel naast mais en palmpit om het eiwitgehalte vooral niet lager te doen z|jn als bij A. Van 24 December tot 4 Februari zijn beide groepen weer gelyk gevoerd met mais, palmpittenmeel en diermeel. Beide groepen zijn zeer regelmatig ge groeid. Storingen of ziekten kwamen niet voor. Niettegenstaande de dieren steeds op het hok geweest zijn, hadden ze best, sterk beenwerk. In groep B kwam één dier voor, van beiden een woord sprak. „Dat is nu niet meer noodig," viel zijne gezellin hem met zachte en blijkbaar ontroerde stem in de rede. „Ik kan ook Ik zal ook aan pater Bene- dikt de reden van mijne komst mcdedeelen. Wacht mij daar beneden in die hofstede; binnen een kwar tier kom ik ie daar weer afhalen." De boer knikte en trok af, na den kapelaan nog maals eerbiedig gegroet te hebben. Hij was blij, zijn drinkgeld als gids zoo gemakkelijk te verdienen, zonder dien zwaren weg ten einde toe te gaan, en vond het volstrekt niet vreemd, dat ook de jonge dame daartegen opzag en liever al hetgeen zij te zeggen had aan den kapelaan wilde mcde deelen, die haar boodschap, of haar verzoek, of wat het mocht wezen, aan den pastoor kon over brengen. Hij begaf zich dus naar de hofstede en wachtte hier, volgens de afstpraak. Lucic en Benedikt waren samen achtergebleven. Zij bevonden zich thans halvcrwegen het gebergte, van waar zich een der prachtigste vergezichten voor hunne oogen ontvouwde. Daar boven ver hieven zich, duizelingwekkend hoog, dc reusachtige toppen van den „Stellen rotswand"; hij was heden duidelijk zichtbaar, blinkend wit lag de sneeuw op de kruinen, op dc sleuven en openingen van het rotsgevaarte, maar nog joegen dc grauwe, door den storm voortgezwcepte wolken daaroverheen en wierpen een mat en somber licht op dc gcheelc omgeving. In het rond, zoover het oog slechts reikte niets dan de kruinen van dcnncboomcn, op dc bergen, tegen de rotsen, tot daar In de hoogte, waar de sneeuw een aanvang nam; overal niets dan het eentonige, altijd donkere groen, en beneden in het dal dc bergstroom, die als een kokende waterstraal uit de dennen te voorschijn kwam, weer daar tus- dat bij den aanvang veel lichter was dan de andere; de gewichtsvermeerdering is echter niet belangrijk minder geweest, terwjjl in die groep ook een varken voorkwam dat wat zwaarder was en wat sneller groeide. Wie de cijfers, die de gewichtsvermeerdering van ieder dier aangeven, beziet, zal moeten erken nen dat hier gerust conclusis getrokken mo gen worden. Beide groepen groeiden gelijk tot 24 Octo ber maar daarna kreeg B een belangrijk ster keren groei door toevoeging van het vleesch meel. Van 14 November af groeiden beide even hard, maar B behield den voorsprong. Als echter van 6 December af B geen vleesch meel of diermeel krygt en A wel, kan zelfs toevoeging van grondnotenmeel niet verhin deren, dat by B de groei minder wordt; het eerst gewonnene gaat weer verloren. Van 24 December af groeiden beide groepen by gelijk voer weer volkomen gelijk op. (Groep A had over de geheele periode per dier per dag een gewichtsvermeerdering van 0.55 kg., groep B 0.54 kg.; groep A verbruikte voer 1 kg. groei 2.9 kg. meel, groep B 2.7 kg.; dit ver schil is waarschijnlijk het gevolg van het feit dat groep A wat meer meel vermorste.) De varkens waren naar het oordeel van een slachter het beste wat men hebben kanzeer goede zouters. Zij waren bepaald vleezig en slachtten weinig uit. De conclusie luidt: Naast een meelmengsel van plantaardige voedermiddelen en wei geeft het bijvoeren van kleine hoeveelheden vleesch- of diermeel (4 5 kg. naast 75 kg. meel) een duidelijk te constateeren grooteren groei. Palmpit is zeer geschikt om naast mais gevoerd te worden. Zelfs biggen, zóó van de moeder weg, nemen het zonder veel bezwaar. Door fosforzure voederkalk, vleeschmeel en groenvoer is het mogelijk, ook zonder dat de dieren buiten komen, sterke varkens te krij gen, die behoorlijk vleeschrijk zijn. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. StukkeD die volgens het oordeel der Redactie niet aan den ei6ch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet terug gezonden Mijnheer de Redacteur! Vergun mij voor onderstaande regelen een plaatsje in Uw geéerd blad. Bij voorbaat mijn dank. Dat een bestuurslid, van welke vereeniging ook, nog al eens voor onaangenaamheden komt te staan, blijkt uit het volgende. De voetbalwedstrijd M. S. V. V.II Dirks- land II voor de bekerwedstrijden, uitgeschre ven door M.S.V.V,, was reeds sedert eenigen tijd in voorbereiding. Zondag j.l. was dus de datum voor deze wedstiijd. 't Geval wil, dat voor dergelijke uit-wed- strijd altijd eenige spelers zich laten gevoelen van hun on willende zijdewat voor bestuurs leden, vooral voor den secretaris, die alle wedstrijden tot stand brengt, „een spaak in 'twiel" beteekent. Zoo had ik het j.l. Zondag-middag om streeks half één uur, dus nog voor den aan vang van den wedstrijd. Een zekere C. P., een nieuw-bakken lid van ons derde elftal, vroeg mij in 't voorbij gaan, of de wedstrijd hedenmiddag nog doorgang had. schen verdween en zich dan met wit schuimende golven opnieuw vertoonde; zijn dof gebruis weer klonk van verre en was het cenig geluid, dat die grootsche, eenzame stilte stoorde. „Gij waart op weg naar pastoor Clemens, juf frouw Gunther?" dus opende Benedikt eindelijk het gesprek. Lucie schudde het hoofd. „Niet naar hem," antwoordde zij zacht; „ik hoopte eigenlijk u daar aan te treffen. Ik zocht u alleen." „Mij!" Zijne stem verried blijdschap en ontroe ring; maar daalde, zoodra hij den blik op haar liet rusten. Hoe was dat kinderlijk gelaat veran derd, sedert hij haar de laatste maal gezien had! „Mij!" herhaalde hij langzaam „wat kunt gij van mij verlangen?" Lucic zweeg. Thans, nu zijn haar besluit ten uitvoer moest brengen, ontzonk haar bijna de kracht, waardoor zij zich tot dusver had staande gehouden; zij had haar broeder willen redden en gevoelde thans, dat zij te veel op dc schouders had genomen, dat zij eer zijne gevangenschap, zelfs den angst voor zijn leven zou kunnen verdragen alles eer, dan hem ten koste van dezen prijs te redden. Benedikt zag, dat zij inwendig streed. „Kost het u dan zóóveel moeite, zelfs een enkel woord tot mij te richten?" vroeg hij op bitteren toon. „'t Ver wondert mij niet, na hetgeen er tusschen ons is voorgevallenmaar ge zult toch moeten besluiten nog eens tot den gchatcn man te spreken, indien gij mij ten minste uw verlangen wilt meededen." Hij trok den mantel dichter om dc schouders. Lucie's oogen vestigden zich onwillekeurig met angst en schrik op dien mantel van eenvoudige zwarte stof, als meende of - vreesde zij hier iets INGEZONDEN MEDEDEELING. -A.*/, o-o £&ala*, poJUc, P op ó&aLcst J*joomaFABn,Kn AJPoLAn- Oaot.u.CLF. ^ANDEÏxjespODSING MET GREMADINE&AUS Zonder het antwoord daarop af te wachten, deelde hy mij nog mede dat hij niet mee ging- Ik gaf hem te kennen, dat hy zich dan b(j de elftalcommissie moest vervoegen... misschien heeft hij mijn raadgeving niet verstaan, omreden deze woordenwisseling zooals gezegd, in 't voorbijgaan geschiedde, althans hij reed verder ik liep verder, in tegenovergestelde richting. Vijf minuten later ontmoette ik ditzelfde heerschap opnieuw, en op mijn beurt vroeg ik hem, waarom hy niet mee ging naar Middelharnis. Ik kreeg ten antwoord dat hy.nergens van af wist, dus dat hy de moeite niet nam zich voor genoemde wedstryd strydvaardig te maken. Mij dunkt, dat zulks in een uur tyds toch meer als gemakkelijk kan. Nogmaals verzekerde hy my echter, dat we niet op hem moesten rekenen. Dat wilde dus zeggen, de spelers van het tweede en derde elftal?? Ik als secretaris heb my zeiven niet te verantwoorden, nog in het tweede, nog minder in het derde elftal als werkend lid. Of denkt je misschien Poortvliet, dat daarin voor mij een voordeeltje schuilt?? Ik zeide je, dat we zulke koppige leden, die wel bereidt zijn thuis te spelen, maar het botweg verbloemen om aan een uit wedstrijd deel te nemen, gewoonweg kunnen missenen... daar blijf ik by. Je slingerde mij naar het hoofd dat de vereeniging my ook wel kon missen, en om je furie te bekoelen voegde je er nog aan toe, dat de vereeniging „Dirksland" daarby wel zou varen. Om welke reden dit zij, wacht ik in een ingezonden stuk van jou in het volgend nummer van dit blad. Zwijg je daarover, beteekent zulks datje nog een onbenullig persoontje bent in de voetbalwereld, en dat je tong slechts telos tusschen je kaken klappert. Geef je my repliek, dan moet jeietsper- soonlijk tegen mij hebben. In elk geval sta ik je elke minuut ten antwoord. Hoogachtend B. L. GREVENSTUK, Secr. v.v. „Dirksland". INGEZONDEN MEDEDEELING. iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desln- fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN te ontdekken; maar de zoom verdween in de wijde plooien en was op enkele plaatsen geheel onzichtbaar. „Ik heb u wat te vragen," zeide of liever fluis terde zij eindelijk; „en ook iets te verzoeken." „Welaan dan; ik luister." Zijne stem klonk zonderling hard en streng en zijn gansche voorkomen was stijf en afgemeten Lucie wist wel, dat dit veranderen zou, weldra zij hem slechts aanzag, maar zij wist ook, dat zij zich niet langer zou kunnen beheerschen, als hij zich thans niet hard en barsch betoonde, en hield dus de oogen strak voor zich op den grond ge vestigd. ,,'t Is naar aanleiding van den dood van graaf Rhancck Hier hield zij eensklaps op, want het kwam haar voor alsof hij bij het hooren van dien naam hui verde; er volgde echter geen antwoord. „Men zegt, dat hij weer zweeg zij; ze kon het ontzettende woord niet uitspreken „dat zijn dood niet aan een ongeluk moest worden toe geschreven." Nog altijd dat vreeselijke stilzwijgen! Benedikt sprak geen enkel woord; Lucie waagde het nog niet hem aan te zien, maar zij raapte thans al haar moed bijeen. „De zaak is voor het gerecht gekomen. Mijn broe der wordt van de daad beschuldigd hij is giste ren in hechtenis genomen. „Gunther? O!" '1 Was een uitroep half van woede, half van ont zetting maar eensklaps flikkerde er een straal van hoop in dc ziel van het jonge meisje. „Wist gij 't niet?" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1