INSULAIRE erenleenbank OLENAARs we Stand. RECHTZAKEN. Predikbeurten. Geeft U op als Abonné - GORDIJNEN GROENTENPLANTEN H. VAN NOORT Wz. - ZWIJNDRECHI WOENSDAG 4 MAART 1925 Dr. LEHMAN SON, Tandart foor Handel en Landbouw. 10ESTGIJ?! elharnis-Sommelsdijk PPECz.te Sommelsdijk IHypothsfikbankteZierikzee AAN HET ALTAAR. VERSLAGEN. IIIDELMMIS-SOIIELSDUL KANTOOR VOORSTRAAT 5 - MIDDELHARNIS jandbouw werktuigen, zoeke van den Heer tad aan 't Haringvliet. VAN BUUREN. ART 1925, 's nam 5 u. arberge van F. Troost, perc.hoveryiand.in rachts- en Halspolder ;en verzoeke van den Goedereede. TAN DER SLUIJS. an TimmerhoutTe natation op Maandag namiddags 1$ uur; het tramstation op des nam. 1$ uur; tramstation op Dins- les uamiddagsBi uur; het tramstation op )25, des nam. l| uur het tramstation op 925, des nam. 3uur het tramstation op :5, des nam. 1$ uur. GROENENDIJK. 11 LSDIJK. H. v. Eek en J. A. Theodora Hanenberg, s Volwerk, 58 i., eehtg lis v. d. Veer, 2 mnd. z, Knape. SANT. ornheim, jm. 22 J. en >fens, im. 29 j. en A. j. gebuur, 84 j., wed. van 6 el. TONGE. Holleman. jm. 27 j., 5 j. 90 j wedn. v. W. v, ETSLXJIS. 13 Febr. '25. -Loojj,d.; A.v.Gelder JGoedbloedBlok z. Hoeven d.; L.P.Hul- H. Philippa Boeijed. gelen jm 23j .enA-D. H. A. C. Tol,jm. 23 j. j. lollaard. jm. 16 j. RECHTBANK TE ROTTERDAM. In een zaak vau J. d. R., door den kan tonrechter te Sommelsdfjk ontslagen on rechtsvervolging ter zake van een hem tei laste gelegde overtreding van de huur va den polder Dirksland, van welke uitspraa de ambtenaar van het O.M. in hooger ba roep was gekomen, heeft de rechtbank hei \onnis vernietigd en beklaagde veroordeelt tot 1 boete spbs. 1 dag hechtenis. 3NDENTIE. Zondag 1 Maart 1925. NEDERLANDSCH UEUVORMDE KERK. Middelharnis, vrn. en 'sav. ds. Den Oudsten. Sounuelsdjjk, 'sav. ds. Van Montfrans. (Doop Dirksland, vm. eu 'sav. ds. Van As. Herkingen, nm. ds. Baardslag uit Melissant, Melissant, vnt, ds. Baardslag. Stellendam vm- en 'sav. dhr. Bouraan. Goedereede, vm leeskerk en 'sav.ds.DeGiilli Ouddorp, vm. ds. De Gidts uit Goedereede (U.A en nm. leeskerk. Nieuwe Tonge, vm. leeskerk. Oude Tonge, vm. en 's av. ds. Bax. Ooltgensplaat, vm. leeskerk en um.ds.Polhui! uit Stad aan 't H. Langstraat, vm. en 'sav. dhr. Vetter. Den Bommel, vm. ds. Van Montfrans uit S'djjl Stad a. 't Haringvl., vm. ds. Polhuijs en nm leeskerk. Hellevoetsluis, vm. ds. Timmer. Xieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Nieuwenhoorn, vm. ds. de Voogd v. d.Straatfa Rockanje, vm. ds. Witkop. Oostvoorne. vm. ds. Brinkerink. Zwartewaal, vm. ds. Bartstra. Heenvliet, vm. ds. Romijn. Abbenbroek, vm. ds. Wanrooy. Oudenhoorn, vm. en 'sav. ds. Feenstra. LUTHERSCHE KERK. Hellevoetsluis, nm. 4 uur ds. Visser uit R'dam PROTESTANTENBOND. Somraelsdijk (Langeweg), 'sav. half zeven, ds M. v. d. Vegte uit Den Haag. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. ds. Van Velzen, Melissant, vm. en 'sav. dhr. v. d. Lugt. Stellendam, vm. en 'sav. ds. Bournauit R'burj Ouddorp, vm. en Dm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vm. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vra. en 'sav. ds Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet.vm. en 's av. ds. De Graaf Hellevoetsluis. vm. ds. Westerhuijs. Nieuw-Helvoet, 'sav. ds. Westerhuijs. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, vm-, nm. en 'sav. leeskerk. Stad a.'t Haringvliet, vm.nm. en'sav. leeskerk GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm. en 'sav. leeskerk. wegens plaatsgebrek een volgend nummer INGEN 6 ROTTERDAM G a si E6 yiEUBILEERING JT TEVREDEN. leverbaar nu of voor half Maarl Bloemkool per 100 11.10. -Roodc- witte-, groene-, gele Spitskoo per 100 1 0.65. - Kropsla per 10 1 0.60. - Pootnien enz. enz. Grooter hoeveelheid minder prijs. Prijs per kwartaalf I- Losse nummersf 0,07s Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienst aan vragen t 1,per plautsiug tot een uiuximum vau 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij ,,0nze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 34 Consulent '.J.J.W.PompeYanlfleerderïoort IE HAVENJ5T- ROTTERDAM. ndeling van Rechtzaken, otheken en Credieten. San&m*?zZ- 'J ZclsIlI&s f i HET BESTE MERK «UK«IJnOJC» .«8B.-AAT /^-v 4 l H.vam GIMBORN f V I 4 MJ Vin PHAB1 fABnici* W DOORN. w bank leent gelden aan leden 53/,0 'sjaars. Zij neemt t op tegen 4 °/0 's jaars, ook iet-leden. Voorschotten kunnen jks aangevraagd worden bij een den van het Bestuur, egenheid tot inbrengen en jetaling van gelden eiken Maan- ond en Vrijdagavond van 68 :n huize van den kassier i KUNSTTANDEN Nieuwste methodes Pïjnlooze behandeling Oppert 156 - ROTTERDAM a Pandbrieven in omloop op: Weeldebelasting. We komen thans tot de wijze van in ning dezer belasting. Volgens het betreffende wetsartikel ge schiedt de voldoening der belasting door gebruik van plakzegels, tenzij de wet het anders bepaalt. Het recht bedraagt ten minste tien cent en klimt op met vijf cent tot vijf en twintig cent; boven de vijf en twintig cent klimt het met vijfentwintig cent tot vijf guldenboven de vijf gulden klimt het met vijftig cent. Bij de betaling of verrekening vaneen bedrag voor vertering of aankoop besteed ïr.oet zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 2 maal 24 uren een behoorlijk ge zegelde en gedagteekende kwijting wor den afgegeven. De wet schrijft uitdruk kelijk voor wat zulk een kwitantie moet inhouden. Zij, die de kwitanties geven, moeten deze trekken uit een register, waarin een strook of een doorslag achterblijft, die een volledig afschrift inhoudt van de af gegeven kwijting en van het in rekening gebrachte zegelgeld. Elk register moet voor het in gebruik nemen worden ge waarmerkt door een daartoe aan te wijzen ambtenaar. Op een schriftelijk daartoe gedaan verzoek kan men door den Minis ter van Financiën worden ontheven van de verplichting om de af te geven kwijtin gen van een zegel te voorzien. Men moet dan echter regelmatig een register aan houden van de ongezegeld afgegeven stukken, maandelijks lijsten in dubbel in leveren van de inschrijvingen in het regis ter en maandelijks het aldus verschuldigd geworden zegelrecht afdragen. Heeft men een ontheffing als hier be doeld gekregen, dan kan de Minister bo vendien toestaan om voor kleine bedra gen de kwijting te vervangen door een ongezegelde bon, afgegeven uit een bon boekje. De volgens deze bonboekjes ont vangen bedragen moeten eveneens maan delijks worden geboekt in de bovenge noemde ontvangregisters en in de uit deze registers te trekken lijstens. De verschul digde belasting wordt dan dus tevens be rekend over de bedragen ontvangen vol gens de bonboekjes. Ten aanzien van volksherbergen, pensions, volksgaarkeu kens spijskokerijen en soortgelijke inrich tingen, waar de vergoeding voor nacht verblijf of vooreenigen maaltijd niet meer bedraagt dan 75 cent voor één nachtver blijf of voor één maaltijd, kan de Minister beslissen, dat zulk een inrichting vrijge steld is van de heffing. Zooals men uit de hierboven weerge geven wetten bij de bepalingen heeft kun nen opmaken, zal de voorgestelde Weel debelasting vrij diep ingrijpen in het zaken leven. Terwijl verder de uitgebreidheid van de goederenlijst en de daarin genoem de minimum-prijzen oorzaak zijn, dat de voorgenomen heffing zeer drukkend kan 1 Jan. 1907 1 Jan. 1910 1 Jan. 1913 1 Jan. 1916 1 Jan. 1919 1 Jan. 1922 1 Jan. 1925 788550 2.162750 3.851950 4.828200 7.506500 10.272800 13.172850 [Verkrijgbaar: 5V2°/o PandbrieYen a 1007° bij de bekende Heeren j Agenten en Correspondenten De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakke te Middelharnis (Langewef is op eiken werkdag voor belangetf lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewonscht geeft de tuinman inlichtingen, die mochten worden inngd, FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 52) .Mejuffrouw," merkte de rechter op beleefden, maar tevens stelligen toon aan, ,,'t verwondert mij niet, dat gij in de opgewondenheid van het oogen- blik niet ieder uwer woorden nauwkeurig hebt overwogen. Het recht moet zijn loop hebben en ik heb in geval van nood twee mijner onderhoorigen meegebracht; ik hoop echter niet in de noodzake lijkheid te komen, hunne hulp te moeten inroepen." Franciska haalde driftig de schouders op. „Het is hun geraden, hier geen voet in huis te zetten, dat kan ik u verzekeren! Mijnheer Gunther werpt den een na den ander het venster uit, en u mijnheer de rechter! met deze woorden wierp zij den kleinen, zwakken man een verachtelijken blik toe, ,,u neem ik dan voor mijne rekening." De aldus bedreigde man week eenige stappen achteruit en zag naar de deur. Hij had de kloek heid en vastberadenheid van juffrouw Relch reeds hij vroegere gelegenheden leeren kennen en twij felde niet, dat zij in geval van nood de daad bij het woord zou voegen. Reeds menigmaal had hij hij andere gevangennemingen tooneelen van jam roer en ellende bijgewoond, maar zulk een oneer biedig verzet tegen de rechterlijke macht was hem nog nooit voorgekomen. Gelukkig kwam Gunther worden voor de gewone beurzen, waaruit men niet gewend is te putten voor luxe uitgaven. Een ingrijpen in het zakenleven zien we vooral, doordat de heffing zich uit strekt tot verteringen in hotels, en café's, restaurants en dergelijke. Ongetwijfeld zullen de ondernemers de 10 procent be lasting, die zij maandelijks moeten af dragen, verhalen op de gebruikers. Als vanzelfsprekend zal tengevolge van deze belasting de omzet der ondernemers ver minderen. Hun netto winst zal dus vrij zeker lager gaan worden. Maar ook zij, die gleverancier zijn van hotels en café's zullen hun omzet zien verminderen en dus ook in de kringen van brouwers, distillateurs en allerhand neringdoenden zal als gevolg van omzetvermindering de netto winst inkrimpen. Zoo heeft dus de 10 heffing van de consumpties en van het logies in restau rants en hotels een winstdrukkende wer king op alle bedrijven, welke maar eenige connectie onderhouden met de hotel- en restaurant exploitanten. Maar niet alleen voor deze categorieën werkt zulk een omzetbelasting winstdruk- kend, ook voor hen, die niet louter uit weelde de hotels en restaurants bezoeken, veroorzaakt de heffing bedrijfsschade. Als een sprekend voorbeeld kunnen we nemen een onderneming, welke voor de plaatsing van haar artikelen tien reizigers bezigt, die van noord naar zuid en van oost naar west ons land doorkruisen. Deze menschen zijn aangewezen op hotels en restaurants om te logeeren en te eten en te drinken. Nemen we aan, dat ieder per week 50 gul den voor dit doel noodig heeft. Door de 10 °/0 heffing wordt dit 55 gulden. Vodr de tien reizigers moet de onderneming dus per week 50 gulden meer aan ver blijfkosten betalen. Over een jaar berekend wordt dit 2500 gulden. Een niet geringe belasting dus alweer, die de ondernemer ztch zal haasten te verhalen op de koopers van zijn producten en die dus de artikelen weer zooveel duurder zal maken voor de verbruikers. Een volgend maal zullen we nog meer dergelijke voorbeelden aanhalen ten be wijze, dat het bij lange na niet alleen luxer verteringen en luxe-uitgaven zijn, welke deze zoogenaamde Weeldebelasting wil gaan treffen. Specht. VERSLAG van de vergadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat, op Donderdag 26 Februari des namiddags 2 uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Aan wezig alle leden. De Voorzitter opende de vergadering en dankte de leden nog voor de blijken van be langstelling bij de jaarswisseling ontvangen en wenschte dat het hun ook dit jaar goed gaat. Hoopt dat zij ook nu weer hun beste hem te hulp. „Houd u als 't u belieft bedaard!" zeide hij op kalmen maar bevelenden toon, terwijl hij de hand op den arm van zijne opgewonden verdedigster legde. „Ik herhaal het: dit is een dwaling, die zich spoedig zal ophelderen. De dader zal en moet echter worden opgespoord, ik eisch dit, en verzoek u niet te rusten, mijnheer, eer ge hem ontdekt hebt; want komt hij niet aan het licht, dan blijft met deze verdenking ook een vlek op mijn naam kleven die nooit meer kan uitgewischt worden, zelfs dan niet, wanneer men zich verplicht ziet, mij vrij te spreken." Ondanks de bedaardheid, waarmede hij deze woorden sprak, verried een doodclijke bleekheid de ontroering, waarin hij verkeerde. Zijn gansche houding boezemde den ambtenaar ontzag in. „Natuurlijk zullen wij van onzen kant al het mogelijke doen," antwoordde hij, „en nu Gij 7.ult mij toch toestaan, van mijne zuster en deze mijn huisgenoot afscheid te nemen?" viel Bernhard in de rede. „De landrechter boog zwijgend het hoofd en trok zich tot bij de deur terug, zonder zijn ge- vangene^ echter uit het oog te verliezen. Deze keerde zich om. „Lucie, kom hier!" Lucie stond nog altijd op den drempel van de zijkamer. Zij was werkelijk schrikkelijk veranderd, en het scheen niet alleen het laatste kwartier te zijn, dat deze verandering bij haar had teweeg gebracht. Haar lief, anders zoo blozend gelaat was doodsbleek, de lippen waren stijf op elkander geklemd, alsof zij een inwendig leed trachtte te verkroppen, hare altijd zoo vriendelijke wezens trekken stonden nu strak en gespannen en in de krachten aan de gemeentebelangen mogen geven, en dat de hechte samenwerking mag blijven voortbestaan. Wel is waar zijn in het afgeloopen jaar enkele veranderingen in ons college gekomen. H.M. de Koningin heeft het behaagd mij tot Burgemeester dezer gemeente te benoemen, waardoor ik als lid van den raad ontslag moest nemen. Ook een nieuwe secre taris is benoemd in het afgeloopen jaar en ook nog twee nieuwe leden hebben hun intrede gedaan op het gemeentelijk terrein. Groote dingen zijn in het afgeloopen jaar niet tot stand gekomen, echter heb ik veel mede werking mogen genieten, en hoop dat dit zoo mag blijven. Geen groote finantieele offers zijn van ons gevraagd en ik hoop dat men ons bij het finantieel beheer zal steunen. Weliswaar staan we er nog niet zoo best voor, doch zien reeds een lichtstraal gloren die op beterschap wijst. Moge liet ons onder Gods besten zegen gegeven worden de belangen steeds naar ons beste weten te mogen behartigen. Daarna werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Enkele goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. b. Een schrijven van den heer Dobbe over den aanslag van z.g. Smalspoor over de eilanden naar Vlissingen. Isigesoiadeta Mededeelitig. NUTSSPAARBANK Kantooruren dagelijks van 9—12 uur vm. en 2—4 uur nm. Maandag en Donderdag nm. 6 tot 7 uur. Alle gewenschte Inlichtingen worden gaarne ten kantore verstrekt. Spaart, opdat gij oud van dagen, Anderen niet om hulp hoeft vragen. c. Een missieve van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, waarin mede- deeling werd gedaan, dat het rijk in de exploi tatie van de Emmastraat zal bijdragen over '23'24 een bedrag ad 1501,63, zoodat nog een verlies te boeken valt van ongeveer 500. d. Het verslag van den Keuringsdienst van Waren district Dordrecht. e. De begrooting over den Keuringsdienst van Waren district Dordrecht. Een missieve van Ged. Staten, waarin werd medegedeeld dat over '22 een bedrag ad ƒ247,99 te veel is bijgedragen in de kosten van den Keuringsdienst. g. Een schrijven van de gemeente Heem stede, met verzoek om adhaesie te betuigen aan een besluit van dien raad, waarbij werd verzocht aan de Kfoon om geen annenatie- plannen door te voeren, doch het daarmede te krijgen resultaat, te verkrijgen door meer dere samenwerking. h. Een schrijven van den Centralen Bond van Lager Postpersoneel, waarin verzocht werd adhaesie te betuigen aan een protest tegen het voorstel Nolthing. i. Een verzoek van de vereeniging „Midder nachtzending", om een jaarlijksche subsidie. Van de gemeente Oude Tonge de goed gekeurde Regeling van het Vleeschkeurings- bedrijf. Een verzoek van J. van Gurp om betere blauwe oogen was geen spoor meer van de vroegere onbezorgdheid en vroolijkheid te lezen. Franciska had wel gelijk, dat zij zich over dien starenden blik, over het geheele voorkomen van het jonge meisje bezorgd maakte. De stem van haar broeder, die haar bij den naam riep, scheen haar tot bezinning te brengen: zij vloog naar hem toe en vleide het hoofd tegen zijn schouder, maar de tranen, die haar anders altijd zoo snel en overvloedig langs de wangen stroom den, kwamen ditmaal niet voor den dag; hare oogen bleven droog, zooals zij 't tot dusver waren geweest. Bernhard boog zich over haar heen. „Wees niet bezorgd, Lucie," zeide hij geruststellend. „Ik hoop spoeidg terug te komen en onderwijl laat ik je hier onder het toezicht van juffrouw Reich achter. Ik zou je aan geen beter handen kunnen toever trouwen. Vaarwell" Lucie hief de oogen naar hem op, maar zulk een angst, zulk een wanhopige smart stond daarin te lezen, dat zijn gelaat eensklaps betrok. „Kind!" zeide hij op half verwijtenden toon. „Ge denkt toch niet, dat je broer ecu moordenaar is?" Het jonge meisje huiverde bij dit gezegde, maar het volgend oogen blik sloeg zij beide armen harts tochtelijk om zijn hals. „Neen, Bernhard! Gij nietl" Zij uitte deze woorden op hartvcrscehurcnden toon, maar haar broeder begreep de ware beteeke- nis hiervan niet en meende, dat alleen de angst voor hemzelf hare zenuwen had overspannen; doch Franciska vermoedde met vrouwelijk instinct, wat daarachter schuilde. Zij wilde van haar stoel opspringen, wilde haar driftig nader ondervragen; regenwatervoorziening aan zijn woning. Voor zitter zeide, dat dit reeds grootendeels is opgelost. Een missieve van Ged. Staten waarin werd medegedeeld dat zij alsnog niet wenschen over te gaan tot liet verlagen van het salaris van de wethouders en den gemeente-veld wachter. Een .verzoek van het Centraal genootschap van Herstellingsoorden en Kinderkolonies om een subsidie. Een verzoek van de vereeniging Drank bestrijding om het aantal vergunningen te verminderen, althans zoo laag mogelijk te houden. VOORZITTER zeide toe, het aantal te zullen houden op 9, alhoewel er hier 12 mogen zijn wat betreft het zielenaantal. BRINKMAN zag het gaarne nog lager. DE VOS drong aan op Zondagsluiting, daar er dan dingen gebeuren in Achthuizen die niet behooren voor te komen. WITTEWRONGEL merkte op, dat het Zondagsbezoek aan de kroegen in het dorp niets te beteekenen heeft, daar de meeste vrijwillig sluiten. Over de drankgelegenheidsbeperking werd nog lang geboomd. Het bleef echter gezien de vele overwegende bezwaren aan inkrimping verbonden, zooals het was. A! deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van L. Remus, om in aan merking te komen voor een gemeentewoning. Een schrijven van Notaris Akkerman, waar in namens de vereeniging tér verkrijging van Onroerende Goederen ingevolge de Land- arbeiderswet, werd medegedeeld dat aan die vereeniging land is verhuurd, voor den tijd van 7 jaren. Nog was ingekomen het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Benoeming onderwijzeres. Op de voordracht stonden: No. 1 Mej. A. M. Vriens uit Dinteloord. No. 2 Mej. J. A. Deele uit Amerongen. No. 3 Mej. N. C. Eegdemans, Bergambacht. Met 6 stemmen tegen 5 op Mej. Deele werd Mej. A. M. Vriens benoemd om per 1 April a.s. in dienst te treden. In verband met deze benoeming werd aan Mej. Van Ree tegen 1 April a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres voor de hand werken. Verzoek voorschot vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.Wet '20. De kosten aan de O.L.School bedroegen per kind over '24; 10,28. Aan de Bijz. School zijn 176 kinderen, zoodat de kosten zijn 1809,28. Daarvan mag als voorschot worden uitgekeerd 80 of 1450,Aan schoolgeld zal worden ontvangen 900,zoodat aan voorschot in 2 termijnen kan worden uit betaald plus minus 550, Aan de R.K.School kan aan voorschot worden uitgekeerd 1100, Benoeming Lid Comm. van Toez. op het L.O. Aftredend C. J. Oostdijk. Voordracht G. C. van den Berg en A. J. Oosterom. No. 1 werd met algemeene stemmen gekozen. In de vacature Quarelle, die inmiddels is vertrokken werd benoemd met 8 stemmen de heer L. A. Jacobs. A. G. J. van Rossum werd met algemeene stemmen herbenoemd voor bestuurslid van diezelfde commissie. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. Oc""- <yrnxxxiA. Zoo aoe<L, ïMSki;: f rABBtEK AJOoiAn-GooNinoEn M i SF A.J.P/S BIÏÏERKOEKJEJPUDDINO een blik op dien man bij de deur hield haar echter hiervan terug. Gunther wendde zich schijnbaar bedaard van zijne zuster af en keerde zich thans tot juffrouw Reich, maar nu sprak hij zoo zacht, dat niemand dan zij hem verstaan kon „Ik moet u dus ook goedendag zeggen niet voor langen tijd, zooals ik hoop. 't Was zeer dwaas en nutteloos, dat gij 't waagdet, u tegen een rech terlijk ambtenaar te verzetten. Maar 't geschiedde om mijnentwil ik dank je, Franciska." Het was de eêrstc maal, dat hij haar na het daar over gevoerd gesprek weer bij haar naam noemde en onwillekeurig sloeg Franciska de oogen neer. De fiere, manhaftige vrouw, die zich nog zoo even bereid had verklaard, alle rechtbanken ter wereld te trotsceren, beefde toen zijn hand de hare greep; nog éen hartelijke, veelbetcekenende druk en daarop liet hij haar weer zinken. „En nu geen afscheidstooucclen tneerl Mijnheer de rechter, ik ben tot uw dienst!" De beide vrouwen bleven alleen achter. Fran ciska vloog naar het venster en zag Gunther niet zijne geleiders in het rijtuig stijgen; Lucie bleef onbeweeglijk op dezelfde plek staan, waar hij haar verlaten had. Eerst toen het rijtuig uit het gezicht verdween en het geratel van de wielen langzamer hand wegstierf, keerde de eerste zich om; een paar groote tranen biggelden haar langs de wangen, maar 't was geen tijd om te weenen. Zij naderd het jonge meisje, trok haar naar zich toe en zag haar vorschend in het gelaat. „En sta mij nu eens te woord, Lucie! In het bij zijn van den rechter kon ik je niet ondervragen, 't had die malle verdenking misschien kunnen bevestigen, maar nu zijn wij alleen, en nu moet ge Verkerk, G. C. van den Berg en A. van Rossum met resp. 6, 9 en 7 stemmen. Verder werd besloten de kasgeldleening groot 15000,te verlengen met drie maan den. De schoolgeldverordening, alsmede de in vorderingsverordening werden beide weer voor den tijd van 5 jaren vastgesteld. VERMAAS meende, dat het schoolgeld zoo laag mogelijk gehouden moest worden, want juist die ouders die kinderen bezitten, worden bij de lasten die ze te dragen hebben om hun gezin op te voeden en groot te brengen nogeens weer belast met de opbrengst voor schoolgeld. Daartegen staan zij die geen kinderen heb ben en niet den moed bezitten een gezin te vormen, verder meende hij daarop niet te kunnen ingaan in heel wat beter conditie. Spreker zag liever een grooter gedeelte van de onderwijskosten op de gemeenschap te verhalen, opdat zij die geen kinderen hebben, die ouders in hun lasten te verminderen die wel kinderen hebben. VOORZITTER was het met Vermaas niet eens, die meende dat zij die kinderen hebben, geheel voor de opvoeding dienden te zorgen, echter aangezien zulks nu ten eenenmale on mogelijk is voor het overgroote deel der bevolking, daarom draagt de gemeenschap de rest, dat toch nog heel wat bedraagt. Van de Begrooting '24 werden enkele wijzi gingen goedgekeurd. Rondvraag. De voorzitter deelde daarna nog even mede, dat voor het repareeren van het weegbrug huisje aan de Sluische haven een bedrag van 122,50 bijeen is gebracht van de boeren die er belang bij hebben door het raadslid van Es. Spreker huldigde het particulier initiatief en vroeg machtiging deze reparatie zoo goed en goedkoop mogelijk te mogen laten uitvoeren. Dit verzoek werd met algemeene stemmen ingewilligd. WALING vroeg hoe het nu liep met de aanstelling van den Rijksveldwachter, in ver band met het huis dat voor dien functionaris moet worden vrij gehouden. VOORZITTER zeide dat dit hem nog totaal onbekend is, wel weet hij, dat er zoowel in Achthuizen als in de gemeente" een woning voor hem gereserveerd moet blijven. Waar die standplaats echter zal worden, ligt nog geheel in 't duister. Spreker wees op het zeer moeilijke geval om beiden, Achthuizen en de gemeente O'plaat van voldoende politietoezicht te voor zien, zonder in zware kosten te vallen. Hierover werd lang en in den breede ge sproken. DE VOS meende, dat als er een Zondag sluiting was, de politie er ook minder vereischt zou worden. VOORZITTER zeide dat de herrie dan maar wordt verplaatst van Achthuizen-dorp naar het station, en daar hebben wij niets in te brengen, want dat is gemeente Den Bommel. DE VOS kreeg het zoover dat een voorstel tot invoering der Zondagsluiting in stemming kwam. Echter werd het voorstel met 7 tegen 2 stemmen, die van de Vos en van Nieuwaal, verworpen. Daarna sluiting. tnij eens zeggen, wat ge eigenlijk meendet, toen gij zoo angstig zeidet: „Gij niet, Bernhard! Ik weet wel, dat gij hém niet voor den moordenaar kondt houden, maar gij weet meer van de zaak, gedacht aan een ander, ik hoorde het aan den toon van je stem," Met een heftige beweging ontrukte Lucie zich aan hare omarming, maar bleef zwijgenzij klemde de lippen, zoo mogelijk nog vaster te samen en haar gelaat nam weder de uitdrukking aan, die maar al te duidelijk te kennen gaf, dat men door goedheid noch geweld iets uit haar zou kunnen krijgen. Franciska wachtte vergeefs op eenig ant woord. „Wezenlijk, kind, nu begin ik bang voor je te worden," hernam zij op hoog ernstigen toon, „gij gedraagt je al zeer onmenschelijk en onnatuurlijkI Gij hoort dat men je broeder beschuldigt, gij ziet dat men hem gevangen neemt, ge weet dat zijne eer, zijn leven op het spet staat, et\ ge zwijgt, ter wijl een enkel woord uit je mond misschien licht over de zaak verspreiden en hem de vrijheid terug geven kan. In God's naam, Lucie, wat kan je toch om na dit laatste kwartier nog den naam van een ander te ontzien of te verzwijgen?" Ook thans bleef het antwoord achterwege, maar toch schenen hare woorden niet geheel zonder uitwerking te zijn. „Bcrnhard's leven?" vroeg Lucie met gesmoorde stem. „Gelooft gij dat zijn leven in gevaar is?" (Wordt Vervolgd).

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1