ij is het die ze ook repareert WOENSDAG 4 FEBRUARI 1925 7® jaargang. - n°. 26 Landbouw. Leest „Onze Eilanden vtrltmn Joel Moeptn I Dr. LEHMAN SOK. Tandar een Voorman VROUWEN feuilleton. AAN HET ALTAAR. Na het roeken WYilKï Ingezonden Stukken. I opstijgen. De inwoners laiuligheid een kostbaar pier ziet men een potje spleet te koken hangen, |k stukje varkensvleesch sit een kind in een kleine (te nemen, verderop ver- Imoeders het waschgoed lichting. De kwestie van thinricnting is daar niet )NDE FORTUIN VAN STIN MARIA. jria, geboren prinses van de Russische revolutie mi verloren heeft, woont waar zij, zooals zoo iten, heeft moeten lee- werken. Daarbij kwa- lle haar aanleg voor tee-1 [n haar smaak voor fijne [ij begon in 1921 met naaien en zij had daar-) lat zij spoedig twee jonge :hines moest zetten, ter- deed dan ontwerpen en Meer en meer wisten de lijnen den weg naar het |in te vinden, zoodat zij .•rkplaats zoodanig kon |ans beschikt over 50 ar- ;n Russische nationali- [teekenaars in haar dienst Ij 1 millioen francs om, en reeds een omzet van fr. a uit haar nieuwen werk- |it haar in staat stelt een te bewonen, drie be- [feur te houden. Zij ver- jndaine leven, maar het Amerikaansche kringen, tomité's ontvangen van lit hans voor zoover haar |>etenverzorging. opgang de verzorging ^chland "heeft gemaakt, Duitsche bladen ont- eiding van de grootste ^d van fabrikanten ter )k hier te lande bekende in die tijden, waar alle ïaar bedrijf inkrimpen, tbouwd, die thans in be- Zeitung schrijft hierbij, Ltad Gross-Salze besloten raat den naam van Kuki- welk besluit met alge- |omen, de groote waar- het werk der Kukirol- ledegedeeld, dat de en- Ihet ontvangen en ver en postpakketten ver stoor te Gross-Salze te van Rijkswege tot den en grooter postkantoor le binnenkort zeen begin Jd hiertoe moet wel zeer |daar in Duitschland het ;ing streng wordt door- liet, dan in de uiterste overgaat bestaande ge- te vervangen. haar naar verkiezing. [pers hebben thans een [page-haar in de wereld [n het haar op de halsjes !e zelfs, doch laten het wordt dan zoo gekapt, vrjjgt van de beroemde [arvan uiterlijk in niets kappen laat de bekoor- leel vry, en zij kunnen de eene mode in de En ook het visschersmeisje, Gezeten op een kruin; En rozeroode wolkjes Weerspieg'len in een plas. Omzoomd door schrale oevers, Met bleekgroen spichtig gras; En aan den top des torens... Aan verren overkant... Prijkt dra een heldre starre Verlichtend zee en land, De avondklokke klingelt, En seint den mensch... de rust, Terwijl het avondkoeltje De bloem in sluimring sust. De landman keert nu huiswaarts, De spade op den rug, Waarmee hij 't brood verdiende Door arbeid staag en stug. De zwarte horzels komen, En snorren door de lucht, Ontlokkend aan een besje Een diepen weemoedszucht. Vol angst, nu daar hour kleinzoon Blijft veel te lang in zee... Marij na uren turens... Ach bracht geen vader mee. Daar gruist een voet de schelpen En ja... die van Armand... Goddank... hij is gekomen... Met rijke vangst aan land; En starren zijn gaan flonkren, De maan verrijst in 't Oost En ruste heerscht alomme Tot weer de morgen bloost. Predikbeurten. Zondag 1 Februari 1925. NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. Middelbaruis, vm. en 'sav. ds. Deo Oudsten. Sommelsdyk, 'sav. ds. Van Montfrans. Dirksland, vm. en 'sav. (doop) ds. Van As Herkingen, vm. ds. Van Montfrans uit S'diji Melissant, vm. en 'sav. ds. Baarslag. Stellendam vm. en 'sav. dhr. Bonman. Prijs per kwartaal. f I Losse nummersf 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstuanbieiliugen en Dienstaanvragen f 1 per plaatsing tot een niuxiuiuni van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Miridelharnis. dbaineeren zonder draineer- buizen. MollegangDrainage. AMSTERDAM, Januari. - „Hoe ontwater op de beste en goedkoopste wijze de bo- enste grondslagen van mijn land?" Ziehier au vraag, voor welke vele landbouwers in ns land zich gesteld zien, maar die door e as. drooglegging van de Zuiderzee be- .ngryker is dan ooit. Dit is dan ook— in .bijzonder door het lid prof. M. F. Visser te 7ageningen ingezien door de staatscom missie Lovink, die tot taak had, een onder- oek in te stellen naar de te verwachten aten der drooglegging van de Zuiderzee. Dat deze ontwatering noodzakelijk is en oo goed mogelijk dient te zijn, is algemeen ekend. Immers een goede groei der gewas- en eischt, dat de lucht kan toetreden tot e kleine ruimten tusschen de gronddeeltjes n hoogte van het wortelgestel der planten. De wijze, waarop men tot het gewenschte oei kan komen, is drieerlei, n.l. verdamping, mpervlakte-ontwatering en drainage, welke ;hter geen van alle uitsluitend kunnen orden toegepast. Wat nu betreft de derde methode, het drai- Goedereede, vm ds. De Gidts. Ouddorp, vm. leeskerk en nm. ds. De Gidlsuj neeren, daarvan hebben wij eenige dagen Goedereede. rfieleden iets geheel nieuws gezien, nieuw Nieuwe Tonge, vm. en sav. ds. Kruyt. fclthans voor ons land wat betreft het begin oöf4eI°pfaat.Tm.7eeskerk en -sar. ds Polh.j *el en geheel nieuwwat betreft de uitvoering. uit Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel, nm. (doop) ds. Den Oudsten M'harnis. Stad a. 't Haringvl., vm ds. Polhuijs en nu leeskerk. Hellevoetsluis, vm. ds. Timmer. Xieuw-Helvoet, vm. ds. Priester. Xieuwenhoorn, vm. ds. de Voogd v. d. Straati Rockanje, 'sav. ds. Witkop. Oostvoorne, vm. ds. Brinkerink. Vierpolders, vm. ds. Witkop van Rockanje. Zwartewaal, 'sav. ds. Bartstra. Heenvliet. vra. ds. Roraijn. Abbenbroek. vm. ds. Wanrooy. Oudenhoorn, vm. ds. Feenstra. fOND. Victor. ter kimme |s het duin, em. pred. te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vra. en 'sav. ds. Van Velzen. Melissant. vm. en 'sav. dhr. v. d. Lugt. Stellendam, vm. en 'sav. dhr.Tom uit Hilversoi Ouddorp, vm. en nm. ds. Diemer. Ooltgensplaat, vra. en 'sav. ds. de Lange. Den Bommel, vm en nm. ds Schaafsma. Stad aan 't Haringvliet,vm. en 'sav. ds. De Graa Hellevoetsluis, vm. ds. Westerhuijs. Xieuw-Helvoet, 'sav. ds. Westerhuijs. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE. Melissant, vm.. nm. en 'sav. leeskerk. Stad a. 't Haringvliet, vm nm. en 's av. leesket GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Dirksland, vm. en 'sav. leeskerk. Herkingen, vm. en 'sav. leeskerk. LUTHERSCHE KERK. Hellevoetsluis, 's nam. uur, hoopt voor - -. oude gemeente voor te gaan ds. F. J. Flu fsteem kunnen vormen en dus ook in tijden Waarop berust het beginsel der drainage? an den eenen kant op het feit, dat de be- eging van het water dóór den grond na&r e slooten reeds op geringen afstand daar- an onvoldoende is; om voor een voldoende ntwatering te zorgen en aan den anderen ant op den wensch, om het voor den groei oodige water steeds weer uit den regen- al aan te vullen. Bovendien wordt dan et voordeel verkregen, dat men niets aan .ndoppervlakte verliest en geen bewerkings- oeilijkheden ondervindt,omdat de draineer- uizen onder den grond liggen. Maar ook is het een voordeel, dat de grond Dor middel van drainage diep ontwaterd kan orden, zoodat de planten een diep wortel- SOMMELSDIJK. Op Zondag 8 Februari 'ss half zeven hoopt voor de Vrijz. Hervormden te treden Ds. F. van den Kieboom, pred. Bergen, in de zaal van den heer Touw aand Langeweg alhier. es voor Gestoffeerde Meubelen 1MPFENS, MIDDELHARNIS; mooiste en soliedste Stoffeerwerk Jt in eigen Stoffeerderij gemaakt, ■der al het mogelijke voor de Meubi- j nng verkrijgbaar. Stijl: luxe, modern gewoon. Speciaal ingericht voor repa- lën aan Meubelen. AI zijn Uw gestof- Ide Meubelen nog zoo stuk of gehavend, Idt ze 'ons, wij maken ze als nieuw, [ffeerderij en Matrassenmakerij jjjthandel - Installatie Verhuizingen iNDPAD - TELEFOON 44 KUNSTTANDEN Nieuwste methodes Plfnlooze behandeling Opperl 156 - ROTTERDAM Gevraagd met Maart a. Adres: L. VAN BEEK, Staa weg, DIRKSLAND. VUeen ter zake kundige voorlichting brengt succes hier geen misleidt uraagt daarom eerst boekje waarin voll. inlichtingen en prijzen (blanco tot [cent Postz. insluiten. Mej A. EDELING, Taborstraat 22, beneden, Ro«< ij. Te bereiken met lijn 5 richting Oude Dijk. an droogte voldoende capillair vastgehouden ater kunnen opnemen in de diepere grond- ,gen. De wijze van drainage, d.w z. diepte en chtheid van het buizennet, is ten slotte af- ankelijk van de geaardheid van den bodem. Om al deze redenen was het, dat de com- aissie-Lovink groote aandacht heeft gewijd au de drainage. Zij wijst b.v. op een sy- eem, dat in Engeland wordt toegepast on er den naam mole-draining, mol-drainage. n waarvan wij dezer dagen op een proef- erceel der Wageningsche Landbouw-Hooge- hool een beproeving hebben gezien. Het bestaat hierin, dat men met behulp in een ondergrondploeg op een diepte van a 75 cM. een geul trekt van 7 tot 10 cM. ijdte; het ploeglichaam bestaat daartoe t een plaat van omstreeks 25 c.M. breedte, herp aan den voorbant en van onder voor- en van een cilindervormig lichaam met nt (de mol). Hieraan is bevestigd een korte itting, waaraan weer een tweede lichaam e staart) is vastgemaakt. De Nederlandsche proefnemer— prof. M. Visser heeft het in Engeland gevolgde steem trachten te vereenvoudigen en zoo VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). Lucie bloosde, maar het was een blos van schaam- en verontwaardiging, die haar het bloed naar de angen dreef; voor de eerste maal begreep zij het ernederende, dat er in deze soort van verhouding ng en dat haar tot dusver in hare onschuld ten nenmale was ontgaan. Met dat vernederend ge- )el kwam echter ook hare vrouwelijke fierheid bven. „Ik zal toch wel zoo vrij zijn, te kunnen doen wat wil," antwoordde zij driftig, „en ik verklaar thans, graaf Rhaneck, dat ik u niet langer wil mhooren! Ga heen!" Lucie dwaalde, indien zij den graaf hierdoor eendeaf te schrikken; hij was er de man niet naar, n zich door zulk een afwijzend antwoord, hoe "paald ook gegeven, uit het veld te laten slaan, 1 haar onverwachte tegenstand, de fiere houding, e zij eensklaps tegen hem aannam, zette haar des te meer bekoorlijkheid bij. ..Die fiere uitdrukking staat u wezenlijk aller- ifst!" zeide hij met een boosaardigen glimlach, jij vergeet echter, dat wij alleen zijn en dat ik ct zoo dwaas zal zijn, u te gehoorzamen eer ik en lieven kleinen mond eens gekust heb, die op ins zulke barbaarsche woorden spreekt!" mogelijk te verbeteren. Dat dit voor ons land wel noodig is, moge biyken uit het volgende de aanschaffingskosten van den in dat land gebruikten draineeringsploeg bedragen ƒ3000, terwyi als trekkracht noodig zyn: twee weglocomobielen, d.w.z. één aan elke einde van het te bewerken land. De kosten komen dan ook op 35.— per bunder. Daarom is deze Nederlandsche geleerde gaan uitzien naar een minder kostbare me thode, welke tot hetzelfde doel voert. Hy is begonnen met een nieuwen ondergronds- ploeg van uiterst eenvoudigen bouw te con- strueeren, waarbij hy als grond-idee nam de door wijlen zyn vader uitgevonden weide- ploeg. Het ploeglichaam is slechts 1 c.M. dik en de ploeg zelf ia voorzien van een voorkar, zooals die bij de meeste ploegen gebruikeiyk is. Bovendien heelt hij een eenvoudige inrichting aangebracht, om den ploegbalk onder het rijden hooger of lager ten opzichte van de voorwielen te stellen (hierdoor wordt n.l. het gewenschte verval der mollegangen bewerkstelligd, dit wordt bovendien gecontroleerd door een waterpas met merkstreepjes). In het algemeen kan men zeggen, dat de aldus geconstrueerde draineerploeg in niet te zwaren grond door één normalen land- bouw-tractor kan worden voortgetrokken. Echter was de klei op het Groenewoud te Wageningen, waar wij de vóór-beproeving by woonden, zóó zwaar, dat de tractor het werk niet kon doen en prof. Visser het nuttig effect verdubbelde door aanbrenging van een dubbelen katrol, bevestigd aan een anker (of boom). Op deze wijze vroeg het trekken van een mollegang ter lengte van 200 M. nog geen 7 minuten! De proefnemer vestigde er onze aandacht nog op, dat de draineerstraal, wat betreft doorsnede, diepte, onderlinge afstand, enz. afstand, enz. afhankelyk zal moeten zyn van de bodemgesteldheid. Op onze vraag, wat de aanschaffingskosten van dezen draineerploeg zullen bedragen, kregen wij ten antwoord, dat dit nog niet nauwkeurig is te zeggen, maar dat het onge veer f 2 'h f 300 zal zijn. Men ziet, het beginsel is verbluffend een voudig: geen drainbuizen, maar slechts „draingangen"; men hoeft dan den grond niet open te spitten en later weer dicht te werpen, men heeft dus geen aanschaffings kosten van buizen en geen arbeidsloon voor den aanleg. Alles wat men noodig heeft is een tractor met bestuurder en een eenvou digen draineerploeg met ploeger en eventueel nog een staaldraad, dubbele katrol, en anker En de levensduur van dergelijke mollegan gen? hooren wij twijfelachtige lezers al zeg gen. Verstoppen ze niet spoedig of storten ze niet in? Op gezag van prof. Visser kunnen wij hierop antwoorden, dat in Engeland deze mollegangen het in zware klei 20&30 jaar uithouden en in zavelgrond 10 k 20jaar. BRIEVEN UIT HET NOORDEN. II Iets over vakbeweging. In mijn vorigen brief deelde ik mede, nog iets van sommige vereenigingen in het bijzonder te zullen zeggen. Deze brief wil ik daarom speci aal wijden aan de vakbeweging. De vakbe weging is reeds eeuwen bekend. Als kind op Hij boog zich tot haar over, maar even schielijk was Lucie ook al aan de andere zijde van den weg, waar zij buiten zichzelf van woede en verontwaar diging even staan bleef. Zij bevonden zich thans juist op de plek, waar het korter, maar ook vrij wat gevaarlijker pad, dat van N. naar de „Woeste Kloof* voerde, op den rijweg uitliep; meer zij waarts af tusschen de denneboomen schemerden de witte muren van een gebouw, de bedevaarts kapel, die zij al bij het opklimmen gezien hadden, en die nauwelijks honderd schreden van den weg verwijderd lag. Het jonge meisje overzag dezen met een vluchtigen blik of haar broeder nog niet kwam opdagen, maar toen zich niemand in het verschiet vertoonde, was haar besluit spoedig ge nomen. Zonder den graaf verder een woord of een blik waardig te keuren, keerde zij hem eensklaps den rug toe en sloeg het zijpad in. Otfried was eerst in het onzekere, wat zij hier mede voorhad; driftig volgde hij haar na eenige oogenblikken, maar 't was reeds te laat. Uit het dennenhout te voorschijn tredend, werd ook hij de vóór hem liggende kerk gewaar en zag nog juist, hoe Lucie de stoep opging en het kleine openstaan de bedefluis binnentrad. De jonge graaf beet zich op de lippen. Hij was te streng katholiek, te zeer door vader en oom in ontzag voor de uiterlijke godsdienstvormen opge bracht, om niet, uitwendig ten minste, de plek te eerbiedigen, waarheen het jonge meisje de vlucht had genomen. Dat die lastige kerk nu ook juist hier lag! Maar als hij nu achterbleef, stond dit volmaakt gelijk met een nederlaag, cn deze ge dachte kon Otfried niet verdragen. Zijn aange boren tact kwam hem ook thans te hulp; hij stapte evenzeer cle kerk binnen, sloeg op gebruikelijke school leert men je bij de gesdhiedenis reeds van de gezellen-vereenigingen, enz. Toch als we spreken over de vakbeweging, dan denken wij "aan eenige tientallen jaren, dat de vak beweging werkelijk een lichaam van beteeke- nis is geworden, niet alleen voor de betrokke nen en tegenstanders, maar voor geheel het land, laten we verder zien, voor heel de be schaafde wereld. Een van de belangrijkste vooruitgangen op dit gebied is wel de oprichting der vakcentralen, waarin de vakbonden weer zijn vereenigd. Ik geloof wel te mogen constateeren, dat een vak bond, die nu nog niet is aangesloten bij een vakcentrale, nog niet behoorlijk weet, waar de macht van de vakbeweging eigenlijk uit be staat. Een dergelijke vakvereenig'ing, er zijn er gelukkig niet zoo heel veel meer, denkt nog te kunnen volstaan met den strijd te voeren, voor de arbeiders werkzaam in dat speciale beroep of bedrijf. Uit den aard der zaak heb ben alle werknemers en ook alle werkgevers dezelfde belangen onderling. En hoewel voor de verschillende categoriën ook afzonderlijke bonden moeten bestaan, spreekt'het bijna van zelf, dat die bonden te zamen een geheel moeten vormen. Onder de arbeiders is dit beginsel vrij wel door gedrongen. Bij de werkgevers is dit nog niet zoo sterk het geval, al wordt in den laatsten tijd ook van die zijde aardig in de richting van de centralisatie gewerkt. Laten we nu eens nagaan hoe het in Nederland met de vakcentrales gesteld is. Is er hier één groote vakorganisatie van alle arbeiders, zooals de Labour-Partij in Engeland? Na hetgeen ik reeds schreef in mijn eerste brief, zal niemand dit kunnen verwachten en lezer, laat ik U ge rust stellen, ook in de vakbeweging heeft de Nederlandsche verdeelziekte zich behoorlijk doen gelden. Als ik dezen brief schrijf, neem ik den toestand, zooals die was op 1 Jan. 1925 we kenden 7 vakcentrales en wel het N.V.V. (Nederlandsch Verbond van Vakverenigin gen), R.K.V. (Roomsch Katholiek Veerbond) C.N.V. (Christelijk Nationaal Verbond), A.N. V. (Alg. Ned. Vakverbond), N.A.S. (Neder landsch Arbeids Secretariaat), N.S.V. (Ned. Syndicalistisch Vakverbond) en het V.V.H. (Verbond van Hoofdarbeiders). Nemen we nu den toestand op 1 Juli 1924 en bezien de ledentallen der eerste 6 vakcentrales (dus zónder het Verbond van Hoofdarbeiders), dan zien we, dat van de arbeiders bij deze 6 vakcentralen aangesloten, 48,03 is aange sloten bij het N.V.V. en 25,27 bij het R.K.V. wat wil zeggen, dat de overige 4 vakcentralen te zamen ook een ruim 25 hebben. Het N. A.S. en het N.S.V. pronkten met resp. 3,56 en 1,88 Wat een krachtverspilling toch, al deze verdeeldheid! En waarom, vraagt men zich af, is dit noodig, bestaan er dan niet voor al die arbeiders dezelfde levensbehoeften? Zijn een behoorlijk loon en goede arbeids voorwaarden niet precies zoo noodig voor den Katholiek als voor den Socialist, voor den Christ. Hist, als voor den Anarchist? Neder landsche vakbewegingsmenschen, wanneer zult gij het inzien, dat het noodig is, allen een lijn te trekken in den strijd om het bestaan? Wan neer zult gij het nalaten om Uw vakbonden in dienst te stellen van de politieke partijen, die het wel lusten, dat gij voor hen de propa ganda maakt, als zij de Kamerzetels bezet hebben zullen zij vergeten voor U te werken! Straks, als de verkiezingen voor de deur staan zullen we zien hoe de vakvereenigings-men- schen weer hun eigen werk laten liggen om maar den verkiezingsstrijd te kunnen voeren. Hoeveel beter zou het zijn als Nederland één groote vakcentrale had, die zelf haar afge vaardigden naar het Parlement zond? Veel wordt door de werkgevers geprofiteerd van de verdeeldheid der arbeiders, hoewel toch nog niet zooveel als er van geprofiteerd kon worden als de pratoons niet net als de arbei ders ook verdeeld waren in vereenigingen van verschillende kleur en richting! Wanneer ik het in een volgenden brief eens zal hebben over jeugdbeweging en andere organisaties, dan zullen we telkens weer zien, dat de verdeeldheid in Nederland een behoor lijk organisatiewezen, hetwelk - krachtig en goed zou functioneeren, belangrijk tegenwerkt, tot nadeel van die organisatie zelve. H. VIKING. INGEZONDEN MEDEDEELING. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiuiiiiiiUiiui verdwijnt de on aangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts iiMiiniiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiitimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii wijze een kruis, maakte een eerbiedige buiging voor het hoogaltaar en voegde zich vervolgens bij Lucie, terwijl hij kalm en vriendelijk, alsof er niets was gebeurd, alsof hun gesprek niet anders dan een onschuldig praatje en zijn gansche gedrag enkel schertst en kortswijl was geweest, aan juffrouw Gunther vroeg, of zij ook niet vond, dat de kerken op het platteland lief waren ingericht? Het eerste oogenblik wist zij inderdaad niet, hoe zij het met hem had. Zoo zij al.gevoeide, dat zijn toon anders klonk dan straks en dat zij op deze plaats tegen verdere onbescheidenheden van zijn kant beveiligd was, beleedigde de wijs, waarop hij al het voorgaande ten eenenmale ignoreerde, haar bijna nog meer dan een herhaling van zijne onbeschaamdheid zou gedaan hebben, en zonder hein met een antwoord te verwaardigen, wendde zij zich van hem af. De kerk was leeg, de vrome gemeente had zich reeds verspreid en juist trad ook de priester uit de sacristie, waar hij zijn plechtgewaad had afge legd, door den koster gevolgd, die een verbaasden blik op de vreemdelingen wierp en hen vervolgens voorbijging, om de kerk te verlaten en zich naar zijne dicht in dc nabijheid gelegen woning te be geven. Bcnedikt toefde nog eenige oogenblikken bij het altaar, maar richtte nu ook zijne schreden naar den uitgang. Als ware een bliksemstraal voor hem in den grond geslagen, die hem eenige minuten lang van het gebruik zijner zintuigen had beroofd, zoo onbe weeglijk stond hij daar, die twee personen ziende, die hij wel het allerminst hier had denken aan te treffen. Op hetzelfde oogenblik, dat hij Lucie her kende, bespeurde hij ook den graaf aan hare zijde, en alle gewaarwordingen, die dit weerzien in hem (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stokken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet terng gezondeD. Mijnheer de Redacteur, Daar in het verslag ovehde uitvoering van „Sparta-Hygiëa" eenige onjuistheden staan vermeld, is ondergeteekende zoo vrij, u voor het onderstaande een plaatsje in uw blad te verzoeken, bij voorbaat mijn dank. De niet aanwezige, en deze wordt toch in de eerste plaats bereikt met een verslag, daar de aanwezige zelf kan oordeelen, moet de in druk gekregen hebben, dat de volte van de zaal te danken was aan het gebrek aan ruimte Helaas is werkelijk voor ons de zaal te klein, daar behalve de ongeveer 300 aanwezigen, nog verschillende menschen tot onzen spijt moesten worden afgewezen. Dat ons tooneel een derde van de zaalruimte zou innemen, laat ik voor rekening van den verslaggever, in werkelijkheid was het drie meter meer dan gewoonlijk of van de zaal. Het spijt mij, dat de beide voordrachten afgezaagd of oud waren. Zelf zou ik niet graag beweren, dat ze nieuw zijn, maar zoolang de overgroote meerderheid van het publiek er nog smakelijk om kon lachen, geloof ik niet, dat er van „afgezaagd" sprake kan zijn. Ik weet niet, of dat uw voordeel was of dat van anderen, daar bleek dat van critiek over het tooneelstukje niet van u was, maar wel van anderen, die u er over hadt gepolst. Mijnheer van Eesteren, ik vraag u, is het uw gewoonte om een verslag te geven op deze manier: niet zelf oordeelen maar de meening weergeven van anderen. Toevallig schijnt u uw licht te hebben opgestoken bij lieden, die veel beleefd hebben, want in gemoede mijnheer, is het niet belache lijk dat een tooneelstukje, speciaal geschreven voor de Amsterdamsche Dames-Gymnastiek- vereen. „Hygiëa", een der eerste in ons land, wakker riep, smolten samen tot éen gevoel van doodelijke bitterheid, tenvijl zijne hand zich kramp achtig balde tusschen de plooien van zijn gewaad. Dit had dus zijne waarschuwing uitgewerkt! Otfried was evenmin gesticht over deze onver wachte ontmoeting. Het ongeluk scheen hem dien dag te vervolgen, maar hij was gewoon, zich door dergelijke omstandigheden niet licht van zijn stuk te laten brengen en voelde, dat hij zijne nederlaag hier voor geen geld ter wereld moest verraden. Op Lucie's eigen, hem wel bekende vrees voor den somberen monnik vertrouwend, groette hij hem achteloos en zeide, schijnbaar met volmaakte kalmte: „Excuseer ons, eerwaarde heerl Juffrouw Gun ther wenschte hier even binnen te treden, en gij zult ons zeker wel willen toestaan, dat wij uw kerk bezichtigen?" Lucie verbleekte; zijne verregaande onbe schaamdheid benam haar niet alleen hare zelf- behecrsching, maar ook de kracht om hare stem daartegen te verheffen. De jonge priester was echter nog bleeker geworden dan zij; zijn blik, die thans op haar rustte, was ijzingwekkend koel en minachtend cn toch lag er onmiskenbare droefheid in verscholen. Zonder haar ook maar een enkel woord toe te spreken, wendde hij zich tot den graaf. „Ons afgelegen bedehuis biedt gcenerlei merk waardigheid ter bezichtiging aan. Mij dunkt, graaf Rhaneck, dat ge daar buiten voldoende en voor u geschikte afleiding gevonden hadt, zoodat gij de kerk zoudt kunnen missen." Wat zijn oogopslag begonnen was, werd door den scherpen toon dezer woorden voltooid; zij gaven Lucie de bewustheid en dc spraak terug. Zjj had een onbestemd gevoel, dat zij alles kon en opgevoerd in Amsterdam, hier op ons goed Flakkee als „onbenullig" wordt gekwalificeert. Als verdere onjuistheden moet ik aangeven, dat het gymnasten waren die optreden en geen gymnasiasten, of keek hier het drukfouten- duiveltje om den hoek? Ook sloot ik niet den avond, daar ik het eerlijk gezegd, vergat. Dan verzoek ik u verder voortaan geen na men der turners meer te melden, daar bij ons allen hun best doen, doch naar krachten pres- teeren. Mocht u echter verdere namen willen noemen, vergeet dan b.v. niet iemand die o.a. dezen avond mogelijk maakte: den leider. Het geheele verslag maakt op ons den indruk niet kwaad bedoeld te zijn, doch een beetje ondoor dacht geschreven, vandaar dat wij u scherpere critiek sparen. Hoogachtend, Namens de vereenigingen D. HAAGENS, Voorzitter Sparta—Hygiea Op critiek is men natuurlijk critiek wach tende. Ik wil op deze echter slechts éénmaal en kort ingaan. Betreffende de ruimte der zaal het volgende: 3 M. was het tooneel langer, een strook a 2 M. gereserveerd voor de gym nasten en geen gymnasiasten, zooals de druk- foutenduivel mij toeschoof, zoodat veilig een strook der zaal a 5 M. lengte niet door publiek bezet kon worden. Zou dit mede helpen tot vulling der zaal? Ik ontken daarmede echter niet dat het wel vol was! Over het tooneelstukje zullen we maar zwij gen. Wanneer we rekening houden met het geval dat dit stukje dan eindelijk maar ge nomen is, omdat men niet anders had, dan ge loof ik, dat voor jullie, commentair verder overbodig is. Red. Plaatselijk Xieuws. MIDDELHARNIS. Het woonhuis aan den Visschersdyk van de erven P. v. d. Sloot, is by" de gehouden afslag aangeloopen. Het werd ingezet door J. A. van Delft alhier op 1015. Door de Geref. Jongedochters-vereen. „Bidt en Werkt", zijn de vorige week ruim 200 vervaardigde kleedingstukken uitgereikt aan behoeftige gezinnen, terwijl door hen nog 2 luiermanduitzetten zijn geschonken aan noodlydende personen in Saksen. Gedurende de week van 26 tot 31 Jan. zijn bij den Correspondent der Arbeidsbe middeling als werkloos ingeschreven20 veld- arbeiders, 1 opperman, 1 metselaar, 1 letter zetter. Totaal 23 personen. De collecte welke Donderdagavond in de Ned. Herv. kerk is gehouden voor den Geref. bond heeft opgebracht ruim 25. De heer Fr. Nieuwland te Dirksland,- heeft zijn woning aan den Oostdyk onders hands verkocht aan D. Kardus alhier. Aan den heer Jb. Koert is vergunning verleend tot het doen bouwen van een villa aan de Verlengde Lijnbaanstraat. Op Dinsdag 10 Febr. des avonds 6.30 uur, zal de Jongelingsvereen. op Geref. grondslag Psalm 119 vers 9", haar 12de jaarvergade ring houden in het Zondagsschooigebouw aan het Zandpad. De laagste inschrijver voor het verrijden verdragen slechts niet dien minachtenden trek op zijn gelaat. „Graaf Rhaneck spreekt onwaarheid," zeide zij, moed vattend, hoewel met bevende stem, en hét was niet Otfried's nabijheid, die haar thans deed beven. „Hij was zoo vrijpostig en ik ik heb hierheen de vlucht genomen. Ik hoopte dat de kerk mij tegen hein zou beveiligen, maar graaf Rha neck is mij gevolgd!" Plotseling kwam er als het ware weer leven en bezieling in Benedikt's verstijfde wezenstrekken, en het volgend oogenblik stond hij naast het jonge meisje en legde zijne hand beschermend op haar arm. „Juffrouw Gunther!" riep Otfried, half toornig en half verlegen. „Gij geeft al een wonderlijke uit legging aan mijn onschuldige beleefdheden! Had ik kunnen denken, dat gij een grap „Genoeg!" viel Benedikt hem met doffe stem en slechts met moeite weerhouden drift in de rede. „Juffrouw Gunther staat nu onder mijn bescher ming. Mag ik u verzoeken, graaf Rhaneck, de kerk te verlaten?" Otfried werd bleek van woede bij deze op bevelen den toon uitgesproken woorden. „Pater Benedikt, gij hebt het zeldzame voor recht, steeds onschendbaar te zijn en laat u vrij wat hierop voorstaan, naar het schijnt. Laatst beveiligde u uwe monnikspij thans dc plaats waar wij ons bevinden. Neem u in acht eens kan er een tijd komen, dat mijn geduld ten einde is!" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1