■ELGELD WU SPAARPOT HEBBENVAN DE ZATERDAG 31 JANUARI 1925 ■eerste BLAD REEP-ETIKETTEN. INZENDERS VAN esz' REEP-ETIKETTEN EEN GULDEN extra bijtkoek berkoek STOOMBOOTDIENSÏ Dienstregelin AAN HET ALTAAR. Financieel Overzicht. per kwartaal. fl I Losse nummers^f 0,07" I Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 8ij contract aanzienlijk korting. mpiistuuiibiedingen en Dienstaauvrttgen t' i per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 7E JAARGANG. - N°. 25 naast de cadeaux naar keuze uit de esz-cadeaux-lijst bovendien O ingezonden Sickesz-Reep-etiketten. n 250 etiketten ontvangen dus, behalve naar keuze, een postwissel van f 2.50 n 1000 etiketten ontvangen dus, behalve naar keuze, een postwissel van f 10. Reepen zijn en blijven de beste in n zijn thans het laagste in prijs. en van te voren zal door ons per adver- 5 worden gegeven van het ophouden lijke premie. gen moeten geschieden aan de ;KESZ'-CADEAUX-AFDEELING JUWERSGRACHT 1Z8 AMSTERDAM koek, uit idstoffen g in prijs 6 ct. cent allerfijnste langen, blijft bekende ngkoek n merk De R.K. Staatspartij en St. Michael. v Indertijd hebben we melding gemaakt van Je splitsing, welke voor de R.K. Staats partij dreigde, toen de meer democratisch gezinden onder de katholieke kiezers in de vcrschillende gemeenten van ons land zicii gingen vormen tot groepen, deel uitmakend van het Verbond St. Michael, dat in zijn opzet wel geen afscheiding of zelis absolute zelfstandigheid had bedoeld, maar dat zich tenslotte toch door den enormen aanhang dien het zich in den lande verwierf als het ware voor het feit gesteld vond, dat inderdaad een staat in den katholieken staat zich gevormd had. Op tal van manieren heeft men getracht de eenheid in de katholieke partij te her steilen. In den aanvang leden de pogin gen daartoe schipbreuk. Maar tenslotte heeft men toch een weg gevonden, waar langs men mogelijk tot het beoogde doel zal kunnen geraken. {Prof. Aengenent heeft daartoe onder handelingen gevoerd met het hoofdbe stuur van het Verbond St. Michael. Deze besprekingen hadden het volgende resul taat. ■Eenstemmig was men van oordeel, dat de Algemeene Bond van R.K. Rijkskies- kiing-organisaties tot een ware staatspartij zal worden omgevormd. Prof. Aengenent zou daartoe de volgende met St. Michaël ftkregen grondslagen kenbaar maken aan het bestuur van den Algemeenen Bond B de aanneming daarvan bepleiten Er wordt gevormd een centraal lichaam, waarin alle belangrijke politieke vraag stukken, onder waarborg van vrijheid van uiting der verschillende meeningen, wor den behandeld. Dit lichaam vergadert jaarlijks tenminste twee dagen en komt verder zoo dikwijls bijeen als door het u I/' er D M voorhanden zijn van actueele vraagstuk- JUH. l\fcKPi ken geboden is. Het wordt samengesteld Horlogemaker en Goudsmid door de rijkskieskring-organisaties op den Westdijk-MIDDELHARNIigrondslag van evenredig kiesrecht, waar- bij elke rijkskieskring recht heeft op een Beste en Soliedste adres voor alle sooneaantal afgevaardigden, in verhouding tot Horloges - Pendules - Klokkejïet aantal stemmen, bij de voorafgaande Barometers en Wekkers, verkiezingen der Tweede Kamer in den Goud- en Zilverwerken, rijkskieskring op de lijst der R.K. Staats- p« Specialiteit in: Bronzen Pendules m. en z. Gongslag - Massieve Goude Kettingen, Are banden en Verlovingsringen DAG- en AVONDBUILLEN ook op voorschrift van H.H. Oogartsc^ Zelf Vakman. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM y.v.j via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS-— aanvangende 5 October 1924 van Middelharnis tij uitgebracht. Alleen de leden der Kiesvereenigingen kunnen aan de fkiezing der bedoelde afgevaardigden jdewerken. De leden van de Katholieke :ties in Eerste en Tweede Kamer maken Shtens deel uit van dit centraal lichaam, üj de samenstelling van het centraal aam wordt rekening gehouden met de schelijkheid van vertegenwoordiging deskundigen op wetenschappelijk en jctische terrein, zooals sociologen, eco- isten, juristen, personen met ervaring Ihet gebied van landbouw, industrie en FEUILLETON. op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis4 30 vm A. Vlaard. 7.00 vu A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zon- en Feesli V Middelharnis 6.30 vm.A.Vlaard. 9.00vm a. Rotterdam 10 00 vm. A. Brielle 10.25vb van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V Rotterdam 2 15 nm V. Vlaard. 3.10 nra A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en F eest Van 5 October I m 8 Novenib< en vantl 4 Februari. V. Rotterdam 3 15 nm V.Vlaard. 4.10 nm. 1 V. Brielle 2.45 nm.§ k. Middelharnis 6 30 Van 9 November t'm 3 Februaf V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.10nm A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.15 fl en 7.26 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.14 f van Vlaardingen. f In aansluiting op den trein van 2.50 v en 2 57 nm. tc Vlaardingen. ff In aansluiting op den trein van 3.34 m en 3.55 nm. te Vlaardingen. Reizigers voor de richting Brielle res Middelharnis te Vlaardingen overstapp' Als Feestdagen zijn te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, 2a Pinksterdag en da beida Kerstdagen' VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). ranciska haalde de schouders op. „Dat is die idige opgewondenheid, Eerwaarde heer! Als zeventien jaren telt, kan men het geen kvvar- in éen en dezelfde kamer uithouden, dan moet door alle weer en wind naar buiten! Nu, ga maar niet te ver! Mijnheer Gunther zal je achen, daar kunt ge op aan; hij is net iemand, zich bezorgd over te maken!" ucie hoorde de laatste woorden al niet meer; was reeds de deur uit. Een oogenblik aarzelde ogop den drempel, maar een stap op de trap de oude dienstmeid, wel is waar, maar dit zij niet weten dreef haar schielijk voort, 'einige huizen voorbij en tot buiten het dorp. erst hier hield zij een oogenblik stil op hare derlinge vlucht. Eigenlijk wist zijzelve niet, irvoor zij vluchtte; ze wilde het zich althans bekennen; maar het denkbeeld alleen, dat de rdririgende oogen van Franciska zoowel als van den geestelijke haar zonden gadeslaan, de deur openging en die lange sombere gedaante lentrad, was voldoende om haar ten eenenmale haar stuk te brengen. De gedachte alleen, die man zich in de nabijheid bevond, wekte Ie gewaarwordingen opnieuw, die in den loop handel, enz. Tot de bevoegdheid van het centraal lichaam zal behooren het bijeen roepen van politieke landdagen. Tevens was men eenstemmig van oor deel, dat het Verbond St. Michaël, indien een dergelijke reorganisatie tot stand komt, niet moet blijven bestaan. Verschillende katholieke bladen hebben deze toenaderingspoging besproken, en zijn van oordeel dat zij kans van slagen heeft. De Maasbode vergelijkt het centrale lichaam met een soort Roomsch Parlement. En inderdaad heeft de manier van aan wijzing van leden wel iets van een Kamer verkiezing Overigens blijkt het, dat de oude manier van werken van de Katho lieke Staatspartij, de meeste bladen geen bevrediging gaf. Men verwacht nu, dat de St. Michaël beweging aanleiding is, om de organisatie geheel te hervormen en op een breeder bisis te plaatsen. Het uit zenden van vertrouwensmannen naar de vergaderingen van het centraal lichaam, om daar de moeilijke staatkundige en ecenomische probleemen te bespreken, acht men van het meeste belang om ten aanzien van allerlei hangende vraagstuk ken tot overeenstemming te komen. Slaagt men er inderdaad in om de mannen van St. Michaël weder terug te voeren onder de vleugelen van den Bond van Rijkskieskring-organisaties, dan zal de een heid hersteld zijn en staat de R.K. Staats partij tengevolge van den frisschen wind, die door de organisatie heeft gewaaid, weder sterker als ooit. Maar als partij zal zij een lichte zwenking naar links hebben gemaakt. De democratische idéé zal het conservatisme reeds eenigermate hebben teruggedrongen. Met het oog op een tendenz tot een conservatieve en een democratische groe peering van de partijen in en buiten het parlement, is een verder volgen van den gang van zaken ongetwijfeld wel de moeite waard. Specht. De fondsenmarkt vertoont weer evenals vroeger een ongekende houding en gelooven wij dat die een gevolg is van de lustelooze berichten die ontvangen worden van de productiemarkten. Men heeft omtrent sommige producten niet meer de overtuiging clat weer spoedig prijs verbeteringen zullen intreden. Maar dergelijke fluctuaties heeft men toch altijd gehad en in dagen van groote beursdrukte trekt men zich daar zooveel van aan, wel wetende dat een eenzijdige beweging niet bevordelijk is voor een algemeen herstel, maar dat zooiets met ups en downs moet gepaard gaan. Wij leven als 't ware in een overgangstijd' perk dat ons inziens spoedig door normale toestanden het veld zal moeten ruimen. De vaste stemming voor beleggingswaarden blijft aanhouden. Een frappand voorbeeld geeft daarvan de uitgifte van 15 millioen 5-|- obligaties. Rotterdam waarop voor zoodanig bedrag is ingeschreven dat slechts een gering percentage kan toegewezen worden. Ook Bankaandeelen gezocht en hooger. Wij wenschen eens de aandacht te vestigen op aandeelen Geldevsche Crediet-vereeniging, welke ons inziens van plan zijn weer naar pari op te gaan. Industrieele waarden waren vast zonder groote omzetten. Zeer vast waren van Berkels, Heemaf en Philips lampen. Mijnaandeelen flauw vooral voor aandeelen Redjang Lebong op vrees van een nieuwe uitgifte. Ingezonden Mededeeling. der laatste maanden waren ingesluimerd, dien raadsclachtigen angst, die woordelijke pijn, die zonderlinge betoovcring, waaraan zij nog nu en dan als aan een benauwden droom terugdacht. Zij wilde die betoovering ontvluchten en vermoed de niet, dat zij juist hierdoor den gevreesden toover cirkel binnentrad, dat bet gevaar, dat zij achter zich waande, vóór haar lag. Op den grooten rijweg gekomen, zag Lucie naar alle kanten rond, maar te vergeefs; noch Bernhard noch de koetsier met de paarden was ergens te ontdekken. Zij besloot dus, haar broeder een eind weegs tegen tc gaan, ze kon hem immers niet mis- loopen en vóór alles was het zaak, zoolang mogelijk op een afstand van de pastory te blijven. Het jonge meisje was reeds eenige minuten lang den berg afgedaaldde weg, die aan juffrouw Reich zoo moeilijk was gevallen, leverde voor haar niet de minste zwarigheid op, en zij sprong en huppelde als het ware voorwaarts, toen zij eensklaps voet stappen achter zich hoorde. Zij keerde zich om en bleef een oogenblik als vastgenageld staanmaar ook slechts Oen oogenblik, want toen zag zij al terstond, dat het blonde haren waren, die op den donkeren mantelkraag van een vreemdeling neer vielen, die haar reeds van verre scheen te herkennen en den hoed voor haar afnam. Lucie ademde weer vrij. Graaf Rhaneckt Door gang en houding mis leid, had ze hem voor eerst iemand anders aan gezien; 't was vreemd, zooals hij hierin op dien ander geleek! Otfried naderde haar met rasschc schreden. „Dat zijn wezenlijke halsbrekende toeren hier boven op liet gebergte, juffrouw Gunther! Niet voor iemand zooals u, die met sylphidc-vlugheid over de steenen zweeft, alsof ge over een weide huppelt. Maar wij, arme gewone stervelingen, hebben het hard te verantwoorden, wij blijven onverbiddelijk aan de vochtige aarde vastkleven en waarlijk, alleen de hoop, om zulk een sylphide te ontmoeten, heeft mij bewogen u op dezen onvergeeflijken slechten weg te volgen." Met deze overdreven woorden sloot hij zich driest bij haar aan en wandelde, alsof hij liet recht hiertoe bezat, dicht nevens haar voort. Lucie week echter onwillekeurig wat ter zijde. „Om mij te ontmoeten?" vroeg zij'op tamelijk koelen toon. „Wist u dan, dat ik hier was?" De graaf glimlachte. „Ik heb u al voor een half uur gezien, toen ge met nvv gezellin de pastorij binnentrad, terwijl wij naar liet dorp terugkeerden. Reeds had ik alle hoop laten varen om u te spreken, nu het toeval mij echter zoo onverwachts te hulp komt." Hij had er kunnen bijvoegen, dat hij zich niet gewaagd had in de nabijheid van Franciska, die hij evenals Bernhard, hoewel met meer recht dan deze een „Cerberus" noemde, en dat hij het eerste I het beste voorwendsel had aangegrepen om zijn vader te bewegen, alleen vooruit te gaan en hem nog een paar uren tc N. achter te laten; hij liet I echter deze nadere verklaringen en ophelderingen wijselijk achterwege en verlangde te weten, waar- aan hij liet geluk tc danken had, juffrouw Gunther hier te zien. Kortaf en terughoudend deelde Lucie hem mede, j dat zij van A. kwamen, welk ongeval hen was over komen, en dat zij thans haar broeder te geinoét ging, die zich waarschijnlijk nog in het dal zou op houden. Bij den naam van Bernhard verscheen er een wolk op het voorhoofd van den graaf en minachtend krulde hij de lippen. Petroleumaandeelen vielen niet mee, gezien de New Yorksche koersen had men hier hoogcre koersen verwacht. Rubberaandeelen blijven steeds vast. Wat moeten die Maatschappijen met deze rubb"r- prijzen enorme winsten maken en wat zullen daarom mooie dividenden betaald worden. Scheepvaartwaarden verlaten, met wat meerdere vraag naar de Wildevaartaandeelen. De afdeeling suikeraandeelen is geheel verlaten en heeft de speculatie zich geheel van deze afdeeling afgewend. Ook in tabakken gaat niet veel 0111 en wacht men schijnbaar op de veilingen. Op de betere prijs van het product waren theeaandeelen zeer vast, hoewel in deze afdee ling nooit veel omgaat. Op de wisselmarkt was het kalm, alleen ponden bleven gevraagd. Nu de tarweprijzen in Amerika zoo hoog zijn en het de landbouwers weer ^oo goed gaat, komt er ook weer meer vraag naar pandbrieven van in Amerika werkende hypotheekbanken op de veronderstelling dat de door de'e Ban ken indertijd ingekochte boerderijen dit jaar wel weer verkocht kunnen worden en daar- INGEZONDEN MEDEDEELING. tot stikkens toe Voorkom die folterende benauwd heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest. Dce/week ijn o.a. de volgende dividend bewijzen betaalbaar gesteld. No. 27 preferente aandeelen Peruvian met 27,06. No. 27 aandeelen Stedelijke Hypotheekbank met ƒ21,20. Landbouw en Veeteelt. Leest de advertentie van Catnpfens Stoffeerderij door hun financieele positie weer krachtiger 'al worden. In dit 'verband zouden wij vooral willen wij'en op de pandbrieven, Holland- Canada en aandeelen en pandbrieven North Hestem Hypotheekbank. ,A propos van mijnheer Gunther wilde ik u wel eens iets vragen. Uw broeder beeft mij vóór eenigen tijd met een brief verwaardigd mag ik weten, of gij den inhoud kendet?" „Ik? Neen!" Lucie zag hem verwonderd aan. Zij begreep volstrekt niet, wat Bernhard die altijd zoo tegen hem was ingenomen, bewogen bad hem te schijven. Otfried glimlachte opnieuw, ditmaal echter met een uitdrukking van volkomen tevre denheid. „Dat dacht ik al! Dan zijt gij daarvoor ook niet aansprakelijk en zal ik er u ook niet langer mede lastig vallen, hoewel ik alle recht had, mij tc be klagen over de wreedheid, die mij uw aanblik maanden lang deed ontberen. O juffrouw Gun ther Nu was hij weer geheel in zijn oude element en stak opnieuw een schitterend vuurwerk af van vleierijen en galante gezegden, waarmede hij liet zeventienjarig meisje eens op het bal liet hoofd op hol had gebracht. Maar zonderling, liet. eens zoo proefhoudend middel bleek machteloos, sedert een vreemde hand op dien zekeren dag in bet bosch het net bad verbroken, dat hij met zijn vleitaal 0111 het hart van het argclooze kind bad geweven, sedert die hand zich 7.00 ernstig en gebiedend op haar arm gelegd en haar aan die gevaarlijke om geving ontrukt had. Misschien was bet ook een onwillekeurige vergelijking, die juist niet in Ot- fried's voordcel uitviel want al verspilde hij thans al bet vuur, dat zijne doffe oogen nog ten dienste stond, ze konden toch niet halen bij den straffen, vlammcnden blik, die zulk een raadsclachtigen indruk op het gemoed van liet jonge meisje had achtergelaten. Franciska had gelijk: Lucie was van dien dag af veranderd. Met onverschilligheid, NEDERLANDSCH TREKPAARDEN STAMBOEK. Onder voorzitterschap van den heer A. A. Mijs uit Sommelsdijk, heeft dezer dagen te Rot terdam alhier de algemeene vergadering plaats gehad van de afdeeling Zuid-Holland van het Nederlandsch Trekpaarden-Stamboek. In zijn openingswoord heette de heer Mijs den voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur, de heeren jhr. van Vredenburg en de Vries, welkom. Zuid-Holland staat er, als men in liet offi- cieele orgaan de resultaten der keuringen na gaat, niet schitterend voor. Zelfs op Flakkee is het moeilijk een goeden hengst te krijgen en den noodigen steun voor de exploitatie daar van. Samenwerking over grooter terrein zou noodig zijn. Op het algemeen gebied van het stamboek is de toestand heel wat beter. De heer Mijs verwees ten bewijze daarvan naar de tentoon stelling te Dordrecht en naar de vermeerderde inschrijvingen van merries en veulens. Op dien grooteren bloei is de paardenwet van 1918 van zeer veel invloed geweest, en dat te meer door de ruime en hooge opvattin gen van den minister van landbouw, daarin voorgelicht door den directeur-generaal van den landbouw, dr. P. v. Hoek. Het is daarom te hopen, dat de plannen tot ontijdige wijziging van deze wet niet tot ver wezenlijking zullen komen. Dat de samen werking tusschen de stamboekvereenigingen dit moge verhoeden! Mocht het ontwerp wet worden, dan zou dit een funesten invloed heb ben het op stamboekwezen en de paarden fokkerij. Naar de voorzitter verder mededeelde, is overleg gepleegd met de afdeeling Rotterdam- Schiedam van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, omtrent inzending van stam- boekpaarden op de jaarlijksche tentoonstelling van die afdeeling. Tengevolge van dit overleg is besloten 2 medailles beschikbaar te stellen voor premiewaardige paarden in elk der cate gorieën merriepaarden, geboren in 1924, 1923, 1922 en 1921. Het jaarverslag van den secretaris, den lieer M. P. Hage uit Sliedrecht, wijst erop, dat het verloop van het ledental tot staan is gekomen, er is nu een kern van ongeveer 300 vaste leden. De afgifte voor de stamboekkeuringen was in 1924 ruim zoo groot als in 1923 en voor al het aantal ingeschreven B.-paarden nam toe. Fianncieel staat de vereeniging er sterk voor, maar zuinigheid is geboden, door liet waar schijnlijk inkrimpen van de rijkssubsidie. De rekening en verantwoording van den penningmeester, wijst een batig saldo van 920 aan. Van de geboden gelegenheid steun te ver kregen voor inzending op de nationale ten toonstelling is weinig gebruik gemaakt. Naar aanleiding van de agenda voor de op 18 Februari te houden algemeene vergade ring, herinnerde de voorzitter er aan, dat mor- ja, zelfs met tegenzin hoorde zij nu dezelfde ge zegden aan, die haar eens zoo aangenaam in de ooren hadden geklonken. De graaf merkte spoedig, dat het jonge meisje hare blauwe kijkers heden bijzonder koel en ernstig opsloeg, dat zij haar stap verhaastte en karig was met hare antwoorden maar het kwam natuurlijk niet bij hem op, aan den goeden indruk zijner persoonlijkheid te twijfelen. Hij schreef deze ver andering in haar voorkomen enkel toe aan den invloed, dien broeder en gouvernante ten zijnen nadeele hadden uitgeoefend en werd hoe langer zoo onbeschaamder in den toon, dien hij zich jegens haar veroorloofde. Hij beklaagde zich in harts tochtelijke bewoordingen over dc langdurige schei ding, bezwoer haar bij hoog en laag, dat geen aard- sche macht hem zou dwingen, Rhaneck tc verlaten en naar de residentie terug te keeren, als hij de hoop mocht voeden, haar meer dan tot dusver te zien en tc spreken, en stond juist op het punt zijne vroegere liefdesverklaring hoewel met het oog op den matten grond ditmaal zonder voetval te herhalen, toen Lucie hem eensklaps in de rede viel. „Zwijg als het u belieft, mijnheer Rhaneck! Ik wil u niet langer aanhooren!" Otfried zag verbaasd op bij dien vastberaden toon, dien hij niet van het jonge meisje gewoon was. „Wilt gij mij niet aannhooren?" herhaalde hij langzaam en met schamperen spot. „O, juf frouw Gunther, zoudt ge wezenlijk zoo wreed klin ken zijn, mij nu het gehoor tc weigeren, dat ik vroeger bij u kon vinden?" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1