GRATIS 55000.000aun eie/cen! PUROL EN AUTOBUS LBERT HEIJN EERSTE BLAD KUNSTSPELPIANO'S C. QUISPEL HANENGEVECHT Voor Grondkredietloten verteert in Onze Eilanden. ZATERDAG 10 JANUARI 1925 AAN HET ALTAAR. T rampr aatje. Financieel Overzicht. Meen eieren. Minde'3 moeite. Gezonde kuikens. Sterke kippen. Geen Voedepveplies. m Sedert 1890 ttrijdeo wij voor oedinj vin het pluimvee eieropbrengC te verdubbelet.. Toen Atnecthiituche pcoe(aemtna<n hidden bewezen dit droogvocdering eenvoudiger wao n meer eieren leverde den natte voedering, hebben wij ar invoering hiervan een otfer gebracht van f 150.000. r 100.000 droogvoederbakken en 100.000 kuiken gvoederbakken teichenlcen en daarbij 100.000 z 3U fvo. C.E. tot zelfkoitenden prtja te leveren. Het enorm, bijna overal vindt men thana onze droogvoederbakken e C.E. en eene eieropbrengatv. 200-2S0eieren p. kip p. jaai Al onze voeder Cleveland'» Eggameal 36 0. o Eiwit en 8 Vel. Voederbak bij ieder zakje. Cleveland'» Opfokvoeder Kuikenvoederb. in ieder zakje Harrjr'a Poultry-Meal 33 o/o Etwit en 8 0 0 Vel VanSOK.G. al (ranco Weigert zakken waaraan ons loodje en label ontbreekt. OTEL SPEE (TA3BERS) SOMMELSDIJK i Woensdag 14 Jan. a.s. 's avonds 8 uur zal in het ótel SPEE (TABBERS) de bekende Tooneelvereen. „Comoedia" van Hellevoetsluis ïn UITVOERING geven met het blijspel: Prijzen der plaatsen f !,-• atsbespreking 0,10, vanaf 10 uur 's morgens op den dag der Uitvoering. Na afloop gelegenheid tot dansen. GEVULD MET OCOLADE VOOR DE BOTERHAM ^anaf Maandag 5 Januari verstrekken wij bij ankoop van één der onderstaande artikelen een BON. pond koffie a 37£, 50, 55, 60, 67£ J thee a 80, 87£, 102J 1 pak A. H. bakmeel .20 1 Amer. Patentbloem a 20 1 pond bruine boonen a 19, 22, 25 1 witte boonen a 18, 20, 25 1 Geldersche worst a 85 1 Margarine a 40, 48, 60, 70, 75 1 Ontbijtkoek „Zaansche Molen" 1 Groninger Sucadekoek a 1 pond kerstkransjes a 1 Krenten 1 Sultana rozijnen a 1 flesch A. H. slaolie a 1 bus Zaansche koeken a 1 pak A. H. Huishoudzeep a 1 pot Honing 1 pot Jama egen inwisseling van 30 bons ontvangt U dan een it CHOCOLADE Yoor de boterham CADEAU. 27 27 35, 40 35, 38 39, 47, 60 95 30 36 55, 100 48 Zie onze Etalage. *^5g Deze reclame is geldig tot en met 31 JANUARI. tDELHARNIS - WESTDIJK B 368 geven wij de hoogste waarde, feldt Co., Amsterdam Bultenveldert. Prijs per kwartaal. f I Losse nummersf 0,07" Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienataaubiedingoti en Dienstaniivragen f 1,per plaatsing tot eon maximum van 10 regels elke regel moer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat M i dd el harn is. 7E JAARGANG. - N°. 19 Het duurdere leven. De algemeene en in verschillende geval len te sterke salarisverlaging, die ambte naren en beambten de laatste maanden hebben ondergaan, is niet zonder invloed gebleven op de verhouding tusschen deze bepaalde klasse en den handeldrijvenden middenstand. Terwijl een in de laatste jaren vrij koopkrachtig geworden deej van, de bevolking de ambtenaarsstand noodgedrongen op zijn uitgaven is moeten gaan besnoeien en tot een lager welstands- peil in de maatschappij is teruggezet, heeft de neringdoende middenstand in velerlei opzichten 'n levenspeil kunnen handhaven, dat hij in de oorlogsjaren heeft weten te bereiken en dat belangrijk hooger ligt, dan het peil waarop men gewend was te leven in de vóóroorlogsjaren. We schrijven „in velerlei opzichten," want we moeten direct toegeven, dat ook in de middenstands- kringen vele, en niet lichte klappen gevallen zijn in de laatste paar jaren. Maar in Gros zen en Ganzen mogen we toch wel zeggen, dat deze middenstand een royaler levens wijze is kunnen gaan voeren en ook is blijven voeren dan vóór den oorlog moge lijk werd geacht. Met de verhooging van het welstandspeil van de eigenlijke arbeidersklasse is het welstandspeil van de middenklassers toege nomen. Van onder-af heeft men een zich- ruimer-kunnen-bewegèn kunnen consta- teeren. Van een directe rijkmakerij kan men moeilijk spreken. Dit is ook niet onze be doeling. We willen er alleen mede zeggen, dat in breede lagen een ruimer beurs de gelegenheid heeft gegeven om een veraan genaming van het leven te verkrijgen in hooger mate dan mogelijk was, toen elke cent nog eens omgekeerd werd vóór tot uitgave besloten werd. Deze cent heeft plaats gemaakt voor het dubbeltje. Waar mede we ook alweer niet bedoelen, dat de algemeene verdiensten vertienvoudigd zijn, maar waarmede we willen zeggen, dat ter wijl de laagste klassen vroeger met den noodigen ernst de uitgaven van een cent wikten, men hans dezen ernst eerst ver bindt aan het besteden van het dubbeltje. De middenklasse heeft een overeen komstig, we zouden het haast kunnen noemen zielkundig, proces doorgemaakt. Voor de cent moet men dan lezen het dub beltje en voor het dubbeltje het kwartje! In deze opkomst van onderop, in deze verbetering van het levenspeil van de ar beiders- en middenstandsklassen, ligt iets dat prikkelend werkt op hen, die hun wel standspeil teruggedrongen zien, op den in zijn salarieering besnoeiden ambtenaars stand en op de van oudsher beter gesi tueerden, die in hun vermogensbestand- deelen gevoelige klappen hebben gekregen door tal van fout gaande ondernemingen FEUILLETON. van E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. DOLLE). 37) Uit de deur der pastory, die maar al te duidelijk blijken droeg, dat het een zeer arme gemeente was, welke men pastoor Clemens tot standplaats had aangewezen, traden twee geestelijken en gingen langzaam het dorp door, terwijl zij nu een hun eer biedig toegebrachten groet beantwoordden, en dan weer een kind vriendelijk toeknikten, dat kwam aanloopen, om de eerwaarde heeren de hand te kussen. Toen zij de huizen achter zich lieten en meer en meer in de vrije natuur kwamen, woei de kille berglucht hen met dubbele kracht tegemoet. ..Gij moest nu omkeeren. Eerwaarde heer," zeide de jongste, terwijl hij zijn mantel dichter om de schouders trok. „De lucht is al te scherp voor u er schijnt weer storm op handen te zijn." De oudste schudde het hoofd. „In elk geval ga ik tot aan het kruisbeeld met u mede, Benedikt. Ik ontzie mij al meer dan genoeg, sedert gij hier zijt. De wandeling zal mij goed doen." Benedikt maakte geen verdere tegenwerpingen en heiden stapten eenigen oogenbiikken zwijgend voort. ..Als die dagelijksche gang naar de bedevaarts- *aPel maar niet noodig was!" begon de pastoor opnieuw. „Ik heb dan altijd een soort van angst en banken en die een belangrijk deel van hun inkomsten zich zagen ontnomen door de al hooger opgevoerde sterk progres sieve belastingen. Deze opkomst werkt prikkelend, schre ven we. En deze stemming van geprik keldheid uit zich in afkeuring van wat men noemt het nemen van te ruime winst marges op de dagelijksche levensbehoef ten. Zij, die hun inkomsten tot lager peil zagen gebracht, vragen zich af, waartoe het toch noodig is dat de prijzen van tal van levensbehoeften eerder stijgen dan dalen. En onwillekeurig wijten zij dit duurder worden, of dit handhaven van prijzen op gelijk niveau als een of twee jaren geleden, aan de zucht bij de midden klassen om het verkregen welstandspeil te handhaven. In dit%verwijt nu schuilt, naar het ons voorkomt, veel onbillijkheid. Ons leven is in het algemeen duurder geworden, eens deels doordat we ons gewend hebben aan uitgaven, waartoe we in de jaren vóór den oorlog niet in staat waren, anderdeels doordat de velerlei sociale maatregelen, welke in de laatste jaren zijn getroffen de productiekosten en de verdere bedrijfs- prijzen moeten zien terug te winnen van de consumenten. Zij, die de verbruiksartikelen voor hun gezin koopen, betalen tenslotte de kosten der sociale wetgeving. Voor hen wordt het leven duurder. En sterk duurder,door dat de verschillende schakels tusschen eersten producent en detailhandelaar elk op zichzelf de hoogere onkosten op de prijzen legt. Concurrentie dringt natuurlijk tot mati ging zooveel mogelijk van de prijzen. Maar bij het stijgen der onkosten rekent elke schakel zijn winstmarge onwillekeurig iets ruimer, teneinde lichter aan tegenslagen, als onverwachte kostprijsdalingen en in verband daarmede waardedalingen van voorraden, het hoofd te kunnen bieden. Het is alles zeer mooi en zeer nuttig, wat door de sociale wetgeving tot stand wordt gebracht. Maar men dient de ge volgen voor het algemeen niet te licht te nemen. Als alles geleidelijk gaat, komt er vanzelf aanpassing. Maar als men te snel tot het doel wil geraken, dan veroorzaakt men onhoudbare toestanden. En deze kan men moeilijk beter maken door een be paalden stand de ambtenaarsklasse Ingezonden Mededeeling. De beste fabrikaten steeds voorradig Voor belangstellenden in onze magazijnen te hooren Rotterdam - Goudsche Singel 3. kosten aanmerkelijk èn blijvend hebben verhoogd. Hoezeer een stijging der kosten als hier genoemd van invloed is op deeindelijke detailprijzen der goederen, kan men na gaan als men bedenkt, dat de verschil lende bedrijven, die de verbruiksgoederen bewerken, verwerken, verpakken, vervoe ren enz. elk voor zich te maken hebben met deze tengevolge van sociale wetgeving verhoogde onkosten. Het is niet alleen de producent, b.v. de verbouwer van sui kerbieten, die zijn hoogere onkosten heeft, maar het is ook de fabrikant, b.v. de beetwortelsuikerfabriek, en het is ook de trafikant nl. de raffinaderij, en het zijn ook de vervoerders van het ruwproduct en van het eindproduct, de schippers, de stoom bootondernemers, de spoorwegmaatschapr pijen en het zijn verder de fabrikanten van jutezakken en de vervoerders van dit verpakkingsmateriaal1, kortom het is voor elk product een heir van ondernemingen, die op hoogere kosten zijn gekomen en die deze kosten in den vorm van hoogere voor u, dien ik niet van mij kan afzetten." „Waarom?" vroeg Benedikt onverschillig, ,,'t Is niet veraf." „Maar 't is een gevaarlijke weg. Gij moet dan altijd voorbij de Woeste Kloof, en dit is een der ergste punten hier in den omtrek. In den zomer gaat het nog, maar in dezen tijd, nu de voortdurende regens den weg week en glibberig maken, nu men niet weten kan, of de brug door de laatste stormen soms veel geleden heeft „De boeren gaan ook altijd dit pad, dat schielijk dan de gewone weg naar het dal voert," viel de jonge priester hem op onverschilligen toon in de rede. „Ja, onze boeren! Die zijn in het gebergte ge boren en getogen. Hun voet glijdt niet zoo licht uit en weet zich zelfs onder het vallen nog tegen te houden en vast te klampen, maar de uwe ik weet niet hoe 't komt, maar ik zie u telkens met zorg heengaan, en ben niet gerust, eer ik u weer veilig in de pastory zie." „Ik heb nooit last van duizeligheid," hernam Benedikt kalm; „maar bovendien zou ik daarom de dagelijksche mis in de bedevaartskapel kunnen noch willen nalaten, waaraan de lieden in de laat- stc maanden zoo gewend zijn." ..Zij is echter volstrekt niet voorgeschreven," j merkte de oude pastoor beschroomd aan. „Ik zelf mijn krachten zijn natuurlijk reeds sedert lang 1 niet meer bestand tegen zulke dagelijksche tochten, I ik moet ze ontzien 0111 mijne noodzakelijkste be- i zoeken bij zieken en stervenden te kunnen afleg gen maar ik zelf heb daar'nooit anders dan op bedevaartsdagen dienst gedaan." „Maar 't is nu een groot gemak voor de bewoners van al die afgelegen en verstrooide hofsteden, dat in zijn uitgaven te besnoeien en door nog meerdere belastingen te gaan heffen van hen, die alreeds overmatig belast zijn en die dan opnieuw in hun uitgaven voor gewoon levensonderhoud worden beknot. Specht. Landbouw. Iets over de behandeling van onze vruchtboomen. Hoewel het schrijven in het openbaar niet direct op mijn weg ligt en in den regel aan scherpe kritiek is onderworpen, moet me toch een pak van het hart door onze eiland bewoners eens .iets te vertellen over de be handeling van vruchtboomen. Over het ge heel genomen, men houde dit mij ten goede, wordt er op ons eiland aan de vruchtboomen niet de minste aandacht geschonken. Heeft men een plaatsje over, waar, naar men meent, een boom kan staan, of moet een oude worden vervangen door een nieuwe, dan bestelt men er een bij den boomkweker of handelaar, poot hem op de bestemde plaats zij niet telkens dien moeilijken weg naar N. be hoeven af te leggen. Zij sparen er hun tijd en krach ten mede, die beide zoo hoog noodig zijn voor hun werk, en ik heb ledigen tijd genoeg, vooral nu een bittere trek speelde hem bij deze woorden 0111 de lippen „nu mij het prceken is verboden en ik, als bij hooge gunst, nog alleen de ceremoniën mag verrichten. Bovendien is 't morgen de laatste maal dat ik dien tocht doen zal." „Voor de laatste maal?" herhaalde de pastoor, hem verschrikt aanziende. „Wel ja. Ge weet immers, dat ik naar het kloos ter ben tevugontboden?" „Voor niet langer dan eenige dagen, naar ik hoop." Benedikt schudde somber het hoofd. „Ze zullen mij niet licht verlof geven 0111 terug te gaan. Ik ken den prelaat. De geringe mate van vrijheid, die deze betrekking mij gaf, is toch nog te groot gebleken; hij zal niet nalaten, mij haar weer te ontnemen." „Ge bedoelt uw laatste preek! Broeder, broeder!" zuchtte de grijsaard met bevende stem. „Maar neen," viel hij zichzelf schielijk in de rede, zoodra hij zag, dat de jonge priester het voorhoofd fronste, „ik althans mag 11 daarover niet lastig vallen. Ik kan echter een geheimen angst niet onderdrukken. Blijft hier, Benedikt! Zeg, dat ge ziek zijt, of zoek uw wegblijven met een ander voorwendsel te ver ontschuldigen; in het sticht heeft men niet veel goeds met u voor. Hier zijt ge voilig, de gemeente dweept met u en zou u in geval van nood verdedi gen in ons midden zon men het niet wagen, u aan tc tasten." „Ik ga toch," verklaarde Benedikt op vast beraden toon. en klaar is kees. Hij wordt verder aan de zorgen van Moeder Natuur overgelaten en trekt men er zich weinig meer van aan, hoewel het toch in de bedoeling ligt, om zooveel mogelijk vruchten te plukken. Maar dat kan niet samen gaan. Een slechte ver zorging geeft ongetwijfeld een slechten oogst. Grove en groote fouten zijn en worden er allereerst gemaakt bij het bepalen van den plantafstand. Een boom moet niet alleen voldoende ruimte hebben voor het ten volle ontwikkelen van het takgestel, maar ook de vruchten vragen naar licht en zon. Hoe meer zon, hoe mooier de vruchten. Vooral in ons klimaat, waar zoovele zon- looze dagen voorkomen, moeten wij er in de eerste plaats voor zorgen, dat de boomen elkaar zoo min mogelijk het licht benemen. Bij een dichten stand van de boomen blijven ze te lang vochtig, waardoor de zwammen zich in snel tempo ontwikkelen, ten nadeele van vrucht en boom Vooral zorge men ook voor een goede en voldoende bemesting. Men moet nooit de meening zijn toegedaan dat een boom enkel van den wind en regen kan Ingezonden Mededeeling. Het was in lijn 3 der Amsterdamsche Gemeentetram. Echo's van hoestende lieden. Juffrouw tot medepassagier: „Kunt U nu begrijpen, Mijnheer, dat er in Amsterdam nog zooveel hoestende en kuchende menschen zijn, waar men toch in elke tram kan lezen, dat Akker's Abdijsiroop daar zoo goed voor is. Op mijn woord, ik begrijp soms de menschen niet!" (Historisch.) leven. Ook bij ziekte van den boom moet men hem de behulpzame hand bieden. Even als de menschen, dieren en voorwerpen, hebben ook planten verzorging noodig. Het is bepaald opvallend, hoe weinig op ons eiland aan ziektebestrijding van boomen wordt gedaan. Gezien de verschillende andere geteelde producten, heeft de boom een stief moederlijke behandeling. De meeste boomen op ons eiland geven een allertreurigst aanzien. Verschillende ziekten telen zonder eenige beiemmering welig voort, met het gevolg, dat de boom zoo góed als geen vruchten voortbrengt en na éenigen tijd sterft. De enkele vrucht die er nog aan groeit, is in den regel slecht. Een van de ergste voorkomende ziekten is wel de kanker en die moet met man en macht worden bestreden, wil men den boom be houden. Daarvoor zijn wij aangewezen op de alom bekende vruchtboomcarboleum. Men haalt eerst de losse schilfers weg en be smeert daarna de kankerplekken met een oplossing van 50% vruchtboomcarboleum. Voorts bespuite men ieder jaar, hetzij eens of twee keer, den boom met een oplossing van 8 dit ter verdelging van mos en diverse schadelijke insecten Het bespuiten moet thans, nu de boom in zijn winterslaap is, geschieden, doch in geen geval bij vriezend weer of regen. Ook het snoeien moet ieder jaar vakkundig en met zorg gebeuren. Draag dit werk niet op aan Uw stalknecht, doch aan een in alle opzichten deskundig tuinman. Het aan hem te betalen loon is geen weg gesmeten geld, maar wordt in den vorm van vele en mooie vruchten ruimschoots ver- „Maar men heeft u reeds lang gewantrouwd," ging de ander op nog dringender toon voort. „Onze schoolmeester ik zal geen kwaad van den man spreken, want ik zou niets kunnen bewijzen, maar het heeft mij nooit willen bevallen, dat hij zijne diensten van den eersten dag af zoo uitsluitend aan u heeft trachten op te dringen. Ge waart nooit voorzichtig genoeg met uw boeken, uw geschreven opstellen; ik vrees dat zc meer dan eens onder zocht zijn. Men had mij immers ook gelast hier bleef hij steken en zag verlegen vóór zich. „Heeft men 11 ook tot spion willen vernederen?" vroeg de jonge priester met een bitteren glim lach. „Een treurige betrekking, vooral als men haar moet vervullen tegenover den gast, die sedert maanden onder hetzelfde dak slaapt!" „Mijn berichten zullen u niet schaden, broeder,' antwoordde de grijsaard zachtmoedig. „Laten zc mij in het klooster vrij een ouden stumperd noemen, die niets hoort of ziet van wat er om hem heen ge beurt, ik wil mij dit liever laten welgevallen, dan u dooreen onvoorzichtig woord in gevaar brengen. Benedikt antwoordde niet, maar stak hem de hand toe. „Ge blijft hier, niet waar?" hernam de pastoor 11a een korte pauze, als het ware op smeekenden toon. „Ik kan niet! Meen niet, dat ik mij de zaak te licht voorstel. Ik weet, wat ik van den prelaat heb tc wachten of vermoed het ten minste, maar 0111 uw raad te volgen, moest het leven meer waarde voor mij hebben. Ik verzeker u, dat mij hieraan zeer, zéér weinig is gelegen en dat ik zelfs geen vinger wil uitsteken 0111 het tc redden." Ondertusschcn waren zij het kruisbeeld genaderd dat zich aan den rand der bergvlakte verhief, INGEZONDEN MEDEDEELING. A voor de Handen Leest de advertentie van Campfens Stoffeerderij goed. Over de soort wil ik het ook nog even hebben, want ook daaraan wordt in het algemeen niet veel aandacht geschonken. Dikwijls begaat men de fout om voor 100 boomen 50 a 60 verschillende soorten te kiezen en dan nog soorten, die in den handel niet bekend zijn. Het gevolg is, dat men ook bijna nooit een behoorlijk kwantum van eenzelfde soort kan aanbieden, dat voor den handelaar de moeite waard is. Het zou te ver voeren, wanneer ik in den breede ging uitweiden over alle mogelijke boomziekten en soorten. Daarvoor verwijs ik U naar onzen Proeftuin, waar theorie en alle mogelijke bestrijdingsmiddelen in praktijk en toepas sing worden gebracht. Van de vruchtboom- behandeling afstappend komt het mij ge- wenscht voor nog 'even het gebied van de groenteteelt te betreden. Het komt in de praktijk meermalen voor, dat de landbouwers een misgewas hebben van het een of ander product. In den regel worden dan de kale plekken bepoot met boonen of de een of andere koolvariëteit. Jammer genoeg wordt daarbij bijna altijd verzuimd, zich te vergewissen, welke soort door den handel wordt verlangd. Herhaalde lijk zie ik op de veiling boonen aangevoerd, die voor den inmaak absoluut ongeschikt zijn en dientengevolge een prijs opbrengen ver beneden den kostenden prijs. Het mis gewas wordt zoodoende een algeheele mis lukking, enkel door het kiezen van een ongewenschte soort. Als U dus in die gevallen noodgedwongen producten moet telen, die U weinig of in het geheel niet bekend zijn, vraag dan vooraf de gewenschte inlichtingen aan onzen Proef tuin. Gaarne ben ik bereid U alle in mijn ver mogen liggende inlichtingen gratis, zoowel mondeling als schriftelijk, te verstrekken. Be Chef van den Proeftuin te Middelhar nis. Zooals U allen weet was de Beurs gedu rende de maand December stil doch vast, maar koesterde men de hoop dat 1925 beter zou inzetten. Zoo is gebeurd en zijn de ver wachtingen verre overtroffen. Men was meer dan optimistisch en liep men ons inziens wel wat te hard van stal. Toch is de willigte wel gemotiveerd, daar allerwege aanwij zingen zich voordoen, dat zich in Europa een krachtig economisch herstel aan 't voltrek ken is. Voor velen, die zich met den effecten handel bezig houden is 1924 geen best jaar juist dóar, waar het pad naar de bedevaartskapel 'n aanvang nam. De beide geestelijken bleven staan. „Zóo moogt ge niet spreken, broeder," zeide de pastoor op zacht verwijtenden toon. „Ge zijt nog zoo jong." „En gij zijt al zoo oud, Eerwaarde heer!" luidde het min of meer spottend antwoord, „en toch hecht gij nog altijd aan dit leven, dat waarlijk genoeg jammeren en ellenden voor u heeft opgeleverd. En, zeg, welk geluk heeft uw geestelijk werk u hier boven op de bergen aangebracht? Nauwelijks hebt gij genoeg te eten gehad, twintig jaren lang zijt ge van de bewoonde wereld afgescheiden ge weest en hebt enkel tooneelen van armoede en ellende bijgewoond. Daarom hebt gij dus met het leven gebroken, afstand gedaan van het geluk, uw toekomst vernietigd die ruil is toch wat al tc onbillijk." De zachte, heldere oogen van den ouden man ontmoetten rustig den vlammenden blik van zijn medebroeder. „Daarnaar heb ik nooit gevraagd," antwoordde hij eenvoudig en natuurlijk. „Ik heb het werk hier als een mij opgelegden plicht be schouwd, dien ik zoo goed mogelijk moest trachten te vervullen. Wel is waar, is hij mij niet altijd even licht gevallen en soms heb ik hier moeilijke tijden doorleefd; dagen en weken heb ik met mijne arme dorpelingen gebrek geleden, omdat ik het niet over mijn hart kon verkrijgen, hen mijn geringe in komsten met hardheid en geweld af tc persen, die zij mij met den besten wil van de wereld niet konden opbrengen, en vaak is bet mij nog zwaar der gevallen, alleen geestelijken troost te kunnen geven, waar ik zoo gaarne werkdadig had gehol pen en zoo dringend hulp werd vereischt. Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1925 | | pagina 1