BINNENLAND. In 4-tal jongens naakt wegens m van den Raad I Donderdag I 1.30 uur. lir had alhier de teraarde- Ieiy t overschot Ds. A.M. den _le overledene Itot tekst had voord gevoerd mkte voor de Burgemeester laten uit Mid* aan 't Haring Sommelsdiik. tellen dam, de mgstraat, als uur treedt in Bax uit Oude ankstond voor zijn van hier 00 balen peen, •t Th.z alhier geschaft plaats >rgen had dhr. ns zyn werk- :>odanigaan de h$J zich direct ing moest stel* chelii k zich te handelen, de gasfabriek ?n tusschen de kundige hulp d. Waal,stal- verd door een Medische hulp uarkt werden en 16 stuks ring. sloot in haar ezer in hooger 'uit van Ged. n raad hadden toestaan van een bijzondere er 1 werdbs jr C. Vogelaar, :eld voor een 850,-. het verleenen rscursus voor gewezen voor jaar. :rdagnummer. het laden aan ent is K. Bom steloozen toe omen en zijn rbonden. ;eft een zijner slachten, en bietenriek, etting, welke esecretarie. ndbouwer Job kpaarden ge- verzekerd, en in den put ge- is nog 25.— gecollecteerd, vanuit deze 3D an 602 H.L. dag 20 dezer .I.O-L.A. een is goed bezet de heer S. C. aanwezigen r de bekwame at V.I.O.L.A. eeft verdiend, leef veef animo d het program jd, hoopt hij, nst zal zijn en n van de zang ij aan het bal leuzen zullen mma een aan- uitgevoerd; cht van J. G. Fr. Schmid; Kolkman. Na gevolgd door: Herwaarden; ede van W. F.1 )or van en I i werden allen I ermelding ver-' rkelijk buiten j het publick een da capo i ezicn om juist' geven. Ingezonden Mededeeling. VERKOUDHEID CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TO O VERPASTIL LE. Bij Uw drogist. Na de pauze werd opgevoerd: „Arme Rijken een aardig stukje, dat tel critiseert de aanstel lerij van den parvenu Hubert .Meunier. Het stuk werd over het algemeen goed gespeeld. Als tweede eenacter kregen we te zien ,De Oom uit Amerika", dit stuk geeft een góéde les aan hen, die meenen alles te kunnen koopen, maar die niet in staat zijn het gekochte te be talen. Ook hier waren de rollen meest in goede handen, uitmunten deed beslist Pek, terwijl tante Griet niet altijd haar lachen kon bedwin gen. Daarna werd door den voorzitter het bal aangekondigd. Ons verslag zou beslist onvolledig zijn, als wij geen melding maakten van de muzikale opluistering in de pauzen, enz. Pianomuziek van Mej. v. d. Berg hier allen bekend en viool muziek van den heer W. H. Burger te Rotter dam. Deze deed zich kennen als een uitstekend musicus niet alleen, doch ook als iemand die de kans ziet de pauzen te doen omvliegen. Zijn rhytmische bewegingen met de muziek hielden het publiek in volle aandacht en een hartelijk applaus beloonde hem telkens. Terecht merkte de voorzitter op, dat het succes van de uit voering ook voor een deel aan dezen mede werker toekomt. In de pauze was een collectie gebonden ten bate van het Ned. Roode Kruis, welke 13,90i opbracht. Door het mannenkoor „Wilhelmina" al hier zal 4 December a.s., een St Nicolaas- feestje worden gegeven in de zaal van Schey grond te Nieuw-Helvoet. Vermoedelijk zullen op dit feestje Tripje en Liesebertha komen. Voor hen, die nog mee willen doen is nog een aantal plaatsen verkrijgbaar. Alhier is sinds eenige tijd gevestigd de Ned. Beton Onderneming van Paul Kassei, die hier materiaal heeft ^opgeslagen. Op het terrein van deze onderneming aan het Glacis is reeds heel wat gelost, terwijl men ons mede deelt, dat waar dat nu ligt ongeveer een derde deel is van wat men van plan is hier te lossen. De kansen, dat deze industrie zich hier uit breidt en dat er ook gefabriceerd zal worden, staan momenteel gunstig al kan men met zeker heid nog niet zeggen, wat er gebeuren zal. Zeker is, dat deze onderneming reeds thans door het verschaffen van werk aan verschil lende personen hier zijn voordeden voor onze gemeente afwerpt. Indertijd is de indruk ge vestigd als zouden wij uitsluitend „Welvaart" hiervoor hebben dank te zeggen. Hoewel „Wel vaart" hieraan zeker heeft meegewerkt en wij er niet aan denken hun in waardeering hier voor te kort te doen, achten wij het toch dien stig er op te wijzen, dat het initiatief voor deze onderneming en de geheele leiding uitgaan van den heer N. Mes. Deze heeft onze gemeente aan deze onderneming geholpen. Eere, wien eere toekomt! Vrijdagavond j.l. is een ledenbijeenkomst gehouden van het Departement Hellevoetsluis van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In z'n openingswoord sprak de voorzitter, de heer O. A. j. Kros er zijn voldoening over uit, dat het Departement weer aardig in leden tal toenam. Voorts kon hij mededeelen, dat het bijna zeker is, dat we dit jaar 2 sprekers van het H. B. krijgen. De heer Petit van Amsterdam hield daarna een interessante leziqg over het eiland Bali, waarbij hij een serie schitterende lichtbeelden vertoonde. Na de pauze werd de film, „Bezoek van Generaal Joffre aan den Koning van Cam bodja" vertoont met uitlegging door den heer Petit. Het was een leerzamen avond, die allen we/ goed bevallen zal zijn. De opkomst was buitengewoon goed. Vrijdag a.s. zal een algemeene ledenver gadering van de Vereeniging tot Instandhou-* ding van het Zwembad (V.I.Z.) gehouden wor den in de benedenzaal van Hotel van Engelen. Vrijdag a.s. zal voor de afd. Nieuw-Hel- voet en Omstreken van de Nederl. Vereen. tot Afsch. van Alcoholh. Dranken oin penbare vergadering optreden de heer Arie WiJlemse van 's-Gravenhage, met het onderwerp „Mijl palen". Op deze vergadering zal gedeclameerd worden, tooneelspel, enz. Zaterdagavond a.s. houdt de afd. Helle voetsluis van den J.V.Ö. wederom haar ge wone ledenbijeenkomst om half acht in de Marine-Cantine. Voetbal. Uitslagen van de wedstrijden van Zondag j.l.; Eureka 1Hellevoetsluis 1 1 Excelsior 4Hellevoetsluis 4 15—1. H.O.V. 1—Hellevoetsluis 3 1—3. BR1ELLE. Dezer dagen is in den ouderdom van 58 jaren overleden Mr. C. de With Hamer, in leven kantonrechter alhier. Op de Vrijdag j.J. gehouden cierenveiJïng waren aangevoerd: 2822 kippeneieren opbr. ƒ14 tot 14,50 per 100. 296 eendeneieren opbr. 8,50 ROCKANJE. Rockanje's fanfarekorps „Ons Genoegen" zal onder directie van den heer H. Vos van Rotterdam de jaarlijksche uitvoering aan Donateurs en cereleden geven Woensdag avond 7 uur in de zaal „Rockanjes Rots" van Mej. Klein. Teneinde toegang tot die uitvoe ring te verkrijgen kan men zich nog als dona teur opgeven bij den secretaris Penningmeester de heer A. Manin't Veld. Dank zij het gunstige najaarsweer schie* ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 26 NOVEMBER 192 4. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Tegen slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. i de nog overgebleven landwerkzaamheden ed op. 2VVARTEWAAL. In October 1923 vertrok 2c! vorige Burgemeester, de EdelAchtbare C. Lodder in overspannen toestand uit ,"Ze gemeente, om elders herstel te kunnen nilen. Niemand vermoedde dat dit herstel ver verwijderd lag. Nadat hem enkele alen ziekteverlof was verleend en van terug- in zijn Ambt nog geen sprake was,- werd t H. M. de Koningin het verzoek verricht u eervol ontslag uit zijn Ambt. Dit verzoek erd ingewilligd en niet ingang van 1 Sept. )24 verleend. Vanzelfsprekend werd direct .vraagd en gesproken „wie" zijn opvolger el zou zijn. Niet zonder redenen werd gehoopt i gevvenscht, dat zijn opvolger een waardige mbtsdrager zou zijn. Immers een goed hoofd .Mier gemeente is alles. Gelukkig niet zoo heel ang behoefden wij voor dit raadsel te staan, adat verschillende namen waren genoemd, erscheen op 29 October 1924 in de dagbladen et bericht, dat bij Kon. Besluit van 28 Oct. 924 was benoemd tot Burgemeester van wartewaal de Heer S. da Silva. Dit bericht bracht een einde aan alle gis- ngen en voorbarige namennoemerij. Ook as deze boodschap het sein tot het beleggen an een vergadering om den nieuwen functio- iaires op feestelijke wijze in te 'halen. En al poedig bleek dat velen hunne medewerking erleenden om de ontvangst zoo goed mogelijk doen slagen. Ook de Raad dezer gemeente 'af blijken van instemming met dit voor lemen en beloofde een zeer grooten steun. Wij trengen langs dezen weg hulde aan den Raad, lie eensgezind dit besluit nam. Met algemeene temmen werd het noodige crediet verleend. Toen bekend was dat de nieuwe Burge- neester op 21 Nov. '24 zijn Ambtlijk bewind ou aanvaarden, werd alles in gereedheid ge- racht voor de ontvangst. Tot dat doel verrees p de grens dezer gemeente een eerepoort en erd het Raadhuis zoowel van binnen als van 'uiten met groen en bloemen versierd. Een en nder gaf een eenvoudigen doch groofschen ndruk. Aan den te kennen gegeven wensch an de commissie om dezen intocht zoo [fideel mogelijk te maken door het uitsteken er Nationale kleuren werd door velen voldaan. Des morgens te 9| uur werd de eerewacht, estaande uit 21 ruiters op de kade opgesteld. den stoet bevonden zich 3 rijtuigen van en Heer Kriensen uit Brielle, die ook voor eze gelegenheid weer eens wilde doen zien, 'at een mooi bespannen rijtuig een niet minder taai voertuig dan een auto was. Nadat alles! vas opgesteld werd te 9.45 uur naar Nieuwe-1 luis gereden, de plaats waar Zijn EdelAcht- lare voet aan wal zou zetten. Te ruim 10-1- uur irriveerde de boot van de Brielsche onder- lemers, (voorheen de Padang) welke boot in .laggentooi onzen nieuwen bewindsman en zijn familie vervoerde. Toen dit vaartuig den wal laderde liet het muziekgezelschap „Harmonie" an hier, haar welkomsmuziek hooren. Bij lankomst te Nieuwesluis werd Z.E.A. toege sproken door een lid van de commissie van Hitvangst en wel door den Herv. Predikant )s. Bartstra die den Burgemeester namens de 'eestcommissie, die de burgerij van Zwarte- waal vertegenwoordigde begroette en eenige vriendelijke woorden toesprak en eindigde net den wensch dat onze gemeente zich nog vele jaren in het bezit van een waardig hoofd nag verheugen en dat zijn ambtsvervulling lem zeiven ook steeds tot voldoening en tot 'reugde mag zijn. DE AFREIS. Nadat de commissie van ontvangst hare jasten naar de voor hen bestemde rijtuigen lad begeleid, zette de stoet zich in beweging. Voorop reed een trompetter te paard, daar ichter een heraut, dan vier ruiters, rijtuig van len Burgemeester begeleid door twee heeren- ïjders, weer vier ruiters, rijtuig met familie van den Burgemeester, vier truiters, dan het ijtuig van de commissie, weer gevolgd door :enige ruiters, alles onder leiding van den jemeente-Veldwachter die ook te paard reed. Voorafgegaan door het muziekgezelschap van lier werd naar de gemeente gereden. Alsvorens Jen stoet zich splitste, werd eerst nog een immegang door het dorp gereden, waarna ichtereenvolgens de Burgemeester en zijn amilie voor het Raadhuis afstapten. Op de stoep van het Raadhuis bevonden rich de twee jongste raadsleden, n.l. de Heeren D. J. Sanders en C. van der Velden, die den Burgemeester en zijn familie ontvingen en laar de raadszaal begeleiden. DE INSTALLATIE. Alle genoodigden hadden bij aankomst van den Burgemeester reeds de voor hen gereser veerde plaatsen bezet. Te ongeveer Ml- uur v.m. verhief zich de waarnemend Burgemees ter, de Heer H. A. Kieviets zich van zijn zetel n opende de openbare vergadering. Nadat door hem eerst was voorgelezen het Kon. Besluit betreffende de berioeming van S. da Silva tot Burgemeester van Zwartewaal, prak hij het volgende: „Mijnheer S. da Silval Het zij mij vergund U namens den Raad cn de Burgerij aan deze plaats hartelijk welkom te heeten. Thans is het oogenblik aangebroken dat de teugels van het Gemeentelijk bewind, na geruirnen tijd in handen van den loco-Burgc- meester te hebben berust, kunnen worden overgenomen door een officieelen Burge meester. Het is nu Mijnheer de Burgemeester ruim een jaar geleden dat onzen vorigen Burge meester, den WelEdelAchtbaren Heer C. Lodder wegens ongesteldheid deze gemeente heeft moeten verlaten en zijn langdurig verlof helaas heeft moeten bezegelen met de aanvraag om eervol ontslag uit zijn Ambt. Het behoeft nauwelijks opmerking dat wij meermalen met diep medelijden waren ver vuld. Anderszins hebben wij ten volle beseft dat het belang der gemeente eischt, niet te mogen blijven stilstaan, doch den blik vooruit te werpen. Het heeft dan ook de gemeente verheugd, dat Hare Majesteit, onze geëer biedigde Koningin U tot Burgemeester dezer gemeente benoemde. Mijnheer de Burge meester, de gemeente is niet groot, doch heeft toch even zeker ook op financieel gebied een goed beleid noodig. Ik geef U dan ook gaarne de verzekering dat de leden van den Raad, evenals de Wethouders U als Burgemeester in vol vertrouwen ontvangen en alle mogelijke medewerking waar het de belangen der ge meente geldt toezeggen. En zoo dan Mijnheer da Siiva, moge liet U geschonken zijn en worden een goed Burgemeester voor de gemeen te Zwartewaal te zijn. En hiermede heb ik de eer U het Ambt van hoofd dezer gemeente op te dragen." Nada.t spreker den Burgemeester den Ambts keten had omhangen, verzocht hij hem den Voorzitterszetel wel te willen innemen. Daarna sprak de Heer Burgemeester als volgt „Mijne Heeren „Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij te benoemen tot Burgemeester Uwer gemeente. In de eerste plaats moge ik hier een woord van eerbiedigen dank uit spreken voor het vertrouwen dat Hare Maje steit in mij heeft willen stellen terwijl ik eveneens dank zeg aan de autoriteiten, die tot mijne£benoeming hebben medegewerkt. Met al hetgeen ik vermag zal ik trachten het in mij gestelde vertrouwen waardig te maken. Het is mijn ernstig voornemen voor deze ge meente te zijn een goed Burgemeester en getrouw aan den afgelegden eed wil ik mij met geheel mijn hart en geheel mijn hoofd in dienst stellen van de belangen van deze gemeente. Ik doe bij deze een beroep op de voor lichting en steun van Uwen Raad en moge tevens het vertrouwen uitspreken dat uit onze samenwerking veel nuttigs en goeds voor Zwartewaal moge voortvloeien. Voor de woorden die U, geachte Heer Kieviets, ook namens den Raad tot mij hebt gericht, betuig ik U mijn groote erkentelijkheid Ik moge daarin zien een goed voorteeken voor den ónmisbaren steun van Wethouders en Raadsleden met betrekking tot de richtige uitoefening van het Ambt dat aan het Hoofd eener gemeente groote verantwoordelijkheid oplegt. Voor Zwartewaal wil ik zijn een vriend in den waren zin van bet woord, terwijl ik de verzekering wensch te geven dat ik steeds de rechtvaardigheid zal betrachten en nauwgezet mijne Ambtelijke verplichtingen zal nakomen. In de hoop dat mijne verwachtingen voor den bloei en voorspoed van Zwartewaal in vervulling moge treden en dat het mij gegeven moge zijn het vertrouwen der gemeentenaren in den ruinisten zin deelachtig te worden, smeek ik Gods ónmisbaren zegen af voor onzen gemeenschappelijken arbeid. Ik aanvaard hierbij het beheer onzer ge meente." Ook deze korte, maar kernachtige rede gaf een nadruk die, boven alle verdenking verheven is. Deze woorden deden onzé verwachtingen opvoeren en goed begrepen, deden zij zien de rechte man op de rechte plaats. Daarna nam Wethouder Verschoor het woord, die namens de Commissie van voor bereiding tot deze installatie den Burgemees ter een nieuwen Voorzittershamer aanbood en ongeveer het volgende sprak: Burgemeester Namens de Commissie die zich belastte met de feestelijkheden ter viering der verjaardag van H. M. de Koningin en die zich ook bij Uwe inhuldiging niet onbetuigd heeft gelaten heb ik de eer U dezen hamer aan te bieden. Ik hoop dat U zc niet dikwijls zult behoeven te gebruiken tot handhaving der orde. Wanneer dit echter noodig mocht zijn, vertrouw ik dat U dat steeds op gepaste wijze zal weten te doen. Ik overhandig ze U, de hoop uitspre kende dat het U gegeven zal zijn, ze nog veie jaren te mogen gebruiken ter bezegeling van verschillende besluiten in het belang onzer gemeente en tot welzijn van ons allen." Deze hamer is gemaakt van ebbenhout met een ivoren knop aan het ondereinde en een zilveren plaatje van hoven, plaats biedende voor een inscript, dat in de bedoeling der commissie ligt daarin te doen graveeren. Het is een eenvoudige prachtige hamer. De Burgemeester sprak zijn grooten dank uit voor dit blijk van sympathie en hoopte dat de daarbij uitgesproken wenschen in vervulling mogen gaan. Onmiddellijk na deze gebeurtenissen zong de Zwartewaalsche Zangverceniging (Directeur W. van der Vlies, hoofdonderwijzer alhier) eenige liederen en wel als volgt: WELKOMSTLIED. Hoezee! Hoezee! 't Is feest vandaag ln 't dorpje Zwartewaal (2 x) Onz' nieuwe Magistraat komt in En neemt de teugels van 't bewind In vaste hand; dies hopen wij 'Dat zijn bestuur, ten zegen zij Van heel dc Burgerij, U Zij geschonken: Wijsheid, Kracht, Met moed en lust daarbij Tot werken aan de taak die wacht Geleid door Codes hoog're Macht. Bevorder in onz' kleinen kring Welvaart, eendracht en burgerzin Dat wenschen, bidden wij. Heft aan, heft aan op blijden toon Het hart'lijk welkomstlied Dat Zwartewaals bevolking aan Haar nieuwen Burgemeester biedt, Flij leide ons met vaste hand, Er wordt gelegd een vriendschapsband, Die ons met hem vereent. 2e. MACHTIGE EENDRACHT. Machtige Eendracht, ons zooveel waard, O, daalt gij neder, hier op deez' aard' Maak Gij ons allen 't harte zoo licht, Dat voor Uw almacht tweedracht dan zwicht Woorden van tweedracht, klinken z'ook luid, Kom en zij zwijgen, 't twisten heeft uit. Eendracht maakt macht, Uw macht maakt ons vrij Blijf daarom Eendracht steeds ons nabij. Met U een hemel, met U geluk Zonder U, twisten, kommer en druk O, zoete eendracht, wijk van ons niet O, dat Gij immer Uw gunst ons biedt. Deze liederen werden op voortreffelijke wijze gezongen en de zangers en zangeressen werden zoowel vanuit de Raadszaal als van het buiten staande publiek luide toegejuicht. Ook het muziekgezelschap blies nog eenige nummers, dat eveneens een welverdienden dank mocht ontvangen. Nu werd het verdere gedeelte op de Faad- zaal voortgezet. Allereerst nam de heer Kie viets, waarnemend Burgemeester weer het woord en richtte zich nu speciaal tot den EA. Heer F. W. van "Driel, Burgemeester van Nieuw-Helvoet. Hij sprak het volgende: „AJsnu wil ik even het woord richten tot den E.A. Heer van Driel, Burgemeester van Nieuw- Helvoet. Mijnheer varrDriel, Namens het Dagelijks Bestuur en den Raad dezer gemeente is het mij vergund eenige woor den tot U te spreken. De band die ligt tusschen onzen Raad en Burgemeester van Driel, is groot. Ruim een jaar is U onzen leidsman en raadgever geweest, wat betreft de belangen onzer gpmeente. Vele moeilijkheden hebt U weten te overwinnen en in goede banen te leiden. Wij brengen U daarvoor onzen oprech ten dank. Ter gedachtenis bieden het Dagelijks Bestuur en den Raad U dezen wandelstok aan, in de hoop, dat U deze nog lang in goede ge zondheid moge gebruiken." De aangeboden wandelstok is zwart van kleur met zilveren knop, een zeer mooi cadeau. Als antwoord op deze woorden en op de aanbieding van dit blijk van vereering sprak de heer Van Driel ongeveer het volgende: JGeachte heer Kieviets, Dames en Heeren, De zeer vriendelijke woorden, mijnheer Kieviets, zoowel voor U zelf als namens de andere Raadsleden tot mij gericht en het prach tige cadeau, dat U mij namens den Raad zoo even aanbiedt, verrassen mij ten zeerste. Toen, nu ruim een jaar geleden mijn hooggeachte vriend, Burgemeester Lodder, wegens gezond heidsredenen op zoo onverwachte wijze de gemeente moest verlaten, kwam U even onver wachts voor een moeilijke taak te staan, te meer, omdat de Ambtenaar van Burgemeester en Secretaris gecombineerd waren. Liet het zich aanvakelijk aanzien, dat U mijnheer Kie viets, zoolang met den wettelijk U opgelegden taak zou zijn belast, meermalen heb ik be wonderd U voor hetgeen U voor het gemeente belang voeldet en deed, mede daarnaast voor Uw gezin, waar U dagelijks Uw particulier be drijf heeft te behartigen. Wie zou het gemeente belang geheel belangeloos helpt dienen, ver dient groote waardeering van Raad en burge rij. Mij is het altijd aangenaam geweest in den te vervullen taak een steentje te kunnen bijdragen. Voor het mij aangeboden souvernir betuig"ik U en de andere leden mijn hartelijken dank. Ik stel het zeer op prijs en hoop het vele jaren als een aangename herinnering te mogen gebruiken." Vervolgens bracht Ds. Bartstra met enkele hartelijke woorden den dank der Burgerij aan den heer Kieviets, die liet voor hem moei lijke ambt ruim een jaar waardig en tot tevre denheid der Burgerij heeft vervuld. Aan Mevrouw da Silva werden bloemen aan geboden. Eerst namens de schoolkinderen, ver volgens namens het muziekgezelschap en ten slotte namens de Znagvereeniging. Mevrouw da Silva dankte allen voor hunne prachtige bloemen. Hiermede was het officieele gedeelte afge- loopen. Door eenige dames werd eerst koffie aan de genoodigden aangeboden en na de koffie bet gebruikelijk wijntje. Om ongeveer 5 uur vertrok nu onzen burge meester niet zijn vrouw en verdere familie per tram naar Rotterdam. Meermalen mochten wij van hem en ook van zijn gevolg hooren, dat de ontvangst alle ver wachtingen had overtroffen. Welnu dan, de ontvangst is goed geweest, den indruk dien onze b urge mester heeft nage laten is ook goed geweest cn nu arbeiden en bouwen wij voort één van geest en één van zin Op hoop van Zegen." OPMERKER. AmsterdamBatavia. Met een buitengewone geestdrift is in ons land uit Indië de tijding ontvangen, dat de drie HoJJaudsche vliegeniers Maandag er in geslaagd zijn om behouden te landen nabij de hoofdstad van het groote land, het mooie Insulinde, dat zich strengelt als een gordel van smaragd om den evenaar. Ze zijn er. Wie verstaat, en wie begrijpt er thans niet, wat die drie woorden beteckenen. Holland, dat kleine landje aan de zee, dat landje, dat in liet buitenland slechts bekend is als een woonplaats voor menschen met wijde broeken en rookende pijpjes en vrouwen met mutsen van kant; Holland, dat volgens vele vreemdelingen als eenige industrie kent het fabriceeren van Schiedam, datzelfde Holland toont opeens de heele oude wereld, dat het wat anders kan maken dan dat gevaarlijke vocht, dat jenever heet, dat het wat anders kan dan pennies bedelen en poseeren voor de lens van de kodak van Amerikaansche toe risten; het toont, dat bet den geest van onze bekende Oost-Indiëvaarders Houtman en de Keyzer nog wèl heeft; en daar vliegen een paar van die Hollanders met een vliegtuig van Hol- landsch fabrikaat dwars over de woestijnen van Arabië, dwars over Voor-lndië met zijn bosschen en moerassen heen naar de hoofdstad van hun groote en mooie kolonie, naar hun Batavia. Wie herinnert zich niet meer die geweldige teleurstelling hier algemeen, toen bekend werd dat de H-NACC op den derden October een noodlanding had moeten doen in een afge legen plaatsje van Bulgarije. Wie voelde toen niet mee de algemeene teleurstelling in ons land over het feit, dat als de Hollanders zich eindelijk, goed voorbereid, verstoutten om den grooten tocht te maken, zij, door een klein ongeluk hun motor zien vernielen. Maar ook herinneren we aan de vreugde, die opgewekt werd door het feit, dat, ondanks de herhaalde verzekeringen van Bülgaarsche deskundigen, dat het onmogelijk zou zijn, de hernieuwde op stijging uit de velden bij Philippopei met den motor hun door „Het Leven" geschonken. Ze zijn er. Batayia in geweldige geestdrift en extase met diepe bewondering voor de moedige moderne vliegende Hollanders. Ze zijn er. Den Haag, en met Den Haag schier heel Nederland, vlagt over den welge slaagden tocht van de moedige Hollanders, juicht over hun behouden aankomst in Bata via. En niet alleen blijkt dat bij „het volk" de waardeering algemeen en groot is, maar dat ook de regeering de prestatie naar waarde weet te schatten, van de heeren van der Hoop, van Weerden Poelman en van den Broecke, door hen allen koninklijk te onderscheiden met de orde van Oranje-Nassau. Ze zijn er. Holland, dat koude „Holland; Holland, het land van Nurks en Zonen, is uit gelaten, Holland heeft getoond, dat het niet achterblijft, wat techniek en durf betreft bij andere naties. Holland leeft weer. De daad van Van der Hoop wordt gevoeld als een nationale prestatie. J. B. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eiseh van ultersto beknoptheid voldoen, worden terzyde gelegd.Kopie wordt niet terug gezondeD. Hellevoetsluis 20 Nov. '24. Mijnheer de Redacteur Nog eenmaal verzoeken wij U beleefd van Uw welwillendheid te mogen gebruik maken i. v. m. het onderstaande, waarvoor onzen verschuldigden dank. Verwijzende naar mijn ingezonden arti keltje in Uw blad van Woensdag 19 dezer, kunnen wij publiceeren, dat in principe is besloten tot het formeeren van een „gemengd koor" onder den naam „Hellevoetsch a Ca- pella Koor". De leiding zal berusten bij den hier ter plaatse bekenden dirigent, den heer A. W. v. d. Linde. Ten overvloede zij er op gewezen, dat het niet onze bedoeling is andere, reeds bestaande koren te beconcurreeren en afbreuk te doen op zangwedstrijden en aDdere gelegenheden, maar wij tot eigen verheffing den zang willen bestudeeren en ons terrein dan ook in andere richting ligt. Geïnteresseerden, ook leden van bedoelde koren, kunnen dus, wanneer zij ons principe, vastgelegd in boven aangehaald artikeltje onderschrijven, zonder bezwaar medewerken aan de vervulling van onzen schoonen wensch en zich opgeven, met vermelding van stern- hoogte, aan mijn adres. Voor het voorloopig bestuur, ALB. DUISTERHOF. De majoor was zich dit alles zeer welbe wust en berekende er z(Jn houding naar. Maar wat drommel, waarom lachten die menschen allemaal zoo geheimzinnig? Was 't om hem? 't Leek er wel een beetje op, want nauwelijks kregen ze hem in het oog, of op ieders gezicht kwam een lachje. De een lachte geniepig, de ander had moeite zich in te houden en de onbesehaamdsten lachten zelfs hardop. 't Werd penibel. Tersluiks inspecteerde de majoor zich eens, begon bij zijn glanzend zwarte schoenen en volgde de ljjnen aan zijn uitnemende pantalon opwaarts, en eindigde met een vluchtigen blik over z(jn tuniek en capealles in orde. Wat dan? Er moest wat zijn, want de hatelijke voorbijgangers bleven grinniken, hoe verder hy liep. Zijn kepi soms? De kokarde eraf, of het riempje gebroken. Even voorzichtig, onver schillig tasten. Er ging een schok door het stramme mi litaire lichaam van den majoor. Even sche merde het hem voordooogen. Zijn blozend gelaat vervaalde en met een snellen greep rukte hij iets van zijn schuldig hoofd, dat geen kepi, maar een keurig bolhoedje droeg. Snel ging het diepzwarte bolletje, dat hem in civiel zoo uitnemend kleedde, onder de cape en werd daar deerlijk misvormd in de nu zenuwachtig trillende handen van den majoor. Als een gestrafte schooljongen keerde de majoor op zijn weg terug naar huis, weg van de straat, waar de hatelijk lachende men schen hem medelijdend nakeken. ERNSTIG ONGELUK OP LIET VLIEGKAMP „DE KOOY" Door de schroef getroffen. HELDER, 21 Nov. Hedenmiddag is om streeks vier uur op het vliegkamp „De Kooy" een ernstig ongeluk gebeurd. In verband met den westenwind moesten de vliegers, bij het eindigen der vliegoefeningen dalen tusschen twee hangars in. Kwartiermeester Van Dort, die met enkele andere personen in de nabijheid stond, had het ongeluk door de schroef vau een der viiegtuigen te worden getroffen. De slag was zoo hevig, dat hij na eenige oogen blikken overleed. Een tweede toeschouwer, de stoker le kl. Verhoef, werd eveneens geraakt. Hij viel en werd gewond, doch zijn toestand is niet ernstig. Het toestel, dat ten gevolge van de aan rijding over den kop sloeg werd zwaar be schadigd. DE LOTISICO-OBLIGATIES. AMSTERDAM, 21 Nov. Naar men ons mededeelt, zullen, in verband met het optre den der justitie tegen „Lotisico" de houders van obligaties in deze ondernemingen, hun obligaties bij de kantoren, waar men de stuk ken gekocht heeft, inleveren, waarna de ge storte gelden terugbetaald worden. Mark tberichten Do verstrooide sergeant-majoor. Het gebeurde bij de Laakbrug. Een ser geant-majoor, kranig militair van den ouden stempel, 'bewoog zich met martialen pas en fier geheven hoofd stadwaarts. Zyn cape hing zwierig om zijn schouders en liet bij tijden een uniform zien, dat tot in de puntjesin orde was, waarvan de kraag sloot zoo zuiver, als ooit.;de kraag vaneen tuniek kan sluiten. Het was een model sergeant-majoor, gelijk hij als voorbeeld wordt gesteld en zichzelf stelt, aan alle on verbeterlijk slordige recruten, die steeds een hals bezitten van grooter omtrek, dan de diameter van. don kraag toelaat. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 24 Nov. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 327 vette runderen, 178 vette kalveren, 1770 schapen of lammeren en 1120 varkens. Prijzen per 4 kg.Koeien 405052157£ 60 c., kalveren 70774809095 c., schapen 3542 c., lammeren 2042 per stuk, varkens 373941 c. De aanvoer van koeien was gewoon. De handel was redelijk en de prijzen waren vrijwel gelijk aan die der vorige week, terwijl voor een enkel puikbest beest nog 24 cent boven notee ring werd besteed. Er waren zeer weinig ossen ter markt, zoodat daarmede heden geen reke ning wordt gehouden. Vette kalveren met goeden aanvoer en kal- men handel. De prijzen waren uitsluitend voor de goede soorten nóg hoog en enkele puikbeste kalveren gingen zelfs nog 24 cent boven no teering. Schapen en lammeren waren iets ruimer aan gevoerd. De handel was traag en de oude prij zen konden met groote moeite gehandhaafd worden. De aanvoer van varkens was flink. De han del was flauw en de prijzen waren weer aan merkelijk lager, terwijl voor enkele puikbeste exemplaren nog iets boven noteering werd be taald. Het buitenland kocht weinig. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 24 Nov. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 6—6.30; Zeeuwsche blauwe f 5.25—6, dito eigenheimers 5.606, dito bonte ƒ5.256, blauwe eigenheimers f5.50 6, Bravo's 5,75-6.25, poters 3.5Ö—4.50. Red Star 4.50—5. Met matigen aanvoer, iets minder vraag. AMSTERDAM, 24 November. Aardappel- markt: Geldcrsche bravo's 55.40. Drent- sclic eigenli. 3.90, overige prijzen onveran derd. Aanvoer 6 ladingen of 5630 H.L. ROTTERDAM, 24 Nov. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche 13—15 per 100 stuks. GRANEN ENZ., MEEL EN OL1EN. ROTTERDAM, 24 November. Vlas. Aan voer van vlas was heden iets ruimer. De stem ming was vast, waardoor de verkoop van het aangevoerde in liet begin wat bemoeilijkt werd. Ten slotte vond liet grootste gedeelte weer koopers tot ho.oge prijzen. Er werd besteed voor blauw Holl.' 2.10— 2.60, wit Hollandscli 1.902.40, Groningsch ƒ1.952.40. Lijnzaad. Kleine aanvoer. Vaste stemming. Er werd betaald van 28.50—31 voor blauw- bloem, voor witbloem 29—31. Voor slagzaad besteedde men 19—23.

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 3