KOFFIE, THE 65. Telefoon telnet Goeree en Om overheerlijke SPECULi N.V. liandelmij. DRAISMA-VANVALKEMBURQ'S-' c /A ■•LEVERTRAAf WYBERT RECHTZAKEN. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Hoestsiropen voor Kinderen On Ingezonden Stukken. 9 cent per ons J. J. NIPIUS KADE MIDDEL! A. C. KOPPEN A A Elias Hartogs Z< Westdijk, Middelharnis - T 111 Prachtcollectie Gouden- en Zilveren Wei L. BUND-ZAAI. Adverteert in Onze Eila ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 OCTOBER 1924. De Ruhberafdeeling blijft willig hoewel de omzetten erg waren ingekrompen. In de overige af deelingen was de handel ook stil, echter met een vasten grondtoon. Op de valutamarkt waren de omzetten ook niet groot en was de stemming aan de flauwe kant, vooral voor ponden. De 7 "0 leening Duitschland is ook in ons land een succes gebleken, de kleine inschrijvers kregen niets toegewezen en de groote slechts 1 De volgende dividendbewijzen zijn betaal baar gesteld: No. 74 preferente aandeelen Am Can. met 44,30. No. 31 aandeelen Gulf States Steel met 31,65. No. 82 preferente aandeelen K. City Southern met 25,05. No. 28 aandeelen Sedep Cultuur met ƒ200. Ingezonden illededeeling'. Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. LEEUWARDEN- Een nieuw element in het polderwezen. Men schrijft ons uit Zeeland: Langzaam aan komt er dan toch vorm in de heffing van polderlasten van gebouwde eigen dommen. Zooals in sommige andere provincies, is die kwestie ook hier in de laatste jaren steeds meer op den voorgrond gekomen. En de eigenaars van het gebouwd, of wel de gebruikers ervan, kunnen zich voorbereiden op de verrassing die ook hun lotgenooten elders bereid werd in den vorm van een voor hen nieuw aanslagbiljet voor polderlasten. Maar het gaat langzaam. Want de zaak is niet zoo eenvoudig als ze er op het oog uitziet. „Als de Westkappelsche dijk doorbreekt, komt het topje van den Langen Jan nog net boven het water uit," zoo zegt het baker sprookje van Middelburg. Daar is natuurlijk niets van aan. Maar als die dijk mocht be - zwijken, loopen toch de meeste huizen in Middelburg kans natte voeten te krijgen. En als men dan aan iemand, die er niet meer van weet, de meedeeling doet, dat die huizen en alle gebouwde eigendommen op Walcheren geen cent in de polderlasten bijdragen, is de voor de hand liggende vraag: waarom niet? Ze worden toch ook door den polder beschermd tegen de zee! Jawel, dat is zoo. Maar het is historisch heel goed verklaarbaar, dat de steden en dorpen vrij bleven. Wie een schor gaat indijken, denkt nog niet aan steden en dorpen; hij denkt alleen aan het verkregen land. En de kosten van den dijk en van de wegen en afwatering worden over de bezitters van die landen omgeslagen, naar verhouding van hun oppervlakte, en soms naar verhouding van hun waarde. De huizen in zoo'n nieuwen polder kwamen en komen daarbij niet in aanmerking, omdat de oppervlakte grond die zijn innemen van geen beteekenis is tegenover het bouw- en weiland. Ook al werd zoo'n huis een kasteel. En toen in de oude polders later dorpen en steden ontstonden, bleef het zoo. Voor de dorpen was de oppervlakte nog steeds van weinig beteekenis; en de ommuurde en om walde steden zijn eeuwen achtereen in staat geweest, om, als het water dreigde, zich zelf tegen invloeiing te beschermen. Behalve dan nog dat bij een overstrooming de blijvende schade aan de weldra weer droog komende huizen, geringer was dan aan de voor jaren door het water bedorven landerijen. Maar het was niet alleen dat verschil. De landbezitters (de landheeren en de boeren), die als schotplichtigen ook de leiding van de polderzaken in handen hadden, begrepen heel goed, dat het meebetalen in de polderkosten ook zou meebrengen een aandeel in het bestuur der polderzaken. En ze hielden de stedelingen liever daarbuiten. Bovendien zijn er polderlasten, waarbij de stedelingen vaak geen direct belang hebben, zooals de kosten van wegen en van afwatering. Zoo bleef het gebouwd eeuwenlang vrij. En als de heffing van polderlasten van het pe- bouwd in de laatste jaren steeds meer naar voren werd geschoven, dan zal de voornaamste oorzaak daarvan wel hierin gelegen zijn, dat verscheidene steden geen omwalde of om muurde vestingen meer zijn, óf wel dat ze ver buiten de oude wallen uitgroeiden, 2oodat het belang der huizen bij de polderbescherming wel heel duidelijk werd, en daarmee ook het besef van de billijkheid dat ze hun aandeel in de kosten zouden hebben te betalen. Dat ver klaart het waarom hier in Zeeland de zaak het eerst ernstig ter sprake werd gebracht in de poldervergadering van Walcheren, dat twee -.teden in zijn bescherming heeft. En later ook in Breede Watering bewesten Ierseke, waarin Goes is gelegen. In Walcheren kwam men echter niet tpt een besluit (tot twee jaar ge leden), en in de Breede Watering stuitte men eerst op ccn tegenstand van Gcd. Staten, i [n 1915 vroeg dc Breede Watering aan Ged. Staten om door een wijziging van het Algemeen Reglement de mogelijkheid te openen, ook de gebouwde eigendommen, in een deel van de polderlasten te doen bijdragen. Maar het ver zoek werd door Gcd. Staten afgewezen op grond van het historisch argument: dat „de van de eigenaars van het gebouwd, dèt lokte niet erg aan. Want er werd opgemerkt, dat die dan zullen kunnen meespreken over èlle polderzaken. Alen zal dus in Schouwen hebben af te wachten, wat het zwaartst zal wegen: het verlangen naar een bijdrage ook van het gebouwd, of de bezorgdheid voor het medezeggenschap van stads- en dorps-men schen die tot nu in de polderzaken niets te zeggen hadden. Die bezwaren, in Schouwen reeds bij voor baat geopperd, hebben nog eens goeu doen ge voelen, dat men in deze zaak met een machts wijziging te doen heeft, met de intrede in de polderzaken van een nieuwen machthebber, het gebouwd, het huis, wat wil zeggen: de stad, de kom van het dorp. Het is best mogelijk, dat in de praktijk van de polderzaken die nieuwe factor een belang rijken invloed zal oefenen. Want men vergete niet, dat die „gebouwde" minderheid in de polderbesturen reeds een groep gelijksoortige bestuursleden vindt, n.l. de ook meest in de steden wonende heeren", die er reeds zitting in hadden als vertegenwoordigers van de landbezitters, naast de vertegenwoordigers der boeren, zij het ook in gelijke hoedanigheid van commissaris, of hoe ze dan mogen betiteld zijn. N. R. C. Ingezonden Mededeelingen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIi polders zijn tot stand gekomen om de daarin gelegen gronden tegen overstrooming te vrij waren. Dat daardoor ook de op die gronden aangebrachte gebouwen en werken beschermd worden, is een natuurlijk gevolg, maar bier- door veranderde de bedoeling en aard der bedijking niet, welke voor de gronden in het leven zijn geroepen. De aanslag van de ge bouwd»' eigendommen is niet alleen in strijd met het tot dusver geldende polderrecht, maar zou ook een onbillijkheid vormen tegenover de oprichters van bestaande gebouwen en werken, daar deze bij de oprichting met den polderlast geen rekening hebben kunnen houden." Maar het zou verkeeren. Toen drie jaar later, in '18, Ged. Staten bij de Prov. Staten kwanten met een voorstel tot herziening van het algemeen reglement voor de polders en waterschappen, hadden ze die kwestie niet aangeroerd. Maar met 20 tegen 15 stemmen gaven de Prov. Staten hun per motie de opdracht om in dat reglement de bepaling op te nemen „dat belastbaarstelling van gebouwde eigendommen mogelijk is." Ged. Staten hebben echter bij het uitvoeren van die opdracht de historie niet-vergeten. Ze hebben dc mogelijkheid tot heffing van ge bouwd beperkt tot de bestrijding van „buiten gewone uitgaven", d.w.z. uitgaven „veroor zaakt door rampen, bijzondere maatregelen in het belang van waterkeering, zeewering of oeververdediging, door een belangrijke ver andering, of een belangrijke wegsverbetering door het aanbrengen van kunstbedekking". In zoo'n geval zou dan het gemiddelde vast gesteld worden van wat in de laatste jaren door het ongebouwd was opgebracht en in het méér b°noodigd<' zou dan door het gebouwd en het ongebouwd worden bijgedragen, door ieder in verhouding tot hunne gezamenlijke waarde, naar beider belastbare opbrengst vast te stellen." En bovendien werden stembevoegd voor de verkiezing van polderbestuurders ver klaard de eigenaars enz. van gebouwde eigen dommen die in het geschot zijn aangeslagen tot zoodanig bedrag als voor ongebouwde eigen- c „wkriinhaar dommen aanspraak geeft op stembevoegdheid. I vciniijyuaai Zoo werd de bepaling door de Prov. Staten bij Heeren Apothekers en Drogisten een Hand aangenomen, en zoo werd de gelegenheid ge- leiding over Pijnloos Scheren met behulp van opend voor de Zeeuwsche polders, met uit- Purol. Een uitkomst voor hen die last hebben zondering van twee der grootste, n.l. Walche- van schrijnen en stukgaan der huid. ren en Schouwen, die het voorrecht hebben ■- van een bijzonder polderreglement. Juist in de laatste weken is de zaak opnieuw onder de aandacht gekomen door een regeeringsinmen- ging in een regeling, die Walcheren wilde treffen, en door de aankondiging van regelings plannen in Schouwen. Walcheren tracht reeds sedert eenige jaren een practischen vorm te vinden. Toen daar in '22 een herziening van het bijzonder reglement aan de orde kwam, had het dag. bestuur in zijn voorstel de bovenbe doelde bepaling van liet alg. reglement over genomen, n.l. Vlogelijkheid van een heffing van gebouwd voor „buitengewone" uitgaven. Uit de poldervergadering kwam echter de aan-1 j drang om verder te gaan. Een der commissa- groote doozen TABLETTEN Bij Apothekers en Drogisten. Jl!iiiii!:niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiniiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiniini RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting.) De vertegenwoordiger van het O.M., mr. J. G. Holsteyn, heeft vanmorgen geëischt tegen M. v. d. S., opperman te Nieuw Helvoet, wien ten laste was gelegd, dat hij op 30 Augustus had ontvreemd 2 bankbiljetten van 10 ten nadeele van J. d. Pijper en in den nacht van 11 op 12 Juli 2 bankbiljetten van 10 en 2, ten nadeele van J. v. d. Sluis, 6 maanden ge vangenisstraf. uu„. i-v.i «v.. Beklaagde bekende volledig. Hij gaf boven- 1 rissen stelde voor: (tat er ter bestrijding der!^en n.°§ toe> van anderen in de plaats zijner 'uitgaven van den polder (dus niet alleen voor'n^ning gereedschappen gestolen te hebben, buitengewone) geschot „zal" worden geheven ^u] j-iiJ P?1rtern?.nnaie gevonden, i van het gebouwd. Maar het dag. bestuur, dat dat voorstel ter praeadvies kreeg, vond dat te bar. Het erkende de billijkheid van mee- betalen door het gebouwd, maar wilde rekening houden met de historie; en het wilde ook niet nu in eens het gebouwd laten meebetalen in de kosten van al de nog loopende vroegere leeningen. Maar het kwam toch tot een anderen vorm, dan die uit het algemeen reglement. Het berekende het gemiddelde dijkgeschot over een lang tijdperk, n.l. over 1921 jaar: Dat ge middelde was 16,50 per H.A. En het stelde toen voor, dat wanneer het dijkbeschot in eenig jaar mocht stijgen boven dat bedrag, geschot kan worden geheven van het gebouwd,, en wei zoo dat in het méér benoodigde wordt bijgedragen door gebouwd en ongebouwd, „ieder in verhouding tot hun gezamenlijke waarde naar beider belastbare opbrengst volgens de grondbelasting." Zoo werd het aangenomen. Zoo werd in het door de Prov. Staten goedgekeurd. Maar het werd zoo niet goedgekeurd door den Minister van Waterstaat. In de 27 September j.l gehouden algemeene poldervergadeiing bleek, dat de minister er twee bezwaren tegen had. Ten eerste omdat er geen bepalingen waren gemaakt voor een vertegenwoordiging van het gebouwd in het bestuur. En ten tweede had de vorm zijn instemming niet. Als gevolg van die inmenging is de zaak toen zoo geregeld: dat er bij de78 commissarissen gekozen door de eigenaren van het ongebouwd, nog zouden komen 6 commis sarissen, gekozen door de eigenaars van het gebouwd. En ten opzichte der verdeeling van de kosten werd weer teruggekeerd naar de verdeeling in gewone cn buitengewone uit gaven, en wercf bepaald dat van de buiten gewone uitgaven iedere categorie de helft zal dragen; waarbij dan ook nog werd vastgesteld, dat ook van de sedert 1924 aangenane lee ningen voor buitengewone werken dc helft van rente en aflossing voor ieder der beide groepen komt. Die datum was gekozen omdat in de daarop gevolgde jaren nog al veel buiten gewone uitgaven waren gedaan. Zonder veel bezwaar is die regeling door de poldervergadering aangenomen. In de twee dagen later gehouden alg. ver gadering van het waterschapsbestuur van Schouwen bleek, dat men daar ook reeds zijn lippen aflikte in liet vooruitzicht het gebouwd te kunnen aderlaten. Het Dag Bestuur kondig de er een buitengewone vergadering voor aan. Het was het echter nog niet eens over den vorm, cn daarom wilde men eerst afwachten hoe het in Walcheren zou afloopen. Die hef fing zou wel in orde komen. Daar werd niet veel over gezegd, maar die aanvulling van liet Alg. bestuur met een zestal vertegenwoordigers was van de diefstal afkomstig, eveneens de drie rijksdaalders, die de veldwachters in het kippenhok bij zijn baas verstopt hebben op gespoord. Beklaagde maakte een achterlijken indruk. Het geld had hij versnoept en opgemaakt. Naar de vertegenwoordiger van het O. M. opmerkte, had beklaagde ook al dikwijls geld weggenomen van zijn broers, die echter geen vervolging wenschen en was hij verzeild in een gezelschap kameraden, die wel eens geld van hem leenden. Als getuigen werden gehoord de bestolenen J. d. Pijper en J. v. d. Sluis. Het O. M. zeide ter toelichting van zijn eisch, dat, toen eenmaal in het dorp was ge bleken, dat beklaagde één feit had gepleegd, uitgekomen is, dat hij een heele reeks van diefstallen op zijn geweten had. Dat viel iedereen in zijn omgeving tegen. Al maakt beklaagde een achterlijken indruk, hij is niet zoo onnoozel als hij er uitziet, integendeel heeft hij bij al zijn misdrijven een groote mate van sluwheid aan den dag gelegd. De verdediger, mr. C. J. J. M. Petit, meende, dat hier verminderde toerekeningsvatbaarheid was aan te nemen. Subsidiair vroeg hij een clementere straf. Uitspraak 28 October. HET VERMOGEN DER GOULDS. Zooala men weet, is Anna Gould, de oudste dochter van den Amerikaanschen Spoorweg koning Jay Gould, een proces tegen haar broers begonnen over de nalatenschap van haar vader, welke op 100 millioen dollar wordt geschat. De Amerikaansche bladen geven de volgende bijzonderheden over het ontstaan van dit enorme vermogen. Jay Gould werd in 1836 als zoon van een boer in den staat New York geboren. Als jon gen hoedde hy de koeien zyns vaders. Toen hy 15 jaar oud was, werd hij winkelbediende. En door een handige speculatie een New Yorksch koopman had hem het geld voorge schoten slaagde hij erin zelf eigenaar te worden van een leerlooierij. Bij den Krach van 1857 schoot zijn geldschieter Leupp zich voor het hoofd, maar Gould bleef kalm en ves tigde zich als leerhandelaar in New York. In alle stilte had hij zich tovens vertrouwd ge maakt met de spoorwegbranche, en juist toen Leupp stierf, kocht lm de eerste obligaties van een kleine lijn in de provincie. De crisis van 1857 maakte hem rijker en rijker, hij kreeg de meerderheid der aandee len van een andere I(jn in handen en verkocht ze met enorme winst aan de Pennsylvania Railroad. Binnen 10 jaar had de vroegere her dersjongen zich een positie veroverd in de New Yorksche haute finance en kon hU het hoofd bieden aan Vanderbilten Cyrus Field. Veel pleizier heeft Gould van zijn steeds groeienden rijkdom niet gehad. Eerst moest hij sloven om het geld te verdienen, en toen hij het bezat werd hij ziek. Op 2 December 1892 stierf hij en werd als een eóhte koning in een mausoleum bijgezet. HU liet rond 100 millioen na aan zyn vier zoons en twee doch ters onder de mitsdat z(j geenhuweiyk moch ten aangaan waaraan hun familieleden geen goedkeuring hadden gehecht. Deed een van hen dat toch, dan werd van zyn erfdeel 5 mil lioen geschrapt en onder de overige erfgena men verdeeld. De laatste bepaling heeft thans tot het proces tusschen Anna en haar broers geleid. Een luciferskwestie. Ook Engeland kent zijn loterijwet-kwes- ties. Zoo is onlangs te Londen een aanklacht ingediend tegen een lucifersfabrikant, die op elke 1600 doosjes één lucifer verpakt, welke met een groene vlam brandde. Wie zulk een lucifer ontdekte en aan den fabrikant in stuurde, ontving een pond sterling. 25.953 afgebrande houtjes zjjn ingezonden en slechts 4241 hadden werkelijk groen-gevlamd. Meer dan twintigduizend menschen heb ben zich dus vergist en daarop grondt ook de verdediger der firma zy'n betoog, dat deze reclame geen hazard of lotery is zooals de aanklacht luidde maar wel degelijk zekere kwaliteiten by de inzenders der lucifers ver- eischt, oplettendheid en speurzin. Iemand, die kleurenblind was, had zeker geen kans. En iemand, die dronken was, ook niet, voegde de rechter hieraan toe. Behalve als reclame en als een bron voor eenig vermaak, heeft de zaak niets te beteekenen. Zoo was zyn uitspraak en hij ontsloeg de beklaagde van rechtsvervolging. De reddende kreet van een baby. LONDEN, 22 Oct. De „Evening News" meldt uit Cardiff het volgende geval van een haast levend begraven pasgeboren kind je. Een gehuwde vrouw bracht te Dowlais een schijnbaar dood meisje ter wereld. De dok ter, die bij het kraambed was geroepen vond na de bevalling geen teeken van leven in het kind en liet de moeder onder de hoede van een verpleegster achter. Deze onderzocht eenige uren na de geboorte het kindje op nieuw en bespeurde evenmin een teeken van leven. De begrafenis van de kleine werd daarop terstond geregeld, maar toen 9 uur later het kindje was gekist en in het graf werd neerge laten, hoorde men een kreet. Snel werd het kistje weer naar boven gehaald en fluks ge opend, en.de kleine bleek springlevend te zijn. HEVIGE STORM BOVEN CUBA. Verschillende slachtoffers en groote schade. HAVANNA, 21 Oct. Een hevige storm heeft gisteravond gewoed boven Arroyes-de- Mantua in de Cubaansche provincie Pinar-I del-Rio. Reeds staat vast, dat 8 personen zijn gedood en 50 gewond. Bijna elk gebouw in de stad werd beschadigd. De tabaksoogst heeft ten zeerste geleden. EEN GESCHUTSTOREN ONTPLOFT. Dooden en gewonden op een Amerikaansche kruiser. LONDEN, 21 Oct. Volgens een Exchange- telegram uit NewYork, is de lichte kruiser „Trenton" te Norfolk (Virginia) binnenge komen met vier dooden en achttien zwaar gewonde leden van de bemanning aan boord Tijdens de schietoefeningen was de voorste eschuttoren van het schip ontploft met bovengemeld noodlottig gevolg. Aan de „Missisippi" overkwam verleden jaar een dergelijk ongeluk. De „Trenton" is nog slechts een. jaar oud. AARDVERSCHUIVINGEN BIJ CHRISTIANIA. Tien slachtoffers. KOPENHAGEN, 21 Oct. Te Gjerdrun na- b(j Christiania zijn door een aardverschui ving een aantal boerenwoningen vernield, waarby tien personen om het leven zyn gekomen. Men vermoedt dat deze aardver schuiving te wyten is aan de hevige regens van den laatsten tijd. Ingezonden Mededeeling. Bronchitis Carusol, 30 cent per doosje. De Tooverpastilies. Bij Uw drogist. KUN ARRESTANT HIT DEN TREIN ONTSNAPT. Muzikale inbrekers. BREDA, 21 Oct. Gistermiddag heeft de politie te Bergen op Zoom een goede vangst gedaan. Do marechaussee arresteerde daar een man en een vrouw,beiden oogenschynly'k ongeveer 30 jaar. De man speelde viool, zy gitaar. Beiden werden verdacht met nog een derde betrokken te zyn by een zevental dief stallen, o.a. ook by die, indertyd gepleegd b(j den café- en logementhouder B G., te Breda, waar o.a. ontvreemd werden een gou den horloge, 70 en eenige ïyfsieraden. Het tweetal werd onder geleide met den trein van 6.47 naar Breda gebracht. Even voor Breda, waar tegenover de fabriek „De Etna" de trein langzaam rijdt, wist de man aan zyn Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Borstsiroop 60 c. Ml jnhardt's Thi jmsiroop 75 c. Anga-siroop (bij Kinkhoest) f 1.75 Bii Apothekers en Drogisten. bewakers te ontsnappen. Hy zou even naai de W. C. gaan, maar, door het portier te openen, slaagde hij er in, uit den trein te springen. Onmiddeliyk trok een der mare chaussees aan de noodrem en de vluchteling werd yiings achtervolgd. Er was echter geen spoor meer van hem te vinden. De vrouw bleef op het politiebureau voorloopig alles ontkennen. De derde van de bende, die ge zocht werd, zou op het oogenblik op zee varen. BRUTALE AANRANDING. EINDHOVEN, 22 Oct. Gisteravond is zekere H uit Woensel, door een tweetal tot nog toe onbekende personen, van wie de een links en de ander rechts van den weg te voorschijn kwam, even buiten het dorp Oerle op den weg naar Wintelre, aangerand. Een persoon van ongeveer 25 jarigen leeftijd dreig de met een mes van 30 c.M. lengte en stak hem een gat in den hoed. niet onwaar- schijniyk met de bedoeling H. zelf te raken. Deze bekwam gelukkig geen letsel. Op het hulpgeroep van den aangerande namen de bandieten de vlucht in de richting van het dorp Oerle. Van dezen brutalen aanslag is aangifte gedaan by den burgemeester van Veldhoven. De aangerande looft een belooning uit van ƒ250 aan hem, die eenige inlichtingen kan I geven, welke leiden tot aanhouding van de 1 daders. De postcheque- en girodienst. De directeur-generaal der posteryen en telegrafie maakt bekend, dat voor de post rekeningen, behoorende tot de 6e en 7e groep, bedoeld in lid III onder b. van de beschik king van den minister van waterstaat d.d 24 September (de nummers 50.000 t/m. 69999) de postchèque- en girodienst weer wordt opengesteld met ingang van 27 Oc tober. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd.Kopie wordt niet terng gezonden De kip slachten die de gouden eieren legt. Mijnheer de Redacteur In uw nummer van heden zegt uw bericht gever aan het slot Zijner beschouwingen over de gemeentebegrooting 1925 van Goedereede: „zoo zou alles ongeveer uit eigen middelen „gedekt worden". Ja, als men voor het sluiten der begrooting gebruikt de opbrengst uit den verkoop van het oude postkantoor welke dan met het goede slot moet dienen voor de nieuwe schoolstichting. Maar opdat onze mede-eilandbewoners niet al te gunstig gaan denken over het beheer onzer gemeente-finantiën, had hij er wel bij kunnen voegen dat nu ook met 15 December de Rijkshuurpenningen van dat oude post kantoor, zijnde een kleine duizend gulden, ophouden. Waar moet dat nu vandaan komen? Verhooging van belasting voor 1926 kan dan ook niet uitblijven, tenzij terdege bezuinigd wordt. De volgende begrooting zal dat wel leeren. G., 22 Oct. 1924. V. ZWERWERSWEELDE. Als Rolf aan zyn venster staat, En den blik naar boven slaat, Naar het huls aan d' overzij Straalt zijn oog zoo innig blij Als Margo daar van 't balkon Toewuift hem in die japon, Waarin steeds z'uit wand'len gaat En die 't fraaist van al haar staat. Vast staat, dat z'is straks aan zee En— waar 't wandelen dier twee Beiden een genot steeds was Grijpt hy hoed en kruidentasch, En is eerder nog aan 't strand Dan Margo daar toeft op 'tzand Tot ook zy dan aansnelt daar Zij zich voegen by elkaar. Dan vangt 't samen zwerven aan, Over duin, door dalen gaan Wyzende elkander aan Mooie vondsten— elk gedaan; Om bewond'rend straks te staan By der zonne ondergaan By der golven gouden vloed, By der wolken rozengloed. Om by zilvren manescbyn Lang dan nog to zaam te zyn Op dien hoogen Peppeltop, Waar uit 'tbosch stygt tot hen op Nachtegaals verrukk'iyk lied Waarby alle schroom dan vliedt Om te spreken 't zachtkens uit Wat hun beider ziel omsluit. En by 't langzaam huiswaarts gaan Heeft hun hart 't opnieuw verstaan Dat-om van den bloei der stof— Die de ziel maakt loom en dof Voor een wfjl bevryd te zyn Weer als kind'ren biy te zyn Steeds de tempel der natuur Biedt ons een verlossiDgsuur. Rockanje. L. G. Het BESTUUR van den Flakkeeschcn Bo verzoekt ingezetenen welke bij de Rijkstelefoon zul i wanneer het streeknet voor het geheele eiland tot sta mede diegenen welke thans reeds aangesloten zijn,j i mochten hebben tegen het streeknethiervan sc kennis te geven aan ondergeteekende, vóór of op 15 I a.s., welke gaarne bereid is nadere inlichtingen te ver^ De SecretaM A. W 2—1 r 3 i Ze is weder aangekomi Sientje zal om boodschappen gaan. Pas in de Nieuwstraat blijft ze staan, En gaat naar de tentoongestelde speculaas van bakker Ko j Cornelis komt bij haar staan en zegt: „zou het je lijken, Uw mandje gevuld door den bakkersbaas 11 Lachend zegt ze„Jongen, ben je mal, Als ik ze kreeg, ja, voor niemandal Aanstonds treedt Kees den winkel in, Stelt haar tevreden, ze heeft haar zin. Vanaf heden verkrijgbaar voor f 0,10 en f C per ons, bij den BROOD- en BANKETBAK j Nieuwstraat B 27 - Stad aan 't Hai Massieve Verlovingsringen tegen zeer billijk Graveeren gratis; U kunt er op wachten; In Kristal (ook zonder Zilver) bieden wij U M breide sorteering. Ontvangen de nieuwste Klokken, Pendules, Wekkers en Baroa Weet U wel, dat het voor U veel gemakkej lijker is als U bij ons koopt en niet ti Rotterdam, daar U ons direct kunt ontbiedei als er soms iets aan de Uurwerken mankeerlj Tevens maken wij U attent op onzen grooten voorraad ïS in alle modellen, met ovale of ronde glazen, dit leveren op voorschrift van H H. Oogartsen ff- Reparatiën spoedig en b WESTDIJK - MIDDELHARNIS - TELE KOFFIE - THEE - SUIK RIJST EN GRUTTERSWARI CACAO - CHOCOLAAD - BONBO PUDDINGEN A. J. P. - BISCU JAM, VRUCHTEN IN FLACONS, BUSGR' GEGARANDEERD ZUIVERE SPECE WIJNEN - LIKEUREN - LIMOI Vraagt alleen ROOMBOTER met Rljksboterrr

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 2