J.J W onden Kloosterbalsem Deze Advertentie heeft waarde EERSTE BLAD Fotografie niettegenstaande de zeer lage prijzen, S. VAN DER PLAAT Prima werk Hoog fijne kleur Leuke pose's. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1924 Tien jaren Oorlogspolitiek, VINETA. AKKER's 9 2 4. van de geheimen van het oti- erde in de kleinste deeltjes, is samengesteld, tot de ont- buitengewone werking, waar- en gevolgen thans nog het rnstige studie uitmaken, ctoren, welke het economisch wland beïnvloeden, zijn die, jeering van een land uitgaan e belangen van een natie, als 1. De aanmoediging van den ankrijk, van den verbouw van suikerbieten in Duitschland, en opiumhandel in Britsch eelden van den invloed van digheden op de aanwending )litiek van een natie heeft een óed op het gebruik van het politieke redenen groote of ttingen tot den grondslag van elsel gemaakt worden, zal het ld voor het fokken van vee terwijl er dan een neiging et aanmoedigen van het ge- roor die oogsten, die het beste en bij een intensieve bewer- Chili Canada uwen van de inwerking van eden of factoren, moet in de 'Japan derscheid gemaakt worden Argentinië ruik van land voor eigen Ver. Staten en voor handelsdoeleinden, ieuw het sociale stelsel van ~erenbedrijf ten behoeve van houd of uit handelsoogpunt Indische pachter of de Rus- zijn arbeidskracht aan een eigen levensonderhoud moet g van de buitenwereld oefent ~ed daarop uit. Economische 'hts dan van belang en in heersching, wanneer wij ons i van het boerenbedrijf voor houd begeven, n van land een nuttig gebruik or de voortbrenging, is in alle landen verschillend. Het Internationaal Land- bouwinstituut heeft cijfers gepubliceerd welke gebaseerd zijn op de door de aangesloten landen verstrekte gegevens, welke een over zicht geven van de totale „productief" gemaakv te oppervlakte "dier staten. Onder de aanduiding „productief" is niet alleen begrepen al het iand, dat voor den landbouw in den meest uitgebreiden zin wordt aangewend, maar eveneens dat, hetwelk be dekt is met bosschen en veengronden, welke niet bebouwd zijn maar worden gebruikt voor een of ander doel, zooals voor het weiden van schapen. Naast de totaalverhouding van pro ductief land mogen wij daarom het percentage plaatsen van die gronden, welke als bouwland en als weiland of grasland dienen. Deze te zamen stellen ongeveer het percentage voor van het in liet boerenbedrijf gebruikte land. Tot besluit laten wij hier de betreffende gegevens van enkele landen volgen: Productief Bouwland Grasland Staat, Denemarken Frankrijk Duitschland Italië. Nederland België Gr. Brittannië in in in (1919) 94.3 69.3 10.2 (1919) 94.2 44.1 21.2 19130 94.2 48.6 17.2 (1919) 92.1 51.9 21.2 (1920) 89.8 31.9 41.5 (1910) 87.8 52.3 32.2 (1920) 84.7 30.6 63.5 (1919) 78.3 23.5 0.2 (1918) 73.7 8.3 72.0 (1910) 46.2 33.4 20.1 (1918) 16.1 10.4 57.1 (1911) 4.8 43.9 36.0 (D Telegraaf). VERKOOPINGEN. Op WOENSDAGEN 6 en 13 AUGUSTUS 1924, des avonds 7 uur (Zomertijd) bij inzet en alslag, in hetHotel Meijer" te Middel- harnis van een Huis met Schuur, Wagen huis, Tuin en Erf, aan den Ring te Middel- harnis, samen groot 14 Aren 85 Centiareü, in 2 perceelen en combinatie, ten verzoeke van Mei. Wed. L. M. BORN aldaar. Notaris VAN BUUREN. die gehouden wordt van 26 Juli tot en met 9 Aug. zal iets ongekends zijn. Het is geen kunst zeer lage prijzen te noemen. Maar zie bij mijtf prijzen eerst kwaliteit en ik ben overtuigd dat U dan ZULT ERKENNEN dat thans U het allerbeste voor den laagsten prijs aanbiedt Om te controleeren hoeveel klanten werkelijk mijn Advertenties goed lezen, ben ik besloten, dengene die deze ADVERTENTIE medebrengt, op iederen aankoop bovendien nog 5 pCt. korting toe te staan. DE OPRUIMING OMVAT: Damesjaponnen en Kinderjurken, Lingerieën, waaronder combinaties; Nachtponnen, Hemden, Pantalons die thans beneden fabrieksprijs worden uitverkocht. VERDER IN: Bèbèkleeding als: Truitjes, Broekjes, Schortjes, Jurkjes, enz. Zeldzame koopjes Naalsters- iournltnren, Pompadourenschortjes, Hulshoudschorten Petten 0,95. "ÏS Overhemden met bijpassend stijfboord f 1,95. Boorden - Sokken - Kousen - Corsets J; ^4r' v l} MIDDELHARNIS. Vergrootingen en reproductie's in mijn atelier vervaar digd zijn schitterend en meestal móóier dan het origineel. aanbevelend, S. VAN DER PLAAT. Tweede Atelier vanaf hef Station. "W Prijs per kwartaal. f l. Losse nummers f 0,076 Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meerf 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstuunbiedingeii eii Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Dit blad vorschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. No. Int. 15 Voorstraat Middelharnis. 6É JAARGANG. - N°. 76 1914 1 Augustus 1924. III. Voorzoover dat nog noodig kon heeten, hadden de politici en economen ons erop voor bereid, dat de a.s. groote oorlog, zou deze eenmaal uitbreken ,van geweldigen economi- schen aard zou zijn. De politici door er op te wijzen, dat de strijdvragen der laatste tien tallen van jaren alle een economischen of kolonialen ondergrond hadden; de economen door erop te wijzen, dat steeds meer de wereld huishouding een internationaal karakter heeft aangenomen, en, om het plastisch uit te druk ken, eiken dag op de tafel van den eenvoudi- gen arbeider de producten van drie wereld- deelen worden gebracht. Wij hebben dan ook dit economisch karakter van den grooten oorlog aan den lijve gevoeld. Direct en in direct. Indirect niet alleen in de oorlogvoeren de landen, maar ook in de neutrale, die niets met den oorlog te maken wenschten te heb ben, maar die toch duidelijk bemerkten, dat hunne levensmiddelen- en grondstoffenvoor- ziening niet onafhankelijk zijn van wat zich verder in de wereld afspeelt. Direct in den oorlog zelf, die niet als vroeger'tot het mili taire- en politieke strijdperk werd berpekt, maar al spoedig op economisch gebied werd overgebracht. Door verschillende maatregelen trachtten Engeland en Frankrijk reeds dade lijk den levensmiddelentoevoer naar Duitsch land te beperken; als antwoord daarop ving Duitschland den duikbootenoorlog aan, die zich vooral richtte tegen het handelsverkeer zoowel van de oorlogvoerenden onderling als van dezen met de neutralen. De economische blokkade, over Duitschland afgekondigd, en de daarop gevolgde represaille-maatregelen, ontredderden niet alleen geheel den handel van de oorlogvoerenden, maar zij hadden ook een funesten invloed op dien der neutrale landen; ja, dit ging uiteraard zoover, dat landen met rijke Koloniën als Nederland, ge brek leden, terwijl die Koloniën genoodzaakt waren hare producten naar andere landen uit te voeren. En sterker nog, te Parijs kwam gedurende den oorlog de zgn. Economische Conferentie der Geallieerden bijeen, die de grondslagen vaststelde, waarop, ook na den oorlog, de economische krijg tegen de toen malige tegenstanders zou worden gevoerd. Zelfs het internationaal privaatrecht, vóór den oorlog door Asser en de zijnen opgebouwd, werd niet met rust gelaten; tengevolge van de opzegging der verschillende dezer tractaten werden ook de neutralen getroffen en was het bv. in Frankrijk tijdens den oorlog voor welken vreemdeling ook, ja zelfs voor een onderdaan van een der geallieerde landen, moeilijk, zoo niet onmogelijk om op behoorlijke wijze te procedeeren. Op economisch gebied hebben wij tijdens den oorlog wel ervaren, dat het internationalisme, hetwelk schijnbaar de laat ste tientallen van jaren had geheerscht, meer op individueele verbindingen der personen van verschillenden landaard berustte, dan op de verbindingen der Staten als zoodanig en weder- keerig. Niet zoo heel lang vóór den oorlog publi ceerde Normann Angell zijn bekend boek, FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 9i) Deze onverwachte ontmoeting bracht beide par tijen in een moeilijk parket. Zij hadden elkaar niet weergezien na dien bewusten middag, toen de assessor, woedend over de juist tot stand gekomen verloving, het huis uitvloog en de administrateur denkende dat hij niet wei bij het hoofd was, hem zijn inspecteur achterna zond. Men was evenwel te lang bevriend met elkander geweest, om efkaar nu als vreemdelingen voorbij te gaan dit ge voelde de een zoowel als de ander. Frank was de eerste die het ijs brak. Alsof er niets gebeurd was, stapte hij op den assessor toe, bood hem op de oude, vriendschappelijke manier de hand en be tuigde zijn blijdschap, dat hij hem eindelijk weer eens te zien kreeg. De assessor stond zoo stijf en zoo recht als een kaars vóór hem. Hij was van het hoofd tot de voeten in het zwart gekleed en droeg een krippen rouwband om den hoed en een tweeden om den arm. Het beroemde familielid werd behoorlijk betreurd, maar de erfenis scheen eenigen balsem in het hart van den bedroefden neef gegoten te hebben, want hij zag er allesbehalve wanhopig uit. Er lag ditmaal zelfs een eigenaardige uitdruk- waarin hij, uit economisch oogpunt, den oorlog der toekomst min of meer onmogelijk ver klaarde. Immers, zoo was in het kort zijn redeneering, alle landen zijn zoozeer econo misch verbonden, dat een oorlog niet alleen de belangen der tegenstanders, doch tegelijk hun eigene belangen treft. Stel, zoo schreef hij, dat een Duitsche onderzeeboot een En- gelsch handelsschip in den grond boort, wie waarborgt dan, dat dit schip niet eigendom is van een naamlooze vennootschap met veel Duitsch kapitaal, en wie tenslotte waarborgt niet, dat het schip, desnoods in Engeland verzekerd, niet bij een Duitsche maatschappij is herverzekerd. Waarbij Normann Angell ver gat, dat de Regeeringen zich in den grooten strijd veroorloofden om met geen enkel be staand recht rekening te houden, zeker niet met de verplichtingen van den Duitschen her verzekeraar tegenóver de Engelsche ver zekerden. Ook in ander opzicht trouwens dwaalde Normann Angell toen hij de econo mische weerstandskracht der landen zoodanig schatte, dat een werkelijke wereldoorlog nauwelijks enkele maanden 'zou duren en dan uitzetting uit de woningen dreigde, kwamen ook in dat opzicht maatregelen tot stand; in het kort, zoowel in Nederland als in andere neutrale, en nog sterker in oorlogvoerende landen, werd de eene maatregel voor, de andere na op sociaal en economisch of op gemengd gebied uitgevaardigd teneinde in de moeilijkheden te voorzien. Eerst in 1915 echter begon men inzicht te krijgen in wat, duurde de strijd enkele jaren voort, zou worden. De toevoer van levens middelen werd afgesneden ,en al kon, dank zij de oprichting van de Nederlandsche Overzee Trust (N.O.T.) de verbinding met de Kolo niën althans gedeeltelijk worden gehandhaafd, dit nam niet weg, dat wij ons reeds zeer veel moesten ontzeggen. Maatregelen werden ge nomen om de distributie van levensmiddelen te regelen; aanvankelijk probeerde Minister Posthuma het met zijn bekende vereenigingen van belanghebbende producenten, die stonden onder toezicht van Rijkscommissiën van Toe zicht, waarin het deskundige en niet-belang- hebbende element domineerde. Toen het met dit toezicht niet bleek te gaan, vermoedelijk Ingezonden Mededeeling. KANTOOR MIDDELHARNIS Tty w W ZITDAGEN TIJDENS BEURS Woensdag. SOMMELSDIJK Hotel TABBERS Donderdag. DIRKSLANU v. d. DOEL Vrijdag. OUDE TONGE GELUK en de le Zaterdag der maand van 2-6 uur te OuddorpFLOHIL wegens uitputting der wederzijdsche partijen zou moeten worden opgegeven. Het weer standsvermogen der volkeren, of liever gezegd hunne geneigdheid om zich geheel uit te put ten, is veel grooter gebleken dan eenig eco noom kon voorspellen, en het is vermoedelijk daaraan in de eerste plaats te danken, dat wij nu een bijna vernietigd Europa, om ^an het overige deel van de wereld maar geen eens te gewagen, voor ons hebben. Het begin van den oorlog cleed zoo iets niet voorspellen. Zeker,- toen -heerschte er verwar ring, een zeker soort van kinderlijke be vreemding, dat tal van dingen, die wij in onzen tegenwoordigen tijd heel gewoon vonden, plot seling waren veranderd. Maar aan de mogelijk heid van uitputting dacht men zelfs niet, en in de gebleken moeilijkheden viel vrij gemakke lijk te voorzien. De paniek bv., die men hier te lande vreesde op de Amsterdamsche Beurs, werd dank zij het krachtig ingrijpen van den Heer van Aalst, die het steunsyndicaat van ƒ200 millioen vormde, voorkomen; de Beurs werd maanden achtereen gesloten. Het tekort aan klein geld werd door de uitgifte vari zilverbons spoedig voorkomentegen de alge- meene neiging van prijsopdrijving werden wettelijke maatregelen beraamd, die met een zeldzamen spoed in werking traden. Toen tengevolge van de crisis de werkloos heid al spoedig zoo groot werd, dat gedwongen king op zijn gelaat, een verheven zelfvoldoening, een stille waardigheidhij scheen in een stemming te zijn om de geheele wereld te vergeven, met de geheele wereld vrede te maken, en zoo greep hij dan ook na een korte aarzeling de hem toegestoken hand en antwoordde met eenige beleefde woorden. De professor en Greta kwamen nu ook naderbij. Hubert wierp een somberen, verwijtenden blik op de jonge vrouw, die er onder haar reishoedje met den fladderendcn sluier bekoorlijk genoeg uit zag, om in het hart van haar vroegcren aanbidder een smartelijk gevoel op tc wekken, en maakte een diepe buiging voor haar, waarop hij zich tot Fabian wendde, .Professor," zeide hij plechtig, „gij hebt het groote verlies mede gevoeld, dat onze familie en de wetenschappelijke wereld mét haar heeft geleden De brief, dien gij aan mijn oom hebt geschreven, overtuigde mij bovendien reeds sedert lang, dat gij onschuldig waart aan de intrige, waarvan hij het voorwerp was, en dat gij althans zijne buiten- gemeene verdiensten zonder haat of nijd erkendet. Hij heeft mij zelf die overtuiging medegedeeld en u gerechtigheid laten weervaren. De lofrede, die gij aan zijne nagedachtenis gewijd hebt, strekt u tot eer en is den achtergeblevenen tot troost ge weest. Ik dank u in naam van de gansche familie." Fabian drukte hartelijk de hand van den spre ker, die deze hem aanbood. De vijandelijke ge zindheid van zijn voorganger en de wrok van den assessor hadden als een last op zijne ziel gedrukt, hoe onschuldig hij ook aan het een zoowel als aan het ander geweest was. Hij betuigde den bedroef den neef zijne oprechte deelneming. „Ja, wij hebben aan dc academie het verlies van professor Schwarz zeer betreurd," zelde Orcta,1 tengevolge van het ontbreken van een, krach tig centraal lichaam, trad de Distributiewet in werking, die geweldige, in vredestijd zeker onmogelijk geachte bevoegdheden op levens- middelengebied aan de Regeering gaf; die haar en hare organen in staat stelde in beslag te nemen wat zij voor het algemeen belang noo dig achtte, en op grond van welke wet de bekende vervoerverboden werden uitgevaar digd. Tevoren reeds waren de tjl van uitvoer verboden vastgelegd, waarvan intusschen vrij stelling kon worden verkregen door de bekende uitvoerconsenten, die iemand plotseling tot een rijk man konden maken, en die zeker tot veel oorlogswinst hebben bijgedragen. Geheel Nederland en gelijk het in Nederland ge gaan is, is het in het meerendeel der landen gegaan veranderde economisch geheel; men zag handelslieden tot geheel andere branches, somtijds de zonderlingste, overgaan. De groote lichamen deden dat niet, konden dat niet doen, maar moesten dan ook veelal voor een deel hun zaken stopzetten of sluiten. Geheel het economisch leven raakte in de war, raakte vast, en van geen Regeering mocht worden verwacht, dat deze geheel in de nooden kon voorzien. Men probeerde het zoo goed moge lijk, en het eigenaardige verschijnsel deed zich natuurlijk al spoedig voor, dat, gezien den nood der tijden, geld bijzaak werd. In Nederland wij blijven bij de voorbeel- terwijl zij slecht genoeg was er een woord van rouwbeklag bij te voegen over den dood van den man, dien zij zoo diep verafschuwd had zonder hem te kennen, en dien ze zijn kritiek van de „Ge schiedenis der Germanen" zelfs nog niet in zijn graf kon vergeven. „En is het waar dat gij uw ontslag hebt geno men?" vroeg de administrateur, het gesprek op een ander onderwerp brengend. „Onttrekt ge u aan den dienst van den staat, mijnheer de asses sor?" „Over acht dagen," was het antwoord. „Maar met betrekking tot den titel, dien ge mij daar geeft, mijnheer Frank, meen ik mij een kleine wijziging te mogen veroorloven. Ik weer maakte hij een pauze, veel langer dan destijds zijne liefdesver klaring voorafging, en zag de aanwezigen éen voor een aan, alsof hij hen op iets groots wilde voorbe reiden, haalde vervolgens diep adem en eindigde, terwijl een zalig glimlachje op zijn gelaat verscheen sedert gisteren ben ik regeeringsraad." „Goddank! Eindelijk!" zeide Greta op half lui den toon, terwijl haar man haar aan den arm stootte, om haar voor verdere onvoorzichtige uitingen te waarschuwen. Gelukkig had Hubert dezen uitroep niet gehoord; meteen waardigheid, volkomen in overeenstemming met het gewicht van hetoogenblik, ontving hij aller gclukwenschen. Geen wonder, dat hij zoo verzoenend gezind wasl Dc nieuwe regeeringsraad was ver verheven boven de beleedigingen, die de voormalige assessor ooit had ondergaan. Hij vergaf ieder, zelfs den staat, die heth zoolang miskend had. „Die bevordering brengt echter geen verande ring in mijn besluit teweeg," hernam hij, zonder te bedenken dat hij haar enkel en alleen aan dat den dicht bij huis werden steeds grooter credieten aangevraagd om tegen goedkoope prijzen levensmiddelen te verschaffen; cre dieten van tientallen millioenen behoorden al spoedig niet meer tot de uitzonderingen. Ten einde den Staat een deel van de buitengewone winsten, die tengevolge van den oorlog werden gemaakt, te doen toevloeien, trad de Oorlogs winstbelasting, die een zeer rijke bate op leverde, in werking; eerst later kwam men op het denkbeeld om in een zoogenaamde parti culiere Vennootschap, de Nederlandsche Uit voer Maatschappij (N.U.M.) de belangen van den uitvoer te centraliseeren en den Staat daarvan de competente portie te doen toe komen. De N.U.M. is een der vele voorbeelden uit den oorlogstijd, dat de Staat een deel van zijn bevoegdheden aan particuliere of aan semi-particuliere lichamen uit handen gaf. De N.O.T. ,wel niemand zal het ontkennen, be schikte inderdaad over Regeeringsbevoegd- heden; de N.U.M. ook een weinig; wij hebben daarnevens gehad het Landbouw Export bureau (L.E.B.) opgericht teneinde uit te voeren de afspraken met de Geallieerden, waarin aan Nederland werd voorgeschreven een hoe groot deel van landbouwproducten naar de Centrale landen mocht worden uit gevoerd. En wij hebben ook gehad, nadat de onrechtmatige inbeslagneming van bijna de Ingezonden Mededeeling. veroorzaakt door branden, snijden of stoo- ten, moeten dadelijk met Akker's Klooster balsem behandeld worden. Deze voortreffe lijke balsem is niet alleen bloedstelpend en pijnstillend, maar zijn zuiverende en antisep tische werking voorkomt zweren, terwijl zijn geneeskracht verrassend is. Zorg steeds Akker's Kloosterbalsem in huis te hebben, het kan U dagelijks te pas komen. geheele Nederlandsche visschersvloot werd opgeheven, een overeenkomst met de Engel sche Regeering, die aan de Nederlandsche par ticulieren voorschreef hoeveel visch zij naar Duitschland mochten vervoeren. Overeen komsten, die, teneinde het neutraal karakter van de^Nederlandschen Staat te handhaven, door particulieren niet een of meer der Ge allieerde Rijken werden gesloten, maar die tocii aan de' Regeering niet onbekend waren, en die een deel vormden van onze economi sche oorlogspolitiek. Natuurlijk was haar karakter formeel niet juist, niet fraai zelfs, maar men leefde in oorlogstijd, en men kon niet anders. Bedenkelijk was en waarlijk al weer niet in Nederland alleen de invloed, dien de economische omstandigheden oefenden op ge heel de samenleving. Tengevolge van den nood in de oorlogvoerende landen, konden lieden, die in het bezit kwamen van uitvoervergun ningen, zich met één slag geweldige rijkdom men verwerven, het type der O.-W.-ers is voor besluit te danken had. „De staat erkent dikwijls maar al te laat, wat hij aan zijne dienaars ver plicht is, maar de teerling is nu eens geworpen. Ik neem nu natuurlijk nog mijn vroegere ambts plichten waar, en deze laatste week, dat ik in be trekking ben, heeft men mij nog een hoogst ge wichtige zaak toevertrouwd. Ik ben op reis naar W., moet ge weten." „De grenzen over?" vroeg Fabian verwonderd. „Ja. Mij zijn onderhandelingen opgedragen met de daar aanwezige beambten omtrent de inhechte nisneming en uitlevering van een hoogverrader." Greta wierp haar man een blik toe, die duidelijk zeide: „Daar begint hij al weer! En dat zelfs als regeeringsraad!" Frank was echter opmerkzaam geworden, maar deed zijn best een onverschilligen toon aan te slaan, toen hij zeide: „De opstand is nu toch gedempt, dunkt mij." „Maar de samenzweringen duren voort'" riep Hubert driftig. „Daarvan hebben we thans weer een schitterend bewijs. Ge weet misschien nog niet dat de aanvoerder, de ziel van dc geheele revo lutie, graaf Morynski, ontvlucht is?" Fabian en zijne vrouw zagen den spreker met ongeloovige verbazing aan, terwijl de admini strateur kalm beweerde: „Dat's haast niet moge lijk." Dc nieuwe regeeringsraad haalde de schouders op. ,,'t Is helaas geen geheim meer; te L, wordt er al op straat over gesproken. Wilicza en Rakowicz geven daar altijd, evenals vroeger, rijke stof tot praatjes. Wel is waar is er van Wilicza niets meer te vreezen, sedert mijnheer Nordeck daar zooveel veranderingen en verbeteringen invoert, maar op Rakowltz houdt de vorstin Baratowski haar ver blijf en geloof mij, die vrouw is gevaarlijk voor de het grootste deel daaraan te danken. De voor deden, die met smokkelen konden worden be haald, leidden er vanzelf toe, dat, vooral in de grensprovinciën, velen zich daarop toe legden; het aantal smokkeldelicten nam in de oorlogsjaren tot een ongekende hoogte toe. Het kwaad werd, mede dank zij de hulp van militaire commiezen, zoo krachtig mogelijk bestreden, maar afdoende kon dat af weer niet. De aanwezigheid hier te lande van vluchte lingen van den meest uiteenloopenden land aard, die na en met de Belgen hier kwamen, leidde tot overneming van wat in den regel niet het beste der betreffende volkeren was; leidde zoodoende tot een verruwing der zeden, die zich in eiken kring, van den hoogsten tot den laagsten kenbaar maakte. De oorlog gaf aanleiding tot plotselinge verdiensten en tot plotselinge verliezen; veel minder dan vroeger werd de spaarzin beoefendmen leefde bij den dag van heden. Voorzichtigheid werd veel meer dan vroeger uit het oog verloren; de reusachtige zaken, die konden worden gedaan, deden zelfs groote lichamen op den meest solieden grondslag gevestigd, deze voorzichtig heid uit het oog verliezen. Kortom er kwam een atmosfeer in de economische en de maat schappelijke samenleving, die tevoren onge kend mocht heeten. Er werd het vreeselijkste gebrek geleden aan den eenen kant, en er werden rijkdommen verdiend aan den anderen kant. De Regeering had met politieke en economische moeilijkheden te tegelijk maken; de stoute uitspraak, in het begin gedaan, dat er geen honger zou worden geleden in Neder land, moest, toen de oorlog zoo lang voort duurde, wel worden ingetrokken. De econo mische moeilijkheden werden door sociale ge volgd; men mocht Huurwetten uitvaardigen ter voorziening in den woningnood; groote Ievensmiddelencredieten toestaan teneinde het gebrek te bezweren; men mocht Regeerings- bureaux oprichten teneinde de distributie te centraliseeren geheel kon men niet in de nooden voorzien. Relletjes zijn dan hier, dan daar het gevolg geweesternstig waren zij een enkelen keer als in 1917 te Amsterdam, maar steeds heeft er zekere onrust geheerscht, die van sociaal-economischen aard was. Neen, wie tevoren had gemeend, dat de oorlog economisch aan de neutralen kon voor bijgaan, heeft zich wel vergist. De oorlog voerenden maakten van dezen polïtïeken oor log tegelijk een economische; zij pasten, en dat waarlijk wel van weerszijden, alle hulp middelen toe, die zij ter beschikking konden stellen, en op het laatst werd de oorlog mili tair een vraag van manschappen en materiaal, en economisch een vraag van levensmiddelen en grondstoffen. En toch heeft de groote menigte tijdens den oorlog zoo weinig inzicht in de economische verhoudingen gekregen, dat nog vrij algemeen de overtuiging" heersch te, dat eigenlijk op hetzelfde oogenblik, dat de oorlog zou zijn geëindigd, ook een einde zou komen aan al de economische ellende, die deze had gebracht. Ware dan ook met het einde van dien oorlog niet zekere sociale on rust samengevallen, men had zich in Novem ber 1918 oprechter verheugd dan de omstan digheden eigenlijk toestonden. Zeker, het scheen een oogenblik, en in het bijzonder in Nederland, dat het einde van den oorlog ook het einde van de economische kwaden zou met zich brengen. Wel waren er nog tal van moei lijkheden te overwinnen; wel zatep wij nog in den huizennood; in den kolennood, en wel kregen wij nog niet alles op tafel wat wij voor geheele provincie; we krijgen geen rust, zoolang zij op onzen grond blijft. God weet, wat ze nu weer heeft uitgevoerd om haar broeder te bevrijden! Een ongeëvenaarde dolkop moet 't geweest zijn, die zijn leven daarvoor heeft willen wagen! De tot verbanning veroordeelde gevangenen worden uiterst streng bewaakt. Niettemin hebben zijne medeplichtigen zich met den graaf in verbinding weten te stellen en hem de middelen tot ontvluch ten in handen gespeeld. Zij zijn tot binnen in de vesting tot aan den muur der gevangenis zelve doorgedrongen; men heeft de bewijzen gevonden, dat de vluchteling hier verwacht werd, en daarop hebben ze hem midden door al die wachten en pa trouilles, midden door al de wallen en ringmuren ontvoerd, hoe dat is tot dusver nog een raad sel. De halve bezetting moet omgekocht zijn ge weest; de geheele vesting is in rep en roer over het ongeloofelijk vermetele stuk. Reeds gedurende twee dagen wordt de gansche omtrek doorzocht, maar tot nu toe is er nog geen spoor gevonden." In het begin had Fabian naar dit alles met war me belangstelling geluisterd; maar naarmate het roekelooze van de onderneming meer en meer ter sprake kwam, begon hij ongerust te worden. Een onbestemd vermoeden rees in zijne ziel op, en een haastige vraag zweefde hem op de tong, toen hij nog juist bij tijds een waarschuwenden blik van zijn schoonvader ontmoette, die hem on willekeurig liet zwijgen oplegde. Hij zweeg dan ook, maar ontroerde inwendig. f Wordt vtrvrtgi.)

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 1