8 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 26 JULI 1924. Zomertijd. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Land bouw-Comité en de R.-K. Nederlandsche Boe renbond hebben aan de Tijd-commissie in ant woord op haar vragenlijst betreffende voor- en nadeelen van den zomertijd, een uitvoerigcn brief gezonden. Aan dien in het Algem. Nederl. Landbouwblad opgenomen brief is het vol geilde ontleend: Het moge als meer dan voldoende bekend geacht worden, dat de weerzin van de boeren- en tuindersbevolking waarbij zich de overige niet rechtstreeks zich met land- en tuinbouw bezig houdende, plattelandsbevolking meeren- deels heeft aangesloten tegen den zomertijd buitengewoon groot is. Afgezien van de ge wichtige bezwaren, die deze meebrengt voor het huiselijk leven zoowel als voor het bedrijf, spruit deze weerzin ook nog uit andere over wegingen voort. De landelijke bevolking heeft in den oorlogstijd den zomertijd aanvaard als een tijdelijke maatregel, dien men noodig achtte op economische gronden. En thans, nu deze economische gronden geheel of althans grootendeels niet meer gelden kunnen, meent zij, dat het spot met de goede trouw, de wel willendheid van de plattelandsbevolking te exploiteeren, om hetgeen een noodmaatregel was, te maken tot het normale. De invoering van den zomertijd is een ge welddaad tegen de natuur. De tijdregeling moet uiteraard gegrond zijn tip den loop der zon, en de indeeling in dag en nacht met de overgangen morgen en avond, kan zich slechts aansluiten bij het opgaan en ondergaan der zon. De onnatuurlijkheid van den maatregel, waarbij van deze elementaire waarheid wordt afgeweken, stuit den boer en tuinder, wiens gansche leven zoo nauw verbonden is met de natuur, hevig tegen de borst. En hij is van meening, dat de overheid bij de wettelijke invoering van den zomertijd hare macht mis bruikt voor een onnatuurlijken maatregel. Een objectieve beoordeeling van de na deelen, die het platteland ondervindt van den zomertijd tegenover de van de 2ijde der stads bewoners naar voren gebrachte voordeelen, moet uitgaan van deze grondgedachte, dat elke schade, welke aan de landbouwproductie wordt toegebracht, niet alleen van nadeeligen invloed is op de uitkomsten van het landbouw bedrijf, doch ook het algemeen belang schaadt. Waar nu de uitoefening van het landbouw bedrijf ernstige nadeelen" van den zomertijd ondervindt, wordt dus ook het algemeen be lang geschaad, en zullen de door de stads bewoners aangevoerde voordeelen van den zomertijd daarvoor moeten wijken. houder innden hooitijd het beste uur, n.l. het laatste, en krijgt er voor in de plaats het slechtste, n.l. het natte eerste morgenuur. Wat betreft veehouders uit de onmiddellijke nabijheid der steden, deze zijn genoodzaakt hun melk, hetzij direct aan de consumenten, hetzij eerst aan de melkinrichtingen op zomer tijd af te leveren. Voor dezulken zijn de be zwaren van den zomertijd wel het grootst, omdat voor hen en hunne arbeiders de dag abnormaal vroeg begint met het oog op de tijdige aflevering van hun product. Akkerbouw. Ook voor de akkerbouwers geldt bovengenoemd groot bezwaar, n.l. het verlies van liet allerbeste avonduur en daar voor in de plaats het slechtste eerste morgen uur. In het begin van den zomertijd vallen de werkzaamheden: zaaien, kunstmeststrooier wieden, hakken, schoffelen, aardappelpoten enz. Volgt een landbouwer op zijn bedrijf nu den zomertijd, dan kunnen deze werkzaam heden het eerste uur niet of zeer slecht ge schieden, door de vochtigheid tengevolge van dauw en nachtvorst. Het hakken, schoffelen en wieden is het eerste uur niet alleen zwaar werk voor de arbeiders, maar bovendien nadeellg voor hun gezondheid, omdat zij steeds doornatte voe- een zeer groot bezwaar van den zomertijd voor I Het is gewenscht, dat er voor het geheele dergelijke streken. Bovendien vermindert de i jaar eenzelfde tijdregeling gelde. Slechts dan prestatie der landarbeiders gedurende de Iaat- bestaat de mogelijkheid dat het land- en tuin ste uren aanmerkelijk. bouwbedrijf zich blijvend aan die nieuwe tijd- Bezwaren voor het gezinsleven. School- regeling aanpast zonder al te grootc moeilijk- kinderen, die gewoonlijk ten plattelande groote afstanden, hetzij loopende, hetzij per fiets, tram of trein hebben af te leggen om de school te bereiken, moeten 's morgens een uur vroe ger opstaan, wat niet des avonds ingehaald kan worden, daar het praktisch niet mogelijk is, de kinderen naar bed te sturen, als de zon nog hoog aan den hemel staat. Het gevolg is, dat de kinderen te weinig nachtrust krijgen, wat in het bijzonder geldt voor de warme mid zomeravonden. Dit is zeer nadeelig voor de lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van de kinderen. Daar komt voor katholieke kin deren, die gewoon zijn voor schooltijd de H. Mis bij te wonen of die catechismusles ont vangen, nog bij, dat de zomertijd hen dwingt óf vvel het uur van opstaan nog aanmerkelijk te vervroegen óf wel de H. Mis of de catechis musles te verzuimen. Daar het laatstgenoemde hunne godsdienstige vorming ten zeerste be moeilijkt en tegenhoudt, moet wel het uur van opstaan nog meer worden vervroegd. Dat is dan ook wel de voornaamste reden, waarom de katholieke geestelijkheid ten plattelande ten krijgen. Verder is dit soort werk in het j zoo hevig tegen den zomertijd gekant is. eerste uur absoluut waardeloos. Het heeft Ook ae landbouwers en de landarbeiders alleen resultaat, als het land goed droog is, krijgen veelal te weinig nachtrust, ook zij be- want het onkruid sterft alleen door droogte geven zich veelal niet op zomertijd, maar op en in de zon af. Voor aardappelpoten, kunst- zonnetijd ter ruste, terwijl degenen, die den meststrooien, enz., kortom voor alle werk-zomertijd noodgedwongen handhaven, des zaamheden is droogte een eerste vereischte,morgens zeer vroeg moeten opstaan, terwijl door den zomertijd juist het beste uur! Een ander overwegend bezwaar is, dat geen voor die werkzaamheden verloren gaat, tenzij overeenstemming meer bestaat tusschen de men's avonds door laat werken, wat natuurlijk officieele schooltijden en den tijd, waarop ge weer extra loon kost en voor den arbeider, werkt dient te worden, omdat de normale vooral in streken, waar naast den landbouwer gang van het bedrijf niet kan worden ge- ook industrie is, een onaangename ongelijk- wijzigd. Thans wordt de huishouding van ieder- heid in de beëindiging van den werktijd mee- en boer en van iederen landarbeider ont- brengt. wricht, omdat de kinderen op andere tijd- Bovendien is ook de kwaliteit van het werk, stippen van school komen 0111 te gaan eten, de prestatie van de arbeiders het eerste uur dan hun vader soms en ook hun moeder, beslist minderwaardig; aan den eenen kant Wel is gebleken, dat zeer veel scholen den door de natheid van het land en de gewassen zonnetijd handhaven, of z.g.n. halve tijd en aan den anderen kant hebben de arbeiders een half uur later, waardoor aan vele bezwaren last van koude en natte voeten en handen, eenigszins is tegemoet gekomen, maar er is waardoor zij het werk minder goed verrichten, hierbij gebleken, dat juist van de zijde van Na het wieden krijgt men in Juni denjhooi- het onderwijzend personeel ten plattelande oogst en zoodra die is afgeloopen, komen ach- zoo weinig medewerking is getoond,om aan de tereenvolgens de oogsten van verschillende gewassen. Vooral in den oogsstijd wegen de bezwaren tegen den zomertijd het zwaarst, omdat dan zulke groote belangen op het spel staan. Ook in den oogsttijd is het natte eerste morgenuur absoluut waardeloos, terwijl men Het behoud van den zomertijd die daar-i bij invoering van den zomertijd op het bedrijf, enboven in den weg staat aan hetgeen voor 1 het meest waardevolle uur, het laatste uur, een rustigen en geordenden gang in de maat- verliest. De kwaliteit van hetgeen het eerste schappij noodig is, n.l. de tijdunificatie, een Ul,r geoogst is, is ongetwijfeld minderwaardig, tijdsaanwijzing"— wordt in dezen tijd, nu deHet werkprogram op de boerderij is aan de economische omstandigheden, die er toe nood- j hand van een lange praktijk ingericht op de zaakten, goeddeels zijn vervallen, aangezien als een dnjven der stedelijke bevolking, waar bij geen rekening wordt gehouden met de be langen der boeren en tuinders. De landelijke bevolking ziet in den strijd 0111 den zomertijd meest economische exploitatie. Wijzigingen of omzettingen brengen alles uit zijn verband, waardoor noodzakelijk nadeel moet ontstaan. Afzet der producten en marktbezoek. Aan gezien de meeste markten op zomertijd be- in hoofdzaak een botsing tusschen het streven j ginnen, moeten de vrachtbooten, -schepen, om de genoegens, die de zomertijd voor de I -wagens hun dienst daarnaar regelen en zijn stadsbevolking meebrengt, te behouden en1 de landbouwers genoodzaakt willen zij hun het pogen, om het platteland te bevrijden vanvee e_n producten op tijd ter markt krijgen, de nadeelen en ongemakken, die de zomertijdte middernacht op te staan. daar veroorzaakt En zij twijfelt er niet aan, I Welke bezwaren de zomertijd voor de vel- dat daarbij recht en billijkheid aan hare zijde lingen meebrengt, moge o.m. blijken uit het- staan. geen van de kersenveilingen kan worden mede- Onze bezwaren tegen den zomertijd, zooals gedeeld. Deze veilingen worden gehouden op deze sedert enkele jaren werd ingevoerd, be- zomertijd, met het oog op het vervoer per trein, treffen zoowel het bedrijf als daarmee ver- De veilingen moeten vroeg op den middag band houdend, het gezinsleven. De bezwaren beginnen, omdat ieder lid-aanvoerder een berusten op de volgende gronden. beurt moet hebben en er na de veiling altijd Veehouderij. De veehouders moeten, wan- nog een zeker gedeelte van het aangevoerde neer zij hun werkzaamheden volgens de zomer- product per trein verladen moet worden. Door tijd hebben geregeld, te middernacht opstaan den zomertijd, waar men zich dus aan houden en zeer vroeg beginnen te melken. Staat het moet, worden er van de kersen, die na den vee in den aanvang van den zomertijd nog op middag geplukt worden, bijna geen denzelfden stal, dan kost hef meer aan verlichting. Is ^ag verkocht, komen dus eerst den volgenden het vee in de weide, dan is het de eerste maand dag op de veiling en nog een dag later, dus wegens de heerschende duisternis 's morgens twee dagen nadat ze geplukt zijn, in de steden haast niet te vinden. Bovendien is het melken, of op de plaats van bestemming. Alleen die door de lage temperatuur op dat uur van den j kersen, welke 's morgens geplukt worden, dag, én voor de menschen én voor het vee 1 kunnen een dag daarna in de steden verkocht nadeelig, nadeelig voor de gezondheid van worden; de kersen, die 's morgens worden ge beide. I plukt, zijn echter meestal nat van den dauw. De bestaande melktijden zijn nu eenmaalGoede sterke kersen krijgt men alleen door ze gebaseerd op de meest economische melk-1 droog te plukken. Bijgevolg zijn de kersen, die winning. Vaak geschiedt het melken doorm de steden verkocht worden, meestal minder- jeugdig personeel (de kinderen van den boer) j waardig; men krijgt kersen, die te oud zijn en aangezien het melken een arbeid is, die j °f kersen, die te nat geplukt zijn; dit komt met zorg dient te worden geschieden, wordtnatuurlijk ten nadeele van de kwaliteit van de een en ander tengevolge van den zomertijdvruchten en ten slotte ondervindt de fruitteler op het bedrijf vaak half slapend verricht. Decr het nadeel van. Hetgeen van de kersen is melkwinning moet dus ongetwijfeld lijden gezegd, geldt voor nagenoeg alle andere pro onder ten eerste het zeer vroege uur, waarop ducten, die over de veilingen worden verkocht, gemolken wordt, en ten tweede door de min-j W een landbouwer zelf de markt bezoeken, der correcte manier, waarop het melken vaak en daarbij gebruik maken van een of ander geschiedt. Hierdoor wordt dus zoowel nadeel 1 openbaar middel van vervoer, dan moet hij aan de dieren als aan de melkproductie toe gebracht, de koeien worden in bovengenoemde gevallen niet goed uitgemolken, terwijl de gewonnen melk "van mindere kwaliteit is. Verder ondervinden de veehouders veel last van den zomertijd in den hooitijd. Het hooien tijdens het eerste uur 's morgens gaat niet of zeer lastig, omdat het gras of het hooi dan nog veel te nat is door den dauw. Is men genood zaakt toch te hooien, dan wreekt het zich op de kwalitiet van het hooi, terwijl het bovendien zeer zwaar werk is. 's Avonds is het beëindi gen van de werkzaamheden volgens zomertijd zeer bezwaarlijk, aangezien juist het laatste uur een der beste uren is, alles is dan even droog terwijl bovendien het werk veel lichter is. B.ij zeer veel veehouders doet zich het bezwaar voor, dat 's avonds of beter 's middags ar beiders uit het hooiland, waar zij op dien tijd juist zoo broodnoodig zijn, het hooien moeten 1 beëindigen, om te gaan melken. Door de in- voor dag en dauw opstaan, kan zijn morgen werkzaamheden niet volbrengen en. is reeds vertrokken voor zijn personeel er is. Personeel. Behalve de reeds genoemde be zwaren werkt het ter zijde stellen van den zomertijd en dus het handhaven van den zonne tijd op zeer veel plaatsen ten plattelande de ontevredenheid der landarbeiders sterk in de hand. Deze bezwaren bereikten ons vooral uit streken, waar industrieën ten plattelande zijn gevestigd. De industriearbciders hebben ten eerste korter werkdagen dan de landar beiders, bovendien werken zij volgens den zomertijd, waardoor zij in staat worden ge steld reeds vrij vroeg in den namiddag te gaan wandelen of fietsen, terwijl de landarbeiders dan nog ettelijke uren moeten werken. Dit wekt de afgunst op en bevordert de ontevreden heid onder de landarbeiders. Terwijl juist in die streken landarbeiders toch al zoo lastig zijn te krijgen, heeft dit tot gevolg, dat er nog i voering van den zomertijd verliest de vee-1 meer in de industrie gaan werken. Dit is zeker ernstige en rechtvaardige bezwaren van de landbouwers tegemoet te komen. Het m.u.l.o. en het middelbaar onderwijs handhaven overal den zomertijd, zoodat in gezinnen, waarvan kinderen dit onderwijs genieten, de bezwaren geheel zijn blijven bestaan. Vooral in gezinnen waarvan sommige kinderen de lagere school bezoeken en anderen een inrichting van mid delbaar onderwijs, is het gezinsleven absoluut in verwarring gebracht. In streken waar landbouw en industrie naast elkaar worden beoefend, komt het zeer veel voor, dat de leden van één huisgezin werk zaam zijn deels in den landbouw deels in de industrie. De eersten houden veelal den zonne tijd, de laatsten soms den zomertijd, waardoor in dergelijke gezinnen de regelmaat wordt ver broken, wat ongezelligheid en uithuizigheid] bevordert, terwijl de taak van de huisvrouw door de noodzakelijkheid om op verschillende tijden het eten te moeten bereiden of bewaren, zeer wordt verzwaard. Het eenige voordeel van den zomertijd is misschien, dat er hier en daar in een enkel boeren- of tuindersbedrijf en gedurende korten tijd eenige lichtbesparing plaats vindt. Dit voordeel is echter zoo uiterst gering, dat het tegen de hierboven opgesomde bezwaren ten eenenmale in het niet valt. Onze bezwaren gelden in gelijke mate, on verschillig over welk tijdvak tusschen 1 April en 1 October de zomertijd wordt ingevoerd. Het stellen van een korteren termijn zou wel is waar kunnen leiden tot de gedeelteijke op heffing van de bewaren voor bepaalde be- drijfswerkzaamheden, zooals bijv. het mel ken, dat het meest in de maanden April en Mei en Augustus en September bemoeilijkt wordt, maar de bezwaren kunnen nooit geheel worden opgeheven. Den termijn van de in voering van den zomertijd te verkorten b.v. tot de maanden Juni, Juli en Augustus zou geen enkel der bezwaren, aangevoerd ten aan zien van den arbeid in den hooi- en oogsttijd, kunnen wegnemen. Een vervroeging van den wettelijken tijd, gedurende het geheele jaar en met minder dan een uur vermindert de bezwaren voor den land en tuinbouw gedurende de zomermaanden wel eenigermate doch de bezwaren geheel opheffen kan zij niet, daar uitsluitend met den loop der zon rekening moet worden ge houden. Intusschen^zou een regeling, die voor het geheele jaar geldt, voornamelijk het voor deel hebben, dat de eenheid van tijdsaanwijzing werd hersteld en dat land- en tuinbouwbedrijf zich dan niet meer tweemaal in het jaar aan het vervoegen onderscheidenlijk het verlaten van het officieele uur zou hebben aan te passen. Daarenboven zou de Nederlandsche tijd zich, voor het geval hier de Midden-Europeesche tijd werd ingevoerd, geheel aanpassen aan den officieelen tijd van de naburige landen op het continent, hetgeen aan het internationaal ver keer ten aanzien van de spoorwegen en de luchtvaart ten zeerste ten goede komt. Van den anderen kant zal deze vervroeging gedu rende het geheele jaar o.m. een grooter ver bruik van kunstlicht in de land- en tuinbouw bedrijven tengevolge hebben. Invoering van den Midden-Europecschen I tijd alleen gedurende de zomermaanden is te I verkiezen boven den zomertijd, zooals deze thans geldt. Maar dan zou de eenheid van tijds aanwijzing gedurende het geheele jaar niet worden hersteld en zou het voor het land- en tuinbouwbedrijf noodzakelijk blijven, zich tweemaal in het jaar aan de wijziging van den officieelen tijd aan te passen. lieden Het ware het meest gewenscht, gedurende het geheele jaar den z.g.n. Amsterdamschen tijd te behouden, omdat deze o.i. het meest den werkelijkcn zonnetijd voor Nederland benadert. Ingezonden Mededeeling. OLDENKOTTS' TABAK NOG STEEDS DE BESTE VRAAGTOLDO (licht en geurig) HET VERTROUWEN IN DUITSCHLAND. Dreyfus-ervaringen. Het is nagenoeg tien jaar geleden dat de wereldoorlog losbrak, het is vijf jaren geleden dat de wapenstilstand met Duitschland eindig de door den vrede van Versailles en thans komt te Londen eene conferentie bijeen 0111 te be proeven een werkelijken vredestoestand op het Europeesche vasteland, bepaaldelijk met Duitschland, te scheppen. De vrede van Ver sailles toch is wel door Duitschland geteekend, maar nooit aanvaard en bij de naleving der daarin aan Duitschland opgelegde verplichtin gen, heeft men steeds van die zijde elke denk bare uitvlucht, kunstgreep, chicane en onwil ontmoet. Frankrijk en België, die het nauwst betrokken zijn bij de naleving dier verplich tingen, hebben dan ook tegenover Duitsch land een weinig vriendschappelijken toon aan geslagen. Engeland was dubbelzinnig, keek om zoo te zeggen, den anderen kant uit, uitsluitend naar 1 zijn eigen belang en de Ver. Staten -hebben l 0 om redenen van binnenlandsche politiek, het a^s vijand van de waarheid en totaal onbe- XxXwmii..._:.L.x X1 _xx_ Ironrl mot hot-rroon lUorLoi;,'!. «ooJo goed had gezien en ik de amnestiewet van een te eng standpunt had bekeken. Het tweede proces Dreyfus was reeds in kalmer atmosfeer, zijne vrijlating ontmoette nagenoeg geen ver zet, generaal Mercier werd wel senator maar had toch zijn rol uitgespeeld en, in aanmerking genomen de hevigheid van de beroering, die tal van huisgezinnen had verdeeld, en het ge heele Fransche volk had gesplitst in twee elkaar verfoeiende partijen, keerde de kalmte aan beide zijden in ongelooflijk korten tijd terug en was na weinige jaren alleen dit goede overgebleven dat Dreyfus' onschuld niet ern stig meer betwist werd en hij zelf zijn plaats in het leger weer innam, dat'de kliek, die de generale straf beheerschte, haar macht had ingeboet, dat de Fransche officieren zich bui ten daadwerkelijke politiek hielden en dat in uren des gevaars, in 1914, het Fransche volk als één aangeengeslotcn eenheid den schok van den vijand weerstond en de democratie redde van het grootste gevaar dat haar ooit had bedreigd. E11 toch waren noch Mercier, noch zijn hel pers en geestverwanten eenigszins veranderd, betrouwbaarder, waarheidslievender, en ruinier van blik geworden. Zij hadden alleen de macht verloren 0111 kwaad te doen en waren zich daarvan bewust, omdat zij geen vat meer hadden op de groote menigte, hetgeen wellicht wel het geval zou zijn geweest, als zij voor hun wandaden waren gestraft en zich als mar telaren hadden kunnen voordoen. Geheel op dezelfde wijze is het vertrouwen in Duitschland en zijn toelating tot den Vol kenbond te beschouwen. Nadat de oonog ge toond heeft, dat ook aan het Duitsche militai risme met succes weerstand kon worden ge boden, heeft de Ruhrbezetting en de misluk king der politiek van lijdelijk verzet, gevolgd door een zonder voorbeeld in de geschiedenis zijn faillissement van een staat, wiens betaal middel afdaalt tot een billioenste zijner waar de vóór den oorlog, en aan het Duitsche volk, en aan de andere volken bewezen, dat al der gelijke kunstgrepen, knoeierijen, mooie theo rieën, enz., geen stand kunnen houden tegen iemand, die zich niet laat bedotten. De Prui sische Junker, de almachtige in het Kerizerijk van Wilhelm J1 is als militarist zonder herse nen, als egoïst zonder menschelijk medegevoel, tractaat van Versailles ontwricht en ten slotte geweigerd. Thans komen alle betrokken mogendheden bij elkaar met het doel om middelen te bera men tot het ten uitvoer leggen van het plan der deskundigen van de Commissie-Dawes, welk plan zij, evenals Duitschland, als grond slag hebben aanvaard, om na onderling de beste middelen ter uitvoering te hebben be sproken, Duitschland ook ter conferentie te vragen en in gemeen overleg dus in geheel andere verhouding dan tot dusver de daar voor noodige maatregelen vast te stellen. Hoofdzaak is dat Duitschland eene leening geplaatst .krijgt van ongever een half milliard gulden en eene tijdelijke opschorting van het grootste deel der jaarlijksche afbetaling op haar schadevergoedingsschuld, twee maatre gelen die tastbaar direct alleen voor Duitsch land van nut zijn. Men laat het hier niet bij. Niet alleen, dat men te zamen komt om Duitschland behulp zaam te zijn om zijn faillieten boedel weder op de been te helpen, maar men doet dit ook onder het motto: wij moeten vertrouwen in Duitschland stellen. Toch kan ik niet aan nemen, dat een der staatslieden, welke thans te Londen bijeen zijn, werkelijk dat vertrouwen in Duitschland stelt en niet, evenals ik, over tuigd is, dat het geprussifieerde Duitschland geen vertrouwen verdient. En toch begrijp ik niet alleen volkomen dezen omkeer in de houding tegen den gemeenschappelijken vijand en gemeenschappelijken wanbetaler, maar vind ik het den aangewezen weg om eindelijk tot het herstel van Europa te kunnen komen. Ik doe dit op grond van eene ervaring, een kwart eeuw geleden opgedaan. Wij waren toen in Frankrijk midden in den heftigen strijd der Dreyfusaffaire, maar de valschheid van het telegram van Henry was reeds bewezen en hij zelf had door zelfmoord zich onttrokken aan de gerechte straf zooveel twist en zooveel ongeluk over z'n land te hebben gebracht. De Dreyfusards zagen de zon der gerechtigheid boven de kimmen komen en de vervolgingen, achteruitzettingen en disci plinaire straffen, waaraan zij twee jaar lang waren blootgesteld, ophouden. Toen kwam er een voorstel tot amnestie voor alle daden, geschriften en maatregelen, in verband met de Dreyfuszaak genomen, onverschillig van welke zijde. Alleen Dreyfus zelf, die nog op nieuw berecht moest worden, was hiervan uit gesloten. Ik hoor nog den toen reeds bejaarden Ribot, zijne hand op de borst slaande, terwijl hij deze amnestie verdedigde, welke schrome lijke daden van willekeur, machtsmisbruik, valschheid in geschrifte zou uitwisschcn, uit roepen: „Ik ben een oud republikein! Ik ben een eerlijk man! een onpartijdig vriend van het recht!" en zoodoende het wetsvoorstel er door slepen. Overtuigd van de volkomen onschuld van Dreyfus en van de schandelijke handelingen met allerlei persoonlijke bedoelingen gepleegd 0111 hem toch als schuldig aan landverraad te doen blijven, ergerde ik mij aan deze amnes tie, welke, indien zij ook Zóla verloste van de .onbillijke veroordceling, wegens zijn heldhaf tig optreden voor de waarheid, tevens generaal Mercier vrijuit liet gaan, niettegenstaande hij als minister van Oorlog, tijdens het eerste Dreyfusproces dc veroordeeling had afgeperst, langs volkomen onwettige wegen. De ervaring heeft mij geleerd, dat Ribot kend met hetgeen werkelijk goede trouw is, dezelfde gebleven. Het thans levend geslacht is niet meer te verbeteren en het zet zijn ge- blaasblaak voort, ondanks alles wat in het laat ste tiental jaren is voorgevallen. Maar het heeft zijne macht om kwaad te doen grooten deels verloren. De groote staatsmachines door Bismarck zoo bijzonder knap opgebouwd uit de elementen van Frederik II is Uit elkaar ge slagen, gedeeltelijk verloren geraakt, voor het overige verwoest en niet meer in elkaar pas send, en heeft geen bekwamen hersteller ge vonden als Schamhorst en Hardenberg na den slag bij Jena, waren, en was ook wellicht we gens zijne grootte niet meer te repareeren. Het gezag der grootindustrie en groote ban ken, van de menschen, die door nijverheid of handel reusachtige ondernemingen'wisten tot stand te brengen, is heengegaan door de eco nomische toestanden, die in het laatste jaar in Duitschland hebben geheerscht en thans het geheele rijk aan den rand van den econo- mischen afgrond hebben gebracht, waaruit het niet meer te redden zal zijn, indien de leening door het plan Dawes voorgesteld, met de daaraan verbonden controle door vreemdelingen en zakelijke waarborgen, niet tot stand mocht komen. Het is nu het psychologisch moment om, door de opheffing der Ruhrbezetting, het eenig 1) middel weg te nemen, dat dit alles in schijn nog bij elkaar houdt, als martelaren van Fransch imperialisme. Neem dit" strijd middel weg, verwijder de gelegenheid tot óp- wekking der hartstochten en gij zult zien hoe weinig Duitschland nog in staat is kwaad te doen. Van uit dit standpunt zou ik het kun nen begrijpen, dat men het Duitsche rijk, dat zich nog altijd als een groote mogendheid be schouwt, een vasten zetel geeft in den Raad van den Volkenbond. Wettelijke aanspraak heeft het daarop niet, nu China, dat veel groo ter in grondgebied, veel talrijker in bevolking, veel hooger staat in werkelijke beschaving, geen vasten zetel in dien Raad heeft. Men moet alles doen om Duitschland elk propaganda middel te ontnemen, eiken schijn zelfs van martelaarschap te vermijden. Daarbij is. er nog een ander stoffelijk be lang verbonden aan het slagen van het plan- Dawes. Dc groote bankiers in de Ver. Staten en Engeland zullen voor die leening van 40 millioen moeten zorgen. Ik kan toch niet aan nemen, dat het groote publiek, de kleine be legger, zich zal wagen aan dit fonds 11a de ervaring, die de houders van obligaties der Duitsche oorlogsleeningen hebben opgedaan, daarvoor is die ervaring nog van te jongen datum. Nu zal het zijne goede uitwerking hebben, als de Amerikaansche en de Engelsche finan- cieele wereld onmiddellijk belang hebben bij een behoorlijk finantieel beheer van Duitsch' land. Frankrijk blijft nog wel de grootste schuldeischer voor de vergoeding der in dat land aangerichte schade, maar daar is nevens de zorg voor het geld, toch nog de zorg voor de nationale veiligheid in de eerste plaats van invloed. De geldschieters der nieuwe leening zijn alleen bij dc financiën geïnteresseerd en zij begrijpen, dót als Duitschland een nieuwen oorlog mocht beginnen of door niet nakoming zijner verplichtingen, voortvloeiende uit het tractaat van Versailles, dat ongeschonden van kracht blijft, dwangmaatregelen, al zijn deze ook van zuiver cconomischen aard, mocht uit lokken, hen blootstelt aan het gevaar, het ge leende geld voorgoed te verliezen. Het zal de taak wezen der Londensche con ferentie de naleving van het tractaat van Ver sailles en de voorwaarden der nieuwe leening zoodanig aan elkaar te verbinden, dat Duitsch land geen hoop kan koesteren tusschen zijne schuldeischers verdeeldheid te stichten. Het vervullen van deze taak is geenszins eene on mogelijkheid en als zoodoende de positie van Duitschland wordt geregeld, mag men werke lijk verwachten, dat in geheel Europa een rustiger periode zal komen, zoodat eindelijk men zal kunnen beproeven de algemeene wel vaart te herstellen van het groot verlies door de onproductieve uorlogsuitgaven en na-oorlogs- iiitgaven geleden. Mr. H. LOUIS ISRAELS BIJ H met I. Het onderwerp dat Mr. Israels behandelt leidt er toe in dit verband niet Opper-Silezië te noemen. De wrok daarover is echter, gelijk den bekwamen schrijver zelf bekend is, in Duitschland wellicht nog grooter dan die over de tijdelijke bezetting van de Roer, en zeker een zeer groote hinderpaal op den weg naar den Volkenbond. Red. (Tel.) TIEN JAREN OORLOGSPOLITIEK. 1914 I Augustus 1924. Charleroi tl Parijs op. I dc regeerinjj Joffre en IR ten, den vil slag aan dl Duitschlaml merkelijk u| voort tot al onverwacht] overwonneiT welk klein L naam heeft I opgeworpeil het Westell zich grootcI de inval deL hijna geheel sen in Oost! eerst tot reeds jaren I plaatselijke I sein voor g<l Duitsche w| de Russen zelfs Premyl zij, evenals Mackensen c zijn zegevie| dracht van I rijksche soil Poolsche vrï De jaren I worstelde 0 J vermeerdert! cfe Triple Al 1 de irredentaI na Bulgarije verschillend)! het resultaaM reeds tevoreB Oostenrijk M machten vol Roemenië iil het succes I werd het bl of stoot geil veldtocht, dl nam en het Ia gedeelte na il waar dan tl de looi JeptembeB Engelsch-Frl de pogingen! stuit. In I9lfl geweldigen afl en heldhafitl van den ooi leger-afdeelitB maar het mol ook al vielen M entegen drol Somme aan|N in hun handtfl Inmiddels tal fronten ul 1 schepen had [forceeren om 'jH de poging wl nellen-expedi; zou kosten. H De periode van vijftig jaren, die 1864 van 1914 scheidt en tegelijk" daaraan verbindt, is zeker een uiterst belangrijke. In een halve eeuw tijds werden z.g. historische belangen- vraagstukken opgelost; de politeke landkaart van Europa veranderd door de opkomst van Duitschland, en door de vorming van de Triple Alliantie eenerzijds, de Triple Entente anderzijds geheel nieuw georiënteerd. Maar van hoeveel grooter beteekenis is niet, zoo wel relatief als absoluut, de periode van slechts een tiental jaren, die thans achter ons ligt. In dit schijnbaar korte tijdvak voor de eeuwigheid nauwelijks medetellend is de politiek niet slechts van Europa, maar van geheel de wereld omvergeworpendroomen van eeuwen achtereen als die betreffende de onaf hankelijkheid van Polen en Bohemen, betref fende de stichting van een groot Servisch rijk zijn plotseling, als automatisch in verwezen lijking geraakt. I11 deze tienjarige periode vor men 1914 en 1918 de culminatiepunten. In 1914 werd de storm ontketend; de politiek- economische vloedgolf, die zich vanaf 1918 over de wereld heeft verspreid, is van de ont ketening van dien storm van menschelijke hartstochten het begrijpelijk gevolg. Het zijn niet vier jaren oorlogspolitiek, die wij beleefd hebben, maar het zijn er reeds tien; het zullen er zoo straks wellicht meer zijn. Want al werd formeel door den vrede van Versailles de oor log beëindigd, de oorlogsgeest waart nog over geheel de wereld rond, zoowel politiek als economisch. Het gaat ermede als met den leer ling van den toovenaar, die wel de formule kende om het water in overmatigen aandrang te doen stroomen, doch vergeefs zocht naar de woorden om den stroom te stuiten, toen deze hem te machtig werd! Het uitbreken, plotseling, onverwacht toch nog na deze jaren van voorbereiding, van den grooten oorlog op 1 Augustus 1914, had twee oorzaken: een nabije en een verwijderde. De nabije lag in den moordaanslag te Serajewo; de verwijderde in de ontwikkeling, die de zou kosten, Europeesche politiek heeft gevonden, nadat bleek, werd Duitschland aan het einde van den Zuid- Van Grieken! Afrikaanschen oorlog de door Engeland aan-Voor geheel geboden toenadering weigerde, en Frankrijk Nadat& Duits erin slaagde om Engeland, dat genoeg had van 1 verwachten zijn splendid isolation, in den kring van hetEngeland te tweevoudig Russisch-Fransch verbond te trek-1 binding met I. ken. De „voorbeeldige" bestraffing, <ioor de poogden de L Oostenrijksche politiek noodzakelijk geachtJ— -•?-»- tegenover den moordaanslag te Serajewo. was rechtstreeks tegen Servië, indirect tegen Rus land gericht, welks invloed op den Balkan ten koste van Oostenrijk, in Perzië ten koste van Engeland zienderoogen toenam. Niet te Berlijn, maar te Weenen heeft men met den oorlogsfakkel gezwaaid en den bondgenoot, die vóór alles loyaal wilde zijn, medegesleept. Rusland speelde de nevenpartij in dit dubbel-, zinnig spel; reeds den dag nadat Oostenrijk |iet Heilige L; zijn opzienbarend ultimatum tot Servië had Grootvorst N gericht, riep de Russische minister van bui- zijn comman tenlandsche zaken de gezanten van Engeland en Frankrijk tot zich]" en de eensgezindheid dezer Triple Entente scheen voorloopig ver zekerd. Tenzij de Duitsche diplomaten zich bekwamer hadden getoond dan zij deden; tenzij zij hun vrees voor Rusland hadden kun nen overwinnen door hun vertrouwen op Engeland te vestigen. Maar het staat his torisch vast nog op den dag, dat Engeland j met hernieuwde voorstellen van vriendschap- j pelijke samenwerking bij Bethman Holweg' kwam, zag deze slechts Rusland en het gevaar van de Russische mobilisatie. Daardoor was samenwerking met Engeland om het conflict te localiseeren, gelijk toen nog had kunnen geschieden, vanzelf uitgesloten. Daarbij kwam de schending van Bclgic's onzijdigheid, uit z.g. militaire overwegingen, welke Duitsch land niet alleen een stuk prestige, maar ook materieel groot nadeel heeft gebracht. In den aanvang van Augustus was de strijd ont ketend reeds enkele dagen daarna zou Duitsch land, door de deelneming van Engeland aan dien strijd, bemerken, dat het ging 0111 leven of de wereldheerschappij. Het was geen oorlog, gelijk wij er gekend hébben in de tientallen jaren, die achter ons liggen, maar het werd een strijd op leven en dood, waarin steeds meer landen, willens of onwillens werden betrokken. De aanvang van den oorlog bracht een over weldigend Duitsch succes op het Westelijk front. Na een korten, hcldhaftigen weerstand der Belgen bij Luik, braken de Duitschcrs door, wierpen de Franschen en Engclschen bij op hun zijde en zoodoende] binnen te tre'L slechts oppeil Belgische ve volg. Gebeur speelden zich traal geheete kwamen weer de oude; heg< het Heilige L, successen in doordrongen. Russische" leg' een activiteit.; rijksche leger! twijfeld toe h<j I achtereen de aanbrachten \fl stiptheid, waJ beschikte. Voort ging (H het slechts zefl en waar beid! Jutland de ojtr ging de strijcM( Duitschland d loren. In 191^ revolutie uit;l een succes befl gezien het Ril zonderlijke bl wilde begeven! peet. In den al j van Brest-Litl regeering ges] Duitschland 1 uit het Oosten! rusten. Maar d I een vijand biil 1 den aanvang 1 I had met grool leger als uit dy door den onvJ tenoorlog aan

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 2