Tandarts KROS eciale Landbouw-Boekhouding. G. MOOIWEER'S arden te Koop: )OiWBOOTDIENST EERSTE BLAD Jrivaatles naar eigen Bedrijf. Incasseeren van oude vorderingen. pparaatrollen Vennootschappen onder FIRMA. Kantoorartikelen. 4-jarige merrie en E HAAS - Sommelsdijk. enstregeling ran 9 tot 5 oor Openbare Yrijiill. Verkooping TIMMERHOUT Openbare Verkooping. Het grasgewas Zes perceelen Roode Klavers ZATERDAG 21 JUNI 1924 Landbouw en Veeteelt. VINETA. V te Sommelsdijk, wegens 124 Wetb. v. Strafrecht, of 5 d. hechtenis. i Sommelsdijk, wegens erplichtwet tot 8, itenis. der te Nieuwe Tonge, der Leerplichtwet tot hechtenis, er te Dirksland, bestuur- Ibakkerij te Dirksland, er Arbeidswet tot 3 x x 12 d. hechtenis. nog weer 1.. D. 53 j. ilharnis van een verzet- lis van 11 April 1924, srtreding van het Motor- veroordeeld tot ƒ5, htenis; dit vonnis werd gele werd opnieuw ver- ete sub. 2 d. hechtenis. >eft Dinsdag verworpen an mej. K. N. te Middel- techtbank te Rotterdam een geldboete van 10 /an de Drankwet, omdat lokaliteit eenige school den, om hun boterham De yergeten zwerver. Naar svü vernemen heeft gistermiddag de officier van justitie aan den burgemeester van Baarn bericht gezonden, dat hy in de zaak van den vergeten zwerver hooger be roep heeft aangeteekend tegen het vrijspre kend vonnis der JUtrechtsche Rechtbank con tra den agent H. In verbaud met dit bericht is de agent H., die reeds een paar dagen weer in functie was, opnieuw geschorst. Voorts is de disciplinaire straf, die na het vrijsprekend vonnis, den agent van der G. was opgelegd, weer voorloopig door den burgemeester ingetrokken.} De zaak komt thans nu voor het Gerechts hof te Amsterdam. Gisterochtend ging een schoenmaker aan den Hoogen Dijk te Schoonhoven, die zeer veel doet aan de pluimveeteelt, zijn kippen verzorgen. Hy had daartoe to zes uur zyn woning verlaten. Toen hij te acht uur nog niet teruggekeerd was, maakte zyn familie zich ongerust. Men heeft later den man in een sloot ge vonden. Het bleek, dat hy by het schoon maken van een voerbak voorover in de sloot was geraakt en in de modder was gestikt. Adm. Kantoor - SOMMELSDIJK Wit Perkament 0,42 per K.G. 30/50 c.M. it voorraad Oprichten van ille Naamboorden. e, Rubberstempels, aagste prijzen. Levering van alle voorkomende GRIJZE ZAKKEN f 0,26 per K.G. Alles uit VOORRAAD 6 u goed vertrouwde werk paarden, bij st Onze Eilanden DEUUXNIS-ROTFEItDAM v.v. via VLAARDINGEN „MIDDELHARNIS" invangende 1 Juni 1924 an Middelharnis Maandag en Dinsdag ielharnls4 30 vm A. Vlaard. 7.00 vm.* j A. Rotterdam 8.00 vm. jge dagen (beh Zoo- en Feestd.) Iclharnis 6.30 vm.A.VIaard. 9 00vm.** A. Rotterdam 10 00 vm. van Rotterdam Maandag en Dinsdag erdam 2.15 nm V.Vlaard. 3.10 nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. !ge dagen (beh. Zon- en Feestd.) erdam 3.15 nm. V.YIaard.4.10nm. ff A. Middelharnis 6 30 nm. jansluiting op den trein van 7.10 vm. J8 vm. van Vlaardingtn. lansluiting op den trein van 9.14 vm. hardingen. ]ansluhing op den trein van 2.50 nm. 7 nm. te Vlaardlngen. lansluiting op den trein van 3.58 nm. irdingen. i Feestdagen zijn te beschouwen 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag, en U balde Kerstdagen ZITDAG HOTEL MEIJER MIDDELHARNIS, VAN Te MIDDELHARNIS aan de Kaal op Woensdag 18 Juni 1924 des na middags 64 uur (nieuwe tijd). Te SOMMELSDIJK aan de Kaai op Woensdag 18 Juni 1924 des na middags 8 uur (nieuwe tijd). Te STAD AAN 'T HARINGVLIET aan de Kaai op Donderdag 19 Juni 1924 des namiddags 64 uur (nieuwe tijd). Te STELLENDAM aan het tram station op Vrijdag 20 Juni 1924 des namiddags 64 uur (nieuwe tijd). Te DIRKSLAND aan het tramstation op Vrijdag 20 Juni 1924 des namid dags 84 uur (nieuwe tijd). Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 20 Juni 1924, *s avonds 8 uur (Zomertijd) te Ooltgensplaat, in Hotel „Hobbel", van van de dijken en gorzen van den WEIPOLDER, onder Ooltgensplaat, als vanouds, ten verzoeke van Vrouwe D. C Goekoop en de Adm. van het Weipoldersche Gors; en in polder „GALATHEE", om twee maal te maaien, ten verzoeke van den heer A. Kurvink,te Ooltgensplaat. Notaris AKKERMAN. Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07' Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aartzienlijk korting. Dienstuunbiedingen eii Dieustaauvragen f i?_ per plaatsing tot een maximum van 10 rogels elke regel meer 15 cent. Oit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 66 JAARGANG. - N°. 64 De verborgen samenhang. Waar verdere voortgang, hoogere ont wikkeling is, daar is ookgrooteresaffze«- hang. Ja, het geheele begrip ontwikkeling is zonder het moment van samenhang moeilijk te bepalen. Wil men iemand, die over deze dingen nog nimmer nadacht, eenig begrip ervan bijbrengen, de voor beelden liggen voor het grijpen. Men kan denken aan het doormidden gesneden weekdier, welks deelen elk tot een nieuw dier uitgroeien, en dit vergelijken met het hooger ontwikkeld dier, voor hetwelk een zoodanige verminking eenvoudig den dood beteekent. En aan de primitieve maat schappij, waar iedere stam voorziet in zijn eigen productiebehoeften en daarnaast aan een maatschappij als de onze, waar de verst verwijderde productie-centra in een hoogst ingewikkelde maar daarom juist innige wisselwerking staan. Zoo is de werkelijkheid. Maar de werkelijkheid is meer en grooter dan wat van haar openbaar wordt. En de ingewik keldheid der dingen is zoo groot, dat het schijnen kan, alsof de wereld in hare hoo gere ontwikkeling verschijnselen voort brengt, die wederom aan de aller-primi- tiefste denken doen. Naar samenhang gaat alles uit, maar hoe zijn daarmede te rijmen de scheidingen in het toch zoo hoog ont wikkelde menschelijk zieleleven, die, naar velen ons verzekeren, een principieel ka rakter dragen? D.w.z. men berust niet slechts in die scheidingen, maar aanvaardt ze, wil niet, althans niet met bewust willen, hun opheffing in een samenhangende har monie. En dien toestand erkent men geens zins als gebrekkig, veeleer als de noodza kelijke uitkomst eener hooge, verfijnde cultuur. Ik breng enkele dier scheidingen in her innering: die van religie en wetenschap, welke in velen kunnen bestaan als totaal gescheiden gebieden, waarbij niet vreemd gevonden wordt, dat hetzelfde op het eene gebied wordt beleden en op het andere ont kend; die van terreinen, waar de zedelijke eischen gelden en die waar ze niet gelden, zoodat het kan voorkomen, dat dezelfde mensch goed en consciëntieus is in het pri vate leven, maar daar, waar het „zaken zijn zaken" geldt, eenvoudig gewetenloos die van kunst en leven, waar alle hoogere zielekrachten op het scheppen van kunst werken worden saamgetrokken wat doet het leven ertoe en de moraal? Die is goed voor den onartistieken burgerman. Men kan opmerken, dat in deze en soort gelijke verschijnselen ook een juiste reactie is op al te grove en naïeve vereenzelviging. Of dat hier heel vaak ook een bewuste of onbewuste resignatie is, gevolg van on macht de moeilijkheden te boven te komen, die het zoeken naar harmonischen samen hang op zijn weg vindt. Dit alles is toe te geven, en toch is vol te houden, dat dit alles tot een ongeluk wordt. Maar de samenhang dan, die geacht wordt te behooren tot, moment te zijn in een hoogere ontwikkeling, ontbreekt die dan in dit alles? Hoe zit dit, waar dit toch juist alles verschijnselen zijn eener ver-ge- gane ontwikkeling? Want bij den primitie ven mensch vindt men die scheidingen zoo weinig, dat daar nog bijna ononderscheiden dooreenliggende gebieden, die te scheiden voor vele cultuurmenschen de hoogste wijsheid is. De primitieve kent nog nauwe lijks het onderscheid van het profane en het heilige. Hij is te naïef om gebieden te ken nen, waar zijn primitieve moraal niet zou gelden en zijn kunstvaardigheid is in zeer nauwe aanraking met het gediende leven. Hoe is het dan met den samenhang waar het geldt, die gescheiden gebieden Hij is er zoo zeker als ergens anders. Maar de samenhang is een verborgene geworden. Door het bewustzijn ontkend blijkt hij voor PRODUCTIEGEGEVENS BIJ DE TEELT VAN DE LANDBOUW-HUISDIEREN. Voor wie het landbouwbedrijf op rationeele wijze wil uitoefenen, is het in de eerste plaats noodig, liet economisch principe, d. i. het ver krijgen van de grootst mogelijke resultaten met de minste moeite en kosten, op alle onder deden van zijn bedrijf toe te passen. Wat de veehouderij betreft, moet men daar toe over de productie-eigenschappen der dieren gegevens bezitten. Nu kan weliswaar niet worden ontkend, dat de beoordeeling van het uiterlijk voorkomen den vooruitgang van de verschillende groepen van landbouwhuisdieren krachtig heeft bevorderd, maar die wijze van beoordeelen geeft geen voldoende uitsluitsel omtrent de productieve eigenschappen der dieren. Om daarin betere inzichten te verkrij gen, zijn omvangrijke contröle-vverkzaamheden noodig, welke groote bezwaren voor den boer met zich meebrengen. Het beste is men in dat opzicht nog geslaagd met de controle op de Ingezonden Mededeelingen. FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 79) „Moet ik?" vroeg Waldcmar. „Ge weet, moeder, schikken heeft nooit in mijn aard gelegen, en wel het minste dón, als mijn gansche leven op het spel staat." De vorstin hief half verschrikt, half verbaasd het hoofd op. „Wat bedoelt ge daarmee? Wilt ge soms aan jc broeder zijne aanstaande ontroo- ven, nadat ge hem toch al hare liefde ontroofd hebt?" ,.Die liefde heeft Leo nooit bezeten. Wanda kende zichzelve evenmin als haar eigen hart, toen zij in uwe en haars vaders wenschen en de geza menlijke familieplannen toestemde. Hare liefde bezit ik en nu ik deze zekerheid heb, zal ik ook weten te nemen wat mij toekomt." „Spreek niet zoo boud," Waldemar," zeide de vorstin met iets hoonends in haar stem. „Hebt ge wel bedacht wat je broeder je op zulk een gezegde zou antwoorden?" „ik zou mijne aanstaande haar woord terug geven, als zij mij verklaarde, dat zij een ander lief had, antwoordde de jonge man vastberaden. „On voorwaardelijk haar woord teruggeven, hoezeer ik zelf ook daaronder mocht lijden. Maar zooals jk Leo ken, zal hij dit niet doen. Hij zal zich drif KANTOOR MIDDELHARNIS ZITDAGEN TIJDENS BEURS Woensdag, SOMMELSDIJK Hotel TABBERS Donderdag, DIRKSLAND v. d. DOEL Vrijdag, OUDE TONGE GELUK en de le Zaterdag dermaandvan 2-6uur te OuddorpFLOHIL hen, die oogen hebben, de feitelijke werke lijkheid, die daarin werkzaam is, dat ze krankte teweegbrengt op alle gebieden, die men naar willekeur scheidde. De van religieus besef vervreemde weten schap blijkt machteloos tegenover de diep ste grondbeginselen des geestes, doch de religie verdort zelf, waar zij buiten zich moet erkennen een terrein, vreemd aan het goddelijke. De ethiek verschrompelt, terug gebracht tot het enkel-individueele, maar het meest brute zaken-doen loopt te pletter tegen de realiteit van zedelijke normen, Niet alleen wordt het leven grot en ruw. waar de hoogste krachten alleen voor de kunst gereserveerd worden, maar hetalzoo gevulgariseerde leven toont zich in de kunstscheppingen een nu maar al te versto rende macht. En vaak ook, vóór de dingen zoo groote afmetingen hebben verkregen, doemt op een donkere malaise, een vaag gevoel, dat iets niet in orde is, hetwelk alle leefkracht verlamt. Iets dergelijks ligt over vele levens. Zou het een teeken zijn, dat het toch niet in orde is allerlei te scheiden, wat, naar den zin des levens, bijeenhoort? N. A. C. tig maken, Wanda met zijne verwijten tot wan- hoop brengen en zichzelf en ons een reeks van de vreeselijkste tooneelen bereiden." „Zoudt ge hem soms willen voorschrijven, dat hij zich kalm moet houden, gij, die hem zoo doo- delijk beleedigt?" viel zijne moedér hier in. „'t Is waar, Leo is niet hier; hij strijdt voor de heiligste belangen van zijn volk, en terwijl hij eiken dag, elk uur zijn leven daarvoor waagt, vermoedt hij niet, dat zijn broeder te huis, achter zijn rug Zij zweeg, want Waldemar legde zwaar de hand op haar arm. „Moeder," zeide hij met een stem, die de vorstin waarschuwde niet verder te gaan, daar die doffe, met geweld onderdrukte toon ge woonlijk bij hem dooreen uitbarstinggevolgdwerd. „Zwijg met die beschuldigingen, waaraan gij toch zelve niet gelooft. Gij weet beter dan ieder andfer, hoe Wanda en ik tegen die liefde gestreden heb ben, weet op welk een oogenblik het zegel werd verbroken dat ons de lippen sloot. Achter Leo's rug! Op mijn kamer ligt de brief, dien ik hem schreef, eer ik naar Wanda ging; mijn gesprek met haar brengt daarin geen verandering teweeg. Weten moet hij het, dat het woord „liefdé" tus- schen ons is gewisseld; wij zouden beiden niet kunnen dulden dit voor hem te verheien. Ik heb plan u dien brief te geven.Gij alleen weet inetzekcr- heid waar Leo thans te vinden is en kunt hem dien bezorgen." „Dat zal ik wel laten!" riep de vorstin driftig. „Ik ken het opgewonden gestel van mijn zoon te goed, om hem zulke folteringen op te leggen. Af wezig te blijven, misschien nog maanden lang, ter wijl al zijn ijverzucht is opgewekt en hij weet dat zijn dierbaarste bezitting hier bedreigd wordt dót gaat zijne krachten te boven. Neen, neen, productie-eigenschappen van het melkvee. In het „Groninger Landb.bl." van 31 Mei vestigt thans de Rijksveeteeltconsulent, Ir. I. Sybesma, de aandacht op enkele feiten, voor een rationeel bedrijf, van beteekenis. Bij het melkvee is het bijv. van belang te weten, welk verband er bestaat tusschen het voederverbruik en de productie, hoe de dieren reageeren op ongunstige omstandigheden, ver band houdende met het weer of de voedsel voorziening, of zij het melken al dan niet gemakkelijk toelaten, enz. Met betrekking tot de eerste aangelegenheid is het voor den boer moeilijk, gegevens te ver krijgen, omdat de productie juist het hoogst is in de weide-periode, wanneer het voeder- gebruik niet kan worden vastgesteld. Gedu rende den staltijd is de controle gemakkelijker uitvoerbaar. Wat den tweeden factor betreft, zullen in het algemeen de sterkere dieren op de ongun stige omstandigheden het minst reageeren. Gewoonlijk zal het blijken dat sterk op on gunstige uitwendige* omstandigheden reagee- 'rende dieren, bij ongunstig weer of schrale voeding ook een sterken invloed ondergaan, wat hun productie betreft. Bij mestdieren is de dagelijksche gewichts vermeerdering vooral belangrijk en verder het voedergebruik per 1 Kg. lichaamsaanzet. Hoe grooter de dagelijksche gewichtsvermeerde- dat is onmogelijkl Wanda heeft mij beloofd dat zij zal zwijgen, en ook van u verwacht ik dit. Zij keert nog heden naar Rakowicz terug en gaat, zoodra zij geheel hersteld is, naar onze familie tc M., om hier zoolang te blijven, totdat Leo terugkomt en zijne rechten persoonlijk kan laten gelden." „Dat weet ik," antwoordde Waldemar, somber; „dat heeft zijzelve mij gezegd. Zij kan nu den^if- stand tusschen ons niet groot genoeg maken naar haar zin. Wat de liefde, wat de wanhoop slechts kan uitdenken, heb ik haar voorgehouden ver geefs. Telkens antwoordt ze mij met dat onherroe pelijke Neen. Welnu, 't zij dan zoo tot Leo's terugkomst! Misschien hebt ge gelijk en is het beter dat we die zaak onder vier oogen afdoen die manier is mij altijd het aangenaamst. Ik ben elk oogenblik bereid hem tc woord te staan. Wat er dén tusschen ons voorvalt dat's een andere vraag!" De vorstin stond op en trad op haar zoon toe, „Waldemar, geef die dwaze hoop op! Ik zeg je, Wanda zou nooit de uwe kunnen worden, zelfs indien ze vrij was. Er ligt een te groote, onover komelijke kloof tusschen je beiden. Ge dwaalt als ge denkt dat zij ooit van gezindheid zal verande ren. Wat gij nationale vooroordeelen noemt, dat zijn voor haar de levenssappen, waarmede zij sedert, hare vroegste jeugd is gevoed, die ze niet kan ontberen, zonder het leven zelf te verliezen. Moge de afstamming der Morytiski's je al liefde toedragen, de verloofde van vorst Barotowski weet, wat plicht en eer van haar eischcn, en wist zij het niet, dan zijn wij er nog, om het haar te herinneren: ik, haar vader, cn Leo in de eerste plants." Een minachtende glimlach speelde den jongen ring is, des te meer wordt de mestperiode verkort en het totaal benoodigde bedrag aan onderhoudsvoedsel verminderd. Voederproeven nu hebben uitgewezen, dat het voedselverbruik vooral verband houdt met de samenstelling van het rantsoen: is n.l. bij rantsoenen voor jonge mestvarkens het eiwit gehalte te laag, of zijn de rantsoenen onoordeel kundig samengesteld, dan stijgt het voeder- verbruik in niet onbelangrijke mate. Van welk een groote beteekenis het eiwitgehalte in het rantsoen voor mestvarkens is, volgt uit proe ven van Duitsche onderzoekers, waarbij var kens van 7 maanden per dag 1 kgC.krachtvoer kregen en zooveel aardappelen als zij konden opnemen. De kg. krachtvoer bestond uit 900, 800 en 700 g. gerst, aangevuld met resp. 100, 200 en 300 g. vischmeelgist. De dagelijkschè gewichtsvermeerdering bedroeg resp. 749, 843 en 893 g. Uit die cijfers volgt de hooge waarde van het eiwit, welke voor jongere dieren zeker van nog meer beteekenis is. Door een gunstige combinatie van voedermiddelen is het verder mogelijk de z.g. biologische waarde van het voedereiwit (d. i. het percentage ervan dat voor de dierlijke productie dienstbaar kan worden gemaakt) zoo gunstig mogelijk te maken. Daaromtrent zijn nog niet veel onder zoekingen gedaan, doch wel staat het vast dat een combinatie van zaden en dierlijke pro ducten (ondermelk, karnemelk, vleesch-, visch- meel) in dat opzicht gunstig is. De opgave van het verteerbaar zuiver eiwit zegt dus niet alles, doch moet worden .aangevuld door de biologische waarde van het eiwit. Bij schapen eh varkens is voorts de vrucht baarheid een belangrijke eigenschap, welke afhankelijk is van den erfelijken aanleg be treffende vruchtbaarheid en ook van de licha melijke gesteldheid van het vader- en moeder- dier op het oogenblik van de paring. Het is niet slechts wenschelijk dat er een voldoend aantal jonge dieren ter wereld komen, maar er tevens een groot percentage worden groot gebracht. Gedurende de laatste jaren is bijv. vastgesteld dat het Texelsche schaap gemid deld genomen weliswaar iets minder vrucht baar is dan het Lincoln, maa? dat van het eerstgenoemde ras een grooter percentage jonge dieren wordt grootgebracht. Uit een oogpunt rentabiliteit van het bedrijf is het wenschelijk dat men vooral varkens op de bovengenoemde voor het gebruik belang rijke eigenschappen controleert. Nauwkeurige voederproeven van Duitsche onderzoekers hebben aangetoond dat het eene dier veel productiever en voordeeliger is dan het andere. Een vergelijkende proef met een tweetal zeugen gafrhet volgende resultaat: Aant. Tot. aant. Tot. groot- Gemm. dag. worpen, biggen, gebracht, gewichts toen. p. big I. 5 51 47 286 gram II. 8 103 55 227 Uit deze tabel volgt dat het eerstgenoemde moederdier een belangrijk hooger percentage biggen] heeft groot gebracht dan het tweede, terwijl'tevens de groeisnelheid der biggen van zeug 1 het grootst was. Dat laatste bleek ook uit de andere controle dezer biggen: Begin- Eind- Dag. gewicht, gewicht, toeneming. Biggen van zeug I 21,36 kg. 36,63 kg. 397 g. 17,25 kg. 36,38 kg. 397 g. Wanneer men fokmateriaal moet uitkiezen, doet men zulks het best uit toornen van ge- Ingezonden Mededeeling. middelde grootte, (bijv. 1013 biggen) liefst niet van dieren die voor het eerst geworpen hebben, terwijl men verder vooral waarde moet hechten aan gelijkmatige ontwikkeling van de biggen en voldoende zwaarte der jonge dieren, het laatste natuurlijk met inacht neming van de voeding. DE GRAANTEELT OP HET NOORDELIJKE HALFROND. Het Internationaal Landbouw Instituut be schikt over gegevens betreffende den uitzaai van graan op het noordelijk halfrond, welke betrekking hebben op gebieden welke ongeveer 65 van de tarwe en 62 van de rogge leve ren, welke op dat halfrond Rusland uit gezonderd worden verbouwd. Volgens de uit die gegevens berekende totalen zijn 448,7 millioen ha met tarwe en 11,3 millioen ha met rogge beteeld, hetgeen respectievelijk 2 en 1 minder is dan het. totaal van de in 1923 in diezelfde gebieden met die gewassen bezette oppervlakte. EEN NIEUWE GROOTVRUCHTIGE AARDBEI. Het „Handelsblad" van 5 Juni j.l. maakte melding van een weinig bekende aardbei variëteit, waarop in „De Zaaier" de aandacht werd gevestigd. Thans komt in laatstgenoemd blad de afbeelding voor van de nieuwe Duitsche aard bei „Morgenröte". De planten zijn reeds in ons land ingevoerd en schijnen zeer goed te voldoen. De vruchten zijn regelmatig groot van stuk en van een mooie helderroode kleur, die »ns dan aan het morgenrood moet doen denken! De vruchten zijn fijn van smaak, vast van vleesch en aroma tisch. Daar deze soort zeer vroeg rijpt en het sortiment van onze vroege grootvruchtige aardbeien niet groot is, verdient het aan beveling hier eens een proef mede te nemen. Degenen die in deze of in andere nieuwe aardbeisoorten belang stellen, kunnen bij de redactie van „De Zaaier" nadere inlichtingen verkrijgen. BESPUITING VAN AARDAPPELEN TEGEN DE AARDAPPELZIEKTE. Aangezien op een paar plaatsen (Walcheren- Noord-Holland) de eerste verschijnselen van de aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Phytophthora infestans) zijn waargenomen, verdient het aanbeveling de" eerste bespuiting van het aardappelloof met Bordeauxsche of Bourgondische pap uit te voeren, of althans zoodanige maatregelen te nemen, dat een be spuiting" spoedig uitgevoerd kan worden. De bereiding van Bordeauxsche pap ge schiedt door samenvoeging van kopervitiool en verseli gebluschte kalk" beide afzonderlijk met water aangemengd, in zoodanige verhou ding, dat op 100 L. vloeistof aanwezig zijn man om de lippen, teVwijl hij antwoordde: „En gelooft ge dan inderdaad, dat een van u mij zou terughouden, als ik Wanda's jawoord had ont vangen? Dat zij 't mij weigert, dat zij mij verbiedt, voor en om haar te strijden, dat is het wat mij straks toen ik bij haar was mijne bedaardheid deed verliezen. Maar om 't even! Wie nooit liefde in zijn leven heeft ondervonden en haar dan eens klaps in al hare volheid en zaligheid leert kennen, zooals ik in dit laatste uur, die doet daarvan niet weer zoo schielijk afstand. De prijs is te groot om den kamp niet tc wagen. Waar ik alles moet winnen of verliezen, zet ik ook alles op het spel en al deden zich nog tienmaal meer bezwaren tegen onze ver- eeniging op Wanda wordt mijne vrouw." Vastberadenheid en kracht spraken uit deze woorden. De roode gloed van het vuur bescheen Waldeinar's gelaatstrekken, die op dit oogenblik als uit metaal gegoten waren. De vorstin moest het wederom toestemmen, dat 't haar zoon was, die daar voor haar stond, met die onheilspellende blauwe ader aan de slapen, met dien blik en die houding, „alsof men dc moeder zelve zag." Ze had zich tot hiertoe vergeefs een voorstelling trach ten te maken, hoe het mogelijk was dat Waldemar, die koele, sombere Waldemar, met zijn terug stootend uiterlijk, boven haar Leo kon worden voorgetrokken, dat hij zijn schoonen, galanten broeder in het hart eener vrouw kon verdringen maar op dit oogenblik begreep zij 't. „Hebt ge vergeten wie jc tegenstander is?" vroeg zij ernstig. „Broeder tegen broeder! Moet ik die vijandige wellicht bloedige ontmoeting tus schen mijne beide zonen mee aanzien? Denkt ge dan in het geheel niet aan mij en wat ik daarbij moet uitstaan?" „Uwe zonen?" herhaalde Waldemar, „Die moe derlijke angst en teederheid gelden in elk geval maar één van uwe zonen. Gij vergeeft mij niet, dat ik het geluk van uw lieveling heb verstoord, en ik weet éene oplossing, die u weinig tranen zou kosten. Maar houd u bedaard! Wat ik kan doen om een noodlottigen afloop te voorkomen, dat zal geschiedenzorg alleen dat Leo 't mij mogelijk blijft maken een broeder in hem te zien. Gij hebt een onbeperkten invloed op hem; naar u zal hij hoo- ren. Ge weet, ik heb geleerd mijn natuur in be dwang te houden, maar mijne zelfbeheersching heeft haar grenzenmaakt Leo 't al te erg, dan sta ik voor niets meer in. Hij heeft er weinig slag van de eer van een ander tc ontzien, als hij zich belec- digd acht." Hier werden zij gestoord. Een onderofficier van het detachement, dat Wilicza den vorigen dag gepasseerd was, verlangde den eigenaar van het kasteel terstond te spreken. Waldemar begaf zich naar hem toe. Hij was er in de laatste dagen aan gewoon, dat zulke onverwachte stoornissen zich juist dén voordeden, als hij het minst in de stem ming verkeerde om zich daarmede op te houden. De onderofficier bevond zich in de voorkamer. Hij bracht den landheer een groet en een verzoek van zijn chef over. Terstond nadat het detache ment op zijn post was aangekomen, had deze zich verplicht gezien de rust te handhaven. Gedurende den nacht had er aan gene zijde van de grenzen een heftig gevecht plaats gehad, dat met de nederlaag van de opstandelingen eindigde; zij vloden in de grootste wanorde, terwijl de overwinnaars hen met verbittering nazetten. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 1