W. KNÖPS, Middelhar i Een gegarandeerd i Winkelruiten, Gla Een prepar, Mc WAAROM IS VERHOOGING VAN DE MELK0P6I OOK BIJ WEIDEGANG VOORDEELIG: OMEimnnwiE BOEZEMSINGEL 196 ROTTE ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 7 JUNI 192 4. keus na een aantal jaren een complex lan derijen worden gewonnen, waardoor in iedei geval de boeren op het oogenblik er niets aan hebben. De conclusie is derhalve, dat vermeerde ring van het aantal boerderijen of van den cultuurgrond op eenigszins groote schaal voorshands niet mogelijk is en dat van een verbetering der afwatering naar verhouding het meeste te verwachten is. 1) Een trek van het platteland naar de steden vermeerdert onder de huidige omstandig heden de werkloosheid in de stad. In de eerst komende jaren zal die stroom waarschijnlijk wel verminderen, zoodat wij met onze schattin van 2000 boerenzoons vermoedelijk niet te hoog 2ijn. Toch zal afvloeiing naar de industrie op den duur noodzakelijk blijken. Wij komen daarop in een volgend artikel nog terug. 2) Mr. D. van Blom: Zuiderzeenieuws". „De Gids" 1923, 3e deel, blz. 429—440. 3) De totale toekomstige bevolking op de Zuiderzee-gronden schatten wij op ongeveer 500.000 zielen. Dat beteekent dat de bevol kingsaanwas van maar 5 jaren kan worden opgenomen. Landbouw en Veeteelt. echter niet missen. Bladluizen worden dan gen; het bestuur heeft zijn plicht gedaan, niemand wel het meest afdoende op de volgende wijze die daar ooit aan heeft getwijfeld. Doch nu ver- - l I.I-.....A I. I .lot (.1.1.1a. I.lv.l i t .lol spuit men de planten door middel van een pulverisatcur, welke de vloeistof verstuift. Geregeld moeten ook de vruchtbooinen van rupsen, vlindereitjes en insecten worden gezui verd. Tegen rupsen in kruisbessen wordt wel het volgende middel toegepast: Onder de aan getaste struiken legt men enkele zakken of Iets dergelijks. Daarna bestrooit men de struiken met droge hout- of turfasch. Dat kunnen de rupsen niet verdragen, ze laten zicli onmiddel lijk vallen én komen op de zakken terecht. Van de asch zullen ze evenwel niet sterven en daar om moeten ze na afloop der behandeling wor den vernietigd. De asch moet goed droog zijn, niet met water doortrokken zijn geweest en flink stuiven. Juni of zomermaand. Het weer. Daarin stelt zoowel de stede ling als de boer veel belang, al is de belang stelling van den laatste dan ook van anderen aard. Zooals dat hier te lande het geheele jaar door het geval is, draagt de weersgesteldheid ook in deze maand een onvast karakter. De eerste helft is gewoonlijk nogal koel, de tweede veel warmer. De grootste hitte valt echter eerst in Juli, de warmste maand van het jaar. De temperatuur kan anders sterk uiteenloo- pen in Juni. leder zal zich nog wel herinne ren, hoe koud deze maand het vorige jaar was. Gemiddeld over de geheele maand was de temperatuur overdag ruim 4 gr., het dage- lijksch maximum ruim 5 gr. en het minimum 3 2 gr. beneden normaal; in de tweede decade waren de afwijkingen nog iets grooter. De maand was daardoor nog kouder dan Juni 1916, de koudste Juni-maand sedert 1849, toen deze afwijkingen resp. 3_gr., 4 gr., a 3 en 2 gr. bedroegen. Juni J915 daaren tegen telde zeer heete dagen. Op den 8sten kwam toen te Oudenbosch zelfs een tempera tuur van 36.1 gr. voor, een record dat tijdens! de hittegolf in Juli van verleden jaar, even eens te Maastricht werd bereikt. De gemid delde Juni-temperatuur is 17 gr. C. Nachtvorsten ontbreken in deze maand slechts zelden, maar deze richten na den bloei gelukkig niet zulke verwoestingen meer aan. De regenval bedraagt gemiddeld 57 mm.; vooral met onweersbuien kan de neerslag soms overvloedig zijn. Gemiddeld telt Juni 184 uren met zonneschijn. Niettegenstaande de langste dagen in Juni vallen is dat aantal uren geringer dan in Mei, wanneer de bewol king geringer is. De afwijkingen van de ge noemde gemiddelden kunnen soms zeer groot zijn; Juni 1911 bijv. had slecht 29 uren zonne schijn. In deze maand valt ook de langste dag. Een paar dagen daarna is het St. Jan (24 Juni) daarna gaan de dagen weer langzaam korten. St. Jan wordt als een belangrijke datum be schouwd; voor dien datum moet, naar het heet, het maaien begonnen zijn en daarna steekt men geen asperges meer. En zoo is er meer. 1 Juni kwam de zon te 3.46 op en ging zij 8.10 onder; 30 Juni komt zij te 3.43 op en gaat te 8.23 onder. De langste dagen zijn 20, 21, 22 en 23 Juni; alsdan komt de zon te 3.39 op en verdwijnt zij te 8.24 onder de kim. Gere kend in zomertijd is alles natuurlijk een uur later. Op de boerderij en in den tuinOp de akkers beginnen de verschillende granen te bloeien, de boekweit in het laatst van de maand. De groei van de vroeg gezaaide rogge, welke reeds in Mei gebloeid heeft, loopt deze maand, ten einde. Juni is voor den boer en tuinder een drukke maand. Akkers en kweekbedden moeten ge wied, gehakt en geschoffeld worden, om ze van onkruiden vrij te houden. Het is duide lijk dat die werkzaamheden bij droog, zonnig weer het best kunnen plaats hebben. Op de akkers moeten in den loop der maand suiker biet-, koolraap- en mangelwortelplanten, voor zoover noodig, worden uitgeplant en gedund. Hoewel Juli den naam van hooimaand heeft verworven, neemt de hooioogst in Juni reeds een aanvang. Een gunstig tijdstip om met het maaien een begin te maken is het oogenblik, waarop de grassen beg innen te b loeien en de ondergrassen opkomen. Men moet de planten dus niet te rijp laten worden, daar zij dan te veel aan voedingswaarde verliezen, ftrwijl men bovendien minder nagras of etgroen verkrijgt. Na het maaien moeten de hooilanden bemest worden. Tegen St. Jan moet andijvie worden gezaaid, teneinde de plantjes later tijdig te kunnen verpoten. Tot ongeveer den langsten dag kan worden voortgegaan met het leggen van snij- en prinsesseboonen. Zoowel stam- als stokboo- nen Jeenen zich uitstekend voor dén inmaak, voor welk doel men ze niet te rijp moet laten worden. Zoodra zich in de toppen der tuinboonen de rissen zwarte luizen vertonnen, moeten die top pen uitgeknepen worden en de dieren onschade lijk gemaakt. In kleine tuinen kan men zijn planten het best vrij van insecten houden door ze geregeld na te zien. Dat is de meest zekere weg en ook is het goedkooper dan bespuiten met allerlei vloeistoffen. In grootere tuinen en in het landbouwbedrijf kan men het besproeien bouworganisatie behooren heeft de heer Koert een mooie kans waargenomen om er uit te komen. Wij moeten een vcrecniging hebben van bonafide boerener zijn thans groote belangen waaraan een bonafide landbouwer, bij de tegenwoordige samen stelling, niet kan medewerken. Wij besloten om den bond te ontbinden en uit deze organisatie de keurtroepen over te brengen in een nieuwe ver- eeniging. Toen wij de boeren in Oost-Flakkec wil den steunen die door de staking ernstige schade hadden geleden, kon dat niet door de kleifte boe ren die daar geen belang bij hadden en in ver scheidene Afdeelingen de meerderheid hebben. Melissant maakt blijkbaar een mooie uitzondering, doch hier in Middelharnis en Sommelsdijk hebben we 3 landbouwvereenigingen en op een vergade ring kan een bonafide boer niets zeggen als het over groote zaken gaat, omdat je morgen op straat lil Juni worden de aardbeien en kersen rijp; 0f jn bet jand becritiseerd wordt. Nu dacht spreker tegen het einde der maand de frambozen. De dat Melissant met voorstellen zou gekomen zijn eerste nieuwe aardappelen komen van den kou- om den bond te reorganiseeren; met de verkiezing den grond. van een voorzitter zijn we niet klaar. Op de vrijgekomen bedden, waar bijv. spi- De beer SIEL1NG antwoordt dat er in zijn Afd. nazie, raapstelen of snijsla heeft gestaan, kun- wel gesproken is over reorganiseeren, waar ze best nen nu innee koolnlanten worden eezet Om ve- met kan meeeaan a,s d,e tenminste verbeteringen nen nu jonge Kooipianien woraen gezu. urn ge inhoudt doch de bond is nu no„ net ais vroeger, regeld in de versche groenten te blijven kan joen we de tobberij met de V.N.A. niet hadden, men voorts nog zomersla, worteltjes, spinazie en toen hebben we mooie en goede dingen tot stand veldsla enz. zaaien. Het poten en verplanten gebracht. Wanneer we een flinke voorzitter hebben doet men bij voorkeur 's avonds of wanneer kan dat weer; de kleine boeren hebben nooit last men vochtig, regenachtig weer verwacht. veroorzaakt of nooit iets van algemeen belang j tegengewerkt of afgestemd. Het arbeidsloon is pi Attuppcrwp nnPDFNRnwn i nooit centraal voor geheel Flakkee te regelen, dat FLAKKEESCHE BOERENBOND. j doet dk dQrp VQQr z*hzelf| en wjj zijn bang a,s de Algemeene Vergadering van 30 Mei 1924. boerenbond weggaat, dat er dan 2 of 3 misschien Voorzitter de heer P. van Schouwen welke wel 4 andere bondjes voor- in de plaats zullen de vergadering opent met een woord van welkom komen en dan is onze mooie neutrale invloedrijke aan de talrijke opgekomenen doch in het bijzonder vereenging weg, en voor goed weg. A.s. Maandag welkom heet den heer Bijlevelt, ons adviseerend 2 Juni is er weer een conferentie met den heer In- Hoofdbestuurslid die hiermede toont dat zijn be- specteur van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, langstelling voor Flakkee nog even groot is als wel een bewijs dat de Regeering met ons te doen vroeger. wil hebben en ons erkent; bovendien heeft Melis- De Notulen worden na lezing goedgekeurd. sa"t indertijd het stemrecht zóó willen wijzigen De VOORZITTER brengt rapport uit van de da* de bonafide belangen beter tot hun recht werkzaamheden van de reorganisatiecommissie konden komen. waarop besloten werd een Hoofdbestuursvergade- De VOORZITTER vindt het stemrecht inder- ring te houden welke voorstelde om den boeren- daad slecht. bond maar op te heffen. i De heer M1JS wil den schijn niet wekken dat De heer SIELING zegt dat in de 27 jaren dat hiJ den Bond kapot wil maken. Sinds de Statuten de Bond bestaat er veel en goed werk door hem Van Landbouwbelang gewijzigd zijn, en het stem- is gedaan terwijl van ontbinding nooit sprake is recht beter tot zijn recht komt dan vroeger, is de geweest omdat er nog zooveel te doen is in het ver- zaak no8 even beroerd. Voorstellen van het Bonds- schit ligt; het gaat hier eigenlijk alleen om dat de bestuur worden er misschien somtijds wel behand heer Koert zijn ontslag nam, was die niet tusschen- deld, doch het groote deel van die leden welke tijds er uit geloopen dan had alles zijn gewonen beter naar de vergadering komt dan de bonafide loop genomen en was het weer terecht gekomen, leden, begrijpen er toch geen snars van. Bovendien De VOORZITTER zegt dat bij hem nooit de weten we nooit wóór of wanneer er vergadering bedoeling heeft bestaan om den bond te ontbinden, van den Bond wordt gehouden, doch de omstandigheden brengen nu mee om die De heer VAN PAASSCHEN is 't eens met den organisatie te reorganiseeren. heer Mijs. 't Melissantsche voorstel zou niets De heer SIELING zegt dat de geschiedenis met baten; men kan de kleine boertjes niet wegjagen, V.N.A. altijd een onaangename is geweest, doch bonafide boeren is de aangewezen weg. het verzet der afdeeling ging nooit tegen den Bond De SECRETARIS had beter gevonden wanneer noch tegen het Bestuur; ten tijde dat de heeren d^ voorstanders van een vereenjging van bonafide van der Koogh en Overdorp Voorzitter waren, zijn boeren hier hadden verteld hoe groot dat aantal er óók wel eens onpleizierige dingen gebeurd, doch 1° Flakkee is. 't Zou een bedroevend beetje zijn. de verhoudingen met de Voorzitters als zoodanig De heer BREEN vraagt of de heer Sieiing was toch ook altijd goed. Nu komt daar nog bij zekerheid heeft- dat er 3 of 4 kleinere bondjes dat de Directeur-Generaal van den Landbouw vóór in de plaats zullen komen, waarop deze toe- prijs stelt op het voortbestaan van onzen Bond stemmend antwoordt, met de betuiging dat ze waarvan ze weten dat er heel de vlottende boeren- daar bij de Directie van den Landbouw geen bevolking van Flakkee in zit en waardoor adressen rekening mede kunnen houden. Melissant heeft nu en verzoeken aan de Regeering veel grooter waarde weer die tongblaar naar voren gebracht, het is hebben uit Flakkee dan b.v. uit Zeeland, wanneer hier uitgewerkt, en het gevolg is dat de Inspecteur de Minister een adres krijgt uit Zeeland van de er a.s. Maandag voor naar Flakkee komt. Dat Zeeuwsche Maatij. van Landbouw, dan vragen ze zich op 't Departement af, of ook de Ned. Boeren bond en de Christelijke Boeren- en Tuindersbond er mee zullen accoord gaan, daar is in Flakkee geen sprake van. Zou een reorganisatie nuttig zijn voor onzen bond dan wil spreker daar gaarne aan mede werken, doch den ouden Bond opheffen, daaraan werkt hij nooit mee. De VOORZITTER zegt, we zitten zonder voorzitter en niemand wil het zijn. De heer SNIJDER zegt dat er wel degelijk een voorzitter te krijgen is, terwijl hij in overweging geeft er een te benoemen; dan kan die de leiding nemen voor de herkiezing der Statuten; bovendien 3 maanden nó het ontslag van den heer Koert had er al een andere moeten zijn. De VOORZITTER zegt dat het niet op de convocatie staat, bovendien neemt het geheele bestuur zijn ontslag zoodat die verkiezingen tege lijk kunnen gebeuren. De heer VAN PAASSCHEN zegt hier geen voorzitter te kunnen benoemen. Het gaat hier over ontbinden of reorganiseeren. De heer WARNAER vraagt of de commissie haar meening zeggen wil. Melissant is zeer opti mistisch, doch het groote bezwaar is bij ons dat de bond uit te heterogene personen bestaat. Hij is uitgegroeid tot een vereeniging waarvan de groote meerderheid bestaat uit menschen, die behalve hun landbouwbelang ook nog andere belangen hebben, b.v. kooplui als anderszins. Hij bewondert den vice-voorzitter die er altijd zijn schouders onder heeft gezet, terwijl de heer Koert de ver gadering niet meer kon leiden. De heer SIELING zegt dat de heer Warnaer zich minstens vergist met wat hij hier zegt. Spreker heeft altijd den heer van Schouwen wel degelijk vertrouwd even goed als het geheele be stuur, doch door de langdurige ziekte en het over lijden van den heer Overdorp; tóén den duur dier vacature eer de heer Koert gekozen was, tóén weer het bedanken van den heer Koert zijn oorzaak dat er geen vaste leiding was; een voorzitter zit er toch zeker veel beter in dan een plaatsvervanger; dat is dan ook de reden dat de Afd. Melissant nooit aanmerkingen heeft gemaakt, terwijl landbouw en handel best samen kunnen gaan. Van de visschers die er in Stellendam in die Afdeeling zitten heb ben we nooit last gehad, want dat bestuur kwam bijna nooit op de vergaderingen, die nam altijd bij voorbaat al genoegen met wat hier besloten werd. De VOORZITTER zegt volkomen accoord te gaan met wat de heer Sieiing heeft gezegd. Een voorzitter zit beter in de zaken, omdat hij er ook de verantwoordelijkheid voor draagt, terwijl hij inderdaad nooit iets van wantrouwen heeft be merkt. De heer MIJS zegt dat de commissie niet meer bestaat. Hij is hier als belangstellend toehoorder, doch wil er, als het bestuur hem dat vraagt, wel zijn meening van zeggen. Het is een misverstand wanneer de gedachte ingang zou vinden dat het bestuur met de commissie zou hebben aangestuurd op ontbinding van den Boerenbond. Hij persnon- lijk zou het bepaald jammer vinden, als de Bond wegging en er niets beters voor In de plaats kwam. De bedoeling is een krachtige vereeniging te krij- kunnen ze in Den Haag niet voor elke klacht, want dan gaan ze elkaar beconcurreeren met neste- rijen; dat behoeft de Fiakk. Bond zoo als hij nu is niet te doen, we hebben de macht of den invloed alléén. De VOORZITTER krijgt den indruk dat Melis sant en de commissie dichter bij elkaar staan dan we vóór de vergadering konden vermoeden; er blijkt uit wat we gehoord hebben dat de vergade ring zich wel bij reorganisatie, niet bij ontbinding kan neerleggen. De heer MIJS zou het bepaald jammer vinden als de Bond wegging, en is 't ééns met den heer Sieiing dat 3 of 4 kleine vereenigingen geen invloed kunnen hebben; wil voorts gaarne zijn mede werking aan reorganisatie verleenen die zóó zou moeten zijn dat bonafide landbouwers hier óók wat te vertellen en te beslissen hadden. De heer HOLLEMAN vreest dat de splijtzwam verplaatst zal worden. De heer BREEN zegt: er hebben 5 afdeelingen bedankt, en volgend jaar gaat Zoeteman er ook af, dus wat blijft er dan over. De heer SIELING zegt: al zijn er 5 afdeelingen af en al gaat Zoeteman ook weg, dat dat wel jam mer, maar niet onherstelbaar is; als er goede lei ding is zooals vroeger dan komen ze allemaal graag en gauw weer terug. De V.N.A. heeft hier de ellende in gebracht, doch dat is nu voorbij, laten wij nu liever die dingen vergeten en in vrede en eensgezindheid samenwerken. Dc heer M. DE HAAS zegt dat alle menschen het er over eens zijn dat de Boerenbond moet blijven bestaan. Hij heeft de eer te behooren tol een afdeeling met ruim 100 leden, waarvan het grootste aantal absoluut geen ander belang heeft dan een paar zakken goede en goedkoope kunst mest; kon nu door een flinke contributie te heffen die zaak verbeterd worden, dan zou de Bond daarom niet achteruitgaan. De heer VAN BIJLEVELT dankt in de eerste plaats den Voorzitter voor zijn hartelijk welkomst woord en vervolgens óók voor de regelmatige toezending van convocatiën en verslagen en rap porten, waardoor hij al die jaren, welke hij in Dordt heeft doorgebracht, toch op de hoogte bleef van wat er in Flakkee op landbouw- en ander gebied voorviel. Dat stemde hem altijd tot groote vreugde en tevredenheid, omdat uit de werk zaamheden van dezen Bond en de verkregen resul taten bleek, dat er eensgezindheid was onder goede leiding en dóórorn vooral was dat zoo heerlijk, omdat in zegt spreker vóór 25 jaren terug ik mijn krachten heb gewijd aan den bloei en den vooruitgang van hem. Nu ik deze convocatie las steeg mijn verbazing ten top, het verwekte mijn ergernis en spijt, dat het nu zóóver was gekomen dat deze organisatie, zonder cenig pogen om wat er verkeerds in was, er uit te halen,, zóó maar te gaan ontbinden. Vroeger moest ik verlof vragen om naar Flakkee te komen en daarom kwam ik op deze vergaderingen ook maar zelden. Nu ben ik vrij en nu kom ik, om hier mijn droefenis uit tc drukken met dit plan, dat voor Flkakkee een groot verlies en zeker schadelijk zal zijn. Op Zaterdag 17 Mei was ik vervolgt spreker in de Augustij- nerkerk te Dordrecht. Daar was een herdenkings- ure, dat het 25 jaren geleden was dat de eerste vredesconferentie in Den Haag was gehouden; daar waren 4 sprekers, een Anti-Rev., een R.- Kath. en nog 2 van andere richtingen, en alle 4 'waren het er over eens dat die vredesconferentie in lange niet had beantwoord aan wat men er van had verwacht of gehoopt. Nadien was er een wereldoorlog gevoerd wiens wedergade in de ge schiedenis der wereld te vergeefs wordt gezocht en toch waren desondanks al die sprekers dankbaar en blijde dat ze in deze ure mochten getuigen, dat er nog zooveel goeds en zegenrijks voor de wereld te verwachten was van dezen eersten stap. Alie 4 drongen er op aan dat men deze planting moest koesteren en opkweeken en dus in stand houden, omdat, wanneer ze door een ruwe hand werd uit gerukt, er niets overbleef waarop men zelfs in een verwijderde toekomst kon hopen dat het eens met deze gewelddaden zou ophouden. Zoo moet het óók in Flakkee; ge moet bij elkaar blijven; houdt den Boerenbond in stand, ondanks de grieven die ge hebt; blijft bij elkaar, heel de Flakkeesche Boerenstand, rijken en armen, groot en klein. De heer Sieiing heeft gewezen op de schitterende resultaten in den crisistijd, als voorbeeld wat men door eendracht vermag. Ik heb die rapporten met genot gelezen, en ik ben verzekerd, dat er, zooals de heer Sieiing terecht heeft gezegd, nog machtig veel voor U te doen is overgebleven. Dat het nu eventjes verkeerd loopt, dat het hier of daar haakt, och, bij en nó het eerste vredescongres is er zoo ontzettend en hartsvercheurends veel verkeerd gegaantoch pleitte men dóór ondanks al die teleurstellingen dat de groote gedachte moet blijven voortleven en bestaan. Zoo ook is het in Flakkee: snijdt de rotte plekken er uit, maar houdt de kern en bouwt ze op; het vaststellen van loonen is moeilijk, bijna niet te doen. Spreker heeft daarvan ervaring; óók'hier zal dat onmoge lijk zijn, maar bedenkt het wel, als de Flakkeesche Bond weg is, het groote moeite zal kosten er een andere voor in de plaats te krijgen. De groote macht wordt gehoord; wat in Flakkee gebeurd is, wekte jaloerschheid in andere streken, zoo o.a. in de Hoeksche Waard, waar men óók een Bond op dezelfde leest als hier heeft opgericht en als ze daar die zaak voor elkaar hebben, zóó goed en zóó mooi als hier dan gaat hij daar nooit meer weg. (Applaus). De heer ZOETEMAN heeft den lieer Bijlevelt met genoegen gehoord en zou er genoegen mee kunnen nemen, maar wij hebben véél te veel leden die geen ander belang hebben dan een zak Chili; de contribuite is voor die menschen een groot be zwaar (f 1,per jaar). Die vereeniging is ontstaan omdat die kleine boeren bij de andere vereeniging niet werden aangenomen; wil gaarne lid blijven van den bond, doch dan van kleine boeren. De heer MIJS meent te kunnen constateeren dat we ons doel niet zullen bereiken, als we nu zoo gaan stemmen; er is blijkbaar een geest om niet af te breken, doch er is groote kans om bij elkaar te komen; laten wij overleg plegen. De VOORZITTER geeft nu een pauze van enkele minuten in welken tijd de heeren Mijs en Sieiing confefeeren. Nadat nu de vergadering her opend is, zegt de Voorzitter dat als resultaat der gehouden conferentie tusschen de heeren Mijs en Sieiing het voorstel komt om den Bond niet te ontbinden, doch nog een poging te doen om hem te reorganiseeren. Dit voorstel wordt aangenomen met algemeene stemmen en 3 onthoudingen. De Voorzitter wordt gemachtigd de commissie met nog 3 leden uit te breiden, waarin hij benoemt de heeren P. D. Sieiing te Melissant, D. Vogelaar te Stad a. 't Haringvliet en C. Z. van Loon te Oude Tonge. Ooltgensplaat zegt dat zij er uit zijn ge gaan om de hooge contributie: 1,per 10 Hectare land. Daarna wordt het jaar voor de Afdeelingen welke bedankt hebben, verlengd met 2 maanden, dus vóór 1 Augustus kunnen ze hun ontslag nog intrekken, terwijl op de eerste Alg. Verg. de Statuten zullen worden gewijzigd. Alsnu neemt de VOORZITTER het woord om de vergadering dank te zeggen voor de goede orde en den aangenamen toon die bij de besprekingen heeft geheerscht om onzen Bond te behouden. Vooral den heer Bijlevelt welke goede woorden heeft gesproken om verbrokkeling te voorkomen betuigt hij daarvoor dank en sluit hiermede de vergadering. Ingezonden Afeüedceling. Ingezonden Mededeeling. Zeer goed is Akkcr's Ahiiiinnofm wanneet Gij hoest o^UuLlff. -lU" goed isT^er's Abdijsia*Jf>r wanneer Uw borst zit, jf^er goed is Akker's AbcüMiroI wai/ieer Gij tot stikkens toe bstfdLjWzit, goed is Akker's AbdMpiJÏWifDij kil héest Uw kindeitl/Veer goeyis .•kpr'Xflhriiisirr^ Jbiiafthma en brfst- Akker'sJfbdij- :unt opUwmmen 'jf Akker's Alklij^roöp. als >£Tij naar^raem snakt, koiVm Akker's Abdijsi^dp is zeer goed i Iiiii i| In 11 li» In mli ilin| I "ir~ en is het dus zeer goed steeds een fleseft Akker's Abdijsiroop bij de hand te bebbeifc IN HET ZUIDEN DER VEREENIGDE STATEN. Een bezoek aan Jacksonville. Aantrekkelijkheden van Florida. FLORIDA, April 1924. Jacksonville werd in 1922 door generaal Andrew Jackson ge sticht en naar hem genoemd. Het is dc grootste en welvarendste stad van Florida, gelegen aan de St. John River, die 20 mijl verder in den Oceaan vloeit. In 1901 brandde de stad gelukkig geheel af, zoodat de overblijvenden de gelegenheid kregen, om in plaats van de vervelooze, houten huisjes en winkels, flinke gebouwen neer te zetten in baksteen, graniet en hagelwit marmer. Toen woonden er onge veer 30.000 menschen, thans herbergt de stad er bijna honderd duizend. Wanneer ge met een auto of met een luxe Pullman motorbus van Savannah uit Jackson ville nadert, ziet gij eerst wouden met een soort stugge krom gegroeide kleine hoornen, vuil grijs van kleur en thans nog bladerloos. Dit is de black Jack, die met een variëteit ceder de „swamps van Florida bedekt. Zoo'n woud is gewoonlijk behangen met een parasiet Spaansch mos, .groenachtig grijs van kleur, dat in lange breede sluiers van de rheumatische takken neerhangt. Ik heb dit Spaansche mos tot boven in Maine gezien, waar het de prach tige dennen en eiken op den duur doodt. Dan kruipt de stad met vele kleine onaan zienlijke houten woningen uit de moerassen op. De wouden verdwijnen en omgeploegde velden, geel-rood van kleur of krijtwit als woestijnzand, met hier en daar sporen van jonge groenten en het dunne loof van nieuwe aardappelen, liggen links en rechts van den z. g. Jackson Highway. Deze prachtige auto weg bijna geheel van cement, en ten deele beplant met palmen, olmen, live oak en euca lyptus, zal wanneer hij gereed is, alle Zuid- Oostelijke Staten en gedeeltelijk de Wester- sche tot aan Chicago toe, met alle groote steden, in Florida verbinden. De tuinen, waar in de cottages en mansions der rijken gelegen zijn, zien er nu reeds uit, alsof de winter achter den rug was. Overal palmen en palmetto's, bloeiende magnolia's, wier bloesems echter veel geleden hebben van de lichte nachtvorsten. Zoo tusschen de villa's door bereikt gij bijna zonder overgang, het centrum van de drukke city. Lange, vervelende winkelstraten met cinema's drogistenwinkels .United Cigare sto res, tientallen restaurants, confectiewinkels en drygood stores, precies als in alle andere Ainerikaansche steden. De mode is overal dezelfde. De hoed, die hier gedragen wordt, is misschien drie of vier weken later in stijl, dan die van New-York. Doch de meisjes en vrouwen dragen dezelfde zijden kousen en costumes, dezelfde mantels, schoenen en „bob- bed-hair" natuurlijk. Recht zijn die straten bijna alle. In eens zwenkt de chauffeur zijn wagen. Het stadsbeeld verandert als in een cinema. Een prachtig plein vol wuivende palmen, witte en lila magnolia's, geel- en groen-witte bloesems, poinciana en hooge bos sen bamboe met stuivende pluimen. De zwart groene, stijf-harde blaren met vlijmscherpe punten en kanten als meslemmetten, staan als silhouetten tegen den glasblauwen hemel. Geur van liyacinten en tulpen stijgt uit de bloemenperken op. De lucht verkleurt groenachtig blauw. De groote „department stores" de wit marmeren gevels 'der banken, de bruin-roode steenen der kerken en huizen krijgen vreemde tinten. Snel zet de avond in. Muziek klinkt uit de kiosk. Publiek schuifelt aan over de enorme wit en blauwe plavuizen en gaat in wijde half-cirkels om het orkest zitten. Een net van electrische lampjes hangt over het plein. We zijn in het Zuiden, waar het leven rustiger voorbij gaat dan in het altijd jagende Noorden en Oosten van de Vereenigde Staten. Langs St. John's rivier liggen de groote dokken, opslagplaatsen, staan de wolkenkrat- sers van hotels en. kantoren. Langs de kaden meren de stoomschepen uit alle havensteden van Amerika en vele uit Europa. Jackson ville ligt zeer gunstig om het achterland te bedienen. Daar riekt het naar sinaasappelen, grape fruit, naar de nieuwe aardappelen, die thans reeds uit het dieper gelegen Zuiden hier heen verzonden worden. Ook hier probeert men het ommeland te ontwikkelen. Groote drainage-plannen zijn reeds geheel of gedeeltelijk ten uitvoer ge bracht. Deskundigen trachten boeren uit het Oosten en Westen hier heen te lokken, omdat de gronden goedkoop en, naar men beweert, de voordeelen buitengewoon groot moeten zijn. Doch het nadeel van deze „county" is, dat de winters er aardig streng kunnen zijn, zoodat vroege culturen gevaar loopen door de vorst vernietigd te worden. De „farmer" die naar Florida trekt om jonge groenten, aardbeien, sinaasappelen en andere typische Zuidelijke vruchten te kweeken, blijft niet in de "buurt van Jacksonville hangen, doch reist naar Tampa en Pinellas naar Sarasota, of verder naar West Palmbeach en Miami, waar de kans op vroege oogsten, in het midden van den winter, oneindig veel grooter is. Saint Augustine. Vlak bij een der prachtigste stations van het geheele Zuiden, ligt de enorme brug, die een millioen dollar heeft gekost, over de St. John rivier. Aan de overzijde ligt een nieuw' stadsgedeelte, dat ontstaan is gedurende den oorlog, toen men in Jacksonville stoombooten bouwde, die nu te verroesten liggen in een van de havens, of tijdig naar de diepten verdwenen zijn. Nu bouwt men geen schepen meer; doch de wo ningen, die "gedurende die „boom"-periode opgetrokken werden, zijn alweer bewoond door menschen, die, jaar in, jaar uit, in het Zuiden hun geluk komen beproeven. Wij, die in Holland zoo geweldig steevast zijn,'kun nen ons den geestestoestand van lieel veel trekkende Amerikanen niet goed voorstellen. Het is, of zij er geen zier om malen van staat tot staat te trekken, landen, farms, huizen, winkels, fabrieken of werkplaatsen te koopen, om telkens weer opnieuw te beginnen. Van daar het reusachtige adverteeren van staten als Californië, Oregon, Washington, Texas, Alabama en Florida. Het doel schijnt te zijn, om door dat adverteeren van z.g. Oppotuni- tics (mogelijkheden) het trekgraag publiek te verlokken naar dezen, en niet naar genen staat tc reizen. Wie adverteeren op zoo'n schaal? Meestal real estate menschen (land bezitters), spoorwegen en steden. Kom bij ons wonen!" zoo roepen die advertenties. Hier TRA Alleenverkoop voor Middelh; Omdat bij groote of kleine melkgift het benoodigde onderhoud* I het vee niet meer of minder bedraagt. Omdat de meerdere melk, die verkregen wordt door bijvoa weide van 1 a 2 Kilo Berteis' Murwe Lijnzaadkoekjes met, I dubbelen prijs opbrengt van de kosten der lijnzaadkoa krachtvoeder gelijktijdig nog Uw Vee en land verbeteit. Een voorbeeld: „Zwarte Scha gen" van den heer KlaSI Twisk N.-H. kreeg in de weide 2 Kilo en in den stalti dezer lijnzaadkoekjes en 2 Kilo Berteis' Vette Lijnkoekschilfers.B werd de melkgift opgevoerd tot 11873 K.G. Melk of H Boter in 361 opeenvolgende dagen. Tevens wordt hierdoor de gewenschtemeerdere vastheide In den zomer verkregen en zijn deze koekjes een lekkernij Koeien, die aan mond- en klauwzeer lijden, eten Lijnzaadkoekjes liever en gemakkelijker dan alle andere zachte lij j en nemen spoedig weer toe in kracht en melkgift. iedere Veehouder moet thans de proef op de som nemen. Best® bij Uw Leverancier of Vereeniging. Iedere zak weegt 50 Kilo en is met loodje merk BERTELS s van blauw kaartje voorzien. NAAML. VENN. H.W. TOLENA WONINGINRICHTINGEN MEUBELVERVAARDIGING sa a sa SMAAKVOLLE MEUBILEI MEUBELEN TAPIJTEN - GORD BESTEL DAAR EN U ZIJT TEVR vindt gij alles wat uw hart verlangt. Uitmun tende scholen voor uwe kinderen, vruchtbare landen, gemakkelijk vervoer, zes of zeven ver schillende kerken, clubs, bibliotheken, hotels, klimaat, regenval of irrigatie, kortom van alles en nog wat. Komen er inderdaad nieuwe „settlers", "dan stijgt automatisch de waarde van den bodem; kunnen de farmers goed geld verdienen, kunnen de banken adverteeren, dat het aantal deposito's van dag tot dag toe neemt, dan verdient iedereen, die zijn duiten in bouwgrond of landerijen gestoken heeft. En op die manier speculeeren honderdduizen den, tot plotseling de „gansche boom" in elkaar zakt als een leege meelzak. Onder deze en andere gesprekken over Flo rida, naderden wij St. Augustine aan de Ma- tanzasbaai, door Pedro Menendez d'Aviles in 1565 gesticht. Naar men zegt. de oudste stad van de Ver. Staten. De auto rijdt een oude poort in, die toegang geeft op een aardige smalle straat, in den trant der Spaansche oude steden. Huisjes met breede houten balkons en kleine schaduwblauwe binnenplaatsjes, waar bloemen en planten in roode potten staan of een boom zijn takken naar de verre warme zon opheft. Een lange, smalle, bochtige straat, met vele kleine winkeltjes en „boar- ding"-liuizen omringd, met een smal baantje gras en nietige seringenstruikjes. Er zitten touristen in luie stoelen, die pijpjes rooken. krantje lezen, geeuwen, poker spelen en dames met breikousen en handarbeid, die gezellig babbelen en thee drinken. Plaza de la Constitution. Het oude gou verneurspaleis der Spanjaarden flankeert dil plein, waar de muziek vroolijkc Sousa-mar- schen speelt en de Saint Augustiners klimaat schieten in de warme zon. Er heerscht een weldoende rust in dit zindelijke stedeke, met zijn ongelooflijk prachtige hotels. Het Ponce de Léon en de Alcazar werden gebouwd in den tijd, toen zoo goed als niemand er aan dacht, dat Flo voor de rijkefl winters van j ontvluchten. richter van dl zijn leidende H van 1885 totffl diose bouwwtM sance stijl opfl details doorgM deze paleizen[ soluui overwd Spaansche pi iets in de arcffl der Mooren; boogvenster H balkon. Schitj gen met gebefl eiken- en roH koperen, tinfl gekleurde aiH majolica bon breken de Prachtige anH seinende klei geel. granaaH dekken met ifl ten, de hr^fl hangen van H schraagd dot bruin eiken- brandc venst schen tijd alle Spaans gloeien van |fl zacht door Even wor| „ober" een q.H tcaubriand a in dit paleis.; jo voor ridders 11 den rijk gev handige» W

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 2