EERSTE BLAD (Inspecteurs gevraagd. d_MT NIET! Fotografie S. v. d. PLAAT. (roeten, OPNIEUW GEOPEND 2afé Hotel-Restaurant „DE VRIENDSCHAP" Bewondering van kenners „UNION" RIJWIELEN af JUNIMÖN INLEGBOTER. Coöp Fabriek van Melkproducten, Fynaart. Het goedkoopste BEHANGSELPAPIER is A. WIELHOUWER Ring 99 - Sommelsdijk f ZATERDAG 31 MEI 1924 VINETA. AJP's VERSLAGEN. for deze soort geen alle posities vast in prijs. Voor lijn- iemakkelijk, hoewel Is uit Amerika aan- 1 de hier genoteerde In de meelfabrieken jeloopen. disponibel brd.^p, Ll. id. ƒ207,—. Bul- Iplata n.o. per „Tir- It. R'dam 208,—. 1 disp. brd/sp. R'dam Iwal. id. id. 209,02. I-Russ.- disp. brd/sp. fapiata- dis. id. id. merk disp. brd/sp. S.K. disp. id. id. Isp. Sept. Dec. leve- 112,40. Halfzacht^ Lijnkoeken. Merk C.B. fabriek Utrecht dir. lev. brd/sp. 14,50. Merk B. fabr. Kaars-Sypestein- id. id. 14,50. Merk K.S. fabr. Kaars-Sypestein- id. id. 14,50. Murwe B. fabriek Kaars-Sypestein- id. id 15,25. Duitsche ürondnotenkoek. Minimum 55 eiwit en vet. Disp. Zutfen brd/sp. Zutfen ƒ12,50. Duitsche Sesarnkoek. Minimum 46 eiwit en vet. Inlantlsche Cocoskoek. Disponibel brd/sp. Zaan 11.50/25. Centraal Bureau. Als wij meer goede boeken lazen, zouden er minder slechte worden uitgegeven. Beter kunnen tien geleerden hun wijsheid verbergen dan een stommerik zijn onwetend heid. Menigeen is door zijn vijanden beroemd ge worden. for SPAARKAS worden •ADJUNCT-INSPECTEURS 1 Hooge Provisie. Na geble- Ihiktheid abonnement.Brieven Itter J Bureau van dit Blad. 3ELSCHE r /VIELEN Jnlopbanden y ,y ;Sek£££jjZ£n Toen bij aflevering f 38. i betalenf 20 J jïANCO en GOED VERPAKT Jszt gratis prijscourant No. -173 eImr»rtf+'Goudriaankade 12 impuri 's-GRAVENHAGE ALLE uitvoeringen voorradig. BOBBEMASTRAAT—MIDDELHARNIS (5 minuten van het Station). Billijkst en soliedst adres voor foto's en vergrootingen. In 't atelier opname bij elke weersgesteldheid. komen vroeg in "t voorjaar, koop bijtijds 1 po. SPRUTOL Verkrijgb. bij alle drogisten. Logies met ontbijt vanaf f 2,—. tiles naar de eisctaen des tijds ingericht. IA CONSUMPTIE. BILLIJKE PRIJZEN. Veste Wagenstraat 92 - ROTTERDAM. Aanbevelend. J. DE GRAAF. dwingen de omdat ze gebouwd zijn volgens de rege len der moderne technische wetenschap AGENTEN IN IEDERE PLAATS VRAAGT CATALOGUS P t J w| £L FABR IER v/m firma q.j.V/0q£RG. OEDEMSVAAPT potten voor inlegboter worden vanaf heden ingewacht. Vulling levering geschieden in volgorde naar tijd van inzending, js is de dagprijs van afzending. OP HEDEN Imum 25 K.G. f 1.90, minimum 10 K.G. I 1.95, AF FABRIEK. dige vaten in goeden staat worden franco fabriek geleverd, voor bepaalden prijs teruggenomen. naf8 cent per rol vanaf 8 cent per rol en meest gesorteerde adres voor naf8 cent per rol vanaf 8 cent per rol Prijs per kwartaal. f I. Losse nummersf 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f i,per plaatsing tot een maximum van 10 regels elke regel meer 15 cent. Ri jwielbelasting In de Tweede Kamer is het ontwerp-Rijwiel- belasting aangenomen. Dezer dagen volgt de behandeling van het wetje in de Eerste Kamer. En volgens het plan der regeering zal nog dit jaar de nieuwe belasting tot liet volle bedrag geheven worden. De jaarlijkse he belasting zal bedragen drie gulden voor ieder rijwiel. Zij wordt geheven door middel van merken metalen plaatjes waarop het jaartal is vermeld welke aan het rijwiel worden bevestigd, leder rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, zal van zulk een belastingmerk voorzien moeten zijn. De plaatjes zullen verkrijgbaar zijn op de kantoren, welke daartoe door den minister zullen worden aangewezen. Kosteloos worden de belastingmerken uit gereikt voor rijwielen, uitsluitend te berijden door hoofden van gezinnen, die voor hun beroep of bedrijf een rijwiel noodig hebben en niet in de rijksinkomstenbelasting voor het loopende jaar zijn of worden aangeslagen. Onder de rijwielen in de nieuwe wet bedoeld vallen ook de rijwielen, welke door middel van een hulpmotor" worden voortbewogen. Deze vallen nu onder de heffing der personeele be lasting. De belasting bedraagt daar thans zes gulden voor een rijwiel ingericht voor het vervoer van niet meer dan één persoon, terwijl door de heffing van rijks-, provinciale- en gemeente-opcenten de belasting gewoonlijk wel opklimt tot een goede twintig gulden. Uit de personeele belasting zullen deze rijwielen nu voortaan worden uitgeschakeld. Door de enkele heffing van drie gulden opcenten zullen niet geheven mogen worden op de nieu we rijwielbelasting brengt de nieuwe wet dus voor de houders van rijwielen met een hulpmotor een zeer belangrijke tegemoet koming. Er zijn in de wet verschillende vrijstèllingen opgenomen. Zoo zullen geen belastingmerken noodig zijn voor dienstrijwielen van de Post en Telegraaf, voor rijwielen bereden door poli tiebeambten in uniform, voor rijwielen bereden door niet hier te lande wonende personen, die tijdelijk en niet langer dan drie achter eenvolgende maanden binnen het Rijk ver blijven e. cl. Van meer algemeen belang zijn de vrijstellingen voor kinderrijwielen, waarvan de wielen met andere banden dan luchtbanden zijn bekleed, mits de omtrek der banden niet grooter is dan 5 centimeter en voor driewielige rijwielen, kennelijk bestemd voor gebruik door gebrekkige personen. Onder de strafbepalingen vindt men de volgende. Wie op den openbaren weg een rijwiel berijdt, dat niet is voorzien van het vèreischte belastingmerk, wordt gestraft met een geldboete van tenminste vijf en ten hoogste vijf en twintig gulden. Wie op den openbaren weg een rijwiel berijdt, voorzien van een voor kostelooze' uitreiking bestemd belastingmerk, wordt, indien niet blijkt, dat zoodanig merk aan hem is uitgereikt, gestraft met een geld boete van tenminste tien en ten hoogste hon derd gulden. De geldboeten zijn verhaalbaar op het rijwiel, waarmede de overtreding is gepleegd, onverschillig wiens eigendom het is. Bij ontdekking eener overtreding kunnen de ambtenaren, die belast zijn met het opsporen der overtredingen, het rijwiel in beslag nemen FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE). 74) Hare aanwezigheid iri de houtvesterswoning is een zonneklaar bewijs dat er een samenzwering bestaat. Zij haat haar neef met al het fanatisme van haar volk zij alleen heeft dien sluipmoord beraamd. Daarom stond ze op eens, als uit den grond opgerezen, te midden van de oproerlingen; daarom trachtte ze mijnheer Nordeck zijn revolver te ontrukken, toen hij op Osiecki aanlegde, en hitste dezen en zijn volk aan, om een poging tot moord op hun meester te wagen. Maar die Wal- demar is toch een buitengewone persoonlijkheid! Niet alleen bedwong hij het geheele oproer, maar hij verzekerde zich ook van de opstookster cn voerde haar met geweld naar Wilicza. Ondanks al haar tegenstreven, heeft hij zijne verraderlijke nicht aan hare aanhangers ontrukt en haar in de slede naast zich gezet, en is toen met haar aari den haal gegaan, alsof leven en dood er van afhingen. En denk eens, hij heeft haar, zoolang de rit duurde, met geen enkel woord verwaardigd; geen syllabe spraken ze met elkaar, maar hare hand heeft hij geen oogenblik losgelaten, om elke poging tot ontvluchten te verhinderen. Ik weet dat alles precies den koetsier Heb ik 't uitvoerig laten vertellen en opbrengen naar liet naastbijgelegen ont vangkantoor der accijnzen. De ontvanger heft, desverlangd, liet beslag op tegen zekerheid stelling voor het maximum der geldboete. De wet zal automatisch buiten werking worden gesteld rnet ingang van den eersten Januari 1930. Met 1924 medegeteld zullen we deze rijwielbelastingwct dus gedurende zes jaren houden. De jaarlijksche opbrengst er van voor de schatkist is oorspronkelijk begroot op 3 millioen gulden. Wegens het opnemen der bepaling betreffende de kostelooze uitreiking van merken aan hoofden van gezinnen, die niet in de rijksinkomstenbelasting vallen en het rijwiel noodig hebben voor hun bedrijf of beroep, zal de opbrengst wei een paar ton lager worden dan liet geraamde cijfer. Tenzij, wat ook mogelijk is, zal blijken, dat er in Nederland veel meer dan een millioen rijwielen worden gehouden, zooals de minister meende te mogen onderstellen. K. Ingezonden Meeledeeling. Te water! Het is weer begonnen. De eerste berichten hebben al in de kranten gestaan. Korte een voudige berichten, als Heden is de 19-jarige P. bij het zwemmen verdronken. En vele,hee] veel van zulke berichten zullen volgen, want in ons land verdrinken jaarlijks ongeveer dui zend menschen, omdat zij zich in 't water wa gen om te zwemmen, te baden of afkoeling te zoeken na warme Zomerdagen en omdat maar 8 (zegge drievan ons volk kan zwemmen! Haar er verdrinken ook menschen, die door een ongeluk in het water raken en zich mak kelijk hadden kunnen redden, zoo ze hadden kunnen zwemmen. Het is daarom zoo te be treuren, dat niet overal gelegenheid bestaat om zwemmen te leeren. Maar tracht zoovee) mogelijk om het te leeren ter eigen levensbe houd. Oefent, maar onder toezicht van goede zwemmers, opdat er geen ongelukken voor komen, zooals er in de afgeloopen weken bijna twee op Plakkee gebeurd waren. Maar ook gij, die zwemmen kunt, weest daarmee niet tevreden, want op u rust de taak om bij voorkomende ongelukken te water uw zwemkunst te toouen. En dan zal blijken dat ook de goede zwemmers nog geen redders zijn. Hoevele goede zwemmers zijn niet verdronken bij hun edelmoedige poging om een ander te redden omdat zij niet geoefend worden in enkele eenvoudige grepen en in 't gekleed zwemmen. Daarom zij de leuze: te water! Gij niet-zwemmers leert zwemmen opdat gü u zelf redden kunt en geen anderen in gevaar brengt. Gij, zwemmers leert het eenvoudige red den van drenkelingen, opdat gö zelf niet als slachtoffer valt of hulpeloos moet toezien dat iemand, dien gfj hadt kunnen redden reddeloos verdrinkt.. Te water, opdat gij, mensch, op zeker noodlottig oogenblik niet „onder water blijft „Ja, ja, ge hebt hem drie uren achtereen in het verhoor genomen," viel de administrateur hem knorrig in de rede, „totdat de arme man er einde lijk zelf in verward raakte en op alles ja antwoordde. Hij heeft buiten het venster waar hij stond vol strekt geen bijzonderheden kunnen onderscheiden en niets gezien dan een woest rumoer, met den landheer en de jonge gravin in het midden. Ter stond daarop vielen de beide schoten, en toen is de koetsier, zooals hij zegt, angstig naar zijn paarden teruggeloopen al het overige hebt gij- zelf hem in den mond gelegd. Alleen het getuige nis van mijnheer Nordeck is van gewicht." De assessor nam dit gezegde hoogst kwalijk en had grooten zin de geheele politiemacht van L. op den spreker af te sturen, welker handelwijs in zijn persoon zoo ongehoord geminacht cn veroor-, deeld werd; maar hij bedacht zich nog bij tijds, dat het immers zijn toekomstige schoonvader was die zich deze terechtwijzing veroorloofde, en bij hem moest men dus zoo iets door de vingers zien, al was het te bejammeren, dat hij niet meer ont zag had voor de officiëele onfeilbaarheid van zijn aanstaanden schoonzoon. Deze verkropte zijn ergernis en antwoordde verstoord: „Mijnheer Nordeck gedraagt zich, zooals altijd, zeer eigenmachtig. Hij deelde mij de feiten zoo kort mogelijk mede, zonder in bijzonderheden af te dalen, en verbood mij freule Morynska in het verhoor te nemen, waarop ik plan had gehad, onder voorwendsel dat ze zich niet recht wel gc- j voelde. Daarbij geeft hij bevelen en neemt hij maatregelen, alsof ik er niet was, en behandelt de geheele zaak eigenlijk, alsof geen mensch buiten hem er iets in te zeggen heeft. Het liefst zou hij haar voor de buitenwereld verbórgen houden. Vergadering van de afdeeling „Het Groene Kruis voor Herkingen en Omstreken" op Vrijdag 16 Mei 1924 in de O. L. School. (Vervolg.) SCHADELIJKE GEVOLGEN VOOR DEN STAAT. Men heeft hier in 't groot dezelfde nadeelen als voor 't gezin. De Staat immers als een groot gezin te beschouwen. 1°. De uitgaven, aan 't alkoholisme, zijn enorm. Terwijl voor allerlei noodige of nuttige maatregelen geen geld te vinden, verslindt 't alkoholisme duizenden millioenen. In 't Tijd schrift van den Volksbond tegen drankmis bruik werd verleden jaar genoemd als bedrag dat door onze bevolking aan alkoholische dranken werd uitgegeven, ruim 300 millioen! (185, 80 en 35 millioen resp. gedistilleerd, wijn en bier). Dit kwam neer op 43,per hoofd en per gezin op 5 personen gesteld 215, In Duitschland werd voor den oorlog 10-12 van het nationale inkomen aan alkoholische dranken besteed; minstens 2000 millioen,dat was 3 x zooveel dan de enorme uitgaven voor leger en vloot. In de andere landen pl.m. even zoo. Als 't alkoholisme nu eens bedwongen kan worden en leger en vloot overal afgeschaft konden worden, dan kon 't in ons ontredderde werelddeel, zooals 't versje zegt, haast een Paradijs worden, terwijl het nu voor vele mil lioenen bewoners in en na den oorlog was een hel. Verder verslindt het alkoholisme nog indirect millioenen door allerlei noodzakelijke uitgaven voor ziekenhuizen, gevangenissen, tuchthuizen, bedelaarsgestichten, politie, rech terlijke macht, armenverzorging, enz., die voor een belangrijk deel door alkoholisten in beslag genomen worden. Verder lijdt 't productie vermogen van den staat er door, dat duizenden arbeiders bij de alkoholindustrie betrokken zijn, die anders meer productief werk konden verrichten. In Duitschland hadden alleen de brouwerijen 'en branderijen reeds 150.000 arbeiders aan 't werk, terwijl de tappers met hun gezinnen ongeveer 1 millioen telden. Ver der worden tal van personen tot arbeiden onge schikt door hun alkoholgebruik of leveren minderwaardig werk. Ook het zedelijk gehalte der burgers door 't alkoholisme vermindert tot schade van 't gemeene best. Dan ook in mili tair opzicht de gevolgen ongewenscht Vermin dering van de bevolkingstoename, door 't alko- holmisbruik: 't sterftecijfer verhoogd er 't geboortecijfer verminderd. Daardoor minder productieve krachten en minder landsver dedigers en deze laatsten ook van minder gehalte (meer afkeuringen en minder weer standsvermogen). Ook te velde soldaten uit matige landen meer waard. De taaiheid van den Turkschen soldaat ook in den grooten wereldoorlog telkens uitgekomen en erkend. Bij 't begin van den oorlog in 1914 werd een verbod van alle alkoholische dranken in Rus land uitgevaardigd. Duitsche kranten begrepen dadelijk de militaire beteekenis hiervan en noemden dit staatsverbod dan de vorming van 10 nieuwe Russische legercorpsen. Gevolgen hiervan: onverwacht snelle afloop der Russi sche mobilisatie en daling van 't aantal zelf moorden tot 14 in de laatste 5 maanden tegen 97 in 't overeenkomstige tijdvak in 1913 te Petersburg. Een matige natie kan daarom gemakkelijker den strijd om 't bestaan volhouden dan een „Mijnheer Nordeck," zeide ik tot hem, „geloof mij, gij vergist u, wanneer ge in het voorgevallene slechts een uiting van persoonlijken haat ziet; de zaak ligt veel dieper en ik doorgrond haar. 't Was een vooraf beraamd oproer, een te vroeg uitgebarsten komplot, dat zeker in de eerste plaats tegen u was gericht, maar ongetwijfeld meer ver takkingen had. Het stelde zich ten doel de orde, de wet, de regeering te ondermijnen. Wij moeten dat onderzoeken, moeten onze maatregelen ne men." En wat antwoordt hij? „Mijnheer Hubert, gij vergist u, als gij de gewelddaad van een woesteling voor een samenzwering tegen den staat aanziet. In elk geval zult ge uw onderzoek moeten staken en gevolge van liet ontsnappen van het houtvesterspersoneel, want bij dat volledig gebrek aan samenzweerders en hoogverraders zoudt ge u ten laatste verplicht zien weer de hand op mij en doctor Fabian te leggen, zooals reeds eens is geschied, 't Is dus in uw eigen belang, als ik u verzoek uw dienstijver eenigszins te matigen. Ik heb u de noodige bouwstoffen gegeven om te L. rapport van het voorgevallene te doen, en voor het handhaven van orde en ritst hier op Wilicza behoeft gij niet te zorgen. Ik durf dat alleen op mij nemen." Hiermede maakte hij een koele, voorname cn ongelooflijk trotsche buiging en liet mij staan." De administrateur lachte. „Dat heeft hij van zijne moeder. Ik ben dat jaren lang van vorstin Baratowska gewend geweest; zij heeft mij daar door dikwijls genoeg tot wanhoop gebracht. Het baat niet dat men al boos wordt of van zijn goed recht overtuigd is. 't Is een eigenaardig betoon van meerderheid, die ondanks alles imponeert cn die vorst Leo bij voorbeeld in het geheel niet bezit. onmatige en men heeft de voorspelling gedaan, dat de toekomst aan de matige natiën behoort. En dat de Ver. Staten van N. Amerika den alkohol uit hun gebied verbannen hebben, daar aan liggen m.i. ook wel staatkundige redenen ten grondslag. In Amerika maakt men ook sterke propaganda voor goede voeding. En als men 't daar goed gevoed en matig kan houden, dan zal dat land m.i. het wereld gebeuren nog veel meer gaan beheerschen dan het nu reeds doet. 'T ALKOHOLVRAAGSTUK. Met al deze gevolgen van 't alkoholisme voor oogen, vroegen tal van vooruitziende en weldenkende personen in allerlei landen zich af, of hiertegen den strijd niet moest worden aangebonden. De radikaalste oplossing is natuurlijk algeheel verbod (door de overheid) en geheelonthouding (door de afzonderlijke personen). De stichter van den Mohainedaan- schen godsdienst heeft deze laatste aan zijn volgelingen voorgeschreven. Daar nu hon derden millioenen dezen godsdienst belijden en de Aziaten in 't algemeen zeer onthoudend en matig leven, heeft men wel gevreesd, dat deze volken de drinkende Europeesche volken ten slotte nog wel eens zullen overweldigen, als ze tot meerdere ontwikkeling en zelfbe stuur zullen gekomen zijn. Zooals reeds gezegd heeft men reeds in de Ver. Staten van Noord- Amerika de alkohol van staatswege verbannen. Over de gevolgen wordt verschillend geoor deeld. In 't orgaan van den Bond tegen Drank- misbmik, (maar niet voor volstrekte ont houding dus) van Aug. 1923 komt een rapport voor van Mr. van Walsem, die door de Indi sche Regeering naar Amerika was gezonden, om zich op de hoogte te stellen van de toe passing en werking van deze verbodswet. Daar zegt deze: „Van wat men over 't al gemeen biïiten Amerika hoort over de werking van de drylaw (verbodswet) krijgt men den indruk, dat de geheele drooglegging Ameri- kaansche humbug is en in werkelijkheid niet bestaat; dat de meeste Amerikanen er heftig tegen gekant zijn en dat men weldra tot den vorigen toestand zal terugkeeren. Een verblijf van 5 maanden in Amerika heeft mij echter het onjuiste van deze meening doen inzien. De verschillende personen en autoriteiten, tot wie ik mij om inlichtingen gewend heb en van wie verreweg de meesten geen geheel-onthou ders waren, lieten zich in groote meerderheid ten gunste van de verbodswet uit en waren doordrongen van de noodzakelijkheid, om terwille van de groote voordeelen, die het verbod moet brengen, iets van hun persoon lijke vrijheid te moeten opgeven. „Het schijnt wel, dat de groote meerderheid van het Amèri- kaansche volk er ook zoo over denkt. Maar voornamelijk in de groote industriesteden van 't land is er nog al tegenstand tegen en wordt de wet op allerlei manieren ontduikt en heeft ze een ontzaglijken smokkelhandel doen ontstaan met allerlei misstanden en omkoo- ping van ambtenaren als gevolg. Misschien zal men dan ook gedwongen zijn 't gebruik van slappe alholische dranken (licht bier e.d.) weer toe te staan. Ook in Turkije heeft men de verbodsbepa lingen weer moeten opheffen en heeft men van den drankverkoop een staatsmonopolie ge maakt. 't Schijnt uiterst moeilijk te zijn een volk tot volkomen onthouding te dwingen. Voor eerst zijn tal van personen gehecht aan den Deze laat zich bij elke gelegenheid door zijn drift inedesleepeit, alleen de oudste zoon heeft dien karaktertrek geërfd en het is in zulke oogen- blikken, alsof men de moeder zelve ziet en hoort, hoe weinig hij haar anders moge gelijken. In éen opzicht heeft mijnheer Nordeck volkomen recht: matig je dienstijver eenigszins! Deze heeft je al eens in onaangenaamheden gebracht. „Dat is mijn noodlot," hernam de assessor op berustenden toon. „Met de edelste bedoelingen, met een volkomen toewijding en een brandenden ijver voor het welzijn des lands, oogst ik niets dan ondank, miskenning, achteruitzetting. Ik blijf bij mijn gevoelen: 't was een samenzwering; eindelijk had ik er nu een, en zie, nu glijdt ze mij weer door de vingers. Osiecki is dood; zijne onder geschikten zijn verdwenen: freule Morynska zullen we aan geen getuigenverhoor kunnen onderwerpen ik kan dus niets anders dan een eenvoudig rapport opmaken. Was ik gisteren maar mee in de houtvesterswoning geweest! Van morgen was ze leeg. 't is mijn ongeluk, overal te laat te komen." De administrateur schraapte hoorbaar zijn keel. Hij meende, dat 't bij Hubert's oogenblikkelijk zoo droefgeestige stemming niet ongepast zou zijn, het gesprek tevens op zijn aanzoek te brengen en hem ronduit mede te dcelen, dat hij alle hoop op de liand zijner dochter moest laten varen. Greta had zich niet bedacht, maar was bij hare weigering gebleven, en haar vader stond op het punt den minnaar dit bedroevend feit te melden, toen Waldcmar's koetsier, die hem en freule Mo rynska den vorigen dag had gereden en die nu het voorwerp was van des assessors onvermoeide ondervragingen, met een boodschap van zijn mees ter verscheen. prikkel van den alkohol, waarvan 't genot hun geen kwaad doet, naar zij ineenen. Nu is „genot" iets eigenaardigs. Er zijn volken die er genotmiddelen op na houden, die voor ons gevoel en onzen smaak in een woord walgelijk zijn en deze toch niet minder fijn vinden dan de menschen hier hun borrel. En ook de eerste kennismaking met den alkohol is evenals die met tabak heelemaal niet genotvol. Maar door verkeerde opvoeding houdt men toch vol; gaat er aan wennen; kan er ten slotte niet meer buiten en vindt 't dan eindelijk een genot, wat voor genotmiddel 't dan ook is. Verder zijn nog allerlei reeds lang overwonnen beschouwingen omtrent den alkohol in om loop. Men meent soms nog, dat „sterke" dranken, iemand sterk maken „Sterk" betee- kent hier natuurlijk alleen sterkwekkend evenals men spreekt van sterk zoutzuur of sterke vitriool. Alkohol kan wel dienen om voor een oogenblik de krachten op te zweepen, zooals een vermoeid paard met de zweep gedwongen wordt den gang er in te houden. Hiertoe werd een kwarteeuw geleden de alkohol nogal gebruikt door de geneeskundigen b.v. tegen de crisis bij longontsteking. Maar tegenwoordig door 't meerendeel der artsen ook hier veroordeeld en vervangen door genees middelen, die op 't hart werken. Dan meent men dat alkohol verwarmt. Ook dit is dnjuist. Door den alkohol de kleine bloedbuisjes ver wijd resp. verlamd en daardoor een gevoel van warmte, maar de temperatuur van 't lichaam daalt in werkelijkheid. Op Noordpooltochten tegenwoordig de alkohol dan ook verboden waar. Hoe minder alkoholgebruik hoe grooter weerstandsvermogen tegen de koude en ook tegen de hitte. Alkohol vermindert 't presta tievermogen ook hier evenals bij de sport. Wie aan een zwem- of voetbalwedstrijd wil deelnemen, mag weken van te voren reeds geen druppel alkohol gebruiken evenmin als tabak. Dan heeft 't z.g. alkoholkapitaal een grooten invloed, die al te groote matigheid krachtdadig tegenwerkt. Ook Frankrijk b.v. dat veel wijn levert, oefenc druk uit op andere landen, om deze zijn wijn op te dringen. Naast de overheid particulieren de handen ineengeslagen tot den strijd tegen het alko holisme. Deze in twee verschillende groepen, waarvan de een matigheid in haar vaandel geschreven heeft. Voorbeeld hiervan, b.v. onze Volksbond tegen drankmisbruik. Deze doet veel nuttig werk: drankvrije schaftlokalen en koffiehuizen voor arbeiders, drankvrije schip- persbeurzen; voordrachten over 't alkoho lisme, bevordering van de huisvlijt, volks bibliotheken enz. enz. De andere groep vormt de geheelonthoudersbonden, wier streven is een alkoholvrije maatschappij. Deze zeggen„met die matigheidsbeweging komt 't drankmis bruik met zijn treurige gevolgen de wereld niet uit, de matigen worden er nog matiger door, maar hier is 't eigenlijk niet om te doen, doch de onmatigen storen er zich niets aan en gaan hun gang; weg dus met den alkohol." In vele landen, waar geen algemeen drank verbod bestaat, heeft men toch een wet ge maakt, waardoor iedere gemeente zelf beslis sen mag, of ze den drankverkoop verbieden wil of niet. Dit noemt men de plaatselijke keuze. In ons land hebben de Heeren Rutgers c.s. zoo'n wetsvoorstel ingediend, dat door de Tweede Kamer aangenomen, maar door de Eerste verworpen is. 't Is evenwel opnieuw aan de. orde gesteld en zal dus nog mogelijk wetskracht krijgen. Dan zullen in verschillende plaatsen stemmingen plaats hebben over al Nu was 't gedaan met Hubert's berusting, maar ook met zijne belangstelling voor andere'zaken. Hij vergat miskenning en achteruitzetting, be dacht plotseling dat hij den koetsier nog eenige zeer gewichtige vragen te doen had en nam hem, wat Frank hiertegen ook mocht inbrengen, mede naar zijn kamer, om hier het getuigenverhoor met nieuwen moed voort te zetten. De administrateur schudde het hoofd. Ook hij begon allengs tot het gevoelen over te hellen, dat er "iets ziekelijks in het wezen van den assessor lag en dat zijne dochter niet zoo geheel ongelijk had, als zij een pretendent afsloeg, wiens razende dienstijver evenmin te beteugelen was, als men hem van zijn idee-fixe ten opzichte van de atom bestaande samenzweringen kon afbrengen. Op dit oogenblik nochtans volgde Grcta slechts het voorbeeld van den assessor; ook zij liet iemand een streng en nauwkeurig verhoor ondergaan, 't Was doctor Fabian, die in de huiskamer voor haar zat en dien ze in alle bijzonderheden uitvroeg. Hij had haar uitvoerig moeten vertellen, wat hij zelf omtrent het gebeurde van den vorigen dag van mijnheer Nordeck had vernomen; maar dit was ongelukkig niets anders of meer, dan wat men in de woning van den administrateur al wist. Waldetuar had den doctor, evenals al de overigen, slechts de feiten medegedeeld en"ten opzichte van verscheidene zaken, zooals bij voorbeeld ten op zichte van het aandeel dat freule Morynska daarin had gehad, een volslagen stilzwijgen bewaard. (Word! vctvolgd.)

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 1