|C. QLIISPEL BOTTERDAM CoroNA KNIPCURSUS :ren en Boter. EERSTE BLAD PIANO'S ORGELS or Oude Tonge en Omstreken. Het goedkoopste h— BEHANGSELPAPIER is A. WIELHOUWER Ring 99 - Sommelsdijk j ouwer Fotografie V. d. PLAAT, HOEK'S OCHTENDVOER, Prijs in koffer f 170,- RUYS' HANDELSVEREEN1CINC STOOMBOOTDIENST Dienstregeling ZATERDAG 5 APRIL 1924 VINETA. Van ouds een vertrouwd adres Ruimt sorteering - Blllilke pri|zeit Bij voldoende deelname zal een Knipcursus in Dames- 'inderkleedtng worden gehouden, dichtingen zijn te bekomen bij Mej J. DORSMAN, kring' te OUDE TONGE, op ZATEKDAG a.s. van 1 tot n.m. .anvang cursus WOENSDAG 16 APRIL a.s Duur der cursus anden. ;n meest gesorteerde adres voor natS cent )er rol vanaf S cent per rol KOOPT onze Adverteerders. Verkrijgbaar bij: ossier verlangt geregelde ieding van grootere en klei- kwantums Eieren voor lijksche afname. Tevens aan- ng gevraagd voor geregelde lijksche afname van grootere einere kwantums Boeren- ook Fabrieksboter Rijks-controle, even franco letter K Bureau dit Blad. EM ASTRAATMIDDFLHARNIS minuten van het Station), lijkst en soliedst adres voor en vergrootingen. 't atelier opname bij elke ^gesteldheid. ïn goede raad dert Uw Kippen met corneo ze spoedig aan den leg. kriigbaar bijG. VERWEB.Nieuwe J v. PROOIJEN, DirkslandWed. 5ETERS, Stellendamv. d. SPAAN. iant; H. BERK. Stad a.'tHaringvliet; VAN NIMWEGEN, Sommelsdijk; >STER en A. VISSER, Middelharnis; JNTERS, Herkingen. 11de Afnemers gevraagd. MODEL 1924 met schriftelijke garantie Reeds bijna 600.000 tevreden gebruikers. Importeurs Rotterdam. Verkrijgbaar te Middelharnis bij D. J. P. van Eesteren Ring 115. De Centrale Proeltuln voor Goeree en Overtlakkee te Middelharnis (.Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK. Desgewenscht geeft de tuinman alle n<ichtingen. die mochten worden ver langd. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINfiEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 7 October 1923 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis 4 45 vm A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh Zon- en Feestd.) V Middelharnis 6.30 vra.A. Vlaard 9.00vm A. Rotterdam 10 00 vm. van Rotterdam op Maandag en Dinsdag van 14 Nov tot 1 Febr. dagelijksch beh. Zon- en Feestdagen: V. Rotterdam 2 15 nm V. Vlaard. 3.10 nm *f* A Middelharnis 5.30 nm. Ovetlge dagen (beh. Zon- en Feestd.) tot 14 November en vanaf I Februari V. Rotterdam 3 15 nm V.Vlaard. 4.10 nm. ft A. Middelharnis 6 30 nm. In aansluiting op den trein van 7.22 vm. en 7.26 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.16 vm. van Vlaardingen. t In aansluiting op den trein van 2.50 nm. en 2 54 nm. te Vlaardingen. ft In aansluiting op den trein van 3.58 nm. te Vlaardingen. ties kampen met groepen belangrijkste gewesten, □gelsche fabrikanten er D. ;ele tijdsverloop van de telkens lezingen gehouden worden onderwerpen, welke m thans bezig houden, lingen zal men zich n de verste gewesten, ozien en z(jn kennis in n. Voor personen die kennen, rijst natuur- zal zulk een kolossale worden, om dagelijks jenden bezoekers gele- gemakkelijk te komen moois te genieten daartoe gekozen golvend tenein in jonden en daarmede ipoorweglijnen, zoowel en grond. De afstand de ld, is slechts 20 minuten per trein, ook kan men die heerlijke plek met tram en motor bus, om het kwartier, bij dag en nacht be reiken. Het administratie-kantoor van deze groot- sche onderneming is gevestigd in no 16 Grosvenor Gardens, Londen S. W I. Daar zijn alle inlichtingen te bekomen en zal men ook adrressen kunnen verkrijgen van bu reaux, door welke men passend onderdak zal kunnen bespreken. Het opmerkzame kind. „Mama, daar staat hier in dit blaadje, dat koeien meer eten en vetter worden, wan neer ze met meerderen bij elkaar zijn, dail wanneer ze alleen in de wei zijn-" „Ja kindje, dat kan best waar zijn „Maar Ma, dan lijken we toch veel op koeien 1" „Hoe dat zoo?" „Omdat wij altijd meer te eten hebben en ook meer eten, wanneer wij gezelschap heb ben." Prijs per kwartaalf l Losse nummersf 0,07® Advertentiën v. 1—6 regels f 1,20 Elke regel meer. f 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dion.slaan vragen f per pluatsing tot een maximum van 10 regels elko regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 66 JAARGANG. - N°. 44 Vaste grond. „De bodem golft De muren wankelen, het dak stort in. Duizenden, tienduizenden daken storten zoo ineen wat eenige mi nuten geleden een bedrijvige wereldstad was, is nu één brandende puinhoop met honderdduizenden dooden en gewonden. Zoo luiden de beschrijvingen van het geen Japan overkwam. Hebben wij dan wel vasten grond onder onze voeten Kan onder ons ook de bodem inzinken Het kan inderdaad wel, en erger De aarde is een klomp vuur, omgeven door een dun schilletje haTd geworden massa. Die klomp vuur cirkelt door het heelal om de zon. Een enkele storing in de sterren wereld, en zijn baan wordt verbrokenöf de bol verbrandt in enkele minuten in de laaiende zonnesfeer; öf hij wordt de kille ruimte ingeslingerd, waar alles doodvriest bij een koude, veel grooter dan die van den poolnacht. Wie op aarde woont heeft geen veiligen bodem onder zijn voeten en dooreen raadselachtig stel even wichten alleen wordt het leven op die dunne aardkorst bewaard de eenige plaats in de heele ruimte waar men het bestaan van „leven" aanneemt Toch beidt de mensch op die aarde niet in angstige spanning neen, hij waant zich zoo veilig, dat van zijn kort levens bestek nog een belangrijk deel besteed wordt om te dooden wat om hem heen medeleeft. In anderen zin beseffen de meesten onzer wel, dat de vaste ondergrond niet bestaat. Denkt u tien jaren terug toen de maatschappij zulke stabiele vormen scheen te hebben aangenomen toen de Tijkdom der menschheid jaarlijks toenam en een tijdperk op komst scheen, dat degeheele menschheid daarvan de vruchten zou gaan plukken in één wereldrijk van vrede, hooge beschaving en ruimeren levensstandaard. De wereldoorlog heeft die illusie voor eeuwen verstoord. Wij hebben geen deernis met menschen die toen, als de rijke man uit de gelijkenis, zeker van hun bezit meen den te zijn, een zekerheid, die vaak alleen hen ertoe bracht zich verder rustig aan genot over te geven doch hoe talloos velen zijn tot armoede en ziekte, tot honger en leed vervallen, die voorheen de zorgen konden bannen door hun dagelijksch werk te verrichten. De staatsinstellingen, die zoo hecht schenen te beschermen, zijn wrakke, vooze tijdelijkheden gebleken revoluties hebben ze weggevaagd. Op welke men- schelijke instellingen kan men wijzen, bo gende daarop is mijn veiligheid, mijn zorg voor tijden van zwakte en ouderdom ge grond? Sedert tien jaren weten wij, dat ook ons maatschappelijk leven geen vasten ondergrond schraagt. FEUILLETON. VAN E. WERNER. (Geautoriseerde uitgave van D. BOLLE) 59) De winter was in al zijne gestrengheid aange broken. Een dikke laag sneeuw bedekte bosschen en velden; een zware ijskorst stremde den loop der rivier en over de verstijfde aarde lieten de winterstormen hun killen adem gaan. Zij hadden ditmaal nog een anderen storm wakker geroepen, die nog erger dreigde dan de elementen. Aan de andere zijde van de grenzen was de lang gevreesde opstand eindelijk uitgebarsten. Het geheele naburige land was in oproer en elke dag bracht nieuwe en treurige berichten van daar mede. Aan dezen kant was alles nog rustig ge bleven, en het liet zich aanzien dat die rust ook vooreerst niet verbroken zou worden; maar vreed zaam was de stemming in de grensdistricten daar om niet, waar zich duizenderlei verschillende be langen lieten gelden, waar nauwelijks éene Pool- sche familie woonde, die niet althans éen harcr leden mede ten strijde had zien uitrukken. Het ergste moest Wilicza hieronder lijden. Reeds zijne ligging maakte het tot een der ge wichtigste, zoo ook al gevaarlijkste punten der geheele provincie. Het speelde niet vergeefs zulk een belangrijke rol in de plannen der Morynski's en Baratowski's. De goederen van den jongen Maar al stond onze planeet onwrikbaar veilig onder ons in het heelal en al hadden wij alle zekerheid dat ons op die woonplaats nimmer iets behoefde te ont breken wat zou het baten? Want dan nog is ons lichamelijk zijn broos. Een besmetting, een ongeval, en morgen voelen wij den adem van den dood; wij staan in de volle kracht van ons leven, blij in ons werk, omgeven door alles wat wij liefhebben, en de levensgrond begint te beven, de muren van de levens woning wankelen en duisternis dreigt op ons te dalen. Wie niet op een anderen bodem staat dien kan de eenzaamheid zijner gedachten alleen verdrieten wanhoop brengen. Maar daar is een andere, een vaste bodem onder hem die gevoelt, dat alles om hem heen vergankelijk is behalve hij zelf. Dat zijn lichaam en bezit kunnen ondergaan in branden en aardschokken, in ziekten en in strijd, maar dat in hem iets duurzamers gespaard blijft. Wantmid den in het leven, midden in dit wankele stel van evenwichten voelt hij dan onder zich den rotsgrond der eeuwigheid. Zijn geestesleven zegt hem in stille oogenblik- ken dat hij deel heeft aan de onverganke lijke dingen. Hij herkent dan de toezegging die opgesloten is in zoovele godsdiensten en daarnaast onbewust aanvaard is in het gemoed van talloozen, wier voorstel ling van de Hoogere Macht niet genoeg omlijnd is om bewoordingen te vinden in eenig dogma de toezegging: „Ik leef en gij zult leven!" De logica van ons beperkt verstand geeft geen enkel bewijs vóór of tegen die toe zegging. Maar als dat verstand ontmoedigd zwijgt voor levensraadselen, die zoo wreed schijnen, dan voelt vaak de mensch in zijn strijd motieven hem te hulp komen van een andere, een hoogere orde, als liefde, plicht gevoel, zelfverloochening, motieven, sub tiel, maar van niet verflauwde macht. Soms kunnen ze dan zoo machtig zijn, dat ze lijken het eenige ware te vormen in een wereld van schijn. Zij klinken dan als losse accoorden doordringende in een kwellenden droom uit de heerlijke sym phonic van almacht, liefde en zorg, die door de wakende, werkelijke eeuwigheid ruischt. Onafwendbaar komen voor ieder ston den, waarin zijn zon verduisterd, en zijn aarde bevend wegzinkt, maar hij, die zulke klanken heeft mogen verstaan, vindt be rusting, ook in den vallenden nacht, bij de oude woorden: „Neen, aarde, neen, mij dreigt geen duister „Wanneer1 gij zelf verkilt, versteent „Mijn geest keert tot die bron van luister „Waar hij zijn levensvonk ontleent N. A. C. Nordeck waren uiterst geschikt gelegen om de gewenschte gemeenschap met de opstandelingen te onderhouden en toch een veilig verblijf te bie den, als er soms gevechten op de grenzen plaats hadden, terwijl de zware bosschen 't ondanks schildwachten en patrouilles onmogelijk maakten, de verordineerde strenge bewaking in al haar om vang toe te passen. Wel is waar was er veel ver anderd, sedert de jonge landheer zich kort voor het vertrek van Morynski en Leo zoo beslist aan de zijde zijner landslieden geschaard had; maar met dat uur was ook de stille, verbitterde strijd begonnen tusschen hem en zijne moeder een strijd, die nog thans niet geëindigd was. De vor stin hield woord. Zij week geen voet breed van den grond, waarop zij evenzeer recht meende te heb ben, en Waldemar begreep eerst thans wat hij gedaan had, met zijne goederen jaren lang in hare handen te laten. Indien hij zijn vroegere nalatig heid en onverschilligheid moest boeten, dan deed hij dit nu in niet geringe mate. Hij had het gedaan gekregen, dat zijn kasteel niet langer de hoofdzetel van de woelingen barer partij was; maar op zijne goederen kon hij dit zelfde niet met geweld doordrijven, daar deze stelselmatig vervreemd van hem waren geworden. De onbeperkte heerschappij, die de vorstin zoo lang had uitgeoefend, de uitroeiing van elk Duitsch element en de vervulling van elke open gevallen betrekking door Poolsche beambten dit alles droeg nu rijke vruchten. Nordcck werd inderdaad op zijn eigen grond verraden en ver kocht. Men noemde hem den meester, maar be schouwde zijne moeder als de eigenlijke meesteres. Indien zij zich al wachtte, openlijk als zoodanig op te treden, zoo kwamen hare bevelen toch in Het Pachtvraagstuk. in. Om voor den pachter verlenging van zjjn pachtcontract te verkrijgen, ziet de Com missie vooral heil in een vrij willige regeling, waarbij de pachtcommissies de publieke mee ning kunnen bewerken. Wettelijk zou zij willen regelen de opzegging van de pacht overeenkomst. Zij wil daartoe tenminste één jaar voor het oogenblik waarop de pachter met de ontruiming van het gepachte een aanvang moet maken. En tevens acht zij noodig een dwingend voorschrift om een meerjarige pacht schriftelijk aan te gaan. Van het willekeurige der tegenwoordige regeling omtrent de opzegging zou zoodoende reeds veel worden weggenomen. Wat het recht op vergoeding voor aange brachte verbeteringen betreft, stelt de Com missie zich geheel op het standpunt eener wettelijke voorziening. Zij beschouwt zulk een regeling als iets, dat uitsluitend den vertrekkenden pachter en den eigenaar aan gaat. Zoodat zij niets gevoelt voor een rege ling, waarbij de nieuwe pachter de bedoelde kosten aan den vertrekkenden pachter zou moeten vergoeden. Ingezonden Mededeelingen. voor Goudsclie Singel 3. De regeling dezer vergoeding wil de Commissie zien vastgelegd in een gewijzigd artikel van het Burgerlek Wetboek Art. 1630 wil zij aldus gelezen zien: „Ingeval de pacht langer dan een jaar geduurd heeft, is de verpachter bij het einde der pachtovereenkomst gehouden den pachter eene naar billijkheid te bepalen schadeloos stelling te voldoen voor verbeteringen, die door dezen in de laatst verloopen tien jaren aan het gepachte zijn aangebracht en waar van door hem tijdig aan den verpachte) onder opgave der geschatte kosten schrifte lijk mededeeling is gedaan, tenzij de ver pachter bij het aangaan der overeenkomst heeft bedongen, dat de kosten van de met name te noemen verbeteringen ten laste van den pachter komen. De kosten der verbeteringen, die de ge daante of de inrichting van het gepachte handen van de ondergeschikten en werden on voorwaardelijk opgevolgd, terwijl geheel Wilicza zich heimelijk maar onwrikbaar tegen die van Waldemar aankantte. Alle denkbare kuiperijen en uitvluchten werden tegen hem in het werk ge steld; al wat mogelijk was geschiedde, om zijne bevelen te dwarsboomen, zijne maatregelen te verijdelen, en dit steeds op een wijs, die verant woording zoowel als straf buitensloot. Niemand weigerde hem rechtstreeks te gehoorzamen, maar toch wist hij, dat verzet en ongehoorzaamheid het wachtwoord was, dat dagelijks tegen hem werd gegeven. Als hij zich op éene plaats gehoorzaamheid wist tc verschaffen, stak het verzet op tien andere het hoofd op, en als hij heden zijn wil doordreef, had hij den volgenden dag weer met nieuwe hinderpalen te kampen. Met ontslag te dreigen, baatte weinig hij had in dat geval het geheele beambtenpersoneel moeten ontslaan en deels werd hij door contracten hierin verhinderd. Bovendien kon in zulk een tijd als dezen elke daad van geweld belangrijke gevolgen hebben. Zoo werd de jonge landheer gedwongen zich een stelling tc laten welgevallen, die voor een natuur als de zijne onuitstaanbaar was, omdat zij hem alle vrijheid tot handelen benam en slechts tot kalm, bedachtzaam afwachten dwong. Juist hierop had de vorstin echter haar plan gebouwd. Waldemar zou allengs den strijd moede worden, dien hij tegen haar had ondernomen; hij zou leeren inzien, dat hij toch eigenlijk niets kon uitrichten in een zaak, waarin hij alleen stond, terwijl geheel Wilicza de partij tegen hem had opgenomenhij zou in zijn wrevel daarover weer dc teugels laten varen, die hij haar zoo onverhoeds uit dc hand had gerukt. Geduld had hij immers nooit bezeten. Maar ze veranderen, komen slechts dan ten laste van den verpachter, indien deze met diens uitdrukkelijke toestemmingzjjnaungebracht. Elk beding strijdig met eenige bepaling van dit artikel is nietig". Verbeteringen, welke de gedaante en in richting van het goed veranderen, zooals omzetting van bouwland in weiland, worden dus niet in alle gevallen vergoed.Evenmin zuilen daaronder vallen het draineeren van bouwhoeven, het kalken van gronden en het verjongen van weiden Zij wil namelijk voor komen, dat een pachter soms te ver zou gaan met het aanbrengen van verbeteringen en de kosten zou willen verhalen op den eigenaar, zoodra het hem niet langer zint de pacht te verlengen. De eigenaar zou dan voor onverwachte uitgaven komen, welke hem mogel(jk in financieele moeilijkheden kunnen brengen. Als de wet voor ingrijpen de verbeteringen de uitdrukkelijke toestem ming van den verpachter als eisch stelt voor een latere terugvordering der gemaakte kosten, dan wordt aan lichtvaardigheid en roekeloosheid op dit punt voldoende paal en perk gesteld. Het recht op vergoeding van gemaakte kosten voor verbetering zal den pachter, naar het oordeel der Commissie, een ver sterking van zijn bestaanszekerheid geven. De willekeur bij de opzegging toch was vaak het meest grievend en kwetste het rechtsgevoel; deze willekeur zal door de wettelijke regeliDg worden ingetoomd. Als tweede misstand in het te onzent geldende pachtstelsel noemden wij het op drijven van de pachtsom, hoofdzakelijk als gevolg van de groote vraag naar pachthoe ven en -gronden tegenover het kleine aan bod. Bij haar studie van het vraagstuk is de Commissie nagegaan, of het wenschelijk zou zijn, dat de pachtsom van overheids wege werd vastgesteld, dan wel of een vrij willige organisatie hier nuttig werk kan verrichten. Een vaststelling van de pachtsom van overheidswege verwerpt de Commissie hart grondig. Zij verwacht er niet anders van dan bureaucratischen omslag en ontduiking op groote schaal. Adres aan de werking der huurcommissies met het ontduikings-insti- tuut der zoogenaamde sleutelgelden. Ook moedigen die ervaringen met zulk een offi- cieele inmenging b.v. in Ierland en Schot land niet aan tot navolging Van een vrij willige organisatie verwacht de Commissie goede resultaten De openbare meening kan daarbij een woordje meespreken, indien een eigenaar een hoogere pachtsom vraagt dan zulk een organisatie als billijk aangeeft. Over een dergelijke organisatie schrijven we in het volgend artikel. K. Landbouw. Men verzoekt ons beleefd opname van het volgende: STATUTEN van de vereeniging voor Vee-arbitrage. Naam Artikel. 1. De vereeniging draagt den naam „Vereeniging voor Veearbitrage" en is gevestigd te Utrecht. Zij is, te rekenen vanaf 8 December 1921, aangegaan voor een tijdvak van 29 jaren vergiste zich ook ditmaal in haar zoon, zooals zij zich van jongsaf in hem had vergist hij gaf thans bewijzen van die onwankelbare geestkracht, van dien onbuigzamen wil, die zij gewoon was als hare bijzondere karaktertrekken te beschouwen. Geen oogenblik werd hij ontmoedigd door al de hindernissen en onaangenaamheden, die zich voor hem opstapelden: de eene na de andere wist hij te overwinnen. Zijn oog en zijne hand waren overal, en waar men het werkelijk durfde wagen hem in het aangezicht te weerstaan, bleef die eerste poging ook de laatste, omdat hij op over tuigende wijs wist te toonen, wie haar heer en meester was. Dit maakte hem wel is waar niet bemind bij zijne onderhoorigenindien men vroe ger alleen den' Dtiitscher in hem gehaat had, haatte men thans Waldemar Nordeck persoonlijk; maar men was reeds zoover gekomen dat men hem vrees de, en gewende zich ook langzamerhand om hem te gehoorzamen. Onder deze omstandigheden was vrcesj het eenige, wat gehoorzaamhid af dwong.. De verhouding tusschen moeder en zoon werd op deze wijs hoe langer hoe meer gespannen, schoon ze elkander uiterlijk nog met koele beleefdheid behandelden. Die eerste verklaring tusschen hen was ook de eenige gebleven. De een hielp evenmin als de ander van noodcloozc praatjes en gevoelde, dat er van geen verzoening of toenadering sprake kon zijn, als dc karakters en beginsels zoo hemels breed uiteenliepen als bij hen. Waldemar deed nooit moeite om de vorstin tot andere gedachten te brengen; hij wist vooraf dat zij hem niet het minste zou toestemmen van datgene wat hij haar zou verwijten, en zij, van haar kant, vroeg hem niets. Zoo bleef het samenwonen althans mogelijk Ingezonden Mededeeling. Slapeloosheid brengt U in een toestand van volkomen uitput ting. Mijnhardt's Zenuwtabletten overwinnen slapeloosheid spoedig. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Doel. Art. 2. De vereeniging stelt zich ten doel het bevorderen van arbitrage bij geschillen in den ruimsten zin ter zake van vee. Zy tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg en wel door het instellen van een organisatie van scheidsgerechten, waar van de samenstelling en bevoegdheid, als mede de wijze, waarop de bepalingen waar naar de aanhangig gemaakte geschillen wor den berecht, nader bij reglement zullen worden vastgesteld en voorts door andere wettige middelen, die aan het doel bevor derlijk kunnen zjjn. Art. 3. In het huishoudelijk reglement, dat niet in strijd mag zijn met de statuten, worden de rechten en verplichtingen der leden voor zoover dit niet in deze statuten is geschied nader omschreven. Leden. Art. 4. De vereeniging bestaat uit gewone leden. De leden der vereeniging zijn verplicht zich ten aanzien van geschillen in den ruim sten zin ter zake van vee en voor zoover de wet een scheidsrechterlijke uitspraak toe laat, te onderwerpen aan een uitspraak der betreffende arbitrage-commissie, volgens het reglement bij art. 2 dezer statuten bedoeld, indien een der geschilhebbende partijen een dergelijke uitspraak verlangt. Art. 5. Als gewoon lid kunnen worden toegelaten alle personen, die bekwaam zijn verbintenissen aan te gaan en alle vereeni- gingen. die rechtspersoonlijkheid bezitten en binnen Nederland gevestigd zijn. De aangifte tot het lidmaatschap geschiedt bij door de vereeniging aangestelde corres pondenten. Art. 6. Het lidmaatschap gaat verloren: a door bedanken bij den secretaris, hetwelk uitsluitend schriftelijk kan geschieden met ingang van den eersten Januari van elk kalenderjaar en met inachtneming van een termijn van minstens drie maanden; b. door vervallenverklaring van het lidmaat schap door het bestuur, met recht van beroep op de Algemeene Vergadering; c. door overlijden d. bij vrouwen door huwelijk e. door onbekwaam worden om verbintenis sen aan te gaan en f. bij vereenigingen door ontbinding of ver lies van rechtspersoonlijkheid. Bestuur. Art. 7. Het bestuur bestaat, uit zeven personen, waaronder een voorzitter en een ondervoorzitter, uit de leden (niet vereeni gingen) gekozen door de algemeene verga dering, bedoeld in art 9 van deze statuten, aan welk college een administrateur wordt toegevoegd. Het salaris van den administra teur wordt, door het bestuur vastgpsteld. Het bestuur verdeelt de functies onderling. Jaarlijks treedt één bestuurslid af volgens een op te maken rooster. Bestuursleden, die bij een tusschentijdsche en ook uitwendig draaglijk; welk een bitterheid en ellende het in zich sloot, dat wisten zij alleen. Waldemar was nog stiller en meer in zichzelf ge keerd dan ooit. Hij zag zijne moeder nooit ander dan aan tafel, soms ook daar niet eens; de vorstin was dikwijls op Rakowicz bij hare nicht, waar zij niet zeidén verscheidene dagen achtereen ver toefde. Wanda had woord gehouden en Wilicza niet meer betreden, terwijl Waldemar op zijne toch ten zelfs het grondgebied van Rakowicz|vermced. Meer dan drie maanden waren verloopen, sedert liet vertrek van graaf Morynski en zijn neef. 't Was algemeen bekend, dat zij zich te midden van den opstand bevonden, waarbij de graaf een ge wichtige rol speelde, terwijl de jonge vorst Bara- towski onder het opperbevel van zijn oom eene afdeeling vrijwilligers aanvoerde. Ondanks den afstand en de belemmeringen in het onderling verkeer, onderhielden zij een drukke briefwisse ling met de hunnen. De vorstin zoowel als Wanda ontvingen telkens nauwkeurige en uitvoerige be richten van alles wat ginds "voorviel en zonden even dikwijls verslag van hetgeen er in hare om geving gebeurde. De bereidwilligheid, waarmede ieder in dc grensdistricten voor bode wilde spelen en met alle bezwaren spotte, was inderdaad op merkelijk. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1924 | | pagina 1